Як розрахувати шар щебеню

Авторadmin

Як розрахувати шар щебеню

Коефіцієнт ущільнення щебеню

Затребуваність щебеню не зменшується з часом. Він – незамінний будматеріал для твердого покриття дороги, заливки фундаменту і вимощення, а також при виконанні ряду інших робіт. Для доставника і споживача один з найважливіших параметрів – величина ущільнення щебеню.

Для чого потрібен?

При доставці щебеню на об’єкт і відсипанні його в робочій зоні, в межах якої він розрівнюється, у справу вступає величина ущільнення щебеню. Її особливість – фактична посадка насипаного в конкретне місце щебеню, шар якого досягне певного рівня.

Ущільнення щебеню відбувається при доставці – під час тряски і вібрації, поки самоскид рухається до місця прийомки будматеріалу. Під дією тряски камінці розташовуються один відносно одного гранично щільно. Порожнечі, що утворилися при початковому відсипанні щебеню у вантажівку, до кінця шляху машини стають дещо меншими, але повністю від них позбутися неможливо.

Коефіцієнт ущільнення щебеню – величина, рівна відношенню встановився при тряске обсягу до первісного, який партія щебеню тільки що зайняла в кузові перед доставкою.

Відношення між початковим і кінцевим обсягом не повинно виявитися менше 95%. Якщо щебеню виявилося менше, замовник вирішить питання про недоотримання щебінки і скоригує суму до оплати. Наприклад, йому доставили замість 20 м3 всього 16,5 – відсоток потруски щебеню склав більше 15%. В даному випадку – 17,5%. Початкове і кінцеве значення обсягу включає дані про ці величини. При складанні замовлення споживач вимагає, щоб ці величини відображалися – інакше доставник в результаті мимоволі обдурить клієнта.

Визначення коефіцієнта

Основним матеріалом, з якого виготовляють щебінь, є граніт або вапняк. По фракціях він розрізняється розміром камінчик в межах 5-120 мм. Іншими його параметрами є щільність на роздрібнення, абсолютна (в перерахунку на суцільний граніт або вапняк) щільність, стійкість до заморожування і коефіцієнт трамбування (при дорожньому тряске і примусовому ущільненні після доставки).

При транспортуванні

Складання щебінки, що пролежала на складі не один рік, призводить до деякого зменшення насипного обсягу. Під впливом власної ваги дрібні камінці просідають у природні порожнечі, утворені між великими. Найбільша щільність щебеню – у «дна» купи.

Перевозячи щебінь, можна помітити, що він дещо осів під час доставки. Найбільш повно цей процес відбувається при тривалій (дальній) доставці і при русі по не цілком рівних і гладких дорогах. ГОСТ допускає стиснення кожного кубометра на величину не нижче 15% від початкового насипного обсягу. Якщо точніше – коефіцієнт ущільнення (по тому ж ГОСТу) становить 10-15%, залежно від розміру одного камінчика.

Найменші невідповідності даному нормативу в обов’язковому порядку повинні фіксуватися в договорі про купівлю-постачання будматеріалу.

Виміряти кузов машини після прибуття вантажу на об’єкт споживач має право, якщо у нього виникли претензії до замовленого обсягу щебінки. Різниця між насипною і кінцевою щільністю виявить, чи вся партія щебеню доставлена.

Під час трамбування

Готуючи місце для фундаменту будівель і будівель, опор для забору або воріт, основу для дороги, щебінь утрамбовують. Найбільш популярний спосіб ущільнення щебеню – за допомогою дорожнього катка: камені виключають прискорене розповзання об’єкта в різні боки, розтріскування його в процесі експлуатації. Альтернатива ковзанці – віброплита: вона трясить і просаджує вниз щебінь методом, частково заснованим на ковзанні. З цією метою майстри використовують додатковий коефіцієнт – величину трамбування.

Споживачеві доступні значення, наведені в таблиці по ГОСТу (для певної фракції), самостійний або сторонній (в лабораторії) розрахунок.

