Як робити фонтанчик

Авторadmin

Як робити фонтанчик

Зміст:

Як зробити фонтан у саду своїми руками: поради ландшафтного дизайнера

Кожен садівник мріє створити на своїй ділянці райський куточок, де буде приємно проводити час після трудового дня. Щоб зробити місце відпочинку дійсно унікальним, радимо доповнити його невеликим фонтаном, який, безсумнівно, стане родзинкою вашого саду.

  • Світлана Дунаєвська, ландшафтний дизайнер, фахівець з вирощування троянд, створює дивовижні фонтани своїми руками і ділиться досвідом з численними передплатниками в Інстаграм.
  • Світлана, зараз у вашому чудовому саду два фонтани. Багато хто боїться реалізувати свою ідею, оскільки вважає, що це дуже складно. З чого ви порадите починати роботу над створенням фонтану?
  • А як правильно вибрати місце для фонтану? Яким вимогам має відповідати ділянка?
  • Що знадобиться для того, щоб спорудити невеликий фонтанчик?
  • Розкажіть, як ви встановлювали другий фонтан? Для нього необхідний більш потужний насос?
  • Світлана, які рослини ви порекомендуєте посадити навколо фонтану?
  • Розкажіть, будь ласка, як ви очищаєте свої фонтани?
  • Розкажіть, будь ласка, як ви готуєте фонтани до зими?
  • Світлана, як ви ставитеся до скульптури в саду?

Світлана Дунаєвська, ландшафтний дизайнер, фахівець з вирощування троянд, створює дивовижні фонтани своїми руками і ділиться досвідом з численними передплатниками в Інстаграм.

Світлана, зараз у вашому чудовому саду два фонтани. Багато хто боїться реалізувати свою ідею, оскільки вважає, що це дуже складно. З чого ви порадите починати роботу над створенням фонтану?

Спочатку повинна бути ідея. Потім – реалізація. У моєму саду один великий фонтан, а інший – поменше, який я спорудила на честь появи на світ мого дорогоцінного онука. Обидва фонтани я зробила сама. У цьому немає нічого складного і трудомісткого. Це зовсім не дорого, швидко і дуже красиво. Підтвердженням тому служить мінімум десяток фонтанів, створених за образом і подобою мого. Мені надсилають свої фото інші садівники з вдячністю і захопленням. Після двох років активної експлуатації впевнено можу сказати: це абсолютно незамінний елемент саду.

А як правильно вибрати місце для фонтану? Яким вимогам має відповідати ділянка?

Місце для фонтану може бути будь-яке, зручне вам, тому що не потрібно ні рити котлован, ні проводити водопровід або каналізацію. Вам потрібен тільки подовжувач для електричного шнура. Наш фонтан – це замкнута система, в якій буде циркулювати вода. Мій великий фонтан знаходиться на круглій клумбі з трояндами, в самому центрі саду. Його видно з будь-якої точки ділянки, і всі доріжки ведуть до нього.

Що знадобиться для того, щоб спорудити невеликий фонтанчик?

Спочатку потрібно придбати насос (помпу). Вибираєте його, орієнтуючись на потужність і витрату води: він повинен бути не менше 800 л/год. Інакше це будуть сльози, в прямому сенсі. Від потужності помпи залежить і сила струменя. Я використовувала занурювальну помпу, тому мені не потрібно було рити траншею для водопроводу. Не має значення, якого кольору насос, тому що його не буде видно. Варіант дуже бюджетний, проте цілком достатній для реалізації ідеї.

Далі взяла ємність, яка буде наповнена водою. Я вибрала звичайну пластикову будівельну ємність на 60 л. Її обсяг залежить від розміру фонтану. У тому місці, де буде фонтан, я викопала яму рівно під розмір чаші: вона повинна повністю увійти в землю, до країв.

До насосу потрібно приєднати шланг, по якому вода буде надходити у верхню частину фонтану. Ще нам знадобиться міцна решітка, яка буде утримувати декоративні елементи – камені. Я використовувала кілька решіток, щоб комірки були не дуже великими і камені не провалювалися у воду. Тепер наповнюємо ємність водою і занурюємо насос. Він на присосках, тому триматися буде відмінно.

Потрібно заздалегідь обміркувати, з чого буде витікати вода. Це може бути що завгодно: глечик, імітація скелі, скульптура, або зовсім нічого, тому що у помпи є три насадки: каскад, купол і дзвіночок. Але я вибрала зворушливу композицію “Діти під парасолькою” “. Правда, в результаті довелося додати невелику колону в підставі, а то мою композицію зовсім не було видно через буйну рослинність.

