Як укоренити гортензію деревоподібну

Авторadmin

Як укоренити гортензію деревоподібну

Зміст:

Майстер-клас: як розмножити будь-які гортензії зеленими живцями?

Автор: Ігор https://floristics.info/ua/index.php?option=com_contact&view=contact&id=22 Правки: 08 березня 2024 Перша редакція: 21 серпня 2022 Редактор: Олена Н. https://floristics.info/en/?option=com_contact&view=contact&id=21 🕒 4 хвилини 👀 29543 рази 💬 0 коментарів

У середині серпня у садівників та городників дуже багато роботи – тільки встигай. І все ж таки постарайтеся знайти час для розмноження гортензії зеленими живцями.

Я вже давно не чекаю серпня, а розмножую гортензію практично на протязі весього вегетаційного періоду: з початку травня до кінця вересня. Це чудовий чагарник, я останнім часом просто закохався у нього. Добре, що я маю доступ до нових цікавих сортів, які постійно з’являються на ринку.

Зеленим живцюванням можна розмножувати буквально всі види цієї рослини – і деревоподібну, і волотисту, і черешкову, і великолисту, яка зараз дуже популярна.

Я пропоную вам майстер-клас з розмноження гортензії, а потім розповім про рослини, які мені вдалося укоренити.

Живцюємо гортензію

Не потрібно чекати, доки пагони на гортензії здерев’яніють, тому що ці негнучкі пагони погано вкорінюються. Зріжте зелений верхівковий пагін прямо під брунькою, видаліть з нього нижні листочки і верхівку, а пару листків, що залишилися, обріжте наполовину, щоб зменшити випаровування вологи. У вас повинен залишитися живець з двома вузлами та парою листків на одному з них.

Укорінюють живці гортензії в бідному ґрунті або чистому піску. Нижній зріз кожного живця потрібно притрусити стимулятором коренеутворення (Епін або Циркон, наприклад) і встромити в ґрунт під кутом 45 ⁰ на глибину близько 2 см.

Якщо ви висаджуєте в одну ємність кілька живців, простежте за тим, щоб їхнє листя не торкалося ґрунту та інших листків, інакше на живцях може розвинутись грибкова інфекція.

Рясно обприскайте висаджені живці і ґрунт водою з пульверизатора, так щоб ґрунт був не мокрий, а вологий, і накрийте живці целофановим пакетом або скляним ковпаком.

Тримати живці потрібно в тінистому місці, куди не потрапляють прямі сонячні промені. Оптимальна температура для успішного процесу – вночі 18 ⁰C, а вдень 25 ⁰C, тобто звичайна для серпня температура. У таких умовах коріння відросте приблизно за місяць, і у вересні ви зможете пересадити кожен укорінений живець в окрему ємність і знову помістити їх у тінь.

Догляд саджанців гортензії

Не забувайте регулярно поливати укорінену гортензію. З настанням холодів внесіть її в прохолодне приміщення або теплицю. Можна просто прикопати її в землю і вкрити зверху лапником або сухим листям.

Навесні ви можете дорощувати саджанці на ділянці для живців або висадити на постійне місце і в міру зростання формувати їх на власний розсуд. Якщо ви хочете отримати розкішні розлогі кущі, то вкоротіть навесні пагони саджанців на дві третини: після обрізки на гортензіях почнуть розвиватися дужі бічні пагони.

Якщо ви вирішили вирощувати гортензію на штамбі, залиште центральний пагін, регулярно очищайте його нижню частину від листя і паростків і формуйте верхівку, як вам подобається.

Коментарі та рекомендації

Застосування стимуляторів коренеутворення прискорює нарощування кореневої системи у живців, проте гортензія може обійтися і без коренеутворювача, вона сама по собі добре укорінюється.

Рекомендують висаджувати живці на укорінення під кутом 45⁰, але я останнім часом встромляю їх перпендикулярно і не бачу особливої ​​різниці в результаті.

Я вкоріняю живці під стіною, яка з півдня захищає їх від прямого сонячного світла. Живці ростуть у тіні аличі, тому в ґрунті добре зберігається волога. Деякі живці я одразу вкорінюю у відкритому ґрунті, накривши обрізаною пластиковою пляшкою. Тут же знаходяться і рослини, що вкорінюються, в контейнерах і вазонах.

Можна вкорінювати рослини у приміщенні на північному підвіконні, де не буває різких коливань температури. Особливо цінні для мене рослини я вкорінюю саме там.

Вкорінені мною рослини

Минулого серпня я зрізав живець дуже гарної великолистої гортензії сорту Марієсі Перфекта. Виглядає саджанець чудово, і наступного року на ньому мають з’явитися перші квіти.

Ще один вкорінений живець належить сорту Діп Перпл. Висадив я його цієї весни, 4 травня. Укорінився він добре і потихеньку росте. У живців, посаджених навесні, буде менше проблем із зимівлею.

Живець волотистої гортензії Ваніла Фрайз поки що вкорінюється. У цього сорту дивовижно гарні суцвіття.

На укоріненні знаходиться і живець сорту Форевер енд Евер.Гортензія цього сорту цвіте і на пагонах поточного року, і на торішніх пагонах. Цей перспективний сорт з’явився на ринку нещодавно, але вже здобув популярність. В одній ємності укорінюється стандартний живець і живець з одним лише нижнім вузлом. Подивимося, що з цього вийде.

Черешкову гортензію вкорінювати ще простіше, тому що на її пагонах утворюється повітряне коріння, яким вона чіпляється за поверхні та опори. Достатньо помістити пагін в ґрунт, і при регулярному зволоженні він швидко приживеться.

Поверхню субстрату в горщику я замульчував лушпинням з насіння. Це чудовий матеріал для мульчі, але його дуже люблять горобці: клюють і розкидають на всі боки. Іноді разом з лушпинням вони можуть виклювати і молодий паросток.

Ось так легко і просто можна розмножувати будь-який вид гортензії. Спробуйте, і у вас все обов’язково вийде.

Як укоренити гортензію?

Відео: Зелене живцювання гортензій, агрусу, верби тощо.

