Як садити насіння газонної трави

Авторadmin

Як садити насіння газонної трави

Зміст:

Як сіяти газонну траву: від вибору виду газону до посадки насіння

Заміський будинок виглядає ефектно та привабливо, коли територія навколо облагороджена зеленим, рівним, акуратно підстриженим газоном. Травою засаджують простори між клумбами, доріжками, навколо садових дерев, альтанок та басейну. Правильно посаджені галявини невибагливі у догляді та підкреслюють красу інших елементів ландшафтного дизайну. Давайте розберемося, як сіяти газонну траву на ділянці, яке купувати насіння і як правильно доглядати газон, щоб він був красивим і стійким.

Газони прикрашають територію навколо будинку Джерело legendvalley.net

  • Види газонів
    • Декоративний
    • Садово-парковий
    • Спортивний
    • Луговий
    • Планування ділянки
    • Очищення ділянки та видалення бур’янів
    • Корисне відео
    • Вирівнювання, укладання дренажу
    • Внесення добрив, покращення складу ґрунту
    • Корисне відео
    • Посів насіння
    • Полив
    • Корисне відео

    Види газонів

    Трав’яні покриття служать для різних цілей, тому є кілька видів газонів. Краще відразу розділити прилеглу до будинку ділянку на функціональні зони, і визначити відповідний вид трави для майбутнього лужка. Через кілька років після посадки дерн стане таким густим і щільним, що його насилу можна буде прибрати, якщо ви раптом передумаєте, і вирішите в цьому місці спорудити, наприклад, грядки. Для прикраси та облагородження прибудинкових земельних ділянок найчастіше застосовують такі види газонів.

    Декоративний

    Такий вид газонного покриття є прикрасою території. Трава на них м’яка, соковита, яскраво-зелена, але ходити нею не рекомендується. Декоративні лужка легко пошкодити, і вони вимагають ретельного і регулярного догляду. Використовуються в найпомітніших місцях: біля входу до будинку, з боків доріжок та біля клумб.

    Декоративний газон вздовж доріжки, що веде до будинку Джерело oslavan.cz

    Садово-парковий

    Такий газон не такий гарний, як декоративний, проте стійкий до пошкоджень і швидко відновлюється. Їм можна засіяти будь-які ділянки з високою прохідністю та місця відпочинку, де розташовані альтанки, мангали, гойдалки та шезлонги. Такого лужка легко доглядати.

    Спортивний

    Назва говорить сама за себе. Це густа галявина з досить жорсткою травою, якою можна сміливо бігати і грати у футбол, не побоюючись пошкоджень. Відмінний варіант для облаштування дитячого майданчика. Догляд за спортивним насадженням має бути постійним.

    Луговий

    Це вид декоративного газону, що складається з кількох видів багаторічних квітучих рослин. Імітує природні галявини на луках і в лісах, що тішать око різнобарвними дрібними квіточками. Не потрібно великих зусиль, щоб підтримувати такий лужок в ідеальному стані.

    Що потрібно для роботи

    Як посадити газонну траву, використовуючи доступні матеріали та інструменти? Для обробки ділянки та посіву насіння не потрібні особливі навички або спеціальне обладнання, достатньо приготувати:

    • садову лопату та віялові граблі;
    • тачку для транспортування землі;
    • пристосування для утрамбування та вирівнювання поверхні (каток, важка труба);
    • рулетку чи сантиметрову стрічку для вимірювань;
    • кілочки та тонку мотузку;
    • насіння для посіву.

    У деяких випадках знадобляться мінеральні та органічні добрива для ґрунту, щебінь, пісок, а також гербіциди для боротьби з бур’янами.

    Коли краще садити газонну траву

    Посів можна проводити у теплий сезон із квітня по жовтень. Але потрібно, звичайно, робити поправку на клімат конкретного регіону і дотримуватись деяких правил. Так як посадити газон в невдалий час – означає даремно витратити час і гроші, вибирайте відповідні погодні умови для посівних робіт:

    • ґрунт повинен бути достатньо прогрітий, денні та нічні температури більше 10 градусів;
    • занадто суха і спекотна погода не підходить: грунт повинен бути вологим настільки, щоб насіння могло набухнути і прорости;
    • сильний вітер може перешкодити, рівномірно розподілити насіння поверхнею землі;
    • дощова погода зі зливами не найкращий час для посадки: зайва вода утворює калюжі та нерівності, змиває насіння.

    Виходить, ідеальний час для посадки – тепла безвітряна погода без сильних дощів.

    Де купити насіння для газону

    Дуже важливе питання – купівля насіння. Рекомендується купувати посівний матеріал у перевірених місцях: спеціалізованих магазинах чи інтернет-магазинах для садівників. Остерігайтеся купити неякісне насіння (не ті трави, що заявлені на упаковці, або погана схожість), оскільки садити газон заново на місці невдало засіяної ділянки – дуже трудомісткий процес. На покупці насіння краще не заощаджувати. Хороше насіння та грамотний підбір трав є головною умовою для ідеального лужка.

    Якісне насіння необхідне для створення красивого, густого та яскравого газону Джерело peakpx.com

    Скільки коштують насіння газонної трави

    Купувати посівний матеріал потрібно з розрахунку 30-60 г на 1 кв. м. На упаковці зазвичай вказана витрата насіння і є коротка інструкція для посадки даного виду. Насіння продають у поліетиленових або паперових пакетах по 1, 3, 5 і більше кілограмів. Ціни можуть бути приблизно такими:

    • декоративний – 400-600 рублів за 1 кг;
    • садовий – 200-250 рублів за 1 кг;
    • спортивний – 200-500 рублів за 1 кг;
    • луговий – 300-500 рублів за 1 кг.

    Виробники роблять суміші із насіння лугових трав, у різному співвідношенні для різних видів газонних покриттів. Для середньої смуги Росії найчастіше використовуються:

    • тонконіг лісовий, лучний або однорічний;
    • вівсяниця лучна, червона, овеча;
    • польова собача, тонка, біла;
    • тимофіївка лугова;
    • багаття м’яке, безосте.

    Ціна травосуміші залежить від виду і кількості рослин, що входять до неї. У грамотно підібраних складах трави доповнюють одна одну і чудово ростуть разом.

    Для облаштування дитячих та спортивних майданчиків відмінно підходить спортивний газон. Джерело wallpaperflare.com

    Як посіяти газон: поетапне керівництво

    Щоб скласти загальне уявлення про те, як садити газону, ознайомтеся з коротким планом робіт:

    1. Розмітка ділянки.
    2. Видалення бур’янів, перекопування, вирівнювання, укладання дренажу.
    3. Внесення добрив, покращення складу ґрунту.
    4. Утрамбування.
    5. Посів насіння.
    6. Полив.

    Планування ділянки

    Межі майбутнього газону можна намітити, вбивши дерев’яні кілочки і натягнувши між ними мотузку паралельно до землі. Для цього можна використовувати будівельний рівень. За розміткою зручніше виміряти площу ділянки під посів та розрахувати необхідну кількість насіння. Також мотузки допоможуть визначити нерівності чи ухили, які пізніше можна буде вирівняти. Розмітку краще залишити до того часу, коли трава досить підросте, – це буде огорожею, і захистить несхідні сходи від витоптування.

    Очищення ділянки та видалення бур’янів

    Перед тим, як посіяти газон, землю, відведену під посадку, перекопують і очищають від каміння, палиць та іншого сміття. Дерев’яні фрагменти в землі не залишають тому, що вони перегнивають і утворюють порожнечі, які потім перетворяться на нерівності. На залишках колод або дощок розростаються гриби, надаючи галявині недоглянутого вигляду.

    Газон без бур’янів виглядає бездоганно і надає території доглянутого вигляду. Джерело peakpx.com

    Якщо ділянка покрита травою, верхній шар (дерни) повністю прибирають. Його зрізають на глибину близько 15 см за допомогою лопати та спеціальною машинкою для зняття дерну.

    Бур’яни мають довге і міцне коріння, і щоб їх повністю видалити, користуються гербіцидами. Хімікат розбризкують на листя та стебло рослини, а після його загибелі видаляють разом із кореневищем. Якщо намагатися вирвати бур’ян або зрізати його, частини рослини можуть залишитися в землі і дати нові сходи.

    Корисне відео

    Вирівнювання, укладання дренажу

    Наступний важливий етап – зробити ділянку ідеально рівною. Завдяки цьому галявина буде чудово виглядати, а волога рівномірно розподілятиметься по поверхні. Якщо утворюються низини і височини, то трава зростатиме нерівно через дефіцит чи надлишок води. До того ж стригти нерівний лужок не дуже зручно.

