Як посадити пророслу цибулину лілії восени

Авторadmin

Як посадити пророслу цибулину лілії восени

Лілії: вибір посадкового матеріалу і посадка цибулин восени

Доброго дня, шановні читачі! Сьогодні ми поговоримо про те, як правильно вибрати і посадити лілії. Щоб пояснити вам, як потрібно оцінювати посадковий матеріал, я придбала кілька упаковок з цибулинами різної якості.

Посадковий матеріал

В одній упаковці цибулини ОТ-гібридів – високих лілій з великими красивими квітами. Цей сорт досягає у висоту 95 см, а зацвітає він через 7-8 місяців після посадки цибулин, тобто в липні або на початку серпня.

Цибулина в ОТ-гібрида здорова, щільна, але в неї вже з’явився паросток, а в цей час його ще бути не повинно. Якщо ви роздивитеся цибулину лілії, викопану в саду, то побачите, що в цьому місці стирчить залишок стебла. Поява замість нього паростка означає, що у лілії був збитий період спокою, і ростові процеси змістилися в термінах.

Купувати і висаджувати пророслі цибулини можна, але паростки з настанням холодів обов’язково відімруть, а це означає, що зацвіте така лілія тільки через рік.

Позаминулого року я придбала з великою знижкою цибулини східних гібридів з такими ж паростками і відразу ж їх посадила. Лілії просиділи в землі весь сезон без руху. Восени я переконалася, що з цибулинами все гаразд, і знову їх закопала, а цього літа лілії порадували мене чудовими білими квітами.

Я б радила зрізати або виламати паросток, щоб він не заважав цибулині вкорінюватися.

Купуючи цибулини в упаковці, постарайтеся їх промацати, щоб зрозуміти, чи не гнилі вони. Якщо цибулини м’які, в’ялі, краще їх не брати.

У другій упаковці дві великі цибулини лілії сорту Пінк Перфекшн. Вони тугі, щільні, з западиною на місці старого стебла, і паростків на них немає. На одній цибулині темні коричневі плями, але це не страшно: практика показує, що з такими пошкодженнями цибулину саджати можна.

Зараз ідеально здорові цибулини лілії можна знайти тільки у приватних осіб, бо на плантаціях цибулини викопують за допомогою техніки, і на них часто бувають механічні пошкодження.

Ще одну цибулину я придбала на ринку, і вона явно відрізняється від магазинних. У неї живе гнучке коріння і щільне тіло.

Посадка лілій

Старе сухе коріння потрібно перед посадкою обрізати ножицями або секатором. Воно вже мертве і тільки заважатиме цибулині формувати нові корінці. У цибулини, яку я купила на ринку, я лише видалила зламаний корінець, а решту трохи вкоротила.

Лунку я приготувала досить глибоку, тому що цибулини великі, а заглибити їх потрібно так, щоб товщина шару землі над ними дорівнювала двом діаметрам цибулин. На дно лунки я насипала перепрілий компост і змішала його із землею, хоча можна було цього і не робити. Але якщо ви кладете в яму перегній, то обов’язково змішайте його з ґрунтом, щоб цибулини та їхнє молоде коріння не постраждали від опіку.

Я поклала в лунку 2 цибулини одного сорту на відстані приблизно 20 см одна від одної, засипала їх шаром компосту, а потім завершила заповнення лунки садовим ґрунтом. Після осінньої посадки лілії потрібно полити: вкорінюються вони досить довго, і їм потрібна волога. Коли вода всоталася, я присипала поверхню сухою землею і встромила поруч кілочок, щоб не забути, що тут щось посаджено.

Наступного року ці лілії неодмінно зацвітуть.

Усього вам найдобрішого.

Отримаєте багато розкішних лілій: що потрібно зробити при осінній посадці квітів

В осінні місяці можна висаджувати різні цибулинні квіти. Вдалим варіантом стане лілія — красива рослина прикрасить будь-яку ділянку.

Щоб отримати більше лілій, квіткарі при посадці вдаються до однієї хитрощі. Про це пише Телеграм-канал “Садівник”.

Восени варто звернути на три способи посадки лілій. У кожного типу є свої переваги, головне, дотримуватися простих правил.

Звичайна посадка лілій восени

Щоб квіти росли потужні та високі, укладайте цибулини в лунки глибиною 10-15 см. У разі глинистого ґрунту досвідчені садівники підсипають при посадці пісок. Присипте лілії ґрунтом, полийте і лише після вбирання води повністю засипте лунку землею.

Посадка лілій на бік

Лілії швидше розмножуватимуться, якщо класти цибулини під кутом. Таким чином пагін починає відростати убік, лише потім нагору. Рослина, що опинилася під землею, обросте “дітками”, вже через рік ви отримаєте багато розкішних квітів.