Після розкочування щебінки необхідно перевірити, чи перестала осідати земля під трамбуємою основою. Наявність піщаної подушки під щебінкою обов’язкова.

Як приклад – підстава для стрічкового фундаменту. Товщина прошарку щебеню – 30 см. Площа споруджуваного заміського будинку – 80 м2, ширина основи під фундамент в будь-якому його місці – 40 см. Припустимо, в якості робочого будматеріалу обрано щебінь з розміром каменів в 2-4 см, а міцнісна його марка значиться як M-1000. Значення величини утрамбовування для M-1000 (в середньому розмір каменю в 3 см) дорівнює 1,38.

За габаритами конструкції фундаменту обсяг щебінки складе 4,13 кубометра. Помноживши цей коефіцієнт на реальний обсяг щебеню (після ущільнення), виявиться, що його насипний об’єм дорівнює 6 «кубам». Ця кількість – із запасом – вказують у поточній заявці.

Для прискорення розрахунку користувач може взяти до уваги наступні значення насипної щільності щебеню потрібного різновиду.

Вигляд або різновид

Насипна питома вага, кг/м3

Маркування (клас міцності)

З вапнячною структурою

У вигляді гравію (включаючи граніт)

На основі керамзиту

M-200, M-300, M-350, M-400

M-250, M-300, M-350, M-450

Вторщебень (включаючи чорний)

Заміри КУ вторинного щебеню, що володіє порами, являють собою додаткову трудність. Тут частина пір може зруйнуватися при занадто активному переміщенні. Насипання з кузова з великої висоти, перевезення десятків кілограмів будматеріалу за допомогою тачки, переноска за допомогою ковша екскаватора і подібне – можуть внести свої корективи. В результаті на «дні» засинаної частини основи утворюється помітно підвищена щільність будматеріалу.

Використання високопористого вторинного щебеню при облаштуванні посиленого фундаменту не допускається. Справа в тому, що пористі матеріали використовуються лише для створення утеплених підлог або як доданого шару міжповерхового перекриття, а ніяк не кладуться в основний бетон.

Коефіцієнт ущільнення чорного щебеню обчислити складніше.

Наприклад, коли в якості чорного (чорнового) щебеню виступає обпалена глиняна цегла, що відслужила свій термін експлуатації в колись зведених стінах, в неї можуть потрапити шматки цементного розчину, що були кладковими швами. Насипна щільність таких відходів перераховується наступним чином:

  • проводиться кількісна оцінка шматків цегли і застиглого цементу окремо – у відсотковому співвідношенні;
  • визначається реальна щільність уламків кладкового шва – якщо відомо, якої пропорції цементу і піску дотримувався колишній будівельник (на підставі ДЕСТу і СНіПу);
  • визначається щільність цегли;
  • обчислюється усереднений показник реальної щільності;
  • визначається насипна щільність – за допомогою порожньої ємності з відомою вагою.

Коефіцієнт ущільнення вторщебеню обчислюється, виходячи з отриманих даних. Важливо, щоб матеріал не виявився високопористим.

Особливості вимірювання в лабораторії

У лабораторних умовах перевіряються вихідні параметри та обчислюються шукані. Компанія, що видобуває і доставляє щебінь, пісок та інші будматеріали, повинна забезпечити точний розрахунок, без якого, за вимогами СНіП, подальше будівництво неможливо.

Будинок, будівля, будова, навіть некапітальна споруда, зведені без утрамбовування, загрожують швидким приходом у непридатність: споруда активно просідає, розтріскується вже після зведення стін, що несуть опор. Поспішний ремонт, навіть з дотриманням техніки безпеки, вимоги і норми якої базуються в тому числі на співпроматі, в кінцевому рахунку загрожує ще більшими витратами і додатковими інженерними вишукуваннями.

Найчастіше будівля або споруда, що отримала такі порушення, підлягає знесенню – щоб уникнути шкоди і людських жертв.