    Землю перекопують, розбиваючи грудки і добиваючись однорідної дрібної текстури. Потім рівняють широкими граблями, намагаючись забрати всі горбки і заповнити западини. Можна вирівнювати ділянку довгою дошкою, взявшись за її кінці з обох боків.

    Щоб газон вийшов ідеальним – ділянку потрібно вирівняти та утрамбувати Джерело parnik-teplitsa.ru

    Дренаж необхідний для болотистих територій, схильних до застою води. Для укладання дренажного шару потрібно:

    1. Забрати 20 см родючого шару ґрунту.
    2. Укласти 15-сантиметровий шар великої гравію або битої цегли і ретельно утрамбувати.
    3. Засипати 15-сантиметровий шар дрібного гравію або піску знову добре утрамбувати.
    4. Зверху покрити родючим шаром землі, який прибрали на початку.

    Для утрамбування використовують спеціальну ковзанку, або будь-який важкий пристрій, який можна катати: колоду, бетонну трубу, бочку.

    Внесення добрив, покращення складу ґрунту

    Для того, щоб трава добре зійшла і дружно росла, додають мінеральні добрива. З розрахунку 50 г на 1 кв. м мінеральну суміш додають у верхній шар землі (на глибину близько 5 см). Робити це потрібно за 7-10 днів до сівби.

    Якщо ґрунт на ділянці щільний і важкий, додають 1/5 частину піску і перемішують до однорідності. Завдяки піску ґрунт стане дихаючим і вологопроникним.

    Важливо! Перед посадкою насіння ділянку необхідно ретельно вирівняти та щільно утрамбувати, щоб ніде не залишилося порожнеч.

    Корисне відео

    Посів насіння

    Насіння висипають з упаковки у велику суху ємність, наприклад, цебро і добре перемішують, тому що в процесі зберігання суміш могла стати неоднорідною.

    Верхній шар землі розпушують віяловими граблями, роблячи неглибокі борозенки.

    Розподіляють по поверхні насіння: на великих територіях використовують сівалки, на маленьких можна сіяти руками. Необхідно дотримуватись дозування – не менше 40 г на 1 кв. м. Якщо посіяти меншу кількість, галявина вийде з лисинами, які швидко заполонять бур’яни.

    Як сіяти газон рівномірно? Можна розділити ділянку можна на квадрати та розкидати на них відміряну кількість насіння. Не завжди виходить це зробити рівно «на око».

    Полив

    Завершальний етап посадки – правильний полив. Поливати потрібно дрібнокрапельним, або інакше, дрібнодисперсним способом. На шлангах бувають спеціальні насадки такого типу. Сенс у тому, щоб зволожити поверхню акуратно, не розмиваючи і в жодному разі не створюючи калюж.

    Ґрунт зволожують на глибину приблизно 10 см. Частота поливу залежить від погодних умов, в середньому кожні 2-5 днів. Потрібно стежити, щоб земля не пересихала, але й не допускати перезволоження.

    Перші паростки з’являються на 7-20 день після посіву. Трава може сходити нерівномірно: це нормально, якщо для посадки використовували траву суміш з різних видів рослин.

    Для поливу газону використовують дрібнодисперсний (дрібнкопельний) метод. Джерело pexels.com

    Поради від професіоналів для ідеального газону

    Насамкінець – кілька секретів від досвідчених садівників. Вони допоможуть уникнути поширених помилок і отримати в результаті красиве, густе трав’яне покриття без лисин та бур’янів. Поради від професіоналів, як правильно посадити газонну траву:

    • досвідчені садівники рекомендують засівати газон восени, у вересні-жовтні, щоб менше сходили бур’яни;
    • при посадці в іншу пору року, радять залишати землю під парою: перекопати ділянку, дати час бур’янам прорости, знищити їх, а вже потім сіяти газон;
    • по межах ділянки потрібно сіяти густіше, тому що з країв трава сходить гірше;
    • закуповувати насіння потрібно із запасом: якщо на деяких ділянках залишаться лисиці, їх можна буде засадити тим же сортом трави, що і весь газон.

    Корисне відео

    Висновок

    Якщо дотримуватися всіх порад, галявина вийде рівна, з густою та яскравою зеленню. Стригти і поливати газон, що підріс, потрібно по необхідності, 1 раз на 7-14 днів. В решту часу він буде радувати чудовим виглядом, не завдаючи жодного клопоту.

    Ще трохи уваги!

    Напишіть у коментарях, як думаєте – сіяний газон краще, вирощеного в іншому місці?

    Як посадити газонну траву, щоб отримати хороший газон

    Газон – це окраса нашої присадибної ділянки. У сучасному світі використовують і штучні газони, але найчастіше це трапляється біля публічних будівель. А наші присадибні ділянки оточують трав’янисті газони, які виростити досить непросто. Як правильно посадити газонну траву, щоб отримати хороший газон і з мінімальними помилками, як вибрати насіння і підготувати грунт, хвилює багатьох господинь. Дана стаття дає огляд і основні рекомендації, які підкажуть, від чого залежить густота посіву, які способи висівання і його особливості, оптимальний час і тоді матимемо чудове місце відпочинку для всієї родини – красивий газон.

    Види газону та від чого залежить густота посіву газонної трави

    Існують кілька видів газонів – штучні, декоративні, спеціального призначення. Зазвичай на прибудинковій території висіваються декоративні газони.

    Декоративні газони

    • Мавританський газон – висіваються квітучі і злакові культури.
    • Партерний – характеризується однорідним забарвленням, однакової висоти рослин і однорідністю по густоті.
    • Різнотравні – можна обирати висоту трави, яка більше подобається.
    • Луговий – це найпростіший варіант газону. Тому що він імітує природний трав’яний покрив. Такий газон косять лише раз 1-2 рази за літо на початку липні і у серпні, тому часто його називають газоном для ледачих).

    Від чого залежить густота газону

    Як густо сіяти газонну траву і який спосіб найкраще використовувати, це питання часто постає у тих господинь, хто хоче мати красивий газон.

    Густота трави на газоні залежить від правильно підібраної суміші трав з урахуванням клімату, типу грунту, місця, де планується газон (сонячне чи затінене). Зараз можна придбати таку траву як вітчизняних виробників, так і закордонних. Фахівці попереджають, що дороге насіння не обов’язково гарантує гарних сходів і в подальшому – ідеального газону. Вибраний посівний матеріал повинен підходити до умов регіону (кліматичних) і вашої присадибної ділянки.

    Купуючи газонну траву в магазині, треба чітко слідувати інструкції, яка вказує скільки насіння йде на 1 квадратний метр посівної площі. Також, перед висіванням, треба врахувати пору року і грунт, на якому буде газон. Фахівці дали загальні рекомендації –

    Норми витрати насіння газонної трави в залежності від сезону

    Партерний газон: його площа більша за інші декоративні елементи (клумби, дерева)

    В залежності від пори року, коли ми сіємо свій газон, потребується різна кількість посадкового матеріалу.

    • посадка газону восени – керуємося рекомендацією виробників;
    • посів газонної трави весною – збільшуємо кількість посівного матеріалу на половину (тобто збільшуємо на 1,5 від рекомендованої кількості виробником). Це пов’язано з тим, що навесні під час сходу снігу та весняних дощів, певна кількість насіння глибше зануриться в грунт, щось буде змито з водою і не проросте;
    • посадка газону влітку також потребує більшої кількості насіння від рекомендованої виробником норми. Фахівці вважають, що треба додати як мінімум половину від рекомендованої кількості за інструкцією.

    На скільки густим буде газон також впливає і його розташування на присадибній ділянці. Якщо газон робиться на пагорбах, штучних підвищеннях або галявинах, які йдуть під ухил, треба збільшити норму насіння, ніж є в інструкції. Тому що з високої місцини посіяне насіння під час дощу буде вимиватися разом з водою в низини.

    Які способи висівання газону і його особливості

    Якість газону, крім густоти посіву залежить ще й від рівномірності посіву насіння, мова йде про те, щоб не було занадто густих «кущів», а в іншому місці навпаки – майже «лисих» (відсутня трава) і тут доведеться проводити додатковий посів.