Гортензія – одна з наших улюблених культур.В нашому саду ми вирощуємо зимостійкі види гортензій: метельчатую і деревоподібну, сорт «Аннабель». Садові форми гортензій розмножуються в основному живцями (зеленими і здеревілими), а також щепленням.

Зелені живці гортензій укорінюють зазвичай в іюле.Весной ми обов`язково обрізаємо кущі своїх гортензій. А з відрізаних гілок нарізаємо живці і вкорінюємо їх.

Розповім, як ми це делаем.Хочу звернути вашу увагу на те, що в оповіданні про обрізку гортензій ми не претендуємо на «істину в останній інстанції», а лише ділимося нашим опитом.Гортензіі, квітучі на пагонах поточного року, обрізаються незабаром після зимівлі.

Вважається, що обрізання гортензій треба виробляти до початку сокоруху. Але ми, з прицілом на подальше живцювання, завжди обрізаємо кущі гортензій саме з початком сокоруху. Оскільки інакше отримані живці укорінюються вкрай погано.

Тому, – як тільки ми бачимо навесні, що у гортензій нирки трохи набрякли і придбали “живий вигляд”, То відразу ж приступаємо до обрізку кущів.

У цій справі важливо і не поспішати, і не опоздать.Черенкованіе гортензій в терміни, коли нирки вже почали розпускатися, теж призводить до низького відсотку вкорінення живців. гортензії деревоподібної ми обрізаємо довгі пагони, залишаючи лише 3-4 нирки.

З відрізаних гілок нарізаємо живці з двома вузлами. Безпосередньо під нижньою ниркою робимо косий зріз, а над верхньою брунькою – прямий, відступаючи від нирки 2 – 3 см.Нарезанние живці гортензій висаджуємо в тепличку-череночнік, де вже приготовлений відповідний торф`яно-піщаний грунт.Ніжнюю нирку держака занурюємо в грунт на глибину 3 см.Стеллажі з висадженими живцями гортензій накриваємо “будиночком” з поліетилену. Посадки рясно проливаємо. Потім щодня обприскуємо або поливаємо живці в залежності від вологості грунту.

Гортензію метельчатую ми обрізаємо набагато щадяще. У куща цього виду минулорічні пагони треба лише підрізати на третину.

З відрізаних гілок волотисте гортензії нарізаємо живці за вищеописаною технологією, потім висаджуємо їх в той же череночнік.Укореняемость весняних здерев`янілих живців гортензії, звичайно, нижче, ніж зелених літніх. Вона становить близько 60-65%. Однак це дозволяє нам отримувати якісний сортовий посадковий матеріал гортензій в достатній колічестве.Полученние вкорінені кущики деревовидної і волотисте гортензії висаджуються у відкритий грунт. Там вони встигають підрости до настання осінніх холодів, а потім успішно зимують.

Відео: Розмноження гортензії зеленими живцями

Секрети вирощування гортензії

Вегетативне розмноження гортензії і вирощування з держака квітучого рослини проводжу в два етапи:

1 – в перший рік отримую з вкорінених держака одеревів саджанець-однолітку з подальшим його зберіганням в зимовий час-

2 – на другий рік проводжу весняну вигонку гортензії або висадку її у великій горшок- розміщую рослина на відкритому повітрі.

більш докладніше дивись на

Розмноження гортензії живцями навесні: як укоренити в домашніх умовах, відео

Як розмножити гортензію: п’ять доступних способів. Правила заготівлі посадкового матеріалу, процес покроково

Якщо елітний саджанець гортензії коштує дорого і купити відразу кілька немає можливості, єдиний спосіб – розмножити його своїми силами. Для розмноження гортензій бажано заздалегідь приготувати укоренітеля і стимулятори росту, щоб не витратити посадковий матеріал даремно. Буде потрібно невеликий контейнер або окремі горщики.

Проводити процедуру можна з будь-яким видом рослин – волотисте, деревовидні, черешкові і крупнолисті.

Насіннєвий спосіб – переваги і недоліки

Насіннєвий спосіб вважається самим легким, як розвести гортензію в домашніх умовах, витративши мінімум зусиль. Для цього необхідно підготувати контейнер з вологим ґрунтом. На нього зверху викладаються насіння, потім він закривається плівкою або склом, щоб волога не випаровувалася. За дією тепла і пара насіння починає проростати. Триває це близько місяця. Не можна присипати насіння грунтом – не проросте.

Далі можна висаджувати розсаду по окремих горщиках для дорощування. Якщо саджанець має одну гілку і не галузиться, його верхівку прищипують, стимулюючи таким чином бічні пагони. Зріз обробляють будь-яким фунгіцидом або розчином марганцівки.

Недолік способу полягає в тому, що материнські характеристики сорту можуть не зберегтися. Зазвичай це відбувається, якщо зібрати насіння з уже розмножених насіннєвим способом рослин, тобто в третьому поколінні. Буває, що вже наступне покоління не дає бажаного результату. Тому краще застосовувати більш дієвий, але складний спосіб – живцювання.

При насіннєвому способі квітучий екземпляр можна отримати через 5 років.

розмноження живцюванням

Розмноження гортензії живцями проводиться влітку в липні. Процедуру необхідно провести до того моменту, коли рослина зацвіте, а всі поживні речовини підуть в бутони. Необхідно так вибрати час, коли черенковать гортензію, щоб культура накопичила достатньо мікроелементів в верхівкової частини, але не встигла зав’язати бутони. Це відбувається з кожним сортом по-різному. В основному на початку липня.

Щоб виростити нову гортензію з держака, необхідно правильно зібрати посадковий матеріал, проростити його і висадити в грунт, а далі спостерігати, як іде приріст листя.

Заготівля і вибір живців

Для живцювання гортензії вибирають зелені не здерев’янілих частина втечі, краще верхівку. Здеревілі пагони гірше вкорінюються. З бічних торішніх пагонів гострим ножем зрізують верхню частину, де починає зароджуватися бутон. У цьому місці концентрація поживних речовин найвища, тому коріння швидше відросте.

Рекомендації, як розмножити гортензію метельчатую живцями:

  • Вибирати тільки молоді рослини, з яких брати посадковий матеріал. На старих рекомендується спочатку провести омолоджуючу обрізку, залишивши тільки молодий приріст.
  • Брати пагони цього року, виросли на торішніх гілках.
  • Частина куща, з якого зрізають живці, повинна добре висвітлюватися сонцем.
  • Процедуру проводити вранці, коли тканини добре зволожені.

