Як швидко росте самшит

Авторadmin

Як швидко росте самшит

Зміст:

Як виростити самшит, посадка і догляд за ним

Щоб на дачі виростити гарний вічнозелений самшит, потрібно знати не тільки його посадити, але і особливості догляду за ним. Самшит як ніяке інше рослина підходить для створення фігур і композицій з хвойних рослин, вважається класикою у використанні топіарного мистецтва. Він не надто вибагливий у догляді, тому виростити його буде під силу навіть садівникові-любителю. Почнемо з посадки самшиту.

Місце і грунт

Ділянка вибирайте не з прямим попаданням сонячних променів, взимку такий ділянка стане погибеллю. Садіть самшит лише в напівтінь.

Грунт повинна бути поживна, суглинок з глибоким заляганням ґрунтових вод, дренований, щоб вода не застоювалася, не кисла. При необхідності потрібно провести вапнування, щоб підвищити рівень pH. В піщаний грунт додають готовий компост. Якщо умов для посадки самшиту ні, не турбуйтеся, його можна вирощувати в горщиках.

Посадка

Садити самшит можна навесні і восени. На вкорінення потрібно від 1 місяця, восени це варто враховувати, щоб перші заморозки не погубили рослина. За день до посадки самшиту рясно полийте, щоб рослина без проблем вийшло з горщика. Викопайте посадкову яму в 3-3,5 рази більше і глибше земляної грудки рослини. На дно ями покладіть дренаж шаром 2-3 см, добре для цього підійде перліт. Викопаний грунт перемішайте з перлітом у пропорції 1:1. Встановіть чагарник, розправивши корінці, щоб вони не згиналися і поступово засипте яму до поверхні, заглиблюючи рослина до висоти зростання в контейнері. Грунт уплотняйте руками, щоб не залишилося всередині пустот. Полийте дощової або відстояною протягом доби водою. Необхідний обсяг води вирахуйте виходячи з висоти саджанця (для 15-20 см — 3 л води). Грунт почне просідати, тоді додайте перемішаний грунт з перлітом, але вже без ущільнення. Недалеко від кущика на відстані 20-30 см зробіть земляний насип по колу, щоб при поливі вода не розтікалася.

Відстань дотримуйтесь залежно від мети: між окремими видами 3-4 м, у разі живоплоту або створення композиції воно скорочується до 25 см, а ось для обрамлення клумб висаджують саджанці висотою 10-15 см через кожні 10 см (після посадки, обрізати на 1/3).

Догляд

Самшит невибагливий, його не пошкоджують хвороби і шкідники, так як сама по собі рослина отруйна. Однак, незважаючи на таку безстрашність зима для вічнозеленого чагарнику все ж небезпечна своїми иссушающими вітрами, перепадом температур, відлигою і можливістю отримати сонячний опік. За цей час самшит може загинути від обмороження, зайвої вологи або навпаки від висушеного ґрунту. Щоб не допустити цього перед очікуваними заморозками добре полийте рослину і замульчуйте торфом. В якості мульчі на зиму не використовуйте сухе листя, так як вони можуть взопреть, ніж викличуть грибкове захворювання.

При стійкій морозній погоді -10°С утепліть самшит (кулястий) дерев’яним коробом, зробивши отвори для вентиляції. Низькорослі сорти можна накрити нетканим матеріалом. Обов’язково підв’яжіть до опори кущі, щоб товща снігу не обломила гілки. Високорослі сорти самшиту накривайте мішковиною впритул до куща. Ранньою весною укриття зніміть (спочатку звільніть нижню частину, через 5-7 днів весь кущ), сніг біля рослини отгребите, щоб грунт почала швидше прогріватися. Дорослі кущі можна білити дерева. Підвищити зимостійкість можна калійним добривом, яке приведе до більш швидкого здерев’яніння пагонів.

З зимостійких сортів самшиту варто виділити «Blauer Heinz», «Handsworthiensis», «Herrenhausen», «Buxus Sempervirens».

вносити Підживлення у фазі активного росту (квітень-вересень) щотижня, в період спокою це безглуздо робити, як і обрізання. Для цього підходить добриво «Байкал ЕМ-1» та розчин курячого посліду.

