Як посадити мальву

Авторadmin

Як посадити мальву

Зміст:

Мальва

Така рослина, як мальва (Malva) ще іменують калачик, проскурник, а також шток-троянда. Воно має пряме відношення до сімейства мальви. Найчастіше таке трав’яниста рослина є однолетником, але воно може бути також двулетником і многолетником. Даний рід на сьогоднішній день об’єднує близько 30 різних видів, що зустрічаються в дикій природі. Вони воліють рости в помірному кліматі і в диких умовах мальви можна зустріти в Північній Америці, в Європі, в Північній Африці і в Азії. Культивування мальви почалося ще в Стародавній Греції та Стародавньому Єгипті. Так, у працях Пінія Старшого і Гіппократа було знайдено опис лікувальних властивостей цієї квітки. У 20-ті роки двадцятого століття фахівці знайшли в даному рослині екологічну пластичність, а також високі кормові якості. Художники із задоволенням писали їх великі яскраво-рожеві квітки, а поети захоплювалися ними у своїх віршах.

  • 1 Особливості мальви
  • 2 Види і сорти мальви з фото
    • 2.1 Мальва однорічник
    • 2.2 Мальва багаторічник
    • 3.1 Як виростити мальву
    • 3.2 Розсада мальви
    • 4.1 відповідний грунт
    • 4.2 Правила посадки у відкритий грунт
    • 5.1 Як доглядати за мальвою
    • 5.2 Шкідники і хвороби
    • 5.3 Догляд після цвітіння

    Особливості мальви

    Мальва лісова є найбільш поширеним представником цього роду. Висота пагонів може варіюватися від 30 до 120 сантиметрів. Вони можуть бути як лежачими, прямими, так і висхідними. Поверхня молоденьких стебел покрита волосками, які з часом зникають, і пагони стають голими. Черешкові, 5-7-мі лопатеві або надрізані листові пластини мають округлу або серцеподібну форму. У них є черешок, а на поверхні знаходиться опушення. Діаметр квіточок може досягати 12 сантиметрів. Форма у них схожа з широким дзвіночком. На поверхні квітки є характерні для мальви смужки фіолетового забарвлення. Вони розміщуються в листових пазухах по 1-5 квіточок. Є види з кистевидными суцвіттями. Квітки можуть бути простими або махровими, а їх забарвлення залежить від сорту і може варіюватися від білого до практично чорного кольору. Глибоковиїмчасте довгасті пелюстки мають обернено-яйцевидної форми. Довге розгалужене кореневище має веретеновидной форми. Плід представляє собою многосемянку, насіння залишаються всхожими протягом 2-3 років. Цвітіння спостерігається з початку і до кінця літнього періоду. Мальва володіє стійкістю до морозів, посухи, а ще за нею дуже просто доглядати.

    Види і сорти мальви з фото

    У культурі цей рід об’єднує близько 60 видів рослин. Мальва лісова, вважається прародителькою даного роду, є однолетником. Багаторічними рослинами є такі види мальв, як: гібридна, зморшкувата, суданська, а також мускусна. Однак деякі з квітникарів впевнені в тому, що не всі ці види є представниками роду мальв. Так, зморшкувату мальву (шток-троянду) і суданський мальву (гібіскус), як вони запевняють, потрібно віднести до іншого роду сімейства мальвових. Незважаючи на якісь зовнішні відмінності, за даними рослинами треба доглядати однаково.

    Мальва однорічник

    Мальва лісова (Malva sylvestris), яку в нас ще іменують калачиками, є двулетником, але культивують її, як однорічник. Висота кущика може досягати 1,2 метрів, при цьому на пелюстках є характерні для мальви прожилки, які пофарбовані в більш темний відтінок, ніж сам квітка. Найбільшою популярністю користується такий сорт, як мальва зебрина. Таке рослина має ясно-рожевими квітками досить великого розміру, у яких маються прожилки темно-червоного забарвлення. Ще не менш популярний такий сорт, як «Чорний Перламутр», на великих (діаметр близько 7 сантиметрів) темно-фіолетових квіточках маються прожилки чорного забарвлення.

    Мальва багаторічник

    Мальва мускусна (Malva moschata)

    Ще її називають мускатна ― висота такого багаторічного рослини не більше 100 сантиметрів. Діаметр запашних квіточок дорівнює 5 сантиметрам, вони можуть бути пофарбовані в рожевий або білий колір. Найбільшою популярністю користуються такі сорти, як «Рожева башта» і «Біла вежа», у яких є насичено-рожеві або сніжно білі квіточки відповідно, розташовані на кущику, що досягає у висоту 0,7 метра. Цвітіння у даних сортів триває до перших заморозків.