Шланг продіваємо через отвір у скульптурі, а надлишки обрізаємо. Потім декоруємо ґрати камінням. Залишилося включити помпу в розетку. Я зробила звичайний вимикач, як для люстри: вкл/викл, тільки вуличний. Я дуже намагалася правильно налаштувати потік води, що струмениться з парасолі скульптури, щоб це було якомога більше схоже на краплі весняного дощу в травневу грозу, а не на апокаліптичний шквал, що змиває все на своєму шляху.

Розкажіть, як ви встановлювали другий фонтан? Для нього необхідний більш потужний насос?

Для створення великого фонтану я використовувала насос більшої потужності з витратою води 2000 л/год. Крім цього нам знадобиться пластикова ємність для будівельних сумішей (така ж, як і для першого фонтану), гідроізоляція (плівка, банер), металева сітка з дрібною коміркою і 20 мішків щебеню.

Спочатку потрібно підготувати ґрунт і встановити ємність для фонтану. Вирівнюючи майданчик, важливо зробити невеликий нахил для стоку води в чашу. Щоб створити пологий схил до центру, мені довелося прибрати приблизно півтонни щільної глини. Для того щоб не йшла вода, не росли бур’яни і взагалі в цілях економії ми поклали вологостійке покриття на всю поверхню, куди буде потрапляти вода. У мене це старий банер, що залишився від весілля доньки. Він непромокаємий, довговічний і нічого не коштував. Починали вистилати його від центру, тобто від чаші під воду.

Потім встановлюємо насос у чашу, заповнену водою.

Зверху кладемо міцну решітку. Шланг від насоса виводимо нагору. Оскільки декорувати вирішили щебенем дрібної фракції, зверху розстелили ще одну сітку з дуже дрібним осередком.

Щебінь перед укладанням потрібно обов’язково промити, інакше пил від нього заб’є насос. Після цього засипали ділянку, покриту банером. Щебінь притискає банер до землі, і додаткова фіксація не потрібна.

У насоса кілька насадок, що створюють різні потоки води: каскад, дзвін, гейзер. Вибираєте те, що вам підходить, і завершуєте установку і монтаж насоса. Від нього йде тільки електропровід.

Світлана, які рослини ви порекомендуєте посадити навколо фонтану?

У мене навколо великого фонтану посаджені троянди. Але відмінно будуть виглядати і хвойні. Наприклад: ялівець горизонтальний Вілтоні, ялівець Блю Пасифік, кипарисовик горохоплідний Філіфера Нана, або мікробіота перекреснопарна.

Мікробіота перехреснопарна (Microbiota decussata) – низький вічнозелений хвойний чагарник сімейства Кипарисові. Відрізняється поширеною кроною діаметром близько 2 м. Висота чагарнику – близько 60 см. Зростає повільно. Гілки ажурні, тонкі, але пружні, ростуть ярусами, створюючи каскад. Мікробіота перехреснопарна добре росте в напівтіні, надає перевагу вологому і пухкому ґрунту.

Мікробіота часто використовується для оформлення тінистих зон саду, схилів, підпірних стінок, добре виглядає на тлі каменів, поєднується з іншими листяними і хвойними рослинами.

Кипарисовик горохоплодный Филифера Нана

Кипарисовик горохоплодный Филифера Нана (Chamaecyparis pisifera Filifera Nana) – карликовий чагарник заввишки до двох метрів і діаметром крони до півтора метра. З часом розростається в ширину. Крона подушковидна з тонкими нитевидними поникаючими втечами. Хвоя насичено-зеленого кольору. Рекомендується для групових і одиночних посадок на кам’янистих ділянках і у верескових садах, на балконах, для вирощування в контейнерах.

Розкажіть, будь ласка, як ви очищаєте свої фонтани?

Щоб очистити фонтан, спочатку потрібно зняти навершіє. У мене це зробити дуже просто.

Потім звільняємо ґрати: прибираємо з неї щебінь. Зсуваємо решітку в бік і опускаємо насос для відкачування води. Водночас наповнюємо ємність чистою водою.

Помпу для фонтану витягуємо: її треба промити, очистити фільтр. Потім все встановлюємо в тій же послідовності.

Розкажіть, будь ласка, як ви готуєте фонтани до зими?

Обов’язково потрібно зливати воду. По-перше, за сезон вона стає брудною, до того ж в ємності збирається іл, який забиває фільтр помпи. По-друге, якщо вдарить мороз і вода замерзне, ємність лопне. А помпе точно вже прийде кінець.

Ємності для фонтанів я промиваю чистою водою: кілька разів наповнюю їх, а потім знову відкачую воду. Насоси дістаю і промиваю, розібравши фільтр. Це дуже просто. Потім залишаю насоси просихати в розібраному вигляді. Ну а далі просто збираю і ховаю в комору до весни. Скульптури можна встановити знову на місце, нехай сад прикрашають. Ємності ж у саду залишаються порожніми на зиму.

