Як удобрювати кропивою

Авторadmin

Як удобрювати кропивою

Зміст:

Добриво з кропиви для підживлення рослин – як приготувати, користь та шкоду застосування

Органічна підгодівля необхідна городним культурам як повітря. Без неї вони погано ростуть і зав’язують плоди, погіршуються їх харчові та смакові якості. Не всі садівники мають можливість використовувати послід чи гній. Зате на кожній ділянці або навколо нього вдосталь росте кропива – одне з кращих зелених органічних добрив.

У чому цінність кропиви як добрива lkz hfcntybq

Протягом усього життєвого циклу рослини необхідні мінерали. Інтенсивне городництво, яке практикують дачники на своїх ділянках, призводить до виснаження ґрунту, а отже, і до нестачі харчування для посадок.Готові мінеральні добрива випускається у вигляді солей мікро- та макроелементів, а їх біологічна доступність складає всього 25% – 30%.

Добрива з кропиви доставить рослині майже всі необхідні для активного росту та плодоношення речовини

Підживка з кропиви хороша тим, що в її складі є необхідні вітаміни і мінерали і містяться вони в легко засвоюваній формі, тобто рослина «використовує» їх на 90%.

Таблиця: мінеральний склад кропиви

Назва мінералуКількість (в 100 г свіжої трави)Навіщо потрібен рослині
Калій340 мгвідповідає за транспорт поживних речовин;зміцнює тканини рослини;підвищує стійкість до хвороб, шкідників та несприятливих умов навколишнього середовища
Кальцій500 мгрегулює водний баланс;підвищує доступність мінералів;стимулює зростання азотофіксуючих бактерій, що перетворюють азот з повітря в доступну для рослини форму
Магній60 мгє основним елементом фотосинтезу; бере участь у синтезі азотистих сполук
Натрій80 мгпідвищує зимостійкість;бере участь у транспорті вуглеводів
Фосфор50 мгрегулює обмін речовин рослини; сприяє засвоєнню азоту; забезпечує дихання; необхідний для формування коренів, бутонів, зав’язей і насіння
Хлор150 мгразом з калієм забезпечує водний баланс;підвищує опірність до хвороб
Залізо0,5 мкгбере участь в утворенні хлорофілу;запобігає хлорозу;підтримує функцію дихання
Йод9 мкгбере участь в азотному обміні, фотосинтезі, утворенні білків;запобігає зараженню грибковою, вірусною та бактеріальною інфекцією
Марганець8 мгзбільшує плодоношення;разом з кальцієм регулює водний баланс;підсилює синтез вітаміну С;підвищує вміст цукру та крохмалю в плодах
Медь76 мкгпідвищує стійкість до хвороб; покращує вуглеводний та азотний обмін; позитивно впливає на харчову цінність плодів

Фітонциди та таніни, присутні в кропиві, відлякують шкідників. Високий вміст азоту забезпечує зростання зеленої маси, цвітіння та плодоношення рослин, кремній – силу та енергію зав’язі, міцність стовбура, стійкість до вилягання.Вітамін К зміцнює імунну систему. Чим ще корисне кропив’яне добриво:

  • воно відновлює виснажений ґрунт і покращує його склад;
  • виганяє з ділянки слимаків і попелиці;
  • залучає дощових черв’яків, що суттєво збільшує повітропроникність ґрунту.

Крім того, воно абсолютно нешкідливе для рослин та людини. Важлива перевага такого підживлення – доступність і дешевизна.

Для яких культур корисна підживлення з кропиви, а яким навпаки шкідлива

Крапивне добриво підходить більшості садових рослин, включаючи квіти та ягідні культури. Таке підживлення збільшує врожайність і покращує смак і насиченість плодів корисними речовинами. Кропивою можна підгодовувати:

  • томати;
  • огірки;
  • болгарський перець;
  • полуночнику;
  • морква;
  • картопля;
  • капусту;

Добре відгукуються на таке підживлення садові квіти, наприклад, троянди. У них посилюється аромат, а квіти виростають яскравіше і більше.

Кропивою можна обробляти майже всі садові рослини, включаючи квіти, ягідні чагарники та плодові дерева

Крапивою не обробляють редис, ріпу, цибулю та часник. Таке підживлення спрямовує всі сили рослини на зростання бадилля. При цьому коренеплоди виходять жорсткими і несмачними, а цибулини – дрібними.

Не використовують кропиву і для бобових культур – квасолі та гороху. Вони не потребують додаткового азоту, на їх корені цілком достатньо азотфіксуючих бактерій.

