Як укрити полуницю на зиму лапником

Авторadmin

Як укрити полуницю на зиму лапником

Зміст:

Чим укрити полуницю на зиму, щоб не перестаратися з захистом

10 жовтня 2022, 14:31 | Сад та город Полуниця вважається, морозостійкою культурою, проте без укриття на зиму її залишати не можна.

  • Промерзання ґрунту на 4-5 см;
  • Стійке зниження t повітря (більше 5-7 днів) до -5. -8 °C до випаду снігу;
  • Перед випадом снігу в поєднанні зі стійкими мінусовими температурами.

Раннє укриття загрожує випріванням коренів, розеток, плодових бруньок, розвитку гнилей.

Ялиновий лапник

Зручніше і безпечніше вкривати полуницю на зиму ялиновим гіллям. Хвоя підкислює ґрунт, що подобається полуниці, захищає від гризунів — чого не можна сказати про ту ж солому. До того ж під пухнастими хвойними гілками утворюється хороша повітряна подушка, після того як випаде сніг. В таких умовах полуниця зимує без проблем.

Жорсткий лапник не пріє, не злежується, не затримує прогрів ґрунту навесні, його просто згребти навесні. Метод не для великих плантацій: не напасешся ялиновим гіллям.

Тирса

Мульчування тирсою прикореневої зони в малосніжні зими рятує від опадів, затримає сніг. Тирса використовується як додатковий матеріал, що утеплює під шаром агротекстилю. З переваг: невисока ціна, простота укриття.

З мінусів: тирса хвойних підкислює ґрунт, викликає дефіцит азоту — його поглинають гнильні бактерії під час перепрівання. Тирса вологоємна, сніг на ній тане повільно.

Тирса — найгірший варіант: низький ступінь утеплення — більш вологоємна, швидко злежується, швидко пріє, викликаючи дефіцит азоту, прибирати її — одна морока.

Солома

Грядки і міжряддя мульчують шаром соломи висотою до 20 см, вкриваючи прикореневу зону куща.

Переваги методу: низька вартість, невисока трудомісткість.

Мінусів більше: холодний вологоємний матеріал, служить слабким снігозатримувачем, причина обмерзання після відлиг, пріє з настанням весни. Злежалася солома — причина підіпрівання коренів, гнилі сердечка, розвитку грибкових хвороб. А головне, якщо її не прибрати, затримує плодоношення аж до 2-х тижнів, перешкоджаючи прогріванню ґрунту. Крім того, солома — притулок гризунів, що в’ють в ній гнізда.

Має сенс мульчування соломою на зиму в південних сухих регіонах, з малою кількістю снігу і талих вод.

Агроволокно

Найкращий з варіантів: лутрасил, спанбонд та інший агротекстиль — ефективний захист рослин, ґрунту від промерзання за рахунок утримання тепла і утворення «подушки» повітря.

Не злежується, не пріє, пропускає повітря. Навесні при необхідності його просто знімати для провітрювання і знову накидати при поворотних заморозках.

  1. Кращим варіантом буде укриття у два шари: так, два шари агроволокна щільністю 30 н/м2 створюють «повітряну подушку» над полуницею, і будуть більш теплим варіантом, ніж один шар щільністю 60 г/м2.
  2. З настанням весни один шар прибирають, потім поступово піднімають другий — для провітрювання і щоб уникнути хлорозу — метод хороший для отримання ранньої ягоди.
  3. Агроволокно важливо не натягувати: це і простір над кущами, і виключення примерзання листя при зіткненні з агротканиною.
  4. А кращий варіант — міні-тонелі на дугах: і найтепліше укриття, і найбільш рання ягода.

Як і чим вкрити полуницю на зиму від морозу

Важливі поради щодо того, як і чим саме варто вкривати полуницю на зиму від морозу. Коли накриваємо полуницю і знімаємо укриття – поради та рекомендації дачників.

Полуниця — найменування рослин і ягід суниці зеленої (лат. Fragaria viridis) та суниці мускатної (лат. Fragaria moschata), які належать до відділу квіткові, класу дводольні, роду рожеві, сімейства суниця.

Прямостоячі черешки полуниці доходять височини 5-40 див. Листя полуниці великі, зелені, тройчатой форми, округлі або овальні.

Сформовані, мичкуваті корені розміщуються на глибині 20-25 см. Квіти полуниці двостатеві, з білосніжними, жовтуватими і в тому числі і рожевими пелюстками, комахозапильні, розміщені на видовжених квітконосах.

