Як правильно зберегти моркву в льоху

Авторadmin

Як правильно зберегти моркву в льоху

Зміст:

Жодна морква не згниє за зиму: покладіть овоч у цей посуд

За відсутності льоху або підвалу овочі зазвичай зберігають у коморі або на балконі. Покупну або зібрану на власному городі моркву складають у мішок, пакет або ящики. Але мало хто здогадується, що так зберігати цей овоч не варто.

Є ще один спосіб зберігання моркви, що дозволяє зберегти всі властивості овочів. Замість пластикових ящиків, картонних коробок та пакетів рекомендується використовувати емальовану каструлю. Завдяки властивостям цієї посудини морква не буде схильна до перепадів температур, не згниє, а навпаки, збереже свіжість і соковитість.

Як правильно зберігати моркву взимку

Овочі необхідно очистити від великих грудок землі. Після цього скласти в каструлю хвостиками вниз. Зверху моркву потрібно накрити паперовою серветкою без візерунків і лише після цього закрити кришкою.

Після виконаних процедур каструлю з морквою потрібно винести на балкон або інше прохолодне приміщення. Якщо температура опускатиметься нижче нуля, каструлю потрібно переставити в інше місце, де буде тепліше.

Раніше “Телеграф” розповідав, як довше зберегти цибулю взимку.

Морква при зберіганні покривається білою пліснявою. Як бути, якщо морква почала гнити у землі? Декілька слів про захворювання

Морква – найважливіший овоч на столах наших співвітчизників. Без неї не обходиться жоден наваристий борщ, борщ, овочеве рагу, квашена капуста і низку інших страв.

Читають на dacha6.ru:

Чому морква виростає несолодкою та гірчить?

Чому лопається морква у землі

Серед основних хвороб, якими уражається морква при тривалому зберіганні, слід виділити чорну (альтернаріоз) та білу (склеротиніоз) гнилі, фомоз (суха гнилизна).

Альтернаріоз можна розпізнати по чорних сухих злегка втиснутих плямах на поверхні коренеплоду. За високої вологості ними з’являється характерний темно-оливковий наліт.

Склеротініоз заявляє про себе білою гниллю, що кидається в очі, на механічно пошкоджених і перезволожених плодах. Дуже швидко хвороба перекидається на здоровий урожай, що зберігається по сусідству.

Фомоз спочатку проявляється характерними чорними плямами на верхівках коренеплодів. Пізніше вони поширюються по всій поверхні і зливаються в темні поперечні смуги, м’якоть під якими швидко псується і трухлявить, утворюючи вдавлені порожнечі.

Як довго може зберігатися морква

Лежкість цього продукту хороша.

Нижче наведено термін зберігання моркви в різних умовах:

  • у холодильнику – 30 днів;
  • при кімнатній температурі – до 60 днів;
  • у льоху – 6-12 місяців;
  • у морозильній камері – 9–12 місяців.

Під час періоду зберігання необхідно оглядати овочі на предмет псування та прибирати пошкоджені плоди.

Що робити

Моркву, що почорніла після чищення або миття, викидають . Потемніння плоду говорить про втрату смакових і корисних якостей, наявність у продукті надлишку нітратів і тканин, які перенесли хворобу. Потемнілий овоч не переробляють. Видалення потемнілих частин також не має користі, оскільки хворобливе почорніння пошкоджує весь плід.

Чому в льоху гниє морква

Причин ураження моркви гниллю під час зберігання велика кількість, основними з них вважають:

  • зараження коренеплодів білою гниллю під час зростання на грядці;
  • висока амплітуда температур;
  • підвищена вологість повітря;
  • недотримання технології зберігання.

Важливо! Необхідно акуратно викопувати коренеплоди, оскільки у пошкоджених місцях насамперед виявляються ознаки загнивання.

Який варіант зберігання вважається найкращим

Зберігають овочі різними способами, але важливо при цьому дотримуватись температурного режиму на рівні -2…+2°С, вологість — не менше 90%, а також використовувати вентильовані приміщення та ємності.