Поглиблений спосіб посадки лілій

Глибоко посадженим цибулинам не страшний мороз і миші. Однак цей метод має мінус: пізніше цвітіння. Квітникарям потрібно викопати глибоку, до 30-40 см нешироку лунку, пропушити дно і помістити цибулину. Після присипати рослину шаром ґрунту (близько 10-15 см), проте повністю засипати ямку слід навесні, коли відросте стебло.

Раніше “Телеграф” розповідав, що восени важливо захистити рослини від майбутніх морозів. Квітникарі готують до зими кущі троянд, щоб ті без стресу вижили в холодний сезон.

Правила посадки, пересадки і догляду за ліліями восени

Настала осінь – саме час задуматися про стан свого квітника.

Лілія садова – красивий цибулинний багаторічник. Але щоб вона радувала квітникаря великими яскравими квітами, протягом всього року не можна забувати про правильний догляд за нею, інформує UkrMedia.

Отже, що робити з ліліями восени, які маніпуляції проводити на ділянці? По-перше, це посадка нових рослин. По-друге, пересадження лілій, які за декілька років вже обжили вашу ділянку. По-третє, грамотний осінній догляд за ліліями (полив, підживлення, обрізка) і підготовка їх до зими.

Розберемо всі ці процедури докладніше:

Посадка лілій восени

Посадка лілій у відкритий грунт може здійснюватися як навесні, так і восени – а точні терміни підбираються залежно від сорту рослини і клімату вашого регіону.

Так, у середній смузі починати осінню посадку цибулин лілій можна вже з початку вересня, а завершувати – в жовтні і навіть перших числах листопада (у південних регіонах). Садити лілії раніше не варто – є ймовірність, що в теплому грунті вони відразу почнуть зростати, що небажано. Але і в замерзаючу землю садити рослини не варто – не виживуть. Орієнтуватися восени слід на середньодобову температуру, яка повинна встановитися на кордоні близько 10 °С, не вище: цибулини відмінно вкорінюються при низьких позитивних температурах.

Цибулини переважної більшості сортів садових лілій непогано переносять морози в грунті, а в квітні активно йдуть у ріст і почувають себе навіть краще побратимів, посаджених навесні, які часто бувають занадто ніжними й тендітними.

Першими висаджують лілії з самим коротким періодом спокою, щоб вони встигли прижитися до настання холодів, а потім – американські гібриди, у найбільш пізні терміни можна висаджувати невибагливі і морозостійкі азіатські лілії. Трубчасті ж, східні і довгоквіткові гібриди в наших широтах рекомендується саджати виключно навесні або взагалі вирощувати в оранжереї.

Як посадити лілії восени? Так само, як і навесні.

В першу чергу ви повинні вибрати здоровий і якісний посадковий матеріал. Восени особливо важливо проводити посадку лілій свіжими цибулинами, викопаними в поточному сезоні! Тому варто вибирати або посадковий матеріал, вирощений самостійно, або брати його у перевіреного місцевого виробника. Адже ті цибулини лілій, які в кінці літа ви можете придбати в садовому магазині від закордонного постачальника, явно будуть минулорічними – їх краще брати в лютому-березні для весняної посадки. Перед посадкою лілії зверніть увагу на те, як виглядає цибулина.

Цибулина лілії повинна бути достатньо щільною (не пухкою), з живими, не пересушеними корінцями, щільним денцем, чистими криючими лусочками і без цвілевого запаху. На ній не повинно бути сухих, а також темних мокрих плям.

Місце для осінньої посадки лілій краще підготувати з літа: виберіть сонячну, без протягів ділянку з пухким, добре дренованим грунтом, перекопайте його і удобріть перегноєм. Якщо робите це перед самою посадкою, пам’ятайте – обов’язково потрібно ущільнити грунтосуміш, щоб після посадки грунт не осідав занадто сильно.

Перед посадкою обов’язково поцікавтеся перевагами обраного вами сорти лілій – одні люблять слабо-, а інші сильно закисленний грунт.

Викопайте лунки глибиною в дві-три висоти самої цибулини – оскільки розміри цибулин і розташування коренів на них сильно варіюються від сорту до сорту, то це може бути і 7, і 25 см. Засипте туди грубозернистий пісок в якості дренажу, опустіть цибулину на дно лунки, акуратно розправивши корінці, і зверху закрийте шаром того ж піску. Шар землі зверху варто злегка утрамбувати долонею і полити. При осінній посадці лілій подальший регулярний полив не потрібен – зазвичай осінні дощі зроблять все за вас. Місце посадки лілій замульчуйте листовим перегноєм з додаванням золи або шаром торфу (для лілій-любительок кислих ґрунтів).

Як посадити восени лілію з паростками

Якщо ви неправильно зберігали цибулини, і вони встигли прорости до моменту осінньої посадки, не варто панікувати. Якщо паростки не досягли 8-10 см, сміливо висаджуйте таку цибулину як звичайну сплячу. Якщо ж їх довжина наближається до 20 см, такі паростки доведеться перед посадкою дуже обережно викрутити з цибулини. Пам’ятайте, що такий посадковий матеріал буде ослаблений і особливо вразливий для несприятливих умов середовища – ці цибулини доведеться ретельно вкривати на зиму.