Опис культури і посадка

Посадку полуниці на ділянці можна здійснювати у весняний час або ранньої осені — це залежить від клімату. Для полуниці необхідно підібрати досить добре освітлене місце. Їй потрібне сонячне світло, в тому числі і невелика тінь може вплинути на якість врожаю. При цьому необхідно звернути увагу, щоб поруч не виростали томати або картоплю, так як полуниця має схожі з ними хвороби.

Грядку глибоко копати і підібрати бур’яни. Метод висадки слід підбирати, відштовхуючись від видів ягоди: є види, які формують потужні кущі з великими листками. Висаджувати по 1 рослині через тридцять сантиметрів один від одного. Висадка ведеться в попередньо зазначені ряди, залишаючи стежку для комфортного збору врожаю. При посадці необхідно спостерігати, щоб центр кущика не засипався землею. В перші дні після посадки необхідно спостерігати за незмінною вологістю землі.

Важливо знати кожному садівникові, як укрити полуницю на зиму, тому далі розглянемо це питання докладніше.

Як укривати полуницю на зиму і коли це краще робити

З укриттям важливо не поспішати. Пам’ятайте, що для полуниці небезпечні морози, причому досить міцні, і холодні вітри. Тому ховати кущі від негоди треба тоді, коли вона справді почне наближатися. Протягом осені полуниця має зміцнитися та загартуватися, це підвищить її шанси на успішну зимівлю та підвищить стійкість. Якщо поспішити, рослини виявляться зовсім не здатними справлятися з проблемою самостійно, надалі хворітимуть від найменшого подиху вітерцю. Ще одна проблема – у укритті кущики буквально випрівають, поки довкола занадто тепло. Це призводить до загибелі набагато надійніше, ніж морози.

Рослини повинні пройти природне загартування

Чим вкривати полуницю

Способів укриття існує кілька. Вони різняться за матеріалом. Він може бути натурального походження, наприклад, солома, тирса, гній. Можна придбати спеціальне волокно, яке захистить полуничну грядку від заморозків. До таких матеріалів відносять спанбонд, лутрасил, агроволокно та інші.

Тирса

Якщо зима в регіоні триває недовго, а температура не опускається нижче 20 градусів морозу, то тирса якраз підійде для мульчування під зиму. Їх використовують лише у сухому вигляді, щоб не виникло сильного гниття. Навесні тирсу потрібно прибрати з грядки якомога раніше: вони сприяють закисленню ґрунту.

Солома

Як органічну мульчу використовують суху солому. Вона захистить грунт від весняного пересихання, а взимку захистить від розтріскування. Мульчу потрібно укладати шаром 10-12 см, тоді вона захистить рослини від промерзання. При сильних заморозках одного укриття полуничної грядки соломою недостатньо, потрібен надійніший матеріал.

Лапник із листям

У регіонах з холоднішими погодними умовами можна накривати ягоду сухим листям, а потім притиснути їх ялиновими гілками. У такому укритті ягода добре перезимує, і навіть температура -30 градусів їй не нашкодить. Весною листя відразу потрібно зібрати, щоб земля не закисала. Крім того, лапник знижує рівень азотних компонентів у ґрунті, тому, якщо укриття прибрати пізно, розвиток ягоди помітно розтягнеться.

На замітку! Разом з листям можна брати для укриття бадилля, скошену траву.

Спанбонд

Для більш надійного укриття, наприклад для Скандинавії або Уралу, чудово підійде спанбонд. Матеріал здатний захистити культуру навіть при температурі -35 градусів. За використання він багаторазовий, при одноразовій покупці матеріал прослужить вам кілька років. Проте, спанбонд коштує недешево.

Агроволокно

Схожими властивостями, як у спанбонду, має агроволокно. Воно пропускає повітря, яке просто необхідне ягоді для нормальної зимівлі, але надійно зберігає тепло всередині гряди. За суворої зими агроволокно краще скласти в кілька разів, тоді за ягоду можна не переживати.

Лутрасил

Аналогом спанбонду є лутрасил. Його теплозберігаюча здатність знаходиться на висоті. По товщині розрізняють кілька видів матеріалу. Для холодних регіонів потрібно вибирати матеріал із більшою товщиною. Лутрасил зустрічається в магазинах рідше, ніж спанбонд, але за якістю йому не поступається.

Картон

Бюджетний варіант укриття грядки – покласти зверху картонні листи. Їх обов’язково потрібно придавити зверху вантажем, щоб вони не відлетіли від вітряних поривів. При теплій землі одного картону буде достатньо, щоби ягода перезимувала. З потеплінням, коли сніг почне танути, картон вбиратиме вологу і відволожуватиметься, тоді його потрібно відразу прибирати з грядки.

