Як правильно ложа чи ложе

Авторadmin

Як правильно ложа чи ложе

Як правильно: ложу або кладу. Як говорити: класти або класти

Мова – справа тонка, так можна перефразувати відому фразу з радянського кінофільму. Мова безперервно змінюється, доповнюється новими словами, деякі словоформи він відкидає як непотріб, забуваючи назавжди, а інші реанімує згодом.

Знайти різницю між деякими словами не просто складно, а майже неможливо, і це, в свою чергу, призводить до безлічі помилок у вживанні цих слів. Можливо, кожен, кого хоч раз виправляли, задавався питанням про те, як правильно: ложу або кладу. Намагався знайти якусь інформацію, але, не отримавши конкретної відповіді, усвідомлював, що слово «ложить» краще не вживати взагалі. Так в чому ж різниця, і чи мають рацію ті, хто нескінченно виправляє заплуталися?

У чому ж різниця?

Деякі дослідники говорять про те, що «ложить» – це архаїчна форма, що вийшла з ужитку. Інші зауважують, що суперечки про те, чи правильно говорити «класти» або «ложить», в принципі, безглузді, тому що ці слова є синонімами, лише трохи відрізняються за значенням. Джерела говорять про те, що слово «ложить» використовувала тоді, коли предмет містився на якусь поверхню, а «класти» застосовувалося тоді, коли він містився всередину чогось (тобто «ложить на стіл» і «класти в стіл» ).

“Ложить”!

Цікава версія пов`язана зі зникненням дієслова «класти» з сучасної російської мови (півтора століття назад він ще вважався літературним словом). Цілком ймовірно, що всьому виною стали західні фільми. У Радянському Союзі кінематограф піддавався такій цензурі, що жодне лайливе слова не проскакувало. Але коли в країні почали з`являтися американські фільми, де зустрічалися і лайки, і докладні описи статевих актів, деякі слова стали асоціюватися у людей з цілком природними процесами (так, наприклад, слово «кінчити» стало вважатися не зовсім пристойним, йому на зміну прийшло « закінчити »). Вживати в повсякденному житті щось подібне негоже, ось і вийшло слово «ложить» з ужитку. Час від часу про нього, звичайно, згадують, і тоді вже виникає питання про те, як говорити: класти або класти.

загальне правило

Але повернемося до вживання слів. Найпростіше і загальновідоме правило: «ложить» – тільки з приставкою, а «класти» – без неї. Так запам`ятовувати найпростіше, відразу буде зрозуміло, як правильно: ложу або кладу. Є лізти в нетрі філології, можна сказати, що «класти» – це тільки для дій недосконалого виду (класти – що робити?), Тоді як «ложить» – досконалий вид (покласти, покласти, укласти – що зробити?). Одне правило випливає з другого, так що досить просто пам`ятати про вживання приставки з одним з цих дієслів.

винятки

З правилом, звичайно, все зрозуміло. Але що робити з дієсловом «розкладати», наприклад? Корінь все той же, але є приставка – виходить, правило заперечується? Або ж найвідоміше «не покладаючи рук» – тут інфінітив взагалі «покласти», якого в принципі в мові не існує! Так ось. «Покласти» – це застарілий дієслово, що вийшов з ужитку і зустрічається зараз тільки в ліриці деяких поетів, Некрасова наприклад. З «розкладати» все набагато простіше – це дієслово все того ж недосконалого виду, так що його використання в мові цілком допустимо.

Ще один цікавий момент – дієслово «покладати». У російській мові спостерігається чергування коренів лаг / лож, так що це слово виразно є однокореневі зі злощасним «ложить». Начебто і приставка є, але разом з тим дієслово цей – недосконалого виду, що суперечить правилу. Цілком ймовірно, що краще вважати «покладати» черговим винятком, яких в російській мові величезна кількість. Не можна не згадати про «лягати» – дієслово недосконалого виду, вживається без приставки, але разом з тим вважається цілком літературним.

Взагалі міркувати про те, як правильно: ложу або кладу, можна дуже довго. Численні виключення доводять, що говорити про те, що правило дозволить розібратися раз і назавжди, просто нерозумно, так що краще всього запам`ятати аксіому: з приставкою – «ложить», без приставки – «класти».

З точки зору філології

Якщо все так легко, то чому ж виникають складнощі, коли потрібно вибрати: використовувати слово «ложить» або «класти»? Тут справа вже в носіях мови, в самому народі. У словнику Даля «ложить» вважається цілком літературним словом, тоді як Ушаков говорить про те, що це просторічне вираз.

