Як розсаджувати азалію в домашніх

Авторadmin

Як розсаджувати азалію в домашніх

Зміст:

Азалія (30 фото): як правильно доглядати її в домашніх умовах

Хто бачив у квартирі чи офісі квітучу азалію, той обов’язково захопився її пишним, вражаючим та яскравим, цвітінням. А якщо ви любитель кімнатних квітів, напевно в цей момент у голові промайнула думка: «От би і мені отримати таку рослину!»

Але утримувати домашню азалію – справа зовсім не проста! Це під силу лише досвідченим, умілим квітникарам. До того ж, як не парадоксально це звучить, кімнатна азалія навряд чи довго житиме у звичайній квартирі. Вона — примхлива дама, яка вимагає до себе не лише особливої уваги, а й особливих умов життя.

Хоча – спробувати можна! Особливо озброївшись знаннями, які ми зараз викладемо.

  1. Загальне знайомство з азалією
  2. Короткий опис кімнатної азалії
  3. Особливості догляду за кімнатною азалією
  4. Температура
  5. Вологість повітря
  6. Освітлення
  7. Правила поливу азалії
  8. Як підгодовувати азалію
  9. Яким має бути ґрунт для азалії
  10. Формування крони азалії
  11. Особливий період – цвітіння азалії
  12. Пересадка та розмноження азалії
  13. Можливі проблеми з азалією
  14. Висновок

Загальне знайомство з азалією

Якщо підходити з наукової, суто ботанічної точки зору, то Азалія (Azalea) – це ціла група видів, що належать до великого роду Рододендрон (Rhododendron), сімейства Верескових. Хоча ще недавно систематики виділяли азалії в окремий рід.

Хто бував на високогірних альпійських луках, той, напевно, бачив цілі поля рододендронів. Ці високі, жорсткі кущі, з гарними рожевими чи білими квітками, справді зовні нагадують азалію.

Але в квітникарстві та флористиці, як і раніше, азалії виділяють як окрему групу, і не вважають їх рододендронами.

Історичний ареал азалій – великі райони Східної та Південно-Східної Азії. Тут вони ростуть високо в горах, де майже цілий рік переважає прохолодна, волога, часто дощова та туманна погода. Знання цього факту дуже важливе для квітника: адже подібні умови зростання формують вимоги цих квітів до життя в неволі.

Серед безлічі азалій є вічнозелені та листопадні види. Деякі з них культивують як садові рослини. Але в Україні ця квітка більше відома як домашня, кімнатна рослина. Саме про азалію як горщикову, кімнатну культуру, йтиметься в нашій статті .

Короткий опис кімнатної азалії

На даний момент існують сотні різних сортів кімнатної азалії. Але майже всі вони створені з урахуванням двох природних видів. Ось їхній портрет.

Азалія індійська (Azalea indica). Інша ботанічне назва – Рододендрон Сімса (Rhododendron simsii). Середньовисокий кущ, близько півметра, з невеликим шкірястим, овальним, майже ланцетоподібним листям, що має глибокий, темно-зелений колір. Листя, а також пагони, вкриті легкою, ледь помітною щетинистістю.

Квітки рожеві або червоні, лійкоподібні, діаметром до 3,5 см. Зібрані у великі, щільні суцвіття. Під час цвітіння їх так багато, що часом під ними ховається все листя.

У природі цей вид займає гірські схили Гімалаїв. Тут, як зазначалося, завжди прохолодно і туманно, дощі йдуть часом щодня. Саме Azalea indica стала прародителькою більшості кімнатних сортів.

Азалія японська (Azalea japonica). У сучасній систематиці – Рододендрон тупий (Rhododendron obtusum). Бере участь у створенні багатьох гібридів з попереднім виглядом, має й власні сорти, хоча за їхньою кількістю поступається індійці.

Зовні схожа на свою колегу, але є деякі відмінності:

  • дрібніші розміри куща;
  • листя дрібніше, але виглядає акуратніше, декоративніше;
  • більш теплолюбна;
  • квітки бувають не тільки червоно-рожевими, а й білими, до того ж вони дрібніші.

Наведені описи справедливі для природних, диких видів. Їхні сучасні культивари можуть виглядати зовсім інакше. Особливо це стосується забарвлення квіток, їх форми та розмірів.

Щоб продемонструвати це, дамо опис деяких поширених сортів.

Альберт Елізабет (Albert Elisabeth). Раноцвіте, іноді розквітає вже до Нового року. Квітки білі або рожеві, махрові. Дуже великі, до 11 см. у діаметрі.

