Як правильно і коли садити цибулю

Авторadmin

Як правильно і коли садити цибулю

Чим удобрювати цибулю та як готувати ґрунт ‒ поради на весну

Ріпчасту цибулю нині вирощує майже кожен, хто має клапоть землі. Але гарний урожай отримують далеко не всі.

Це тому, що цибуля ‒ доволі примхлива культура. Є певні правила її вирощування. Основні рекомендації зібрала Gazeta.ua.

Щоб цибуля добре вродила, потрібно насамперед правильно вибрати для неї грядку. Вона любить чорнозем, який, до того ж, слід удобрювати. Підходять торфовища та суглинки. Пісковики для вирощування цибулі не підходять. А суглинки потрібно удобрювати. Грунт при цьому має бути помірно вологим.

Навесні у ґрунт для цибулі додають азотні добрива. Землю слід добре розрівняти та розпушити. Краще це робити ранньою весною. Навесні обробка проводиться для того, щоб прибрати з ґрунту зайву вологу.

Добрива рекомендується вносити перед перекопуванням і розпушуванням, але після того, як земля вже просушилася. Все це потрібно зробити перед висадкою насіннєвого матеріалу. Цибуля любить рости у місцях, куди добре проникають сонячні промені. Можна посадити її і в невеликій півтіні. Але головне, не в низині, де висока вологість.

Слід дотримуватися сівозміни при виборі місця для цибулі. На старе місце її можна повертати не раніше, ніж через три роки. Добре, якщо до цибулі на цьому місці росли рання капуста, помідори або огірки. Цибуля полюбляє рости поруч з морквою.

Готувати грядку для цибулі варто було ще з осені. Але, якщо не вийшло, то зробити це можна мінімум за два тижні до висадки. У крайньому випадку доведеться вносити добриво під час посадки.

Серед того, що потрібно сипати в лунку при посадці цибулі, 5-6 г деревної золи, 3-4 г суперфосфату і 10-15 г подрібненого перегною або компосту. У кожен рядок також можна насипати 3-4 грами кухонної солі для профілактики боротьби з цибулевої мухою.

Після того, як цибулю посадили, її потрібно удобрювати азотовмісними речовинами, оскільки азот допомагає швидко наростити зелену масу. Міцне перо допоможе цибулині стати більшою. Втім, якщо пір’я ростуть швидко і вони яскраво-зеленого кольору, від підгодівлі радять відмовитися.

За 10-15 днів після посадки цибулеві листя виростають до 10-15 сантиметрів. Тоді сходи цибулі потрібно поливати мінеральним розчином з мінеральних складів на 10 літрів води. Серед них 80-100 мл препарату Ідеал і 20-25 г карбаміду, Агрікола-2 25 г для цибулі та часнику, 30 г аміачної селітри, 40 г суперфосфату і 20 г калію хлористого, Агрікола Вегета 20-25 г і сечовина 10-12 г.

Можна використати й натуральні добрива ‒ розчин гною (витяжка в пропорції 1 до 10, яка настоюється 7-10 днів і розбавляється ще в 10 разів), настій пташиного посліду (відходи птиці заливають четвертою частиною води і настоюють 2 тижні. Розчин перед застосуванням розбавляють 1 до 5). Усі розчини слід робити з розрахунку 2 літри на 1 квадратний метр грядки.

Із приходом весни у саду та на городі починається маса роботи. Про майбутні грядки варто починати дбати вже у березні. Кілька порад щодо боротьби з бур’янами, розпушування, мульчування ґрунту та його підживлення зібрала Gazeta.ua.

Весняні роботи на городі можна розпочинати, як тільки розмерзнеться земля і не буде загрози сильних морозів. Щойно просохне верхній шар ґрунту, насамперед слід навести лад на ділянці ‒згребти залишки листя, бур’янів тощо. Gazeta.ua також нагадує про інші першочергові роботи на городі на початку весни.

Коли сіяти цибулю Ексибішен і як правильно це робити для багатого врожаю

Цибуля Ексібішен – дуже цікава рослина, яка дає величезні плоди. Багато дачників хочуть їм придбати. Щоб отримати хороший урожай, необхідно знати, як і коли сіяти цибулю Ексібішен.

