Як сушити японську айву

Авторadmin

Як сушити японську айву

Зміст:

Айва японська (75 фото): догляд, вирощування і розмноження

Японська айва або хеномелес – низькорослий листопадний чагарник, досягає у висоту до 3 м (в північних районах значно нижче). Вона популярна завдяки своїм декоративним властивостям, що привертають увагу з ранньої весни до пізньої осені, так і корисними властивостями плодів.

  • Айва японська: посадка і догляд
  • Обрізка
  • Хвороби і лікування
  • Айва японська: розмноження і її особливості

Ніжність і розкіш цього чагарнику робить його фаворитом серед садівників всіх країн

Крім того, айва добре переносить стрижку, тому в ландшафтному дизайні активно використовується для створення живоплотів. А якщо врахувати, що більшість видів, включаючи гібридні, мають пагони з гострими, довжиною до 2 см, колючками, то така огорожа впорається і з охоронними функціями.

Айва не тільки виконує функції зеленого насадження і прикраси ділянки, але і виступає своєрідним захистом, утворюючи колючу огорожу

Кущ айви має потужну розвинену кореневу систему, тому їх вирощування на пухких грунтах допоможе запобігти ерозії або зміцнити схил.

Незрівнянна яскраво-червона айва – гордість господарів і краса саду

Айва японська: посадка і догляд

Майже 200 років в межах Європи айва вирощувалася виключно як декоративна, красивоквітуча культура. Ще до початку цвітіння червонувато-рожеві бутони ефектно виглядають на тлі смарагдово-зеленого листя. Цвіте айва японська рясно, протягом 3-х тижнів, великі (4-5 см в діаметрі) квіти тісно зібрані на дугоподібних пагонах. Забарвлення гібридних сортів істотно відрізняється від стандартного червонувато-рожевого: від ніжного корало-рожевого до насиченого гранатово-червоного, а також білий. Самі квіти можуть бути як простими, так і махровими. Тому айва японська в ландшафтному дизайні – дуже затребуване і улюблене садівниками дерево, адже завдяки йому сад буквально перетворюється і виглядає дуже ошатно, особливо в період свого цвітіння.

Ніжність і краса – прекрасна біла квітуча айва

Від весняного кольору айви просто захоплює дух

Яскравий помаранчевий колір айви чудово виглядає на тлі неба

Ніжно-рожеві пелюстки квітучої айви – дивовижний краєвид

Насичено червоні квіти на японській айві здатні порадувати господарів цих прекрасних чагарників

Вона прекрасно виглядає і як одиночна посадка на тлі газону, так в міксбордах. Сланкі низькорослі гібриди використовуються для декорування підніжжя альпійських гірок або в рокарії. Є види айви, які вирощують у вигляді бонсая.

Відомо більше 500 видів айви, але через кліматичні особливості у нас найбільше поширення отримало всього чотири:

  • айва чудова (хеномелес чудовий, айва чудова) – невисокий (до 1 м) кущ з великими квітами (окрас залежить від сорту): рожеві, білі , помаранчеві, червоні і навіть двоколірні.

Невисокий яскравий кущ красиво виглядає на ділянці

Невисокий, але дуже яскравий – хеномелес займе гідне місце на грядці біля будинку

хеномелес чудовий – це назва відмінно відображає саму суть рослини

  • айва катаянская – висотою до 3 м, з великими листками, витягнутими вгору, квіти білі або рожеві

Червоний колір айви на білому тлі – надзвичайно красива симфонія

Цей чагарник своїм виглядом здатний оживити будь-який фасад будівлі

  • айва японська низька (хеномелес Маулея) – низькорослий (0,5 – 1 м) кущ, але при цьому дуже морозостійкий. Квіти оранжево-червоні.

Розкішний пишний кущ айви

Спочатку айву Маулея садили просто як гарний чагарник, пізніше стали цінувати і його плоди

  • японська айва висока (хеномелес прекрасний) – високий (від 1,5 до 3 м) кущ з щільним листям яскраво-зеленого кольору з тривалим, до 20 днів, цвітінням.

