Як посіяти герань насінням у домашніх умовах

Авторadmin

Як посіяти герань насінням у домашніх умовах

Зміст:

Насіння герані – як виглядають і як їх посіяти на розсаду

Герань зустрічається практично у всіх країнах світу. Відноситься рослина до сімейству Геранієвих і має безліч підвидів. При правильному догляді можна досягти цілорічного цвітіння. Кольори можуть мати різноманітні відтінки: білий, рожевий, червоний. Останнім часом на ринку з’явилися двоколірні представники виду.

  • Плюси і мінуси розмноження герані насіннєвим способом
  • Як виглядає насіння герані
  • Як отримати і зібрати насіннєвий матеріал
  • Правила вибору купівельного насіння
  • Найкращий час для посіву
  • Підготовка до процедури
  • Вибір ємностей
  • Приготування ґрунту
  • Скарифікація, дезінфекція та замочування насіння пеларгонії
  • Як посіяти пеларгонію насінням у домашніх умовах на розсаду
  • У контейнери
  • У торф’яні таблетки
  • Використовуючи туалетний папір
  • Як доглядати за розсадою герані
  • Полив.
  • Підживлення
  • Зовнішні фактори
  • Пікірування
  • Прищипка
  • Коли пересаджувати на постійне місце
  • Секрети вирощування пеларгонії із насіння в домашніх умовах
  • Як вибрати і підготувати насіння
  • Відео «Розмноження пеларгонії насінням»
  • Яким має бути ґрунт
  • Правила посіву
  • Первинний догляд за саджанцями
  • Необхідні умови для вирощування
  • Пікіровка і прищипка
  • Як самостійно виростити пеларгонію з насіння
  • Вимоги до посадкового матеріалу

Плюси і мінуси розмноження герані насіннєвим способом

Цей метод розмноження має один вагомий мінус. Посадка насіннєвим способом не гарантує збереження батьківських якостей герані, чому практично неможливо домогтися передачі сортових ознак.

Але є й переваги розмноження герані насінням:

  • простота і легкість;
  • посівний матеріал має тривалий термін зберігання;
  • власноруч зібране насіння не буде заражене хворобами;
  • посів здійснюється наприкінці зими або на початку весни (вже до середини літа рослина почне цвісти).

Як виглядає насіння герані

Перед посівом герані проводять ретельний відбір насіннєвого матеріалу. Як виглядає насіння герані? Вони повинні бути пофарбовані в коричневий колір, мати витягнуту овальну форму з внутрішніми бічними западинами. Оболонка матового кольору щільна і зовні нагадує шкіру. Розмір насіння залежить від сорту, але всі вони великого розміру.

Важливо ретельно вибирати насіння пеларгонії. Деформовані і дрібні елементи прибирають відразу, вони непридатні для посадки.

Як отримати і зібрати насіннєвий матеріал

Для самостійного збору посадкового матеріалу проводять попереднє досвіду квітки. За допомогою пензлика пилок переміщують з однієї квітки на іншу. Після цвітіння на рослині сформується насіннєва коробка. Коли вона повністю висохне, відразу приступають до вилучення посадкового матеріалу.

На замітку! Розмноження за допомогою насіння застосовують для простих видів. Ампельні, королівські, махрові і тюльпановидні сорти неможливо виростити цим способом.

Правила вибору купівельного насіння

Насіння герані купують тільки у перевірених виробників. Після розтину уважно оглядають посадковий матеріал. Він повинен бути сухим, однорідно пофарбованим. На насінні не повинно бути ніяких пошкоджень і ознак хвороб.

Відомі виробники насіннєвого матеріалу

Важливо знати! Перед покупкою слід ознайомитися з інструкцією на задній стороні упаковки і з терміном придатності.

Найкращий час для посіву

Вибір часу посадки обумовлюється тривалістю світлового дня. Оптимальним періодом є кінець зими. Деякі квітникарі з легкістю проводять процедуру цілий рік. Для цього організують додаткове освітлення.

Підготовка до процедури

Перед посівом насіння підлягає обробці. Вона дозволяє не тільки поліпшити всхожість, а й продезінфікувати посадковий матеріал. Для цього його на 30 хвилин замочують у Цирконі або Епіні. Після обробки складом, насіння опускають у теплу воду на 2-3 години.

Вибір ємностей

Для розсади використовують індивідуальну або спільну тару. Застосовують пластмасові контейнери або горщики. В останні роки величезною популярністю користуються торф’яні стаканчики.

Приготування ґрунту

Субстрат можна придбати в квітковому центрі або приготувати самостійно. При купівлі готового ґрунту висока ймовірність недотримання пропорцій поживних речовин. У цьому випадку перші паросточки з’являться пізніше і не виростуть великими. Цвісти на такій землі герань буде погано.

Квітникарі радять приготувати ґрунт самостійно (у пропорції 1:1:2) з:

  • торф’яного ґрунту;
  • просіяного річкового піску;
  • дерну.

Зверніть увагу! Для захисту від інфекцій приготовану суміш проколюють у духовці або проливають окропом. Кімнатні рослини нерідко знезаражують фунгіцидними засобами.

Скарифікація, дезінфекція та замочування насіння пеларгонії

Перед тим, як виростити герань із насіння в домашніх умовах, попередньо готують посадковий матеріал. Часткове видалення оболонки сприяє прискоренню процесу пророщування. Щоб не зашкодити насіння, процедуру виконують з використанням наждачки. Нею знімають тільки верхній шар.

Для дезінфекції використовують слабкий розчин марганцю або перекис водню. Після знезараження здійснюють замочування у воді кімнатної температури. Для набухання посадкового матеріалу достатньо дві години.

Як посіяти пеларгонію насінням у домашніх умовах на розсаду

Пеларгонія з насіння може вирощуватися в будь-якій неглибокій ємності. Для цього підходять:

  • пластикові контейнери;
  • торф’яні стаканчики або таблетки;
  • туалетний папір.

