Як правильно пересаджувати орхідею в домашніх

Авторadmin

Як правильно пересаджувати орхідею в домашніх

Як пересадити орхідею – крок за кроком

Автор і редактор: Олена Н. https://floristics.info/ua/index.php?option=com_contact&view=contact&id=21 Правки: 31 жовтня 2023 Опубліковано: 01 березня 2019 Перша редакція: 01 лютого 2013 🕒 3 хвилини 👀 201218 разів 💬 8 коментарів

  • горщик повинен бути пластиковим і мати великі дренажні отвори;
  • субстрат тільки спеціальний (ніякої самодіяльності, орхідеї – екзотичні квіти);
  • коріння від старого субстрату потрібно звільняти дуже дбайливо;
  • якщо рослина сильно розрослася, можна одночасно з пересадкою провести її розмноження;
  • після пересадки полив орхідеї проводиться через 2-3 дні, а удобрювати можна тільки через місяць.

Як пересаджувати орхідею

Перед пересадкою орхідею потрібно добре полити, щоб коріння легше відділялося від субстрату. Злегка стискаючи горщик, акуратно витрушуємо з нього квітку, постійно притримуючи її другою рукою. Якщо рослина погано виходить з ємності, горщик краще розрізати.

Опускаємо рослину в ємність з водою. Нехай постоїть 15-20 хвилин, щоб шматочки субстрату легко відлипли від коренів.

Горщик

Беремо новий пластиковий горщик з великими дренажними отворами. Керамічний не підійде, тому що коріння прилипає до нього дуже сильно і під час наступної пересадки може поламатися. Підійде навіть дешевий пластиковий, його можна просто поставити в спеціальну скляну ємність, схожу на маленький акваріум. Я для цих цілей використовую округлий, глибокий і широкий салатник. Для краси я його наповнила черепашками і камінчиками, і непоказний пластиковий горщик став непомітний. Така ємність дозволяє підтримувати потрібний рівень вологості субстрату і повітряних коренів.

Субстрат

Для орхідей потрібен лише спеціальний субстрат. Його можна купити в спеціалізованих магазинах. Він буває декількох видів, але в цілому можна розділити на субстрат для епіфітних орхідей (каттлеї, одонтоглоссума, бендробіума, онцидіума) – «Суміш для фаленопсис» і грунт для наземних орхідей (ціпріпедіума, пафіопеділума) – «Суміш для Цимбідіума».

Відео “Як пересадити орхідею” – дочитайте статтю, а потім закріпіть знання наочною інформацією. Класно, еге ж? =)

Перший вид суміші містить нарізані корінці папоротей, кору сосни, березове або дубове вугілля, нарізану пластинками пробку, сфагновий мох.

Для наземних орхідей в субстраті використовується різана кора, сфагнум, подрібнене вугілля, торф, листовий перегній.

Якщо ви вирішите готувати субстрат самі, використовуйте суху соснову кору. Її потрібно гарненько прокип’ятити. Потім кора сушиться пару днів. Після цього її бажано прокип’ятити ще раз для того, щоб остаточно знищити шкідників і віруси. Готова кора ріжеться на шматочки розміром 1,5-2 см. Кору змішуємо з також висушеним і подрібненим сфагнумом.

Процес Насипаємо в горщик дренаж: деревне вугілля або пінопласт. Іноді радять використовувати черепки або керамзит, але за моїми спостереженнями, до них прилипає коріння. Орхідею обережно промиваємо в ємності з водою. Відділяємо підгнилі або старі всохлі корінці. Звільняємо рослину від залишків старої ґрунтової суміші.

Обережно розміщуємо рослину в горщику і акуратно підсипаємо субстрат, злегка струшуючи ємність, щоб частинки суміші добре розподілилися. Не потрібно занадто притискати грунт для ущільнення. Краще постукувати по боках горщика, тоді частинки рівномірно вляжуться в ємності. Рясно обприскуємо грунт, рослину, особливо коріння. Поливаємо через 2 дні. Обприскуємо часто.

Через місяць можна удобрити, використовуючи спеціальну суміш для підживлення для орхідей.

Якщо при пересадці ви відокремили повноцінні паростки з молодими бульбами, спробуйте розсадити орхідею. Відокремлені пагони висаджуйте за тією ж схемою, що і основну рослину, але в меншу ємність.