Насипна щільність обчислюється або вибирається при розклинцюванні і трамбуванні щебеню – в цілях розрахунку необхідної кубатури і точного складу бетону. Щебінь у несплотненому стані вважається за такою формулою:

  • визначають масу ємності, що бере участь у тестуванні;
  • ємність заповнюють щебенем і зважують її повторно;
  • отримана різниця ділиться на об’єм ємності.

Майстрам слід пам’ятати: «куб» щебеневого відсіву відразу після насипання важить 1,5 т, а кубометр щебеню з розміром каменю в 4-7 см – 1,47 т. Камені, що перевищують 70 мм у розмірі, використовуються переважно для насипів шосейних і залізниць.

Трамбування щебеню – найбільш відповідальний етап. Якщо мова йде про будівництво висотки, то насипаний на шар піску в котлован щебінь ретельно прокатується за допомогою ковзанки і віброплит.

Повторні вимірювання після трамбування щебінки робляться з метою виявлення невідповідностей вимогам ДЕСТу: при необхідності щебінь дотрамбовується до потрібної кондиції.

Частий, без необхідності для подальшого будівництва прохід робітників щойно утрамбованим щебенем не допускається. Поверхневий шар каменів може розстрамбуватися і зміститися зі свого рівня, і будівля може отримати тріщини вже в перший рік активної експлуатації.

У відповідних для розрахунку умовах використовують техніку типу БПД-КМ. Це вимірювач щільності водобалонної конструкції, що визначає реальну питому вагу. Його застосовують для контролю якості ущільнення основи, в яку йдуть гранітний гравій і щебінь різних формацій, включаючи вапняковий. Точність пристрою дорівнює 10 мг/см3. Прилад відповідає вимогам ДСТУ № 28514-19.

Сам собі дизайнер: як побудувати доріжки із щебеню

Після дощу на дачі справжній аврал. Стежки пливуть, і досить ступити два кроки, щоб до взуття прилип ком землі. І добре, якщо відразу після дощу виходить сонце: пізньою весною і влітку земля просихає досить швидко, і вже через годину-другу після опадів дачні доріжки знову сухі. Але міжсезоння — справжнє випробування для нервів садівника. Якщо вас, як і нас, турбує ця проблема, пропонуємо зайнятися самостійним створенням доріжок з щебеню. Економне і просте рішення. Ну як, готові?

Щебінка, можливо, не найкращий матеріал для створення дачних стежок на території присадибної ділянки, але точно найекономніший. По такім доріжкам приємно ходити, звичайний дощ їх не розмиває. Щебінь надає достатній опір при перевезенні вантажів на візку по території дачі. При цьому вартує матеріал набагато менше, ніж бруківка, плитка або інші матеріали класу “люкс”.

Основи вибору матеріалу

Взагалі-то, вибираючи матеріал для створення стежок на території дачі, необхідно проаналізувати кілька чинників. Зокрема, ландшафтний дизайн ділянки, її рельєф, а також наявність (або відсутність) дерев, чагарників та інших рослин в тих локаціях, в яких ви плануєте створити культурні стежки. Також вкрай важливо розуміти, який тип грунту у вас на ділянці. В іншому випадку ви не зможете грамотно розрахувати пропорції піску, щебеню та гравію для створення стежок. Товщина всіх цих шарів в результаті може виявитися недостатньою, доріжки розмиє — і вся ваша праця виявляться марною.

Тепер стосовно характеру стежки: це теж дуже важливий момент. Наведемо простий приклад для розуміння. Давайте порівняємо доріжку з щебеню, по якій ваше авто щодня буде заїжджати у двір або в дачний гараж, і звичайну стежку, по якій будете ходити ви та ваші домочадці. Адже абсолютно очевидно, що в першому випадку на доріжку буде чинитися більш істотний тиск. А це означає, що шар піску і щебеню в місці проїзду авто повинен бути набагато значнішим, ніж у випадку зі звичайною стежкою. До того ж звичайну доріжку можна обмежити бордюром з квітучих рослин. А ось шлях автомобіля з боків краще викласти цеглою або плиткою, щоб щебінь не виходив з берегів.

