Як прищеплювати яблуню восени

Авторadmin

Як прищеплювати яблуню восени

Як правильно прищепити яблуню восени

Роботи в саду восени не обмежуються побілкою плодових дерев і прибиранням опалого листя. До настання стійких заморозків можна проводити окулірування і щеплення плодоносних дерев, зокрема яблунь. У нашій статті – найкорисніші рекомендації і способи щеплення яблуні восени.

Осіннє щеплення яблуні складніше, ніж весняне і літнє. І проводити її треба в стислі терміни, інакше щепи не приживуться. Однак у цього способу є істотні переваги:

молоді саджанці, щеплені восени в розщепів, навесні легше переносять пересадку і краще приживаються на новому місці;
якщо запізнилися з весняним або літнім щепленням, вам не доведеться чекати ще цілий рік.

Терміни щеплення яблуні восени

До середини вересня можна прищеплювати яблуню методом окулірування або за кору. Щеплення потрібно завершити приблизно за 20 днів до настання стійкої середньодобової температури 15 ° С і нижче. У ці терміни щепи приживаються з імовірністю близько 95%.

Вересень і жовтень найкраще підходять для щеплення куплених саджанців і молодих дерев. Зазвичай застосовують спосіб в розщепів або в напіврощепів.

Одним з цих методів можна спробувати прищепити і дорослу яблуню в саду. Але велика ймовірність, що щепа не встигне прижитися до настання холодів і загине. Хоча, якщо ви живете на півдні, де заморозки наступають не раніше кінця жовтня, можете сміливо робити щеплення.

З середини осені дерева починають активно скидати листя і “готуватися” до зими, а рух соку практично припиняється. В таких умовах щепу навряд чи приживеться, а ви лише зіпсуєте яблуню.

Як прищеплювати яблуню методом окулірування восени

Окуліровка – один з найпростіших і розповсюджених способів щеплення саджанців і молодих дерев. Також його називають “щеплення вічком”. Для виконання щеплення методом окулірування необхідна мінімальна кількість живців, крім того їх не потрібно заготовлювати заздалегідь.

Якщо необхідно перепривити кілька різних сортів дерев, спочатку окулірують сорти, які дозрівають влітку, і тільки потім переходите до осінніх і зимових.

Щоб поліпшити рух соку, за кілька тижнів до виконання окулірування необхідно добре полити підщепу (рослина, яке будемо прищеплювати). Коли всі підготовчі роботи проведені, можна переходити безпосередньо до щеплення.

Крок 1. Готуємо підщепу
Для початку на підщепі вибираємо місце для щеплення. Визначаючи підходящу ділянку штамба, керуйтеся наступними правилами:

  • кора в передбачуваному місці щеплення повинна бути гладкою, без сучків, наростів, шорсткостей і здуття;
  • місце щеплення має розташовуватися на 5-7 см вище поверхні грунту на насіннєвих підщепах і на 10-15 см на клонових;
  • воно повинно знаходитися нижче місця вигину.

Коли місце окулірування вибрано, необхідно підготувати підщепу, очистивши її від пилу і бруду. Після цього можна приступати до виконання Т-подібного розрізу:

Зробіть поперечний розріз кори довжиною 1,5 см;
від центру поперечного розрізу відступите 3 см вниз і зробіть розріз від низу до верху;
дійшовши до середини поперечного розрізу, поверніть вістрі ножа і акуратно відокремте кору від деревини;
відігніть кору вздовж усього поздовжнього зрізу.

Крок 2. Готуємо щепу
Від якості заготовлених живців залежить успіх всієї процедури. Для осінньої окулірування підходять тільки ті вічка, які з’явилися влітку, але почнуть рости тільки наступної весни. Такі бруньки або вічка називають “сплячими”.

Розташовуються “сплячі” вічка, як правило, на однорічних напівздеревілих пагонах. З них і будемо зрізати щитки (шматок кори з брюнькою) для осінньої окулірування.

