Як посадити вишню правильно

Авторadmin

Як посадити вишню правильно

Правила, яких треба дотримуватися під час посадки вишні, щоб ягоди були солодкі, великі та соковиті

Можна не сумніватися в якості врожаю вишні, якщо вибрати для неї правильне місце посадки. Культура не виносить застою вологи.

Вона перестане плодоносити, а з часом і зовсім загине. Тому рослина має бути розміщена подалі від ґрунтових вод, що близько залягають, і не в низині, де може затриматися вода від танення снігу або затяжних дощів.

Крім вологості дерева не здатні переносити постійне холодне повітря.

Вона однаково погано росте як в низинах з можливістю підмерзання навіть пізньою весною, так і на пагорбах, де її цілодобово буде тріпати вітер. Квітки вишні можуть впасти навіть при раптовому легкому заморожуванні в -2 °С.

Дуже важливий і склад ґрунту, де садівник хоче розмістити культуру. Плодоносити вона буде тільки на нейтральному ґрунті. Показник нижче 7 pH потрібно розкислити доломітовим борошном або вапном. В іншому разі ягоди вишні стануть дрібними, кислими, а урожай мізерним.

Обов’язкові умови при висадці культури

Щоб культура прекрасно плодоносила, потрібно в момент посадки врахувати кілька обов’язкових правил:

  • у посадкову яму необхідно внести золу, компост і суперфосфат, важливі для розвитку молодого саджанця;
  • посадку декількох дерев необхідно здійснювати на відстані 3 м один від одного. Так вони в дорослому стані не будуть відчувати дефіцит в повітрі і сонячному світлі. До того ж, садівник без зусиль зможе доглядати за деревами і збирати урожай;
  • розмір ями для посадки повинен бути не менше пів метра з усіх боків для нормального розвитку кореневої системи.

Підживлення культури

Без додаткового харчування дерево вишні почне дрібнішати в урожаї. Тому його важливо починати живити з молодого віку.

У перші 3 роки після посадки додаткове харчування потрібно вносити по 4 рази за рік, починаючи з весни для пробудження від сплячки, продовжуючи влітку у період квітнення і формування ягід, закінчуючи осінньою підготовкою до зимівлі.

Вишня любить калій, азот і фосфор, але можна використовувати універсальне комплексне мінеральне добриво.

Способи боротьби з хворобами

Вишня, як і будь-яка інша рослина в саду, має свої захворювання. Найчастіше садівникові доводиться боротися з моніліальним опіком (моніліозом). Хвороба може винищити цілий вишневий сад.

Причиною поширення недуги вважається тепла зима, яка не змогла знищити грибки, збудники хвороб. Помітити захворювання можна за пошкодженнями на плодах, зав’язях, пагонах, схожими на опіки.

Вони починають розвиватися ще навесні і без лікування до осені дерево може загинути. При виявленні уражених ділянок садівник повинен вирізати хворі пагони, знищивши їх у вогні. Далі провести обробку всіх дерев фунгіцидами.

Вишня вважається невибагливою садовою культурою, виростити яку може садівник без досвіду. Але і їй потрібен незначний догляд, щоб отримувати щороку рясний урожай.

Як правильно посадити вишню +відео

Покупка свіжої вишні на ринку або в магазині суттєво «б’є по кишені», і ті, хто має свою ділянку або дачу, рано чи пізно задаються питанням, як правильно посадити вишню, щоб більше не витрачати гроші на покупку ягід ? Адже набагато вигідніше один раз купити хороші саджанці та приділити їм трохи часу, щоб потім кілька років насолоджуватися смачним урожаєм та красою весняного цвітіння.