Дорослі рослини (3-8 років) легко переносять пересадку в будь-який час року, крім зими.

Догляд за самшитом в діжках. У суху і жарку погоду грунт в горщиках висихає швидко, тому поливайте рослину щодня. З квітня проводьте регулярні підгодівлі рідкого виду, які можна поєднувати з поливом. Почервоніння листя – вірна ознака нестачі азоту. На зиму горщик з самшитом помістіть в ще більший контейнер, заповнивши порожнечі подрібненої корою. У такому вигляді поставте рослину на 2 дерев’яні колодки, щоб уникнути прямого контакту з грунтом.

Обрізка самшиту

Щомісячно, в період з квітня по вересень, підстригайте ці вічнозелені рослини, натомість вони віддячать вас своїм пишним і густим листям. Не забувайте, що чим частіше стрижка, тим більше потрібно поливу і підгодівлі для поповнення життєвих сил. Для обрізки зручно використовувати ножиці з короткими лезами. Обрізку проводять в квітні-травні, в залежності від погодних і кліматичних умов. Росте самшит повільно, тому перший час робіть тільки формують (коригувальні) обрізки. Омолоджуючу проводять тільки дорослим безформним екземплярів.

Для формування кулястої форми самшиту зручно використовувати шаблон, який продається в магазинах або вирізати з картону половину діаметру кулі, прикласти його до куща і обрізати всі виступаючі за межі шаблону гілки.

Для формування кулі самшиту на штамбі потрібні роки, але воно того варто. Для цього обріжте всі бічні пагони до бажаної висоти, а решта укоротіть для кращого галуження. Молоді прирости в нижній частині штамба видаляйте, щоб сформувати красивий «чупа-чупс».

Розмноження

Самшит розмножують живцюванням. Живці беруть або в кінці червня або на початку вересня. На кожному повинно бути 2-3 міжвузля, тобто приблизно 10 см завдовжки. Видаліть нижнє листя, залишивши тільки 2 верхніх, опустіть в кінці стимулятор росту і висадіть в контейнер з субстратом (торф і садова земля з розрахунку 1:1). Накрийте скляною банкою. Висаджувати живці можна і в холодний парник, підтримуючи високу вологість повітря. Поливайте через день, помірно. Через 3-4 тижні живці укорінятимуться, і до осені їх можна буде пересадити на постійне місце. На зиму обов’язково вкрити ялиновим лапником. Якщо ви бачите, що живці не зміцніли для пересадки, то перенесіть їх в будинок на підвіконня до весни.

Самшит

Самшит (Buxus) – вічнозелена чагарникова рослина або дерево з сімейства самшитових, що відрізняється повільним зростанням і поширена в природі Східної Азії, Середземномор’я і Вест-Індії. Цю давню культуру вирощують в діжках, в саду на відкритому грунті, в якості прикраси газону або як живопліт, як бордюр і як декоративну прикрасу на присадибній ділянці у вигляді сформованих під час обрізання фігур людей, тварин і різних предметів. У домашніх умовах самшит можна вирощувати як карликове деревце в невеликій квітковій ємності.

Опис рослини самшит

Рослина відрізняється щільним шкірястим листям округлої форми, суцвіттям з дрібних ароматних квітів і плодами-коробочками з чорним блискучим насінням. Хоча культура і є медоносом, самшитовий мед в їжу не вживають через високу отруйність всіх її частин.

Самшит чудово переносить обрізку, а його гарна крона з блискучого листя дуже популярна у ландшафтних дизайнерів, які часто використовують чагарник для озеленення та прикраси різних земельних ділянок. Основними особливостями рослини є його висока декоративність, тіньовитривалість і невибагливий характер.

У природі існує майже 100 різних видів цієї вічнозеленої культури, а в якості садової рослини найпривабливішими вважаються самшит вічнозелений, дрібнолистий, Кавказький, Балеарський. Популярні сорти – Вінтер Джем, Фолкнер, Елеганс, Суффрутікоза, Блауер Хайнц. Всі види і сорти відрізняються формою, розмірами, стійкістю до морозів і посух, забарвленням листя, швидкістю росту і довгожительством, компактністю і рівнем декоративності.