Весь процес підготовки фонтанів до зими займає не більше години, і тепер я спокійно чекаю весни. Сумуватиму за своїми фонтанами. Як же добре, що я їх зробила!

Світлана, як ви ставитеся до скульптури в саду?

Скульптура в саду – це красиво, оживляє будь-який пейзаж, надає загадковість і чарівність саду. Але тільки якщо ця скульптура виконана з каменю або будь-якого іншого матеріалу, що імітує його. Скульптура повинна відповідати стилю і розміру саду. Жінка з веслом в натуральну величину, встановлена на клумбу з оксамитовими в саду на двох сотках, стала найжахливішим сном в моєму житті. Так, я і таке бачила. Власника саду не може виправдати навіть те, що цей «» шедевр «» дістався йому «» на халяву «».

Я дотримуюся правила: маленький сад – маленькі скульптури. Меня всегда умиляют херувимы или белоснежные ангелочки, выглядывающие из-под куста у тропинки, маленький эльф, присевший на край скамеечки. Вони такі непримітні, але наповнюють сад казковим життям. Здається, як тільки ми залишаємо сад, всі вони оживають. Бачу, як томно потягується феєчка, розправляючи крильця, як дзвенить дзвіночок в руках переляканого ельфа.

Тут ще одне правило: ці фігурки повинні бути однотонними. Бажано білими. Якщо дозволяють розміри і стиль саду – а-ля Версаль, то кілька скульптур і різноманітних вазонів тільки підкреслять цей стиль. Головне – вчасно зупинитися. Дуже красиво виглядає будь-яка скульптура біля води, будь то каскад або фонтан, може, просто ставок. Якщо водний об’єкт маленький, то дивовижний крихітний амурчик, полощучий ніжки у воді, просто викличе бурю умиління! Часто скульптуру використовують, як джерело води, прикриваючи ними інженерну конструкцію фонтану, наприклад. Як вчинила і я, створюючи свій перший фонтанчик. Все має відповідати ідеї.

Світлана розповіла, що цього року планує створити з бетонного кільця маленький ставок, де будуть рости німфеї і плавати рибки. Звичайно ж, у прекрасному саду, серед прудких троянд та інших рослин, підібраних зі смаком, такий ставок буде виглядати просто чудово!

Як зробити фонтан без електрики і насоса в домашніх умовах

–>Якщо хочеться організувати на присадибній ділянці або прямо в квартирі фонтан, то можна скористатися інформацією про роботу гідравліки. Така конструкція працює без насоса і електрики, але має декілька нюансів, з якими слід ознайомитися більш докладно перед початком робіт.

Види фонтану без насоса

Енергонезалежний фонтан є втіленням знань про гідро – і аэростатике стародавніх людей. Пристрій було придумано Героном Олександрійським ще за 200 років до н. е. Його практикою користуються і до сьогоднішнього дня.

Існує 2 варіанти безнасосных фонтанів. Обидва вони припускають наявність 3 резервуарів, розташованих на різній висоті. Відмінність полягає в тому, що при першому варіанті рух рідини забезпечується за рахунок наповнення основного (верхнього) бака вручну і її планомірного переміщення в нижні через трубку. Тривалість роботи повністю залежить від обсягів головного резервуара. Другий варіант передбачає наявність водяного млина, за рахунок якої здійснюється рух рідини. Однак і в цьому випадку наповнення верхньої посудини здійснюється вручну.

Головним недоліком таких конструкцій є необхідність організації відводу води з нижніх ємностей або ж переливання рідини вручну з них у верхні резервуари. Але в домашніх умовах або на дачній ділянці навіть такий недолік можна використовувати для вирішення деяких практичних цілей. Наприклад, можна здійснювати процедуру зрошення та поливу рослин. А якщо правильно налаштувати роботу, то з такою конструкцією можна здійснювати збагачення води киснем в акваріумах або садовому ставку, в якому живуть риби.

Знаєте ви? Знамениті фонтани Петергофа протягом багатьох років працюють за системою сполучених посудин, а не за рахунок насосів.

Вибір місця

Щоб саморобний фонтан безперебійно працював і виконував не тільки естетичну функцію, але і практичну, слід правильно підібрати ділянку для його розташування. Чистота водотоку є головним фактором, який слід врахувати при локалізації конструкції. Не варто розташовувати її поблизу дерев і чагарників. Краще всього організувати домашній фонтан поряд з квітником, клумбою або на газоні.

Навіть якщо вода буде переливатися через край нижньої ємності, це буде тільки на користь, так як не доведеться кожен вечір здійснювати зрошення. В будинку або квартирі таку конструкцію мають там, де зручно. Головне — забезпечити всі умови, що попереджають перелив рідини за нижній край ємності.