Зрізаний держак довжиною 30 – 40 см необхідно відразу поставити в воду, щоб не втратити вологу.

вирощування коренів

Для розмноження гортензії волотисте живцями влітку обрізають бутон. Частина втечі, що залишилася після цього, нарізають частинами так, щоб на кожній залишилося по 2 пари листя. Нижні повністю видаляються, а з другої пари обрізається половина листа.

У склянку води потрібно додати який-небудь наявний укоренітеля і поставити туди живці. Можна застосовувати Гетероауксин, Корневин, Циркон, Епін. Не можна переборщувати з концентрацією розчину – все робити строго по інструкції. Витримувати заготовки в розчині потрібно близько 2 годин. Вони повинні знаходитися в темному місці. Далі переносять у вологий грунт або переносять в ємність з чистою водою для утворення коренів.

Якщо укоренітеля немає, то підійде чайна ложка натурального меду, розчинена в склянці води. У меді маса корисних мікроелементів для живлення нирок, які необхідно оживити. Тканини на зрізі вбирають в себе потрібні речовини і далі здатні нарощувати коріння в цьому місці.

Підготовка ґрунту для вкорінення

Грунт для вкорінення готують з двох частин торфу і однієї частини піску, попередньо промитого і прожареного в духовці. Суміш зволожують чистою, бажано дощовою водою, якщо така є в запасі. Вона м’якша і краще діє на клітини каллюса.

Посадка – покроковий процес

Витримані в укоренітеля живці висаджуються в готовий грунт на глибину 1,5 – 2 см. Щоб живцювання гортензії волотисте влітку в липні при високих температурах пройшло вдало, висаджені заготовки накривають скляними банками. Це потрібно для контролю вологості. Поливати можна не знімаючи укриття кожен день потроху.

Якщо не накривати живці, їх двічі в день обприскують з пульверизатора. На вкорінення йде 3 – 4 тижні. Після цього повинні з’явитися нові листки.

Якщо маленькі кущі відразу висаджувати у відкритий грунт, то необхідно забезпечити захист від перших осінніх заморозків. Для цього з них в жовтні повністю зістригають листя, які встигли вирости.

Під корінь насипають садової землі, а зверху закривають хвойним опадом або гілками ялини. Рослина на повний зріст має бути приховано. Бажано спорудити якесь огорожу у вигляді пластикових трубок, вкопаних в землю, щоб на нього можна було закріпити утеплювач – лутрасил або агроволокно в два шари.

Агроволокно після закріплення притискають камінням, щоб вітер не забрав. Таку процедуру потрібно буде проводити кілька разів, поки молодий саджанець не зміцніє.

Відведення: як правильно вкорінювати

Є ще один дієвий спосіб, як укоренити гортензію відводками, не пошкоджуючи материнського куща. Для цього потрібно:

  • Перекопати грунт навколо кущів, які передбачається розмножити, розбити великі грудки граблями.
  • Зробити борозни завглибшки 2 – 3 см. Нижні гілки покласти в ці борозни і приколоти залізними скобами, щоб не піднялися.
  • Трохи присипати грунтом і полити. Можна також використовувати розчин укоренітеля, але влити його в уже вологу землю.

При такому способі кожна гілка дає відразу кілька пагонів.

Відбувається це до кінця літа. Далі відводок обрізають. У міру зростання молоді саджанці підгортають: як тільки вони виростають на 20 см, підсипають грунт. Перед настанням морозів, приблизно в жовтні пагони повинні вирости на 40 – 50 см. Їх викопують, поділяють і пересаджують на тимчасове місце для збереження. Навесні прикопують на дорощування, яке триває рік. Ще через рік садять на постійне місце.

Спосіб дозволяє зберегти материнські характеристики сорту.

розмноження нащадками

Нащадки – це надземні пагони, які встигли обзавестися власною кореневою системою. Знаходяться вони поблизу материнського куща. Залежно від сорту кущі можуть давати нащадки або неутворювати їх. Якщо виявиться, що поблизу основного куща з’явилися пагони, їх можна відсадити.

Для цього обережно рихлять землю, щоб перерізати отприсок гортензії, не пошкодивши основна рослина. Знайшовши точку дотику, її відсікають, а зріз дезінфікують фунгіцидом або деревним вугіллям.

Поросль можна відразу висаджувати на постійне місце, але він буде рости ще років зо два. Цвітіння гортензії зазвичай починається на 3 – 4 рік при гарному догляді. Щоб саджанець швидше прижився в яму вносять перегній або низинний торф, щоб залучити ґрунтових бактерій і збільшити кількість гумусу.

Перевага методу в збереженні сортових характеристик, а також омолодження старих кущів, які можна повністю розібрати на черешки і молоду поросль.

Розподіл куща: коли краще проводити

Доросле велика рослина можна розмножити діленням куща, одночасно взяти живці. Так надходять зі старими гортензіями, щоб омолодити плантацію.

Перед викопуванням кореневища, яке розташовується у верхньому шарі грунту, його рясно поливають. Далі викопують, намагаючись менше травмувати коріння. Для очищення від грунту опускають у велику ємність з водою. Залежно від величини підземної частини її ділять на 3 або 4 частини. Для цього знадобиться гострий ніж і активоване вугілля для дезінфекції зрізів.

Відео: 3 легких способу розмноження гортензії

Потрібно вкоротити сильно довгі корінці, перед тим як садити кожну деленку в грунт.

Як отримати багато посадкового матеріалу з одного куща

Якщо вдалося купити якийсь рідкісний і красивий сорт, його можна відразу ж розмножити у великій кількості. Цей спосіб підходить для осіннього вкорінення. Як проводиться процедура:

  • Обрізати все листя і зелені верхівки. Їх можна обробити укоренітеля і залишити для подальшого вирощування з живців, як описано вище.
  • Вирити яму на ділянці, щоб укласти гортензію під нахилом – коріння в грунті, гілки зверху майже горизонтально.
  • Закопати коріння і добре ущільнити грунт, полити його.
  • Розкласти кожну гілку окремо на землі і пришпилити скобами, кожну засипати грунтом.
  • Зверху викласти шар торфу або перегною завтовшки не менше 5 см. Це потрібно, щоб гортензія не замерзла взимку. На торф покласти лапник – ялинову поросль, потім укрити агроволокном.