Посадка самшиту

Коли садити самшит

Кожен садівник вибирає час посадки для самшиту, виходячи зі свого досвіду. Це може бути будь-який сезон крім зимового. Вважається, що квітучі культури сприятливіше висаджувати восени приблизно з п’ятнадцятого вересня до десятого жовтня. До настання сильних заморозків повинно залишитися не менше місяця, за який самшит встигне сформувати кореневу систему і зміцнити імунітет.

Грунт на обраній ділянці може бути глинистий, вологий, з хорошою проникністю води і з невеликим вмістом вапна, а сама ділянка повинна розташовуватися в тіні або півтіні, без яскравого прямого сонячного освітлення. Палючі промені сонця залишають на листках рослин опіки.

Як правильно посадити самшит

Придбані в контейнерах саджанці самшиту необхідно за добу до посадки рясно полити. Так коренева частина легше витягується з ємності разом з грудкою землі. По можливості рекомендується замочити на добу кореневу частину без землі.

Розмір посадкової ями залежить від розміру коренів із земляною грудкою. Вона повинна бути приблизно в 2-3 рази ширше і більше за глибиною. Дно ями необхідно заповнити трисантиметровим шаром дренажу (наприклад, перлитом), а всю яму наповнюють грунтовою сумішшю з рівних частин землі і перліту.

Саджанець поміщають в яму, розправляють всі корінці і поступово засипають підготовленим субстратом, а потім легенько утрамбовують. Важливо, щоб при посадці в ямі не залишались повітряні порожнини, а стовбур рослини розташовувався строго у вертикальному положенні. Після цього саджанці відразу ж рясно поливають. Поливна вода може бути дощова відстояна. На кожну рослину знадобиться приблизно 2,5-3 відра води.

Після осідання землі в посадковій ямі необхідно додати грунтової суміші до країв уже без ущільнення. Межі пристовбурного кола рекомендується позначити невеликим земляним пагорбом по колу, який буде стримувати поливну воду від розтікання. Поверхню пристовбурного кола потрібно засипати двосантиметровий шаром перліту.

Догляд за самшитом у відкритому грунті

Невибагливий самшит не вимагає до себе великої уваги і не доставляє багато клопоту.

Полив

Перший полив після посадки проводиться через сім днів, за умови відсутності дощів в цей період, або через сім днів після рясних опадів. При помірній погоді в літні місяці поливати саджанці необхідно регулярно об’ємом приблизно десять літрів води при зростанні кущика до одного метра. У посушливу і дуже жарку пору поливи проводяться з такою ж частотою, але в більших кількостях. Вода повинна потрапляти тільки в пристовбурні кола. Сприятливий для поливів час – ранній ранок або вечір після заходу сонця.

Грунт

Після кожного поливу рекомендується розпушувати грунт і висмикувати бур’янисту рослинність, а з встановленням стабільної теплої погоди (приблизно в кінці травня) пристовбурні кола необхідно покрити мульчуючим шаром з торфу. Товщина мульчі не повинна перевищувати 8 см і стикатися з частинами рослини.

Внесення добрив

Самшиту потрібне регулярне мінеральне або органічне підживлення. Перший раз добриво можна вносити тільки після вкорінення рослини (приблизно через місяць), але це стосується саджанців, посаджених навесні. З травня по вересень можна застосовувати добрива з вмістом азоту, а восени воно повинне містити калій і фосфор. Комплексні добрива можна вносити разом з поливною водою і при осінньому перекопуванні ділянки.

Пересадка

Сприятливий час для пересаджування рослин – весна. За весь весняно-літній період самшит встигне адаптуватися на новому місці, сформувати свою кореневу систему і добре підготуватися до зимових температур. При пересадці дорослої культури разом із земляною грудкою процедура пройде з мінімальним стресом для рослини.