Концинна (Concinna). Один із найкращих кімнатних сортів з великими, світло-бузковими квітками, пелюстки яких покриті малиновими точками. Крона прагне рости убік, тому для сорту потрібні широкі підвіконня. Пізньоквітучий.

Київський вальс . Вітчизняний сорт індійської азалії, з біло-рожевими, лійчастими квітками. Частина пелюсток додатково прикрашена точковим, червонувато-малиновим набризком.

Ензетт Дагмар (Enzett Dagmar). Рання цвітіння, з махровими, блискучими, густо-рожевими квітками, діаметром близько 7 см.

Макс Шамі (Max Schame). Середньоквітучий махровий сорт. Пелюстки сильно гофровані, лососевого кольору, але по краях проходить біла облямівка.

Ніобе (Niobe). З групи пізньоквітучих. Квітки білі, махрові, зів зеленуватий, на пелюстках розсипані червоно-рожеві цятки.

Багато років селекціонери рухалися у бік збільшення розмірів квіток та ступеня їхнього махровості. Прагнули також до різноманітності забарвлень. Зараз з’явився новий тренд: сорти з навмисне дрібними, простими квітками. Серед новинок і зовсім дива: ампельні азалії.

Особливості догляду за кімнатною азалією

Ми вже наголошували на примхливості цих рослин, і підкреслимо інформацію ще раз. Секрет простий: квіти вимагають постійної високої вологості та прохолоди . Адже в наших квартирах, навпаки, уникають холоду та вогкості. Ось і виходить конфлікт інтересів!

Тому утримувати азалію саме в квартирі, та ще цілий рік, буде дуже складно. Доведеться закликати на допомогу інші «підсобні приміщення»: балкон, лоджію, тінистий літній садок. Ідеальний варіант – окремий зимовий сад із літнім охолодженням. Але це вже по суті оранжерейний, а не кімнатний зміст.

Будемо конкретнішими, і розглянемо окремо, докладно, всі основні компоненти вирощування домашньої азалії.

Температура

Чи не основний, вирішальний параметр. В ідеалі, у теплий період року вона повинна знаходитись у межах від +15 до +18°. Звичайно, влітку такого рівня можна досягти лише за допомогою кондиціонера. Іноді, якщо є така можливість, горщик із рослиною виносять на весну та літо в садок, обов’язково в тінь. Тут простір навколо нього регулярно зволожують, щоб збити температуру.

Починаючи з середини осені, і якусь частину зими, до початку бутонізації, температура має бути ще нижчою: близько 5-8 градусів тепла. Буде чудово, якщо у вас є трохи утеплений балкон. Тут зазвичай холодно, але потрібно стежити, щоб під час зимових морозів температура не впала нижче за критичну (не нижче +2°), та й то короткочасно.

Деякі любителі кімнатних квітів, які не мають необхідних умов, зимують горщик з азалією на підвіконні. Вони споруджують з підручних матеріалів певну подобу екрану, що захищає квітку від сухого і теплого кімнатного повітря. Ґрунт у горщику по можливості обкладають снігом, шматочками льоду. У таких умовах, якщо у вас не дуже якісні віконні рами, навколо кущика буде досить прохолодно. Звичайно, не 8 градусів, але 10-12 цілком реально. А це вже добрий шанс на виживання азалії!

Вологість повітря

За своєю важливістю цей компонент мало поступається попередньому. Сухе повітря — найлютіший ворог азалії! Адже вона генетично пам’ятає холодні, постійні тумани на вологих схилах Гімалаїв.

Якщо взимку не вдалося забезпечити низьку температуру, тоді найкращий вихід – регулярно включати біля горщика зволожувач повітря. Не забувайте, що повітря в наших міських квартирах під час опалювального сезону навіть більш сухе, ніж у найсильнішу літню спеку . Це не стосується приватних будинків із пічним опаленням, але їх зараз уже мало.

Зволожувати повітря доведеться й у теплий сезон. Відмінним варіантом стане винесення азалії в тінистий садок. Хтось ставить горщик у широкий піддон із вологим керамзитом. Загалом, робіть, що можете, але підвищити вологість порівняно зі стандартною вам необхідно. Це дуже відповідальний момент!

Освітлення

Воно має бути яскравим, хорошим, але все ж таки прямі сонячні промені протипоказані. Від них, особливо влітку, у азалії виникає опік листя, а також їхнє пожовтіння. Добре підійдуть західні, і навіть північні підвіконня, особливо якщо вікно велике.

У випадку, коли доводиться утримувати горщик біля вікон з більш південною експозицією, вікно притіняють щільною тюльовою завісою в ті часи, коли воно освітлене прямим сонячним промінням.

