Як прибрати конденсат із коптильні холодного копчення

Авторadmin

Як прибрати конденсат із коптильні холодного копчення

Як зробити коптильню холодного копчення своїми руками?

Коптильня холодного копчення – оптимальне рішення для тих, хто любить поласувати копченостями та не хоче купувати готові продукти. Приготувавши м’ясо або рибу методом холодного копчення на своїй дачній або прибудинковій ділянці, ви зможете бути впевненими в якості та смаку продукту, а також випробувати цікаві рецепти для гурманів.

Здається, що збудувати коптильню холодного копчення своїми руками не так просто. Однак насправді навіть новачки зможуть впоратися із цим завданням. Головне – визначитися, який різновид конструкції ви хочете поставити, та розібратися в основних етапах її спорудження. Про це ми й поговоримо далі у статті.

Переваги коптильні холодного типу

Спочатку давайте розберемося в різних принципах приготування копченостей. Виділяють:

  1. Гаряче копчення, яке полягає у максимально швидкому способі приготування продукту: м’ясо коптитиметься не більше 2-х діб при максимальній температурі +50 градусів. При цьому термін зберігання таких копченостей порівняно невеликий.
  2. Принцип холодного копчення передбачає більш тривалу обробку м’яса та риби, а також вплив нижчих температур: до +25 градусів. Коптиться м’ясо близько 3-х днів, поки з продуктів не випарується вся волога. Це дозволяє зберігати страви, приготовані в холодній коптильні, набагато довше.

Коптильня для холодного копчення оптимальна для домашнього використання з низки причин:

  1. Цікавіший і пікантніший смак готових страв. Якщо ви справжній гурман, який хоче експериментувати з рецептами копченостей, холодний метод приготування м’яса та риби точно припаде вам до душі.
  2. Тривалий термін зберігання продуктів. Він не просто більше на кілька днів чи тижнів. Використання домашньої коптильні холодного копчення дозволяє приготувати ароматне соковите м’ясо, яке можна тримати в холодильнику від кількох місяців до 3-х років! Тоді як метод гарячого копчення передбачає приготування страв, які зберігаються буквально кілька діб.
  3. Для підтримки низьких температурних режимів не потрібно докладати великих зусиль. Домогтися рівномірного прогріву до 20-25 градусів можна, використовуючи навіть тріски та тирсу. Загалом протягом усього процесу вам не доведеться докладати особливих зусиль та витрачати великий обсяг енергетичних ресурсів.
  4. Продукти, приготовані в подібних пристроях, виходять менш розсипчастими та більш цілісними, зберігають свою структуру, не розвалюються при нарізанні, проте не стають занадто жорсткими і сухими. Так, волога майже повністю випаровується. Однак природний жир у м’ясі та рибі дозволяє їм підтримувати соковитість та м’якість.

Принцип роботи та влаштування холодних коптилень

Тепер розберемо принцип роботи коптильні холодного копчення. Даний апарат передбачає спрямування холодного диму безпосередньо в бік м’ясних або рибних продуктів харчування. Головне правило, якого слід дотримуватись для приготування страв – рівномірна та постійна подача диму, він не повинен припинятися доти, доки продукт не можна вважати готовим.

Щоб правильно спорудити коптильню, потрібно розділити її на дві основні складові:

З’єднується піч для коптильні з ємністю за допомогою димоходу – труби, якою, власне, і проходитиме холодний дим.

Між цими двома частинами дотримується відстань – щонайменше 150 см.

Навіть найпростіша коптильня холодного копчення працює за таким принципом:

  1. У топку або димогенератор викладають дрова та стружку.
  2. В результаті їх тління виходить дим, який за допомогою тяги проходить у димар.
  3. Проходячи димарем відбувається охолодження диму до відповідних температур. Процес охолодження можна регулювати самостійно.
  4. Дим надходить безпосередньо в камеру, де коптиться м’ясо.

Різновиди коптилен холодного типу

Саморобна коптильня холодного копчення – це, звичайно, відмінне рішення для приватного будинку або дачі. Однак перед тим, як встановлювати конструкцію, важливо визначитися, який з її різновидів вам найбільше підходить. Виділяють кілька класів коптилен, виходячи з їхніх принципів роботи та способів встановлення:

Звичайні

Це базова конструкція коптильні холодного копчення, яка облаштовується з нуля і працює за принципом передачі холодного диму трубою безпосередньо в ємність для продуктів.

