Як правильно обробити малину восени

Авторadmin

Як правильно обробити малину восени

Коли обрізати малину весною: як це зробити, щоб збирати врожай усе літо

Розповідаємо, як правильно обрізати малину і чим відрізняється обрізка звичайної малини від ремонтантної.

Коли обрізати малину і як це робити / колаж УНІАН, фото ua.depositphotos.com, pixabay.com

Садівники-любителі іноді цікавляться, коли краще обрізати малину – восени чи навесні? І восени, і навесні, і влітку. Якщо це робити регулярно, то кущі будуть краще рости і давати багатий урожай. Але в цій справі є свої тонкощі та хитрощі. Розповідаємо, як обрізати малину звичайну і малину ремонтантну та коли це потрібно зробити.

Коли обрізати малину навесні

Оптимальним часом, коли потрібно обрізати малину, вважається березень – початок квітня. Але вказати точні терміни важко, оскільки обрізка залежить від клімату та погодних умов. Головний орієнтир – необхідно, щоб сніг уже повністю розтанув, але земля ще не встигла прогрітися. Саме в цей час і потрібно зробити санітарну обрізку малини, і ремонтантної теж.

Як правильно обрізати малину навесні

У весняній обрізці малини немає нічого складного:

  • потрібно вирізати всі пошкоджені, сухі, підмерзлі й ослаблені пагони;
  • вкоротити здорові гілки до першого здорового вічка – це стимулюватиме пробудження бруньок, і з них потім утвориться 3-6 плодоносних пагонів;
  • прорідити посадку – залишити на 1 погонному метрі не більш як 15-20 найсильніших пагонів, всі інші зрізайте без жалю, щоб кущі не загущувалися і не слабшали через брак поживних речовин.

Це класична схема обрізки. Але якщо хочете, щоб малина дозрівала не вся одночасно, а розтягнути цей процес на все літо, то тоді потрібно обрізати різні кущі на різну висоту. Зробіть так:

  • третину кущів обріжте на 10-15 см;
  • другу третину – на половину висоти рослин;
  • частину, що залишилася, обріжте так, щоб на кущиках залишилися пагони довжиною 15-20 см.

Окремо потрібно сказати, як обрізати ремонтантну малину весною . Якщо плануєте збирати один урожай за сезон – вирізайте всі гілки, не залишаючи пеньків. Якщо ж хочете два (але вони будуть менш багаті), то потрібно вирізати всі пагони, які відплодоносили (коричневого забарвлення), і молоду поросль при коренях, а однорічні пагони потрібно вкоротити на 15-25 см.

Раніше ми розповідали, що дає обрізка смородини навесні, коли її робити і як правильно.

Вас також можуть зацікавити новини:

Як обрізати малину, щоб отримати ранній урожай наступного року: секрет від садівниці

Від того, як саме ви обріжете ремонтантну малину, залежить час її плодоношення. Якщо дотримуватись правильної технології, то перший урожай можна отримати уже в червні.

Про те, як обрізати малину восени, пише РБК-Україна (проект Styler) із посиланням на публікацію каналу “Дім і присадибна ділянка” в YouTube.

Для чого потрібна обрізка малини

“Щоб правильно обрізати ремонтантну малину, потрібно враховувати її особливості. В даному відео ми пропонуємо два способи обрізки ремонтантних сортів”, – каже господиня.

Обрізку треба проводити, щоб отримати хороший урожай малини наступного року.

“Ягоди не обрізаної малини будуть дрібні, а урожай маленьким, адже сила рослини буде використовуватись на нарощування зеленої маси”, – каже садівниця.

Також ця процедура потрібна для того, щоб після обрізки росли нові бічні пагони, на яких і буде плодоносити малина.

“І якщо ми обрізаємо торішні пагони і несформовані – то рослина отримає більше поживних речовин, а ми отримаємо вищий урожай малини. Також обрізка зробить ділянку більш провітрювальною, а це і є боротьба з грибковими захворюваннями”, – пояснює господиня.

Коли і як потрібно обрізати малину

“Як бачите, що листя на кущах жовкне – настав час для обрізки. Цю процедуру треба проводити і на звичайній малині, і на ремонтантних сортах, яка дає урожай двічі на рік”, – каже садівниця.

Вона зазначає, що звичайні сорти плодоносять на торішніх пагонах, а ремонтантні – на цьогорічних.

