Як садити малину на дачі

Авторadmin

Як садити малину на дачі

Як садити малину

Ягода малина вабить до себе дітей і дорослих, завдяки своєму неповторному смаку і цілющим властивостям. Але отримання багатого врожаю неможливе без регулярного і пильного догляду за рослиною. Причому передумови для рясного плодоношення закладаються ще на етапі посадки і облаштування малиннику.

Вибір оптимального строку для посадки малини

Якщо ви плануєте розвести на своїй ділянці малину, то варто задуматися, коли краще її садити. Однозначно назвати терміни складно, але при підготовці до посадки слід враховувати кілька факторів.

  1. Кліматичні особливості регіону. Наприклад, в південних областях, де навесні швидко приходить спека і мало опадів, рекомендується садити малину восени, адже цей сезон тут досить теплий і тривалий, що дозволяє молодим рослинам успішно вкоренитися на новому місці. У північних регіонах, навпаки, більш ефективна весняна посадка, так як восени земля рано промерзає, в результаті чого можливе вимерзання рослин.
  2. Специфіка посадкового матеріалу. Зокрема, ступінь засухо- і морозостійкості конкретного сорту і початок активної вегетації рослини. Наприклад, чорну малину краще садити навесні, тому що вона менш стійка до морозів, але має потужнє коріння, що дозволяє їй краще переносити посуху. У свою чергу вегетація жовтої малини починається рано, тому садити її слід восени.

До того ж малина, посадка і догляд за якою вимагає індивідуального підходу з урахуванням характеристик сорту і особливостей грунту, традиційно розмножується декількома способами, що також впливає на вибір термінів посадки.

  • Навесні саджають трав’янисті зелені нащадки, які досягли 20 см, з уже розвиненим білим корінням.
  • Для літньої посадки підходять рослини, вирощені в контейнерах, які за сезон приживуться і будуть готові до зимівлі.
  • Восени садять однорічні кореневі відростки. Про те, що нащадок визрів і готовий до пересадки свідчать бруньки заміщення, що з’являються на кореневій шийці і наявність мочковатих білих коренів.

Де краще садити малину?

Не менш важливим є правильний вибір ділянки для посадки малини. Оптимальним вважається облаштування малиннику на ділянці, що не продувається холодними вітрам і відкритому для сонячних променів. Найбільш сприятливими для малини є слабокислі суглинні грунти, вологоємність, але при цьому і з досить хорошим дренажем. Хороших урожаїв можна добитися і на піщаних ґрунтах, якщо щорічно збагачувати їх перегноєм.

Розташування малинників слід підбирати, враховуючи і те, які рослини будуть з ним сусідами. Так, садити малину поруч з деякими плодовими деревами, картоплею, томатами, суницею і полуницею не рекомендується, оскільки вони схильні до однакових захворювань і страждають від загальних шкідників. Погано уживається малина зі смородиною і обліпихою, тому що їх коріння залягає на однаковій глибині і може заглушати один одного. Також слід звернути увагу і на сусідство малини різних сортів. Наприклад, щоб убезпечити чорну малину від зеленої мозаїки, її потрібно садити на відстані не менше 100 м від кущів червоних сортів, які часто є носіями цього захворювання в прихованій формі.

Підготовка ґрунту

Якщо питання з місцем вже вирішене, то варто розпочати підготовку ділянки для посадки малини. Восени грунт готують за місяць-півтора до висадки саджанців. А якщо планується садити малину навесні, то обробку проводять восени.

Перш за все необхідно очистити ділянку від бур’янів. Далі землю розорюють або перекопують не менше ніж на 30 см углиб. Під перекопування зазвичай вноситься добриво: перепрілий гній (10-30 кг), сірчанокислий калій (40-50 г) і суперфосфат (60-80 г) з розрахунком на квадратний метр. Торф’янисті грунти краще збагатити піском, додаючи по 4 відра на 1 м. кв.

Способи посадки малини

Паралельно з підготовкою ділянки слід визначитися як садити малину, а саме вибрати конкретний спосіб посадки.

Найбільш поширеними способами вважаються кущовий і рядовий. У першому випадку кущі саджають на відстані 1,5-1,7 м. При цьому вже на 4 році вирощування виходять пишні кущі з 10 розвиненими пагонами. Слабкі і пошкоджені поростки вирізують.