Обрізка

Формуючу і коригуючи обрізку рекомендується проводити регулярно один раз на місяць. Перша стрижка проводиться у другій половині квітня або в першій половині травня. Рослина легко переносить цю процедуру, але для підтримки самшиту після стрижок потрібні додаткові поживні речовини і більш часті поливи. Обрізка перетворює деревця в різні геометричні фігури. Кулі, конуси або куби, які чудово виглядають на ділянці, але вимагають своєчасного коригування. Обрізці підлягають молоді пагони, які впливають на основну форму крони рослин.

Самшит взимку

Для насичення ґрунту вологою на довгий зимовий період рекомендується провести рясний полив в перший тиждень листопада і нанести шар мульчі в пристовбурні кола з торфу або хвої. Як укриття для самшиту використовують лапник, мішковину, нетканий матеріал в кілька шарів, лутрасил або агроволокно (спанбонд). Для збереження цілісності гілок їх рекомендується зв’язати або підв’язати до опори.

Розмноження самшиту

Розмноження насінням

Здатність насіння самшиту до проростання зберігається дуже нетривалий час, тому даний спосіб розмноження використовується не часто.

Свіжозібране насіння потрібно замочити в теплому водному розчині зі стимулятором росту на двадцять чотири години, після чого рідину зливають, а насіння розкладають на вологу тканину і прикривають такою ж зволоженою тканинною серветкою. Тканина повинна завжди бути злегка вологою протягом 20-30 днів. Цей час необхідний для появи білих паростків. Пророщене насіння паростками вниз висаджують в грунтосуміш з рівних частин піску і торфу і накривають поліетиленом або склом. До появи сходів ємність повинна знаходитися в теплій кімнаті в напівтіньовому місці. З появою сіянців плівку знімають, проводять регулярний полив і підживлення, а на початку травня переносять на відкритий грунт.

Розмноження живцями

Підготовлені живці також замочують на добу в розчині зі стимулятором росту, після чого висаджують в субстрат з компосту, листової землі і піску в однакових пропорціях і накривають великою пляшкою з пластика з обрізаним дном. Догляд полягає в зволоженні і провітрюванні. Коріння сформуються через 1-2 місяці. На зиму живці вкривають опалим листям або ялиновим гіллям.

Розмноження відведеннями

Навесні нижні пагони пришпилюють до землі і присипають. Поливи і підживлення проводяться регулярно до самої осені. Після вкорінення відводки відокремлюють і пересаджують.

Хвороби і шкідники

Можливі шкідники самшиту – самшитова галиця, павутинний кліщ, войлочник.

Галиця з приходом теплої літньої погоди відкладає на листках і пагонах велику кількість яєць, з яких згодом вилуплюються личинки, а потім утворюються дорослі комахи. Присутність шкідників помітне по масовому засиханню і обпаданню листя.

Зів’ялі пагони і здуття на листових пластинах сигналізують про присутність войлочніка. А непроханий гість павутинний кліщ зазвичай з’являється на рослині в сильну посуху і при високих температурах повітря.

Знищити всіх можливих шкідників можна за допомогою обприскувань спеціальними хімічними препаратами. Буває достатньо однієї обробки, але в разі потреби можна її повторити ще через 10 днів.

Можливі захворювання – некроз пагонів і рак. На листках з’являються численні плями, а кінці паростків починають відмирати. Для позбавлення від некрозу проводиться багаторазова обробка рослини фунгіцидами. Ділянки деревця або чагарнику уражені раком рекомендується повністю видалити, а місця зрізів обробити одним з препаратів фунгіцидної дії.

Види і сорти самшиту

Самшит вічнозелений (Buxus sempervirens) – найбільш поширений в Середземномор’ї і на Кавказі, де полюбляє рости в листяних і змішаних лісах. Дерево досягає висоти до 15 м, дуже рідко зустрічаються чагарникова форма цього виду. Пагони зелені прямі, чотиригранні. Листя супротивне, майже без черешків, гладке, блискуче, темно-зеленого кольору зверху і матового світло-зеленого і навіть жовтуватого – з нижньої сторони. Форма листя – витягнуто-еліптична, довжина досягає 1,5-3 см. Дрібні зелені квітки зібрані в невелике головчате суцвіття. Плід у вигляді кулястої коробочки невеликого розміру зі стулками, що розкриваються при дозріванні насіння. Всі частини самшиту вічнозеленого отруйні. Популярні сорти – Суффрутікоза, Блауер Хайнц, Елеганс.