Фракція щебеню — ще один основний момент. А й справді, як визначити цей параметр матеріалу? Все просто: для автомобіля потрібна щебінка побільше, а для людини можна взяти щебінь дрібнішої фракції. Якщо у вас є час, сили і бажання, то на стежках можна викласти візерунки за допомогою гальки. Так-так, ви все правильно зрозуміли: щебінь і гальку можна використовувати паралельно. Правда, щоб візерунки були помітними, гальку варто вибрати більш контрастного кольору. Інакше вона загубиться на тлі щебінки, і її гладка текстура, яка відрізняє її від щебеню, цій проблемі ніяк не зарадить.

Підводячи підсумок цього розділу, давайте констатуємо загальновизнаний факт: щебінка з гравієм — це найпрактичніший та найуніверсальніший матеріал для створення доріжок на присадибній ділянці. Такі стежки прекрасно виглядають. Їх створення займає мінімум часу. Вони мають високу зносостійкість і дозволяють значно поліпшити ландшафтний дизайн присадибної ділянки, витративши на це мінімум грошей. Втім, про недоліки теж слід сказати, тому що без них вибір не буде зваженим і обдуманим. Мінус щебеневого насипу в тому, що організувати його можна виключно на рівному рельєфі. А коли людина йде по такій доріжці, щебінка хрумтить під ногами. Для когось цей недолік, можливо, таким і не є. Але звуковий супровід, за великим рахунком, це дійсно мінус, а не плюс. Втім, коли садівникові, який планує облаштувати садові доріжки із щебеню, оголошують кінцеву вартість реалізації проекту, всі перераховані вище недоліки тьмяніють, і це теж факт.

Альтернативою доріжкам з щебеню є стежки з гравію. Гравій має одну істотну перевагу перед щебенем: він має куди більш естетичний і привабливий зовнішній вигляд. А значить і доріжки, створені з його допомогою, виглядають красивіше. Однак у порівнянні зі щебенем, цей матеріал коштує дорожче (хоча теж входить в категорію бюджетних).

З чого почати

Реалізація будь-якого проекту починається з підготовки, тобто з проведення попередніх робіт. Вам потрібно точно визначити, скільки доріжок ви плануєте створити на ділянці, а також розібратися з їхньою шириною і з тим, чи будуть вони однаковими і чи будуть відрізнятися в залежності від різниці навантаження і місця дислокації. Відзначити контрольні точки можна за допомогою дерев’яних кілочків і мотузки або капронової нитки. Що в господарстві знайдете — все ваше.

Основною в ландшафтному дизайні вважається стежка, яка веде від воріт (або хвіртки) до дачного будинку. Цю стежку найкраще зробити рівною. З іншими доріжками можна сміливо фантазувати, проклавши їх хитромудрим чином або будь-яким іншим фантазійним способом.

Важливо, щоб на локаціях, де незабаром будуть базуватися доріжки із щебеню, було чисто. Тому на підготовчому етапі ці місця слід ретельно прибрати, очистивши їх від листя, гілок, залишків бур’янів і великих каменів. Після цього вам належить створити контур стежки. Для цього фахівці в сфері ландшафтного дизайну рекомендують викопати невелику траншею глибиною не більше 15 см з боків стежки, позначивши таким чином її маршрут. По суті, на цьому підготовчий етап завершується, не встигнувши початися. І якщо ви зробили все, що ми описали вище, можете сміливо переходити безпосередньо до засипання стежок піском і щебенем.

Алгоритм засипки щебеню

Щебінь засипають в три етапи. Спершу готують підкладку, після насипають основний матеріал і тільки після цього здійснюють встановлення бордюрів. Нижче про кожен з цих етапів ми розповімо докладніше.