Вибираємо майбутнє дерево

Якщо ви хочете забезпечити себе свіжою корисною вишнею і смачним вишневим варенням, а заразом по весні милуватися цвітінням, що не поступається японській сакурі, то приготуйтеся пройти кілька обов’язкових етапів на цьому нелегкому шляху.Посадка вишні хоча і не надто трудомісткий процес, все ж таки слід дотримуватися основних правил, інакше не вдасться досягти успіху в її вирощуванні. Майте на увазі, що від того, в які терміни і як посадити вишню, надалі залежатиме її розвиток і плодоношення.

Від того, в які терміни і як посадити вишню, надалі залежатиме її розвиток і плодоношення

Успішна посадка вишні ґрунтується на виборі:

  • здорового саджанця зі сформованою кореневою системою;
  • сорта вишні, що підходить для вирощування в умовах місцевого клімату;
  • місця для посадки саджанця з урахуванням ґрунту, ґрунтових вод, освітленості та вітрів;
  • правильних термінів для посадки, чи то весна чи осінь.

Для вирощування гарної вишні з прекрасним плодоношенням і стійкістю до морозів звичайна коренева поросль із сусідської ділянки не підійде, навіть якщо ваш сусід щорічно хвалиться багатим урожаєм чудових ягід.Справа в тому, що щеплена вишня дає дику поросль, яка плодоносити надалі не буде, а у кореневласних вишень поросль хоч і приносить плоди, але якість їх набагато гірша, ніж у батьківської рослини.

Посадивши в землю вишневу кісточку, ви теж навряд чи досягнете бажаного – результат у такому випадку абсолютно непередбачуваний, незалежно від того, наскільки великою і смачною була з’їдена вишенька. Тому найкращим варіантом є посадка саджанців вишні, які у великому асортименті продаються на спеціалізованих ринках.Для весняної посадки краще купувати саджанці восени, коли їхній вибір особливо багатий. На зиму вишневі саджанці прикопують, зробивши яму в землі і горизонтально уклавши туди саджанці, а коріння присипають ґрунтом. Так саджанці добре зберігаються до весняної посадки.

Для весняної посадки краще купувати саджанці восени, коли їхній вибір особливо багатий

Вибирайте саджанці заввишки близько метра. Простежте, щоб на саджанці не було пошкоджень чи ознак грибкових та інших захворювань. Зверніть увагу на сорт: кущової виросте вишня або деревоподібної, чи буде вона стійкою до морозів, посухи та хвороб?

Посадковий матеріал може виглядати по-різному, найякісніші саджанці мають кілька гілочок, а їх коріння утворює хорошу розгалужену систему. Якщо вам шкода грошей на такий гарний екземпляр, можна взяти простіше деревце – з менш розкішною кореневою системою і невеликими гілками. Але все ж таки краще не економити, адже ви вибираєте вишню, яка приноситиме плоди протягом п’ятнадцяти-двадцяти років. Тому віддайте перевагу найбільш якісним саджанцям, щоб вони швидше прижилися і надалі радували вас відмінними у всіх відносинах вишеньками.

Визначаємо місце та час посадки

Для посадки краще вибрати місце ближче до паркану – вишні дуже подобається там рости. До того ж взимку біля огорож намітає багато снігу, який є надійним укриттям коренів вишневого дерева. Також вишня любить рости на схилах і пагорбах, де немає сильного вітру.

Місце, призначене для посадки вишні, має добре освітлюватися і бути не надто болотистим. Грунт переважний з нейтральною реакцією, легкий і родючий.

Для посадки краще вибрати місце ближче до паркану

Час, що ідеально підходить для посадки саджанців вишні, – весна. Ви повинні встигнути завершити всі посадкові роботи до появи бруньок на деревах. Однак якщо рано восени вам попався чудовий саджанець, ви без побоювання можете відразу прилаштувати його на постійне місце у вашому саду. Тільки пам’ятайте, що восени вишню допускається садити щонайменше за місяць до промерзання ґрунту. Ще одна особливість при посадці вишні перед зимою: слід підгорнути дерево землею заввишки 30-35 сантиметрів, щоб уберегти коріння від промерзання (навесні не забудьте розкидати землю).