Гній

Органічне добриво – добрий спосіб замульчувати полуницю з осені. Підійде для регіонів у Середній смузі або на півдні. Гній, крім збереження тепла в грунті, забезпечує живленням кореневу систему протягом усієї зими. Як результат, навесні ягода раніше зростає.

Посадка полуниці

На готових вкритих чорним матеріалом мульчуючим грядках проводиться розмітка майбутніх лунок. Для цього зручно використовувати довгий забруднений крейдою шнур.

У намічених місцях гострим ножем чи ножицями робляться хрестоподібні надрізи приблизно 10 див довжини. Вони не повинні бути надто великими, інакше навколо саджанця полуниці почнуть кущати бур’яни. Оптимальна відстань між прорізами – 30 см.

Саджанці полуниці висаджуються у виконані отвори і добре поливаються. Кути надрізів заправляються всередину з невеликим заглибленням, обтискаються. Слідкуйте, щоб розетки виявилися вищими за рівень грядки.

Чим укривати полуницю на зиму від морозу і чи це обов’язково робити?

Почнемо з другої частини питання: чи обов’язково вкривати полуницю на зиму.

Звісно, ​​багато в чому відповідь залежить від конкретного регіону. Але здебільшого це робити потрібно.

Які неприємності можуть виникнути, якщо полуницю не вкривати?

  • Поворотні відлиги, що спонукають квіткові бруньки прокидатися. У цей час ще немає снігового покриву, і не вкрита полуниця, звичайно, постраждає.
  • Якщо у вашій місцевості вітри є досить частим явищем, то на початку зими сніг може видуватись з грядок. В цьому випадку не вкрита полуниця може підмерзнути вже за 10-15 градусів морозу. Причому постраждати може не лише надземна частина кущиків, а й коріння.
  • Крім цього оголені кущики полуниці від холодного зимового вітру не тільки підмерзають, а й висушуються, що теж веде до їхнього відмирання.
  • Ну і, нарешті, після дощової осені при промерзанні ґрунт може спучуватися і випирати молоді кущики, якщо грядку не вкрито. Це призводитиме до підмерзання кореневої системи.

Не вкривати полуницю на зиму можна тільки в південних регіонах і в тих місцях, де м’яка зима, сніговий покрив достатній і сильних вітрів взимку практично немає.

Але чи багато таких регіонів у нас? По суті – це виняток із правил.

Тому вкривати полуницю на зиму, звичайно, потрібно. Тим більше, що це корисно з двох причин. Якщо вашій полуниці і не загрожує підмерзання, то, будучи вкритою, вона краще почне вегетаційний період навесні і дасть вам перший врожай на два тижні раніше. Це у випадку, якщо вона прихована, скажімо, спанбондом. Так що «вчинка вичинки стоїть».

Тепер про те, чим вкривати грядки із полуницею. Із цього приводу існує досить багато прийнятних варіантів, тому вам завжди знайдеться з чого вибрати.

Перерахую найпоширеніші з них.

Соснова хвоя. Це відмінний матеріал для укриття на зиму полуниці. Якщо у вас є поблизу ліс, з соснами, що ростуть в ньому, то потрібно у вересні відправитися туди і зібрати граблями в мішки соснові голки, що опали під деревами. Цей матеріал не тільки добре утримує тепло, але й має бактерицидні властивості.

Приготовленою хвоєю обсипаєте кущики невеликим шаром.

Ялиновий лапник. Ще один матеріал, який добре підходить для укриття полуниці на зиму. Знову ж таки, це передбачає наявність неподалік хвойного лісу. Підійдуть також і соснові гілки. Такий покривний матеріал не пріє, сприяє створенню гарного мікроклімату для кущів полуниці, будучи укритим снігом. Крім цього ефірні олії, що виділяються лапником, начебто відлякують гризунів.

Камиш. Якщо є поблизу водоймище, то можна запасти очерету, який теж є непоганим укриттям. Він добре утримує тепло, не розноситься вітром так, як, наприклад, сіно або опале листя. Його легко прибрати з грядки навесні. Очерет не схильний до швидкого гниття. Їм можна вкривати, розкладаючи тонким шаром по грядках, або пошити у вигляді матів, які можна використовувати не один рік.

Деревна тріска. Теж непоганий варіант для укриття полуниці на зиму. Приваблює своєю доступністю, майже не злежується, не сильно вбирає вологу і тому не промерзає. Потрібно лише використовувати дрібну фракцію, тобто без палиць та великих фрагментів.

Дерев’яні стружки. За своїми властивостями матеріал близький до деревної тріски, але легший, пухнастий, тому може роздмухуватися вітром, поки його не припорошить снігом. Роздобути такий матеріал для укриття не складно, якщо є якесь підприємство, що займається обробкою деревини.

