Як розмножити орхідею на квітконосі

Авторadmin

Як розмножити орхідею на квітконосі

Розповідаємо про розмноження орхідей цветоносами в домашніх умовах

Цей екзотичний квітка все частіше можна зустріти у наших любителів квітів і досвідчених квітникарів. І у них виникають закономірне питання, як можна розмножити це чудове рослина, що не погубив його.

Одним із способів розмноження орхідеї є розмноження за допомогою квітконосу.

Розмножувати орхідею на квітконосі найкраще після цвітіння.

Найкращим часом буде те, коли цветонос буде закінчувати свій період цвітіння. І добре, якщо цей період співпаде з початком весни. Після цветонос зрізається і можна приступати до розмноження.

підготовка

Як розмножити орхідею з допомогою квітконосу? Квітникарі, вперше приступають до розмноження цим способом, задаються питанням: як правильно підготувати цветонос до розмноження. Процес цей зовсім не складний, головне – не забути виконати всі рекомендації по розмноженню:

  1. Квітконіс, який відцвіли, зрізають;
  2. Його ділять на частини, в кожній з яких повинна знаходитися одна спляча брунька.

Спляча брунька на квітконосі орхідеї – це меристем, що знаходиться на рослині, з якого квітка може продовжити своє життя, утворивши на ньому дитинку.

Такі сплячі бруньки знаходяться на стеблі орхідеї або в нижній частині цветоноса. Вони можуть спровокувати зростання нового молодого квітконосу або зростання дітки.

Сплячі бруньки прокидаються, коли квітка знаходиться в активній фазі росту і нарощує кореневу систему, одночасно з цим повинні з`являтися нові листя на стеблі. Щоб дати поштовх такої освіти, треба підвищити вологість шляхом обприскування квітки теплою водою з дрібного пульверизатора.

ВАЖЛИВО! Підвищена вологість з одночасними підгодівлею азотовмісними добривами дає поштовх освіті дітей на квітконосі.

Необхідні умови

Розмножуємо з квітконосу орхідею при правильних умовах. Щоб точка росту прокинулася на обрізаному цветоносе і дала дитинку, йому необхідно створити умови, які необхідні для продовження свого життя:

  1. розсіяне освітленнямає стати менш інтенсивним, добре підійде період початок осені, коли освітлення зменшується природним шляхом;
  2. температура в приміщення повинна бути не менше 26 градусів тепла;
  3. Щоб підвищити вологість, ємність, в якій знаходиться цветонос, поміщають на широкий піддон з керамзитом, в якому постійно повинна знаходитися вода. Вона, випаровуючись, буде зволожувати повітря навколо квітконоса. Також допоможуть обприскування теплою водою без домішок солей;
  4. Квітконіс починають підгодовувати добривами з великою часткою азоту. Це буде додатковим фактором для утворення дітки.

Вологість навколо квітконоса – це головний фактор і щоб його не порушувати, можна зробити в квартирі міні-тепличку для підтримки вологості навколо квітконоса.

Пробудження сплячій нирки

спосіб 1. Беруть пластикову пляшку потрібного обсягу і розрізають його горизонтально приблизно на половині висоти. Але розріз роблять не до кінця, залишаючи 2 см, які будуть тримати обидві частини пляшки разом. У нижню частину наливають воду і ставлять цветонос. Верхньою частиною накривають низ і закріплюють за допомогою скотча. Ось теплиця і готова. Кришку можна скрутити для доступу повітря в таку теплицю.

У орхідеї можна спровокувати пробудження нирки.

спосіб 2. Необхідний пластиковий контейнер з герметичною кришкою. На дно якого кладуть вологий живий мох сфагнум і викладають квітконоси, розрізані на частини, з однієї чекає ростовой ниркою. Кришку закривають і там утворюється необхідна парникова середовище для пробудження чекає нирки.

Якщо цветонос має живими чекають нирками і йому створили необхідні умови, то приблизно через місяць на ньому почнеться утворюватися нові листові пластини. Але поспішати з пересадкою в грунт не можна. Дитинку дорощують в воді до того стану, коли на ній буде 5-6 листків і коріння досягнуть 5 см довжини.