Самшит дрібнолистний (Buxus microphylla) – на відміну від самшиту вічнозеленого цей вид більш морозостійкий. Це корейський або японський нащадок самшитів, що витримує взимку без укриття морози до 30 градусів, при цьому потребує укриття від яскравого весняного сонця. Популярні сорти – Вінтер Джем і Фолкнер.

Самшит колхидський, або кавказький (Buxus colchica) – цей вид повільно росте і є найдрібнолистним і зимостійким самшитом з усіх європейських видів. Живе до 600 років, досягаючи у висоту 15-20 м, діаметр стовбура біля основи – близько 30 см.

Самшит Балеарський (Buxus balearica) – цей вид росте на Балеарських островах, півдні Іспанії, Португалії і Атлаських гір, на півночі Марокко. Це найкрупнолистний вид: листя самшиту Балеарского досягає в довжину 4 см, а в ширину 3 см. Швидкоросла рослина, наділена надзвичайно високими декоративними якостями, але, на жаль, абсолютно не морозостійка.

Самшит: що це за рослина, фото та опис чагарнику, види та сорти

Самшит – одна з найдавніших рослин, яка зростала 300 млн років тому. За роки еволюції зовнішній вигляд майже змінився. У народі рослину називають шамшитом, букшпаном, геваном, пальмою або зеленим деревом.

Що це за рослина «самшит»

Самшит – вічнозелений чагарник чи дерево. Існує близько 100 різновидів цієї рослини. Симпатичний самшит з дрібним листям широко використовують садівники для одиночних посадок, створення зон на ділянці або як бордюрну рослину. У садах використовують представників культури, виведених селекціонерами.

Як виглядає самшит

Якщо умови вирощування сприятливі, то чагарник чи дерево може зрости до 2-12 м залежно від виду та сорту. Молоді пагони гладкі, оливково-зеленого кольору. На старіших гілках шкірка коричнева. Недосвідчених садівників хвилює поява тріщин на старих самшитах. Це природний процес.

Вузли знаходяться на близькій відстані один від одного, в них супротивно розташовуються овальні або округлі листки. Вони ростуть на коротких черешках. Поверхня пластинок гладка, блискуча, цільні краї. На однотонному темно-зеленому листі по центру добре помітний жолобок.

Квіти дрібні, непоказні, одностатеві, зібрані в суцвіття-мітелку. Пелюстки, як не дивно, зелені. Формуються лише на молодих пагонах у пазухах.

Після цвітіння утворюються плоди у вигляді круглої коробочки. Після дозрівання у жовтні в ній розкриваються стулки, звідки висипається насіння чорного кольору.

Самшит – це дерево чи чагарник

Як було зазначено, букшпан у садах, парках може мати форму дерева чи чагарника. Це залежить не тільки від виду чи сорту, а й способу вирощування після посадки саджанця.

Діаметр крони та висота самшиту

Висота та діаметр крони залежать від виду та сорту культури. У природних умовах дерева виростають до 15 м, ширина – від 2 до 8 м. У садах параметри набагато менші: у висоту – 1-3 м, діаметр крони – від 0,5 до 1 м.

Чим пахне самшит

Рослина має різкий специфічний запах. Він не кожній людині припаде до вподоби.

Увага! На вулиці аромат не відчутний, але у приміщенні, де вирощують самшит, відчуває запах котячої сечі.

Особливості та час цвітіння самшиту

Зацвітає культура рано навесні наприкінці травня – початок червня. Суцвіття-метелик з’являються в пазухах листя і сильно пахнуть. Плодоношення починається, коли самшиту виповниться 15-20 років.

Види та сорти самшиту

Рід самшиту представлений понад 100 видами. Садівники та дизайнери використовують лише кілька з них. Короткий опис деяких сортів наведено нижче.