Покрокова інструкція, як посадити вишню

Отже, ви купили чудові саджанці, визначилися з відповідним місцем для вишневих кущів і дочекалися найбільш сприятливого часу для посадки вишні.Залишилося зробити лише кілька послідовних дій, щоб у вашому саду не щодня, а щогодини почало рости вишневе деревце або цілий вишневий сад. Від правильного виконання наведених дій залежатиме, наскільки саджанці приживуться, і чи добре вони зростатимуть.

Від правильного виконання наведених дій залежатиме, наскільки саджанці приживуться, і чи добре вони зростатимуть

Як посадити вишню, крок за кроком:

  • викопайте яму глибиною 50 см і шириною 80 см (відкладайте верхні та нижні шари землі в різні купи);
  • встановіть спеціальний посадковий кілочок, навколо якого насипте грунт з верхнього шару, змішану з добривами;
  • насипте зверху близько 8 см родючої землі;
  • помістіть саджанець у ґрунт (стежте, щоб коренева шийка вишневого саджанця знаходилася на рівні землі);
  • акуратно розправте кореневу систему;
  • засипте саджанець землею, що залишилася, нижнього грунту і ущільніть, зробіть навколо нього лунку з валиком із землі;
  • влийте в лунку два відра води і підв’яжіть саджанець до кілочка.

Якщо ви сумніваєтеся, що самостійно не впораєтеся з таким процесом, як посадка вишні, відео у вкладці переконає вас, що це зовсім не складно.

Наведені рекомендації більшою мірою належать до вишні звичайної, а тим, кому хочеться виростити на своїй ділянці вишню повстяну, знадобиться корисна інформація у відповідній статті.

Як посадити вишню правильно

Серед питань, якими ставляться дачники, які вирішили зайнятися вирощуванням плодово-ягідних культур, одне з перших – як посадити вишню. Від правильності проведення процедури залежить розвиток і врожайність дерева. Грамотний підхід до посадки та дотримання агротехніки дозволять йому радувати господарів великою кількістю соковитих і смачних ягід до 15 років.

Відповідне місце та підготовка ґрунту

Пересаджувати вишню небажано: на процедуру вона реагує погано. Тому до вибору місця для неї потрібно підійти відповідально, постаравшись одразу врахувати те, наскільки вона розростеться з часом, чи не заважатимуть їй інші дерева та стіни будівель.Культура віддає перевагу пухким, добре дренованим грунтам. Максимально комфортно вишням буде у легкому чи середньому суглинистому, піщаному чи супіщаному ґрунті з нейтральною реакцією. Кислий ґрунт вони не переносять.

Підходять їм відкриті сонячними променями, але захищені від вітру ділянки, розташовані в західній, південно-західній або південній стороні саду. У таких умовах дерева ростуть активніше, а ягоди на їхніх гілках співають швидше. Визначаючи місце для посадки вишні, важливо враховувати її ботанічні особливості. Зацвітають дерева рано, коли загроза заморозків ще не минула. Захист від вітрів вишні особливо необхідний у зимово-весняний період. Вона впливає на тривалість життя, здоров’я та врожайність рослин. У поєднанні з вітром морози можуть пошкодити дерева. Коли вишні зацвітуть, потоки холодного повітря заважатимуть їх запиленню, висушуючи маточки і утруднюючи роботу бджіл.

У низинах, де сиро та вітряно, і на ділянках із заболоченим ґрунтом вирощування культури успішним не буде.Висаджувати вишні бажано на пологих схилах, поблизу парканів або будівель. Взимку вони затримуватимуть сніг, захищаючи дерева від вимерзання. Близькість ґрунтових вод вишням на користь не піде. Мінімальна глибина їх залягання на місці посадки має становити 1,5 м.