Посадка насінням і догляд у домашніх умовах за пеларгонією виконують у суворій відповідності покрокової інструкції.

У контейнери

Посіяти вдома герань можна в спеціальні лотки. Глибина ємності не повинна перевищувати 3-4 см. Заздалегідь приготовані лотки наповнюють грунтом і поливають теплою водою. Температура землі повинна бути не менше + 20. Насіння сіють на відстані 2 см один від одного.

Додаткова інформація! Не рекомендується сильно поглиблювати посадковий матеріал.

Посів у пластикові ємності

Садять насіння в неглибокі ямки і зверху трохи присипають тим же субстратом. Полив після посадки – обов’язкова процедура. Рекомендують створити умови, наближені до тепличних, тобто накрити плівкою або прозорим склом.

У торф’яні таблетки

Вирощування пеларгонії з насіння допустимо виконувати в торф’яний ґрунт. Для цього чудово підходять торф’яні таблетки. Вони заздалегідь поливаються. Посів здійснюється в неглибокі лунки, посадки накриваються поліетиленом або склом. Для цього способу важливо проводити щоденне провітрювання і обприскування.

Використання торф’яних таблеток

Важливо знати! Вибирати торф’яні таблетки слід за рівнем кислотності.

Використовуючи туалетний папір

Пророщування посівного матеріалу на туалетному папері вважається одним з найпростіших і дієвих способів. Попередньо оброблене насіння викладають на змочений папір у контейнер і накривають кришкою. При появі перших паросточків, сіянці максимально обережно пересаджують в грунт.

Пророщування на туалетному папері

Як доглядати за розсадою герані

Правильно проведена процедура посадки – це частина хорошого результату. Вирощувати розсаду потрібно в сприятливих умовах. Герані потрібен своєчасний полив, правильний температурний режим і хороше підживлення.

Полив.

Кількість і частота поливу безпосередньо залежать від пори року. Спекотним літом зволоження проводять кожні 3 дні. У зимовий час – 1 раз на тиждень. Дно ємності укладають товстим шаром дренажу. Рослина категорично не переносить надлишок вологи. Полив здійснюють тільки при просиханні верхнього шару ґрунту.

Підживлення

Перше підживлення проводиться тільки через 14 днів після пікірування. На даному етапі рослині потрібні калій і фосфор. Добре підходять для цих цілей Агрікола і Ефектон. Внесення підживлень у ґрунт проводять у період з березня по жовтень. Періодичність – 1 раз на 20 днів.

На замітку! У зимовий час будь-які підживлення призупиняють.

Зовнішні фактори

Перед тим, як виростити герань із насіння, важливо створити для неї правильні кліматичні умови. Квітка росте тільки в добре освітлених місцях. Але, як і для інших кімнатних видів, слід уникати попадання прямих променів сонця. Світловий день для пеларгонії повинен становити не менше 15-16 годин. Влітку рослину виносять на свіже повітря.

У зв’язку з тим, що листя герані покриті спеціальним захисним шаром, вигляд категорично не рекомендується обприскувати. Будь-яке попадання вологи на стебель і листя може призвести до появи гнили на квітці.

Квітка болісно переносить перепади температури. Для молодих втечі – це неприпустимо. Оптимальна температура повітря 20-22 градуси вище нуля, мінімальна – + 7 ^.

Пікірування

Після появи перших паросточків проводять пікіровку і пересадку розсади в індивідуальні ємності. Заглублення повинно проводитися на 2-3 см. Молоді квіточки пересаджують в невеликі і неглибокі ємності.

Прищипка

Прищипувати герань рекомендують на рівні 6-8 листочка. Дорослі види підлягають обрізці навесні і восени. Своєчасна обрізка слабких і пошкоджених втечі дозволить отримати надзвичайно красиву рослину, яка тривалий час буде радувати пишним цвітінням.

На замітку! Прищипку не можна проводити під час утворення бутонів і в період цвітіння.

Коли пересаджувати на постійне місце

Пересадка зміцнілих паросточків здійснюється наприкінці весни. За 1-2 дні до пересадки субстрат зволожують, щоб не пошкодити кореневу систему і посадити на постійне місце максимально здорову рослину. У відкритому ґрунті відстань між посадками становить не менше 20-25 см.

В умовах будинку можна виростити з насіння практично будь-яку, навіть екзотичну квітку. Для деяких видів процедура посадки насіння являє собою виконання низки складних заходів. Герань, у свою чергу, досить просто посіяти і досягти позитивного результату. Важливо не тільки вибрати якісний посадковий матеріал, а й дотримати всі правила догляду за молодою рослиною.

У Китаї, наприклад, цей вид вже багато десятків років визнаний символом достатку і благополуччя. Для розмноження квітки найчастіше використовують саме насіннєвий спосіб. Пеларгонія може стати справжньою окрасою не тільки будинку, але і присадибної ділянки.

Секрети вирощування пеларгонії із насіння в домашніх умовах

[su_quote]Razmnozheniye пеларгонії насінням допомагає отримати більш здорові рослини, а також відродити декоративні якості сорту. Процес не займе багато часу, якщо заздалегідь вивчити, як вирощується пеларгонія із насіння в домашніх умовах, і який відхід потрібен розсаді на різних етапах росту.

Як вибрати і підготувати насіння

Щоб отримати міцні кущі пеларгоній у майбутньому, потрібно відібрати найякісніший посадковий матеріал. Придбане в магазині насіння, як правило, вже пройшло відбір і їх залишається тільки підготувати до посадки. При розмноженні вже наявної в будинку пеларгонії потрібно дати насінню повністю визріти. Про їх дозрівання можна судити з темно-коричневого забарвлення шкірки, який може бути матовим або мати трохи інший відтінок. З цього насіння слід відібрати найбільші, без плям і пошкоджень.