Вічнозелений

Цю рослину вирощують на Кавказі та у Середземномор’ї. Культура теплолюбна, тому росте лише у регіонах із теплим кліматом. Це дерево з великою кількістю гілок та щільною зеленою кроною. Листя довжиною до 1,5-3 см, глянсове, зворотний бік світліший, матовий або жовтуватий. Суцвіття напівсферичне з дрібними зеленувато-білими бутонами.

Дрібнолистий

Цей вид не боїться холоду. Його батьківщиною є Японія та Китай. Самшит росте у вигляді чагарника, висота якого близько 1,5 м. Листя цієї рослини дрібні, їх довжина – 25 мм. Цвіте самшит пишними суцвіттями, зібраними з білих квітів. Вони ароматні.

Колхідський (Кавказький)

Реліктова рослина, холодостійка. Листові платівки на шамшиті дуже дрібні. За сприятливих умов він зростає до 15 м заввишки. Рослина-довгожитель, науковці стверджують, що вона мешкає близько 600 років.

Зауваження! Стовбур до віку 200 років товщає до 30 см.

Балеарський

Цей букшпан вважається найбільшим, тому що його листя завдовжки близько 5 см. Зелені платівки у формі еліпса. Крона чагарнику або дерева пірамідальна. У природних умовах можна зустріти в Іспанії на Балеарських островах, а також у Португалії на півночі Марокко. У України її зростає півдні Кримського півострова.

Цей вид відноситься до швидкорослих рослин. Підходить для оформлення бордюрів, створення живоплоту та одиночних посадок. Можна використовувати як культуру для горщика. Тільки догляд набагато складніший, ніж у ґрунті.

Суффрутікоза

Це вічнозелений чагарник із довгими вертикальними пагонами. Їхня висота – близько 1 м.

Латифолія Макулата

Цей шамшит вирізняється компактною формою, нагадує пагорб. Молоді листові пластинки яскраво-зелені, потім стають темно-зеленими із жовтуватим відтінком. Рослина заввишки – до 2,4 м, шириною – до 2 м.

Блауер Хайнц

Порівняно молодий сорт, що відрізняється високою морозостійкістю. Рослини низькі – приблизно 20-30 см, тому широко використовують для створення орнаментів у вигляді килима. Пагони жорсткі з товстим шкірястим листям.

Кучерявий самшит (Керлі Локс)

Кучерявим цей сорт називають за викривлені пагони. Листя яскраво-зелене, глянсове, округлої форми. Рослини компактні – не вище 1 м. Широко використовують у культурі горщика.

Елеганс

Рослина чагарникового типу, форма крони – як кулі. Висота самшиту – близько 1 м, пагони прямостоячі з великою кількістю овального строкатого листя.

Біла облямівка на листових пластинах – відмітна ознака сорту Елеганс

Орео Варієгата

Стовбур у сорту короткий, кора прямих пагонів сіро-жовта. Листові шкірясті платівки середніх розмірів, черешки короткі. Бутони непоказного зеленого кольору, суцвіття колосоподібні. Для вирощування потрібно вапнування ґрунту та рясний полив.

Незважаючи на те, що сорт холодостійкий, краще все-таки культура росте в теплому кліматі. Рослина витривала, майже не хворіє і не ушкоджується шкідниками.

Як росте самшит

Самшит – цікава реліктова рослина, на яку давно звернули увагу садівники. Для його вирощування потрібно створити певні умови, підібрати ділянку з родючим ґрунтом.

Як швидко росте самшит

Більшість самшитів зростають повільно. За рік пагони можуть збільшитися на 5-6 см. Незважаючи на повільне зростання, рослини живуть понад 500 років.

На розвиток впливають різні фактори:

  1. Якщо не вистачає вологи, листя починає жовтіти, що невластиво вічнозеленим самшитам.
  2. При недостатньому поливі яскравість забарвлення листя блисне.
  3. Щоб рослина тішила погляд після зимівлі і не вимерзла (це стосується місцевості, де немає снігу), коріння шамшиту рекомендують вкрити компостом, а самі кущі – лапником.
  4. Перед зимівлею не потрібно поливати та підгодовувати кущі та дерева, інакше коренева система загине.