    Мальва суданська

    Ще іменують суданська роза і гібіскус Сабдариффа ― цей дворічник культивується заради плодів. Вони з давніх пір входять до складу багатьох напоїв з фруктів і володіють цілющими властивостями. Великою популярністю користується древовидна форма Malva sabdariffa var. Altissima, а також чагарникова форма Malva sabdariffa var. Sabdariffa.

    Мальва зморшкувата

    Ще називають шток-троянда і альцея зморшкувата ― така рослина іменується мальвою умовно. В диких умовах це багаторічна рослина, що у висоту може досягати 200 сантиметрів, діаметр його жовтих квіточок дорівнює 3 сантиметри. В саду вирощується мальва шток-троянда або мальва шток-рожева (Malva alcea). Висота такого багаторічного рослини не перевищує 0,9 метра. Є сорти з махровими, простими і напівмахровими квіточками, які зовні схожі з півоніями. Наприклад, сорт «Chater’s Double Strein» має досить великими махровими квітами, які можуть бути пофарбовані у різні кольори, при цьому у сорту «Single Mixed» прості квітки схожі з гібіскусом. Також сорти такого рослини розрізняють і за розміром. Наприклад, сорт «Powder Puffs Mixed» може у висоту виростати до 200 сантиметрів, при цьому такий сорт, як «Majorette Mixed» є карликовою, його кущики досягають лише 75 сантиметрів у висоту, проте у нього є досить великі напівмахрові квіточки.

    Мальва гібридна (Malva hybrida)

    У такого багаторічного рослини є кілька пагонів, при цьому висота кущика може досягати 200 сантиметрів. Досить великі махрові квітки можуть бути пофарбовані в рожевий або білий колір. Цвітіння спостерігається з червня по вересень. Найбільшою популярністю користуються такі сорти, як «Chaters Double», «Gibbortello», «Powder Puffs».

    Потрібно пам’ятати, що ті сорти, які належать до мальві лісовий, майже всі вважаються однорічними рослинами, інші ж сорти є багаторічними. При цьому як серед умовних однорічників зустрічаються багаторічні рослини, так і в число умовних багаторічників входять однорічні.

    Вирощування мальви однорічній і багаторічної з насіння

    Як виростити мальву

    У тому випадку, коли ви не поспішайте і можете почекати до наступного року, поки мальва зацвіте, то висів насіння можна проводити безпосередньо у відкритий ґрунт в травні–червні. У цьому випадку до того, як почнуться перші зимові морози, у квітів сформуються лише листові розетки, при цьому цвітіння настане лише в наступному році. У тому випадку, якщо ви бажаєте побачити цвітіння мальв у літній період, то висів насіння на розсаду слід провести в січні або лютому. Розсадний спосіб вирощування мальви в значній мірі перевершує насіннєвий, так як він є більш надійним, навіть у разі, коли ви садите дворічні або багаторічні. Висів насіння однорічників і багаторічників абсолютно ідентичний, проте їх слід садити в різний час. Висів однорічників проводиться в середині зимового періоду, у відкритий грунт розсаду пересаджують в травні, а цвітіння починається в середині літа. Висів дволітників і багаторічників проводиться в травні, а підрослу розсаду висаджують у відкритий ґрунт лише в серпні–вересні.

    Розсада мальви

    Якщо насіння мальви не свіжі або були придбані в спеціальному магазині, то перш ніж займатися висівом, їх потрібно підготувати. Для цього їх треба на півдня занурити у теплувату (близько 45 градусів) воду. В результаті жорстка оболонка пом’якшиться, і сіянці з’являться набагато швидше. Схожість насіння даної рослини зберігається протягом 3 років, і при цьому було помічено, що в останній рік свого зберігання відсоток схожості порівняно більше. Висів даних насіння найкраще проводити у спеціальні горщики з торфу, справа в тому, що коренева система таких кольорів досить ніжна і часто пересаджені рослинки не можуть прижитися і гинуть.

    Оптимальна температура для проростання насіння від 18 до 22 градусів, у цьому випадку перші сіянці ви побачите вже через півмісяця. У тому випадку, якщо висів насіння проводився в контейнер, то коли у рослинок з’являться 3 справжніх листочка, треба буде провести проріджування сходів. Так, між сіянцями відстань повинна бути від 2 до 3 сантиметрів. При бажанні зайві сіянці можна дуже обережно пікірувати в горщики з торфу. Підрослу і зміцнілу розсаду необхідно піддати загартуванню. Для цього її слід переносити на вулицю на кілька годин на добу. З травня по червень можна зробити висадку мальви у відкритий ґрунт, не виймаючи її з торф’яних горщиків.