Навесні на кожній гілці гортензій з усіх наявних нирок почнуть утворюватися коріння і з’являться пагони.

Спочатку вони будуть пов’язані із загальною кореневою системою, потім утворюють свою власну. Вони повинні ціле літо рости неотделеннимі. Тільки восени їх обрізають і пересаджують окремо.

Кожен заново утеплюють. Навесні їх можна буде пересаджувати на постійне місце, яке потрібно буде попередньо підготувати з урахуванням освітлення. Гортензія добре себе почуває при розсіяному світлі, щоб прямі сонячні промені не обпалювали квітконоси, інакше вони швидко висихають і втрачають декоративність.

Такий спосіб дозволяє швидко отримати велику кількість посадкового матеріалу і навіть зайнятися власним бізнесом – розводити певний сорт гортензій.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Здоров’я, дорогі читачі! Я – творець проекту «Удобренія.NET». Радий бачити кожного з вас на його сторінках. Сподіваюся, інформація зі статті була корисна. Завжди відкритий для спілкування – зауваження, пропозиції, що ще хочете бачити на сайті, і навіть критику, можна написати мені ВКонтакте, Instagram або Facebook (круглі іконки нижче). Всім миру і щастя! 🙂

Вам також буде цікаво почитати:

Розмноження гортензії живцями восени

Вирішивши збільшити чисельність кущів гортензії на своїй ділянці, доведеться підібрати найбільш ефективний спосіб. Популярністю користується розмноження гортензії живцями восени.

Розмноження гортензії живцями восени

Способи розмноження гортензії

Гортензію можна розмножувати декількома способами.

Найбільшою популярністю користується живцювання восени. Також використовують посадку насіння, поділ куща і розмноження відводками. З різних причин садівники користуються такими способами рідше.

При посадці насіння можливі проблеми зі схожістю посадкового матеріалу. Часу на те, щоб отримати здорові молоді квіти, піде в 2 рази більше, ніж при використанні живців або при розмноженні діленням куща.

Орієнтуються і на час виконання процедури. Сіяти насіння краще навесні, розмножувати діленням куща – в кінці літа або на початку вересня, а використовувати прикореневі відростки – ранньою весною. Восени проводиться робота з живцями. Дотримуючись усіх нюансів і виконуючи необхідні вимоги, вийде підготувати якісний посадковий матеріал вже до весни.

Додаткова перевага – можливість отримання великої кількості живців. Людина сама відбирає матеріал для подальшої роботи.

Для розмноження гортензії восени підходять тільки деревоподібна або крупнолистная її різновиди. Волотистий вид краще розмножувати навесні або влітку, тому що виникають складнощі з заготівлею і укоріненням посадкового матеріалу. Тим, хто все ж вирішив зайнятися цим перед настанням холодів, краще використовувати не тонкі однорічні пагони, а вже здеревілі галузі.

Заготівля живців і їх обробка

Вирішивши розмножити гарний садовий чагарник крупнолістной, метельчатой ​​або деревовидної гортензії, варто підійти до цього заняття з усією серйозністю.

Кожен етап вегетативного розмноження передбачає наявність деяких правил, від заготівлі живців до їх вкорінення і подальшої висадки у відкритий грунт.

Перше, з чим садівникові доведеться зіткнутися, – підготовка посадкового матеріалу:

  1. Для живцювання використовують не здерев’янілих пагони. Вони швидше пускають коріння.
  2. живці беруть з прикореневих частин куща. Вони приживаються краще, ніж бічні пагони.
  3. Вік куща, придатного для живцювання, – не більше 10 років.
  4. Враховують розміри майбутнього живця. Він в довжину він повинен бути 15-20 см, в товщину – не більше 6 мм.

З одного втечі легко отримати 2-3 держака. Головне, залишити на кожному з них по 2-3 пари нирок. Зрізи роблять косими на відстані 1-1,5 см від вічка. Інструмент повинен бути заточеним, обробленим спиртовмісних засобами.

Якщо нарізані частини пагонів мають листя, їх укорочують. Це важливо для організації відтоку поживних речовин від листя до коренеутворення. Потім майбутній посадковий матеріал в домашніх умовах обробляють біостимуляторами. Використовують «Гетеродуксін», «Корневин», «Епін» і ін. Перед посадкою їх вимочують в слабкому розчині перманганату калію.

Підготовка грунтового субстрату

Ємність для посадки вибирають з дренажною системою, яка буде справлятися із зайвою вологою. Вміст може відрізнятися.

Існує кілька варіантів грунтового субстрату, який нескладно приготувати для вкорінення нарізаного матеріалу в домашніх умовах. Щоб черенковать квітка в осінній період, вибирають один з таких рецептів:

  1. Суміш піску і торфу (1: 2). Аналог – готовий субстрат для вирощування азалій.
  2. Суміш дернової землі, піску і торфу (1: 4: 3), обробленого парою.
  3. Грунт з саду з хвойним опадом і піском (в рівних пропорціях). Також в таку суміш вносять перегній.

Дно горщика покривають дренажем шаром в 2-3 см. Грунт засипають доверху і трамбують.

Посадка заготовок і їх пророщування

На вкорінених черешках почнуть з’являтися молоді листочки

Наступний етап живцювання гортензії восени – посадка заготовленого матеріалу. У грунті роблять невеликі поглиблення в 3-4 см. У них поміщають живці. Розташовують їх вертикально, під невеликим кутом. Встановлений матеріал не повинен стосуватися грунту своїми листочками.

Відстань між саджанцями – не менше 5 см. Після їх обприскують з пульверизатора, а грунт акуратно поливають. Ємність вкривають поліетиленом або скляною банкою. Подальший догляд зводиться до простих дій. Саджанці щодня поливають, міні-теплиці провітрюють і підтримують кімнатну температуру в приміщенні. Терміни вкорінення – 2-3 тижні. Розпізнати успішність процесу можна по з’явився новим листочків на держаках.