  1. Етап перший: укладання підкладки. Найчастіше в сучасному ландшафтному дизайні використовується матеріал під назвою геотекстиль. Він недорогий, доступний і відмінно справляється з функцією підкладки. Завдяки геотекстилю, ви захистите ваші стежки від бур’яну, який не матиме жодного шансу пробитися через підкладку. Крім того, геотекстиль виконає функцію захисту доріжок від ґрунтових вод, які мають властивість підніматися в залежності від сезону і атмосферних явищ.
  2. Етап другий: засипка щебеню. Траншея під щебінь у вас вже готова. Залишилося тільки засипати основний матеріал. Рекомендуємо вам змішати щебінку з великим гравієм і піском. Таким чином ви зможете зробити укладку максимально надійною.
  3. Етап третій: організація бордюрів. Щоб насип не покидав ввірені йому кордони, необхідно організувати обмежувачі. В ідеалі це повинні бути бордюри. Але якщо бордюрних плит у вас немає, з цією ж метою можна використовувати і дошки, і декоративне каміння, і будь-які інші матеріали, які здатні зіграти роль бортиків для щебінки.

Оформлення доріжок з щебеню — це окрема історія. Але в ній ніяких суворих правил немає. Ви можете прикрасити стежки вкрапленнями гальки (ми писали про це вище) або ж обкласти їх великими каменюками. Ще один варіант — використання квіткових посадок. Обирайте той, який вам більше подобається, і насолоджуйтеся результатом.

Щоб щільність щебеневого шару була максимально високою, основний матеріал потрібно насипати не в один шар, а в декілька. Засипавши перший шар, його слід пролити водою і гарненько утрамбувати. Після те ж саме зробити з другим, а потім з третім.

Поради професіоналів для максимально щільного укладання

Ми знаємо, що для вас важливо: щоб створені вами стежки на присадибній ділянці служили максимально довго і не були змиті з лиця землі першим проливним дощем. Тому ми запитали у фахівців ландшафтного дизайну про лайфхаки, які можуть допомогти впоратися з очевидною проблемою. У відповідь ми отримали кілька рекомендацій, якими ми з радістю ділимося з вами нижче.

  • Порада перша: використовуйте нарізаний асфальт. Мова про дрібні шматки асфальту, які можна і навіть потрібно використовувати в якості основи для створення дачних доріжок. Якщо шматки асфальту досить великі, їх потрібно попередньо подрібнити. Після шматки укладаються в підготовлену для щебеню траншею. Далі озброюємось паяльною лампою і починаємо прогрівати асфальт. Глибина прогрівання може вважатися достатньою, коли досягає 100 мм. Після цього можна сміливо засипати дрібний щебінь і здійснювати утрамбовку доріжок. Завдяки високій якості зчіпки асфальту і щебневої маси, доріжки виходять довговічними і щільними.
  • Порада друга: використання щебеневого розчину з цементом. Якщо асфальт — не ваш варіант (а таке буває, наприклад, тоді, коли його ніде дістати), існує альтернатива, яка не поступається різаному асфальту за рівнем ефективності. Йдеться про застосування щебеневого розчину з цементом. Для цього вам знадобляться окремі форми. В них потрібно залити приготований розчин і дати йому 24 години на “відпочинок”. Після того як розчин відстоїться, щебінь “витягують” на поверхню. Як це зробити? Заливаємо в форми для розчину воду і за допомогою металевої щітки фактично виймаємо звідти щебінку. Плити, які ви отримаєте в результаті, можна і навіть потрібно використовувати для мощення доріжок.

Як бачите, створення стежки з щебеню — завдання досить просте, а для деяких профі навіть примітивне. Нашої невеличкої статті буде достатньо, щоб ефективно реалізувати всі етапи цього процесу. Тому можете сміливо використовувати наш матеріал як керівництво до дії. Найбільш тривалими в цьому виробничому ланцюжку є підготовчі роботи. А решта етапів реалізації проекту займає мінімум часу і сил. Крім того, з огляду на той факт, що для створення стежок використовуються, здебільшого, підручні засоби, вони виходять дешевими і економічними. А це мрія будь-якого дачника.