Землю для вишні готують заздалегідь. Якщо процедуру проводять навесні, грунт обробляють восени, перекопуючи та збагачуючи його добривами. Підходять для культури органічні та мінеральні склади.

Під посадку обов’язково вносять (з розрахунку на 1 м²) наступні компоненти:

  • до 15 кг гною (компоста);
  • 100 г фосфорних добрив (суперфосфату, фосфоритного борошна);
  • 100 г калійних препаратів (сульфату калію, хлористого калію, калійної солі).

Азотовмісні добрива на цьому етапі застосовувати не можна, інакше коріння саджанців навесні отримають опіки. Якщо ґрунт на ділянці кислий, його вапнують. Проводять процедуру до внесення гною.

Вибір саджанця

Щоб посадка вишні увінчалася успіхом, потрібно правильно вибрати сорт культури. Орієнтуються тут насамперед на особливості клімату місцевості. Для регіонів, розташованих у Центральній, підходять різновиди вишні з гарною морозостійкістю: Шоколадниця, Нижньокамська. На півдні успішно вирощують теплолюбніші сорти: Багряна, Жуковська. Для Підмосков’я краще вибрати дерева, які не уражаються грибковими захворюваннями: Іграшка, Шубінка. На Уралі добре зарекомендували себе вишні Ашинська, Болотовська, Маяк. У суворих погодних умовах Сибіру зможуть вижити і принести щедрий урожай сорту Алтайська ластівка, Метелиця, Шадрінська.

Вибираючи саджанець, уважно оглядають його коріння. Вони повинні бути потужними та добре розвиненими, не мати пошкоджень, ознак хвороб чи ураження комахами. Потрібно оглянути деревину. У якісного саджанця вона буде визрілою.Хороше приживання мають молоді дерева, у віці 1-2 років, які були щеплені живцем. Зазвичай їх висота становить 80-110 см. Від 3-4-річних саджанців чекати на врожай доведеться довше. З майбутнього дерева видаляє все листя, щоб уникнути його зневоднення. Змочивши коріння саджанця, їх загортають у вологу тканину, а зверху додають шар плівки. Так вони не висохнуть.

Купити вишню можна восени. Якщо посадити її планують навесні, дерево прикопують. На ділянці, де найдовше затримується сніг, готують борозну середньої глибини (35-50 см). Її південну стінку роблять похилою (30-40 °). У неї поміщають саджанець, спрямувавши його коріння вниз. Його крона має дивитися на південь. Це захистить ствол дерева від опіків. Потім вишню до бічних пагонів присипають ґрунтом.

Добре утрамбувавши і рясно полив землю, крону дерева вкривають лапником. Він захистить гілки від морозів та гризунів. Зверху укриття засипають товстим (0,5 м) шаром снігу. Зробити це бажано до морозів. Виймають дерева з борозни лише перед приміщенням на постійну ділянку.

Терміни та схема посадки

Практикують весняну та осінню посадку вишні. Оптимальні щодо її проведення терміни залежить від клімату. У південних регіонах, де зими м’які та теплі, дерева висаджують у відкритий ґрунт у середині осені, коли до настання заморозків залишається близько місяця. У помірному кліматі середньої смуги розміщення вишень на ділянці приступають раніше – у вересні. У Сибіру та на Уралі дачники застосовують лише весняну посадку. До зими дерева добре укоріняться і зможуть пережити непростий період із мінімальними втратами. Районовані сорти культури витримують морози до -40°C. Весняна посадка проводиться у квітні, поки нирки на рослині ще сплять.

Схему розміщення дерев визначає вибраний вид культури. Якщо колоновидна вишня, між сусідніми рослинами залишають по 1 м вільного простору. Кущовий різновид культури висаджується з інтервалом 2 м.Міжряддя роблять широкими – мінімум 2,5 м. Зручно розміщувати рослини в шаховому порядку.