    Посадка мальви у відкритий грунт

    Відповідний грунт

    Для мальви необхідно вибирати добре освітлену ділянку. В півтіні вона також буде рости, але забарвлення у неї буде не таким насиченим, а пагони ― порівняно низькими. Грунт краще вибирати суглинистий, добре дренування ї, багатий гумусом. Для посадки треба вибирати ділянку, що знаходиться на височині, так як якщо талі води будуть застоюватися в грунті, то на кореневій системі рослин може з’явитися гниль. Краще всього якщо ділянка буде забезпечений захистом від поривів вітру і протягу. Дані квіти рекомендується висаджувати біля паркану, в цьому випадку прив’язати довгі стебла можна буде безпосередньо до нього. Якщо грунт не багатий живильними речовинами, то буде потрібно внесення добрив. Для цього треба буде присипати ділянку шаром мульчі (перегноєм).

    Правила посадки у відкритий грунт

    Саджанці сортів однорічних слід пересадити у відкритий грунт в середині травня місяця. При цьому слід пам’ятати, що саджанці багаторічних або дворічних сортів необхідно висаджувати в сад лише в серпні або вересні. Висів насіння дволітників і багаторічників можна проводити безпосередньо у відкритий грунт. Зробити це слід у весняний час з квітня по травень, коли мине загроза заморозків. Для цього у грунті треба зробити неглибокі (близько 3 сантиметрів) маленькі ямки і в кожну з них покласти по 2 або 3 насінини. Відстань між лунками може варіюватися від 25 до 50 сантиметрів, при цьому воно залежить від сорту рослини. Лунку заповнюють грунтом, злегка трамбують і поливають невеликою кількістю води. У тому випадку, коли очікуються заморозки, грядку необхідно накрити покривним матеріалом, в цьому випадку вам вдасться уберегти посіви від вимерзання. Якщо погода буде теплою, то перші сіянці ви побачите через півмісяця. Після появи третього або четвертого листка потрібно зробити проріджування посівів. Так, в лунці повинен залишитися один найміцніший сіянець.

    Особливості догляду в саду

    Як доглядати за мальвою

    Виростити мальву дуже просто, так як вона не відрізняється примхливим характером. Її треба систематично помірно поливати, особливо якщо літній період є засушливим. Поверхня ґрунту треба своєчасно рихлити, а також видаляти бур’янисту траву і прив’ялі квіточки. Перш ніж почнеться період бутонізації, фахівці радять провести підживлення рослин мінеральними добривами, в яких міститься велика кількість азоту. Високорослим сортів потрібна обов’язкова підв’язка, так як стебла можуть бути травмовані у разі сильного вітру. Для цього рекомендується висаджувати рослини в безпосередній близькості від паркану (використовувати його в якості опори), а також можна поруч з кожним кущиком поставити високий кілок і саме до нього підв’язати мальву. У тому випадку, якщо ви бажаєте, щоб однорічна мальва росла у вас, як багаторічна, то коли вона відцвіте, зі стебел слід видалити всі квітконоси. Важливо це встигнути зробити до зав’язки насіння.

    Шкідники і хвороби

    На таких кольорах можуть оселитися слимаки. Знищують їх за допомогою спецловушек. Для цього на ділянці з квітами треба поставити кілька тарілочок і заповнити їх пивом. Приблизно через 24 години вам треба буде перевірити дані пастки і прибрати всіх слимаків. Ця рослина досить стійке до захворювань, однак якщо його посадити біля огорожі з металу, то мальва цілком здатна заразитися іржею. Дізнатися про зараження дуже просто, так, на виворітній стороні листових пластин можна буде побачити темно-руді цятки. Заражену листя слід обрізати і знищити. У рідкісних випадках можливе зараження борошнистою росою. Щоб від неї позбутися використовуйте відповідне фунгіцидний засіб або розчин колоїдної сірки.

    Догляд після цвітіння

    В осінній час після закінчення цвітіння пагони потрібно обрізати до рівня поверхні грунту. Одночасно з цим можна збагатити землю поживними речовинами, для цього її поверхню необхідно засипати шаром мульчі (компостом і перегноєм). Так, на 1 квадратний метр вам знадобиться приблизно 3-4 кілограми мульчі. На зимівлю таку рослину слід накрити засохлими листям, ялиновим гіллям або соломою.