Як порахувати обсяг щебеню на задану площу: особливості та нюанси

У сучасному будівництві дуже складно обійтися без такого важливого матеріалу, як щебінь. Його застосування необхідно в будівництві як звичайних житлових будинків, так і громадських будівель. Крім зведення будівель, щебінь з різною величиною фракцій активно застосовується для створення нового покриття дорожнього полотна, а також під час реалізації проектів по дизайну ландшафтів. Від того, наскільки вірно і грамотно були проведені розрахунки кількості та типу даного будівельного матеріалу, безпосередньо залежать властивості споруджуваного будови і якість створеного дорожнього покриття, а також такі параметри, як надійність, довговічність, зносостійкість і міцність створюваних конструкцій.

Для підрахунку необхідної кількості щебеню потрібно знати його питома вага. Цю інформацію можна отримати від постачальника.

Володіючи знаннями про те, як порахувати обсяг щебеню, можна з більшою швидкістю грамотно скласти кошторисну документацію, обчисливши точно вартість необхідного матеріалу. Володіючи такою інформацією, можливо в стислі терміни скласти графік виконання будівельних робіт, забезпечивши своєчасну поставку матеріалу в необхідній кількості. До того ж вірний і грамотний розрахунок необхідного обсягу щебеню або гравію дозволить заздалегідь розрахувати підсумкову вартість всіх робіт і матеріалів для зведення того чи іншого будови.

Основні характеристики щебеню різних типів

За типом свого походження такий продукт, як щебінь, являє собою будівельний або навіть декоративний матеріал нерудної походження. Його використовують в ремонтно-будівельних роботах в якості самостійної продукції для реалізації будівельних завдань або в якості матеріалу, що входить до переліку інгредієнтів для розчинів при створенні різноманітних залізобетонних виробів, елементів або конструкцій. Класифікація даного матеріалу ведеться в залежності від такого фактора, як походження або місце його видобутку, і в залежності від типів мінералів.

Головне, виробляючи розрахунок обсягу щебеню, треба пам’ятати, що його витрата і кількість – це параметри, що прямо залежать від типу, середнього розміру його фракцій, їх форми, прямого призначення відповідно до типу і технічним вказівкам, що говорять про прийнятні умови експлуатації того чи іншого виду матеріалу .

За місцем, де проводиться видобуток сировини, щебінь можна розділити всього на три основні групи, такі, як:

Основні характеристики щебеню гравійного.

Всі існуючі види характеризуються такими параметрами, як високо властивості міцності, підвищена стійкість до зношування в процесі експлуатації, до низьких температур. Постачальники мінералів такого типу просто зобов’язані вказувати для кожної партії продукції відповідний її якості рівень морозостійкості. Це дуже важливий параметр, тому що він здатний впливати на такі властивості матеріалу, як його щільність, перетин його граней і середні габарити фракцій мінералів.

Норми витрати того чи іншого типу щебеню – це величини, що знаходяться в прямій залежності від всіх індивідуальних властивостей матеріалу, від типу і розміру кожної його фракції. Перед тим як братися за розрахунки обсягів для вирішення того чи іншого завдання, слід поцікавитися про те, до якого типу належить матюкав, яким чином проводилася обробка його поверхонь, якими розмірами володіють його частки, скільки циклів обробки сипучий матеріал пройшов (2 або 3), перед тим як отримає статус готового до використання.

У процесі складання найбільш точних розрахунків обсягу матеріалу слід брати до уваги присутність в ньому та інших сипучих добавок. І якщо такі є, то не слід випускати з уваги їх технічні параметри.

Параметри, які відіграють важливу роль в розрахунках

Таблиця показників міцності щебеню.

