Як розрахувати кількість пряжі для виробу

Авторadmin

Як розрахувати кількість пряжі для виробу

Скільки пряжі потрібно на шапку: приблизний обсяг і способи самостійного розрахунку

Скільки пряжі потрібно на шапку. Кожний моток має певну довжину нитки і вага. Перед покупкою необхідно знайти у своїх клубочках аналогічну за текстурою нитка.

Дуже часто майстрині воліють експериментувати з в’язаними виробами, а не просто в’язати, суворо дотримуючись рекомендації журнальних статей і спеціальних книг.

У цьому випадку витрата матеріалів необхідно розраховувати самостійно. Обрана для роботи пряжа може бути рідкою або досить дорогий. Тому важливим стає не помилитися з кількістю, купивши занадто багато або занадто мало ниток.

Кількість пряжі на шапку

Кожний моток має певну довжину нитки і вага. Перед покупкою матеріалу необхідно знайти у своїх клубочках аналогічну за текстурою нитка. Розповімо, як розрахувати необхідний обсяг ниток для в’язання.

Самостійний розрахунок пряжі

Якщо є можливість, треба виготовити зразок розміром 20 х 20 см. Умови необхідно наблизити до тих, які будуть в процесі в’язки цього виробу. Так, для зразка краще використовувати ті ж спиці, які будуть використані в подальшому. Повинні збігатися візерунок і спосіб в’язки, а також її щільність.

Зразок з одним видом в’язання

Після прання потрібно порахувати площу зразка і його вага. Далі вважається площа викрійки або майбутньої шапки. Отримана площа множиться на вагу зразка і ділиться на площу зразка.

Дивіться також: З чим носити короткий пуховик: з чим носити короткий легкий, а також теплий пуховик жіночий

Шляхом нескладних математичних підрахунків можна розрахувати необхідний обсяг пряжі. Цим способом особливо зручно користуватися, якщо в наявності є залежалися матеріали без етикеток.

Зразок з різними візерунками

Якщо в шапці комбінується різні варіанти в’язання, то можна провести наступний експеримент.

Необхідно зв’язати зразок розміром 10 х 10 см, чергуючи різні техніки.

Далі його слід випрати, висушити і подивитися, як деформується полотно: розтягнеться або сяде.

Потім підраховують кількість петель і рядів в 10 см. Ці дані треба записати і зберегти.

Після цього розпускаємо зразок і підраховуємо метраж. Для цього дуже зручно відзначити на поверхні столу відстань довжиною 1 м.

Надалі можна робити вимірювання просто прикладаючи нитки без використання лінійки. Далі вважають площа майбутньої шапки і кількість квадратиків, які вписуються в неї. Потім множимо число необхідних квадратів на площу одного. Отримане число переводимо в мотки, використовуючи довжину нитки.

Як розрахувати необхідну кількість пряжі?

Якщо пряжа уже є, чи принаймні є схожа пряжа з таким метражем, то визначати чи вистачить її правильніше за все дослідним шляхом. Витрачаємо час, але все ж таки в’яжемо зразок, перемо його, сушимо, відпарюємо, і починаємо рахувати. Найпростіше визначити необхідну вагу пряжі.

1. визначаємо вагу зразка (можна скористатися кухонними вагами)

2. визначаємо площу зразка (нагадаю, що для прямокутника S=a*b)

3. визначаємо площу готового виробу, для цього треба мати, або намалювати його викрійку (найпростіше вирахувати площу виробу, розбивши його на прості фігури, вирахувати їх площі окремо, а потім просумувати їх)

4. Використовуємо формулу:

Вага пряжі = (площа виробу * вага зразка) / площа зразка

Можна піти іншим шляхом і розрахувати необхідний метраж пряжі. Тоді використовуємо формулу:

Необхідна довжина пряжі = (площа виробу * довжина нитки для зразка) / площа зразка

Щоб визначити, скільки пішло пряжі на зразок, необхідно перед в’язанням зробити на пряжі відмітки з кроком в 1 метр.

Тепер спробуємо розібратися, що робити, якщо схожої пряжі немає. Тут у нагоді може стати таблиця.

Розібратися в таблиці простіше всього на прикладі конкретної пряжі. Візьмемо пряжу мерінос Maxi 4600 . Метраж такої пряжі 460м/100г. Тоді нам потрібен рядок з метражем пряжі 400-550 м/100г. Якщо я хочу зв’язати светр розміру S, мені знадобиться приблизно 1800м пряжі.

Скільки це в грамах? Кількість метрів ділимо на метраж. 1800/460=3,91. Так як метраж у нас вказаний в м/100г, то отримане число потрібно помножити на 100. І отримуємо приблизно 400г пряжі.

Якщо ж ми вибрали тонку пряжу. Наприклад, мерінос Cashwool , з метражем 1500м/100г. Що робити тоді, адже такого значення в таблиці немає? Почнемо з того, що в’язати светр з такої пряжі в 1 нитку Ви скоріш за все не будете. Хіба що це буде дуже легкий светр павутинка, який Вас точно не зігріє, тоді беріть 100г, має вистачити.

В іншому випадку спочатку треба визначитися з тим у скільки ниток буд Ваш светр. Для прикладу візьмемо 2 нитки, теж дуже легкий светр. Перераховуємо метраж. Для цього метраж пряжі ділимо на кількість складань нитки. 1500/2=750 м/100г.

В таблиці шукаємо рядок з новим метражем, в нашому випадку це перший рядок 550-800 м/100г. Відповідно для светру розміром S знадобиться 2200 м пряжі.

Як визначити скільки це грамів? Необхідну кількість метрів по таблиці, ділимо на перерахований метраж пряжі та множимо на 100. (2200/750)*100 = 293г, тобто приблизно 300г.

Для чого в таблиці перший стовпчик з кількістю петель в 10см? Він стане у нагоді, коли пряжа у Вас уже є, і Ви зв’язали зразок. Адже витрата пряжі напряму залежить від щільності в’язання. Чим щільнішою буде в’язка, тим більше пряжі знадобиться. Так в моєму зразку з пряжі Maxi 4600 27 петель в 10см. В таблиці вказані значення 25-32 петель в 10 см. Значить моїх розрахованих 400г пряжі на светр S розміру має вистачити. Якби кількість петель була б більшою за 32, то пряжі знадобилося б більше.

Поясню, чому так необхідно все одно зв’язати зразок, після купівлі пряжі. Про щільність полотна ми вже поговорили. Як щодо розміру? Якої довжини буде ваш светр? А довжина рукавів? Чи буде в светрі комір? Високий? А візерунок? На випуклі узори треба закласти ще приблизно на 10-20% пряжі більше. Якщо ж це буде ажур, то пряжі знадобиться менше. Факторів так багато, що одна таблиця врахувати всі не зможе.

Якщо Ви в’язальниця з досвідом, то Ви вже приблизно знаєте скільки пряжі Вам знадобиться. Якщо ж Ви тільки починаєте, то наведу ще одну дуже спрощену таблицю, щоб було від чого відштовхнутися при купівлі пряжі.

Вдалого Вам в’язання та влучних розрахунків!

Про автора

admin administrator