Бруньку зрізайте з тонким шаром деревини

Візьміть в руку держак (15-20-сантиметровий відрізок однорічного пагона), зробіть поперечний надріз під брунькою, відступивши від неї 1,3-1,5 см;
відступите 1,3-1,5 см зверху бруньки і зріжте щиток разом з нею, захоплюючи тонкий шар деревини.
Зріз повинен бути рівним і гладким, без ривків. Бажано зрізати щиток одним акуратним рухом, тому переконайтеся, що ніж достатньо гострий.

Крок 3. З’єднання прищепи з підщепою
Вставте зрізаний окулянт (щепа) в Т-подібний розріз на підщепі вічком вгору і притисніть його краєм кори. Брунька при цьому повинна бути точно посередині.

Вставте зрізану щепу в Т-подібний розріз на підщепі вічком вгору і притисніть його краю кори
Місце окулірування обв’яжіть поліетиленовою стрічкою, намагаючись не зрушити щиток. Бруньку обмотувати не потрібно.

Через 2-2,5 тижні перевірте, чи прижився щиток. Якщо щепа висохла або загнила, значить щепа загинув. Його потрібно вийняти, місце щеплення зачистити і замазати садовим варом. Наступне щеплення методом окулірування можна буде виконувати тільки навесні.

Як прищеплювати яблуню восени в розщепів і полурасщеп

Виконувати щеплення в розщеп і піврозщеп краще на яблунях, вік яких не перевищує 6 років. На більш дорослих деревах щепи приживаються гірше.

Щеплення яблуні в розщеп відрізняється від методу в піврозщеп тим, що в першому випадку розріз виконується вздовж усього підщепи.

У той час як для щеплення в піврозщіп досить разщіпіть підщепу тільки з одного боку. Другий спосіб вважається більш щадним, тому що при його виконанні рослина менше травмується, а щепа краще приживається.

Крок 1. Підготуйте живці
Живці для щеплення в розщепі і піврозщепі слід нарізати з однорічних пагонів яблуні. Їх зрізають зі здорових дерев за допомогою гострого секатора, сучкоріза або садового ножа таким чином, щоб на кожному черешку були як мінімум 2 бруньки.

Живці не повинні бути занадто товстими, інакше після щеплення підщепу може почати загнивати.

Потім низ держака потрібно обрізати так, щоб вийшов гострий клин. Зріз повинен починатися нижче другої бруньки.

Крок 2. Підготуйте підщепу
Гілку (або стовбур молодого дерева) очистіть від бруду, пилу і старої кори. Потім обріжте, залишивши невеликий пеньок, і зачистіть місце спилу гострим ножем.

Не робіть занадто глибокий розщіп на гілці – такі щеплення довго і погано приживаються

За допомогою чистого і гострого прищепного ножа розщепніть спил. Глибина розщепу для невеликого підщепи – 3-5 см.

Крок 3. З’єднання прищепи та підщепи та обробка місця щеплення
У підготовлений розщеп вставте держак гострим клиноподібним зрізом вниз так, щоб камбіальні шари підщепи та прищепи з’єдналися.

Камбій – тонкий шар тканини, завдяки якому дерево росте. Розташований між лубом і деревиною.

Після з’єднання прищепи з підщепою обв’яжіть місце щеплення спеціальної прищеплювальної стрічкою, поліетиленовою стрічкою, вологою гумкою або шпагатом. Потім ретельно замажте всі бічні щілини і торець підщепи садовим варом.

Добре замазуйте не тільки місце щеплення, але і зрізані частини живців, адже будь-яка відкрита рана – шлях для проникнення інфекції

Є ще один спосіб закрити розщеп після щеплення. Спочатку можна заповнити щілини розм’якшеним пластиліном і тільки потім обв’язати місце щеплення. В даному випадку зрощення прищепи та підщепи відбудеться максимально швидко, тому що вони прилягають один до одного дуже щільно.