    Якщо в господарстві є сіялка, за її допомогою можна рівномірно розподілити посівний матеріал по всій площі газону. Це найефективніший спосіб

    Якщо такого інструменту немає, можна достатньо рівномірно посіяти газон вручну. Для цього насіння готується суміш насіння і дрібного піску в пропорції 1 : 1. Тобто при запланованій інструкцією витраті насіння газонної трави на квадратний метр становить 40 г, то, відповідно, додаємо 40 г піску на метр посівної площі.

    Якщо планується робити газон великої площі, то суміш слід готувати з розрахунку на всю площу обраної ділянки.

    Алгоритм посіву газонної трави вручну: сіється спочатку уздовж підготовленого газону, потім – поперек.

    • Після цього обережно розпушують грунт граблями, щоб прикрити траву шаром землі. Потім землю треба притрамбувати, зазвичай це робиться важким катком.
    • Загрібати посіяне насіння треба віяловими граблями (такими згрібають покошену траву). Якщо віялових граблів нема, можна працювати звичай ними, але тоді треба діяти дещо інакше. Слід зважати, що зубці у звичайних граблів ширші і через це насіння може занадто глибоко зануритися в землю. Або ж між зубцями зберуться грудочки землі, які згребуть більше насіння від потрібного в одну купку. І тоді наш газон буде нерівномірним.
    • При відсутності віялових граблів сіють трохи інакше: спочатку розпушують граблями грунт, потім розсіюють траву і відразу накочують. Каток сам придавить насіння на потрібну глибину і збереже рівномірність посіву.
    • Якщо катка немає, то можна використовувати те, що є в господарстві. Наприклад, деякі садівники радять надіти лижі, звичайно, якщо вони є, і походити в них по всій засіяній галявині, притоптуючи метр за метром.

    Якщо газон висівається не на широкій площі, а робиться вузька газонна смуга, тоді можемо утрамбувати за допомогою звичайної широкої дошки. Зробити це дуже просто: кладемо дошку на газон і ходимо по ній, потім перекладаємо її на поряд на свіжу частину газону і знову трамбуємо, ходячи по дошці. І так, поки не «обробимо» весь засіяний газон.

    Як правильно посадити газонну траву і вибрати оптимальний час посіву газону

    Різнотравний газон складається з рослин різної висоти, але не вище за 80 см

    Фахівці вважають, що садити газонну траву можна з ранньої весни і до середини осені, але треба зважати на певні моменти. Головне пам’ятати, що гарні і швидкі сходи будуть тільки тоді, якщо у землі буде достатньо вологи і погода не надто спекотна. Тому, перш ніж висаджувати насіння трави в підготовлену землю, слід звіритися з довгостроковим прогнозом погоди (мінімум на тиждень) і сіяти у сприятливі дні місячного календаря.

    • Якщо температура повітря очікується +25 °C і вище, не варто садити газон, тому що насіння буде погано проростати.
    • Правильно садити газон у період дощів, тому що завдяки опадам зменшується і температура повітря, і температуру грунту. Весною і восени така погода буває часто, а ось влітку таку погоду можна чекати і місяць, і півтора.

    У разі, коли немає можливості чекати на відповідні погодні умови, тоді варто слідувати простим правилам посадки

    • Висівання насіння слід робити у вечірню пору, після сьомої години вечора.
    • Перед посадкою треба пролити весь грунт майбутнього газону методом дощування, щоб земля вглиб промокла не менше, ніж на 40 см.
    • Після проливу треба почекати 1,5-2 години, щоб вся волога добре ввібралася в землю.
    • Далі слід висівати посадковий матеріал, як зазначалося вище (вздовж газону, потім – у поперек).
    • Наступний крок – розпушуємо землю віяловими граблями.
    • Проводимо трамбування катком або трамбуємо дошкою.
    • В ідеалі можна провести мульчування торфом або перегноєм верхнього шару завтовшки 0,5 см і залишаємо на ніч.
    • Зранку слід полити газон методом дощування повторно.
    • Якщо планується невеликий газон, тоді замість мульчування, можна накрити його «нетканкою» (на великі площі це економічно недоцільно). Полив проводимо просто зверху нетканої тканини – вона добре пропускає і вологу, і повітря (це забезпечить добру вентиляцію). Знімати «нетканку» треба, коли посіви підростуть на 2-3 см.

    Корисні поради, як правильно посадити газонну траву, щоб отримати хороший газон

    Слідування простим порадам дозволить отримати гарну газонну траву, звичайно, якщо у вас якісний посівний матеріал.

    1. Перед тим, як проводити посів насіння, земля під газоном повинна постояти як мінімум 2 тижні, щоб осів перекопаний грунт.
    2. Якщо посадити газонну траву ранньою весною, то проростати газон буде близько 20 днів. Літній посів до сходів потребує 7-8 днів, восени до появи трави після висівання знадобиться до10 днів. Якщо сіяти газон восени, менше зусиль доведеться докладати у боротьбі з бур’янами – їх буде менше. Адже, як би ретельно ми їх не вибирали, якась кількість таких рослин залишається в грунті чи заноситься з сусідніх ділянок.
    3. Якщо земля на ділянці хороша, не варто глибоко перекопувати грунт. Достатньо перекопати верхній шар і вибрати звідти бур’яни з корінням. Такий спосіб не буде давати усадку землі і таким чином отримати рівну ділянку буде значно легше. Фахівці радять, щоб було легше отримати газон однакової густоти, слід розділити ділянку на квадрати і засівати їх окремо, використовуючи відповідну кількість посадкового матеріалу.

    Важливий фактор ідеального газону – правильний полив

    4. На першому тижні поливаємо вручну за допомогою садової лійки з розпилювачем. Тому що в цей період полив з шлангу, якщо спекотна погода, утворить скоринка на грунтрі, яка заважатиме пробиватися і нормально розвиватися траві. Використання автоматичного дощування також в перші дні небажане, тому що буде складно перевірити рівномірність промочування землі.

    Насіння газонної трави треба купувати з достатнім запасом, тому що при низькому проростанні сходів, доведеться підсівати на порожніх місцях, а, якщо трави не залишиться, то купити такий самий посадковий матеріал не завжди можна. І як результат – газон буде відрізнятися за кольором через різні терміни проростання трави.

    У світі існує думка, що найкращі газони в англійців. Вони говорять, що навіть виконання всіх агротехнічних правил посадки газону і при ретельному догляді за ним, газонна трава створить ідеальне рівномірне покриття тільки через кілька років. Вони кажуть: «Треба поливати, косити і знову поливати, а потім знову косити» і так багато років. Тому треба враховувати, що газон в перший рік може не стати ідеальним. Але при регулярному догляді, вже скоро посаджений газон буде милувати око.

    Коли і як садити газонну траву

    Щоб перетворити свою ділянку в акуратну зелену галявину, необхідно витратити досить багато сил і часу. Крім того, потрібно точно знати, коли сіяти газонну траву (восени або навесні), як потрібно за нею доглядати і на які ще моменти слід звернути увагу.

    Газонна трава: особливості

    Відбір рослин, які можуть бути використані в якості газонної трави, здійснювався протягом декількох поколінь. Перевага віддавалася культурам з наступними характеристиками:

    • яскравий і насичений колір зелені;
    • м’яка листя;
    • стійкість до витоптування та пошкодження;
    • несприйнятливість до хвороб;
    • посухостійкість;
    • здатність утворювати «щільний килим».

    Особливо важливим вважається остання якість, оскільки при його відсутності створити повноцінний газон неможливо. До висоти рослин флористи не настільки прискіпливі, проте низькоросла газонна трава вимагає набагато меншого догляду (її не потрібно щотижня стригти і вирівнювати). Також більш далекоглядним буде вибрати багаторічні культури: їх не потрібно щороку висаджувати заново, а активність зростання у таких сортів помітно нижче.

    Цікаво! Існують газонні трави, що допомагають позбавлятися від бур’янів. Вони являють собою суміш рослин, обов’язково включає в себе польовицю побегоносная. Правда, цю культуру для нормального росту і розвитку потрібно дуже багато вологи.

    Завдяки гарному поливу і підгодівлі можна отримати рівномірні зелені сходи вже через 1,5-2 тижні після посадки. Надалі ними можна буде милуватися в ході кожного весняно-літнього періоду на протязі декількох років. Проте, щоб уникнути розвитку хвороб, здатних знищити більшу частину рослин на ділянці, досвідчені садівники кожні 2-3 роки позбавляються від колишньої газонної трави і вирощують на обраної території культури інших сортів.

    Коли краще садити газонну траву – навесні або восени

    З точки зору багатьох озеленювачів, облаштування газону може здійснюватися протягом усього періоду вегетації. Однак у кожного сезону є свої переваги і недоліки.