На це цветонос витрачає до півроку і в цей час його підгодовують азотовмісними добривами і по досягненню потрібних розмірів відкидають в живий мох в міні-тепличку, щоб дитинко змогла вкоренитися належним чином.

ВАЖЛИВО! Дитинка без власної кореневої системи не висаджується в звичайний грунт для орхідей, так як вона буде нежиттєздатна і загине.

В бутилці

Як розмножити рослина з квітконосу? Для цього рослина має бути з гарною кореневою системою з 5 листовими пластинами і володіти відцвілою квітконосом, який перед розмноженням вкорочують до верхньої сплячою ростовой нирки.

Такий цветонос зрізають і застосовують для розмноження. Його можна порізати на частини, а можна використовувати в цілому вигляді.

Для того, щоб розмноження в пляшці було вдалим, необхідно наявність міні-теплички, яку можна зробити власними руками. Для цього необхідна пластикова прозора пляшка з-під води, якої зрізають шийку.

У таку ємність наливають воду на висоту в 6 см і опускають цветонос таким чином, щоб спляча брунька була над водою.

тепличку розміщують в правильно підібраному місці:

  • З хорошим розсіяним сонячним освітленням, але не на прямому сонці;
  • Температура повітря повинна бути в межах 25-27 градусів тепла;
  • У воду періодично додають добрива, що містять азот;
  • У воду необхідно додати активоване вугілля, щоб уникнути загнивання нижній частині квітконоса у коренів.

Чи можна розмножити орхідею квітконосом? Можна, можливо. При хороших умовах перші листочки на що чекає нирці почнуть утворюватися через місяць. Якщо нирки не будуть оживати, то можна скористатися гормональної пастою, яку можна придбати в спеціалізованих садових центрах.

Для пожвавлення нирки у орхідеї фахівці користуються гормональної пастою.

Нею змащують чекають нирки, перед цим знімаючи з них вкриває їх брунатний покрив. Процес обробки пастою проводять один раз в тиждень до пробудження нирки.

Пересадка на постійне місце

Дитинка вважається виросла, якщо:

  • Вона в своїй молодій розетки налічує до 5 листків нормальної неювенальной форми;
  • І коріння повинні досягти 5 см довжини.

При цьому листя повинна:

  • Відповідати кольору материнського куща;
  • І володіти тургором.

Тільки при наявності всіх цих факторів дитинку відокремлюють від дорослого куща і пересаджують в тепличку.

Догляд за вирощеної дитинкою

Основні правила догляду за дітками на квітконосах складаються з таких етапів:

  • Перш за все, щоб не погубити молоду розетку, її висаджують у теплицю;
  • полив виробляється в міру висихання моху;
  • Теплиця провітрюється щодня- Дитинку орхідеї поливають у міру висихання моху.
  • Після того, як дитинко повністю адаптується, її пересаджують в грунт, призначений для фаленопсіса, і поступово привчають до життя без теплиці.

Виконуючи всі ці етапи адаптації молодої розетки на новому місці, можна буде бути впевненим в тому, що вона буде мати активне зростання і незабаром порадує квітникаря своїм рясним цвітінням.

Корисне відео

Дивіться на відео, як виростити дитинку орхідеї на зрізаному цветоносе:

Дізнайтеся на відео, як розмножити цветонос орхідеї в пляшці:

Відео-інструкція про стимулювання орхідеї для розмноження:

Цікаві факти на відео про догляд за дитинкою орхідеї в домашніх умовах:

висновок

вирощуючи дитинку на відрізаному цветоносе, треба не забувати підгодовувати його азотними добривами і підтримувати високу вологість в теплиці для того, щоб з`явилася дитинко змогла наростити необхідну кореневу систему.