Може споруджуватися з дерева або цегли та виконуватись у різних розмірах. Не вимагає підключення до електрики – достатньо завантажити потрібну кількість тирси або дров.

Може бути в стандартному розмірі або, як варіант – міні-коптильня.

Електричні

Більш сучасні моделі, які для своєї роботи потребують підключення до електромережі. Серед основних їхніх переваг:

  1. Компактність. Електрокоптильні відрізняються меншими габаритами, порівняно зі звичайними аналогами.
  2. Простота у використанні. Усього кілька хвилин збирання – і ви можете встановлювати температурний режим та приступати до копчення м’яса чи риби.
  3. Мінімум зусиль для експлуатації. Утрамбуйте в нижню частину коптильні дрова або тирсу, підключіть її до електромережі, попередньо закривши кришкою м’ясо.
  4. Великий вибір коптилень різних ємностей та з різним функціоналом.

Стаціонарні

Це досить велика конструкція, яка встановлюється на довгі роки. А отже – всі матеріали мають бути довговічними та міцними. В якості димогенератора може бути задіяний металевий балон або велика бочка. Якщо ви маєте час і бажання: можете викласти його з цегли.

Габарити стаціонарної коптильні можуть змінюватись в залежності від того, який обсяг м’яса ви плануєте в неї завантажувати.

Безпосередньо камерою може бути навіть старий холодильник, з якого виходить надійна ємність із полицями для зручного розміщення м’яса чи риби.

Переносні

Компактна модель розбірного типу, яка відрізняється невеликою вагою для простоти транспортування. Може бути виготовлена ​​з металу чи дерева.

До цієї категорії також належать саморобні похідні коптильні, які актуальні, якщо ви ходите в походи на кілька днів або тижнів.

З чого краще зробити коптильню?

Виготовлення коптильні для холодного копчення передбачає також вибір матеріалів, з яких вона складатиметься. Важливо, щоб конструкція була міцною та надійною, витримувала вплив диму та сонячних променів (коптильня ж перебуватиме на відкритій ділянці), опадів та вітру.

Які матеріали сьогодні застосовуються для спорудження печі для коптильні та ємності для зберігання продуктів? Найчастіше це:

Цегла

Зазвичай цегляна коптильня встановлюється для довгострокового використання на дачних або прибудинкових ділянках. Її обирають також люди, які планують надалі продавати копченості та готувати великий обсяг продуктів за раз.

Крім безпосередньо цеглини, для її спорудження знадобиться:

  • покрівельний матеріал;
  • пісок;
  • цемент;
  • дерев’яні бруси;
  • фурнітура для дверей;
  • труба для виведення та подачі диму.

Дерево

Абсолютно безпечний екологічний матеріал, який не виділяє неприємних запахів. Головна вимога – деревина має бути міцною та стійкою, у тому числі і до перепадів температур, опадів та вітру.

Та й одним деревом, звичайно, не обійтися. Крім набору брусів для каркаса та дощок для облаштування коптильні, необхідні також:

  • матеріал для покрівлі;
  • цегла;
  • труби з різним діаметром;
  • додаткова гідроізоляція.

Які дрова вибрати для коптильні?

Оскільки найчастіше коптильня холодного копчення працює на дровах, важливо заздалегідь визначитися, які породи деревини найбільше підходять для приготування страв? В ідеалі використовувати садові дерева, а саме: вишня, слива, абрикос, яблуня, груша та ін.

Якщо ж ви збираєте дрова в лісі, варто пошукати липу, дуб, бук, тополю чи осину. Для копчення риби найкращим варіантом вважається верба – вона надає готовому продукту цікавіший смак.

Категорично забороняється використовувати для коптильні холодного копчення хвойні дерева – це може призвести до отруєння.

Обов’язково огляньте дерево щодо наявності грибкових захворювань. Якщо виявите пошкодження – не використовуйте не лише це конкретне дерево, але й ті, що ростуть в радіусі 30 м від нього.

Як зробити коптилку холодного копчення самостійно?

Тепер давайте докладніше розберемося, як збудувати коптильню холодного копчення.

Облаштування ями для коптилки

Знайдіть відповідне місце для ями – воно повинно бути далеко від будівель і насаджень, щоб уникнути пожеж.