У процесі підготовки до початку будівництва об’єктів, які в подальшому будуть використовуватися в різних цілях, саме розрахункові заходи відіграють особливу роль. Починаються розрахунки з вимірів майбутнього об’єкта, з детального опрацювання існуючої документації, визначення умов, в яких готовий об’єкт буде експлуатуватися. У документах проекту неодмінно повинні бути присутніми дані про те, якими параметрами будуть володіти майбутня будова, його питома вага, а також така величина, як коефіцієнт ущільнення. Для виконання робіт можуть бути застосовані різні сорти щебеню, типи матеріалу за походженням, мінерали, які найбільше підходять для вирішення певних завдань в залежності від розміру зерна і основних властивостей.

Так, наприклад, необхідно брати до уваги, що мінерали з доломіту володіють вагою 1 куба в 1,5 тонни. Ну а щебінь, створений із граніту, важить набагато більше, і вага його кубометра на 1000 кг перевищує вагу доломітового матеріалу і становить 1,6 тонни в 1 м ³.

Є істотні відмінності в розрахунках, пов’язані і з різною величиною коефіцієнта ущільнення.

Так, наприклад, для створення насипу при реалізації проектів ландшафтного дизайну при дорожніх роботах даний коефіцієнт становить 1,3. Дана величина розрахована як для механічної вібротрамбовки, так і для трамбування з використанням катка.

Таблиця розрахунку декоративного щебеню на 1 кв. м. площі.

Грамотний підбір найбільш відповідного матеріалу за типом походження здатний вплинути і на якість будівельного бетону, який застосовується для створення фундаменту як матеріал для підготовчих робіт. Так, для створення подушки під фундамент найкращим вважається гравійний щебінь, розмір зерна якого не перевищує 4 см. У складі бетону щебінь є заповнювачем, який в кілька разів підвищує довговічність створюваних конструкцій, їх міцність, зводить до мінімуму усадку і повзучість складу. Варто зазначити, що додавання в розчин щебеню дозволять скоротити витрату досить дорогого бетону.

Крім того, форма фракцій матеріалу робить свій вплив і на технологію заливки, значить, і на витрату матеріалу. Так, плоскі камені або фракції голчастої форми помітно збільшують витрата матеріалу і при цьому знижують морозостійкість і міцність готових конструкцій. Саме з цієї причини для виробництва будівельних робіт найбільш переважними є мінерали округлої форми з високим рівнем міцності і морозостійкості.

Розрахунок обсягу матеріалу: особливості

Для того щоб обчислити необхідний обсяг матеріалу, потрібного, наприклад, для створення основи під фундамент або для інших робіт, необхідно в першу чергу мати наступні цифрами:

Фізико-механічні властивості шлакового щебеню.

  1. Коефіцієнт ущільнення – величина постійна, дізнатися яку можна з нормативної документації до відповідного типу матеріалу.
  2. Питома вага матеріалу з розрахунку на 1 м³. Дану величину можна отримати від постачальника або звернутися до сертифіката якості подібної продукції, там неодмінно повинна бути вказана ця величина. Важливо розуміти, що питома вага не залежить від величини фракцій, а тільки від типу мінералів.
  3. Площа конструкції, яку необхідно створити.

Для того щоб зрозуміти, яким чином проводиться розрахунок, слід розглянути його виробництво на прикладі.

Практичний приклад: нюанси

Можна зробити розрахунок обсягу щебеню, необхідного для створення основи під фундамент площею в 1м і товщиною в 20 см. Перш за все обчисліть обсяг підстави, який буде дорівнює:

0,2 м (товщина) * 1 м (довжина) * 1 м (ширина) = 0,2 м³.

Питома вага щебеню, в даному випадку доломіту марки М1000, становить 1,5 тонн / м³. Коефіцієнт ущільнення при утрамбовиванія подушки катком або вібротрамбовки залишає 1,3.

0,2 м³ (обсяг фундаментного підстави) * 1,5 т / м³ (вага 1 м³ доломіту М1000) * 1,3 (коефіцієнт ущільнення) = 0,39 т (необхідний обсяг щебеню).

Читайте також: Н орми списання
Детальніше про насипної щільності піску
П лотность щебеню – читайте тут .

Про автора

admin administrator