Підготовка матеріалу полягає в скарифікації та пророщуванні. Оскільки насіння пеларгонії має дуже щільну оболонку, скарифікація (часткове руйнування цілісності шкірки) допомагає прискорити їх проростання. За допомогою ножа і наждачного паперу потрібно поскребти кожне насіння, видаливши поверхневий шар оболонки. Далі матеріал дезінфікують у розчині марганцівці, а потім поміщають у теплу воду на кілька годин для розм’якшення. До води можна додати стимулюючий ріст препарат («Епін», «Циркон»). Після цього насіння викладають на папір, злегка просушують і висаджують у ґрунт.

Відео «Розмноження пеларгонії насінням»

З цього відео ви дізнаєтеся, як розмножувати герань насінням.

[su_youtube_advanced url=”https://www.youtube.com/watch?v=stB7iV_nzI0″ showinfo=”no” rel=”no” https=”yes” ][/su_youtube_advanced]

Яким має бути ґрунт

Пеларгонія любить слабокислий ґрунт, добре пропускає повітря і вологу. До родючості і складу у неї немає особливих вимог, тому основна турбота квіткаря при складанні субстрату – це пухкість і якісний дренаж. Самостійно скласти таку суміш можна з 2 частин дернової землі, 1 частини торфу і 1 частини великого піску. Щоб субстрат став більш пухким, до нього додають трохи перліту. На дно горщика обов’язково вкладається шар дренажу з керамзиту.

Перед посадкою насіння грунт рекомендується продезінфікувати. Це можна зробити за допомогою розчину марганцівки або окропу, яким землю ретельно поливають. Цей варіант підійде для магазинного субстрату, який вже пройшов певну обробку. Самостійно приготований ґрунт краще проколювати в добре нагрітій духовці протягом 3-5 хвилин. Така щадна обробка вб’є всі мікроби і личинки, не знищивши при цьому поживні речовини.

Правила посіву

Насіння пеларгоній можна висівати в будь-яку пору року, але краще це робити в лютому-березні, оскільки цвітіння все одно настане тільки навесні. Для посадки доцільніше використовувати маленькі стаканчики, з яких буде легше витягти рослину, але цілком підійде і велика скринька.

Процес посіву складається з таких етапів:

  1. В ємності укладаємо дренаж, насипаємо ґрунт і добре його зволожуємо.
  2. На поверхню розкладаємо насіння на відстані 3-5 см одне від одного.
  3. Кожне насіння злегка втискаємо пальцем у ґрунт, після чого присипаємо тонким (не більше 1 см) шаром землі.
  4. Поверхню зволожуємо за допомогою пульверизатора, накриваємо склом або прозорою плівкою, і ставимо в тепле місце (не на підвіконня), де підтримується температура + 22. + 24 ° C.

Терміни появи сходів залежать від сорту та різновиду квітки. Більшість сортів зональної пеларгонії проростають за 7-10 днів, а от паростків королівської герані потрібно чекати не менше 3 тижнів.

Первинний догляд за саджанцями

До появи сходів догляд полягає в регулярному провітрюванні і зволоженні ґрунту. Щодня потрібно знімати плівку на 5-10 хвилин, щоб під укриттям не утворювався конденсат. Ґрунт у міру висихання обприскують пульверизатором (теплою відстійною водою). З появою перших паростків плівку знімають, а горщики ставлять у світле місце, де багато сонячного світла, але немає прямих променів.

Подальший догляд за розсадкою складається з поливів і підживлень. Тепер поливи виробляються за допомогою лейки з довгим носиком. Пеларгонія не переносить обприскувань і взагалі будь-якого контакту з водою, тому зволожувати потрібно тільки землю, уникаючи потрапляння води на рослини. Добрива вносяться з двотижневого віку через кожні 2-3 тижні. Для підживлення використовуються звичайні рідкі добрива для квітучих рослин, що містять калій, фосфор і мікроелементи.

Необхідні умови для вирощування

Якщо доросла пеларгонія не дуже вимоглива до умов утримання, то про маленьку цього не скажеш. Їй потрібна постійна температура не нижче + 22 ° C і світловий день не коротше 14-16 годин. Щоб ці умови забезпечити, горщики з розсадою розміщують на південному або південно-західному підвіконні.

В особливо сонячні дні рослини потрібно притеняти, щоб ніжні листочки не отримали опік.

Вологість у приміщенні повинна бути помірною. Кімнатна герань легше переносить сухе повітря, тоді як надмірно вологий погано впливає на листя і на загальний стан рослини. Влітку молоді кущі комфортно почуваються на балконах, верандах, де багато світла і тепла. Для більш пишного і тривалого цвітіння на літній період їх можна висаджувати у відкритий грунт.

Пікіровка і прищипка

Вирощування пеларгонії із насіння передбачає обов’язкове пікірування і прищипку верхівки головної втечі. Пікіровка (пересадка в окремі горщики) необхідна для повноцінного розвитку кореневої системи рослин. Вона проводиться на етапі, коли у паростків з’являються 2-3 справжніх листка. При посадці насіння в окремі стаканчики пікірувати розсаду необов’язково.

Прищипка проводиться, коли у пеларгоній сформується 6-8 справжніх листочків. Верхівку втечі прищипують над верхньою ниркою для того, щоб з нижніх стеблевих нирок почали розвиватися бічні втечі. Дана процедура дозволяє отримати пишний, максимально розгалужений куст.