Грядки

Одним із найстаріших способів вважається зберігання моркви в землі . Такий метод зручний в умовах нестачі часу на збирання врожаю, а також місця його розміщення.

  • Однак існує низка недоліків даного способу:
  • ушкодження коренеплодів гризунами;
  • утруднений доступ;
  • відсутність оцінки якості плодів.

Ділянка, яка надалі служитиме місцем зберігання моркви, повинна відповідати наступним вимогам:

  • мати здоровий ґрунт, без шкідників;
  • бути розташованим у місці, яке не підтоплюється навесні.

Важливо! Коренеплоди, збережені на грядці, необхідно одразу використати, оскільки вони мають короткий термін зберігання.

Технологія наступна:

  • За місяць до зрізання бадилля припинити полив.
  • Видалити всю бур’яну траву.
  • Щойно зелена частина почне жовтіти, зрізати її під корінь.
  • Засипати ділянку піском шаром 2-5 див.
  • Накрити грядки плівкою.
  • Покрити шаром «утеплювача»: листя, торф, тирсу.
  • Зверху розстелити шар плівки або руберойду.

Із застосуванням емальованих каструль

Для зберігання продукту у такій тарі необхідно провести низку підготовчих робіт. Зібраний урожай миють, бадилля повністю зрізають, після чого підсушують плоди на сонці так, щоб на них не залишилося вологи. Моркву розміщують у каструлі вертикально, щільно притискаючи одна до одної. Овочі накривають шаром пергаменту і зверху кришкою.

Чи знаєте ви? Морква багата на бета-каротин, який позитивно впливає на здоров’я органів зору, а також легень.

У ящиках із пластику

Основною перевагою даної тари вважається стійкість пластика до дифузії грибкових захворювань та плісняви. Перед закладкою в тару моркву готують, як у вказаному вище способі. Дно ящика всипають шаром матеріалу, що вбирає вологу. Це може бути папір, пісок або тирсу. Зверху укладають овочі, з розрахунку не більше 20 кг в одну тару.

У ящиках з дерева

Згідно з цим методом, попередньо підготовлену моркву укладають у ящик, накривають дерев’яною кришкою і поміщають у льох на відстані 1-2 см від стін і на 20 см вище підлоги. Для цього необхідно спорудити спеціальні стелажі.

Заходи профілактики

  • Для того, щоб морква не темніла, необхідно проводити такі заходи профілактики:
  • Набувати лише якісних плодів у перевірених реалізаторів.
  • При покупці коренеплодів вибирати не надто великі – вони накопичують у собі велику кількість нітратів. Оптимальна вага овочів – 150 г. Саме в такому плоді достатня кількість вітамінів і мінералів і невелика кількість шкідливих речовин.
  • Очищати гострим ножем і знімати тонкий шар шкірки.
  • Варити окремо від інших овочів.
  • Чи не перетравлювати.
  • По можливості використовувати у стравах свіжий, а не овоч, що пройшов теплову обробку.
  • Щоб зберегти вітаміни, коренеплід слід опускати вже в киплячу воду і варити або гасити при закритій кришці.
  • Зберігати овоч відповідно до рекомендацій.
  • Якщо плоди були очищені, але одночасно не використані, їх можна натерти на тертці, помістити у вакуумний пакет або пластиковий контейнер і заморозити.

Способи зберігання

Крім зазначених вище, існує низка технологій зберігання овочів . Поєднує всі ці способи попередня підготовка моркви, згідно з якою коренеплоди необхідно очистити від землі та відібрати ушкоджені плоди. Потім слід розділити овочі за розмірами і зрізати бадилля на відстані 1-2 мм від основи.

Дізнайтеся, як правильно зберегти моркву в приватному будинку та квартирі взимку.

У поліетиленових пакетах

Морква складають у щільні пакети з поліетилену, попередньо проробивши кілька отворів у нижній частині. Ця маніпуляція проводиться для того, щоб стікав конденсат, що утворюється під час зберігання. Наповнені пакети не зав’язують, щоб уникнути накопичення вуглекислого газу.