    восени

    Посів газонної трави восени є найкращим з кількох причин:

    • відсутність висушуючу спеки і різких термічних коливань в межах доби (такі умови сприяють проростанню насіння);
    • оптимальний, майже не змінний рівень вологості повітря і грунту (необхідна для зростання рідина накопичується завдяки рясної роси та тривалим дощів);
    • інтенсивність росту бур’янів помітно знижена.

    Є у цього варіанту і негативні сторони. Наприклад, нічні морози можуть згубити те, що посіяв озеленювач. І ймовірність цього порівняно висока.

    Увага! Мінімальна температура, при якій можна очікувати появи дружних осінніх сходів, становить + 6 … + 8 ° C.

    Своєчасна підготовка ділянки під газон починається за 4-6 тижнів до того, як озеленювач посадить травосмесь. Перш за все, вибране місце потрібно буде очистити від:

    • сміття (наприклад, будівельного);
    • кругляків;
    • гілок;
    • пнів;
    • непотрібних дерев і чагарників;
    • бур’янів (якщо їх занадто багато, то можна за 3-4 тижні до посіву провести обробку грунту гербіцидами).

    Далі ділянку ретельно перекопують, попутно видаляючи залишки коренів раніше виполоти рослин, великі камені і інші заважають об’єкти.

    Якщо грунт глинистий, важкий, то його потрібно буде розпушити і змішати з піском або дрібнофракційних (0-4 мм) гравієм. Це поліпшить аерацію. Піщаний грунт рекомендується збагатити поживними речовинами, додавши в неї перегній або компост.

    Оптимальний рівень кислотності для газону становить 5,5-7 pH. Якщо у грунту цей показник завищений, то його можна скорегувати шляхом вапнування доломітового борошном.

    Ділянки з надмірно вологим ґрунтом обов’язково дренують. Для цього необхідно:

    1. Зняти родючу частину ґрунту.
    2. Насипати гальку, бита цегла і камені шаром 15-20 см.
    3. Підняти досягнутий рівень ще на 8-10 см, насипавши пісок.
    4. Вирівняти поверхню, прокатавши її товстим колодою.
    5. Повернути назад гумус.

    Через 10-15 днів (після осідання грунту) територію потрібно буде вирівняти, підсипаючи землю в ямки і знімаючи її з купини. Після цього можна удобрити грунт калійно-фосфорними або спеціальними газонними складами, розподіливши їх граблями.

    Завершальний штрих – утрамбовка грунту садовим катком або колодою. Щоб додатково стабілізувати грунт, можна зробити рясний полив ділянки.

    Осінній посів газону може бути:

    • Рано. Насіння висаджують в кінці серпня або на початку вересня (приблизно за 6 тижнів до того, як настануть морози). В цьому випадку у рослин встигне розвинутися хороша коренева система, і вони покриють землю щільним килимом. Може навіть знадобитися стрижка.
    • Підзимові. Подзимний посів здійснюється в останніх числах жовтня або початку листопада. Грунт повинна бути вже подмёрзшей. У цьому випадку насіння проходять природний процес стратифікації, що забезпечує дружне поява весняних сходів. Однак раптове потепління (стосується тих випадків, коли температура піднімається вище +5 ° C) може привести до появи паростків, які неодмінно загинуть з поверненням морозів. Підзимова посадка не підходить для ділянок, розташованих під ухилом, оскільки навесні посіви можуть бути змиті талими водами.

    Насіння газонної трави

    Сіяти насіння рекомендується в сухий безвітряний день, так їх не рознесе по ділянці, і сходи будуть рівномірними. При цьому необхідно дотримати таку технологію:

    1. Зволожити грунт за пару діб до передбачуваного дня посіву.
    2. Змішати насіння з піском в співвідношенні 1: 1.
    3. Рівномірно розсипати суміш по ділянці (спочатку пройтися уздовж, після – поперек, перекрещивая ряди).
    4. Розпушити поверхню землі граблями, попутно закладаючи насіння на глибину в 1-2 см.
    5. Утрамбувати грунт катком і присипати шаром торфу товщиною 1-1,5 см.
    6. Обережно полити землю, використовуючи невеликий розприскувач.

    Восени на 1 квадратний метр площі витрачається близько 60-70 г насіннєвого матеріалу.

    Увага! Щоб не пошкодити незміцнілу кореневу систему, в перші місяці після появи сходів ходити по газону не слід.

    навесні

    Весняний варіант хороший тим, що в цей період схожість насіння поліпшується з природних причин – подовжується світловий день, стає тепліше. Краще, якщо газон висівають в квітні, оскільки в цей період волога все ще зберігається в грунті. Пізніше – з кінця квітня до початку липня – сіяти газонні травосуміші можна, тільки якщо їм буде гарантований регулярний і досить рясний полив (з лійки з дрібним розпиленням).

    Грунт під весняну посадку готується так само і в той же термін, що і під осінню. Підживлення і інтенсивний полив при весняній посадці починається ще в березні. Це дозволяє не тільки зробити грунт максимально придатною для газону, а й проростити все решта з минулого року насіння бур’янів, а після своєчасно видалити непотрібну траву з території.

    Зверніть увагу! Під час посіву по ділянці слід пересуватися на широких лижах або дошках. Це дозволить не залишати зайвих слідів.

    На 1 м² потрібно 30-50 г насіння. Також рекомендується залишити частину насіннєвого матеріалу про запас на той випадок, якщо виникне необхідність в додатковому підсів. Після завершення процедури землю необхідно замульчувати торфом, перегноєм і піском.

    Перше скошування проводиться, коли газонна трава досягає висоти 6-10 см.

    влітку

    Посадка газонної трави в липні або на початку серпня є цілком допустимою. Однак витрата насіння буде дещо більше, ніж навесні, оскільки частина з вигорає (відповідно, ще частина доведеться залишити для засівання лисин, які можуть з’явитися пізніше). Також буде потрібно більш інтенсивний полив, оскільки в липні – серпні грунт пересихає особливо швидко.

    В іншому річна посадка залишає позитивні враження:

    • при правильному догляді сходи з’являються вже через тиждень;
    • є можливість до випадання снігу побачити, які місця на ділянці залишилися порожніми і засіяти їх перш, ніж закінчиться вегетативний період;
    • газон буде зеленіти більшу частину осені (до настання заморозків).

    Переважно висаджувати газон в кінці літа, коли земля ще досить прогріта, а вологість повітря і грунту вже починає поступово збільшуватися.

    Догляд за сходами

    Основна частина дій по догляду за газоном передбачає здійснення:

    Всі ці процедури прості у виконанні, проте їх необхідно регулярно повторювати, інакше зовнішній вигляд газону помітно зіпсується.

    Взимку не рекомендується:

    • ходити по газону, якщо товщина снігового покриву не перевищує 20 см;
    • влаштовувати на газонної майданчику каток;
    • засипати газон снігом;

    Навесні ж потрібно виконувати наступні дії:

    • очищати територію від сміття, каміння і листя;
    • вичісувати газон віяловими граблями;
    • аерувати і удобрювати грунт;
    • лікувати рослини від грибкових хвороб шляхом їх обприскування фунгіцидами;
    • подсеівать ті ділянки, які залишилися оголеними;
    • стригти газон.

    Влітку перелік скорочується до поливу (виробленого раз в два дні), підживлення добривами і стрижки. З настанням осені потрібно буде підсіяти оголилися ділянки, удобрити грунт і зробити її аерацію.

    Інструменти, необхідні для посадки і догляду

    Щоб підготувати грунт, а після зробити посадку газону і здійснити догляд за ним, потрібні такі інструменти:

    • металеві та дерев’яні граблі;
    • дерев’яні рейки по 1 м в довжину (кілька штук для вирівнювання території);
    • москітна сітка (використовується для захисту насіння від впливу сонячного світла);
    • добриво (спеціальне газонне або комплексне): 50 г на квадратний метр;
    • лійка з дрібним розпиленням;
    • ваги.

    Звичайно ж, потрібно якісний насіннєвий матеріал (бажано, щоб він був щепленим) або кілька смуг рулонного газону.

    Часто для посіву використовують овес, жито і інші злакові. Кращі трави для газонів на півдні:

    • тонконіг лучний;
    • костриця лучна;
    • райграс.

    Жителям же північних регіонів рекомендується віддати перевагу травосумішах, призначеним для Скандинавії і Уралу.