Де росте самшит

Теплолюбна рослина у природному середовищі зустрічається у тих кліматичних зонах, де не буває морозів. У світі існує три ареали, де самшит утворює зарості:

  1. Євро-Азіатський. Культура поширена на британських островах, у Європі, Азії, Китаї, Японії та острові Суматра.
  2. Африканський. Шамшит заселяє лісостепу Екваторіальної Африки, зустрічається і Мадагаскарі.
  3. Центральноамериканський. У тропічних та субтропічних лісах Мексики, Куби ці рослини займають великі території.

Де росте самшит в Україні

Природні самшитові ліси Української – явище рідкісне. Вони ростуть лише у кількох регіонах і займають незначні площі.

Одне з місць – узбережжя Чорного моря. Ущелини Кавказьких гір теж славляться реліктовою рослиною. Саме тут росте червонокнижний самшит Колхідський. Другу назву – Кавказький – він отримав від території.

В Адигеї в Курджипському лісгоспі знаходиться ще одна ділянка, де ростуть самшити. Вони займають площу 200 га. Середня течія річки Ціца вважається заповідною, і знаходиться під охороною держави.

Є гаї із шамшиту в Адлері та Сочі у Хостинському районі, а також в Абхазії.

На жаль, реліктових дерев і чагарників, незважаючи на те, що їх вирубка заборонена, з кожним роком стає менше. Остання ревізія, проведена у 2017 році, показала, що площа самшитових лісів на території України становить лише 5,5 га.

Отруйний самшит чи ні

Красива реліктова рослина не така вже й нешкідлива. Небезпечними є всі частини шамшиту, але найбільше отруйних речовин містить листя. Вони знаходяться флавоноїди, кумарини, дубильні речовини. Є ще й алкалоїди. Але найнебезпечнішим вважається циклобуксин D. Собаки гинуть, якщо в їхньому організмі виявиться 0,1 мл речовини на 1 кг ваги.

Якщо на ділянці ростуть самшити, то працювати з ними потрібно у захисному одязі, а потім слід ретельно вимити руки та переодягнутися.

Попередження! На ділянки, де є вічнозелені рослини, небажано пускати дітей та тварин.

Застосування та значення самшиту

Самшити здавна приваблювали людину. Одне з основних призначень вічнозелених дерев та чагарників – прикраса парків, алей та дачних ділянок. Там, де дозволяє клімат, із самшитів створюють живоплоти, декорують газони, бордюри. У домашніх умовах вирощують як культуру для горщика, а саме бонсай.

У ландшафтному дизайні

Всі види та сорти самшиту позитивно відгукуються на стрижку. Саме тому ландшафтні дизайнери звернули на них увагу. Кущі можна перетворити на будь-які фігурні композиції, якщо є навичка роботи.

Отримання деревини

Деревина реліктових рослин є унікальною. Вона настільки важка, що тоне у воді. А її міцність нерідко порівнюють із бурштином. На зрізі не видно річних кілець, тобто деревина без’ядрова. Уся поверхня спила одного відтінку. Після висушування матеріал спочатку буде світло-жовтим, потім трохи темнішим. Жодним запахом деревина не має.

З самшиту виготовляють:

  • музичні інструменти;
  • шахи;
  • деталі до машин, у тому числі для ткацького виробництва;
  • хірургічні та оптичні інструменти;
  • посуд;
  • сувеніри.

Важливо! У України вирубування самшитових дерев та чагарників заборонено.

Як лікарський засіб

Лікувальні властивості рослини відомі з античних часів. За його допомогою лікували від малярії, хронічної лихоманки, кашлю. В даний час фармакологія практично не використовує шамшит.

Тим більше, готувати самостійно ліки на основі самшиту не можна, оскільки не існує рецептів з точною кількістю сировини. Пов’язано це з тим, що об’єм отрут, що входять до складу рослини, важко визначити.

Ознаками отруєння є блювання, судоми. У деяких випадках можливий летальний кінець.

Висновок

Самшит – дивовижна рослина-довгожитель, яка росла на землі ще за часів динозаврів. Але й сьогодні воно не втратило своєї актуальності, його широко використовують для створення декоративних куточків у парках, садах, скверах.

Про автора

admin administrator