Як самостійно виростити пеларгонію з насіння

Пеларгонія – багаторічна рослина з сімейства Геранієвих, яка відрізняється великими і барвистими суцвіттями. Герань прижилася і стала неймовірно популярна серед домашніх квітів. Невибагливість у догляді, здатність добре очищати і зволожувати повітря, достаток видів, ніжність і миловидність, приємний запах – всі ці достоїнства перетворили рослину на улюбленця багатьох господарок. Купувати пеларгонію вже в горщику занадто дорого, набагато вигідніше стане вирощування герані з насіння в домашніх умовах.

Вимоги до посадкового матеріалу

Розмноження герані в домашніх умовах відбувається насінням. Основним критерієм для насіння є їх якість. Вони повинні бути коричневого відтінку, продовгуваті і тверді. Не варто купувати посадковий матеріал на ринку або в інших неперевірених місцях, краще це зробити в спеціалізованому магазині агротоварів. Нехай вийде дещо дорожче, але надійніше.

Герань із насіння в домашніх умовах

Пеларгонія, або герань – рослина, за якою досить просто доглядати. Вона прикрасить не тільки кімнату, а й балкон, лоджію або сад. Герань не тільки хороша собою, але і невибаглива у догляді і може бути корисною. Навіть не квітуча, вона може очищати повітряний простір приміщення, в якому перебуває, і проявляти заспокійливі властивості, а при місцевому використанні – і ранозаглядаючі.

  • Як посадити герань із насіння в домашніх умовах
  • Час посіву
  • Ґрунт для посіву
  • Вибір насіння
  • Посадка пеларгонії насінням
  • Вибір землі для вирощування герані з насіння
  • Посів насіння квітки
  • Догляд за пеларгонією
  • Полив і підживлення
  • Освітлення і температура
  • Пікіровка і прищипка
  • Догляд за рослинами
  • Підготовка до посіву
  • Посадка насіння
  • Догляд за пеларгонією
  • Пересадка на садову ділянку
  • Особливості вирощування пеларгонії
  • Передпосадкова обробка посівного матеріалу
  • Вибір ґрунту для вирощування пеларгонії з насіння
  • Посів насіння пеларгонії
  • Догляд за пеларгонією після сходів
  • Освітлення і температура повітря
  • Пікіровка і прищипка пеларгонії
  • Вимоги до посадкового матеріалу
  • Оптимальні терміни
  • Підготовка насіння

Ці та інші характеристики домашньої герані використовує народна медицина. Цю рослину висаджують як садову або балконну квітку. За тривалістю і достатку цвітіння йому рівних немає.

Як посадити герань із насіння в домашніх умовах

Як же виростити у себе вдома і в саду подібне диво природи? Розумних способів 2: із насіння і з черенків. Розведення пеларгонії із насіння стало поширене з половини минулого століття після появи гетерозисних гібридів.

Головним методом отримання нових кольорів довгий час залишалося звичайне черенкування. У домашніх умовах виростити пеларгонію можна із насіння.

Варто відразу сказати, що виростити із насіння можна лише зональну герань. Інші типи розмножуються дещо по-іншому.

Чи можливе вирощування герані із насіння в домашніх умовах? Так, можливо. Відомо, що всі рослини, вирощені з насіння вдома, більш життєстійкі, ніж з теплиць і прилавків торгових центрів. По зіставленню з черенкованими рослинами герань, вирощена з насіння, має пишне і довге розквітання. Посівний спосіб розмноження дає можливість освіжити старі кущі, втрачають сортові властивості, або придбати нові види економічно вигідним методом. І хоча процес елементарний, герань із насіння посадити вдається не всім.

Причини цьому такі:

  • погане насіння (старе і зіпсоване);
  • неправильно підготовлене до пророщування насіння;
  • неправильний посів або процес пророщування.

Для виключення перерахованих вище похибок при посадці рослини застосовують якісне насіння. У реалізації їх великий безліч різних видів пеларгонії зональної і герані плющевидної. Для того щоб бути впевненим у хорошому результаті, купувати насіння потрібно у відомого виробника і в надійних місцях реалізації, адже при невірному зберіганні вони можуть бути зіпсовані. Гарне насіння реалізують приготованими для посіву, залишається тільки їх висіяти.

Час посіву

Як виростити герань із насіння? Вирощування красивої пеларгонії з насіння можна починати в будь-який час. Одні досвідчені квітникарі рекомендують це здійснювати з листопада по квітень, інші – тільки в грудні, треті кажуть, що тільки навесні. Праві всі, оскільки пеларгонія добре росте і на вулиці, і в приміщенні.

Однак будинки сіянцям може знадобитися додаткове світло, що незручно реалізовувати в умовах житлоплощі. З цієї причини розведення пеларгонії з насіння в Росії починають не раніше лютого і не пізніше березня при досить довгому дні. Це дає можливість до літа отримати красиво квітучі рослини.

Ґрунт для посіву

Головне у вирощуванні пеларгонії з насіння – грамотно обрана ґрунтова суміш і виконання умов проростання насіння. До складу землі немає жорстких умов, проте принципово, щоб вона не була глинистою, важкою або дуже легкою. Відмінно проростає насіння пеларгонії в ґрунті для розсади, придбаної в квіткових магазинах. Можна зробити ґрунтовну суміш самостійно для посадки герані насінням.

Вибір насіння

Щоб зрозуміти, як виростити пеларгонію з насіння, необхідно уважно вибрати і приготувати посадковий матеріал у виключення ймовірних помилок.

При підборі насіння необхідно звернути особливу увагу на такі пункти:

  1. Колір. Високоякісні зірки пеларгонії мають інтенсивний коричневий колір. Допускається невелика матовість і легкий відтінок.
  2. Форму. Сформоване насіння подовжене, з боків на ньому помітні невеликі западини.
  3. Розмір. Посадковий матеріал досить великий.
  4. Оболонку. Для насіння герані характерна ущільнена оболонка.

Якщо насіння володіє абсолютно всіма названими властивостями, в такому випадку їх можна купити. Варто відмовитися з придбання дрібних, здавлених, деформованих або з плямами насіння. Від посадки цього матеріалу неможливо очікувати відмінного результату.