При рядовому способі пагони садять в окремі ямки або траншеї. Ямки викопують глибиною до 40 см і до 50 см в діаметрі, щоб в них повністю містилося коріння саджанців. Технологія посадки малини ямним способом передбачає додавання добрива безпосередньо в лунку, якщо воно не вносилося при перекопуванні ділянки. Поживна суміш для однієї ями включає в себе перегній або компост (3-5 кг), калійну сіль (20-25 г) і суперфосфат (30-35 г).

Незважаючи на велику трудомісткість, найбільш популярним і ефективним способом вважається посадка малини в траншеї, які готують за 2-3 тижні до посадки. Копають їх шириною в 50-55 см і глибиною 40-50 см. Далі на дно вкладається перепрілий гній шаром в 10 см, рівномірно по ньому розподіляється суперфосфат і присипається біогумусом.

Якщо на обраній ділянці верхній шар грунту досить родючий, то його також укладають на дно. При цьому можна додати помірну кількість деревної золи.

На невеликих ділянках практикується посадка малини в ємності. Для цього використовують пластиковий або металевий посуд глибиною і діаметром близько 50 см. Ємність без дна закопується в землю і заповнюється родючим грунтом і добривами. Коренева система кущів, посаджених таким способом, не буде розростатися і заглушати інші рослини.

Технологія посадки малини

На цьому етапі стає актуальним питання «як правильно посадити малину?». Варто відзначити, що технологія посадки буде дещо відрізнятися в залежності від особливостей посадкового матеріалу і обраного способу посадки.

Як посадковий матеріал зазвичай використовують однорічні пагони, зелені нащадки (наприклад, для розмноження ремонтантної малини), а також кореневі живці. Говорячи про те, як садити малину, не завадить нагадати, що для посадки краще вибирати саджанці із середніми або тонкими пагонами і добре розвиненою кореневою системою.

Посадка пагонів

Схема посадки при кущовій методиці передбачає розміщення рослин так, щоб в ряду між окремими кущами було близько 1,2 м, а міжряддя в такому випадку роблять шириною в 1,5-1,8 м. При траншейній технології в рядах саджанці розташовують на відстані 30-50 см, між рядами залишають смуги шириною в півтора-два метри. Деревоподібну малину садять з міжряддями не менше 2,5 метрів, щоб нижнім брунькам було достатньо світла.

Безпосередньо при посадці саджанець розміщують в центрі лунки або траншеї і добре розправивши коріння присипають землею злегка струшуючи, щоб грудки грунту щільно зайняли весь простір навколо коренів. Глибина посадки визначається так, щоб брунька заміщення, розташована біля основи стебла, ховалася на 2-3 см в землю. Грунт навколо саджанців ущільнюють. Кожен кущ поливають, використавши для цього 5-6 л води. Після посадки саджанці обрізають, залишаючи 15-20 см при осінній посадці і 30-40 см при весняній.

Посадка живців

Також малину садять живцями. Для цього восени заготовляють відповідні кореневі живці діаметром 3-5 мм. Їх розрізають на фрагменти по 10-15 см. Взимку живці зберігають у вологому піску в підвалі. Ранньою весною, на підготовленій і удобреній ділянці роблять борозенки глибиною в 5 см і розкладають в них живці. Канавки засипають землею і поливають. Вже до осені з’являються рослини з розвиненою кореневою системою з 2-3 пагонами. Більш ефективною вважається посадка живців в парники з грунтом.

Посадка насіння

Іноді садівники практикують посадку малини з насіння. Посадковий матеріал купують або заготовляють власноруч. Для цього беруть стиглі ягоди і віджимають їх через марлю. Отриману масу можна розмазати по аркушу паперу і трохи просушити. Насіння перемішують з піском і сіють в холодний парник або ящики. Місце висадки має бути вологим і затіненим. Коли на паростках з’явитися 3-4 листочка, їх можна буде пікірувати, помістивши в невеликі горщики або знову в холодний парник. Так, вже до осені можна отримати саджанці, готові до висадки в грунт. При цьому варто враховувати, що насіння проростає нерівномірно, а отримані рослини не завжди зберігають властивості материнських.

Щоб добре росла і плодоносила малина, посадка і догляд за нею повинні бути регулярними. Варто зазначити, що для різних видів, будь то червона або запашна малина, основні правила посадки та догляду практично не розрізняються. Головне, після посадки протягом сезону періодично підгодовувати рослина, боротися зі шкідниками та бур’янами, своєчасно проводити обрізання і поливи, число яких можна скоротити, замульчувавши грунт в малиннику торфом, гноєм або подрібненою соломою.