Такий житель в саду стане предметом загального захоплення

Висока, струнка айва стане центром уваги на садовій ділянці

Прекрасні гілки квітучої айви, скеровані у вись

напіврозкриті бутони квіток виглядають неймовірно красиво

Плоди яблуко- або груше подібної форми, невеликі (25-50 г), в сирому вигляді практично не вживають. Цінність культури – в достатку корисних властивостей, за вмістом вітаміну С вона перевершує всі відомі фрукти і ягоди (у окремих сортів на 100 г плоду припадає 180 мг вітаміну С, що в кілька разів перевищує аналогічний показник у лимона), за що айву ще називають « північний лимон ». Крім того, плоди айви багаті вітамінами (В2, В6, В1, Е, РР) і мікроелементами (цинк, мідь, магній, калій, але особливо багато йоду і кобальту).

Ароматні цілющі плоди лимонно-жовтого забарвлення дозрівають у вересні

Порада! Чагарник японська айва – перехресноопиляєма рослина, тому для підвищення врожайності слід посадити поруч кілька кущів.

Навесні кущик айви японської суцільно покритий рожевими або біло-рожевими великими квітками до 5 см в діаметрі

Айва японська не тільки неймовірно красивий чагарник, а й завдяки колючкам може служити «охоронцем» вашої ділянки

Вирощування айви японської популярно ще й тому, що вона досить невибаглива і не вимагає великої уваги. Однак потрібно дотриматись важливих факторів, таких як:

  • освітленість – для посадки японської айви необхідно підібрати добре освітлену ділянку – в тіні рослина розвивається гірше, зростає повільніше, цвіте не так рясно. Кращий грунт – дерново-підзолистий, суглинний або супіщаний, багатий гумусом, показник рН в районі 6-6,5. Гірше айва розвивається на торф’яних ґрунтах, лужний грунт провокує розвиток хлорозу листя

Розкіш червоних квітів, контрастує із зеленню, насичує сад непередаваними яскравими фарбами

При достатньому освітленні айва буде цвісти буйно і яскраво

Жива огорожа з участю айви японської

Порада! Висаджувати айву краще навесні, осіння посадка можлива, але не бажана – рослина теплолюбна, при ранніх холодах чагарник може загинути, не прижившись.

Сонячні відкриті місця для хеномелесу краще, ніж тінь, де вони ростуть погано

  • полив – айва посухостійка, полив потрібний тільки при тривалій відсутності опадів. Помірний регулярний полив необхідний тільки для молодих кущів в період активного росту.

Не забувайте поливати красуню-айву в її ранньому віці

  • підгодівля – молоді рослини в перший рік після посадки не підгодовують – це може пошкодити (обпекти) незміцнілі коріння. Надалі мінеральними добривами айву підгодовують двічі: навесні – до початку цвітіння, переважно азотом (його розкидають по поверхні грунту), другий раз – після того, як сформуються плоди (вносять комплексне добриво)

Айва віддячить за підгодівлю пишним цвітом

Правильний догляд забезпечить пишне цвітіння чагарнику

  • догляд взимку – дорослі рослини зимують добре, витримуючи морози до-30С, особливо якщо вони добре вкриті снігом. Молоді екземпляри і гарноквітучі сорти восени вкривають ялиновим гіллям або опалим листям, використовують укривочний матеріал (спанбонд, лутрасил).

Порада! Низькорослі компактні кущі на зиму можна захистити, накривши їх дерев’яними ящиками або картонними коробками.

Влітку грунт навколо кущів рихлять і видаляють бур’яни. Хороший результат приносить використання мульчі – вона зберігає вологу, гальмує розвиток бур’янів та оптимізує структуру ґрунту. В якості мульчі використовують подрібнену кору, тирсу, торф або суху траву.