Під час бутонізації, яке нерідко припадає на зиму, а також у період цвітіння, буде корисно досвічувати кущик спеціальними, або навіть звичайними люмінесцентними лампами.

Правила поливу азалії

І тут також все не так просто. Режим поливу тісно пов’язаний із температурою та вологістю повітря. Взимку, якщо витримано «холодний вміст», поливати потрібно потроху, адже практично всі життєві процеси квітки у цей час сильно загальмовані.

Влітку, в теплу пору року поливайте регулярно, але так, щоб земля встигала помітно просихати. І надмірне зволоження, і пересушування, однаково негативно позначаться на стані рослини. Найбільше ваша вихованка потребує вологи в період цвітіння .

Дуже важлива якість води! Вона має бути м’якою, без солей. Деякі квіткарі взагалі радять використовувати дистильовану, або хоча б відстояну та прокип’ячену. Можна зустріти інформацію про те, що добре поливати зібраною дощовою водою. Колись така порада була справедливою, але зараз до неї варто поставитися з підозрою, особливо у великих містах. Тут у атмосферних опадах часто міститься чимало шкідливих домішок.

Взимку корисно зволожувати землю снігом чи шматочками льоду.

Азалії люблять кислий грунт, що взагалі рідкість серед кімнатних квітів. Тому добрий захід — хоча б через раз додавати в поливу лимонну кислоту: третину чайної ложки на літр води. Крім іншого, такий прийом видаляє з води зайві солі, пом’якшує її. Але для цього підкислити потрібно заздалегідь, після чого відстояти воду та акуратно злити, видаляючи осад, який, можливо, осяде на дні.

І ще три важливі зауваження:

  • поливати азалію потрібно завжди холодною водою;
  • не можна, щоб у піддоні довго стояла вода. Зайву зливайте хвилин через 15-20 після поливу.
  • З огляду на властивості субстрату, корисно іноді поливати азалію шляхом занурення горщика у воду, приблизно півгодини.

Як підгодовувати азалію

Як тільки почнуть формуватися бутони і протягом цвітіння, користуйтеся калійно-фосфорними сумішами: Кеміра-люкс, Уніфлор-бутон. Зручно використовувати готову суміш, яка так і називається: “Азалія”.

Після відцвітання, протягом місяця-півтора, підгодівлі не потрібні. Це час, коли квітка перебуває у стані спокою.

Надалі — удобрюють двічі на місяць, тією самою «Азалією», або звичайним суперфосфатом: приблизно чверть чайної ложки на літр води. Із середини осені підживлення припинити.

Якщо використовуєте інші суміші, враховуйте, що в їхньому складі не повинно бути хлору. Він погано впливає цю культуру.

Яким має бути ґрунт для азалії

Як і добрива, у садівницьких магазинах можна купити ґрунтову суміш, спеціально приготовану для азалій та рододендронів. І це було б найкращим рішенням. Але якщо такого субстрату немає, користуйтеся будь-якою, з обов’язковою умовою: він повинен мати кислотність рН у межах від 4 до 5,0. Крім того, структура складу легка, водо- та повітропроникна; в той же час, що добре утримує вологу.

Любителям самостійно приготовлених сумішей даємо простий рецепт:

  • Верхній шар землі з-під сосни або (краще) ялини – 2 частини. У ній має бути багато напівперепрілих голок.
  • легка листова земля – 1 частина;
  • Дрібнорублений мох-сфагнум – 1 частина. Мох можна купити у садових центрах.
  • верховий торф – 1 частина;
  • крупнозернистий річковий пісок – 1 частина.

Формування крони азалії

Закладка бутонів відбувається на кінчиках нових пагонів, тому чим більше, тим пишніше виглядатиме ваша красуня. Для цього регулярно видаляйте всі квітки, які вже відцвіли і в’януть. Паралельно з цим, прищипуйте пагони, що виростають під час цвітіння.

А трохи пізніше, у травні та червні, обрізайте всі пагони, насамперед ті, що надмірно витяглися. Прагніть утримувати крону густу, округлу, майже кулясту. Чим більше кінчиків відщипнете, тим більше виросте нових пагонів. А кожен із них — потенційна квітка.

Починаючи з середини літа, припишіть обрізку і прищипку, адже молоді пагони повинні встигнути набратися сил перед зимівлею. Зрозуміло, протягом усього сезону, а особливо навесні, не забувайте про санітарну обрізку. Видаляйте всі засохлі, і просто кволі, гілочки.

Особливий період – цвітіння азалії

Одна з найцінніших якостей рослини – вона зацвітає рано, найчастіше ще взимку, коли за вікнами лежить сніг. Пишні суцвіття в цей час виглядають подвійно дивовижно: як подарунок погляду, що нудьгував яскравими барвами природи.