Солома. Використовувати солому для укриття полуниці теж можна, але вибирати потрібно суху і не прілий. Крім цього існує думка, що солома взимку приваблює мишей. Наскільки це правильно сказати складно. А матеріал сам по собі непоганий, тільки теж може роздмухуватися вітром. Ну і звичайно його не назвеш дефіцитним.

Опале листя. Це хоч і доступне, але не найкраще рішення. Справа в тому, що листя може бути заражене, містити в собі шкідників. Вони швидко промокають, злежуються, пріють і гниють. Якщо і використовувати їх як покривний матеріал, то краще брати листя не від фруктових дерев. Таких, наприклад, як береза, осика, тополя та інші. Вони менше схильні до впливу шкідників.

Тирса. Цей матеріал досить поширений, але при цьому не найкращий варіант. Справа в тому, що тирса сильно вбирає вологу і потім промерзає. Крім цього, їх бажано навесні видаляти з грядки, оскільки вони можуть закисляти грунт. Але якщо вибирати між тим, що взагалі не вкривати полуницю або використовувати тирсу, то краще використовувати хоча б їх.

Ну і останній, але один із найкращих варіантів, це використання різних сучасних нетканих матеріалів, про які ми поговоримо нижче.

Укривний матеріал для грядок з полуницею: що віддати перевагу

Ще недавно альтернативи не було: поліетиленова плівка і все тут. Багато хто користувався шматками плівки, вкриваючи ними грядки, прикладаючи по краю битою цеглою або присипаючи землею. Цей матеріал зносостійкий, не боїться дрібних механічних пошкоджень так, як спанбонд, наприклад, його можна використовувати повторно. Але на відміну від агроволокна під плівкою грядка “не дихає”, хоча показники температури та вологості майже ідеальні.

Підготовка полуничних грядок до зими

Оптимальний варіант при використанні ПВХ-плівки як покривний матеріал – повітряно-сухий метод укриття. Він більш трудомісткий, ніж звичайний (при укритті грядки поверх кущів), проте в цьому випадку рослини почуватимуться чудово. Для такого укриття на грядці створюється міні-парник, тобто встановлюються дуги чи опори, на які натягується плівка. Всередину добре проникає світло, циркулює повітря, зберігається тепло!

Але якщо ви новатор, а не консерватор, можете використовувати спанбонд (агроволокно). Його можна придбати в рулоні певної довжини та товщини. Останній показник і розповість про те, скільки градусів морозу витримає ягода.

  • створення гарного мікроклімату всередині грядки;
  • максимальне тепло;
  • можливість поливу та підживлення через полотно ранньою весною;
  • багатий урожай, який ви зберете на 14 днів раніше;
  • легкість експлуатації, догляду та зберігання, термін служби – 5 сезонів завдяки технології Strong-2-Edge або їй подібною.

Рішення за вами. Тепер ви знаєте, як підготувати грядки з полуницею до зими, яким матеріалом укрити та як зробити це правильно. Знаєте і не боїтеся того, що грядка вимерзне. Ви впевнені у врожаї!

Коли вкривати полуницю, за якої температури

До укриття полуниці не можна приступати дуже рано чи пізно. У першому випадку рослини просто випріють під укриттям, у другому можуть загинути від морозу. Найкращим часом для утеплення плантації буде той період, коли приходять нічні заморозки, а вдень поки що плюсова температура.

На замітку! Перш ніж приступати до укриття, грядку потрібно як слід прополоти і позбавити саму полуницю від заражених листочків.

В Скандинавії

Скандинавські морози можуть перевищувати позначку 45 градусів, одночасно тут випадає дуже багато снігу. Але все ж таки, одного снігового покриття в таких суворих умовах недостатньо. Кущики можуть обмерзати, а навесні довго відновлюватимуться і врожай ягід знизиться. Додатково у цій кліматичній зоні потрібно засипати полуницю хвоєю або накрити лапником.

Якщо у вас є вільний час, чудовим рішенням буде спорудження повітряно-сухого каркасного укриття із застосуванням дерев’яних щитів, які зверху обтягують нетканим матеріалом. Оскільки перші заморозки в цьому регіоні бувають уже у вересні, до початку жовтня полуниця має бути прихована. Коригують терміни з урахуванням погодних умов у поточному сезоні.

У Забайкаллі

У Забайкаллі взимку часто дмуть холодні вітри, а снігу випадає мало і легко здувається з грядки. Характерні для цієї кліматичної зони та перепади температур від -15 до -37 градусів. Такі умови мало підходять для зимівлі полуниці у відкритому ґрунті. Іноді взимку показник на градуснику опускається до позначки мінус 50 морозу. Найнадійнішим у таких умовах виявиться каркасне укриття, обтягнуте кількома шарами щільного нетканого матеріалу з повітряним прошарком усередині.