Айва японська широко застосовується в озелененні при створенні живоплотів, бордюрів і кам’янистих садків

Правильний догляд – запорука розкішного цвітіння і здоров’я дерева

Айва відмінно переносить обрізку, рослина швидко відновлюється, хоча процес цей, через колючих гілок, не дуже приємний. Крім декоративної стрижки, кущі необхідно обрізати в наступних випадках:

  • санітарна обрізка – проводиться навесні, видаляють пошкоджені, підмерзлі і сухі гілки, місце зрізу змащується садовим варом

Доглянута айва буде довго радувати своїм приголомшливим видом

Ніжні квіти персикового кольору – прекрасна прикраса саду навесні

Яскраві об’ємні квіти айви японської – дивовижної, неповторної краси

  • формування куща – до 3 років кущ майже не галузиться, обрізку починають в 4-5 років, проводять ранньою весною, щоб не допустити загущення куща його надмірного розростання вшир. Щорічно слід видаляти частину кореневої порослі, залишаючи не більш 2-3 кореневих нащадків для подальшого зростання. Найцінніші пагони – зростаючі горизонтально, на висоті 20-40 см. Видаляють пагони, що ростуть вертикально вгору або стеляться по землі.
  • омолоджуюча обрізка – проводиться на 8-10 році життя чагарнику. Для початку необхідно прорідити кущ, видаливши всі тонкі, слабкі, занадто витягнуті пагони – залишають всього 10-15 найсильніших гілок. При цьому важливо врахувати, що плодоносять гілки 3-4-річного віку, тому кущ формують так, щоб саме вони складали більшість, а пагони старше 5-6 років – обрізають.

У садових композиціях айва японська вдало поєднується з форзицією, низьким мигдалем, вересом, спірею і Магоной, проте можливі і будь-які інші варіанти

Хвороби і лікування

Айва японська надзвичайно стійка до шкідників і хвороб. Виняток – при прохолодній і сирій погоді і підвищеної вологості на листках можуть виникнути плями або проявляються некрози, при розвитку грибкових хвороб листя починає деформуватися і всихати. Лікування – обробити рослину мідно-мильною рідиною (на 10 л води – 100 г мідного купоросу) або 0,2% -ним фундозолом.

Рясно квітуча айва, вирощена в горщику

Айва японська: розмноження і його особливості

Айва японська розмножується декількома способами:

  • насінням – дозріле насіння висаджують в підготовлений грунт в кінці лютого – початку березня. Проростання зазвичай триває до 6 тижнів, потім сіянці пікірують в окремі горщики. В кінці травня – початку червня зміцнілу розсаду можна висадити у відкритий грунт. Взимку саджанці необхідно добре укрити від морозу. Для північних територій рекомендуються у відкритий грунт висаджувати вже добре розвинені, дворічні саджанці. Недолік розмноження насінням – саджанці не зберігають сортові ознаки, тому їх зазвичай використовують для підщеп

Усередині яскраво-жовтого плода айви ховається насіння – один із способів розмноження рослини

  • живцями – в першій половині червня, вранці, поки не жарко, секатором зрізають бічні сильні пагони, з яких нарізають живці, які мають одно- два міжвузля. Можна використовувати і однорічні живці з «п’ятою» – невеликим (до 1 см) шматочком дворічної гілки. Для поліпшення вкорінення живці попередньо обробляють протягом доби в 0,001% -ому розчині індолилмасляної кислоти. Живці висаджують в парник, в субстрат торфу і піску (співвідношення 1: 3), поглиблюючи під нахилом в 30 градусів. При температурі 20-25С і високою (90%) вологості укорінення відбувається за 40 днів. До осені молодий екземпляр з розвиненою кореневою системою готовий до висадки в грунт
  • діленням куща – найпростіший, але ефективний спосіб, навесні з одного куща можна отримати до 6 кореневих нащадків. З кореневої порослі вибирають нащадків товщиною від 0,5 см і довжиною 10-15, з гарною кореневою системою

Щовесни можна спостерігати за дивовижним цвітінням кущів хеномелесу, які будуть радувати й заворожувати володарів даної рослини

Зачаровуючий колір хеномелесу подарує море позитивних емоцій і естетичне задоволення

  • відводами – довгі вилягаючі відводи можуть мимоволі вкорінюватися, тому ранньою весною, попередньо розпушити грунт, пришпилюють однорічні пагони. Влітку відведений нащадок підгортають і поливають, і вже до осені відбувається вкорінення, після чого відводок обрізають і пересаджують

Айва японська, посадка і відхід у відкритому ґрунті, способи розмноження

Айва японська, або хеномелес, відноситься до виду квіткових рослин сімейства Рожеві. Його батьківщиною є Японія, але широко вирощується рослина і в Європі, і в Китаї. Назва «хеномелес» з грецької мови перекладається, як «розколоти яблуко». Чим примітна рослина? Чи можна виростити його в нашій країні? Про айву японської, про посадку і догляд за нею у відкритому ґрунті, і розповімо сьогодні.