Цвіте кущик довго, при гарному догляді – до трьох місяців поспіль! Але це можливо лише за умови правильно організованої зимівлі. Терміни початку цвітіння багато в чому залежить від сорту. Бувають ранні, що зацвітають буквально на початку зими, а то й наприкінці осені. А пізні починають розкривати перші бутончики лише до березня. Між ними – середньоквітучі сорти: вони покриваються квітками приблизно у лютому.

Всі любителі кімнатного квітництва знають: під час цвітіння горщик бажано не переставляти на нове місце, і навіть не повертати навколо осі. На щастя, азалія в ці ігри не грає, що є величезною перевагою! Якщо вона заклала бутони і зацвіла, можете сміливо рухати її, переставляти, навіть забирати в іншу кімнату. Квітуча азалія ніби «губить голову».

Але тільки на якийсь час! Після закінчення цвітіння вона «одумається». Негайно поверніть її на колишнє місце, причому саме тим боком до вікна, як було під час формування бутонів. Щоб не помилитися, перед “тимчасовим переїздом” нанесіть на горщику відповідну орієнтовну мітку.

Пересадка та розмноження азалії

Наша героїня не любить пересадку і погано на неї реагує. Це квітка-традиціоналіст, що не приймає змін ні в чому. По можливості максимально використовуйте обережну перевалку, щоб не зачіпати коріння.

Важливо здійснити перевалку в новий, більший горщик після закінчення першого цвітіння молодого куща.

Надалі пересаджуйте приблизно раз на 3 роки, в ємність трохи більшого обсягу. Завжди пам’ятайте про особливе значення хорошого дренажного шару. Щорічно, після цвітіння, корисно замінити верхній шар субстрату на новий, не виймаючи рослини з горщика.

У домашніх умовах розмножують способом живцювання . Живці беруть «середнього віку»: не зовсім молоді, але ще й не сильно здерев’янілі. Найкращий час для цього – початок літа.

Живці довжиною 6-8 см. занурити в легкий субстрат, приблизно на 2 см. Можна використовувати суміш піску та торфу. Зробіть для живців міні-тепличку, і тримайте її за нормальної температури 24-26°, регулярно провітрюючи. Перед посадкою краще обробити зрізи стимулятором утворення коріння: наприклад, Корневін.

Краще видалити на живцях все листя, або залишити не більше двох

Якщо в процесі вкорінення прокльовуватимуться нові пагони – негайно їх видаляйте, поки не утвориться гарний пучок коренів. Зазвичай це відбувається через 6-8 тижнів не раніше.

Іноді старі, міцні кущі ділять на 2-3 частини. Але така операція не завжди закінчується успішно. Пам’ятаємо, як негативно азалія реагує навіть на пересадку! А тут вам доведеться розрізати її коріння на частини.

Можливі проблеми з азалією

Найчастіша неприємність – пожовтіння листя, і подальше його опадіння . Причини цього можуть бути різні, але найімовірніша — занадто сухе повітря і висока температура. Останнє характерне для неправильного зимового утримання і посилюється недоліком освітлення.

Серед інших причин:

  • Пересушування земляної грудки. Але в цьому випадку листя спочатку втрачає тургор.
  • Застій вологи у горщику, особливо взимку на холодному підвіконні. Пам’ятайте, що взимку поливи потрібно скоротити.
  • Грунт не кислий, а залужений солями. При цьому варіанті листя жовтіє не відразу, а поступово.
  • Рослина заражена комахами, що смокчуть. Слід перевірити на наявність клещика, листовійки, азалієвої молі.
  • влітку рослина опинилася під прямими, жорсткими променями сонця.

Друга часта скарга – цвітіння мізерне, або відсутня . Можливі причини:

  • неправильна зимівля у надмірно теплому, сухому приміщенні;
  • Погана обрізка влітку. На рослині мало нових пагонів.
  • Земля бідна. Відсутні підживлення, давно не пересаджували, не додавали нового субстрату.
  • також можливе зараження шкідником, особливо кліщиком, що висмоктує з бутонів соки.

Ще одна проблема: квіткові бруньки є, але вони зелені, і не розвиваються . Зазвичай до такої картини наводить зайва вологість ґрунту, або протяги.

Якщо ж спостерігаються бутони коричневого кольору, при цьому листя в’яне, полив потрібно збільшити і обов’язково знизити температуру повітря.