Посадка пеларгонії насінням

Як уже розповідалося, насіння герані володіє ущільненою оболонкою, що ускладнює їх пророщування. Часом сходів потрібно очікувати досить тривалий час, а насіння все в рівній мірі не проростає. Причина невдачі в неправильній обробці насіння перед висадкою або її відсутності.

Перед висадкою насіння герані повинні минути скарифікацію – процес по видаленню щільної оболонки. Самостійно виконати цю операцію неважко. Обробляти необхідно кожне насіння.

Вибір землі для вирощування герані з насіння

Що стосується питання, як виростити пеларгонію, то слід звернути увагу на те, що герань любить просту поживну суміш, відмінно пропускає повітря і воду до коріння. З метою пророщування насіння можна користуватися готовим ґрунтом або зробити його своїми руками.

Є кілька методів:

  • Перемішати в рівних пропорціях пісок, торф, перегній, компост.
  • З’єднати 2 частини землі з 1 частиною піску, торфу.
  • Розбавити перлітом торф 1:1.

Якщо є можливість зробити субстрат для висаджування самостійно, нею слід скористатися. У покупному ґрунті паростки виникають пізніше, вони менше за розміром, куст створює нетовсті стовбури, цвітіння скромне.

Перед посівом насіння зроблений субстрат необхідно знезаражити, щоб виключити подальше інфікування квітки. Для цього його гріють деяку кількість хвилин у духовій шафі. Для оброблення землі можна вживати готові фунгіциди або марганець. Однак висадку необхідно відкласти на день.

Оптимальний час для посіву – лютий і березень. Якщо сіяти пеларгонію пізніше, то рослина дуже витягується і зацвітає тільки через 9 місяців.

Посів насіння квітки

На питання про те, як вирощувати пеларгонію, можна сказати, що насіння висіває в не дуже глибокі горщики, висота яких не перевершує 3 см. У разі якщо спеціалізованих ємностей немає, то згодяться лотки від напівфабрикатів і кожна підручна тара. Ємності заповнюють субстратом і бризкають водою, після цього залишають для прогріву. Рекомендована температура землі 21-22 градуси.

Насіння замочують у теплій воді на 3 години, що сприяє появі сходів. Потім їх розкладають у поверхні землі, трохи втискаючи в ґрунт. Присипають зірка тонким шаром субстрату. Посадки прикривають склом або пакетом, виносять на освітлене місце, де температура не опускається нижче 20 градусів.

Через 1-2 тижні, якщо виникнуть паростки, ємності необхідно поступово розкрити. З цього часу необхідно спостерігати за вологістю землі.

Догляд за пеларгонією

Щоб рослини виросли міцні і сильні, утворили витончений куст, за ними необхідно добре доглядати. Пеларгонія потребує своєчасного поливу, підживлення, розпушування землі, пікірування, теплого клімату та прищипки.

Полив і підживлення

Частою похибкою садівників є надмірне зволоження землі, що призводить до захворювання – чорної ніжки. Воно дуже стрімко формується і знищує всі саджанці. Для того щоб це виключити, необхідно обов’язково робити дренаж в ємностях для висадки і отвору для стоку води.

Крім цього, важливий і режим поливу. Саджанці поливають, дивлячись на підсих землі, прагнучи не заливати їх. Після пікірування в поодинокі ємності рослини поливають не частіше 2 разів на тиждень. У зимовий час частоту поливів зменшують до одного разу на 7 днів.

Перший раз годують герань через 2 тижні після пікірування. Для цього застосовують добрива для розквітаючих рослин з багатим входженням калію і фосфору, наприклад, «Агріколу». Періодичність підживлення – раз на 2 тижні. У зимовий час підгодовувати припиняють.

Освітлення і температура

Дбаючи про молодих сіянців, необхідно пам’ятати про їх необхідність у світлі. Місткості з розсадкою правильніше розмістити в східних або західних вікнах. У південній стороні знадобиться затінення від безпосередніх сонячних променів, які навіть у зимовий час можуть зіпсувати чутливе листя.

В етап інтенсивного збільшення і розвитку відростків пеларгонія повинна висвітлюватися не менше 16 годин. У разі якщо природного освітлення мало, то у вечірній час організовують спеціальну досвітку. У літній час горщики з квіткою зазвичай виносять на балкон, лоджію або в сад.

У приміщенні, де росте пеларгонія, необхідно підтримувати відповідну температуру. Вона повинна бути 20-25 градусів. У зимовий час рослина може винести коротке зниження температури до 10 градусів. Однак для сходів подібні коливання згубні.

Пікіровка і прищипка

Пікіровку рослин проводять після появи двох справжніх листків. Для подальшого вигодовування підбирають вузькі і високі горщики діаметром приблизно 10 см. У разі якщо саджанці трошки витягнулися, їх допускається трошки заглибити в землю.

Щоб пеларгонія мала витончену форму куща і не витягувалася, її слід постійно прищипувати. Перше прищипування проводять після п’ятого справжнього листка. Надалі квіточок постійно піддають обрізці навесні і в осінній час, при цьому всі некріпкі і тонкі відростки зрізають. Формування кущу переривають за 1,5 місяці до цвітіння. Зацвітає пеларгонія в домашніх умовах через 3-4 місяці після висадки.

Догляд за рослинами

За маленькими рослинами необхідний правильний догляд. Він елементарний, однак дозволяє виростити чудову пеларгонію з насіння для дому і саду. Головне правило – належний полив. Земля з паросточками весь час повинна бути середньо мокрою.