Дачники, які не хочуть ризикувати майбутнім урожаєм, викопують кущі полуниці та зберігають їх у підвалі до весни, а потім знову висаджують у відкритий ґрунт. Перші заморозки в Забайкаллі можуть бути вже спочатку вересня, з їх приходом і необхідно накинути на грядку лутрасил або спанбонд підвищеної щільності, а до кінця місяця спорудити надійне зимове укриття.

В Амурській області, Хабаровську

Жителі Амурської області вже звикли до сезонних коливань температури. Влітку стовпчик термометра може показувати тут +36 градусів, а взимку опускається до -45 градусів. Тим не менш, дачникам вдається збирати непогані врожаї ягід, влаштовуючи для полуниці багатошарове укриття, наприклад, з дубового листя та стебел кукурудзи або іншої культури.

На півночі Амурської області заморозки приходять на початку вересня, а в центральних та південних районах у другій половині цього ж місяця. До цього моменту у вас має бути готове укриття для ягідних грядок.

У Хабаровському краї небезпеку для насаджень є сильні вітри, які починаються в листопаді. У цей час стоїть досить низька температура. Укрувати полуницю потрібно за температури -5-6 градусів, яка встановлюється приблизно в другій декаді жовтня. Для околиць Хабаровська підійде як укриття потовщений геотекстиль або агротекс. Матеріал щільно натягується на металеві або пластикові дуги на такій висоті, щоб він не торкався рослин.

У

Взимку в середній смузі України морози можуть бути значними, тому після осіннього догляду полуниці в рекомендується вкрити. Солому і залишки бадилля краще не використовувати, тому що взимку на ягідні кущі з таким укриттям часто нападають гризуни.

Рекомендується обкласти кущики ялиновим лапником, після чого їх прикриє сніг. Підійдуть для укриття утеплювачі спанбонд або агротекс, натягнуті на попередньо встановлені дуги. Щільність матеріалу має становити від 60 г на 1 кв. метр. Укрити плантацію полуниці можна буде наприкінці жовтня або на початку листопада.

На замітку! При випаданні снігового покриву товщиною 30 см полуниця перебуває у безпеці та легко переносить будь-які морози.

У Ленінградській області

У більшості районів Ленінградської області ґрунтові води знаходяться близько до поверхні, навесні полуницю додатково затоплює талими водами. Найкращим рішенням у таких умовах буде спорудження піднесених грядок, тим більше, що й утеплювати такі посадки значно легше. Перша половина зими в цій місцевості проходить при постійних перепадах температур, тому сподіватися на сніговий покрив не доводиться, він може танути.

Найкраще спорудити укриття на каркасі із застосуванням нетканих матеріалів. Як альтернативний спосіб можна використовувати мульчування тирсою або торфом з подальшим укриттям з ялинового лапника. Укривні заходи бажано завершити в останній декаді жовтня.

Використання підвісної конструкції на балконі

Полуниця у підвісних горщиках стала справжнім хітом серед балконних рослин. Це не дивно, тому що протягом усього сезону, з весни до осені, вони поперемінно покриваються квітами та смачними ягодами. Правильна підготовка полуниць до зими восени в забезпечує хороший урожай у цьому регіоні. З настанням першої холодної погоди постає питання, як допомогти перезимувати на балконі такій культурі.

Порада! Якщо полуниця сильно постраждала від грибкових захворювань у сезон, її варто обприскувати фунгіцидом.

Період після збирання врожаю ідеальний для такої процедури, тому що не можна обприскувати плоди, які потім з’їдуть. Для цієї маніпуляції рекомендується використовувати Topsin M 500 SC, популярний серед рослинників-аматорів. Його треба взяти в кількості 15 мл, розчинити в 5-9 літрах води, що достатньо для обприскування 100 м ² вирощування полуниці.

Здорова полуниця, вільна від хвороб, краще зимуватиме до наступної весни. У разі аматорського вирощування культури на ділянці або домашньому саду, не рекомендується використовувати гербіциди під час прополювання. Вони значно змінюють метаболізм рослин, що ускладнює підготовку полуниці до зими. Тому доведеться змиритися з необхідністю ручного прополювання та мульчування ґрунту між рослинами.