Висновок

Таким чином, очевидно, наскільки непроста у догляді ця кімнатна рослина. Вводити його у свою колекцію слід лише в тому випадку, якщо у вас напрацьований добрий досвід, а також є відповідні побутові умови. Але, крім досвіду, знадобиться велика увага, і навіть свого роду чуйка, щоб розуміти всі нюанси зовнішнього вигляду азалії. З цією квіткою потрібно подружитися, і тільки тоді вона сповна обдарує господаря своїм чудовим цвітінням посеред зими.

Важливе значення має також правильний підбір сорту . Адже різні культурні форми демонструють різну стійкість до несприятливих кімнатних умов.

Кімнатна Азалія – догляд за квіткою в домашніх умовах

Але проходить місяць або два, і вазон починає боліти… Тому за азалією закріпилася слава примхливого і «невдячного» квітки.

І важко повірити відгуками, які стверджують, що окремі квітникарі майже не доглядають за своєю зеленою улюбленицею, а вона не тільки не втрачає листочків, але і прекрасно цвіте в домашніх умовах. Адже все це правда! Головне, влаштувати квітці правильний догляд.

Цей вічнозелений гіллястий кущик широко поширений в природі Японії та Китаю. Також рододендрони (азалія — назва кімнатної квітки з цього роду) можна побачити в Північній Америки і навіть на півдні Європи. «На волі» ботаніки нарахували близько 350 видів рослин.

У Росії її завезли на початку 20 століття. Як і більшість екзотів, спочатку вона «акліматизувалася» тільки в оранжереях або ботанічних садах. Але потім селекціонери вивели сорти кімнатні

До речі! Слово «рододендрон» в перекладі з грецького означає «рожеве дерево», «дерево троянд». А слово «азалія», як не дивно — «сухий». Дивлячись на сучасні доглянуті вазони на наших вікнах, важко повірити, але в дикій природі цей чагарник не завжди має «презентабельний вигляд. Розростаючись, кущ стає «скопищем» довгих голих гілок. Які, втім, в термін покриваються квітами.

Вибір і догляд після покупки кімнатної квітки

Само собою, в магазині руки потягнуться саме до квітучого кущика. Вибирайте не повністю розпустилася, а всипаний поки ще «сплячими» бутонами.

До того ж, флористи впевнені: не до кінця «розгулялася» азалія швидше адаптується до умов вашого будинку.

Також пильно огляньте листочки. Наявність шкідників — резонна причина залишити азалію на полиці магазину.

А якщо при нахилі вазона в нижній частині крони ви побачите сухі листочки, це означає одне з двох: або рослина заражене квіткової хворобою, або за ним неправильно доглядали. У будь-якому випадку краще не ризикуйте, особливо якщо вазон вибирається на подарунок.

Види, які підходять для вирощування в квартирі (будинку)

З усіх видів азалії в квартирі можна вирощувати тільки два — індійську і японську. Тому везти держак невідомої вуличної азалії з-за кордону, а потім намагатися виростити в горщику — не найкраща ідея. Це рослина вийде не пристосованим до нашого клімату і навряд чи приживеться.

  • Індійська азалія (вона ж — рододендрон Сімса) більш популярна. Кущик виростає максимум до 50 см. Він покритий невеликими темно-зеленими листочками довжиною близько 3,5 див. Поверхню листків злегка опушена. Діаметр квіток від 3 до 5 див.
  • Японська (рододендрон тупий) виглядає мініатюрніша. Її листки більш дрібні, з глянцевим покриттям. Квітки теж менше. Зате така азалія вважається більш живучою — її можна вирощувати не тільки в будинку, але і в саду.

Догляд відразу після покупки

В магазин з розплідника азалії надходять у так званому транспортувальних грунті — «порожньому», накачаному великою кількістю хімії. Добрив в ньому вистачає тільки на цвітіння рослини при продажу. Далі кущика просто нізвідки черпати життєві сили.

Тому рослина важливо пересадити в живильний грунт.

Дайте квітці постояти у вашому будинку 2 тижні. За цей час він звикне до освітлення, вологості, температурі свого нового житла. І лише після цього можете тривожити його пересадкою (про неї докладніше розказано нижче).

До речі! Якщо що-то в будинку (освітлення, температура) азалії не подобається, вона починає скидати бутони, а потім і листочки. Але коректування умов утримання квітки (чим швидше ви виправите недоліки в догляді, тим краще) може зупинити цей «деструктивний» процес.

Догляд за азалією, полив і підживлення

Освітлення

Вам доведеться знайти компроміс. З одного боку, кімнатна азалія любить світло. З іншого, пряме попадання сонячних променів поранить її листочки (на них залишаться негарні опіки, з-за яких листочки з часом відмирають). Тому стежте за тим, щоб світло було яскравим, але розсіяним.