Укорінення в воді

Укоренити живці можна не тільки в грунтовому субстраті, а й в живильному середовищі на водній основі. Перевага цього способу полягає в можливості спостереження за коренеутворення.

Підготовка до процедури не вимагає особливих зусиль. Буде потрібно ємність, краще прозора, вода і кориця. 1 ст. л. кориці додається на 200 мл. води. Наступні дії:

  1. Заготовки опускають в живильне середовище на 1/6 від їх загальної довжини. На кожні 200 мл рідини доводиться не більше 3 живців.
  2. Живці, здобуті восени, укорінюють в темному місці.
  3. Стежать за рівнем води в ємності. Якщо вона випаровується, рідина підливають. Використовують тільки теплу і очищену воду.

Живцювання гортензій в осінній період з використанням води має складності. Найбільш часта проблема – загнивання матеріалу. Цього нескладно уникнути, якщо щодня насичувати рідина киснем методом аерації.

Посадковий матеріал стане готовим до подальшого використання, коли його коріння досягнуть 2-5 см. Пересадку проводять в родючий слабокислий грунт.

Догляд за вкоріненими живцями

Коли на нарізаному матеріалі з’являться коріння, його дістають і поміщають в живильний субстрат з садової землі, торфу і піску (2: 2: 1). Посадка проводиться в невеликі горщики, які пізніше встановлюють в тінистому місці. Подальший догляд обмежується систематичним поливом.

Посадку на постійне місце вирощування організовують тільки наступної весни. Попередньо проводять загартування на веранді, лоджії або балконі.

Розмноження гортензії волотисте живцями влітку

Метельчатая гортензія – улюблениця багатьох садівників. Її яскраві ефектні суцвіття привертають увагу оточуючих і радують око. Як розмножити кущ гортензії – питання, яке цікавить як досвідчених дачників, так і новачків.

Гортензію розмножують кількома способами:

  • насінням;
  • живцями;
  • відводами;
  • дітками (пагонами);
  • діленням куща.

Найпопулярнішим варіантом розведення гортензії волотисте називають метод живцювання. Його можна застосовувати і для деревовидного сорти, і для інших видів гортензії. При використанні такого способу зберігаються всі сортові якості батьківських кущів.

Розмножувати гортензію можна практично круглий рік: навесні, влітку, восени, під зиму. У зимовий період допустимо вкорінювати черешки в домашніх умовах.

Особливості річного живцювання

Розмноження гортензії волотисте живцями влітку вважається найбільш ефективним. У цей період починають формуватися бутони. Час робіт: 10 червня-15 липня.

  1. Необхідно вибирати зелені живці, які ще не одревеснелі, що не цвіли. Вони повинні бути здорові, сильні, добре розвинені. Використовують молоденькі стебла, мають нирки (1-3 шт). З них нарізають черешки.
  2. Висаджені під банки або плівку саджанці провітрюють щодня. Поливають 1 раз в 3 дня. У посуху – щодня.
  3. Заготовлювати черешки краще рано вранці. Так стебла збережуть необхідну вологу. Зрізавши, їх відразу ділять. Якщо планується зайнятися висадкою пізніше, відростки можна поставити в воду. Верхні частини гілок з бутонами потрібно відсікти. Через місяць (після 20 чисел серпня) черешки укорінятимуться.

Так проводять живцювання гортензії волотисте влітку.

Живцювання гортензії волотисте влітку

Особливості осіннього живцювання

Для розмноження гортензії волотисте восени беруть здерев’янілі живці. Краще всього починати живцювання після 15 вересня. Можна використовувати звичайний грунт, що складається з торфу і піску. Важливо створити сприятливу температуру, забезпечити досвечивание, адже вирощування молодих саджанців буде відбуватися взимку. Паростки, накриті банками, слід поливати не менш 2 разів на тиждень. Коли відбувається зрошення, укриття бажано не знімати.

На замітку! Можна вирощувати саджанці без банок і плівок. Тоді рослини кроплять з пульверизатора двічі в день.

Особливості зимового живцювання

Восени (друга половина жовтня) необхідно викопати рослини, пересадити в горщики. Віднести в льох, підвал або тепличку (температура повинна бути від 0 до 5 градусів). Якщо кущики зберегли листочки, їх ставлять в світле приміщення. Якщо листя опало – переносять в темне місце.

Восени необхідно викопати рослини і пересадити в горщики

Важливо ! Не можна відразу вносити рослина в спекотне приміщення. Це дасть поштовх до різкого зростання його пагонів. Вони можуть сильно витягнутися.

Слід приготувати суміш для посадки:

  • компост (4 частини);
  • торф (1 частина);
  • пісок (1 частина);
  • дерновий ґрунт (2 частини).

Ще один варіант грунтосуміші:

  • дернова земля (4 частини);
  • перегній (2 частини);
  • торф (1 частина);
  • пісок (1 частина).

В середині січня слід перемістити гортензію в кімнату, де потрібно підтримувати температуру 8-10 градусів. Тепер потрібно пересадити кущик (якщо не зробили це по осені). Слід попередньо підгодувати доросла рослина мінеральним комплексом (Суперфосфат – 10 г, Калійна і Аміачна селітра – 5 г на відро води. В кінці лютого молоді пагони підростуть, на них буде 3-4 пари листочків. Тоді живці можна зрізати і укоренити.

У лютому живці можна зрізати і укоренити

Особливості весняного живцювання

Розмножувати гортензію метельчатую можна навесні. Черенковать потрібно до початку руху соку у рослин (березень). Для цих цілей використовують здерев’янілих гілки, що ростуть на торішніх кущах.

Звернути увагу ! Весняне живцювання принесе подвійну користь. Кущ придбає потрібну форму і розмножитися.

Зрізані гілки тримають у воді 3-5 днів. Потім їх ділять на кілька частин. На кожному фрагменті має залишатися 3-5 нирок. Потім їх поміщають в ємність з пухким вологим ґрунтом.