Вас може зацікавити:

Чи існує біла полуниця та як її виростити Біла полуниця – плід схрещування двох видів ягідника: віргінського та чилійського. Незвичайні плоди мають кремове забарвлення,…Читати далі…

Техніка укриття полуниці

Запам’ятайте одне – якщо вже взялися вкривати полуницю, то вкривайте грядки цілком і повністю, укриття частинами або, на вашу думку, тільки найменш зимових сортів, ні до чого доброго не приведе. Починати укриття полуниці бажано до випадання першого стійкого снігового покриву і до того моменту, як ґрунт почне сильно промерзати, але температура вже стабільно триматиметься біля нульових відміток, трохи підморожуючи повітря вночі і відтаючи вранці. Якщо ж вас застали морози, то вкривати рослини потрібно якнайшвидше, бажано того ж дня.

Для тих, у кого просто немає можливості використовувати будь-який покривний матеріал: постарайтеся грядки полуниці обгородити дошками, щитами, можна новими або старими, висотою на десяток сантиметрів вище за саму грядку, тоді сніг не буде розлітатися по ділянці і збиратиметься всередині цих імпровізованих пасток, але виглядає це, якщо чесно, не дуже красиво, та й метушні, на мій погляд, тут куди більше.

Отже, приховувати вам вашу суницю садову або залишити все так, як є, має вирішувати кожен сам. Знову ж таки, все залежить від кліматичних особливостей вашого регіону, від складу ґрунту, від сортових особливостей полуниці, від ваших сил та можливостей. Але одне вам можу сказати чесно, якщо ви вчасно обробите полуницю, прибравши хворі листочки, обрізавши вуса, злегка розпушивши ґрунт і так далі, вкриєте його якісно з початком справжніх морозів, можливо, затиснувши кути цеглою або металевими трубами, а рано навесні, як тільки почне все танути і грунт активно прогріватиметься, приберете покривний матеріал і знову обробите суницю, то навіть у центрі України нічого крім великої подяки вона вам не скаже. Головне, все робити з теплотою і любов’ю і вибирати саме вільні від інших справ деночки, коли ви добре почуваєтеся і коли інших турбот немає.

Фактори успішної зимівлі полуниці

Спостережливі садівники і любителі суниці знають, що характер зростання кущів пов’язаний з точкою росту, що постійно піднімається, з листової розетки. Це найважливіша біологічна особливість. При пересадці, розсадженні та укритті культури важливо пам’ятати цю специфіку та ніколи не закривати її. Тому компост або перегній не годяться як покривний матеріал для полуниці. До того ж у безсніжні морозні зими вода у грунті замерзає, розширюється і всю розетку «випирає» із землі.

Кущі чутливі до надмірного зволоження. Якщо корінь та стебло знаходяться у воді кілька днів, відбувається некроз тканин, і рослини пропадають. Не можна облаштовувати грядки для полуниць у низині, де провесною можливий застій води від танення снігу. Вона краще зимує на піднятих грядах із гарним стоком надлишкової води.

Вибирайте для полуниці місця, добре захищені від вітру, та застосовуйте снігозатримання. Подушка з біологічного матеріалу, укрита зверху високим шаром снігу, який не здуває вітер, надійно збереже кущі та генеративні органи рослин залишаться живими.

Чи треба вкривати полуницю на зиму

Під сніговим покривом завтовшки щонайменше 30 див полуниця може пережити зиму й без укриття. Проте сучасні кліматичні реалії такі, що завжди снігу випадає досить і який завжди він лежить всю зиму. Часто бувають відлиги, що змінюються морозами, тому кущі можуть вимерзнути.

Якщо снігу випадає настільки мало, що він навіть не покриває листя, полуницю обов’язково треба вкривати на зиму.

Крім того, зимостійкість полуниці залежить від сорту:

  • більш ніжні Мармолада, Ароса, Дарселект, Кент, Цариця та інші можуть не перенести навіть одноразової зміни морозу на відлигу та назад;
  • стійкі до підмерзання Олександрина, Анастасія, Балба, Віма Ксіма, Марма, Ельсанта та інші перезимують без снігу або під тонким сніговим покривом.

Важливо враховувати і терміни посадки, якщо йдеться про молоді кущі полуниці. Висаджені в середині літа або в серпні укорінені відведення встигають наростити міцне коріння, потужну розетку листя і сформувати плодові бруньки.

А якщо посадити нову полуницю восени, рослини можуть не встигнути підготуватись до суворих зимових умов.

Якщо посадити молоду полуницю перед настанням холодів, вона не встигне наростити міцне коріння і може вимерзнути взимку.

Залежно від складу грунту полуничні кущі можуть добре або погано переносити мінусові температури до випадання снігу: глинисті важкі ґрунти промерзають набагато швидше, ніж родючі і пухкі.