У тирсі

Щоб зберігати продукт у такий спосіб, необхідно пересипати плоди тирсою з хвойних порід дерев, тому що вони містять фенольні речовини, які уповільнюють розвиток цвілі та гнильних бактерій. Даний матеріал використовують як при укладанні моркви у пластикову або дерев’яну тару, так і за допомогою насипу на полиці у льоху.

У цибулинному або часниковому лушпинні

Поміщаючи коренеплоди на зберігання, кожну моркву потрібно обернути в лушпиння, скласти щільно в мішок, зав’язати його і спустити в льох. Таким чином, лушпиння вбере в себе всі надлишки вологи, через яку, в основному, починає загнивати продукт.

У піску

При способі зберігання в піску на підлогу і полицю в льоху насипають товстий шар піску. На нього викладають в один ряд коренеплоди. Після цього знову засипають піском. Другий шар плодів викладають у шаховому порядку щодо першого і продовжують чергувати шари, доки піраміда не досягне висоти 1 м.

У сухій мілині

Суха порошкоподібна крейда в рівних пропорціях змішують зі злегка вологим піском. Отриманою сумішшю засипають ящик. Моркву розміщують вертикально – основою вгору – і засинають. У цьому випадку крейда запобігає розвитку патогенних мікроорганізмів.

Важливо! Насип періодично зрошують із пульверизатора, оскільки морква може висохнути.

У глині

Глину розводять з водою таким чином, щоб вийшла сметаноподібна субстанція. Дно тари вистилають плівкою, викладають моркву та заливають розчином. Після того, як перший шар висохне, зверху укладають другий, і так до верху ящика.

Хвороби, які можуть виникнути під час зберігання

Зібраний урожай може занапастити ряд недуг, тому важливо регулярно оглядати плоди та своєчасно відбирати уражені бактеріями коренеплоди.

Біла гниль (склеротиніоз)

Захворювання грибкової природи, що виявляється під час зберігання овочів. До основних симптомів відносять розм’якшення тканин з подальшим покриттям білим нальотом, що нагадує вату.

Останній згодом ущільнюється, у ньому утворюються краплі рідини, і навіть чорні крапки — склероції. Для того щоб запобігти зараженню моркви, необхідно дотримуватися сівозміни, регулярно вносити добрива, а також зберігати врожай при температурі 0…+2°С та вологості 85–90%.

Важливо! Більш сприйнятливі до ботритіозу мляві та переохолоджені коренеплоди, тому необхідно вчасно збирати врожай.

Сіра гнилизна (ботритіоз)

Розвивається збудник під час зростання та зберігання плодів. Виявляється за допомогою невеликих горбків та бурих плям на поверхні моркви. Площа уражених тканин поступово розростається і покривається сіро-зеленою пухнастою пліснявою. Для запобігання повторному зараженню необхідно дезінфікувати ґрунт. Для цього використовують розчин мідного купоросу з розрахунку 30 г на 10 л води. Після збирання врожаю засобом зрошують ділянку (на 10 м? знадобиться 1 л активної речовини).

Чорна гнилизна (альтернаріоз)

Бактерії вражають молоді рослини від посадки до фази 3-4 листків, а також після збирання врожаю безпосередньо у підвалі. Листя хворої рослини жовтіє, чорніє і скручується, а коренеплід покривається сухою гниллю чорного кольору. Для боротьби зі збудником використовують 0,5% розчин “Тігама”. Їм обробляють насіння перед посадкою та вже зібраний урожай.

Парша (ризоктоніоз, повстяна хвороба)

Захворювання грибкової природи, що виникає як під час вегетації, і протягом зберігання. Зараження відбувається через ґрунт, зіткнення та тару. Листя хворої рослини в’яне. На плодах, у свою чергу, виникають темно-сірі плями, що покриваються фіолетово-бурим пухнастим нальотом.

Для запобігання зараженню культури дотримуються сівозміни: віддають перевагу ґрунтам після гірчиці, люпину, жита, ріпаку та вівса. У вогнищах зараження вапняють ґрунт: на 1 м² використовують 350 г доломітового борошна або подрібненого вапняку.