Як розмножити орхідею

В цій статті хочу відповісти на поширені питання як розмножити кімнатну орхідею та як її вирощують в домашніх умовах. Щоб отримати бажані квіти багато колекціонерів вдаються до різних способів розмноження: дітками, пагонами, з насіння. Кожен з цих методів має свої особливості та вимоги, які слід враховувати для успішного вирощування здорових і красивих орхідей. Будьте готові до терпіння та старанності.

Що потрібно знати про розмноження орхідей?

  1. Визначте який у вас вид орхідеї
  2. Час коли краще розмножувати
  3. Оберіть який спосіб найкраще підходить для розмноження вашої орхідеї

Типи зростання орхідей

У моноподіальної орхідеї є всього одна верхівкова точка зростання і одне вертикально стебло. Вона росте тільки вгору, а не завширшки, що значно скорочує способи її розмноження. До таких орхідей, наприклад, відносяться:

  • фаленопсис
  • ангрекум
  • аерангіс
  • ванда
  • гастрохілус

Симподіальна орхідея росте не тільки у висоту, а й у ширину за рахунок того, що на її кореневищі постійно утворюються нові точки зростання – пагони або так звані псевдобульби. Усі вони об’єднані кореневищем, яке за необхідності можна поділити. Зокрема, це можливо для таких орхідей, як:

Як розмножити орхідею в домашніх умовах

Найкраще вирощувати нову орхідею навесні, коли рослина виходить зі стану спокою та краще адаптується до нових умов. Не бажано це робити взимку та восени. В залежності від типу будови, їй може підійти певний спосіб розмноження з описаних нижче. У домашніх умовах орхідеї прийнято розмножувати переважно вегетативними методами.

Розмноження з квітконоса

Цей спосіб називають по-різному: розмноження із стебла, пагонами, дітками. Найпоширеніший спосіб з усіх існуючих, оскільки підходить для багатьох орхідей – дендробіуму, каланти, катазетуму, тунії, а також фіалкового фаленопсису і Люддеманна.

У двох останніх стеблові нащадки з’являються на квітконосі, і коли у них утворюються 2-3 листочки і власне повітряне коріння, їх можна відокремити і вирощувати як самостійні рослини. За тим же принципом відокремлюють і бічні пагони у симподіальних орхідей, але в цьому випадку рослина ще має встигнути сформувати власну бульбу – тільки тоді її слід відокремлювати.

Відділення діток разом із материнською бульбою у симподіальних орхідей в окремих випадках може занапастити обидві рослини.

Догляд за молодими орхідеями після їх відокремлення нічим не відрізняється від догляду за дорослими рослинами. У період вегетації їм слід приділяти більше уваги, ніж під час біологічного спокою. При правильному догляді нова рослина зацвіте через 2-3 роки.

Для того щоб прискорити появу бічних пагонів у названих вище фаленопсисів, потрібно деякий час утримувати ці орхідеї при температурі близько 30°С та забезпечити високу вологість повітря. Якщо це не допомогло, можна обробити бруньки стимуляторами росту.

Розмноження живцями

Цей спосіб переважно підходить для симподіальних орхідей. Для живцювання вибирають стебла висотою близько 10 см, що мають 2-4 бруньки. Розмножувати можна і частинами бульб: у цьому випадку 2-3-річні бульби відокремлюють від рослини і розрізають на кілька частин так, щоб на кожній з них був хоча б один вузол з добре розвиненою брунькою.

Зрізи живців обробляють товченим деревним вугіллям і підсушують протягом 2-3 днів, а потім поміщають у вологий мох-сфагнум і вкривають поліетиленовим пакетом. Таку саморобну тепличку щодня провітрюють, а температура в приміщенні повинна бути не менше 20°С. За дотримання всіх умов через 1-2 місяці зі сплячих бруньок з’являться нові рослини.

Деякі квіткарі стверджують, що моноподіальні орхідеї також можна розмножувати живцюванням, використовуючи для цього квітконос. Місце зрізу обробляють подрібненим деревним або активованим вугіллям. Потім квітконос ділять на кілька частин так, щоб на кожній залишалося по два вузли. Кожен із живців можна помістити в мох за аналогією з живцями симподіальних орхідей, а можна опустити в посуд з водою, додавши до неї трохи комплексних мінеральних добрив та таблетку активованого вугілля. По мірі випаровування воду потрібно доливати.