Щеплення яблуні за кору восени

Цей метод можна застосовувати, тільки якщо кора у підщепи відходить легко, не ламається і не тріскається. В іншому випадку краще вдатися до щеплення в розщіп.

Щеплення за кору – один з найпростіших і швидких способів щеплення яблуні
Покрокова інструкція:

З сортовий яблуні зріжте однорічний держак завдовжки 25-30 см, на якому є дві і більше “сплячі” бруньки.
Дерево або гілки, на які ви будете прищеплювати культурний сорт, спиляєте, залишивши близько 70 см.
Зачистіть місце спила прищеплювальним ножем, а саму гілку очистіть від пилу і бруду.
Зробіть гострим ножем поздовжній розріз підщепи так, щоб лезо дійшло до деревини, а кора легко відокремилася. Довжина розрізу – близько 5-6 см.
На кінці держака з одного боку зробіть косий клиноподібний зріз, а з іншого – загостріть нижню частину черешка.
Вставте держак гострим зрізом за кору підщепи.
Притисніть щепу корою і замажте місце щеплення садовим варом.
Обмотайте місце щеплення джгутом, спеціальної прищеплювальної стрічкою або ізоляційною стрічкою.

Місце щеплення гарненько замазуйте садовим варом або будь-яким іншим підручним засобом
Якщо діаметр стовбура підщепи дуже великий, можна прищепити на нього відразу кілька живців.

Щеплення яблуні: навесні, влітку, восени і взимку

Багато садівники мріють вирощувати на своїй ділянці безліч видів яблунь та інших садових культур, але ділянка не завжди дозволяє, та й не кожен вид зможе прижитися в тому чи іншому кліматі. Щеплення може вирішити ці труднощі. Це непроста, але доступна для будь-якого садівника робота. Як проводиться щеплення яблуні і коли це потрібно робити описано нижче в статті.

Навіщо прищеплювати яблуню?

Не всі садівники розуміють вигоду від щеплення дерев, поки не випробують цей метод. Спочатку процедура може здатися не легкою, але праця завжди себе окупають, тим більше, якщо дерева, які вже ростуть на ділянці, не приносять велику кількість урожаю, як у попередні роки. Отже, в чому ж вигода щеплення?

Фото щеплення дерев

  • Врожайність щепленого дерева висока.
  • З одного дерева одержують урожай 2, 3 і більше видів яблук, в залежності від того, скільки було щеплено видів.

Важливо! Приблизно через 10-15 діб після щеплення рослини, потрібно перевірити його. До цього часу буде зрозуміло приживається воно чи ні.

  • Щеплені яблуні можливо перепривить на будь-які інші сорти.
  • Щеплення яблуні економить землю в саду. На кожному деревце можна мати не один сорт, які будуть давати регулярний урожай.
  • Щеплення може врятувати дуже сильно уражене дерево. Зазвичай таку культуру сильно обрізають, а потім прищеплюють на неї здоровий держак іншого сорту.
  • Теплолюбні сорти, нестійкі до холодів, спокійно витримують морози на якісному, морозостойком штамбі.

Коли краще провести щеплення?

Прищеплюють дерева протягом усього року, але в залежності від того, коли проводиться робота, вона відрізняється певними особливостями.

Щеплення яблуні фото

Весна для щеплення саме підходящий час. З початком руху соків всі щепи швидко приживаються, а ранки дерева загоюються. Починати цю процедуру можна вже перших місяців, коли вщухнуть холоду, якщо використовуються живці, а в разі нирок (окулірування), роботу відкладають до перших чисел травня.

Коли навесні щепа не прижився або просто довелося відкласти процедуру, можна провести її в літні місяці. Приблизно в останніх числах липня можна знову почати працювати в саду. Щеплення яблуні в серпні дозволяє отримати здорове сильне рослина в короткий період.

Щеплення яблуні влітку робиться в теплих кліматичних зонах. А найкращим методом вважається окуліровка «сплячої» ниркою.