  • Хеномелес японська – опис виду
  • Основні сорти айви японської
  • Особливості вирощування айви японської
  • Коли і де висаджувати айву
  • Як робити посадку
  • Догляд за айвою японською
  • Полив і підживлення
  • Обрізка айви
  • Боротьба зі шкідниками айви
  • Підготовка до зими
  • Розмноження айви японської
  • Розмноження черенками
  • Розмноження насінням
  • Розмноження кореневими сутичками
  • Розмноження щепленням
  • Айва японська, посадка, відхід
  • Як виростити японську айву у відкритому ґрунті
  • Місця, придатні для вирощування
  • Мінімум саджанців айви для посадки, як саджати
  • Підживлення добривами
  • Формування крони японської айви
  • Як розмножувати рослину
  • Айва японська – незамінна в заготовках
  • Чому потрібен північний лимон в саду
  • Відводками айва не розмножується

Хеномелес японська – опис виду

Айва японська – чагарник, не більше 3 метрів у висоту. Молоді втечі рослини лускувато-війлочні, зелені, потім вони стають чорно-бурими і голими. Листя зворотнояйцевидні, лопаткові, до основи звужені, довжиною до 5 см. Коли рослина молода, листя майже бронзове, потім стають темно-зеленого кольору. Квітки діаметром 5 см утворюють щиткоподібні суцвіття по 2-6 штук. Бувають помаранчевого, яскраво червоного або рожевого кольору. Невеликі жовто-зелені плоди округлої форми, їстівні, дозрівають до середини осені.

Рослина відома з 1874 року. Незважаючи на те, що рослина дуже теплолюбна, вона може витримати і суворі морози. Квіткові та однорічні втечі поза рівнем снігу можуть підмерзнути. У Сибіру айва не зможе похвалитися таким бурхливим цвітінням, як айва, вирощена в Підмосков’ї.

Основні сорти айви японської

Селекціонери вивели дуже багато сортів айви японської. Дамо коротку характеристику тільки найпопулярніших з них:

  • Тату. Айва декоративна, з красивими жовтими квітками, окаймленими рожевою смужкою.
  • Маларді. Відрізняється рожевими квітками, по краю вони білі.
  • Микола. Сорт української селекції, низький і неколючий, з розлогою кроною. Цвіте оранжево-червоними квітками, має бугристі плоди жовтого кольору.
  • Вмбілікату. Сорт, висотою до 2 метрів, виведений в Японії. У цього сорту відносно колючі гілки. Цвіте рослина рожево-червоними квітками, плоди кулясті до 90 р.
  • Пінк Леді. Дуже яскравий, гарний чагарник з рожевими квітками. Побіги колючі. Плоди яскраво-жовті, тверді.
  • Симоні. Сорт родом з Франції. Досягає у висоту 2 метри, має густі колючі гілки, білі квітки та жовті плоди.
  • Ліхтар. Цей сорт відрізняється зимостійкістю. Цвіте яскраво-помаранчевими квітками, має великі круглі або яйцевидні плоди.
  • Нивали. Французький сорт з густими колючими гілками. Плоди жовтого кольору, круглі.
  • Кримсон Енд Голд. Невеликий чагарник у висоту 1 метр. Цвіте темно-червоними квітками. Плоди айви японської цього сорту яйцевидні, зелено-жовті, відрізняються тонкою шкіркою.
  • Гайарді. Декоративна рослина, квітуча лососево-помаранчевими квітками.
  • Мерлозі. Сорт з Бельгії. Відрізняється неправильними грушевидними зеленими плодами.
  • Фасцинейшн. Голландський сорт з великими червоними кольорами і зеленими плодами.
  • Клементина! Рослина цвіте яскраво-червоними квітками в травні, пізньої осені з’являються ароматні плоди.