    При бажанні газонні культури можна самостійно з’єднувати в потрібних пропорціях, перевіряючи вдалість вибраного поєднання на ділянці поруч з дачею.

    Таким чином, немає опредленних термінів з висадження газону. Висівати насіння можна в будь-який час року, крім зими. При виборі часу для посадки потрібно враховувати переваги і недоліки кожного сезону року.

    Коли і як правильно садити газон на дачі?

    Головна »Статті» Газон »Коли і як правильно садити газон на дачі?

    Коли і як правильно садити газон на дачі?

    Відмінною прикрасою будь-якої ділянки в Казані буде яскраво-зелена галявина навколо будинку. Газонна трава – коли садити газон на дачі, як правильно це робити?

    При вирощуванні газону з насіння трави бажаний зелений килим можна отримати тільки через два-три роки за умови дотримання всіх правил догляду за паростками трави. Помилки в догляді або спочатку неправильний вибір трав для грунтових і кліматичних умов конкретної ділянки можуть привести до того, що газон буде рідкісний, нерівний, з лисинами і ділянками пожовклим трави.

    Планування майбутнього газону

    Перед тим, як садити траву, бажано скласти план майбутнього газону. Ви можете намалювати свою ділянку в масштабі і прикинути, де ви плануєте влаштувати газон, а де будуть клумби, садові доріжки, вимощені майданчики та інші елементи ландшафту. Підрахуйте приблизну площу, зайняту газоном, це значення знадобиться вам при купівлі насіння трав для посіву. Якщо у вас виходить територія складної форми, прикиньте приблизну загальну площу з округленням у більшу сторону.

    Коли планувати посів трави?

    Для посіву газонних трав підходить все теплу пору року – від середини квітня і до перших заморозків в жовтні. Однак найкращим часом для посадки вважається вересень – в цей час грунт зберігає ще досить літнього тепла, і часто йдуть дощі, що зрошують землю. Для проростання насіння це є основними факторами, особливо важливо для них, щоб грунт був теплою, не менше 8-10 градусів за Цельсієм.

    Інша важлива умова, яке варто дотримувати для успішного проростання паростків – грунт завжди повинна бути злегка вологою до тих пір, поки висота проростків трави не досягне шести сантиметрів. Тому грунт в саду слід зволожувати постійно, бажано використовувати для цієї мети дрібнодисперсний розпилювач.

    На користь вересневого посіву говорить і стабільність погоди в Казані ранньої осені. Влітку зазвичай спекотні і посушливі періоди чергуються з сильними дощами, що негативно позначається на стані трави. А навесні, як правило, буває занадто мало дощів, тому необхідно витрачати час на зрошення майбутнього газонного покриву.

    При посадці газонної трави в вересні паростки встигають набрати достатньо сил для успішного догляду в зиму. Восени у трави більше йде в зростання коренева система, ніж пагони, розвинені кореневища дозволяють паросткам пережити зиму, показати рясний ріст взимку і витримати посушливий період наступного літа.

    Як підготувати грунт для посадки?

    Не можна просто купити насіння трави і посадити їх на ділянці. Грунт під майбутній газон має бути добре підготовлена, щоб насіння прижилися і дали рясні сходи:

    • Необхідно прибрати будь-яке сміття з території майбутнього газону. Деякі садівники не прибирають природний сміття – камені, гілки, опале листя – а закопують для «природною екосистеми». Це груба помилка. Сміття з ділянки слід прибрати.
    • Викорчують старі пні, якщо такі є. Вони не прикрасять ваш майбутній газон, а великі і грубі коріння пнів завадять розвиватися кореневій системі газону.
    • Обробіть територію гербіцидами для видалення бур’янів.
    • Перекопайте територію майбутнього газону. При цьому створіть дренажний шар їх щебеню і внесіть органічні добрива.
    • Ретельно вирівняйте поверхню грунту. На газоні не повинно бути купин і западин, інакше вода буде розподілятися нерівномірно, що призведе до випрівання в одних місцях і пожовтіння в інших.
    • Ущільните землю катком, а потім прорихліте верхній шар грунту граблями.

    Тільки після виконання всіх цих маніпуляцій грунт на вашій ділянці буде готова до прийняття насіння трави. Нехтування будь-яким з цих етапів може привести до нерівномірного проростання насіння. Але відразу ж після завершення робіт сіяти траву теж не можна. Підготовлену ділянку слід залишити «під пар» на один-два місяці. Це час рекомендується присвятити вивченню особливостей газонних трав і складання відповідної травосмеси для вашої ділянки з урахуванням його агротехнічних особливостей.

    складання травосмеси

    Дуже рідко можна побачити ідеально рівну і яскраво-зелений моногазон – тобто галявину, на якій росте тільки один різновид газонної трави. Набагато частіше для посіву на ділянках в Казані використовуються травосуміші, складені за певними правилами. При виборі сортів для посадки на ділянці обов’язково враховуються такі чинники:

    • Тип і склад грунту;
    • Середні температури протягом року;
    • Рівень освітленості;
    • Ступінь зволоження грунту;
    • Призначення газону.

    Грамотно проаналізувати всі фактори і скласти оптимальну травосмесь для конкретної ділянки в Казані може тільки досвідчений фахівець з агротехнічним освітою. Без професійних знань підібрати трав’яний склад для посадки досить складно. Ви можете зіткнутися з тим, що підсумковий результат вирощування газону вас розчарує.

    Посадка насіння майбутнього газону

    Цей етап є одним з найважливіших, правильна посадка багато в чому визначає зовнішній вигляд майбутнього газону. Для посадочних робіт необхідно підготувати:

    • Насіння обраних трав;
    • Мінеральні добрива;
    • Стрічка для вимірювання території;
    • Садові граблі;
    • Лейка або шланг з насадкою-розпилювачем;
    • Розкидувач насіння (можна обійтися і без нього).

    В обраний для посадки газону день погода повинна бути сухою і безвітряної, щоб насіння не затопило водою і не віднесло поривами вітру. Перед початком посіву необхідно внести мінеральні добрива і ще раз прорихлити грунт садовими граблями.

    У деяких журналах для садівників ви можете знайти рада – при посадці змішувати насіння трави з піском. Однак ми не рекомендуємо так чинити. Ви можете взяти піску більше, ніж необхідно, і він завадить прорости насінню.

    Для рівномірного посіву ви можете скористатися спеціальною сівалкою, але теоретично можливо добитися рівномірного посіву і вручну. Для цього розкидайте половину насіння в одному напрямку, а другу половину – в перпендикулярному йому напрямку.

    Після завершення посіву знову візьміть садові граблі і дуже акуратно перемішайте грунт з насінням. В ідеалі всі насіння повинні піти на 2-3 мм в грунт, але на практиці частина з них залишиться лежати на поверхні. Акуратно полийте ваші посіви.

    Якщо все зроблено правильно, ви побачите перші сходи через 1-2 тижні. Протягом усього цього часу необхідно щодня поливати посіви, щоб грунт не була сухою. Але при цьому стежте, щоб вода не розмивала землю.

    Правила догляду за посівним газоном

    • Оптимальна висота газонної трави становить 6-8 см, тому регулярно стрижіть ваш газон. Дана висота перешкоджає розмноженню комах шкідників і бур’янів, а зелена галявина при цьому виглядає красиво і акуратно.
    • Поливайте газон рясно, але не частіше ніж один раз на тиждень. Занадто велика кількість води сприяє хворобам трав’яного покриву, а також розмиває грунт. Не забувайте про внесення добрив для підживлення вашої трави.
    • Регулярно розпушуйте грунт, особливо важливо це робити восени. Злежала грунт перешкоджає проникненню води, повітря і добрив до коріння трав.
    • Якщо ви виявили, що занадто часто зрізуєте дорогу через газон, прокладете в цьому місці садову доріжку або бруківку. Варто розуміти різницю між «природною» стежкою в ландшафтному дизайні і витоптаним газоном.
    • Регулярно перевіряйте стан вашої трави, щоб відстежити появу шкідників і хвороб на ранній стадії.

    висновок

    Відома англійська приказка говорить – «Щоб отримати ідеальний газон, потрібно посадити траву і доглядати за нею сто років». У кожній жарти є частка правди, і вирощування газону з насіння дійсно дуже складне і трудомістке заняття, допущені помилки у виборі трав і догляді за ними можуть привести до того, що все доведеться починати спочатку. Все частіше власники ділянок запитують що вибрати: газонну траву або рулонний газон, порівнюють їх за властивостями і експлуатації.