Ну і, звичайно, всім відомі теплі грядки з ґрунтом, що повільно гниють відходами, — відмінний засіб для захисту полуниці від вимерзання.

Добриво полуниці перед зимою

Остання підгодівля вноситься під полуницю влітку, після скошування листя. Зазвичай це робиться до кінця липня і пізніше середини серпня. У скошеної полуниці підвищені потреби у харчуванні через необхідність відновлення зелених частин.

Ось чому рослини удобрюють універсальним комплексним добривом, багатим азотом (наприклад, Азофоскою) або спеціалізованим комплексним добривом для полуниці. У разі Азофоски, 1 кг добрива вистачає на 100 м² посівів полуниці.

Спеціальні добрива для полуниць дозуються відповідно до інструкції на упаковці.

Пізніше більше не дається жодних азотних добрив, тому що це призведе до надмірної стимуляції зростання полуниці та утруднення її зимівлі. Можливе використання спеціальних осінніх добрив, які не містять азоту, але багаті фосфором, калієм (згущує клітинний сік перед зимою), кальцієм (робить клітинні стінки більш гнучкими), сіркою (знезаражує та стимулює перетворення азоту на білки) та мікроелементами, такими як:

Внесення цих добрив восени полегшить зимівлю полуниці. На практиці, однак, зазвичай немає необхідності настільки інтенсивно підгодовувати полуницю.

Варто застосовувати добрива восени, лише якщо протягом вегетаційного періоду були відзначені ознаки нестачі зазначених компонентів, такі як:

  • знебарвлення темного пігменту на листі полуниці, що свідчить про нестачу фосфору;
  • сухість країв молодого листя та його деформація, які можуть бути результатом дефіциту кальцію.

У той же час удобрення полуниці дуже впливає на зростання рослин. Воно забезпечує гарний урожай та вишуканий смак ягід.

Коли вкривати садову суницю (полуниця) на зиму

Не варто поспішати і утеплювати садову суницю (полуниця) заздалегідь восени, т.к. вона може знову рушити на зріст або постраждати від випрівання під укриттям. Особливо в дощову осінь, коли чергуються плюсові та мінусові температури повітря.

Я вкриваю садову суницю (полуниця) в період передзимтя, коли температура повітря плавно опускається і тримається близько мінус 3 ° С вночі. Кажуть, що перший сніг на землю не лягає, тож треба бути готовими до серії потеплінь із дощем та мокрим снігом. Можливий і крижаний дощ. Саме тому я перейшла на такі варіанти укриття, при яких зміна погоди слабше відбивається на життєстійкості кущиків.

Неорганічна та органічна мульча

Неорганічна мульча, при якій використовуються галька, каміння, пісок, гравій, чорний поліетилен і т.д., хороша тим, що не приваблює паразитів та шкідників рослин, а також не розкладається і може бути укриттям протягом багатьох років. На відміну від неї, органічна мульча підлягає розкладу, приваблює різних комах, але добре насичує ґрунт корисними речовинами.

Який урожай полуниці ви зберете в новому сезоні – залежить тільки від вас та обраного вами способу захисту рослин. Поставтеся до їх цієї процедури з повною відповідальністю та ретельністю, результат вас не розчарує!

Застосування перфорованої фольги

Інший спосіб – накрити полуницю перфорованою фольгою. Цей матеріал захищає полуницю від замерзання, прискорює її зростання та врожайність наступного року. Однак, цей виріб перегріває рослини, що може вплинути на кількість врожаю.

Перфорована фольга забезпечує постійне підтримання вологості субстрату, однак у багатьох випадках перешкоджає правильному повітрообміну, що веде до розвитку сірої плісняви. Достатньо товщини фольги в 0,1 мм для забезпечення комфортної зимівлі. При правильному зберіганні її може вистачити кілька сезонів.

Матеріали для укриття полуниці

Насправді матеріалів для укриття дуже багато, це буквально все, що під рукою. Звичайно, найкращий покривний матеріал – це сніг, але не кожної зими його достатньо і не завжди він на грядці може триматися, особливо якщо вона висока (він так і норовить скупчитися між грядками, це, звичайно, теж плюс, але набагато менший).

Крім снігу допустимо використовувати звичайну тирсу, яку безкоштовно можна вивести з будь-якої лісопилки, де їх величезна кількість, а також сухі гілочки невеликого розміру, очерет, якщо поблизу річка або ставок.

Далі – ялиновий лапник, не можна назвати його чудовим укривним матеріалом, проте він напрочуд добре утримує сніг на ділянці завдяки своїй особливій будові, ялиновими лапами можна вкрити буквально будь-який легший укривний матеріал (скажімо листовий опад). До речі про листя – якщо листя здорове, то в поєднанні саме з ялиновим лапником воно буде чудовим укривним матеріалом. Крім того, можна використовувати сухе сіно, та. знову ж таки, від його розльоту за своєю ділянкою можна використовувати його у поєднанні зі зрізаними ялиновими лапами.