Малина: правила посадки та догляду +відео

Садівники давно малину вирощують на дачних ділянках. Посадка саджанців проводиться за певними правилами, з дотриманням необхідної довжини міжрядь. Гарний малинник висаджують з використанням натягнутого шнура на кілочки, дотримуючись дистанцію між саджанцями. По периметру малинник обносять невеликим «парканом», щоб кущ ріс рівними рядами. Основний догляд – боротьба з шкідниками та захворюваннями, а також підтримання грунту під кущами в пухкому стані. Важливим етапом догляду є і удобрення рослин. У рясному поливі малина не потребує, його проводять при висадці саджанців, перед цвітінням і в міру необхідності протягом дозрівання.

  • 1 Як правильно садити малину
  • 2 Траншейне посадка
  • 3 Посадка в яму
  • 4 Що повинен включати догляд?
  • 5 Відео «Осіння посадка малини»

Як правильно садити малину

Серед дачної рослинності малина займає почесне місце. Вирощують і люблять її за велику кількість вітамінів, дієтичні властивості. Посадка – нетрудомістке захід. Щоб посадити малину, потрібно дотримуватися простих правил. Чагарник досить невибагливий, витримує низькі зимові температури, посадити його можна практично в будь-який грунт. Урожай малини високий. Але, як і будь-чагарник, садіння малини потрібно проводити за всіма правилами. Важливо визначити, як правильно посадити малину і доглядати за нею в процесі росту і плодоношення. На відео в кінці запису описано, як відбувається процес розмноження малини. Таким чином розмноження проводять у таких сортів: Геракл, Таруса Кумберленд.

Перед посадкою малини важливе значення набуває обробка грунту. Підрослий чагарник не кращим чином реагує на забур’яненість і щільність грунту, потребує догляду. Відповідно, перед посадкою малини землю потрібно очистити від бур’янів і скопати, розпушити. Протягом вегетаційного періоду кущі малини спушують порядку 6 разів. Глибина розпушування становить 7-9 сантиметрів. Посадка проводиться в ями або траншеї. Робити це можна навесні або восени. Можлива також посадка малини влітку.Таким чином сідають кущі сортів Геракл Кумберленд.

Траншейне посадка

Траншейне посадка більш трудомістка, ніж посадка малини в ями, але постачання кожного куща окремо поживними речовинами забезпечується краще. За 20-30 днів до посадки кущів у траншеї їх необхідно заготовити:

Далі розмічається ділянка під насадження малини. Для цього можна вставляти кілочки, натягати на них мотузку. Таким чином, вийде рівна траншея. Ширина його не повинна перевищувати 60 сантиметрів, глибина – 40-45 сантиметрів. На дно підготовленої траншеї викладається шар живильної суміші товщиною близько 10 сантиметрів. Таким способом часто садять такі сорти, як Геракл Кумберленд.

Можна використовувати як готові добрива, так і самостійно приготовані. Приготувати добриво нескладно: прямо на дно траншеї висипається в рівних пропорціях компост і гній і перемішуються, потім рівномірно розподіляються по дну. Найчастіше такого роду добрива використовують для таких сортів: Геракл, Таруса Кумберленд.

Перед висадкою саджанців можна додати в траншею золу. Саджанці в траншеї повинні знаходитися на відстані від 70 сантиметрів, а міжряддя має становити близько 1,8 метра. Ряди бажано розташовувати по лінії південь-північ.

Посадка в яму

Кущі малини в яму висаджуються восени або навесні. Місце для посадки необхідно вибирати на сонячній стороні, обдуваемое вітром. Викопуємо Яму діаметром до 40 сантиметрів. Зробити це треба як мінімум за тиждень до посадки малини, щоб грунт встигла осісти. На дно, так само як і при посадці малини в траншеї, укладаємо добрива: 6 кілограм гною, 200 грам суперфосфату, 200 грамів золи та 50 г сірчанокислого калію. Це найбільш раціональний і ефективний склад живильної суміші для догляду за малиною.

Суміш змішується з землею і рясно заливається водою. Через два тижні можна приступати до посадки саджанців. Коріння рослини обрізають і обробляють глиняну бовтанку. Саджанець встановлюють на насипаний на дні горбок, розподіляючи по його схилах коріння. Акуратно засипаємо саджанець землею, періодично струшуючи рослина для рівномірного розподілу грунту. Утрамбуйте землю навколо саджанця, необхідно полити його 3-4 відрами води.