Читайте статтю “Коли пересаджувати орхідею”. Ми знаємо, як це робити, але чи потрібно? Зараз дізнаємося.

Якщо ви все правильно зробили, і ваша орхідейка вдало перенесла пересадку, то цвітіння можна очікувати вже цього року.

Як правильно пересадити орхідею

Орхідея — це, без сумніву, одна з найулюбленіших квіток жінок. І це зрозуміло, адже крім свого дивовижного зовнішнього вигляду, за повір’ям, орхідея приносить злагоду в дім, а також має силу талісмана. Сьогодні орхідею можна знайти на підвіконні майже в будь-якої оселі! Більше того, її часто використовують для створення флористичних шедеврів. На нашому сайті можна знайти багато яскравих квіткових композицій з орхідеєю, а також є можливість замовити доставку квітів у Києві та інших містах України онлайн.

Однак, для того, щоб рослина радувала око, росла здоровою, віддавала і прагнула випускати бутони, необхідно дотримуватись правил догляду і пересаджувати орхідею правильно. Зазвичай, у продаж кімнатні рослини, в тому числі і орхідеї, надходять в маленьких пластикових горщиках, наповненими субстратом кори або торфу. Якщо орхідея виглядає здоровою, цвіте і її коріння не змінює колір, пересадки вона не потребує. Але якщо ви помітили, що рослина переросла і її коріння вже не поміщається в горщик, тоді її необхідно пересадити. Пересаджувати орхідею не можна під час цвітіння, тому що існує ризик порушити процес абсорбування води та інших корисних речовин, які знаходяться в субстраті.

Коли краще пересаджувати орхідею?

Кімнатна рослина “Фаленопсис” (орхідея)

Пересадка орхідеї у домашніх умовах необхідна, якщо:

  • Ви хочете оновити субстрат, в якому знаходитися ваша кімнатна рослина. Це необхідно робити, якщо в субстраті ви помітили шкідників, мох або інші вологоємні компоненти, які з часом можуть перешкоджати зростанню кімнатної рослини.
  • Коренева система вашої орхідеї дуже велика і повзе поза горщик, крізь ґрунт.
  • Ви хочете розділити рослину і зробити з однієї квітки дві або три.

Якщо ви садівник початківець, який планує пересадити орхідею, то, перш ніж це робити, необхідно врахувати декілька важливих моментів, які впливають на подальше зростання кімнатної рослини. Важливо запам’ятати, що орхідею не можна пересаджувати в активній фазі росту, тобто під час цвітіння, так як є ризик, що після пересадки рослина не зможе швидко абстрагуватися до нових умов, зокрема до нового субстрату або горщика. Необхідно або почекати, коли фаза зростання і цвітіння квітки припиниться, або ж зробити пересадку до початку активного росту. Найбільш оптимальним часом для пересадки орхідеї є весняний період.

Пересадка орхідеї влітку

Якщо ви запланували пересадку орхідеї в літній час року, то необхідно врахувати те, що виснажлива спека забере багато сил у вашого кімнатної рослини, а також буде загрожувати засухою верхнього шару ґрунту. Через це, процес адаптації квітки на новому місці може затягнутися.

Термінова пересадка орхідеї

Існують випадки, коли орхідея потребує термінової пересадки, а саме:

  • Коріння рослини гниє або дуже сильно пересохло, незалежно від того наскільки часто ви зволожуєте рослину.
  • Листя вашої орхідеї втратило тургор і стало млявим і жовтим.
  • Ви принесли орхідею з магазину і не знаєте що саме знаходиться всередині субстрату.

Пересадка орхідеї покроково

Кімнатна рослина “Дендробиум” (орхідея)

Перш ніж пересаджувати орхідею, необхідно оцінити її зовнішній вигляд. Зверніть увагу на те, в якому стані знаходяться її коріння, листя, стебло та квіти.

  • Якщо коріння орхідеї стало досить великим, сухим або має ознаки гниття, треба терміново пересадити рослину, прорідити її кореневу систему і видалити загиблі ділянки.
  • Якщо ваша рослина хитається всередині вазона і ви з легкістю можете її звідти витягти, необхідно видалити субстрат і відрізати всі порожнисті та мляві корінці.
  • Якщо субстрат надмірно вологий або ви помітили всередині мох, необхідно його замінити.