Цікаво! Пов’язка, накладена поверх прищепи повинна бути вчасно знята. Якщо робота проводилася навесні або влітку, то пов’язку знімають через 60-90 днів, а якщо восени, то її залишають на всю зиму.

Для щеплення яблуні осінь не найкращий час року, але, температура на вулиці висока і різких морозів не передбачається найближчим часом, зробити це цілком можливо. Процедура проводиться звичайно методом окулірування «ниркою» або в розщіп. Час проведення перші 30-45 днів осені. Роботу бажано закінчити за 14-21 день до того, як середня температура повітря на вулиці опуститься нижче +15 градусів.

Цікаво! Найкраще щеплення восени приживається на молодих деревах. А дорослому дереву осіння процедура здатна навіть нашкодити.

Не багато садівники знають, але можна прищеплювати дерева і взимку. Подібний метод називається настільної щепленням, адже завжди проводиться в закритому просторі. У цьому випадку прищеплюються саджанці, які навесні будуть саджати у відкритий грунт. Процедура проводиться з січня по березень і останні роботи потрібно завершити не менше ніж за 15-20 днів до пересаджування саджанців на постійне місце.

Живці для зимового щеплення яблуні готують, коли температура почне опускатися до -8 градусів за Цельсієм. А ось саджанці-підщепи готують ще до заморозків, коли земля не замерзла.

Саджанці та чубуки витримують у темному місці при 0 градусів. За 7-14 діб до початку роботи підщепа переносять в кімнату з +15…+18 градусів, а живці можна заносити в тепло лише через 2-3 дні.

На що прищепити яблуню?

Яблуню рекомендується прищеплювати на яблуню. Щеплення яблуні живцями або очками в даному випадку не викликає проблем і ускладнень. Культура швидко відновлюється і йде в зростання. Підходить для цього доросле дерево, так і саджанці культурних видів або дички.

Існує дуже багато різноманітних методів щеплення

Важливо! Щеплення дерева можна порівняти з хірургічною операцією. Тому її варто проводити виключно чистими руками, продезінфікованими інструментами і з великою акуратністю!

Також прищепити яблуню можна на грушу, горобину, калину, айву, глід і чорноплідну горобину. Але при виборі цих підщеп доведеться враховувати певні нюанси.

Методи щеплення яблуні

Існує дуже багато різноманітних методів щеплення рослин. У разі яблунь зазвичай використовують:

  • окулірування (щеплення вічком);
  • копуліровкі;
  • щеплення в розщіп.

У певних випадках підходять такі методи як щеплення:

Щеплення плодових дерев

  • у полурасщеп;
  • в боковий заріз;
  • за кору;
  • зближенням (аблактировка);
  • містком.

Всі вищевказані способи у разі яблунь можна застосувати, але багато з них досить важкі, тим більше для новачків. Фахівці застосовують їх у певних випадках. Так, наприклад, щеплення містком підходить для рослин з пошкодженої корою.

Копуліровка яблунь

Зробити щеплення яблуні не так просто як може здатися. Відразу виходить не завжди, але з часом приходить майстерність. Копуліровка можлива тоді, коли прищепа і підщепа однакові за розміром. Допустимий діаметр пагона і черешка 2,5-5 див. Проводиться процедура навесні, влітку та взимку, коли необхідно прищепити саджанець.

Важливо! Найчастіше копуліровка застосовується для молодих саджанців, віком близько 1-2 роки.

Копуліровка полягає в тому, щоб з’єднати прищепу з підщепою так, ніби це одна гілочка з боку має так виглядати. Пагон з яблуні зрізається на косу, подібним чином ріжуть і живець. Потім потрібно з’єднати зрізи, щоб вийшла пряма гілочка і пов’язати їх тугіше, щоб не розпалися. Але варто старатися в міру, щоб не зіпсувати кору на прищепі або підщепі.

Успіх очікує садівника, якщо камбію двох гілочок співпаде. Тоді в’язанки швидко зростуться. Але цього важко досягти, так що можна використовувати і спосіб покращеної копулірування. В даному випадку зріз проводиться на обох гілках зигзагоподібний. Це забезпечить більш тісне зчеплення.