Вибір матеріалів

Щоб принцип роботи вічного двигуна працював на практиці, потрібно підібрати правильні матеріали і ємності для конструкції.

З урахуванням того, що модель фонтана буде розташовуватися на вулиці, будуть потрібні:

  • посудини об’ємом по 5 л у кількості 2 шт. — це забезпечить безперебійну роботу конструкції протягом 40-50 хвилин (за бажанням можна взяти і більш габаритні ємності);
  • декоративна чаша з аналогічним резервуарів літражем;
  • силіконовий герметик;
  • щільні кришки;
  • з’єднувальні трубки також у кількості 3 шт. — можна взяти від крапельниці.

Важливо! Краще всього для організації безнасосного фонтану підійдуть пластикові бутлі з-під води разом з кришками. З ними простіше працювати, а в разі поломки або приходу в непридатність їх можна легко замінити на нові.

Покрокова інструкція монтажу садового фонтану без насоса

Зробити розглядувану конструкцію досить просто. Незалежно від того, де буде розташовуватися фонтан (сад, будинок, дача), алгоритм виконання дій буде однаковим.

Покрокова інструкція виготовлення енергонезалежного водоспаду:

  1. Виконати невеликі отвори в кришках (діаметр приблизно 1-3 мм) — по 2 на кожну. Якщо матеріал пластиковий, то виконати це можна за допомогою розпеченої на вогні цвяха. Головне, щоб отвори були менші за розміром, ніж трубки, так як потрібно забезпечити дуже туге з’єднання.
  2. Одну посудину наповнити водою на 3/4 і закрити кришкою.
  3. Взяти другу ємність, також закрити її пробкою.
  4. В обидві кришки резервуарів втягнути трубку, з’єднавши їх між собою. Протягнувши її в отвори, потрібно зробити так, щоб один кінець виявився практично біля дна порожнього судини, а другий — під пробкою наповненого рідиною.
  5. Розташувати ємність з водою трохи вище порожній.
  6. Над посудиною з рідиною поставити чашу. В її дні зробити 2 отвори. У них вставити 2 трубки, вивівши кінець однієї наповнений резервуар, а другий — в порожній.
  7. Розставити ємності в правильному порядку, зверху вниз — чаша, наповнена водою тара і порожня.
  8. Загерметизувати місця з’єднання трубок з кришками. Дочекатися висихання матеріалу.
  9. Залити 2 л води в чашу і перевірити працездатність конструкції. Після зупинки можна поміняти середню і нижню ємності місцями, здійснивши таким чином повторний запуск пристрою.

Відео:Вічний фонтан Герона

Декоративне оформлення

Дачний фонтан повинен не тільки працювати, але і виглядати красиво. В первозданному вигляді він досить непривабливий, тому відразу варто подбати про його декоруванні. Насамперед слід зробити заглиблення на ділянці, де планується встановити безнасосный фонтан. Досить буде 30 див. Майданчик у ямі слід розрівняти, щоб на ній можна було встановити нижні 2 бутлі. Саме поглиблення згодом можна буде прикрити галькою або іншим матеріалом.

Знаєте ви? В Стародавньому Римі та Греції фонтани призначалися не для декорації ландшафту, а грали роль джерел з чистою питною водою.

Над піднесенням можна викласти гору з каменя, а над нею помістити декоративну чашу фонтану. Якщо вдасться правильно направити самоплив струменя, щоб вона текла прямо на піднесення, буде виглядати дуже ефектно. Також можна організувати підсвічування, використовуючи невеликі діодні лампи. Це тільки один з варіантів оформлення. Можна піти зовсім іншим шляхом і відразу підібрати декоративні ємності, які не потрібно буде ховати. В іншому все залежить тільки від польоту фантазії автора.

Правила догляду та обслуговування

Розглянуте обладнання, як і будь-яка інша, вимагає догляду і обслуговування певного.

Правила експлуатації енергонезалежного фонтану:

  1. Воду в ємностях слід міняти раз в 3-4 дні на нову, щоб вона не застоювалася і не видавала неприємний запах.
  2. Чашу необхідно періодично промивати від слизу, яка збирається на дні в процесі експлуатації.
  3. На зиму таку конструкцію краще зовсім забирати з садка, щоб не псувалися її складові частини.

Важливо! При монтажі і декоруванні домашнього фонтану не забувайте залишати доступ до всіх його компонентів, щоб полегшити роботи з обслуговування та експлуатації.

Фонтан без водяного насоса досить просто зробити з підручних матеріалів. Його можна використовувати не тільки в декоративних, але і в практичних цілях. Споруда відмінно впишеться в дизайн не тільки саду, але і квартири.

Про автора

admin administrator