“Залежно від того, який ви хочете отримати урожай – таку й обрізку треба проводити. Поділіть ділянку із ремонтантною малиною на дві частини. На одній обріжте усі бічні і старі пагони, а цьогорічні залиште. Тут можна буде отримати ранній урожай у червні, а тоді ще й восени. А на другій ділянці – обріжте усі пагони під корінь. Тоді кущі дадуть урожай аж у липні, але він буде якісніший та більший”, – пояснює господиня.

На першій ділянці залиште тільки міцні пагони, по 2-3 на кожному кущі й обріжте їх на висоті 1-1,2 м. Обрізку треба зробити до морозів, щоб місця зрізу затягнулися до холодів. Важливо перед процедурою обробити ножиці антисептиком.

На другій ділянці обрізати ремонтантну малину потрібно, коли температура стабільно опуститься до 5-8 градусів тепла. Якщо нема снігу, то її можна обрізати навіть у січні чи весною до розпускання бруньок. Зрізані пагони треба забрати з ділянки та утилізувати.

Як правильно підживити кущі восени

“Якщо не було дощів у вашому регіоні, то треба підлити рослини. Інакше, якщо коріння буде сухе, то воно промерзне взимку. Тоді розсипте суперфосфат із розрахунку 3 столових ложки на 1 квадратний метр, а після цього розпушіть ґрунт не глибше 8 см”, – каже господиня.

На зиму кущі варто замульчувати. Це можна зробити компостом, тоді це буде додаткове підживлення рослини. Також можна додати тирсу.

“Важливо усі листки та обрізані пагони забрати із ділянки, щоб не залишити шкідників зимувати. Ділянку, на якій кущі обрізали під корінь, можна не обробляти. А ділянку, де лишились пагони, варто обприскати двовідсотковим розчином бордоської суміші”, – радить садівниця.

Раніше ми писали про те, як обрізувати смородину, щоб вона дала рясний урожай наступного року.

Читайте також про те, що потрібно зробити із різдвяником вже зараз, аби він зацвів на зимові свята.

Як обрізати малину восени: терміни, правила, покрокова інструкція

Обрізка малини восени омолоджує кущі та забезпечує швидку вегетацію навесні. Якщо провести роботи за правилами та у встановлені терміни, малина не постраждає від холодів узимку.

Особливості осінньої обрізки малини

Звичайна та ремонтантна малина вимагають ретельного обрізання восени. Процес може здатися простим, але видалення зайвих пагонів проводять за правилами, щоб не нашкодити рослині.

Коли обрізати малину восени?

  1. Термін закінчення плодоношення в залежності від різновиду малини.
  2. Кліматичні умови у регіоні.
  3. Прогноз погоди.

У різних регіонах обрізку малини восени проводять у такі терміни:

  • у широтах з помірним кліматом — друга половина серпня–вересень;
  • у північних регіонах – кінець серпня-початок вересня;
  • у південних районах – з липня до кінця листопада.

Звичайну малину обрізають раніше, оскільки плодоношення завершується ще влітку, а у вересні пагони вже всихають. Ремонтантні сорти обрізайте пізно восени, щоб встигнути зняти другий урожай з гілок. У всіх випадках очищення малинника слід завершити за 20 днів до морозів.

Навіщо потрібна осіння обрізка малини?

Занадто густі посадки та великі кущі, в яких переплітаються дворічні гілки та молоді пагони, не здатні закласти основу майбутнього врожаю. Ягоди на них виходять дрібні та кислі. Малину обрізають восени з такою метою:

  1. Проріджувати посадки, щоб кущі провітрювалися і освітлювалися сонцем.
  2. Поліпшення доступу поживних речовин до плодоносних гілок та збільшення врожайності.
  3. Розорення місця зимівлі у пагонах шкідливих комах, їх личинок, грибкових спор.
  4. Приведення малинника до ладу. Підвищення імунітету та зимостійкості рослини.

Осіння обрізка допомагає малині позбутися багатьох шкідників і хвороб. Якщо порушені правила вирощування та догляду за рослиною, культура часто піддається грибковим захворюванням та нападу колоній шкідників.