Також часто можна зустріти такі сорти, як Ніка, Ароматний, Вітамінний, Рубра, Червоноплідний, Цитриновий, Еллі Моссел та інші.

Особливості вирощування айви японської

Вирощування айви японської, посадка і догляд за нею визначається правилами вирощування садових чагарників.

Коли і де висаджувати айву

Краще висаджувати навесні до початку сокоруху. Осіння посадка менш бажана, інакше теплолюбна рослина не встигне прижитися до початку заморозків. Як посадковий матеріал використовують дворічні саджанці із закритою кореневою системою. Перед посадкою їх необхідно добряче полити. Якщо використовуються саджанці з відкритим корінням, їх потрібно оглянути, можна замочити їх у воді на кілька годин, потім видалити пошкоджені і підгнилі корінці.

Висаджувати хеномелес необхідно на світлих ділянках, хоча він добре переносить полутень, може розвиватися, але цвісти не так пишно. Рослина надає перевагу багатому гумусу ґрунту, краще, якщо він буде легким – суглиністим, дерново-підзолистим, супесчаним, відрізнятися слабокислою реакцією. Айва японська погано переносить торф’яні ґрунти. Для посадки потрібно вибрати місце, захищене від протягів і вітрів. Краще з південно-західного або південного боку будинку. Вибираючи ділянку, необхідно пам’ятати, що айва буде рости на цьому місці років 60, пересадку вона не любить.

Як робити посадку

Необхідно дотримуватися при посадці деяких правил. Ґрунт під посадку потрібно почати готувати восени. Її очищають від бур’янів, потім ретельно перекопують з додаванням піску і листової землі. При перекопуванні додають торфонавозний компост (на один квадратний метр вносять 10 кг). Також вносять по 40 г добрив з фосфором і калієм.

Для посадки одного саджанця викопують посадкову яму, глибиною 50-80 см, діаметром 50 см. Готують ґрунтовну суміш, для цього додають у викопаний грунт пару відер перегну, 300 г суперфосфату, 500 г золи, 30 г калійної селітри. Якщо потрібно посадити групу рослин, їх мають інтервал у 80 см – 1,5 м одна від одної. Щоб створити живу огорожу, відстань зменшують до 50 см. При посадці поруч різних сортів можна отримати врожай плодів вже до осені. Один куст хеномелеса дає близько двох кілограмів плодів. Але іноді можна зібрати і 5 кг.

Щоб посадити дерево, потрібно в центр ями насипати горбик з ґрунтової суміші, встановити в нього саджанець, розправивши коріння. Коренева шийка повинна бути на поверхні. Простір навколо саджанця заповнюють родючим ґрунтом. Після посадки рясно поливають деревце і поверхню ущільнюють. Втечі вкорачивають на 17 см.

Догляд за айвою японською

Вирощування айви, посадка і догляд не викликають складнощів. Необхідно стежити за бур’янами, не допускати виникнення шкідників і хвороб, своєчасно здійснювати обрізку кущів, на зиму утеплювати, щоб рослина не замерзла, здійснювати полив.

Полив і підживлення

Після посадки перший час айві необхідний регулярний полив, особливо, якщо немає дощів. Після зволоження ґрунту проводиться розпушування ґрунту навколо рослини. Розпушувати потрібно на глибину 10 см, з одночасним видаленням бур’янів. Щоб зберегти вологим пристовбурне коло, проводять мульчування. На всю проекцію крони розкладають шар (3-5 см) подрібненої кори, торфу або деревних тирси.

Мінімум рік ґрунт не потребуватиме додаткового підживлення, адже при посадці були внесені добрива. На другому році життя айву навесні потрібно підгодувати органічними і мінеральними добривами. На одне пристовбурне коло вносять: 100 г калійного добрива, 300 г суперфосфату і відро компосту. Влітку можна використовувати рідкі підживлення коров’яком або розчином аміачної селітри.