  1. Коли сіяти цибулю Ексібішен: оптимальні терміни
  2. Посадка за місячним календарем
  3. Рекомендації, як і коли сіяти цибулю Ексібішен на розсаду
  4. Підготовка насіння
  5. Підготовка ґрунту
  6. Посадочні ємності
  7. Процес посіву
  8. Як правильно доглядати за розсадою
  9. Пересадка у відкритий ґрунт
  10. Чи можна вирощувати Ексібішен без розсади
  11. Як доглядати цибулю для великого врожаю
  12. Відео про те, коли сіяти цибулю Ексібішен на розсаду

Коли сіяти цибулю Ексібішен: оптимальні терміни

Конкретні терміни посадки залежить в першу чергу від кліматичних особливостей. Приблизно розрахувати їх можна самостійно. Оптимальний вік розсади для переміщення у відкритий ґрунт – приблизно 2 місяці. Хоча на півдні можна проводити маніпуляції і після досягнення півтора місяця. Обов’язково варто врахувати, що приблизно 4 дні необхідно проклювання насіння, на сходи – тиждень.

Отже, якщо цибуля висаджуватиметься на півдні країни, то на розсаду можна сіяти вже в другій половині лютого. Переміщення на грядку відбуватиметься у квітні.

У центральних регіонах України посів рекомендується проводити у березні, не раніше. Висадка ж здійснюється на початку травня. На сході та заході країни терміни дещо зсуваються. Посів проводять у другій половині березня, висаджування – у другій половині травня.

Якщо навесні стоїть холодна, посадка здійснюється ближче до кінця березня-початку квітня. Висадка – наприкінці травня чи на початку червня. Важливо, що в умовах холодної погоди не вдасться виростити величезний коренеплід. Максимальна його маса складатиме близько 500 грамів.

Посадка за місячним календарем

А коли сіяти цибулю Ексібішен за місячним календарем? У фазі спадання Місяця насіння проростає повільно. Тому в цей період сіяти цибулю на розсаду або пересаджувати в ґрунт не рекомендується.

Найсприятливішим часом для посадки є фаза зростання Місяця. Особливо вдалими датами для посадки вважаються дати, коли Місяць росте і заходить до Тельця, Рака, Скорпіона. Це найродючіші символи.

Сприятливі дні для посадки цибулі Ексібішен на 2024 рік:

  • Січень – 1, 2, 6, 7, 10, 11, 14, 15, 18-24, 28-31;
  • Лютий – 2, 3, 7, 8, 11, 12, 15, 16, 19-21, 24-26 і 29;
  • Березень – 1, 2, 5, 6, 9, 10, 13, 14, 18, 19, 22-24, 27-29;
  • Квітень – 1-3, 6, 7, 10, 11, 14, 15, 19, 20, 24, 25, 29 і 30;
  • Травень – 3, 4, 7, 8, 11, 13, 16-18, 21, 22, 26, 27, 30 і 31;
  • Червень – 3, 4, 8, 9, 12-14, 17-19, 22, 23, 26 і 27.

Рекомендації, як і коли сіяти цибулю Ексібішен на розсаду

Щоб отримати чудовий урожай, треба в першу чергу подбати про те, щоб розсада була здоровою та міцною. Для цього слід правильно підготувати насіння, ґрунт та тару. А також правильно провести саму посів.

Підготовка насіння

Найчастіше в магазинах можна знайти насіння, яке вже підготовлене до посадки. Але все ж таки можна провести деякі маніпуляції, щоб підвищити схожість. Фахівці рекомендують пророщувати насіння.

Для цього необхідно зробити таке:

  1. Висипати зернятка у вологу багатошарову марлю. Але найкраще використовувати м’яку ганчірочку або ватяні диски. На нижньому розсипають насіння, верхнім же все закривають.
  2. Покласти диски на блюдце чи іншу ємність. Зверху прикрити поліетиленовим пакетом чи харчовою плівкою. Потрібно стежити за тим, щоб диск чи ганчірочка був постійно зволожений, але не лежати у калюжі з водою.
  3. Відправити ємність із насінням у тепло. Наприклад, на кухонну шафу. Оптимальна температура пророщування становить +24-28 градусів.
  4. Як тільки насіння проросте, його необхідно відразу перемістити в грунт.

Підготовка ґрунту

Грунт для розсади цибулі повинен бути пухким, добре пропускати повітря та вологу. Бажано, щоб вона була родючою, нейтральною кислотністю. Можна самостійно приготувати субстрат, змішавши такі компоненти:

  • перегній або компост та пісок у пропорції 1 до 1;
  • дернова земля, перегній або компост та пісок у співвідношенні 2 до 2 до 1;
  • торф, перегній, кокосовий субстрат та пісок.

Звісно, можна придбати і готовий субстрат. Якщо він занадто щільний, рекомендується його покращити, використовуючи пісок, перліт чи щось подібне. До речі, обов’язково слід провести знезараження ґрунту – пропарити або прожарити його в духовці або мікрохвильовій печі.