    Якщо ви не хочете чекати сто років, щоб освоїти всі нюанси і тонкощі догляду за трав’яним газоном методом проб і помилок, довірте ці роботу фахівцям компанії «ГрінСтройСервіс». Досвідчені агротехніки підберуть культури для трав’яного килима, які будуть себе відмінно відчувати саме на вашій ділянці, виконають роботи по посадці трав і догляду за ними.

    Ви отримаєте рівний зелений газон, вирощений на вашій ділянці в Казані, за мінімально можливі терміни. І при цьому вам не знадобиться витрачати час і сили на освоєння газонного мистецтва!

    Як садити газонну траву: інструкції та поради

    Кожен власник заміського будинку мріє мати на своїй ділянці доглянуті зелені галявини. Щоб ця мрія здійснилася, слід знати, як правильно посадити газонну траву своїми руками.

    Посадка газону включає кілька етапів. Всі вони важливі, тому що від них залежать декоративні якості і довговічність трав’яного покриття.

    Газон може бути виконаний в різних стилях: садовому, квітучому, класичному або луговому. У будь-якому випадку потрібно вірно вибрати сорт трави, визначитися з часом посадки і підготувати грунт до посіву.

    Коли проводити посів газонної трави своїми руками

    Певного періоду часу для засіву газону не існує. В середньому весь процес займає по часу від 4 до 6 тижнів. Найбільш придатним вважається проміжок з травня по вересень. Не дивлячись на це, для кожної пори є свої правила посадки, нехтувати якими не варто.

    Багато професіоналів дачного дизайну рекомендують приступати до облаштування галявин навесні. І наводять вагомі аргументи на свою користь:

    1. До настання холодів трава встигне добре вкоренитися і зміцніти;
    2. Є час на усунення недоліків (пересівання, перепланування);
    3. Навесні в грунті багато вологи, що буде сприяти швидкому сходженню насіння;

    Перед тим, як посіяти газонну траву навесні, необхідно очистити землю від бур’янів і обробити грунт гербіцидами. Найкраще починати, коли повністю зійде сніг і встановиться суха безвітряна погода. А також варто дочекатися, поки зійдуть бур’яни, так як обприскування гербіцидами по «голої» землі не дасть результату (вони діють тільки на листовий апарат, тому поливати грунт для знищення кореневої системи марно). Якщо не взяти до уваги це правило, бур’яни заглушать молоду травичку.

    Газонна трава як садити і підбирати травосумішки

    Найбільш придатним літнім місяцем для посіву газонної трави вважається червень, в цей час в грунті міститься більше вологи в порівнянні з подальшими місяцями. Але якщо налагодити безперебійну систему поливу, можна сіяти насіння і в серпні, до того ж, до середини літа спадає активність комах і притупляється ріст бур’янів. Якщо проводити належний догляд: вчасно удобрювати і виробляти покоси – трава встигне зміцніти до настання морозів.

    Найсприятливіший період для осінньої посадки – перша половина вересня. Оскільки в цей час грунт насичений вологою (випадає у вигляді роси), і трава встигне зійти до холодів.

    Газонна трава: як садити і підбирати травосумішки

    Готова трав’яниста суміш вибирається відповідно до типу галявини. Як правило, на упаковці вказується: для якого виду газону призначається вміст, в якому місці слід сіяти насіння і тип рекомендованої грунту.

    Більшість виробників привозять насіння із Західної Європи і вже на місці займаються їх компонуванням і упаковкою. Але не всі закордонні трави приживаються в наших умовах. Тому перед тим, як сіяти газонну траву, ретельно підбирайте потрібний склад.

    Для і середньої смуги України ідеально підійде суміш з тонконога та костриці ( «Ідеал» від Premium line). Вони утворюють щільний яскраво-зелений килим і піддаються короткій стрижці. Темних кольорів газону додасть зміст мятліка в складі. У будь-якому разі не слід купувати суміш, де райграс становить 50-60%, тому що він схильний до вимерзання і тримає щільний травостій від 3 до 5 років, після чого повністю випадає.

    Як посадити газон: підготовчий етап

    В першу чергу на майданчику, де планується газон, необхідно зробити розмітку, видалити всі бур’яни і провести вирівнювання.

    1. Розмітку виконують згідно з планом дачної ділянки, скориставшись кілочками або натягнувши волосінь. Одночасно закладаються квітники і доріжки. Краще уникати суворих ліній і прямокутних форм, тоді галявини і квітучі галявини виглядатимуть більш природними.
    2. Обробляють ділянку від бур’янів, перед тим як посіяти газонну траву, Раундапом або Аргументом (гербіцидами загальної дії). Зазвичай бур’яни знищуються через 14-20 днів після обробки. Особливо зарослі області обприскують кілька разів з інтервалом в два тижні.
    3. Після висихання бур’янів їх залишки відскрібаються, а грунт вирівнюється. Якщо є потреба, можна вкрити зону геотекстилем, він буде перешкоджати пророщування насіння залишилися бур’янів.

    Як садити газонну траву, удобрювати і готувати ґрунт

    Щоб насіння швидко і рівномірно зійшли, необхідно створити відповідні умови для їх росту.

    1. Потрібно встановити грунтовий склад, його структуру і вміст вологи. Якщо він лужний – додається торф, кислий – крейда або вапно, щільний і важкий – гній або біогумус.
    2. Паралельно вносяться мінеральні добрива: макроелементи (NPK 6-22-28, NPK 21-6-17) рівномірно розсипаються по поверхні, а мікроелементи розлучаються у воді з розрахунком: аміачна селітра і суперфосфат 40 г на кв.м., сульфат калію 30 г на кв.м. Навесні роблять упор на азотні підживлення, а восени – на калійні і фосфатні.
    3. Після добрива поверхню землі розрівнюють граблями, а потім ущільнюють садовим катком вагою 50-100 кг або круглої металевою трубою. Якщо після цього ще залишилися нерівності, їх вирівнюють і знову прокочують.
    4. Укочений площа залишають у спокої на 10-12 днів (щоб грунт обсів). Якщо за цей період проростуть бур’яни, що потрапили на ділянку разом з компостом або перегноєм, верхній шар грунту акуратно рихлять граблями.

    Як посіяти газонну траву своїми руками

    Витрата насіння, як правило, вказується на звороті упаковки, але строго дотримуватися пропорцій не варто, інакше можуть утворитися голі місця, і доведеться пересівати траву.

    1. Для рівномірного розподілу травосмеси візуально розділіть ділянку на зони, а потім приблизно поділіть між ними вміст пакету.
    2. Якщо грунт сухий, зволожите його за допомогою лійки, дайте воді вбратися.
    3. Для посіву скористайтеся севалки. Якщо її в господарстві немає, можна вдатися до ручного способу. Для цього слід розмішати насіння з дрібним сухим піском в пропорції 1: 1. Потім, дотримуючись порад професіоналів, які знають, як правильно посіяти газонну траву, необхідно розсипати суміш спочатку уздовж ділянки, а потім поперек. Причому краю слід засівати в два рази нижче, ніж середину.
    4. Після закінчення висадки граблями злегка присипте насіння землею, а потім ущільните майбутню галявину катком.
    5. На завершення помірно полийте засіяну площу з лійки або шланга з розпилювачем.

    Догляд за газоном

    Перед тим, як посадити газонну траву на ділянці, слід знати, як правильно доглядати за пророслим насінням, поки вони остаточно не зміцніють.

    1. Перші сходи з’являються через кілька тижнів, а основна маса – через місяць.
    2. У суху погоду полив проводиться щодня, на глибину 5-7 сантиметрів.
    3. Коли зелений покрив сягатиме у висоту 8-10 см, приступають до першого скошування. Видаляють тільки верхівки трави на 1,5 – 2 см.
    4. Після того, як травичка почне щільно стелитися, покоси починають проводити частіше (раз в 5-7 днів), це дозволяє сформувати міцну кореневу систему рослини.

    Доглянуті зелені галявини – прикраса будь-якого дачної ділянки. Немає нічого складного в тому, як посадити газон своїми руками, якщо слідувати рекомендаціям. Завдяки нашим порадам, ви з легкістю впораєтеся з поставленим завданням.

    Як посіяти газон восени – всі тонкощі посадки і догляду

    Додавання статті в нову добірку

    Зараз майже жодна дача не обходиться без ділянки, засіяного зеленою травою, – газону. На ньому загоряють. Він перетворився на улюблене місце для дитячих ігор. У свята на ньому встановлюють мангал або барбекю. Одним словом, на дачі без газону нікуди.