За допомогою звичайної аптечної піпетки зручно відміряти необхідне будь-якому проростку число води. Часом застосовують медичні шприци без голки або звичайний пульверизатор. Краще, щоб вода на паросточках не залишалася, так як це може викликати певні хвороби розсади. При виході в світ ознак чорної ніжки рослини і грунт поливають слабким розчином марганцівки або призначеними препаратами, наприклад, фітоспорином, а після нормалізують умови їх вмісту.

Жити зростаюче покоління герані повинно на світлому вікні, нехай навіть з прямими променями сонця, тільки не цілий день, а, наприклад, з ранку або тільки у вечірній час. У зимовий час шкідливо, щоб резервуар з насінням або розсадкою стояв на підвіконні над дуже гарячою батареєю.

Після проростання насіння температура знаходження герані повинна бути знижена на 2 градуси до + 18- + 20 ° C. Це не дозволить рослині витягуватися, і вона стане густою. Годують герань на цьому етапі особливим швидкорозчинним добривом для розсади раз на 2 тижні. При застосуванні звичайного мікровидобрива складають розчин, насиченість якого нижче в два рази в порівнянні з рекомендованою порцією.

Як видно, розведення і догляд за пеларгонією абсолютно простий. Досить оточити саджанці увагою, і на підвіконні незабаром виникнуть багатоколірні шапки. При бажанні в травні пеларгонію можна посадити на клумбу, де вона буде радувати погляд цвітінням все літо. До настання заморозків рослину пересаджують назад у вазон і заносять у кімнату.

Підготовка до посіву

Пеларгония любит рыхлый, достаточно воздухо- и влагопроницаемый, нейтральный, слабощелочной грунт. Тому перш ніж почати вирощування, необхідно правильно підготувати земляну суміш. Можна використовувати декілька варіантів:

  • торф, компост, перегний, пісок (пропорції 1:1:1:1);
  • торф, пісок, садова земля (пропорції 1:1:2);
  • торф, перліт (пропорції 1:1).

Найбільш сприятливий час для посіву – кінець зими-початок весни (лютий, березень). Але при використанні підсвічування посадку насіння герані можна здійснювати в жовтні, листопаді, грудні, січні. Такі терміни пов’язані з тим, що, починаючи з січня, світловий день збільшується, відповідно герань добре розвивається, зростає компактно, зацвітає вже наприкінці весни або початку літа.

Якщо сіяти її пізніше, то рослини, швидше за все, сильно витягнуться і зацвітуть лише через 9 місяців.

Порада! Перед посівом насіння, не забудьте знезаражити ґрунт, тому що сіянці пеларгонії часто страждають від захворювання чорна ніжка. Зробити це можна за допомогою слабкого блідо-рожевого розчину марганцю, біологічного фунгіциду (наприклад, «Фітоспорин»).

Посадка насіння

Перед тим як приступити до розмноження герані насінням потрібно їх скарифікувати (очистити від твердої оболонки). Слід скористатися дрібнозернистим наждачним папером. Терти треба до порушення затверділого шкіристого шару або повного його видалення. Тоді насіння дадуть сходи дружно, вже приблизно через тиждень (вирощування нескарифікованого насіння може затягнутися на кілька місяців). Купівельна герань зазвичай вже оброблена.

Далі насіння необхідно замочити в теплій воді на 3 години. Після закінчення цього терміну їх потрібно розкласти в горщиках на відстані 5 см один від одного і присипати зверху землею 0,5 см шаром. Не забудьте про полив насіння. Найкраще обприскати їх з розпилювача відстійною водою кімнатної температури. Після чого над насінням слід натягнути щільну поліетиленову плівку або покласти скло, а потім поставити в добре освітлене, тепле місце (не менше 22 градусів).

Порада. Приблизно через 1-2 тижні після посіву насіння, коли з’являться дружні сходи, плівку або скло потрібно буде зняти.

Догляд за пеларгонією

Важливо розуміти, що швидке зростання герані в домашніх умовах можливе тільки при ретельному якісному догляді. Щоб рослини виросли міцними і здоровими, потрібно їх своєчасно поливати, підтримувати оптимальну температуру повітря в приміщенні, удобрювати, а коли вони досить зміцніють – провести пікіровку.

  • Полив. Частота зволоження ґрунту залежить від пори року, взимку пеларгонію потрібно поливати приблизно через 7-10 днів, влітку – кожні 3 дні. Добре якщо на дні горщика встановлено дренаж, квітка не любить надлишку вологи і легше переносить посуху. Дізнатися, коли рослині потрібен полив можна по сухості ґрунту, вона повинна просохнути на глибину 2 см.
  • Освітлення. Пеларгонія добре росте, якщо в кімнаті достатньо світла. Однак потрапляння прямих сонячних променів краще уникати, це може призвести до бляклості квітки, опадіння листя. Оптимально якщо вирощування герані здійснюється при яскравому розсіяному світлі не менше 16 годин на добу. У літній час добре виносити рослини в сад або на балкон, лоджію, там більше не тільки світла, але і повітря.
  • Температура. Пеларгонія не любить різких перепадів температури, особливо коли паростки тільки ось-ось проклюнулися з насіння. Найкраще якщо в приміщенні температура повітря коливається в межах 20-25 градусів. Для дорослих рослин не можна допускати похолодання нижче 7 градусів тепла.
  • Пікіровка. Приблизно через 2 тижні після проростання насіння, коли на рослинах з’являться по 2 справжніх листка, їх необхідно буде пересадити в окремі ємності приблизно по 10 см в діаметрі. Якщо саджанці до цього часу встигли витягнутися, то при посадці їх краще заглибити в грунт на 1-2 см.
  • Підживлення. Через 2 тижні після пікірування в землю слід внести спеціальне комплексне добриво з високим вмістом калію і фосфору. Можна використовувати за вказівкою «Агріколу» або «Ефектон» (для кольорів). Підгодовувати герань потрібно кожні 2-3 тижні з березня по жовтень, взимку їх слід припинити.
  • Прищипування. Щоб рослина не пішла у висоту, її прищипують над 6 або 7 аркушем. Крім того, вже дорослі рослини потребують хорошої обрізки восени і навесні. Особливо слабкі втечі необхідно акуратно зрізати, це забезпечить хорошу кущі і рясне цвітіння. Також слід не забувати своєчасно видаляти старі квітки. Приблизно за 1-1,5 місяця до планованого цвітіння прищипування потрібно припинити.