Відстань між представниками деревоподібних сортів збільшують до 3-3,5 м. Якщо розмістити їх ближче, вишня почне витягуватися, така посадка ускладнить догляд за вишнею. Обривати ягоди із високого дерева буде важко. Погіршиться і плодоношення: у тіні та посеред густого листя квіти не зможуть повноцінно обпилитися.

Рада

Потрібно враховувати особливості конкретного сорту. Для деяких з них краща щільніша посадка. Розростаючись, їх крони злегка переплітатимуться.

Черешня, що поєднує в собі переваги відразу двох культур, висаджується ще далі – на відстані 4-5 м. Самостійно запилюватися вона не може. Щоб вдосталь поласувати її солодкими та великими ягодами, поряд потрібно розмістити вишню та черешню. Достатньо буде 2-4 дерев.

Степова вишня також потребує запилювачів.Підбирають дерева для посадки так, щоб сорти відповідали один одному. Популярні у дачників та самоплідні різновиди вишні (Росошанська чорна, Шоколадниця). Ягоди на них зав’язуються, навіть якщо на ділянці росте лише одне дерево. Але за наявності сусідів: Любської, Тургенєвської, Володимирської вишні – врожай буде вищим.

Як садити вишню

Весняну посадку рекомендується проводити рано. Приступають до неї, коли розтане сніг, а ґрунт трохи просохне і прогріється, обравши для процедури теплий, сухий та безвітряний день. Перед поміщенням у ґрунт коріння саджанця потрібно ретельно оглянути. Пошкоджені ділянки акуратно обрізають до здорової тканини. Підсохле коріння реанімують, занурюючи їх у воду на 3-4 години. Можна використовувати розчин препарату, що стимулює ріст коренів.

Посадкову яму готують заздалегідь, як мінімум за 2 тижні, а краще восени. Вона має бути середньої глибини (50-60 см) та широкою (80 см).Поверхнева посадка призведе до того, що влітку коріння дерева буде перегріватися, а взимку – замерзати. Але якщо занадто сильно заглибити вишню, розвиток її кореневої системи важко. По центру лунки встановлюють опору – дерев’яний кіл заввишки 1 м.

Викопуючи яму, верхній шар ґрунту відкладають убік. Його потрібно буде змішати з добривами:

  • перегноєм;
  • деревною золою;
  • фосфорно-калійними препаратами;
  • комплексними складами.

Отриманий грунт насипають в яму так, щоб навколо опори утворився горбок. Вмочивши нижню частину саджанця в бовтанку з ґрунту або глини з гноєм, його ставлять зверху з північного боку колу і, акуратно розправивши коріння, засипають землею. Потрібно стежити, щоб стовбур дерева був строго перпендикулярний поверхні ґрунту. Якщо все зробити правильно, його коренева шийка повинна залишитися над ґрунтом – на 4-5 см вище за неї.

Грунт навколо саджанця добре ущільнюють і формують лунку. Потім дерево рясно поливають, вносячи під нього близько 3 відер води. Вона має бути теплою, кімнатної температури. Після поливу ґрунт осяде, і коренева шийка рослини опиниться з нею на одному рівні. Стовбур підв’язують до опори, щоб він не зламався від вітру. Поверхня лунки мульчують. Можна використовувати для цього:

  • суху землю;
  • перегній;
  • торф;
  • тирса.

Товщина мульчі повинна становити 3-5 см. Її шар не дасть утворюватися ґрунтовій кірці і довше збереже ґрунт вологим.

Альтернативний спосіб

Черешня, кущова, деревоподібна, колоноподібна вишня – який би різновид культури не був обраний, садяться вони описаним вище способом. Виняток становлять лише важкі щільні суглинки та ділянки, де рівень ґрунтових вод високий.Щоб вишня легко і швидко прижилася на них, потрібно правильно підготувати місце для дерева.