Як приготувати рідке кропив’яне добриво для поливу

Підживлення з кропиви готується різними способами. Найзручніший і найпоширеніший з них – настій, що перебродив. Можна зробити монокомпонентне добриво або додати до кропиви додаткові інгредієнти.

Класичні рецепти настоїв

Для добрива збирають стебла та листя молодої кропиви. Важливо, щоб на ній не було насіння, інакше в майбутньому бур’ян буде важко позбутися. Є два варіанти класичного рецепту приготування настою. Варіант перший:

  1. Велику неметалеву ємність наполовину заповніть нарізаною кропивою (чим дрібніша сировина, тим краще екстракція корисних речовин).
  2. Долийте гарячу воду, залишаючи місце для піни, і поставте на сонячне місце.
  3. Настоюйте кропиву 14 днів до закінчення бродіння. Настій потрібно щодня добре перемішувати.

Готове добриво перестане пінитися і набуде темного кольору. Настій виходить концентрований. Для прикореневого підживлення проціджувати його необов’язково, а розбавляти потрібно в пропорції 1:10. Для обприскування рідину фільтрують і розводять водою 1:20.

Після закінчення бродіння настій набуває темного кольору

У другому рецепті кропива заливається відстояною холодною водою (на 1 кг сировини – 10 л води) і настоюється також протягом двох тижнів. Таке добриво виходить менш міцним. Для поливу листового салату та капусти його розбавляють водою 1:1, для інших овочів-1:5.

З хлібом або дріжджами

Хліб у кропив’яне добриво додається, щоб збагатити його дріжджовими грибками. Спосіб приготування:

  1. Заповніть ємність на ¾ посіченою кропивою, додайте до неї хлібні залишки.
  2. Залийте теплу воду, не доливаючи до краю 10 см, і залиште розчин бродити на п’ять діб.

Готовий настій розбавляється у пропорції 1:10. Замість хліба, кропиву можна просто змішати з пекарськими дріжджами. Як приготувати:

  1. Половину склянки цукру змішайте зі 100 г дріжджів (сухих чи живих) і залийте 1 л води.
  2. Коли цукор та дріжджі повністю розчиняються, додайте ще 2 л води.
  3. Залишіть розчин до закінчення бродіння.

Для добрива в 10 л води розводять 200 мл дріжджового та 1 л кропив’яного настою.

Крапивний «коктейль» з гноєм

Спеціально для томатів дачники готують «чарівний» коктейль, що відповідає всім потребам примхливої культури. Інгредієнти на 200 л:

  • по одному відру коров’яку та нарізаної кропиви;
  • дві лопати золи;
  • 2 кг дріжджів;
  • 3 л молочної сироватки.

Все закладається в бочку, заливається водою і залишається блукати на два тижні. Використовується раз на тиждень або 10 днів. Розлучається водою в пропорції 1:10.

З кульбабою та іншими травами

Збагатити кропив’яне добриво можна іншими травами, наприклад, кульбабою. Спосіб приготування:

  1. Бур’ян збирають до початку цвітіння, попередньо підсушують і подрібнюють. Кропиву і кульбабу можна брати в рівних пропорціях.
  2. Сировиною наповнюють 1/8 частину ємності, доливають воду, заповнюючи на 3/4, і додають 1 чайну ложку гумату калію на кожні 10 л настою.
  3. Суміш настоюється 5 днів.

Замість кульбаби, можна використовувати мати-й-мачуху, пирій, ромашку. Щоб уникнути бурхливого росту зеленої маси в настій кропиви додають живокоп.

Відео: як приготувати зелене добриво – правила та поради

Як можна використовувати бур’ян, щоб обійтися без жахливого запаху настою

Щоб підгодувати рослини кропивою, необов’язково робити з неї настій. Інші види кропив’яного добрива:

  • Компост – скошена кропива (10 частин) і торф або родючий ґрунт (1 частина) заливається розчином Байкалу М і накривається плівкою. Компост готується близько двох місяців.
  • Мульча – це порізана кропива, розкладена на грядці шаром 10 см. Кропивою мульчують землю в теплиці, під ягідними кущами, на квіткових клумбах. Товстий шар біомаси не дає пробитися бур’янам і оберігає грунт від перегріву та пересихання. Для грунтової закладки кропива (нарубана або цільними стеблами) розкладається на грядці шаром до 30 см, зверху присипається родючою землею або торфом і укривається плівкою. До перших морозів кропива встигне перепріти, а навесні утворює родючий шар.