Відразу поставте горщик з купленим квіткою на підвіконня:

  • західного вікна (ідеально);
  • східного вікна;
  • північного вікна.

Якщо вікно в квартирі тільки одна і вона виходить на південь, тримайте азалію на підставці або на стіні біля вікна, а на підвіконня виставляйте тільки восени і взимку. Не страшно, якщо квітка при цьому буде рости в півтіні.

До речі! З жовтня по листопад кущик формує квіткові бруньки. Для цього процесу йому потрібне світло. Само собою, природного освітлення кущика (на якому б вікні він не стояв) буде мало. Заведіть лампу денного світла або спеціальну фитолампу і подсвечивайте кущик вранці і вечорами. Такий прилад коштує пару сотень рублів, зате в нагороду ви отримаєте розкішно квітучий вазон (і вся ця краса буде радувати око на фоні зимових холодів за вікном).

Температура

Азалія — «рослина спартанців». Цілий рік кущика найбільш комфортно при температурі від 18 до 15 градусів. Тому азалія добре росте в першу чергу в квартирах з кондиціонерами. Якщо такого приладу у вас немає, на літо можете переставити горщик на відкритий балкон (звичайно, якщо там азалія не буде «дбати» під прямими сонячними променями). Господарі приватних будинків можуть виставляти вазон у сад.

До речі! З жовтня по листопад (закладка бутонів) азалії потрібна ще більш низька температура — від 12 до 10 градусів. Її можна організувати, виставивши горщик на закритий, утеплений балкон (у листопаді важливо, щоб такий балкон хоча б злегка опалювався).

Вологість

Азалія «щаслива», коли зростає при підвищеній вологості повітря. Швидше за все, зволожувача повітря у вас немає. Але можна обійтися дрібними витратами — купіть розпилювач (пульверизатор) і пару раз в тиждень, а влітку — щодня обприскуйте квітка. Воду можна брати прохолодну.

Але! Якщо листочки азалії обожнюють вологу, то квіти її побоюються. Тому намагайтеся не потрапляти на них. Але і повністю взимку від обприскувань теж не відмовляйтеся. Саме під час роботи опалювальних приладів азалія найбільше страждає від пересушеного повітря.

В якості альтернативи цієї водної процедури» азалію можна вирощувати біля акваріума (або просто тримати поруч з горщиком ємність з каменями, які ви будете часто поливати).

Якщо на літо ви виставили азалію в сад або на відкритий балкон, тут її не можна обприскувати. Про хороше самопочуття квітки подбають атмосферні опади (дощ, роса).

Полив

  • Для азалії важливо, щоб поливи були регулярними. Не дозволяйте грунту в горщику висихати повністю. Але звичайно, ростити азалію в постійній калюжі теж не потрібно. Дотримуйтеся золотої середини, щоразу вносячи невелику кількість води.
  • Воду, яка виливається з горщика в піддон, потрібно видаляти. Якщо цього не робити, вона буде повертатися назад в горщик, і з-за цього можуть гнити корінці. А дізнаються про цю хворобу, на перших порах протікає майже безсимптомно, коли вже пізно щось робити.
  • Якщо ви недогледіли і грунт висох, поставте горщик у тазик з трохи теплою водою. Через 2 години вийміть його, переставте в умивальник, щоб з горщика стекли надлишки води. Після цього рослину можна повертати на «рідний» підвіконня.
  • У будь-якому випадку для поливу використовуйте м’яку воду. Якщо ви живете в селі і вода у вас своя (скажімо, зі свердловини, з колодязя), її можна використовувати відразу. Міську, водопровідну (тобто очищену) воду потрібно відстоювати, щоб з неї зникли сполуки хлору. Для цього воду наливають у відкриту ємність і відстоюють протягом 2 діб (накривати ємність не потрібно, кришка буде заважати хлору залишати рідина).
  • Якщо іншим вазонам «за смаком» підігріта вода, то для азалії можна використовувати прохолодну.
  • Найбільше води рослина потребує в період цвітіння.
  • Іноді для квітки можна робити коктейль: 2-3 краплі лимонного соку на разову норму води. Таким коктейлем азалію можна поливати двічі на місяць.
  • Вважається, що поливати (як і обприскувати) азалію найкраще вранці.

Підгодовування

Для азалії купують мінеральні добрива. Їх випускають як рідкими (концентрати), так і сухими (для індивідуального приготування розчинів для поливу)

Підживлення не повинно бути:

  • хлору (найлютіший ворог азалій);
  • вапна (роскисляє грунт, роблячи його непридатним для цієї квітки).