    Цілющі властивості мальви

    Така рослина здавна використовується в народній медицині. У нього є безліч цілющих властивостей добре відомих знахарів з різних куточків планети. Приміром, настоєм, приготованим з листя та квітів, вже давно лікують запальні процеси в шлунку, а також розлади кишечника. Якщо запарити листя або квітки мальви лісової (просвірніка) і додати в гарячу ванну, то її прийняття дозволить, як можна швидше позбутися пухлини селезінки. Трава просвірніка входить до складу практично всіх грудних зборів. Із квіточок роблять відвар, який використовують для компресів і примочок при різних шкірних захворюваннях. Вони чудово усувають свербіж, а також сприяють швидкому загоєнню ран (швидше за все, з-за слизу, що знаходиться в такому рослині). Застосовують такі квіти і в лікувальній косметології, так як вони здатні відновити епідерміс, а також надати профілактичний вплив від гнійничкових висипань. Квітки найчастіше застосовуються в народних рецептах, так як в них міститься більше вітаміну С, цукрів і кератину, ніж у листі. А ще у всіх таких народних засобів відсутні як протипоказання, так і побічні ефекти. Ця рослина має пом’якшувальну, обволікаючим, загальнозміцнюючу, відхаркувальну, репаративну, а також протизапальним ефектом.

    Чай рятує від кашлю: у склянку всипати 2 повних маленьких ложки подрібнених свіжих квіток або листків і наповнити його тільки що скипіла водою. Дайте настоятися 10 хвилин, а потім процідіть. У добу потрібно випивати по 2 або 3 склянки. Якщо ви бажаєте додати в напій мед, то в цьому випадку треба дочекатися, поки настій буде не гаряче 40 градусів.

    В травні місяці щорічно в Камигам, є кіотським храмом, і безпосередньо в самому місті проводиться фестиваль Аой Матсурі, який влаштовується на честь мальви. Люди при цьому одягаються в одяг насичених барв і простують по міських вулицях з піснями і танцями. Це свято виникло кілька сот років тому.

    Як посадити мальву

    Мальва садова – одна з улюблених рослин багатьох дачників і садівників. Завдяки красі цих кольорів і розмірам рослини, можна прикрасити дачні паркани або ж приховати непривабливий вигляд будь-яких господарських будівель. До того ж догляд за нею досить простий.

    • Як виростити мальву?
    • Мальва багаторічна посадка і догляд
    • Посадка мальви
    • Особливості розмноження мальви (відео)
    • Догляд за мальвою
    • Рекомендуємо також прочитати
    • Боротьба з хворобами і шкідниками
    • Використання мальви в ландшафтному дизайні
    • Сорти мальви
    • Мальва лісова (Malva sylvestris)
    • Мальва м’язова (Malva moschata)
    • Мальва гібридна (Malva hybrida)
    • Просвірник рожевий
    • Морщиниста шток-роза
    • Majorette mixed
    • Chater’s double
    • Корисні властивості мальви
    • Лікувальні властивості мальви (відео)
    • Цитата повідомлення Алла _ Чехоліна
    • Що любить і чого не любить шток-роза
    • Шток-троянда вирощування
    • Шток-роза: де краще садити?
    • Висаджуємо у відкритий ґрунт
    • Хвороби і боротьба з ними

    Мальва (Malva) належить до сімейству Мальвові. Також має назву Просвірник або Шток-роза. Налічується понад 30 видів мальви. Хоча в основному це високоросла рослина, але є і низькорослі сорти. Є однорічником, але іноді рослина може бути дворічним і багаторічним. Яскраві кольори можуть прикрасити будь-яку непривабливу ділянку, рожеві, білі, червоні, жовті, фіолетові, бордові.

    Прародителькою всіх різновидів є мальва лісова. Кореневище довге і сильно гілкове. Стебель прямий, що лежить або висхідний висотою від 30 до 120 см. Від основи стебель пухнастий і волосистий, а вище голий. Листя у мальви серцевидної форми, округлі, п’яти-семилопастні, надрізані, опушені, черешкові. Квіти мальва має великі, у вигляді великого широкого дзвіночка. Пелюсточки мають серцевидну форму. Рослина квітне з другої половини літа (липень) до початку осені (вересень). Цвісти мальва лісова починає на другий рік після посадки.

    Прародителька всіх видів мальви є мальва лісова

    Як виростити мальву?

    Це завдання зовсім нескладне, важливо тільки правильно дотримуватися деяких рекомендацій, наприклад: коли садити мальву, коли правильно користуватися насінням при посадці, як доглядати за рослиною. Також важливо знати про захворювання, яким може бути піддана рослина і вчасно зробити дії. Знаючи всі ці моменти, вирощування мальви не доставить великих турбот, але результат буде радувати око садівника.

    Мальва багаторічна посадка і догляд

    Посадка мальви

    Ґрунт для посадки краще вибирати легку, рихлу, родючу. Слід виключити сильного замокання ґрунту.