Як заготовлювати, обрізати живці

Для живців використовують верхні частини пагонів. На кожному повинно бути 2-3 листків. Краще збирати їх в ранковий час. Вибирають здорові, сильні гілки. З них зрізають живці, вони повинні мати 2 міжвузля. Стебла поділяють на фрагменти. Гострим ножем роблять зріз (кут 90 градусів) нижче першого вузла на один см. Зверху зрізають на 1 см вище (кут 45 градусів) другий точки. Нижні листочки обривають, верхні вкорочують на половину листа.

Як обрізати живці

Як обробляти посадковий матеріал

Пагони залишають в розчині для утворення коренів:

  • Епін (2 мл. / 2 л. Води) (замочують на 10 – 12 годин);
  • Препарат HB101 (1 – 3 краплі / 1 л. Води) (на 30 годин);
  • Корневин, Циркон, Гетероаускін – використовують за інструкцією.

Якщо відсутні корнестімулятора, можна використовувати медовий розчин (1 чайна ложка на 1 л води). Живці занурюють на третину, витримують протягом 12 годин. Після вилучення споліскують водою.

укорінення

Грунт для посадки готують завчасно. Змішують торф (2 частини), пісок або листовий перегній (1 частина). Багато хто використовує просто крупнозернистий пісок. Зволожують.

Важливо ! Перед тим, як висадити черешки, їх зрізи переважно знезаразити зеленкою або садовим варом.

Необхідно висаджувати відростки під нахилом в 45 градусів. Заглиблюють їх на 2-3 см, залишаючи між ними простір в 5 см. Вони не повинні стикатися один з одним і грунтом. Далі їх посипають піском, шаром в 2 см, обприскують з пульверизатора, накривають банками або плівкою. Через місяць вони повинні вкоренитися. Укриття знімають.

Можна виростити коріння у воді протягом 20-30 днів. Правда є небезпека, що вони просто згниють. Коли корінці будуть 3 см, відростки висаджують в землю.

Поради по догляду, вирощуванню живців

До того моменту, коли у саджанців утворюються корінці, їх поміщають в темне місце. Це вбереже молоду поросль від перегріву. Комфортна температура для рослин днем ​​- 20-25 градусів, вночі – 15-18 градусів. Коду коріння рослин будуть 2-3 см, їх розсаджують по окремих горщиках. Ємності повинні бути невеликі (висота 10 см., Такий же діаметр).

Під час живцювання восени професійні садівники рекомендують використовувати глиняні кашпо. У них добре циркулює повітря, не скупчується зайва волога. На дно зазвичай висипають дренаж шаром 2-3 см. Поверх нього насипають землю.

Важливо! Не варто допускати пересихання грунту, регулярно зволожувати (не менше двох разів на тиждень) саджанці. Це головна умова для правильного живцювання. Провітрюють розсаду кожен день.

Розсаджують кущики на грядку через 1-2 місяці після того, як з’являться корінці. Попередньо загартовують їх протягом тижня. Перший раз рослини залишають на годину на відкритому повітрі, поступово збільшуючи час.

На зиму рослина слід захистити від морозів. Коріння присипають сухим листям. Навколо куща ставлять невеликі підпори. Укутують плівкою, ялиновими лапками. Таким чином гортензію накривають в наступні два роки. Потрібно, щоб вона адаптувалася за цей час. Коли кущик зацвіте, це означає, він придбав морозостійкість.

Гортензія волотисте – неймовірно красива рослина. Хоча живцювання – досить клопітка справа, воно варте того.

Як розмножити гортензію черешками навесні

Розмноження гортензії живцями навесні дозволяє садівникам вирощувати ефектний квітка самостійно. Це один з найбільш простих способів отримання посвідки на ділянці. Але існують нюанси, без знання яких процедура може виявитися безрезультативної. Важливо ознайомитися з основними правилами розмноження гортензії за допомогою живців.

Ефективний спосіб допоможе самостійно розмножити квітка для своєї ділянки

Особливості розмноження гортензії живцями навесні

Подібний метод садівники вважають більш важким, але самим універсальним і продуктивним. Його застосовують до всіх видів дивного квітки. Особливо показано живцювання для волотисте гортензії. Методика дозволяє отримати велику кількість нових рослин.

Рекомендується проводити процедуру до початку зав’язування бутонів. Крім живцювання, гортензію розмножують діленням куща або відводками. Але ці варіанти менш продуктивні.

Як розмножити гортензію черешками навесні

Щоб процес був якісним, необхідно дотримуватися основних правил і етапів. Головними з них будуть:

  • дотримання термінів;
  • правильна заготівля чубучков;
  • підготовка грунту, ємності;
  • виконання технології вкорінення;
  • догляд і подальше вирощування саджанця.

Живцювання гортензії волотисте проводять навесні. Кращий час – кінець травня, в деяких регіонах – початок червня. Операцію виконують зеленими «весняними» живцями або, правильніше сказати, верхівками пагонів. Якщо взяти черешки в більш пізній термін, вони будуть вже здеревілими. А такі пагони набагато важче вкорінюються.

Основний етап – заготівля матеріалу.

Правила заготівлі живців

За рекомендацією фахівців, як тільки на гілках починають з’являтися бутони, пора нарізати живці.

Від того, наскільки правильно нарізані черешки, залежить остаточний результат

На пагонах в цей час виростають нові відростки. Ці зелені частини є матеріалом для заготівлі чубучков. Для вкорінення знадобиться частина втечі, на якій розташовано більше однієї добре розвиненою нирки. Кущ повинен бути у віці понад рік.

Потрібно взяти верхню частину стебла, але з дуже тонких пагонів живці нарізати не варто. Вони швидко загнивають, а садівник залишається без посадочного матеріалу. Потім слід подбати про те, щоб зберегти вологу. Тому оптимальний час для зрізання – ранній ранок, коли в тканини рослини напоєні вологою. Нижній зріз зробити під кутом 45 °, верхній – прямий. Нарізані гілки відразу потрібно прибрати в ємність з водою і не залишати на сонці. Слід ще раз нагадати – розмноження волотисте гортензії здеревілими живцями навесні не рекомендується. Цей вид розмножують тільки зеленими чубучкамі.

Грамотна підготовка живця – запорука успішного розмноження гортензії

підготовка живців

Цей процес не займає багато часу, але вимагає акуратності:

В першу чергу, потрібно видалити 2 нижніх листа, інші вкоротити наполовину. Якщо на гілці встигли утворитися бутони, їх зрізають.