Відео: посадка томатів на кропиву

Як правильно використовувати кропив’яний настій

Розведений настій кропиви використовують для прикореневої підгодівлі та для поливу по листку. Обприскування краще робити не частіше ніж один раз на 30 днів. Позакореневе підживлення проводять у суху погоду у вечірній час. Прикореневий полив роблять у попередньо зволожений грунт.

Як удобрювати різні культури:

    Томати і перці починають підгодовувати кропивою через 10-15 днів після висадки розсади і до початку плодоношення 1 раз на 14 днів.
  • Огірки поливають кропивою протягом усього періоду росту та плодоношення двічі на місяць.
  • Полуниця і квіти підгодовують кропивою під час росту листя, цвітіння та утворення зав’язей. Полив проводиться двічі на місяць. Полуниці добре зробити перше позакореневе підживлення навесні, щоб кущики швидше «прокинулися» після зими.
  • Капусті корисний не тільки полив настоєм. При посадці розсади в лунку кладуть листя кропиви. Вони відлякають великих любителів капусти – совку та дротяника. Добре, якщо в міжряддя у капустяних грядок зростатиме кущ кропиви. Поливати капусту настоєм кропиви можна часто – один раз на 7 днів починаючи з 15 дня після висадки в ґрунт.
  • Салат та інша швидкозростаюча зелень не потребує частих підживлень кропивою. Їх достатньо удобрити двічі за сезон – на початку зростання і ще раз через 10 днів.
  • Закладка кропиви шаром до 20 см у картопляні ряди врятує молоді посадки від пізніх весняних заморозків, знизить ризик захворювання на фітофтороз і позбавить вас необхідності прополювання. Позакореневе підживлення картоплі проводять перед початком цвітіння. Через листя рослина набагато краще засвоює азот, калій та фосфор.
  • Морква удобрюють відразу після посіву, щоб прискорити зростання бадилля і зробити його більш пишним. Всередині вегетації кропиву використовувати не можна, так як все харчування піде в зелену масу.

Не варто на полив однієї рослини використовувати більше 1 літра розчину, перенасичення мінералами та азотом дасть зворотний ефект – знизиться врожайність.

Типова помилка та 3 корисні поради

Садовники рекомендують не зловживати настоєм кропиви. Основна обробка цим добривом повинна припадати на першу половину вегетації. Декілька порад щодо приготування підживлення:

  • використовуйте м’яку дощову воду;
  • для прискорення бродіння додайте в настій цукор або трохи дріжджів;
  • жахливий запах під час бродіння усувають коренем валеріани або жменю золи.

Готове добриво зберігайте у пластиковій міцно закупореній тарі.

Приготування універсального кропив’яного підживлення – проста справа, з якою впоратися навіть садівник-початківець. В результаті ви отримуєте хороший смачний урожай, заощаджуєте гроші та очищаєте свою ділянку від шкідливого бур’яну.

Як приготувати добриво з кропиви, для яких рослин потрібно

Зараз багато хто займається вирощуванням овочів. Всі вони прагнуть отримати максимально екологічну продукцію. Домогтися гарного врожаю без підгодівлі рослин навряд чи вдасться. Якщо потрібно удобрити розсаду, а хімію застосовувати не бажаєте, на виручку прийде добриво з кропиви. Для яких цілей воно підходить, а в яких випадках користі від нього не буде?

Про користь кропиви

Така рослина, як кропива, відома всім — кожен хоч раз в житті обпалився її листям. І вже тоді, давно, з посмішкою говорили, що це корисно. І адже це чиста правда! Кропива дійсно дуже корисна рослина, багата різними корисними мікроелементами. Особливо багато в ній:

• кальцію (його в кропиві міститься 37%);

• калію (його зміст близько 34%);

Присутній в кропиві і йод, і натрій, а також залізо, хром, мідь та марганець, тільки в набагато меншій кількості.

Кропива також містить вітаміни B, K, E і A, таніни, фітонциди, орг. кислоти. Всі ці речовини необхідні всім без винятку культурам для гарного росту, повноцінного розвитку та визрівання плодів. А наявність вітаміну K сприяє підвищенню імунітету рослин — вони рідше хворіють.

Всі корисні речовини з настою кропиви швидко та повністю засвоюються. Для декоративних рослин кропива також відмінно підійде в якості добрива. Застосування її настою забезпечить повноцінний розвиток та посприяє рясному цвітінню завдяки високому вмісту калію у своєму складі.