Обрізка айви

Японська айва – найцінніша рослина для декоративного садівництва. Воно добре переносить добриво і обрізку. Санітарна обрізка проводиться навесні. Видаляють сухі, неправильно зростаючі і пошкоджені втечі. Місця зрізки потрібно обробити садовим варом. Формуюча обрізка айви теж проводиться навесні. Але вона необхідна рослинам, яким більше 5 років. Потрібно домогтися, щоб куст не загущався і не розростався вширу. Щороку потрібно вирізати кореневу поросль, залишаючи 3 молодих нащадки. Втечі, які розташовуються горизонтально на відстані 30 см, є найціннішими. Ті, що стеляться по землі, вертикально зростаючі пагони потрібно видаляти.

При досягненні 8-10 річного віку зростання втечі знижується до 10 см. У цей час необхідна омолоджувальна обрізка. Куст спочатку проріжують, залишаючи не більше 15 міцних втечі. Плоди в основному з’являються на 3-4 літніх гілках, тому поступово потрібно поміняти їх на молоді втечі, вирізаючи старі гілки.

Боротьба зі шкідниками айви

Хвороби і шкідники айве докучають рідко, якщо зовсім не доглядати за нею. Спровокувати виникнення грибкових інфекцій можуть природні катаклізми. У дощову погоду часто виникає некроз або різні плямистості. Рослина може вразитися рамуляріозом або цитоспорозом. Уражені втечі видаляють і спалюють. А інші втечі обробляють протигрибковими хімікатами з міддю.

Головні шкідники айви – павутинні кліщі і щитівки. Легше не допустити їх появи, ніж потім намагатися позбутися. Профілактичне обприскування проводиться до розпускання нирок, використовуючи препарати Карбофос, Актеллік, Актара. Іноді повторної обробки не потрібно.

Підготовка до зими

До зими айву готують пізньої осені. Пристовбурне коло потрібно укрити ялиновим лапніком і товстим шаром сухого листя. Укорочені черенки або саджанці вкривають лутрасилом або спанбондом. Низькорослі чагарники можна накрити картонними коробками або дерев’яними ящиками.

Розмноження айви японської

Є кілька способів розмноження айви: черенками, щепленням, насінням і кореневими нащадками.

Розмноження черенками

Розмноження черенками має безсумнівну перевагу: збереження сортових властивостей рослини. У спекотну суху погоду на початку літа потрібно зелені черенки нарізати. На кожному з них на нижньому зрізі повинна бути п’яточка довжиною до 1 см (це шматочок торішньої деревини). Також черенок повинен мати 1-2 нирки.

Щоб бути впевненим, що череня вкорениться, слід використовувати стимулятор зростання. Це може бути Корневін або індолілмасляна кислота. Готують субстрат, він повинен містити 1 частину торфу і 3 частини піску. Зелені черенки занурюють у нього нижнім зрізом під кутом у 45 градусів. Потрібно накрити череня прозорим ковпаком. Як тільки виростуть корені (через 35-40 днів), рослини пересаджують у потрібне місце.

Розмноження насінням

Розмноження з насіння можна вважати найнадійнішим. Свіже насіння хеномелеса володіє 80% всхожістю. Їх сіють у ґрунт під зиму, дружні сходи можна отримати вже навесні. Довгі стрижневі корені будуть сформовані дволітніми сіянцями. На постійне місце потрібно висаджувати їх максимально швидко.

Якщо втрачено час, не вдалося посіяти насіння восени, потрібно їх покласти в холодильник, в пакет з вологим піском. Там вони збережуться протягом 2-3 місяців. Насіння можна посіяти в ґрунт, як тільки вони проклюнуться.

Розмноження кореневими сутичками

Коренева поросль у хеномелеса досить велика. Куст дуже розростається в ширину. 20-річній рослині необхідна площа близько 2 квадратних метрів. Кореневі нащадки товщиною близько 5 мм і довжиною близько 15 см можна викопати і відсадити. Молоду поросль регулярно поливають, поверхню ґрунту мульчують тріскою, стружкою або перегноєм. Недоліком розмноження айви японської кореневими нащадками можна вважати те, що у нащадків коренева система не розвинена, її доводиться дорощувати.