Глибина траншеї повинна становити близько 2-х лопастей лопати для правильної циркуляції диму. Викопують її відразу для всіх елементів коптилки:

  • топки;
  • димаря – яма для нього розташовується вище топкової;
  • безпосередньо камери для копчення продуктів.

При облаштуванні ями обов’язково зацементуйте її підлогу.

Після цього можна закладати трубу, якою буде переміщатися дим, і закопувати димохід землею.

Облаштування топки

Після підготовки траншеї для коптильні приступаємо до спорудження топки. Найчастіше для неї використовують цегляну кладку. Весь процес складається з 2-х основних етапів:

  1. У підготовлену яму викладаються стіни та верхня частина топки. Обов’язково використовуйте вогнетривку цеглу.
  2. На останньому етапі встановіть дверцята з чавуну і надійно закріпіть їх.

Спорудження стін та покрівлі камери

До прикладу візьмемо споруду коптильні з дерева. Для початку необхідно сформувати основу з вогнетривкої цегли, яка використовувалася для топки. З неї зводяться невисокі стіни, завдяки яким коптильна камера підніматиметься над землею.

Далі формується каркас: основа конструкції із дерев’яних брусків. Це своєрідний фундамент для камери. По 4 бруски з дерева використовуються для нижньої та верхньої частини коптильні, а також стін.

Далі з брусів формується основа покрівлі майбутньої коптилки.

Після цього на бруси накладають дошки. Вони повинні щільно прилягати до каркасу, не утворюючи великих зазорів. Інакше буде складно підтримувати потрібну температуру.

Вже після встановлення стін приступаємо до облаштування покрівлі та дверцят. Дах найчастіше встановлюється двосхилим – такий формат зручний в регіонах із частими опадами. На дверцятах закріплюється металева засувка, яка працює як замок.

Фінальний етап – встановлення труби для виведення диму.

Перше розпалювання

Як тільки домашня коптильня своїми руками готова, не поспішайте наповнювати її продуктами харчування та приступати до копчення. Для початку необхідно перевірити, чи правильно працюватиме вся система. Для цього проводитися так зване тестове розпалювання.

Якщо ви вибрали правильну відстань, відповідні матеріали та техніку монтажу, подача та виведення диму, а також підтримання оптимальної температури буде вже з перших хвилин роботи апарату.

Додатково можна поставити до коптильні термометр, за допомогою якого можна відстежувати температуру повітря всередині ємності.

Щоб краще розібратися, як своїми руками зробити коптильню холодного копчення, вивчіть докладні відео:

Особливості експлуатації коптильні для холодного копчення

Встановивши саморобну коптилку холодного копчення, можна відразу приступати до її використання. Якщо ви вперше стикаєтеся з приготуванням копченостей, розберемо основні нюанси:

  1. Охолодження диму. Якщо дим подається в гарячому стані, можливо, потрібно подовжити шланг для його поступового охолодження. Ще один спосіб: облаштування простого водяного охолоджувача. Також можна регулювати температуру диму, додаючи або забираючи дрова.
  2. Уникайте частого заглядування до камери для коптильні – це може збивати температурний режим.
  3. Обов’язково поставте піддон для збирання жиру, щоб уникнути надмірного забруднення коптильні та скупчення сторонніх запахів на її основі.
  4. Врахуйте, що в процесі роботи коптильні на землі накопичується конденсат. Важливо дати ґрунту висохнути перед новим використанням печі. Інакше земля стане непроникною, через що псується процес циркуляції повітря в камері та сама закладка.
  5. Для особливого аромату покладіть на дно димаря листя смородини.
  6. Перед використанням дров обов’язково очистіть їх від кори.
  7. Ретельно замаринуйте м’ясо, щоб у процесі копчення воно набуло насиченого аромату та смаку. Для цього можна використовувати сіль та ваші улюблені спеції. У процесі маринування м’ясо має бути у холодильнику. Час маринування залежатиме від виду м’яса: курка, наприклад, маринується швидше за свинину або яловичину.

Розібравшись, як зробити коптильню холодного копчення і як вона працює, ви зможете насолоджуватися смачними м’ясними або рибними стравами на своїй дачній або прибудинковій ділянці. Міні-коптильня, облаштована в домашніх умовах, дозволяє отримати соковиті та ароматні делікатеси для посиденьок у компанії близьких або обіднього столу. Це компактна і проста в монтажі конструкція, якій позаздрять усі ваші сусіди.