    Рослину можна садити як насінням, так і розсадкою. Деякі сорти розсаджують черенками.

    Посадка мальви насінням проводиться у відкритий грунт у червні. У перший рік вона сформує лише розетку листя, а цвітіння почнеться на другий рік. Сіяти насіння можна безпосередньо на відкритому ґрунті, не роблячи лунок, зверху присипавши тонким шаром землі. Відстань між насінням слід робити, враховуючи сорт рослини, яких розмірів буде виросла квітка, приблизно 30-50 см. Перші сходи з’являться через 2-3 тижні, при цьому потрібно не забувати про регулярний полив.

    Посадити насіння можна і восени. Тільки при такій посадці необхідно зробити луночки глибиною до 3 см, і туди посіяти насіння. Зверху присипати пухкою землею. Для зимового укриття можна використовувати опале листя.

    Так виглядає насіння мальви

    При посадці розсадою насіння сіють у торф’яні горщики в березні, а у відкритий грунт пересаджують готову розсаду в травні або червні.

    агодаря торф’яним горщикам при пересадці рослин, не пошкоджується коріння, яке досить великих розмірів. Такий метод не тільки не допускає пошкоджень коріння, а й дозволяє виключити загибель квітки. Найкраще сходити у двох або навіть трирічних насіння. Температура при вирощуванні розсадним способом повинна бути не нижче 18-20 градусів. Поява сходів у стаканчиках спостерігається через 2-3 тижні. Потім дуже акуратно видаляють зайві і слабкі сходи. Залишаються тільки здорові і міцні.

    Перед пересадкою у відкритий ґрунт обов’язково слід загартувати квітку. Для цього протягом приблизно тижня необхідно виносити розсаду в денний час на вулицю.

    Черенками вирощують гібридні сорти, тому що насіння таких сортів можуть не наслідувати ознак або ж зовсім бути безплідними. При весняній посадці вибирають прикореневі черенки і відділяють. При посадці в літній період нарізають черенки зі стебля. Далі черенкам дають вкоренитися в парнику, висаджуючи в горщики. Для такого способу розмноження необхідний досвід.

    Особливості розмноження мальви (відео)

    Догляд за мальвою

    Великий плюс цієї рослини в тому, що вона не забирає багато часу і сил на відхід. У сильно посушливу погоду дуже важливий регулярний полив, кожні два дні. Однак не слід перестаратися в цьому, тому що лева не любить закисання. При звичайній літній температурі полив проводять до 2 разів за тиждень. Як і для всіх інших рослин для мальви необхідна прополка з видаленням всіх бур’янів і розпушування ґрунту. Мальва багаторічна вимагає підживлення, якщо посаджена на неродючому ґрунті. Для цього раз на місяць можна внести в грунт слабкий розчин фосфорно-калійного добрива. Перед зав’язуванням бутонів корисними виявляться мінеральні добрива. Також сприятливий вплив на рослину робить мульчування.

    Якщо мальва росте не біля паркану або будь-якої споруди, то необхідно подбати про опори. Оскільки квітка досить висока, їй необхідна опора, щоб при поривах вітру не зламатися. Біля квітки вкопують високі колья і підв’язують до них.

    Якщо ви хочете щоб з однорічної мальви виросла мальва багаторічна, то відразу після цвітіння квітки, необхідно зрізати всі квітоноси, до того як зав’яжеться насіння. Для подальшої посадки квітки з власного насіння, збирають їх в середині літа, після того як рослина відцвіте. Після цвітіння рослину обрізають на рівні землі.

    На зиму просвірник вкривають сухим листям або лапніком.

    Рекомендуємо також прочитати

    1. Декор ділянки своїми руками: клумби з покришок
    2. Ландшафтний дизайн маленької дачної ділянки

    Боротьба з хворобами і шкідниками

    У догляд за шток-розою входить і боротьба з хворобами і шкідниками. До шкідників належить павутинний кліщ і тля. Хворіти мальва може іржею, мозаїкою листя і мучнистою росою. Іржа виявляється коричневими плямами на листях. Таке листя необхідно обов’язково видаляти і спалювати, щоб уникнути поширення хвороби. Квітку обприскують розчином бордоської суміші (1-2%) або використовують розчин сірки колоїдної. Підійдуть будь-які фунгіцидні препарати. Після того як заражена шток-роза відцвіла, її зрізають біля основи і спалюють. На тому місці найближчі 3 роки мальву не садять.

    Використання мальви в ландшафтному дизайні

    Як вже говорилося раніше, мальва прекрасно виглядає вздовж парканів і будівель. Красивого та ефектного вигляду можна досягти, висаджуючи рослину групою. Розмежовуючи місце на дачній ділянці, добре використовувати мальву. Також можна за допомогою цієї квітки прикрасити задній двір. Використовуючи різні відтінки мальви в поєднанні з іншими багаторічними рослинами, вдається красиво оформити клумби.