Посадочні ємності

Для посадки найкраще підходять не надто широкі та високі індивідуальні стаканчики об’ємом 200-300 мілілітрів. Можна взяти і глибоку загальну ємність – наприклад, контейнер із дерева. Тоді розташовувати насіння слід з відривом пари сантиметрів друг від друга. Але варто все ж таки пам’ятати, що більші цибулини виходять саме при посадці в індивідуальні стаканчики.

Процес посіву

Щоб цибуля дала хороший урожай, треба знати, як правильно її посадити. Покроково процес виглядає так:

  1. Підготувати ґрунт та ємності для посадки.
  2. Наповнити склянки на ¾. Сформувати у ґрунті поглиблення.
  3. Посіяти насіння. Пророщених слід класти по 1 у кожну ємність, сухі – по 2. Оптимальна глибина – до півтора сантиметра.
  4. Присипати насіння ґрунтом. Полити водою.
  5. Прикрити посадки поліетиленовою плівкою та прибрати у темне та тепле місце.

Як правильно доглядати за розсадою

Як тільки цибуля дасть зелені паростки, необхідно перемістити її на світле підвіконня або фітолампу, якщо світловий день нетривалий. Після сходів, до речі, потрібно на кілька днів суттєво знизити температуру. Оптимальна тривалість світлового дня – 12 годин.

Полив має бути помірним. Найголовніше – не давати землі висихати. При кімнатній температурі достатньо води раз на тиждень. Підживлення зазвичай не потрібні. Для більшої продуктивності можна проводити стрижку цибулі. Хтось вважає, що краще робити це в процесі вирощування розсади і до висадки, а хтось проводить цю маніпуляцію безпосередньо перед висаджуванням. У будь-якому випадку процедура впливає на рослину благотворно.

Пересадка у відкритий ґрунт

Розсада, придатна для пересадки, повинна мати добре сформовану кореневу систему. Кількість високих пір’я – 4. Необов’язково чекати моменту, поки пройдуть зворотні заморозки, так як рослина цілком може зазнати холоду.

Особливих вимог до ґрунту немає. Втім, він у будь-якому випадку має бути родючим і некислим. Бажано щоб грядка розташовувалась на добре освітленій відкритій ділянці. Потрібно подбати про те, щоб земля була пухкою і добре дренованою. Отже, її потрібно перекопати і пройтися граблями.

Для підвищення родючості потрібно внести цебро перегною на квадратний метр грядки. Також можна використовувати пару склянок деревної золи.

Сама пересадка у відкритий ґрунт виглядає так:

  1. Полити грядку теплою водою. Ще краще використовувати розчин фітоспорину.
  2. Сформувати лунки або борозни, пропорційні посадковим ємностям. Вони повинні знаходитись на відстані 40 сантиметрів один від одного.
  3. Саджанці витягти з грудкою ґрунту і помістити в лунки.
  4. Присипати посадки землею. Ретельно вирівняти.
  5. Полити цибулю теплою водою. На одну рослину знадобиться близько літра рідини.
  6. При необхідності провести мульчування соломою або тирсою.

Чи можна вирощувати Ексібішен без розсади

Звичайно, необов’язково проводити посів на розсаду. Але при виборі такого способу варто пам’ятати – одержати величезні коренеплоди не вдасться. Посів здійснюється відразу на грядки, у підготовлену землю. Глибина – півтора сантиметри. Згодом цибуля знадобиться або розсадити, або прорідити.

Як доглядати цибулю для великого врожаю

Щоб цибуля дала відмінний урожай, їй потрібно забезпечити правильний догляд. З цією метою рослину систематично поливають, а ґрунт регулярно рихлять і прополюють від бур’янів. При необхідності вводять підживлення. До вкорінення слід поливати якнайчастіше. Потім його роблять більш рідкісним, за необхідності. Варто орієнтуватися на погодні умови.

За кілька тижнів до збирання врожаю полив завершується. Після кожної процедури рекомендується проводити розпушування землі. Підживлення можна не проводити за умови висадки в родючий ґрунт. Але за бажання через кілька тижнів після висадки можна внести азотну продукцію, а потім додати калію. Потрібно підгодувати цибулю двічі, витримуючи проміжок 2 тижні.

Відео про те, коли сіяти цибулю Ексібішен на розсаду

У цьому ролику автор показує, як колись сіяти цибулю Ексібішен. Знайомить з способом посіву, який добре зарекомендував себе відмінною схожістю насіння. Ви дізнаєтесь у які терміни треба сіяти насіння, ніж знезаражувати землю та багато іншого. Приєднуйтесь до перегляду!

Цибуля Ексібішен подобається багатьом дачникам. Посадити його та виростити далеко не так складно, як здається. Найголовніше – знати основні правила та рекомендації фахівців.

Про автора

admin administrator