При осінньому обрізанні малини враховуйте такі нюанси:

  • Вид та сорт малини. Звичайна малина до осені стоїть напівсуха, а ремонтантні сорти продовжують плодоносити на кінчиках гілок до морозів.
  • Розміри куща. Торішні пагони до осені всихають, їх просто видаляють з куща. Однорічні пагони вкорочують або вирізають під корінь (у ремонтантних сортів) для посилення зростання навесні.
  • Кліматичні умови у регіоні. У південних районах обрізання ремонтантної малини під корінь восени не проводять, а в північних та помірних широтах обрізають кущі повністю, щоб у наступному році отримати один добрий урожай ягід.
  • Збереження куща, що плодоносить. Бічні пагони не вирізають, а пригинають до землі, щоби вони зимували під снігом і не примерзли. На них дозріватиме основний урожай наступного сезону. Краще проводити роботи при температурі не нижче +6 °С, оскільки стебла малини дуже крихкі і можуть зламатися під вагою снігу.

Правильна осіння обрізка малини дозволяє зберегти малинник від вимерзання. На очищеній ділянці немає місця шкідникам, що зимують. До настання холодів обрізані кущі малини встигають набратися поживних речовин і закласти бруньки до наступного сезону.

Як правильно обрізати малину восени?

Плануючи обрізання малинника восени, проводять підготовчі роботи, підбирають інструмент, попередньо оглядають кущі. Обрізання важливо провести вчасно, щоб ягідник увійшов у зиму очищеним та здоровим.

Поради щодо обрізання малини восени

У культури багаторічне коріння, а пагони плодоносять не більше двох років. Тому для отримання гарного врожаю культурні сорти малини щорічно очищають від зайвих гілок і вкорочують дуже довгі пагони. При обрізанні малини дотримуйтесь таких правил:

  1. Огляньте кожен кущ, щоб визначити дворічні та однорічні пагони. Пагони першого року трав’янисті, сизо-зелені, вкриті тонкими, маленькими шипами. Дворічні гілки мають здерев’янілу коричневу кору і розгалуження у верхній частині.
  2. Використовуйте для проведення обрізки гострий садовий інструмент: секатор, ножиці, садову пилку.
  3. Вибирайте суху сонячну погоду для обрізання, щоб на зрізи не потрапила вода. Волога призведе до загнивання стебел та загибелі куща.
  4. Проводьте восени санітарну та омолоджуючу обрізку. Для цього видаляйте сухі та хворі гілки.
  5. Виконуйте обрізку пагонів нарівні з грунтом, щоб не залишалося прядків. У них можуть оселитися патогенні мікроорганізми і шкідники.
  6. Слідкуйте, щоб відстань між стеблами, що залишилися, становила 10–15 см. Такий інтервал виключає затінення, що погано впливає на закладку нирок, розгалуження та визрівання пагонів.

При обрізанні малини враховуйте, що звичайні сорти плодоносять на дворічних пагонах, а ремонтантні сорти дають урожай як на дворічних, так і на однорічних гілках. Якщо восени обрізати кущ ремонтантної малини за рівнем землі, то наступного року вона дасть подвійний урожай на молодих гілках.

Обрізка малини восени: покрокова інструкція

Проводьте осінню обрізку звичайної малини восени покроково:

  1. Видаліть дворічні пагони, з яких цього року збирали врожай.
  2. Виріжте занадто тонкі слабкі пагони, зламайте сухі гілки.
  3. Зріжте стебла з потворними потовщеннями, де на зиму оселилися личинки жуків.
  4. Видаліть навіть здорові пагони, якщо вони зайві в кущах і затіняють один одного. Залиште 5-6 здорових гілок на кожному кущі малини або 3-5 пагонів на 1 м² при посадці в ряд.
  5. Обріжте верхівки біля пагонів, що залишилися, на 5–10 см.
  6. Заберіть залишки гілок з ділянки і спаліть, щоб знищити шкідників.

Враховуючи особливості культури, ремонтантні сорти малини обрізайте за однією з методик:

  • Проводьте обрізання за звичайною схемою пізньої осені для збереження другого врожаю.
  • Виріжте більшу частину куща нарівні з землею у вересні, жертвуючи врожаєм перших ягід. Залишіть лише кілька найбільших однорічних стебел. Кущ наступного року дасть потужний приріст та рясний урожай.

Якщо на кількох гілках малини виявлено коричневі плями (пурпурна плямистість), видаляйте кущ повністю, щоб не заразити весь малинник. Якщо уражені хворобою всього кілька гілок, зріжте їх під корінь і спаліть за межами малинника.

Осіння обрізка малинника оздоровить рослини та продовжить плодоношення кущів. Правильно підготовлена ​​рослина вдало перезимує і навесні дасть бічні гілки та молоду поросль. На стеблах, що збереглися, з’являться грони солодких ароматних ягід.

Про автора

admin administrator