Суцвіття зрізати обов’язково, вони дуже багато тягнуть сил у стеблинки

Помістити держак в розчин стимулятора росту на 2 години. При цьому потрібно простежити, щоб листя залишилися сухими. Підійдуть препарати Епін Екстра, Циркон або НВ 101, які використовують відповідно до інструкції. Якщо подібних засобів під рукою немає, можна приготувати медову воду з розрахунку 1 ч. Л. на 1 склянку води. Вона також стимулює утворення каллюса.
Коли живці будуть вилучені з розчину, перед посадкою їх потрібно опудрить Корневином або гетероауксину.

Опудривание збільшує здатність живця пустити коріння

посадка

Посадити чубучкі можна в спеціальну тару або безпосередньо в грунт. Варіанти за способом виконання сильно не відрізняються. Але варто кожен розглянути окремо.

  1. Приготовлену ємність наповнити вологим піском.
  2. Помісити підготовлений посадковий матеріал під кутом 45 °, заглиблений нижнє міжвузля на 2-3 см.

Якщо стоїть літо зі звичною денний (+ 20-25 ° С) і нічний (+ 18-15 ° С) температурою, то для вкорінення досить 1 місяця. Потім знадобиться дорощування в окремих ємностях. Досвідчені садівники радять розмноження гортензії живцями навесні в домашніх умовах відразу починати в окремих прозорих стаканчиках. Це дає можливість добре бачити появу корінців.

  1. Організувати череночнік в притіненому місці саду. Для цього викопати траншею глибиною 20 см. На дно укласти дренажний шар, потім шар живильного ґрунту і слідом пісок (1-2 см).
  2. Висадити підготовлені живці гортензії під нахилом.
  3. Встановити дуги.
  4. Накрити плівкою.
  5. Поливати 1-2 рази в тиждень, періодично провітрювати.

Як тільки на чубучках гортензії з’являться нові верхівкові листочки, укриття зняти.

Є ще один популярний спосіб розмноження гортензії навесні – пророщування живців у воді. Він вимагає деяких навичок, щоб посадковий матеріал не загнив.

Звичайна вода здатна замінити трудомісткий процес живцювання

  1. Нарізати гілочки на фрагменти довжиною 15 см.
  2. Верхню частину обрізати вище останньої нирки.
  3. Видалити листя.
  4. Взяти прозору ємність, налити відстояну чисту воду. Можна додати будь-який укоренітеля.
  5. Міняти воду щодня, не даючи їй загнивати. Однак багато садівників воліють просто доливати воду, вважаючи цей варіант більш практичним і щадним для корінців. Один необережний рух здатне їх травмувати і привести до загибелі живця.
  6. Тримати живці у воді до розміру довжини коренів 2 см. Зазвичай цей період займає 3-5 тижнів.

Не варто ставити в одну ємність багато гілочок. Краще залишити не більше 3 штук.

Додаткова інформація про розмноження гортензії живцями:

Догляд за живцями

Гарне вкорінення проходить тільки в притіненому місці. Тому ємності з посадженими рослинами прибирають зі світла, періодично поливають і провітрюють. Як тільки з’являться перші ознаки вкорінення, кожен екземпляр пересаджують в окрему ємність з пухким живильним грунтом. Висаджувати рослини можна буде на наступний рік, тому їх доведеться взимку доращивать. Найкраще місце – теплиця. Якщо такої можливості немає, то ємності потрібно прикопати на ділянці і якісно укрити. Рекомендується спорудити невеликий каркас, натягнути зверху лутрасил, потім шар лапника і знову утеплювач. Не можна приховувати поліетиленом, який не пропускає повітря.

Пересадка на постійне місце

На наступну весну вкорінені живці гортензії готові до пересадки на постійне місце. Попередньо їх потрібно трохи загартувати, поступово привчаючи до температури навколишнього повітря. Якщо саджанці недостатньо зміцніли, то можна перемістити їх в шкілки для додаткового дорощування. Пересадку можна проводити тільки при настанні тепла.

При пересадці в кожну лунку внести по 1 ст. ложці мінерального комплексного добрива. За добу до процедури рослина не поливати! Це дозволить добре відокремити земляну грудку від стінок ємності.

Після посадки гортензію обрізати на 2/3 довжини, щоб кущ ріс більш розкішним. Якщо для композиції потрібно рослина середнього розміру, то обрізка не потрібна.

Точне виконання пунктів живцювання гортензії дає можливість прикрасити ділянку дивовижними кольорами

висновок

Розмноження гортензії живцями навесні під силу навіть початківцям садівникам. Знадобиться трохи знань, практики і впевненості. Рослина дуже добре вкорінюється при дотриманні правил процедури.

Розмноження гортензій живцями навесні садових і кімнатних

Прикраси присадибної ділянки багато приділяють велику увагу. Для цього висаджують декоративні чагарники, красиво квітучі, розбивають клумби і квітники, висаджуючи багаторічні та однорічні квіти, влаштовують альпійські гірки, арки з витких рослин. І, мабуть, все квітникарі цінують гортензію за її привабливий вигляд і пишне цвітіння.

Саджанці гортензії можна придбати в розпліднику, але не всі можуть собі дозволити це дороге придбання. Зате багато квітникарі, які вирощують цей дивовижний квітка, можуть обмінятися сортами один з одним, поділитися з сусідами і подругами приємним відростком. А для цього необхідно самостійно розмножити рослина. Як же провести розмноження гортензій живцями навесні ? Ось про це і піде далі мова.

розмноження гортензій живцями навесні

Способи розмноження культури

Гортензію можна розмножити декількома способами:

  • насінням;
  • відводами;
  • живцями;
  • нащадками;
  • діленням куща.

Процес залежить від пори року: весни або осені.

Насіннєве розмноження складніше. Насіння не вимагають підготовки, їх сіють на вологий грунт прямо на поверхню, закривають склом до появи сіянців. Сходи з’являться через 18-20 днів. Сіянці дорощують 2 роки до висоти 30-40 см і тільки потім висаджують на постійне місце. Причому насінням розмножують природну гортензію. А сортові рослини при насіннєвому розмноженні часто втрачають свої найкращі декоративні якості.

