Як сплять копитні

Авторadmin

Як сплять копитні

Як сплять тварини

Всім тваринам необхідний сон, хоча деякі сплять всього кілька хвилин, а інші навіть до 20 годин на добу. Також відрізняються і способи їх сну

Тривалість сну у тварин

Тривалість сну різних тварин може значно відрізнятися, починаючи від легкої дрімоти землерийки і закінчуючи глибоким, двадцятигодинної сном лінивця, а то і тривалої зимівлею ведмедя. Було заміряні, скільки годин на добу тварини присвячують сну. Деякі з них лише дрімають, періодично прокидаючись. У режимі зимової сплячки деякі тварини теж періодично прокидаються. Це трапляється якщо тварини не нагромадили достатньо енергетичних запасів.

Той факт, що тривалістю сну керує мозок, а також існування великої різниці в тривалості і частоті сну у окремих видів тварин надає нам очевидний доказ того, що сон для тварин має важливе значення.

ПЕРЕВАГИ СНА

Тварина, яка в несприятливу пору року спить в своєму лігві, має деякі переваги перед іншими. Одним з них є менша ймовірність того, що воно потрапить в лапи голодному хижакові, особливо якщо тварина спить в важкодоступного місці. Для деяких видів вигідніше тривалий час проводити уві сні, перериваючи його короткими періодами активності. Деякі з них сплять вдень, щоб перечекати саму спеку. Крім того, всім тваринам сон допомагає зберігати дорогоцінну енергію.

СОН ТВАРИН

Як і де сплять тварини, залежить, перш за все, від того, є вони хижаками або їх потенційними жертвами, а також від того, чи хоче тварина тільки відпочити, або сховатися (скажімо, від негоди або голоду). Кролик ховається в норі, а птах відчуває себе в більшій безпеці на дереві. Кажани сплять в дуплах і нішах, щільно закутавшись у свої крила. Копитні тварини, такі як кінь і олень, сплять стоячи. Жуйні тварини (наприклад, корова) під час сну продовжують жувати жуйку.

ЩО ТАКЕ СОН?

Під час сну тіло тварини зовні залишається нерухомим. Правда, тварина уві сні може неспокійно перевертатися з боку на бік, проте, протягом усього часу сну залишається на одному місці і слабо або зовсім не реагує на зовнішні подразники (проте у деяких з них сон дуже чутливий, їх неможливо застати зненацька). Так, наприклад, сплячу рибу можна витягнути з води, і вона не зробить опору. У птахів і ссавців сон характеризується двома фазами. Під час першої фази енцефалограма мозку показує відносно повільні хвилі. Друга фаза нагадує стан активності. Зараз вони отримали назву, відповідно, “повільної” і “швидкої” фази сну. Було визначено, що обидві фази сну взаємопов`язані. Головною умовою появи другої фази є поступове зниження активності під час першої фази.

КОЛИ ЖОВТНЯ СПЯТ?

Проміжок часу, який тварина відводить для сну, залежить від того, в який час доби тварина є активним. Більшість птахів літають тільки вдень, тому вночі вони сплять. Інші тварини – дрібні ссавці сплять вдень і годуються вночі, що дозволяє їм сховатися від хижаків, які полюють днем. Інші сплять по кілька годин вдень і кілька годин вночі, а період найбільшої активності припадає на ранок і вечірні сутінки. Кожна тварина підпорядковується своєрідним “біологічним годинником”. У багатьох морських тварин життєвий цикл збігається з приливами. У більшості тварин частина мозку, яка відповідає за сприйняття зовнішніх подразників, активна і під час сну, тому вони реєструють будь підозрілий звук і можуть своєчасно відреагувати.

ЦІКАВІ ФАКТИ. ВІДОМО ВАМ, ЩО ..

  • Гіпопотами сплять, стоячи у воді. У воді вони краще захищені від нападу хижаків.
  • Жирафи сплять стоячи і, якщо є така можливість, спираються при цьому про дерево або гілку.
  • Очеретянки ненадовго засипають, коли плавають колами.
  • Стрижі проводять в повітрі до трьох років без перерви і сплять у польоті.
  • Багато видів риб під час сну змінюють колір, ймовірно, щоб відвернути увагу хижаків.
  • Слони часто сплять на сухій траві або викопують неглибокі ями, так звані слонячі лежанки.
  • Домашні кішки сплять по 16 годин на день, сон вони ділять на дрібні періоди. Таким чином, дві третини свого життя вони проводять уві сні.

Хто як спить

Вчені відзначили, що найбільше часу на сон серед ссавців витрачають м’ясоїдні тварини. Наприклад, звичайна кішка може спати до 14 годин на добу, деякі гризуни – до 19-20 годин! Собакам і ежам досить 10-11 годин на добу.

А у травоїдних немає можливості спати довго, і частково це пов’язано з особливостями травлення. І якщо звичайний домашній кролик спить в середньому 8 годин на день, слон – всього 5, а копитні – і того менше: корова спить всього 4 години, кінь – 3, жираф – всього 2 години на добу.

Цікаво також в якій позі краще проводити час уві сні деякі тварини. Наприклад, леви дуже люблять спати на спині, схрестивши на грудях передні лапи; на спині сплять і бурі ведмеді, розставивши лапи на всі боки.

Слони лягають на черево, підперши голову бивнями, а гірські козли, володарі великих і важких рогів, змушені також лягати на черево, та ще й закидати голову далеко назад, щоб уперти роги в землю

Хто спить міцно і зі сновидіннями, тому небезпечно спати поодинці. Тому лисиці, перед тим, як лягти спати, обвивають один одного хвостами, а слони притискаються один до одного боками.

Ссавці намагаються прийняти таку позу, при якій максимально б розслаблялися м’язи, частково закривши лапами голову. Собаки і кішки, як ми знаємо, обожнюють спати згорнувшись калачиком, а корови, коні і кози сплять стоячи, іноді напівлежачи, тримаючи голову прямо.

Про автора

admin administrator