Розмноження щепленням

У травні айву можна прищепити способом поліпшеного копулювання. Сортове чорняво виступає привоєм. Подвоєм буде сіянець розоцвітних культур або основного виду. Наприкінці літа, в період активного сокоруху, можна провести щеплення оком. Для цього гострим ножем із середньої частини сортової втечі зрізають нирку зі шматочком кори. На щитку (корі підвою) роблять Т-подібний розріз, відгинають краї, вставляють щиток з оком. Відігнуті краї притискають до щитка, щільно обв’язують привій у місці щеплення так, щоб сам очок не був закритий пов’язкою. Через місяць, якщо було все правильно зроблено, око має прижитися. Пов’язку знімають, коли на наступний рік нова нирка дасть втечу.

Айва японська, посадка, відхід

Айва японська – це похилі дугоподібні гілки, прекрасні в пору цвітіння, густа крона і ароматні плоди. Саме дерева і чагарники роблять нашу дачну ділянку садовим. Якщо у Вас ділянка розташована ближче до Північного Полюса, ніж потрібно, але пристрасно хочеться мати окультурені плоди дерева, та й ландшафтний дизайн прикрасити, то раджу посадити на дачі чагарник, який може його замінити – японська айва.

Незважаючи на кислий смак айви, з неї виходять приголомшливі желе, варення з волоськими горіхами, компот, пастила і печена домашня заготовка на зиму. Не будемо забувати і про вміст у плодах моносахара, вітамінів і біологічно активних речовин. У медицині та листя айви в ходу.

Як виростити японську айву у відкритому ґрунті

Не відмовиш айві в скороплодності і великому врожаї. Прекрасний медонос. А як цвіте! Помаранчево-червоні великі трьохсантиметрові квітки, розташовані по всій втечі і зібрані в вкорочені пензлики по кілька штук. Плоди бувають різноманітні за формою і розмірами і по різному пофарбовані – від жовто-зелених до яскраво-помаранчевих.

А тепер, що зробити, щоб дача, зроблена своїми руками, збагатилася цим декоративним і плодовим, як йошта, чагарником, добре зростаючим на півдні і в середній смузі. Він невибагливий до кліматичних і ґрунтовних умов. Тому, одна з перших посадок на дачі, після актинидії, були саджанці японської айви.

Місця, придатні для вирощування

Навіть найбільш сирі і глинисті ґрунти їм не перешкода. А ось до чого при відході айва вимоглива, так це до освітленості, тінь їй протипоказана, плодоношення сильно погіршується. При сильних морозах втечі, розташовані вище снігового покриву, мають звичку вимерзати, тому вибирайте місце, яке буде гарантовано засипано снігом при будь-якій зимі. У малосніжну зиму доведеться самим накидати сніг на втечі.

Мінімум саджанців айви для посадки, як саджати

Садимо не менше 3 втечі, японська айва культура – перехресно-досвідтова. Садимо навесні в ямки, вириті на глибину 50 см і діаметром на 10 см більше. Бажана відстань між рослинами 1-1,5 метра. Не відмовимо саджанцю айви в тому, в чому ми не відмовляємо будь-якому чагарнику або дереву, які висаджуємо на дачі і які хочемо, щоб радували нас у внесенні при посадці в ямку пари відер компоста або рослинного перегну, склянки золи і по 50 гр нитрофоски і сульфата калію.

Все перемішаємо. Саджанці садимо на таку ж глибину на якій вони росли раніше. Поливаємо і посипаємо перегноємо.

Підживлення добривами

Щоб отримати максимальну віддачу від айви у вигляді плодів, підгодуйте чагарник протягом сезону пару разів. У перший – парочкою столових ложок нітрофоски, розчиненої у відрі води, а в другій – за такою ж ложкою суперфосфату, азофоски і сульфату калію.

Формування крони японської айви

Формування крони робимо наступним чином: Лежать на землі, старі і засохлі гілки видаляємо. Старими вважаються гілки старше 5 років. В ідеалі, рослина повинна мати по 12-15 гілок від одного до чотирьох років. Найпродуктивніші – трирічні.