розмноження живцями

З роки заготовки . Вони залежать від стану материнської рослини.

У пізній весняний період (травень-червень) на черешки використовують молоді верхівки довжиною 10-15 см. Це найкращий період, коли починається сокодвижение по паросткам. Гілочки отримують багато харчування, швидко дають корінці і добре вкорінюються.

А ось з останньої декади червня до початку липня вже на живцювання підбирають гілочки здеревілі.

Восени ж йдуть в хід пагони з бутонами, які добре приживаються в грунті і утворює непогану кореневу систему.

П одбор материнської рослини . Щоб нарізати якісні живці, необхідно врахувати:

  • стан кори,від якої залежить швидкість укорінення. Добре здеревілі втечі з працею дають корінці, а молоді гілочки швидко випускають коріння;
  • местоположеніе майбутніх живців . Прикореневі гілки вкорінюються швидше в 3 рази і менше хворіють, ніж
  • бічні. Заготовки з сонячної сторони гірше вкорінюються пагонів, що ростуть в тіні;
  • за місяць до нарізки для успішного вкорінення заготовок материнське рослина перестають удобрювати азотними добривами;
  • стан листя . Пагони з дрібним листям краще приживаються. Тому великі листи у живців обрізають наполовину;
  • вік материнської рослини . Кущ повинен бути здоровим і не старше 10-12 років;
  • час нарізки . Краще нарізати заготовки вранці, коли кущ найбільше насичений вологою. Від цього залежить успіх вкорінення. І далі треба стежити, щоб вони не пересохли, тому їх відразу поміщають в воду;
  • вік зрізаної гілочки повинен бути не більше року.

Найкращі характеристики живця: довжина 15-20 см, товщина до 7 мм, хороші ростові нирки (не менше 4-х нирок), короткі міжвузля. Ці правила відносяться до садових і домашніх квітів.

Розмноження гортензій живцями восени

способи вкорінення

Розмножити живцями можна будь-який вид гортензії: метельчатую, крупнолистную, черешкові, деревоподібну. Головне, правильно зрізати і підготувати до вкорінення посадковий матеріал.

  1. Для цього за 2-3 дня домашню гортензію потрібно переставити в тінь, а садовий кущ закрити покривним полотном.
  2. Перед зрізанням гострий ніж (секатор) слід продезінфікувати в розчині марганцівки, спирту, горілки.
  3. Втеча вибирають з декількома парами вузлів і обрізають накосив (під кутом в 45 градусів). Великі верхні листки зрізають до половини, щоб зменшити відтік харчування до них, а нижні прибирають зовсім.
  4. Зрізані пагони поміщають на 2 години в розчин біостимулятора (циркону, Епін) так, щоб листя було над розчином. Або ж припудривают зріз будь-яким засобом для коренеутворення Гетеродуксіна, Корневином. Якщо немає цих препаратів, підійде мед (1 ч. Л. На склянку води). Ці прийоми прискорюють процес появи коренів.
  5. Стебла обприскують для знезараження і додання гнучкості слабким розчином марганцівки.

Укорінення можна проводити в субстраті або у воді.

Укорінення в воді

Це простий спосіб. Вода сприяє розвитку корінців у зрізаних пагонів. Цікаво, що можна спостерігати за процесом відростання корінців. У воді практично немає поживних речовин і потрібно додати стимулятори росту і фунгіциди в рідкому вигляді.

  • для приготування живильного розчину для живців в 200 мл води додають 1 ст. л. кориці;
  • краще використовувати тару з темними стінками (доведено, що в такому посуді швидше з’являються корінці);
  • на кожні 200 мл повинно припадати 2-3 держака, які в розчин занурюють на 1/6 довжини;
  • живильний розчин до кінця процесу не змінюють, а при випаровуванні рідини додають теплий розчин;
  • осінні заготовки пророщують в півтіні, а весняні з безліччю листя на сонячній ділянці;
  • щоб уберегти від загнивання живильний розчин необхідно регулярно аерувати.
  • Коли у пагонів виростуть корінці до 2-5 см, їх можна висадити в слабокислу грунт.

Посадка в грунт

Зазвичай використовують суміш річкового піску і вермикуліту в співвідношенні 1: 1 або ж садова земля, перліт, річковий пісок, торф в рівноцінної пропорції.

На дно посадкової тари укладають мотузки з вовни з кроком в 5 см, кінці якої опускають в будь-яку ємність, наповнену водою. У тару ж засипають субстрат. Ця система допомагає грунту бути завжди вологим, кореневища НЕ будуть підгнивати. Посадкову тару варто укутати, щоб кореневих ниркам було тепло, що дозволить швидкій появі коренів. Заготовки в ящику розміщують під кутом 45 градусом при відстані в 10-15 см. Зріз занурюють в грунт на 2-3 см, закривають ящик плівкою або покривним полотном і виставляють на освітлене місце. Необхідно стежити за наявністю води в ємності, а при набуханні нирок проводять підживлення.

Якщо все виконати правильно, то живці укореняться приблизно за місяць. Тепер їх слід посадити за індивідуальними стаканчиках з торфу або пластику. Через 3 місяці змінюють стаканчики на велику тару для домашнього вирощування або висаджують в грунт, вкриваючи на зиму. Для цього саджанці вкривають опалим листям, будують укриття над ними і закривають їх на зиму, як троянди.

Відмінності живцювання від виду гортензії

Ефективне розмноження можна отримати при обліку особливостей кожного виду.

Метельчатую гортензію потрібно розмножувати навесні, а деревовидної частіше проводять розмноження гортензій живцями восени.

У крупнолистного виду при розмноженні відрізають листя наполовину, а при посадці в грунт верхівку обрізають до 10 см від поверхні землі, щоб швидше саджанець прижився і добре кущів.

Розмноження гортензій живцями навесні – популярний метод. Він дає великий відсоток вкорінення і не вимагає від квітникаря багато сил і часу. При весняному формуванні куща проводиться нарізка заготовок, а за літо вони вкорінюються і до осені вже готові для висадки.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl + Enter .

Leave a Comment Отменить ответ

Для отправки комментария вам необходимо авторизоваться.

Про автора

admin administrator