Порада. Дуже важливо вміти визначати негативні стани герані. Так, при почервонінні листя слід підвищити температуру в кімнаті, при побажанні збільшити полив, при потемненні або цвілі його зменшити, а при опаданні нижніх листочків потрібно поліпшити освітлення.

Пересадка на садову ділянку

Пересадку рослин на клумбу або вуличні квітники здійснюють навесні наприкінці травня (коли минає загроза заморозків). Попередньо за кілька днів ґрунт і землю в горщиках зволожують, щоб при викопуванні не травмувати корінці. Важливо враховувати, що пеларгонія любить простір, тому саджанці розміщують за схемою 20х20 см. Вирощування на вулиці можна продовжувати до перших заморозків. Щоб герань і далі радувала своїм цвітінням в домашніх умовах, її потрібно викопати, і разом з земляним комом посадити в горщик.

Порада! Важливо враховувати, що насінням розмножується тільки пеларгонія з простими квітами з 5 пелюсток. Махрові сорти, герань з шоколадним листом, метелики і триколори не виростити з насіння.

Вирощування герані в домашніх умовах – справа нескладна, ця невибаглива квітка швидко зростає. При правильному догляді за рік він досягає висоти 40-50 см, а зацвітає приблизно через 3 місяці після появи перших сходів. Фарбування кольорів може бути найрізноманітнішим – рожевим, білим, червоним, лососевим, кармінним. Особливо красиво виглядає поєднання декількох відтінків, наприклад, біло-рожева або біло-червона герань.

Крім того, пеларгонія ще й дуже корисна. Її сік має відмінну знезаражувальну властивість, злегка розім’яті листочки застосовують при запаленні вуха, остеохондрозі, радікуліті. Також листя герані використовують як засіб від вушних кліщів у домашніх тварин. А ще вирощування квітки на садовій ділянці дозволяє відлякувати різних шкідників від сусідніх рослин.

Особливості вирощування пеларгонії

Варто відразу обмовитися, що виростить із насіння можна тільки зональну герань. Інші різновиди розмножуються дещо інакше.

Вибір насіння пеларгонії

Щоб уникнути можливих помилок, потрібно ретельно підібрати і підготувати посадковий матеріал. При виборі насіння слід звернути особливу увагу на такі пункти:

1. Колір. Якісне насіння пеларгонії має насичений коричневий колір. Допускається незначна матовість і легкий відтінок.

2. Форму. Розвинуте насіння продовжувате, з боків на ньому видно незначні западини.

3. Розмір. Посадковий матеріал досить великий.

4. Оболонку. Для насіння пеларгонії характерна щільна шкіряна оболонка.

Якщо посадковий матеріал має всі ці якості, то його можна придбати. Варто відмовитися від покупки дрібних, сплющених, деформованих або покритих плямами насіння. Від посадки такого матеріалу не можна очікувати хорошого результату.

Передпосадкова обробка посівного матеріалу

Як вже говорилося, насіння герані володіє щільною оболонкою, що ускладнює їх проростання. Іноді сходів доводиться чекати досить довго, а насіння все одно не проростає. Причина невдачі в неправильній обробці насіння перед посадкою або її відсутності.

Перед посадкою насіння герані повинні пройти скарифікацію – процедура з видалення щільної плівки. Самостійно провести цю процедуру нескладно. Для цього знадобиться дрібний наждачний папір. З її допомогою з насіння прибирається тільки верхній щільний шар, а глибоких розривів не залишається.

Обробляти потрібно кожне насіння окремо, втративши його про наждачний папір кілька разів.

Вибір ґрунту для вирощування пеларгонії з насіння

Герань віддає перевагу легкій поживній суміші, яка добре пропускає воду і повітря до коріння рослини. Для пророщування насіння можна скористатися готовим магазинним ґрунтом або зробити його самостійно. Є кілька варіантів:

  • змішати в рівних пропорціях торф, пісок, перегной і компост;
  • з’єднати дві частини садової землі з однією частиною торфу і піску;
  • розбавити торф перлітом у пропорції 1:1.

Якщо є можливість приготувати субстрат для вирощування самостійно, то нею слід скористатися. У покупному ґрунті сходи з’являються пізніше, саджанці слабші, кущик формує тонкі стеблі, цвітіння мізерне.

Перед посівом насіння приготований субстрат потрібно знезаражити, щоб уникнути подальшого зараження квітки. Для цього його прожарюють кілька хвилин у духовій шафі.

Порада! Для обробки ґрунту можна використовувати готові фунгіциди високої якості або марганець. Але посадку слід відкласти на день.

Найбільш сприятливий час для посіву насіння – лютий або березень. Якщо сіяти пеларгонію пізніше, то рослина сильно витягується і зацвітає тільки через 9 місяців.

Посів насіння пеларгонії

Насіння висівають у неглибокі горщики або плошки, висота яких не перевищує 3 см. Якщо спеціальних ємностей немає, то підійдуть лотки від напівфабрикатів і будь-яка підручна тара.

Ємності наповнюють субстратом і рясно збризкують водою, після чого залишають для прогрівання. Рекомендована температура ґрунту – 21-22 градуси.

Підготовлене насіння герані замочують у теплій воді на три години, що сприяє появі сходів. Далі, їх розкладають на поверхні ґрунту, злегка втискаючи в грунт. Присипають насіння тонким шаром пухкого субстрату.