    Газон, звичайно, не грядка з овочами – догляду за ним менше. Однак і йому потрібно приділяти увагу. Щоб цей процес спростити, потрібно продумати всі моменти ще до посіву.

    Коли краще сіяти газон

    Це питання виникає завжди на самому початку. Для посадки газону годиться в принципі будь-яка пора року, крім зими. Однак найкращий період в середній смузі України – це кінець серпня – вересень.

    Чим осінній посів газону краще за інших?

    1. Весна для дачника – надзвичайно насичене час року. Треба встигнути все і скрізь. Природно, максимум сил віддається «годувальників» – городу і саду; трохи менше – квітнику. На посів газону вже не залишається ні часу, ні сил. Коли вони з’являються, сприятливий час вже пішло. А до кінця серпня більша частина роботи по ділянці вже зроблена, частина врожаю прибрана, частина – ще чекає свого часу. І під час цієї невеликого перепочинку можна подумати і про зелену галявину.
    2. Погода ближче до осені також зазвичай сприяє посадці газону. Земля вже тепла – насіння сходить швидше. Вологи достатньо і в землі, і в повітрі – газон не потребує такої частому поливі, як, наприклад, при посадці влітку. Сонце не палить нещадно – молодій траві не грозить вигоряння від його надмірної активності.
    3. Варто згадати і про бур’янах. У них, як і у більшості рослин, до осені сповільнюються темпи зростання. З цієї причини, навіть якщо ви забудете про прополюванні, у вашого газону є шанс зрости і не бути знищеним бур’янами травами.

    Яку траву вибрати для газону

    • Спортивний газон – трава для цього газону повинна бути стійкою до витоптування. Її основна властивість – здатність вижити за будь-яких навантаженнях (механічних впливах). Для такого газону зазвичай використовують суміш з червоною овсяніци і тонконога лугового.
    • Партерний газон – самий аристократичний, найвишуканіший з усіх видів газону. Він створюється в найбільш парадних місцях. Трав’яний покрив повинен бути суцільним, однаковим по висоті і кольором. Традиційно складався з трав одного виду, однак зараз для нього використовуються і травосмеси: тонконіг лучний, райграс багаторічний, мітлиця побегоносная і ін.
    • Луговий газон – природний газон, найбільш наближений до трав’яному покриву, характерному для даної ділянки. Висока трава і стійкість до навантажень – основні відмінні риси цього типу. На таких газонах загоряють, активно проводять час, влаштовують пікніки з шашликами і т.д. З трав використовуються конюшина, тимофіївка, тонконіг та ін.
    • Мавританський газон – газон, що складається не тільки з трав, але і з квітів. Нагадує квітучу галявину, де одні квіти змінюють інші на протязі всього сезону.

    Як підготувати ділянку для газону

    1. Ретельно очистіть ділянку від будь-якого сміття, каміння, бур’янів і їх коріння.
    2. Проти багаторічних і трудноіскореняемих бур’янів можна використовувати гербіциди. На час посіву газону гербіциди розчиняться і не зможуть нанести шкоди газонних трав.
    3. Грунтовно вирівняйте територію, де буде рости газонна трава.
    4. Обов’язковий етап підготовки до створення газону – це внесення добрив. Газон потрібно підгодувати спочатку перед посівом, а потім удобрювати протягом всього його життя. Внесення передпосівних добрив забезпечить сходи корисними речовинами на кілька перших місяців життя, що дуже важливо для кореневої системи незміцнілих травинок.

    Співвідношення азоту, фосфору і калію в цей період має бути приблизно 1: 4: 4. Найбільше, на думку фахівців, у посіяного газону існує потреба в фосфорі, найменша – в азоті. Фосфор надає благотворний вплив на схожість насіння та розвиток кореневої системи – це саме те, що потрібно молодому газону в перші місяці існування. Потребують рослини також і в калії. Щоб він легше засвоювався, потрібна невелика кількість азоту.

    Подальші підгодівлі залежать від потреб трави. На недолік тих чи інших елементів вкаже зовнішній вигляд газону.

    Навесні потреба газонних трав в поживних речовинах змінюється. Там на перше місце виходить азот, який забезпечить зростання надземної частини рослин. Співвідношення азоту / фосфору / калію в цей час буде відрізнятися від передпосівного – 4: 1: 2.

    Використовувати перед посадкою для підгодівлі можна як мінеральні, так і органічні добрива. З органіки найкраще дію надасть курячий послід (джерело фосфору) в поєднанні з деревною золою (постачальник калію). Розкидайте ці добрива по ділянці, а потім перекопайте, закривши їх у грунт. Розрівняйте ділянку граблями.

    Як посіяти газон на дачі

    Через тиждень-два після внесення добрив можна приступати безпосередньо до посіву газону. Для цього виберіть сухий безвітряний день, щоб насіння не віднесло вітром.

    1. За день до посіву ретельно полийте ділянку. Щоб струмінь води не залишила вм’ятин на рівній землі, використовуйте розпилювач.
    2. Змішайте насіння з сухим піском. Це допоможе розподілити їх по території більш рівномірно.
    3. Розкидайте їх за підготовленим ділянці. Робити це потрібно в двох напрямках: спочатку, наприклад, уздовж газону, а потім поперек.
    4. Граблями акуратно закрийте насіння в землю. Розподіляйте їх також спочатку в одну сторону, а потім в напрямку, перпендикулярному першому.
    5. Далі йде, мабуть, найскладніший і дуже важливий етап роботи. Вам потрібно ущільнити розпушений граблями землю. Це потрібно, по-перше, щоб насіння були притиснуті до грунті і їх не віднесло вітром. А по-друге, ущільнення землі зробить газон рівним, без купин і ямок.

    Добре якщо у вас для цієї мети є спеціальний каток – тоді робота не складе особливих труднощів. Однак у більшості дачників, які збираються облаштувати на ділянці один невеличкий газон, такого пристосування немає. Значить, доведеться використовувати те, що є.

    • Можна надіти на ноги лижі і «пройти» ними весь газон.
    • Можна прибити до дерев’яних дошках старе взуття і таким чином утрамбувати грунт.
    • А можна просто пройти всю ділянку вздовж і поперек і ущільнити грунт ногами.

    Подальший догляд за посіяним газоном полягає в регулярному поливі. Якщо встановилася суха погода, то перші три тижні ділянку потрібно поливати через день. Обов’язкова умова – наявність розпилювача або полив лійкою з дрібними отворами.

    Через два-три тижні з’являться перші паростки, і кількість поливів можна зменшити. Тут увагу потрібно переключити на бур’яни. Всі зайві рослини слід акуратно видаляти, намагаючись не пошкодити кореневу систему молодих травинок.

    Коли газонна трава досягне висоти 10-14 см, її можна перший раз підстригти.

    Щоб газон протягом багатьох років радував вас, потрібно дотриматися всіх правил на етапі його закладки. Це позбавить вас від зайвих клопотів у майбутньому.

    Як правильно посіяти газонну траву: підготовка ділянки і посів

    «Але в добру землю впало насіння,
    Високо, і швидко, і сильно зростає,
    І блищить красою, і життям дихає …»

    Недарма кажуть у народі, що правильне початок – половина справи. Так і в саду: щоб виростити гарний газон, треба добре підготувати грунт, вибрати відповідні насіння і вчасно їх посіяти. Розповімо коротко про те, як садити газонну траву.

    підготовка ґрунту

    Перед тим, як посіяти газонну траву, підготуємо ділянку. Насамперед звільняємо територію від сміття, дерев і чагарників, викорчовувати пні. Коли ділянка вільна, приступаємо до планування рельєфу: видаляємо все горби і засипаємо ями. Великі за площею трав’яні посадки можна урізноманітнити пагорбами і лощина, але якщо газон буде маленьким, то поверхню землі краще добре вирівняти.

    Перекопують ділянку під газон

    Ділянка, розташована в низині, необхідно підняти привізним або власним грунтом, наприклад, залишилися після будівництва.

    Дуже важливо забезпечити хороший стік води навесні (після танення снігу) і в разі затяжних дощів, так як її застій згубний для газону: посаджена трава випреет, з’являться лисини, цвіль і мох. При наявності щільних глинистих ґрунтів необхідно зробити дренаж.

    Найпростіший у виконанні – поверхневий дренаж. Для його реалізації ділянку під газон вирівнюють так, щоб він був злегка похилим у бік бажаного стоку води.