При посадці саджанців варто подбати про те, щоб кущі не «розповзалися» по ділянці. Для цього по периметру всього малиннику доцільно вкопати оцинкований або алюмінієвий лист висотою до 20 сантиметрів.

Що повинен включати догляд?

Мало знати, як правильно посадити малину. Важливо організувати правильний і своєчасний догляд за кущем. Існує дуже багато сортів малини. Серед них найвідомішими є: таганка, полана, таруса, геракл і кумберленд.

Розмноження чагарнику походить від кореневої системи. Дворічні пагони малини, але давати врожай починаю лише на другому році зростання. Посадка і догляд за малиною обов’язково повинен включати обрізку. Обрізують тонкі або пошкоджені стебла, залишаючи 5-7 здорових, міцних пагонів малини. Велика кількість порослі помітно знижує врожайність куща. Навесні обрізка стебла здійснюється на висоті півтора метрів від кореня; у цій зоні стебла виростають самі великі і якісні ягоди.

Восени кущі обов’язково підгодовувати. Зробити це можна наступним чином: до 2-3 відер торфу додають 100 грамів селітри або сечовини і виливають під корінь рослини, обходячи стороною стебло. Після внесення добрив проводять розпушування ґрунту на 8-10 сантиметрів. Полив проводитися тільки при посадці або підгодівлі. Посушливим літом можна додатково поливати малину по мірі необхідності.Дуже важливо не дати засохнути таких сортів малини, як Геракл Кумберленд.

Важливо також організувати правильну захист чагарників від всіляких шкідників, так як малина досить схильна до захворювань. Найбільш поширене захворювання – плямистість стовбура. Від нього рослина не гине, але істотно знижується морозостійкість рослини.

Захворювання малини може початися з-за частих поливів, несвоєчасного очищення ґрунту від бур’янів або підвищеній кислотності ґрунту. Купуючи саджанці, зверніть увагу на сорт Геракл, він стійкий до захворювань і впливу шкідників, до того ж плодоносить до перших заморозків. Малина польської селекції К стійка до грибкових хвороб та багатьох шкідників, невибаглива у догляді.

Сорти малини розрізняються не тільки за смаковими якостями, але навіть і за кольором. Чорна малина Кумберленд схожа на всім знайому шовковицю або ожину. Плоди цього сорту крім зовнішньої незвичайності, мають вітамінним складом, довго не обсипаються з куща, зберігаються як в свіжому, так і в замороженому вигляді досить тривалий термін.

Догляд за цим сортом досить простий: птахи не клюють ягоди з-за їх кольору, вона не вимагає додаткового укриття навіть у морози, а шкідників у цього виду майже немає. Ремонтантна малина Таганка перериває плодоношення лише з настанням сильних заморозків. Може давати два врожаї за сезон, причому другий урожай може бути більшою першого при правильному догляді.

Сорт малини Таруса ще іменують малинным деревом. Ця малина штамбового типу стійка до багатьох основних хвороб, витримує мороз до -30°C, ягоди має дуже великі, вагою до 16 грам. Перевагою малини є можливість не застосовувати обрізку і встановлювати опору, так як малина цього сорту виглядає як деревце з досить щільним стеблом. Догляд за такою малиною нескладний.

Урожаєм порадує тільки та малина, догляд за якою буде здійснюватися згідно з правилами. Важливо також правильно зберігати саджанці в зимовий час. Якщо восени почалися заморозки, то рослина краще не висаджувати, а зберігати до весни.

Для цього рослину поміщають в поліетиленовий мішок, наповнений мокрими тирсою, і залишають відкритим до настання тепла. Купуючи саджанці, звертайте увагу на пагони рослини. Вибирайте рослина із середніми або тонкими стеблами, не женіться за їх кількістю. Коренева система повинна бути чистою, не засохлої. Тримати довго коріння на повітрі не можна: після покупки відразу ж засипте коріння саджанця тирсою або прикопайте.

Відео «Осіння посадка малини»

Відеоролик, про важливість правильного підходу до висадки малини в грунт. Як правильно садити і як правильно удобрити малину восени. Подивіться це відео, і дізнаєтеся, як правильно садити такі сорти малини, як таганка, полана, таруса, геракл і кумберленд, а також як відбувається процес розмноження в домашніх умовах.

Про автора

admin administrator