Посадки накривають склом або поліетиленовим пакетом, виносять на добре освітлене місце, де температура не опускається нижче 20 градусів.

Важливо! Через один – два тижні, коли з’являться сходи, ємності потрібно поступово розкрити. З цього моменту потрібно стежити за вологістю ґрунту.

Догляд за пеларгонією після сходів

Щоб рослини виросли здоровими і міцними, сформували красивий кущик, за ними потрібно добре доглядати. Герань потребує своєчасного поливу, підгодівель, розпушування ґрунту, теплого клімату, пікірування та прищипки.

Полив і підживлення

Частою помилкою початківців квітникарів є надмірне зволоження ґрунту, що призводить до підступного захворювання – чорної ніжки. Воно дуже швидко розвивається і губить всі саджанці. Щоб цього уникнути, потрібно обов’язково робити дренажний шар в ємностях для посадки і отвору для стоку зайвої води.

Крім того, важливий і режим поливу. Саджанці поливають у міру підсихання ґрунту, намагаючись не заливати їх. Після пікірування в окремі ємності рослини поливають не частіше двох разів на тиждень. Взимку частоту поливів скорочують до одного разу на сім днів.

Перший раз підгодовують герань через два тижні після пікірування. Для цього використовують добрива для квітучих рослин з багатим вмістом калію і фосфору, наприклад, «Агріколу».

Періодичність підживлень – раз на два тижні. Взимку підкірки припиняють.

Освітлення і температура повітря

Доглядаючи за молодими сіянцями, потрібно пам’ятати про їхні потреби в світлі. Ємності з розсадкою краще розташувати на східних або західних вікнах. На південній стороні потрібно затінення від прямих сонячних променів, які навіть взимку можуть пошкодити ніжне листя.

У період активного зростання і формування втечі герань повинна висвітлюватися не менше 16 годин. Якщо природного світла недостатньо, то у вечірній час організовують досвітку. Влітку горщики з квіткою виносять на балкон, терасу або в сад.

У приміщенні, де вирощується пеларгонія, потрібно підтримувати оптимальну температуру. Вона повинна бути на рівні 20-25 градусів. У зимовий час доросла рослина може витримати коротке зниження температури до 10 градусів. Але для молодих сходів такі коливання згубні.

Пікіровка і прищипка пеларгонії

Щоб рослина мала розвинену кореневу систему, її необхідно вирощувати в окремих ємностях.

Пікіровку саджанців проводять після появи двох справжніх листків. Для подальшого вирощування вибирають вузькі і високі горщики, діаметром близько 10 см. Якщо саджанці трохи витягнулися, то їх можна трохи заглибити в землю.

Щоб герань мала красиву форму кущу і не витягувалася, її необхідно регулярно прищипувати.

Першу прищипку проводять після п’ятого справжнього аркуша. Надалі квітку регулярно піддають обрізці навесні і восени, при цьому всі слабкі і тонкі втечі вирізають. Формування кущу припиняють за 1,5 місяця до початку цвітіння. Зацвітає герань у кімнатних умовах через три-чотири місяці після посадки. На фото показані місця прищипки.

Як видно, вирощування і догляд за пеларгонією зовсім нескладний. Досить оточити саджанці турботою, і на підвіконні незабаром з’являться різнокольорові шапки. При бажанні, в травні пеларгонію можна висадити на клумбу, де вона буде радувати цвітінням все літо. До настання заморозків квітку пересаджують назад у горщик і заносять у кімнату.

Пеларгонія зональна – яскрава і корисна горшкова рослина. Вона не тільки прикрасить грядки, а й відлякає різних шкідників.

Вимоги до посадкового матеріалу

Розмноження герані в домашніх умовах відбувається насінням. Основним критерієм для насіння є їх якість. Вони повинні бути коричневого відтінку, продовгуваті і тверді. Не варто купувати посадковий матеріал на ринку або в інших неперевірених місцях, краще це зробити в спеціалізованому магазині агротоварів. Нехай вийде дещо дорожче, але надійніше. Тоді ви будете впевнені, що вирастите саме герань потрібного кольору, довговічну і красиву. Гарне насіння продає вже готовим до посіву, тож особливих зусиль для висадки докладати не доведеться.

Крім цього, під час вибору посадкового матеріалу зверніть увагу на визначення відповідного виду герані. Від нього залежатиме її розмір, колір, потреба в сонячному світлі, зволоженості, потрібній температурі.

Існує близько 250 різновидів рослини, і ви можете вибрати, який з них найбільш придатний. Пеларгонію ділять на дві групи: квітучу і пахнучу. Для домашнього розведення радять білу, червону і запашну герань.

Оптимальні терміни

Чітких рекомендацій, коли потрібно садити пеларгонію, не існує, оскільки герань із насіння не особливо вибаглива до вирощування. Флористи радять робити це у весняно-літній сезон, коли найбільша кількість сонячного світла. Одні квітникарі стверджують, що найкраще затівати посів у березні, тоді вже до липня герань порадує цвітінням. Інші схиляються до листопада-грудня, аргументуючи це тим, що пророщувати зерна можна і під штучним світлом, а от для розсади вже добре підійде натуральний.

Якщо ж ви не хочете чекати теплої пори – не біда. Можна використовувати додаткове підсвічування електричний ламп і займатися розсадою цілий рік. До середніх розмірів герань доросте протягом 3-5 місяців.

Підготовка насіння

Як правило, з насінням нічого робити попередньо не потрібно. Ваше основне завдання – це їх збереження в сухому, темному місці, куди не мають доступ комахи та інші шкідники.

Якщо ж на упаковці зазначено, що насіння не підготовлене до посіву або ви просто маєте якісь сумніви, то їх варто обробити фітогормонами («Цирконом», «Епіном»), а за

Про автора

admin administrator