    Для пристрою відкритого дренажу викопують кілька канав з похилими стінками шириною від 20 см до 50 см і глибиною 50 см до 1, 5 м. Дно вистилають геотекстилем. В канаву насипають щебінь, гравій, бита цегла, заповнюючи її на 1/3. Потім досипають до рівня грунту грунт і трамбують. Такий дренаж добре відводить воду після дощу або під час танення снігу.

    Закритий дренаж використовують на сильно зволожених, болотистих ґрунтах. Для нього використовують спеціальні труби, які укладають на дно канави з підсипанням з щебеню. Труби для захисту від забруднення обертають геотекстилем, стік системи виводять в спеціальний колодязь.

    Посів газону можна буде почати тільки після створення дренажної системи.

    Наступний етап підготовки грунту, найбільш важкий – це перекопування. Щоб полегшити працю, можна скористатися культиватором.

    Якщо газон буде розбитий на землі, яка ніколи не оброблялася (цілині), то зараженість бур’янами такої ділянки дуже висока. У цьому випадку, щоб добитися хорошого результату, необхідно дотримуватися певного порядку дій:

    1. Глибоко перекопують грунт або знімаємо дерен, видаляючи коріння. Землю потім не рихлимо.
    2. Ми залишаємо ділянку на два тижні, чекаємо сходів бур’янів.
    3. Обприскуємо всю площу засобами на основі гліфосату або прополюємо вручну.
    4. Дрібно рихлимо і вносимо добрива.
    5. Накочуємо.

    Важливо: не можна спочатку обробляти ділянку гербіцидами, а потім перекопувати. Так ви підніміть з землі нове насіння бур’янів.

    Якщо немає можливості копати, то діємо так:

    1. Спочатку скористаємося гербіцидами суцільної дії ( «Раундап») по зеленому листю. Термін очікування початку дії препарату – 6-10 днів.
    2. Завозимо родючий грунт в суміші з піском. Він потрібен для вирівнювання поверхні.
    3. Рівномірно вносимо добрива.
    4. Накочуємо.

    Після перекопування вносимо в грунт передпосівні мінеральні добрива. Кращим вибором буде «аммофоскі» в кількості 4-5 кг на одну сотку газону.

    Навіщо необхідно накочувати грунт перед тим, як сіяти газонну траву? Це дозволяє, по-перше, побачити і усунути всі нерівності грунту, уникнути його просідання в подальшому, а по-друге, ущільнити подушку для насіння. Якщо поверхня рихла, неущільнений, то при першій стрижці газону залишаться вм’ятини від ніг і газонокосарки, а молоді і незміцнілі травинки висмикнути разом з корінням.

    Замість важкого ковзанки можна використовувати прості підручні засоби: на широкі дощечки прибиваємо старі непотрібні тапки і утрамбовуємо поверхню своєю власною вагою.

    Перш ніж посіяти траву, перевіряємо товщину родючого шару. Вона повинна бути не менше 15 см, а в ідеалі 20-25 см. Якщо доброї землі мало, її доведеться завозити. Склад грунту для газону відрізняється від землі, придатної для овочів і квітів: необхідно менше органіки і більше піску.

    Важливо: готувати грунт краще відразу під весь газон. Робити це в кілька прийомів – неправильне рішення, тому що потім вирівняти кілька ділянок в єдину поверхню буде складно.

    Коли галявина планується маленького розміру, а перекопувати чи використовувати гербіциди небажано – можна скористатися чорною плівкою. На початку весни накриваємо всю площу плівкою і щільно її притискаємо підручними матеріалами. До осені отримаємо чисту від бур’янів майданчик. Без світла і від високої температури рослини загинуть.

    Ми підготували ділянку перед там, як посадити газонну траву. Тепер пора розібратися, як власне сіяти наш газон.

    система поливу

    Увага! Якщо ви плануєте встановити автоматичну підземну систему поливу газону з висувними дощовики, які ховаються в землю між сеансами поливу, щоб не заважати стрижці, то встановлювати її треба на етапі підготовки ділянки!

    Що вибрати: насіння або рулонний газон?

    Є два основних способи, як правильно зробити газон: посів або укладання готового рулонного газону. У кожного способу є свої плюси і мінуси. Під рулонний газон грунт готувати набагато легше. Досить одноразової обробки гербіцидами і легкого вирівнювання: прибираємо тільки великі горби і ями. Можна не перекопувати ділянку, а тільки підсипати трохи легкого грунту для поліпшення зчеплення рулону з грунтом.

    Мінуси рулонного газону:

    • висока ціна
    • газон, посіяний насінням, вважається більш довготривалим і стійким

    Яке насіння краще?

    Щоб правильно вибрати насіння для вашого газону, оцініть наступні параметри ділянки:

    • кліматична зона
    • освітленість
    • склад і кислотність грунту
    • рівень залягання ґрунтових вод
    • призначення газону: декоративний, функціональний, партерний, квітучий

    Наприклад, для того, щоб засіяти газон в тіні, підійде наступна травосмесь:

    • 15% Костриця червона волосиста Pinafore
    • 50% Костриця червона Maxima 1
    • 5% Костриця овеча ф. шорстка Ridu
    • 25% Райграс пасовищний тетраплоїдний Double
    • 5% Мятлик звичайний Dasas

    А для сонячного місця в жаркому регіоні необхідні інші сорти:

    • 45% Костриця тростяноподібними Starlett
    • 20% Костриця червона Maxima
    • 10% Мятлик луговий Geronimo
    • 25% Райграс пасовищний Esquire

    Важливо: травосмеси – це найкращий вибір для будь-якого газону. Один сорт не може задовольнити всім строгим вимогам, що пред’являються до газонних трав.

    Гарний газон з білого низького конюшини! Але якщо у вас є тварини або діти, то не поспішайте за насінням цієї рослини в магазин. Квітучий конюшина привертає бджіл і ризик бути ужалений зростає в багато разів.

    Коли сіяти?

    Розглянемо кілька можливих варіантів:

    1. Посадка газону навесні. Цей варіант оптимальний. Восени, коли основні роботи на дачі закінчені і поспішати нікуди, можна грунтовно підготувати ділянку під посів трави. Навесні залишиться подрихліть землю і висіяти насіння. Коли садити газон навесні? Квітень травень.

    2. Посадка газону восени. Ризикований захід. Не підходить для регіонів з відлигами до +10 градусів взимку.

    У разі подзимнего посіву треба правильно вгадати, в якому місяці це зробити: насіння повинні або встигнути зійти і зміцніти, або прокинутися тільки навесні. Тільки що вирощений газон загине, якщо молоді сходи потраплять під сильний безсніжний мороз або відлига.

    Посіяна в липні трава буде чекати хорошого дощу для проростання. Якщо встановиться тривала посуха – доведеться постійно поливати.

    Як правильно сіяти?

    Витрата насіння травосуміші на один квадратний метр становить від 30 до 60 грам. Сіємо щільніше, якщо хочемо зробити поправку на ризики: незадовільні погодні умови або погану схожість. При подзимнем посіві витрата насіння збільшують приблизно в півтора – два рази.

    Технологія посадки газону нескладна. Весь обсяг насіння, призначений для висіву, треба розділити навпіл. Головне правило: першу половину сіють, проходячи ділянку в одному напрямку, другу – перпендикулярно. Залежно від розмірів ділянки можна сіяти або руками, або за допомогою сівалки. Обов’язково залиште трохи насіння для підсіву, якщо раптом сходи будуть нерівномірними.

    Коли нам вдалося засіяти всю площу, неглибоко закладаємо насіння граблями. Якщо залишити їх на поверхні землі – можуть склювати птиці, до того ж деякі рослини здатні прорости тільки в темряві.

    Сходи з’являються через 7-21 день, в залежності від сортів, що входять до складу травосуміші. Якщо довго немає дощу, то засіяний газон необхідно поливати. Підійде лійка з дрібними отворами на душік або насадка на шланг, що забезпечує мелкодисперсное розпилення води. Сильним напором насіння може вибити з землі, оскільки закладені вони неглибоко.

    Якщо ви встановили автоматичну підземну систему поливу газону (на етапі підготовки ділянки), то в суху погоду включайте полив на 15-30 хв щодня, через день.

    У період росту молодих сходів необхідно регулярно видаляти бур’яни.

    Ми розповіли про те, як правильно садити газонну траву. Коли трава досягне 12-14 см і коріння її зміцняться, приходить пора стрижки газону. Про те, як стригти висаджений газон, читайте в нашій спеціальній статті.

    Дивіться відео про те, як правильно посадити газонну траву.

Про автора

admin administrator