Щеплення яблуні ниркою

Щеплення яблуні живцями не завжди можлива, і тоді використовується вічко або спосіб окулірування. Це економічно вигідно і може проводитися кілька разів за рік, наприклад, якщо нирка не приживеться.

Важливо! Окулірування проростає ниркою проводиться тільки в теплих областях, а в холодних окулірування проводять «сплячої» ниркою.

Якщо мова про прорастающий вічко (нирку), то така процедура проводиться на початку весни – кінець березня або перші числа квітня. Час проведення має припадати на момент, коли починають розпускатися перші листочки. Щеплення «сплячої» ниркою проводиться з середини липня і до кінця першої декади серпня.

Процедура не складна. З однорічного пагона-прищепи зрізається вічко з прилеглими тканинами. На підщепі робиться Т-подібний розріз кори на стовбурі. Кора відгинається і туди вставляється щиток з ниркою, а потім кора накладається поверх щитка так, щоб нирка виглядала. Щоб кора не отгибалась, а нирка не випала, потрібно зверху примотати її тканиною або поліетиленовою плівкою так, щоб не зачепити саму нирку.

Щеплення яблуні в розщіп

Іноді щеплення не дає результатів з першого разу і тоді багато садівники застосовують щеплення в розщіп. В даному випадку підходить для процедури гілочка в обхваті близько 2-5 див. Проводять її навесні з початку до середини весни, коли холоди вже пройшли. Але в принципі можна відкласти цю роботу до кінця літа. А в теплому кліматі іноді експериментують і ранньої осені.

Фото щеплення яблуні в розщіп

Важливо! Такий метод використовується на 3-6 річних деревах.

Процедура не складна, але потрібно проявити уважність.

  • На черешку робиться зріз так, щоб гілочка легко стала в розщіп іншого пагона. Зріз робиться буквою V.
  • На підщепі проводять розщіп гілочки. Бажано робити його строго по центру – таким чином приживання буде швидким.
  • Тепер необхідно встановити щепа у підщепа і примотати тканиною або плівкою, щоб вони не роз’єдналися. Примотують міцно, щоб вітер, дощ не змістили держак.

Даний метод дозволяє використовувати більше одного живця, якщо підщепа великий у діаметрі.

Догляд за прищепленої яблунею

Після правильної щеплення дерево швидко розвивається, йде в зростання. Але щоб яблуні було легше, варто проводити певний відхід.

Догляд за яблунею фото

  • Якщо щеплення проводилася восени, необхідно до морозів добре перекопати землю в пристовбурних кіл, полити дерево, зробити значний шар мульчі під стовбур.
  • Якщо стоїть дуже сильна спека і температура не знижується тривалий час, необхідно затінити місце щеплення будь-яким доступним методом.
  • Пагони ростуть нижче місця щеплення завжди видаляються. Це робиться, щоб вони не обмежували харчування черешка. Їх завжди видаляють гострим секатором, а не ламають, адже це може пошкодити кору!
  • Полив привитому дереву потрібен рясний, не рідкісний. Важливо, щоб було достатньо вологи, так що крім поливів бажано також вносити регулярні підгодівлі, але не сильно концентровані, аби лише підтримати розвиток яблуні її сили, а не заподіяти додатковий стрес!
  • Якщо після приживання на черешку з’явилося відразу кілька пагонів, потрібно видалити всі крім одного – самого сильного і краще, якщо він буде мати вихід з верхнього вічка.
  • Молоді пагони, що з’явилися з черешка, коли вони підростуть до 20 см підв’язують, а потім ще раз, коли вони досягнуть до 45 див.

Щеплення яблуні підвищує врожайність культури, дозволяє отримати один або кілька сортів на своїй ділянці без втрати цінного місця. А якщо всі процедури провести правильно, вже незабаром можна буде скуштувати свіжі плоди зі свого унікального деревця.

Про автора

admin administrator