Секрет простий: поміщають його не в яму, а на пагорб. Спочатку в землі роблять невелику лунку глибиною близько 25 см. Додавши до родючого ґрунту добрива, висипають поживний субстрат зверху. Він повинен заповнити поглиблення і утворити горбок заввишки 25-30 см.

У цій гірці землі і зростатиме дерево. В іншому його посадка нічим не відрізняється від традиційного способу. Коріння розправляють, присипають землею, ущільнюють її, рясно поливають і мульчують. При найближчому розгляді стає ясно, що глибина посадкового котловану в цьому випадку, як і раніше, становить 50 см, просто 25 з них знаходяться над поверхнею ґрунту, а 25 – під ним.

Особливості агротехніки

Вирощування вишні на ділянці не обтяжить садівника. У догляд за деревами у відкритому ґрунті входять стандартні заходи:

  • полив;
  • підживлення;
  • розпушування ґрунту;
  • прополка;
  • обрізання.

У перші дні після приміщення на постійну ділянку саджанці поливають часто та рясно. Вже зміцнілим вишням та дорослим деревам зволоження необхідне у спекотні дні, коли давно не було дощу. Культура відрізняється посухостійкістю, але регулярні поливи позитивно позначаться на кількості та якості врожаю. Ґрунт у приствольному колі регулярно розпушують, щоб коріння рослин отримувало достатньо кисню.

Щоб урожай був рясним, посадки потрібно періодично підгодовувати. Роблять це двічі за сезон, використовуючи розведений коров’як. У поживний розчин можна підмішати деревну золу. Підходять для підживлення та мінеральні склади. Восени по приствольному колі розкидають сухі добрива, закладаючи їх у ґрунт глибоким перекопуванням.

Вегетація у вишні починається рано.Тому навесні у відкритому ґрунті дерева часто страждають від заморозків. Щоб цього не сталося, потрібно захистити ґрунт біля основи рослини від передчасного прогрівання сонячними променями. До ствола згрібають сніг, а зверху на нього насипають шар соломи або тирси. Якщо цього не зробити, нирки можуть розпуститися занадто рано, перш ніж встановиться тепло.

Доглядати вишню, крона якої сформована, простіше. Тут допоможе обрізання. Центральні та бічні гілки злегка вкорочують навіть у молодих дерев. Черевина без обрізки хорошого врожаю не принесе. Піддають їй дерево вже на стадії саджанця. Помістивши його в ґрунт, видаляють верхню частину стовбура та скелетних пагонів. Після процедури висота саджанця має становити 60 см. У наступному році бічні гілки вкорочують на ⅓ довжини. Поки черевиця не почне плодоносити, її пагони активно зростатимуть. Коли на них з’являться перші ягоди, їх розвиток сповільниться.

Важлива для вишні обрізання, що омолоджує. Проводять її навесні. Крону вишень-черешень проріджують, видаляючи всі пагони старше 4-річних. Повторюють процедуру кожні 5-6 років. Загущення крони призводить до зниження врожайності дерева та подрібнення ягід.

При правильному догляді вже через 2-3 роки колишній саджанець буде не впізнати. Він добре розростеться, а на його гілках дозріють перші вишні. Повноцінно плодоносити молоде дерево почне на 4-5-му році життя. А вже застосування врожаю знайдеться найрізноманітніше.

Хороші вишні у свіжому, сушеному, в’яленому, сеченому, маринованому вигляді, у складі компотів, варень, джемів, начинки для пирогів, млинців та вареників. З них виготовляють сік, вино, наливки, мармелад, щербет, соуси. Додають вишню в чай, смузі, морозиво та навіть салати. Експериментувати із соковитими кисло-солодкими ягодами можна нескінченно, щоразу відкриваючи нові грані смаку. А як гарний оспіваний поетами та письменниками вишневий сад навесні, коли гілки дерев усипають ніжні квіти, і влітку, коли вони гнуться під вагою червоних плодів!

Про автора

admin administrator