    Мальва в ландшафтному дизайні

    Сорти мальви

    Мальва лісова (Malva sylvestris)

    Висота квітки сягає 120 см. Колір прожилок більш виражений ніж колір самої квітки. Квітка не велика. Цвітіння триває протягом усього літа. Сорт Zebrina має більші квітки. На ніжно-рожевому тлі темно-червоні прожилки. «Чорний перламутр» – сорт, що має квітки темно-фіолетового кольору і чорні прожилки.

    Мальва лісова (Malva sylvestris)

    Мальва м’язова (Malva moschata)

    Багаторічна рослина заввишки до одного метра. Цвітіння триває до заморозків. Відомі такі сорти як: «Рожева вежа» і «Біла вежа». Колір яскраво-рожевий і білосніжний.

    Мальва мускусна (Malva moschata). Біла і рожева

    Мальва гібридна (Malva hybrida)

    Також багаторічна квітка, що має кілька стеблів висотою близько 2 метрів. Кольори великих розмірів, махрові, рожевого або білого кольорів.

    Мальва гібридна (Malva hybrida)

    Просвірник рожевий

    Виростає висотою до 2 метрів, є найпоширенішим видом, цвіте протягом усього літа і початок осені. Добре росте в будь-якому місці.

    Морщиниста шток-роза

    Добре переносить зимові морози. Цвіте світло-жовтими зморщинистими квітками.

    Majorette mixed

    Це група, що зібрала в себе квітки найрізноманітніших забарвлень, напівмахрові. У результаті схрещування алтею блідого і мальви рожевий і вийшов цей вид.

    Chater’s double

    Махрова шток-роза, що має великі, ніжні квітки, пелюсточки яких у вигляді воланів. Забарвлення у цього виду найрізноманітніше.

    Корисні властивості мальви

    Багато країн знають, наскільки корисною є ця рослина для здоров “я. З квітки і листя роблять різні настої при запаленні ЖКТ. Також вона входить до складу грудного збору. Відвари квіток використовують для компресів або примочок при захворюваннях шкіри. Просвірник має протизапальне, пом’якшувальне, відхаркувальне і багато інших дій.

    У застосування йде абсолютно всі складові просвірника:

    Товчене насіння додають у чай і каву. У багатьох країнах насіння додає в їжу, як приправу. З кореня роблять відвар, який можна застосовувати як всередину, при захворюваннях бронхітом і пневмонії, також і в якості компресів. Також при простудних захворюваннях і бронхіті ефективні листя, з яких роблять настій. На 200 гр теплої води 20 гр подрібненого листя. Дати наполягти протягом 2 годин і приймати два рази на добу.

    Вимочивши листя та квітки просвірника можна отримати чудовий, лікувальний екстракт. У такому екстракті містяться різні вітаміни, що допомагають зняти набряки і надають відновлювальну дію на шкіру. З цієї рослини також виготовляються різні гелі, що використовуються в косметології. Бальзами, освіжаючі гелі для душу, засоби для видалення макіяжу, шампуні для дітей.

    Чай із застосуванням просвірника робить позитивну дію на систему травлення. Корисні властивості допомагають при боротьбі з діареєю. При запаленні порожнини рота такий чай надасть протизапальний ефект. Вживання такого чаю при сильному кашлі надає розріджуючу дію і допомагає вивести мокроту з легенів. У такому випадку можна додавати ложечку меду.

    Лікувальні властивості мальви (відео)

    Дізнавшись про те наскільки корисний просвірник і про те, що посадка і догляд за ним не так вже й складний, виникає бажання прикрасити свою садову ділянку цією прекрасною рослиною.

    Цитата повідомлення Алла _ Чехоліна

    Мальва або шток-роза

    Мальва правильно називається шток-роза. Втім, більшість звикла по-старому іменувати її мальва.
    Це багаторічна рослина, зазвичай культивується як дволітня. Його стеблі дуже потужні, гілкові від самого заснування, 80-250 см заввишки. Квітки мальви, або шток-троянди, великі, прості або махрові, до 12 см в діаметрі, білі, рожеві, жовті, червоні до майже чорних, зібрані в довгі кистевидні суцвіття, що налічують іноді до 150 квіток. Мальва цвіте в липні-вересні. Насіння зберігає 2- рік.

    Мальва: багаторічник чи дволітник?