Простіше всього не купувати універсальну «мінералку», а пошукати склад, який створений спеціально для азалій.

Вносять підживлення по такій системі:

  • Весна і літо. Вносьте розведене по інструкції харчування 4 рази на місяць (якщо виробник не вказав іншого).
  • Осінь — зима. Скоротіть кількість підживлень до 1 разу в 4 тижні.
  • Жовтень — листопад (період бутонізації). Зверніть увагу, щоб у складі харчування було досить калію і фосфору.

Обрізання і прищіпка

Ці процедури потрібні для оформлення акуратною крони рослини, і для рясного цвітіння (бутони формуються на кінчиках молоденьких гілочок).

За допомогою прищіпки азалію можна оформити не тільки кущиком, але і штамбовым деревцем (просто видаливши зайві гілочки).

Планову обрізку проводять у травні. Обережно пріщіпніте молоді гілочки, видаляючи все зайве (на кожному молодому втечу залиште по 4-5 листочків). А якщо вам здається, що кінчики виходять занадто размочаленными (це погано, може завестися гниль), краще користуйтеся ножицями.

Не потрібно стригти всі гілки поспіль — тільки надто витягнулися.

Проводити таку процедуру можна до червня (включно). Выщипывайте всі молоді гілочки, наростаючі навколо квіткових нирок. Чим пишніше розростеться ваша азалія, тим менше у неї буде сил на цвітіння

До речі! На фото в інтернеті часто показані спеціальні садові секатори. У більшості квітникарів їх немає. Але і звичайні ножиці для паперу з пагонами впораються. А якщо у вас є кухонні ножиці, вони «приборкають» навіть самі щільні, здеревілі гілочки.

Ви все зробили правильно, якщо через 15 (приблизно) днів після обрізки кінчики прооперованих» гілочок прикрашають листочками.

Як доглядати за квіткою після цвітіння

Азалія цвіте взимку

Цвітіння цього вічнозеленого чагарнику починається тільки на 3 або 4 рік життя.

  • найчастіше мають рожеве забарвлення (відтінки можуть бути як приємними, так і насиченими);
  • існують сорти з білосніжними, фіолетовими, червоними квітами (а є і двоколірні сорту — скажімо, Schneegold або Подолянка);
  • за формою бутонів квіти бувають рівними (простими), слабомахровыми та махровими.

Частіше поливайте квітка в цей час!

До речі! Якщо інші кімнатні вазони при цвітінні стають дуже ніжними (не чіпайте їх, не повертайте, і взагалі, не дихайте в їх бік), то азалія не така. Цей прикрашений квітами кущик можна сміливо рухати, переставляти на інший підвіконня — квіти не опаде.

Догляд після цвітіння

Всі зів’ялі квітки одиночні потрібно обрізати.

Продовжуйте підгодовувати квітка за вказаною вище схемою — поживні речовини йому потрібні, щоб відновитися після цвітіння.

До речі! Досвідчені квітникарі радять після першого цвітіння пересадити кущик.

Вибір грунту і пересадка квітки

Молоді азалії пересаджуйте раз в рік, старі — раз в 3 роки. Під час пересадки зрізайте сухі або мляві гілочки, листочки.

Використовуйте спосіб перевалки, не обтрушуючи з корінців налиплого грунту. Коріння у азалії дуже ніжні, їх легко пошкодити.

Горщик вибирайте неглибокий — коренева система рослини майже вся знаходиться біля поверхні. Важливо, щоб в днище було отвір для випуску зайвого види, і до горщика йшов піддон.

На дно горщика при посадці покладіть трохи дренажу. Наприклад, керамзиту або пінопласту.

Вибір грунту

Азалія любить кислий грунт, pH якого становить від 4 до 4,5.

Тому звичайна грунт («универсалка»), в якому без проблем цвітуть кімнатні фіалки або сенполії, азалії не підійде.

Висаджуючи або пересаджуючи азалію, можна піти двома шляхами:

  • Купити готову грунтосуміш. Як правило, вона так і називається — «Для азалій». Якщо не знайшли, шукайте грунт для рододендронів або гортензій.
  • Змішати грунт самостійно. Формула правильної грунту така: 2 частини перепрілої хвої (або грунту, набраного в хвойному лісі, парку) + 1 частина піску (обов’язково великого, так званого річкового) + 1 частина моху сфагнуму (росте в лісах, що продається в магазинах для садівників). Також підійде так звана вересова земля (суміш хвойної, торф’яної землі і піску).