Як розмножувати рослину

Розмноження японської айви відбувається в процесі вегетації – кореневими нащадками, відводками, діленням куща і зеленими черенками. Коренева система розташовується на поверхні і має сечокоподібну форму.

Айва японська практично не хворіє, так що одним головним болем буде менше. Плодоносити чагарник починає з трьох-чотирирічного віку. Прибрати плоди необхідно до заморозків. А ось смакові якості фруктів помітно поліпшуються після 3 місячного зберігання в холоді, при температурі 3-5 градусів.

Айва японська – незамінна в заготовках

Після буйного цвітіння вишні зацвів хеномелес у нашому саду. Мене о шостій ранку розбудили солов’їні трелі. Так завжди буває останні двадцять п’ять років, з тих пір, як ми побудували будинок на березі озера і посадили сад. Солов’їні трелі будять і мої думки, налаштовують на творчий лад. Вони знають, що ранкові думки найчіткіші, що треба сісти за комп’ютер і попрацювати. У цей час тиші і солов’їних трелів думки легше тримати у вузді. Попереду чекає довгий день.

Через годину я вже вийшов у сад попрацювати. Зими цього року не було, просто довга і нескінченна мокра осінь плавно перейшла в довгу мокру весну. І тільки коли зацвіла айва японська, і заспівав соловей, настав теплий сонячний травень. Здається, весна, вмита нескінченними дощами, вирішила зацвести яскравими фарбами квітучих садів, ніби жінка-загадка, що зберігає свою таємницю, вийшла в поле і сплела вінки з диких кольорів.

Чому потрібен північний лимон в саду

Коли в 70-х роках я вперше захопився садом, в садівничих журналах я прочитав статтю про дивовижну плодову рослину, хеномелес і побачив фотографії цілих плантацій цієї рослини в Прибалтиці. Журналісти писали, що з цих невисоких кущиків можна зібрати до тонни з сотки «північних лимонів» і наварити для всієї країни мільйони банок джему зі смаком айви.
Так у мене в саду першою рослиною стала айва японська, або хеномелес.
Мені привезли з Прибалтики п’ять саджанців. Я їх висадив на кращу грядку і став доглядати. Через рік кущі красиво зацвіли яскравими червоними рожечками, всі сусіди-садівники приходили ними помилуватися, а восени на кожній гілці з кожної квіточки виріс плід, густо обліпивши гілку, ніби це обліпиха. Плоди були розміром з некрупне яблучко, всі різних форм, щільні і бугристі.
Наприкінці вересня плоди на сонячній стороні пожовтіли. Ми зібрали перший кошик і сіли пити чай з цим північним лимоном. Порізали щільний фрукт на дольки, за смаком він виявився кислей і ароматнею лимона, похвалили нову садову культуру і поклали айву в холодильник на зберігання.

У подальшому якось так виходило, що якщо на столі у вазочці лежали натуральні лимони і хеномелес, то всі в свій чай клали дольку лимона, вона якось була і соковитішою, і за смаком звичніше, ніж жорстка терпка айва.
Наварили ми і варення айви з яблуками. Воно було дуже смачним і запашистим. Але знову ж виходило, що якщо взимку на столі з’являлася баночка з полуничним або вишневим, а тим більше абрикосовим варенням, то до варення з айви ніхто не причіпався.

Відводками айва не розмножується

У саду айва росла швидко, кущі розповзалися в сторони більше метра. Спроби відкопати відводки нам не вдавалися. Коріння у них йшло глибоко, були дуже міцні. Щоб викопати куст, треба було витратити багато сил і часу.
З’явилася й інша біда. Кущі заростали бур’яном пилюкою. Він айву швидко заглушав і придушував. Серед густих колючих гілок айви прополоти пирів повністю не вдавалося. І грядка набувала непоказного вигляду, цвіла слабо. Звичайно, відерко дрібних недозрілих плодиків ми збирали завжди, але і навіть цей невеликий урожай пилився в чулані і рідко йшов на стіл і в заготовки.

Про автора

admin administrator