    У будь-якій книжці з квітництва ви прочитаєте, що шток-роза – це дволітник. Тобто посіяне навесні насіння в перший рік дадуть лише розетку листя, а зацвітуть лише через рік. Після чого мальву нібито можна спокійно викинути. Так от – не вірте! Тобто, безумовно, найбільш пишне і шикарне цвітіння ви побачите саме на наступний рік після посадки. Але й далі шток-роза може радувати вас своїми приголомшливими квітками. Ось тільки для цього їй потрібно створити сприятливі умови.

    Що любить і чого не любить шток-роза

    Вона досить засухостійка і найбільш пишно цвіте на відкритих сонячних місцях. Втім, у напівтіні мальва вирощування теж можливе. Вона там зацвіте, тільки її величезні стеблі будуть тоншими і меншими за квіти. Шток-роза надає перевагу ділянкам з глибоко обробленим, родючим ґрунтом при помірному зволоженні. На занадто бідних, сухих, важких або сирих гине. Тому якщо ви хочете зберегти свою красуню на кілька років, вибирайте для не місце, яке не затоплюється весняними талими водами.

    Квітка мальва не відмовиться і від підгодівлі слабко порожня. розчином повного мінерального добрива.

    Оскільки шток-роза може досягати висоти 2.5 м, вам не уникнути його підв’язки до вбитих в землю кіл. Або відразу сідайте її біля стіни або паркану, які будуть їй опорою.
    Є у шток-троянди і одне неприємне захворювання. Називається воно іржа. При цьому на внутрішній стороні аркуша з’являтися жовті або червоно-коричневі плями, а на зовнішній – світлі плями. Після чого листя в’яне і опадає. Уражені частини рослини відразу видаліть, якщо захворювання поширюється, знищте весь куст.
    Протягом 2 років не саджайте на цьому місці шток-розу.

    А ще квітка мальва дуже не любить пересадок. Тому намагайтеся зайвий раз її не турбувати.

    До речі, якщо ви хочете перетворити шток-розу на багаторічник, не забудьте видалити повністю після цвітіння всі квітоноси, щоб не дати зав’язатися насінням.

    Шток-троянда вирощування

    Кінець травня-початок червня – найкращий час для посіву. Намагайтеся сіяти насіння рідше, щоб не довелося зайвий раз турбувати молоді рослини. До речі, для посіву мальви слід брати насіння дволітнього терміну зберігання. Посадку на місце, де шток-роза буде цвісти на наступний рік, виробляють у серпні-вересні, витримуючи відстань між рослинами 50 см. У середній смузі мальва зимує при легкому укритті яловим лапником і деревним листом. Втім, якщо зима очікується сніжна, то укриття взагалі не потрібно.

    Шток-роза: де краще садити?

    Шток-роза, або мальва, ідеальна для посадок уздовж стін і парканів, що і можна побачити в кожному дворі англійського будинку. Стіни захищають її від вітру, а паркан може служити природною опорою. Не вбивайте колья, а просто прив’яжіть мальву до паркану. Крім того, широке листя зможе чудово приховати не надто презентабельний вигляд господарських будівель і сумовитих парканів.

    Посадка мальвіДля
    штокрози підійде звичайний, неважкий ґрунт з нейтральною реакцією і заправлений органічними і мінеральними добривами. Сирі і важкі ґрунти небажані.

    Мальва легко розмножується насінням. Вони висіюються відразу у відкритий грунт або холодний парник з початку травня. Краща всхожість спостерігається у насіння дворічного терміну зберігання. На розсаду сіється на початку березня, а вже наприкінці травня висаджується на постійне місце в сад. Зазвичай цвіте на другий рік, проте деякі селекційні сортогрупи можуть цвісти в цьому ж році, в цьому випадку має сенс висаджувати мальву розсадою.
    Через те що у цієї рослини стрижнева коренева система, квітка погано переносить пересадку. В силу цього, найкраще сіяти мальву в невеликі торф’яні горщики, в яких розсаду можна буде висадити на постійне місце з незруйнованим земляним комом. Обсяг посадкової ємності повинен бути приблизно з розмір граненої склянки. Насіння попередньо не замочують, а відразу висаджують у ґрунт, на глибину в 1 см. Сходи у мальви за сприятливих умов з’являються через 10-15 днів.