До речі! Крупний пісок від звичайного, дрібного будівельного відрізняється тим, що добре пропускає воду і не злипається. Дрібний же навпаки, швидко «склеюється»в горщику, не даючи коріння рослини дихати. Тому запитуйте у квіткових крамницях саме крупний пісок, коштує він копійки (у крайньому випадку замініть його дрібним перлітом)

А якщо ви — перфекціоніст, можете придбати ще й спеціальні тест-смужки для визначення точної кислотності грунту.

Способи розмноження азалії

Фахівці вирощують азалії з насіння, улюблені сорти розмножують щепленням і діленням куща. Але в домашніх умовах краще використовувати перевірений і не клопіткий метод — живцювання.

Влітку з кущика зрізається кілька стеблових полуодревесневших живців з нирками. Зріз можна вмочити в «Корневін»

Живці потрібно висадити в горщик з грунтом на глибину 1,5 см, а зверху сформувати парник, щоб навколо черешка був максимально вологе повітря. Ви можете або накрити гілочку прозорим пакетиком, або використовувати півлітрову банку.

Час від часу піднімайте парник, щоб полити грунт і обприскати держак. Температура для кращого пророщування — 25 градусів.

Через 1,5 місяці він повинен вкоренитися. Це видно за новими листочками, які держак почне відрощувати. З цього моменту його можна активно формувати. А якщо малюк наростить квіткову бруньку, видаліть її — йому ще рано витрачати сили на таке.

Як боротися з хворобами та шкідниками на азалії

Хвороби азалії

Здебільшого їх спричиняють помилки у догляді.

  • Листки в’януть, жовтіють, опадають. Це або сонячний удар, або брак вологи. Переставте вазон у більш затінене місце і стежте, щоб грунт не пересихав. Також можете участити обприскування.
  • Листочки темніють, сохнуть, скручуються, опадають (як на фото вище). Швидше за все, це фітофтороз. Викликати хвороба може підвищена температура в кімнаті і зайва вологість. Крім виправлення умов утримання потрібно терміново підлікувати квітка, обробивши «Фитовермом» або бордоською рідиною.
  • Листочки жовтіють. Можливо, в грунті багато глини або солей кальцію. Пересадіть азалію в свіжу, кращу грунт. Також причиною пожовтіння кущика може послужити хлороз — нестача поживних речовин. Перевірте, чим і як часто ви підгодовуєте рослина. Якщо пересадити азалію поки не можна, можете одне харчування внести позакореневим методом (обприскати кущик розчином) — так азалія краще засвоїть «їжу».
  • Квіти жовтіють, в’януть, опадають. Можливо, азалії не подобається вода або не підходить добриво. Якщо ви до цього відстоювали воду, спробуйте кип’ятити її.
  • Азалія дуже швидко відцвіла. Їй жарко і не вистачає обприскувань. Також «вкоротити» цвітіння може брак поливів.
  • Сіра гниль або іржа на листочках. Зріжте хворі листочки. Перевірте, чи не мерзне чи вазон.

Шкідники

Азалії загрожують ті ж комахи, які інколи вражають інші кімнатні квіти: кліщі, щитівки. Але є і специфічні шкідники — скажімо, азалиевая моль, гусениці якої гризуть листочки, згортаючи їх трубочкою, або оранжерейна білокрилка, залишає на листочках цукристі виділення (на них може завестися сажістий грибок та інші неприємні болячки).

При першому натяку на появу шкідників збризкайте всю крону азалії мильним розчином. Через 5-10 хвилин кущик промивається під струменем теплої води — залишати мильний розчин на листочках не можна, він «заб’є» їх пластини, заважаючи дихати.

Не допомогло — купуйте отрути (інсектициди він комах або акарициди — від кліщів). Обробку покупними засобами краще проводити на відкритому повітрі (чи хоча б на закритому балконі, який ви після цього добре провітріть) — дуже вже сильний у них запах.

А щоб рослина не стикався з подібною напастю, дотримуйтеся таких правил безпеки:

  • купивши новий вазон (навіть цілком здоровий на вигляд) 2 тижні потримайте його на окремому підвіконні або підставці, виключаючи контакт з іншими домашніми квітами;
  • всі живі букети, які вносите в будинок (неважливо, куплені в переході або нарізані у власному саду) ставте подалі від підвіконня з вазонами;
  • якщо ви живете в приватному будинку, і за вікнами — сад, частіше оглядайте вазони влітку — іноді шкідники проникають через вікна при провітрюванні.

Сорти і види рододендронів на відео з ютуб

Про виведення найпопулярніших сортів рододендронів і азалій розповість фахівець садового центру:

Інформації про цих кольорах багато не буває! Тим більше, що історія появи деяких сортів схожа на пригодницький детектив. Приходьте до нас ще. До нових зустрічей!

Про автора

admin administrator