Після того як ви оцінили стан вашої орхідеї необхідно розпочати безпосередньо процес підготовки до пересадки.

В першу чергу оберіть вазон, в якому буде рости ваша кімнатна рослина. Якщо, наприклад, ви пересаджуєте орхідею дендробіум , то не слід обирати дуже великий горщик, адже рослина віддасть всі свої сили в листя і будете погано квітнути. Оберіть новий горщик так, щоб від коренів до стінок залишалось 1-2 см.

Другим важливим моментом є вибір ґрунту. Найчастіше садівники обирають магазинний ґрунт, але ви також можете створити свій власний субстрат. Для цього використовують суміш кори дуба, деревного вугілля та коріння папороті. Також, на дно горщика кладуть дренаж.

Процес пересадки

Після того, як ви приготували все необхідне, а саме – новий вазон для пересадки, субстрат, дренаж, секатор, якщо необхідно прорідити коріння, обприскувач від шкідників, а також допоміжні засоби, такі як паличка для підтримки квітки в новому горщику, можна переходити безпосередньо до самого процесу пересадки.

  1. Вийміть орхідею з горщика. Якщо зробити це проблематично, занурте вазон у воду на 5-10 хвилин.
  2. Візуально оцініть стан кореневища квітки. Якщо ви помітили гнилі, чорні або коричневі корінці, видаліть їх за допомогою секатора. Інструмент необхідно попередньо обробити спиртом, щоб попередити зараження квітки. Відріжте старе та жовте листя, яке втратило “соковитий” вид.
  3. Витрусіть весь зміст горщика на підготовлене заздалегідь місце та видаліть всі компоненти субстрату.
  4. Промийте корені орхідеї теплою водою та залиште рослину на 10 хвилин просохнути.
  5. Якщо в субстраті були шкідники, слід обробити рослину та присипати її корінця деревним вугіллям або фундазолом. Місця зрізу обробіть активованим вугіллям.
  6. Якщо старий ґрунт не має специфічного запаху гниття, відсутній білий наліт, а кора не розсипалася і придатна для застосування, можна не викидати його. Змішайте старий субстрат з новим в пропорції 1:1, щоб процес адаптації квітки був швидшим.
  7. Покладіть на дно горщика дренаж, засипте його новим або сумішшю старого і нового субстратів та розмістіть квітку так, щоб її стебло було всередині горщика. Засипте орхідею корою по боках, чергуючи її з торфом. Покладіть зверху мох сфагнумом та залиште на 14 днів.
  8. Квітку необхідно закріпити, щоб вона не хиталась всередині горщика, але дуже важливо не пошкодити її коріння, тому що даже маленька тріщина може активізувати процес гниття, який призведе до пошкодження всієї кореневої системи.
  9. Після пересадки орхідею треба полити та тримати впродовж тижня в тіні, при температурі +20°C.

Як доглядати за орхідеєю після пересадки

Кімнатна рослина “Дика орхідея”

Головне правило в догляді за орхідею – це полив. Дуже важливо регулярно зволожувати рослину, щоб вона скоріше прижилася до нового ґрунту. Також, зверніть увагу на наступні рекомендації:

  1. Щойно пересаджену орхідею не можна ставити на пряме сонце, адже це може викликати додатковий стрес і сухість коріння. Після пересадки квітку необхідно поставити в тінь і тримати там впродовж 7 днів.
  2. Якщо ви використовували вологий субстрат, поливати рослину не потрібно протягом декілька днів. Достатньо обприскувати її, це допоможе прискорити процес приросту нового коріння.
  3. Ставте горщик на підставку. Вся зайва волога, яка знаходиться в субстраті, буде виходити через дренажні отвори.
  4. Не тримайте орхідею на протягах. Протяги, так само як і сонячне проміння, дуже шкідливі для рослини. Намагайтесь підтримувати суху и теплу атмосферу впродовж перших 4-7 днів.
  5. Якщо до пересадки у вас були проблеми з шкідниками, то потрібно спостерігати за розвитком рослини та мати напоготові необхідну суміш.
  6. Не тримайте рослину біля батареї або біля духових печей, так як додаткова сухість лише шкодитиме орхідеєї.

Про автора

admin administrator