    Для вирощування шток-троянди як однорічної культури насіння висаджують у січні-березні. Після появи перших листочків рослини пікірують і пересаджують в окремі ємності. На постійне місце отриману розсаду висаджують після поворотних заморозків приблизно на початку червня.
    Гібридні мальви зазвичай розмножують зеленими черенями або діленням, оскільки часто вони не успадковують ознаки через насіння, а деякі взагалі безплідні. Навесні відділяють прикореневі черенки, влітку ж нарізають черенки з стебля. Черенки вкорінюють у ящиках у парниках.
    Вирощуємо в теплиці

    Один із способів, завдяки якому у вашому саду може з’явитися шток-роза, – вирощування із насіння, висаджених у теплиці або міні-парнику. З травня по червень виробляють посів насіння на глибину в 3-4 см, а після появи перших сходів проріджують їх так, щоб відстань між ними була від 20 до 25 см. Підрослі рослини можна буде пересадити на постійне місце у відкритий грунт в кінці літа або початку осені. Зацвітуть саджанці на наступний рік, у липні.

    Висаджуємо у відкритий ґрунт

    Якщо прийнято рішення вирощувати шток-розу у відкритому грунті, то посів насіння здійснюють наприкінці червня, присипаючи землею і витримуючи відстань між ними в півметра. Дорослі мальви не потребують укриття на зиму, але ось пересаджені з теплиці саджанці краще укрити лапи Рослини
    штокрози досить високорослі, тому необхідно врахувати для них відстань близько 50 см між рослинами. Коли потрібно викопати і пересадити вже вкорінену рослину, намагайтеся максимально зберегти кім землі на корінні.

    Догляд за Мальва
    , як і будь-яка квітуча рослина, потребує косметичного догляду в період цвітіння: видалення відцвілих квітоносів або обрізка до 30 см, підв’язка до колиць рослин при загрозі вітру. Через високий ріст при сильному вітрі рослина може зламатися.

    Полив – воліє помірний, не любить закисання ґрунту.

    Підживлення – якщо ґрунт родючий, то підгодівлі не потрібні. На бідних грунтах за тиждень до цвітіння можна зробити підживлення комплексним мінеральним добривом. Бідний ґрунт можна підживити, мульчуючи його компостом.

    Укриття на зиму – штокроза може ховатися лапніком або сухим листям.

    Хвороби і боротьба з ними

    Найбільш часто шток-розу вражає грибкове захворювання – іржа. Першими ознаками такої хвороби є білуваті або коричневі плями на зовнішній поверхні листа і іржаво-бурі на внутрішній. Уражені частини слід відразу видалити і спалити. Якщо не помітити перших ознак, то надалі грибок вразить всю рослину, на стеблі і листі якої будуть з’являтися всі нові іржаві плями. Якщо захворювання запустити, шток-роза може загинути.

    Для того щоб запобігти цьому захворюванню, навесні слід обробити рослини 1-2% розчином бордоської суміші, повторивши обробку в момент появи бутонів. Після того як шток-роза відцвіте, потрібно обрізати стебла на рівні землі і спалити їх, щоб хвороба не стала поширюватися.

    Протягом наступних 2-3 років на тому місці, де зростала хвора рослина, не можна проводити посадку квітів сімейства Мальвові.

    Як вже згадувалося вище, мальва – не тільки красива, але і дуже корисна. Застосування мальви

    При серйозних захворюваннях горла, запаленнях ротової порожнини рекомендується застосовувати спеціальні настоянки і різні відвари з додаванням мальви. Завдяки саме цій цілющій рослині, слизові оболонки швидко відновлюються, а запалення зникає. Мальву використовують нерідко і в якості компресу при великих ранах і виразках. При набряку очей рекомендується також використовувати особливий компрес з використанням такої цілющої рослини. Завдяки фітоестроген
    мальви, компреси, що застосовуються для грудей, суттєво покращують еластичність тканин. Слід згадати, що ця лікарська рослина широко застосовується і в косметології. Екстракт мальви знаходить застосування як вітамінного засобу, що допомагає зволожувати шкіру і боротися з різними гнійними запаленнями. Також можна помітити мальву в складі лікувальної косметики, яка допомагає відновлювати епідерміс.
    Насіння мальовСім
    даної лікарської рослини містить близько 18% жирних мастил. Стародавні єгиптяни застосовували насіння як дивовижний засіб для повноцінного очищення дихальних шляхів від різних хвороботворних мікроорганізмів. Араби вважали за краще використовувати насіння як додавання до кави. А в східних країнах мальва вважається дуже поширеною приправою до їжі.

    В даний час подрібнене насіння мальви можна використовувати, додаючи в чай. Рекомендується засипати невелику кількість насіння, додати трохи меду для солодкого присмаку, а потім залити своїм улюбленим сортом чаю.
    Корінь мальовИтий
    корінь рослини також можна застосовувати з лікувальною метою. З нього отримують чудовий відвар, відомий своїми унікальними корисними властивостями. Можна застосовувати відвар як зовнішній засіб, а також вживати всередину. Крім цього широко використовується унікальна настоянка на основі коріння мальви для ефективного лікування різних запалений

Про автора

admin administrator