Фомоз (суха чи бура гнилизна)

Вражає морква на всіх стадіях зростання. Характеризується наявністю сірих неглибоких ямок та борозен. У цих місцях відбувається повне руйнування тканин, аж до серцевини. Насамперед, захворювання проявляється на кінчику і поступово вражає весь плід.

Перед закладкою врожаю на зберігання необхідно продезінфікувати льох. Для цього використовують 40% розчин формаліну або мідного купоросу у пропорції 1:45.

Фузаріозна гнилизна

Хворий коренеплід покривається сухими виразками. Верхній шар розтріскується і видніється рожева тканина. Через деякий час плід повністю висихає. Як захід боротьби використовують 5% розчин «Фундазолу», в якому замочують посадковий матеріал.

Причини поганої схожості насіння

На тривалу появу сходів можуть впливати багато чинників, зокрема використання неякісного посадкового матеріалу, відсутність підготовки насіння до висадки та порушення правил агротехніки.

Неякісне насіння

Всі городники знають, що якщо насіння буде неякісним, то морква може зовсім не зійти. На даний момент є величезний вибір насіння різних сортів та якості. Деякі з них покриті спеціальною захисною оболонкою, але вартість їх дорожча.

Городники стверджують, що саме насіння із захисною плівкою сходить із ймовірністю 90% і від нього виходить великий урожай, але вони можуть проростати із затримкою.

Купувати насіння слід лише у перевірених та спеціалізованих магазинах.

Невідповідний ґрунт

Щоб морква зійшла і дала хороший урожай, потрібно правильно вибрати ґрунт для посіву, оскільки він часто стає причиною поганої схожості. Рекомендується садити моркву в суглинисту пухку або інші види легкопроникних грунтів. Також вона повинна мати малу кислотність. Якщо земля буде занадто кислою, то морква може бути схильна до різних хвороб. Також треба враховувати, що її краще висаджувати після помідорів, картоплі, капусти, бобових та зелені.

На один і той же грунт можна висаджувати моркву лише через 4 роки.

Занадто глибокий посів

Глибокий посів також позначається на схожості насіння. Максимальна глибина лунки має становити не більше 5 сантиметрів. При посадці рекомендується не закопувати зерна, а присипати тонким шаром землі. Через глибоке посіву морква набагато довше проростає і стає слабшою. Іноді вона просто не може прорости, але це найчастіше відбувається через морозні ночі або посуху.

Недостатній полив

Морква може зростати і при не частому поливанні, але врожай однозначно буде кращим за підтримки оптимального рівня вологи. Цей овоч не любить надмірно вологий ґрунт, оскільки це часто викликає процес гниття чи хворобу кореневої системи. Слід поливати моркву 3 рази на тиждень за посушливої ​​погоди. Не можна допускати утворення сухої кірки на поверхні ґрунту.

Наявність шкідників

Шкідники можуть переважно вплинути зростання культури. Для моркви вони небезпечні тим, що практично неможливо помітити на рослині.

Причини появи шкідників:

  • Грядки розташовані багато років одному місці.
  • Морква посаджена далеко від інших культур.
  • Використання тих самих добрив.
  • Погодні умови: вологість чи спека.
  • Відсутність належного догляду та зневага до профілактики.

Паразити, які можуть атакувати моркву:

  • Морквяна муха живе під землею і шкодить кореневій системі. При ураженні бадилля стає бронзуватим відтінком, а листя відмирає або опадає. З метою профілактики появи мухи потрібно перед посадкою зорати землю і позбавити її бур’янів. Далі слід обробити ґрунт спеціальними препаратами. Ефективний щодо шкідника та нашатирний спирт. Їм потрібно кілька разів на тиждень обробляти ґрунт перед посадкою.
  • Листоблошка – маленька комаха, схожа на блоху. Поїдає листя і відкладає в них яйця, личинки, що вилупилися, поїдають все на своєму шляху. Щоб побороти листоблошку, потрібно обробити рослину тютюновим пилом, потім протерти листя мильним розчином. Обов’язково обробити ґрунт препаратами, наприклад, Ципером або Профі.
  • Парасолькова міль — схожа на метелика комаха, яка вражає плоди, що призводить до повної втрати врожаю. Щоб позбавитися молі, слід зрізати частину рослини, видалити бліх і спалити кокони, які вони залишили. Потім обприскати моркву лепідоцидом і переполоти весь ґрунт перед новою посадкою. Для очищення рослини можна використовувати золу чи мильну воду.
  • Голі слимаки – вони знищують посіви, а потім відкладають там яйця, які заважають корінням рости. Звичайний слимачок може досягати до 60 сантиметрів завдовжки.
  • Дротники – жовтуваті черв’яки, які їдять коріння рослини та всі його підземні частини.
  • Морквяна попелиця — зелена комаха, яка вражає листя та стебла рослини, в результаті вони опадають, а сам плід зупиняється у розвитку.
  • окликова і озима совки – ці гусениці метелики харчуються прикореневою частиною стебел і коренеплодами, після себе залишають лабіринти.
  • Ведмедка – велика комаха з потужними щелепами, яка гризе коріння та стебла рослин.
  • Галова нематода – червоподібна комаха, яка проникає в коренеплоди і залишає нарости.
  • Пацюки і миші – люблять їсти коріння рослини і можуть переносити на собі інших шкідників.

Поради щодо покращення зберігання моркви у льоху

Існує ряд рекомендацій, які значно продовжать термін зберігання моркви в льоху, а також зменшать ймовірність її псування:

    • Вирощуйте пізньостиглі сорти, оскільки вони характеризуються кращою лежкістю.
    • Збирайте врожай у теплу та суху погоду.
    • Просушуйте плоди перед закладкою в льох, розклавши їх на соломі.
    • Викопуйте моркву акуратно, не пошкоджуючи її.
    • Регулярно провітрюйте сховище, щоб уникнути проростання культури.

    Морква – корисний та невід’ємний продукт харчування, який має досить довгий період зберігання. У правильних умовах коренеплоди можуть зберігатись до наступного сезону.

    Чи знаєте ви? Морквяне бадилля широко використовується в кулінарії: її додають у супи, салати, другі страви, а також на її основі заварюють чай.

    Що зробити, щоб маслюки не чорніли

    Особливо неприємно, коли грибна маса темніє у банку після засолювання. Готовий продукт виглядає не естетично і зовнішній вигляд страви не викликає апетиту. Досвідчені лісники радять додавати в маринад трохи лимонної кислоти та оцет. Перед подачею на стіл гарячого потрібно скропити страву соком лимона. Це надасть тонкий кислуватий присмак і збереже прекрасний вигляд олії.

    Порада! Для заготівлі на зиму слід заморожувати гриби, попередньо відваривши їх 10-15 хвилин у підкисленій воді.

    Як варити маслюки, щоб не потемніли

    Варити продукт рекомендується перед будь-яким видом подальшого використання:

    • перед смаженням;
    • заморожуванням;
    • нарізкою для салатів;
    • для супу.

    Щоб маслюки не темніли при варінні, є кілька порад для господині:

    1. Тримати в окропі грибну сировину слід трохи більше 30 хв.
    2. Перед жаркою час кип’ятіння необхідно скоротити до 15 хв.
    3. Заморожену заготівлю важливо заздалегідь розморозити, після чого готувати так само, як свіжі гриби.
    4. Перед заморожуванням маслюка необхідно трохи проварити, просушити, розкласти по пакетах. Допустимо заготовляти сирі плоди.
    5. Під час приготування супу першу воду потрібно злити, а основою страви буде наступний відвар. Час кип’ятіння не повинен перевищувати 30 хв.
    6. При варінні слід додати 1 ч. л. лимонної кислоти.
    7. У мультиварці рекомендується гасити маслюки близько 40 хв.

    Не потрібно переживати, якщо маслюки після варіння стали фіолетовими: всі смакові особливості грибів залишаться без змін, а страва вийде такою ж апетитною, як завжди.

    Порада! Для освітлення капелюшків добре допомагає додавання при варінні лимонного соку, оцту.

Про автора

admin administrator