Для того, щоб поміщений у воду кінчик не загнив, його періодично потрібно трохи вкорочувати. Квітконос має утворити бічні нащадки за 2-3 місяці. Після утворення від 3 до 5 корінців, нові рослини відокремлюють і висаджують в окрему ємність.

Розмноження поділом куща

Цей спосіб більше підходить для отримання відростків у симподіальних орхідей, адже для того, щоб розділити кущ на кілька частин, потрібно, щоб у кожної з них було коріння. У випадку з орхідеями, що мають псевдобульби, все просто. Після вилучення рослини з горщика та звільнення кореня від субстрату кожну з таких псевдобульб за допомогою гострого ножа чи секатора обережно відокремлюють від материнської рослини разом із її власною верхівкою та частиною кореня.

Якщо деякі бульби ще недостатньо зміцнілі або відокремити кожну з них немає можливості, то можна залишити на кожній частині по 2-3 шт.

Рослини, отримані в результаті такого розподілу, висаджують у традиційний для орхідей субстрат і доглядають їх так само, як і до цього. Молоді рослини необхідно часто обприскувати, оскільки при розмноженні вони втратили частину кореневої системи. Поки орхідеї не зміцніють, для них можна використовувати кімнатну тепличку.

При розмноженні поділом куща слідкуйте за тим, щоб на ділянках було якнайменше старих псевдобульб, оскільки вони слабші і пагони з них будуть зростати значно повільніше, ніж з молодих.

Поділом куща можна спробувати розмножувати і моноподіальні орхідеї. Для цього на вазоні має бути близько 10 листків. Такий кущ розрізають приблизно навпіл, при цьому важливо, щоб на верхній частині обов’язково було повітряне коріння. Місця зрізу присипають деревним вугіллям. Потім верхню частину висаджують у субстрат для орхідей та вирощують в умовах підвищеної вологості та регулярно обприскують.

Для того, щоб прискорити процес утворення бічних пагонів у моноподіальних орхідей, можна видалити у них кілька нижніх листків і обприскати пазушні сплячі бруньки спеціальним розчином цитокінінів за інструкцією до засобу. Таку обробку слід провести двічі з інтервалом 5-10 днів.

Насіннєве розмноження орхідей

Цей вид розмноження виділяєм окремим пунктом, в домашніх умовах для успішного вирощування орхідей з насіння, останні мають бути поміщені в стерильне живильне середовище з певною температурою. За сприятливих умов насіння почне проростати не раніше, ніж через три місяці, повноцінні відростки дадуть приблизно через півроку, а висаджувати нову рослину в окремий горщик рекомендується лише через рік-півтора.

Насіннєвий спосіб розмноження вважається найскладнішим, тому що передбачає штучне запилення, займає багато часу і має безліч тонкощів щодо пророщування. Насіння також можна купити, але посівний матеріал має бути якісним.

Насіння орхідеї відрізняється крихітними розмірами. До посіву їх дезінфікують, поміщаючи в посудину з розчином хлорного вапна. У звичайний ґрунт орхідеї намагаються не сіяти – практично всі посіви в такій землі гинуть. Однією з особливостей вважається відсутність ендосперму – запасу живильних елементів.

У природі всі необхідні для проростання речовини вони отримують ззовні завдяки симбіозу з певними грибами. Існують види орхідей, яким таке сусідство дозволяє жити практично у повній тіні. У домашніх умовах сорт грибів для проростання насіння підібрати буде складно, тому насіння пророщують в особливому живильному середовищі в стерильних ємностях.

У продажу зустрічаються і готові сіянці у колбах. Їх вилучають із транспортувальної судини, промивають, кілька хвилин вимочують у блідому розчині марганцівки, дають підсушитися і висаджують у відповідний ґрунт, намагаючись забезпечити правильний мікроклімат, особливо в період адаптації.

Про автора

admin administrator