Мова безперервно змінюється, якісь слова йдуть з нього, якісь починають використовуватися в іншому значенні – так виходить і з «ложить». Ситуація, як кажуть деякі дослідники, така ж, як зі словом «кава», рід якого дуже багато запам`ятати не можуть. Так і «ложить», більш звичне з незрозумілих причин російській людині, постійно витісняє правильне «класти».

Філологи лякають, що скоро настане день, коли обидва варіанти дієслова будуть вважатися правильними, як сталося з тим же «кава» (тепер воно і чоловічого, і середнього роду), – в даний час йде спрощення мови. Але поки радує те, що велика кількість користувачів Інтернету на питання «Класти або класти – як правильно?», Часто задають на різних форумах, заявляють, що дієслова «класти» не існує взагалі. Звичайно, вони не зовсім праві, але в той же час є надія на збереження великого і могутнього літературної російської мови.

замість висновку

Закінчити хотілося б простим вправою на закріплення правила. Потрібно всього лише вибрати, який дієслово використовувати в цих словосполученнях. Отже:

По (ложить / класти) плитку, (лягати / класти) в ліжко, у (лажівать / відкладати) волосся, віз (ложить / класти) вінки, (ложить / класти) гарнір на тарілку, на (ложить / класти) пов`язку, що не (ложа / покладаючи) рук, у (ложить / класти) дитини, ви (лажівать / відкладати) фотографії.

Для того щоб перевірити себе, найкраще ставити запитання до дієслова, і вже з вигляду визначати, яке з двох слів краще використовувати: недосконалий вид (що робити?) – «Класти», досконалий вид (що зробити?) – «Ложить» з приставками або постфіксом.

Напевно, суперечки про те, як правильно: «ложу» або «кладу», не вщухатимуть ніколи. Завжди знайдеться той, хто буде стверджувати: головне – як кажуть люди, а словниками нехай професора користуються. І завжди йому протистоятимуть інші, які ратують за чистоту мови. І до якого табору приєднуватися – особиста справа кожного.

Як правильно ложа чи ложе

Л О ЖЕ 2 , а, с. Те саме, що л о жа 2 . Притиснувши коліном студента, він ложем підбив до нього кимсь обронену рушницю (Панч, В дорозі, 1959, 61); Гупнув ложем гвинтівки об долівку (Д. Бедзик, Дніпро. 1951, 90).

ВІДМІНОКОДНИНАМНОЖИНА
Називнийложеложа
Родовийложалож
Давальнийложуложам
Знахіднийложеложа
Оруднийложемложами
Місцевийна/у ложіна/у ложах
Кличнийложеложа

ложа

Л О ЖА 3 , і, ж., заст. Ложе (див. л о же 1 ). Милого ложа – міх та рогожа, То мені постіль гожа (Чуб., V, 1874, 21).

ВІДМІНОКОДНИНАМНОЖИНА
Називнийложаложі
Родовийложілож
Давальнийложіложам
Знахіднийложуложі
Оруднийложеюложами
Місцевийна/у ложіна/у ложах
Кличнийложеложі

лож

ВІДМІНОКОДНИНАМНОЖИНА
Називнийложложі
Родовийложіложей
Давальнийложіложам
Знахіднийложложі
Оруднийложжюложами
Місцевийна/у ложіна/у ложах
Кличнийложеложі

СЛОВНИК.ua містить тлумачний словник української мови – понад 130 000 тлумачень із СУМ* та понад 21 000 тлумачень, доданих командою та користувачами СЛОВНИК.ua. Словоформи (орфографічний словник української мови) для більше ніж 260 000 слів. Сервіс звертання містить понад 2600 імен та по батькові. Сервіс транслітерації містить офіційну “паспортну” (КМУ 2010) транслітерацію онлайн. СЛОВНИК.ua містить Помічника, який допоможе вам уникнути суржику та підкаже правильне слово. База “антисуржика” містить понад 700 слів та виразів. Також на нашому сайті розміщено зручний новий правопис Української мови 2019 онлайн з пошуком. А ще у нас є сервіс “Наголоси”, що розставляє наголоси в українських текстах.

* СУМ – Словник української мови в 11 томах. Дозвіл на використання люб’язно надано Інститутом Мовознавства ім. О.О.Потебні.

Про автора

admin administrator