Як приготувати добриво

Варіантів приготування кропив’яного добрива існує досить багато, але є один, який найбільш часто застосовується та його дієвість доведена неодноразово. Щоб його зробити, потрібно:

• підготувати ємність для майбутнього настою. Найкраще підійде дерев’яна бочка або контейнер із пластику. З цими матеріалами елементи кропиви не вступлять в реакцію в процесі бродіння (на відміну від металу);

• зібрати кропиву (підійдуть і листя, і гілки рослини), подрібнити їх та щільно заповнити ємність до половини, можна трохи менше. Ідеально, якщо збір кропиви буде здійснено до початку цвітіння;

• налити в бочку з крапивкою води теплої температури (не до самого верху, щоб не перелити через край, коли заграє), накрити кришкою та залишити настоюватися протягом 2 тижнів. Вміст бочки бажано щодня помішувати, щоб процес бродіння був рівномірним.

Через 14 днів добриво з кропиви буде вже готове до використання. Готовий настій повинен бути темного кольору, без піни. Це може статися і раніше, в залежності від температури повітря на вулиці або в приміщенні, де стояла ємність. Запах добрива буде не дуже приємний, але це не головне. Хоча позбутися від запаху можна за допомогою валеріани, додавши кілька її крапель в ємність. Настій з кропиви можна застосовувати двома способами:

• поливаючи рослини під корінь — для цього настоянка розводиться в пропорції 1:10;

• обприскуючи зелену масу рослини — в цьому випадку концентрація розчину повинна бути слабшою, 1:20.

Підживлення можна проводити з періодичністю 12-14 днів. Настій з кропиви, крім підживлення рослин, ще й покращує структуру ґрунту. Найкращий результат кропив’яна підгодівля дає в кінці весни-початку літа, коли рослини активно ростуть, цвітуть та зав’язують плоди.

Кропива для огірків та помідорів

Добриво томатів та огірків настоєм, приготованим з кропиви, дає відмінні результати. Для підвищення ефективності кропив’яного настою при добриві помідорів можна додати на відро розчину склянку деревної золи. Добре також працює кропива з іншим бур’яном —окопником, який багатий фосфором. Досить додати його зелену масу в ємність з кропивою і користь добрива збільшиться.

Поливати рослини добривом слід з розрахунком 1 л на 1 кущ. Якщо розсада недавно висаджена та ще недостатньо зміцніла, кількість використовуваного добрива зменшити вдвічі. Обприскування томатів кропив’яним настоєм зробить рослини більш стійкими до захворювань.

Підживлення даним добривом огірків буде відмінним стимулятором для зав’язування більшої кількості плодів таприскорить їх зростання. Норми поливу такі ж, як і для помідорів. Кропива в тандемі з таким бур’яном, як живокіст, для огірків також відмінно підійде.

Кого ще можна годувати

Добриво з кропиви є універсальним засобом, яке відмінно підходить практично для всіх видів культур. Не сподобається кропив’яний настій лише цибулі, часнику табобовим культурам, інші рослини в найкоротший термін порадують результатом. Болгарський перець та капуста, підгодовані кропив’яним настоєм, швидше вступають у фазу плодоношення. Ожина, малина, смородина віддячать за внесення під кущі крапивної підгодівлі кількістю ягід тадружним їх дозріванням. Як і полуниця.

Головне не перестаратися. Занадто часті підгодівлі спричинять за собою надмірно стрімке нарощування зеленої маси — рослини почнуть «жирувати». У цьому випадку про гарний урожай доведеться забути.

Кропива про запас

Досвідчені садівники та городники настільки оцінили позитивний вплив настою з кропиви на рослини, що навіть запасають кропиву про запас. Точніше, не саму кропиву, а золу з неї. Вони збирають рослину, висушують її таспалюють. Зібраний попіл потім розводять водою таудобрюють рослини. У золі з кропиви вміст калію в три рази більше, ніж у звичайній деревної золи — 40% проти 14%.

Суха кропива також дуже корисна. Настій з сухого листя кропиви є відмінним стимулятором для проростання насіння. Досить взяти 1 чайну ложку сухої кропиви на склянку кип’яченої води та залишити настоятися пару годин. Насіння перед висаджуванням замочити в цьому розчині на деякий час.

Добриво з кропиви є ефективним засобом, який відмінно працює. Крім всіх плюсів, потрібно відзначити ще один —доступність, адже кропива нічого не варта, на відміну від хімічних універсальних добрив.

Кропива росте в достатній кількості. Потрібно просто не лінуватися. Тоді й результат порадує рясним екологічно чистим урожаєм.

Про автора

admin administrator