Холодне копчення в домашніх умовах

Добре приготовлені домашні копченості змусять назавжди забути про ковбасу та рибу із супермаркету. Щоб їх приготувати, знадобляться якісні продукти, перевірені рецепти та сучасне коптильне обладнання. Із коптильнями Древос холодне копчення в домашніх умовах вийшло на новий рівень. Технології, впроваджені в коптильному устаткуванні, зробили процес приготування копчених продуктів простим та досить швидким.

У фірмових коптилках можна в’ялити, коптити гарячим та холодним способом. Якщо ви хочете отримати м’ясо, сало або балик із щільною структурою, які можна акуратно нарізати тонкими шматочками, застосовуйте холодне копчення. Порівняно з гарячим способом, для холодного потрібно більше часу, але результатом ви залишитеся задоволені.

Холодне копчення: основні особливості

Для правильного приготування копченостей у домашніх умовах, використовуйте прості покрокові рецепти холодного копчення з фото, які можна знайти на наших сторінках у соцмережах. Також важливо розуміти особливості та принципи технології. Вони полягають у обробці заготівлі димом від тліючих трісок, у процесі чого відбувається ароматизація та консервація.

Коптити потрібно при температурі 18 – 40 градусів. Під впливом холодного обкурювання з м’яса, риби видаляється волога, а білок не згортається. Тому в них зберігаються корисні речовини та збільшується термін зберігання. У холодильнику копченість можна зберігати до 3 місяців.

Низькотемпературна обробка має особливість – для дозрівання делікатесу потрібно близько двох діб, а не 30 – 50 хвилин, якщо коптити гарячим способом. Скільки часу має коптитися конкретний делікатес, залежить від виду та розміру заготівлі.

Варто відзначити роль димогенератора, який використовується в коптилках. Цей пристрій забезпечує тягу, коли дим надходить у димар, де його температура знижується до потрібної позначки. Завдяки димогенератору напівфабрикат коптиться за всіма принципами холодного способу.

Отже, ми з’ясували, як правильно коптити холодним копченням, і для чого потрібний димогенератор. Тепер розглянемо скільки потрібно часу для правильного приготування домашніх копченостей.

Скільки коптити в холодній коптильні

У рекомендаціях вказується, скільки потрібно коптити конкретний продукт у домашніх умовах:

  • сир – від 6 до 8 ч;
  • скумбрія – від 10 до 12;
  • кета – від 8 до 10;
  • свинячий балик – 36 год;
  • свинячі ребра – 48 год.

Температура копчення становить 20 – 30 градусів. Час для попереднього просушування займає від 5 до 6 год., Дозрівання в холодильнику – від 10 до 12 годин.

Які продукти коптять холодним копченням

Таким способом обробляють ковбасу, жирні сорти риби. У нашому телеграм-каналі ви знайдете рецепти з фото, за якими можна правильно зробити в домашніх умовах такі копченості:

  • скумбрію;
  • мойву;
  • адигейський сир;
  • сир тофу;
  • горбушу;
  • грудинку;
  • дорадо.

У коптильному устаткуванні Древос можна робити багато інших делікатесів х/к. Поетапний алгоритм, скільки потрібно солі та прянощів – корисні поради ви знайдете в наших соцмережах.

Процес холодного копчення в коптильні Древос

За допомогою покрокових рецептів холодного копчення в коптильні Древос можна приготувати смачні різні копченості. З кети можна зробити шикарну святкову страву. Для цього потрібно:

  • тушка кети;
  • сіль – 30% від ваги риби;
  • цукор – 10%.
  • рибу розрізаємо та очищаємо від нутрощів;
  • просушуємо і натираємо сумішшю солі та цукру;
  • поміщаємо в ємність на добу;
  • рибу промиваємо та просушуємо;
  • підвішуємо до камери;
  • включаємо вентилятор і млявим протягом 12 год.;
  • запускаємо димогенератор і ставимо дим на мінімум;
  • встановлюємо температуру 20 – 25 С і коптимо 8 – 10 год.;
  • вимикаємо димогенератор та провітрюємо рибу в камері вентилятором протягом 12 годин.

За допомогою технології холодного копчення в домашніх умовах можна робити багато інших копченостей – для перекусу та на свято. Чекаємо на вас у нашому інтернет-магазині та соцмережах!

Про автора

admin administrator