Втім, є ще один вихід – відправити пророслі цибулини на зимівлю в горщик з грунтом, а висаджувати у відкритий грунт вже в наступному сезоні.

Пересадження лілій восени

Також осінь – найкращий час для пересадки дорослих лілій на вашій ділянці. Справа в тому, що за 3-4 роки на одному і тому ж місці цей багаторічник сильно розростається в підземній частині – цибулини густо обростають дітками, стають пухкими, розвалюються. Ліліям поруч одна з одною стає просто тісно, і вони гірше цвітуть.

Коли викопувати цибулини лілій восени? Досвідчені квітникарі займаються їх розподілом і пересадкою починаючи з кінця серпня і до самого кінця жовтня (в південних районах і для пізноквітучих сортів). Найкраще осіння пересадка підходить ліліям середнього строку цвітіння, тоді як ранньоквітучі сорти добре переносять і річну пересадку, а східні гібриди і трубчасті лілії можна пересаджувати навесні або в кінці осені.

Індикатором можливості осінньої пересадки будь-яких лілій може слугувати температура ґрунту – якщо вона опустилася до 0°С, ви запізнилися – цибулини переохладяться, і ріст коренів затримається або взагалі припиниться.

У будь-якому випадку, від закінчення цвітіння лілії до моменту її поділу і пересадки має пройти 1-1,5 місяці для того, щоб цибулина набрала сили, змогла відновитися після цвітіння і підготуватися до зими.

Викопують лілії з грудкою землі, дуже акуратно дістаючи «гніздо» з корінням, і видаляють пошкоджені і відмерлі лусочки.

Потім дітки відокремлюють від материнської цибулини і висаджують на дорощування або зберігають до весняної посадки в холодильнику.

Перед посадкою цибулину і дітки коштує близько півгодини потримати в слабкому розчині марганцівки

Висадити можна і стебло, на якому залишилися розвинені коріння. Самі материнські цибулини після цього також можна пересадити на нове місце.

Після пересадки лілії рясно поливають, мульчують і притіняють.

Догляд за ліліями восени

Весь період вегетації грунт навколо лілій містять в рихлому, помірно вологому стані, обов’язково викопують бур’яни і підгодовують рослини. Осінь – не виняток, хоча осінній догляд за лілією у відкритому грунті не такий інтенсивний, як навесні і влітку.

Полив лілій та видалення бур’янів у цей період проводять за необхідності – залежно від погоди і стану ділянки. Обробка від хвороб і шкідників також проводиться у міру потреби і залежно від стану рослин.

Чим підживити лілії восени?

Після відцвітання в цибулині під землею йдуть інтенсивні процеси, запасаються поживні речовини на наступний рік. Фосфорно-калійне підживлення помітно підвищить зимостійкість цибулин лілій і допоможе їм відновитися. Для цього використовують суперфосфат і сульфат калію/магнію.

На 10 л підігрітої води беруть 1 ст. л. подвійного суперфосфату (або 2 ст. л. простого) і 1,5 ст. л. калімагнезії. Отриманим розчином проливають посадки з розрахунку 1 відро на 1 кв. м.

Коли обрізати лілії восени?

Відразу після цвітіння цього робити не варто – наземна частина сприяє накопиченню поживних речовин в цибулині і її наростанню, тому занадто рання обрізка може порушити обмін речовин, і рослина загине. Почати слід з видалення засохлих квітів, щоб зупинити формування насіння. А як тільки листя відмирають, можна приступати і до осінньої обрізки лілій – це захистить багаторічники від можливих хвороб і шкідників, що дозволить в наступному році насолоджуватися пишним цвітінням.

Зріжте стебла з листям на висоті 15 см від рівня ґрунту, намагаючись не пошкодити однорічні корені на рівні землі (вони необхідні для живлення цибулини).

Ближче до кінця осені потрібно підготувати ділянку з ліліями до зимівлі. З настанням стійких холодів укрийте обрізані лілії шаром торфу або листового перегною висотою не менше 10 см – він захистить цибулини від морозу, а навесні виконуватиме функцію мульчі. Зверху покладіть дошки або ялиновий лапник. Укриття плівкою не рекомендується – навесні воно може створювати парниковий ефект.

Цибулини американських, трубчастих і східних лілій на зиму потрібно викопувати. Інші лілії, за деяким винятком, стійкі до морозів і зможуть пережити зиму в землі під укриттям.

Осінній догляд за ліліями нескладний. Виділіть трохи часу, щоб подбати про цих красивих багаторічників і грамотно підготувати їх до зими – і в наступному сезоні вони обов’язково віддячать вам пишним цвітінням.

Про автора

admin administrator