Ну і новинки укриттів – це різні неткані укривні матеріали різної довговічності, щільності, стійкості, надійності, ціни і забарвлення, їх також можна використовувати як укривний матеріал.

Листя. Важливо перед укриттям суниці листям, зрозуміти, чи вона здорова, без ознак хвороб і наявності шкідників. Краще брати листя, яке довго розкладається, наприклад, листя волоського або маньчжурського горіха, листя каштана кінського, американського клена, тополі, дуба – це все просто ідеальний варіант

До всього іншого, це листя досить-таки важке, і якщо воно намокне і смерзнеться, то здує його тільки дуже сильний порив вітру.

Тирса – дуже дешевий і досить хороший покривний матеріал, вони також, намокаючи, рідко розлітаються по ділянці. Головне, навесні їх слід ретельніше зібрати із плантації полуниці, бо вони можуть закислити ґрунт. На квадратний метр суничної грядки потрібно всього-то з відро тирси.

Дрантя. Є звичайно сумніви щодо ганчірки: чи не накопичилися там на зимівлю різні хвороби і шкідники, тому перед укриттям нею суниці, можна обробити ганчір’я 7% бордоською рідиною, про всяк випадок, і укладати її потім щільніше.

Камиш – на будь-якому ставку його можна накосити достатньо і вкрити їм плантацію. Очерет легко прибирати, легко укладати, його не знесе вітер, а товщини в пару сантиметрів цілком вистачить.

Ялиновий лапник, ми вже практично все про нього розповіли, доповнимо: збирати його бажано з поламаних або зрубаних і кинутих кимось дерев, просто так зрізати ялинові лапи з живих і здорових дерев не варто. Якщо у вас є ліс, то десяток ялинових лап на одну-дві грядки цілком можна і знайти, а цього вистачить. Головне, щоб ялиновий лапник був розподілений по всій поверхні грядки та прикривав листя повністю, а не клаптиками.

Сухе сіно, – воно має «летючі» властивості, може буквально розлетітися по всій ділянці, тому його потрібно використовувати в поєднанні з ялиновим лапником: укрили сіном суницю шаром в 2-3 см, потім поклали зверху ялинову лапу і так далі, до кінця всіх грядок.

Укривний матеріал – його зараз дуже багато, різних цін, щільностей, кольорів. Якщо у вас вітряно і малосніжно, то беріть той, що товстіший і важчий, якщо снігу багато, то, навпаки, тонше і легше і т.д., і т.п.

Як останній варіант укриття, можна ще й притінити вашу ділянку, поклавши зверху вже сніг, різний картон або інші матеріали. Вони навесні затримають різке танення снігу і накопичать більше вологи на ділянці, але надовго їх розташовувати там не можна: як тільки почнеться активне, масове танення снігу, всі підручні матеріали потрібно прибрати, інакше вони гальмуватимуть прогрів ґрунту, зростання рослин і можуть викликати випрування.

Укриття полуниці лапником.

Коротко про важливе, або чим утеплити грядку

Багато господарів не сподіваються тільки на поліетиленову плівку або спанбонд, а використовують ще й укриття з рослин, листя плодових дерев, інших матеріалів. Такий прошарок забезпечує оптимально температурно-вологий режим грядки, безсумнівно. Однак варто знати, що використовувати як укриття для ягоди, а чого уникати.

Укриття для полуниці із сухих рослин

Полуничну грядку можна засипати:

  • сухим листям плодових дерев у випадку, якщо ви впевнені в їх безпеці;
  • тирсою або стружкою. Однак їх потрібно буде видалити якомога раніше навесні – вони закисляють ґрунт;
  • стеблами кукурудзи, перцю і навіть чорнобривцями. У цьому випадку поверх варто розкласти отруту від мишей, які можуть прийти та поласувати овочевими рослинами.

Увага! Можна використовувати мох, а також гілки ялинових дерев. Укладати матеріал поверх кущів варто так, щоб не поламати та не пошкодити рослини.

Як правильно вкривати та готуватися до зими?

Наприкінці літа слід провести видалення всіх бур’янів, які є небажаними сусідами для полуниці. Це сприяє відновленню повною мірою її кореневої системи до зимового періоду. Якщо восени і зможуть зійти якісь бур’яни поруч із полуничними кущами, то великої шкоди від них не буде, тому що визріти насіння не встигнуть. Прополка насаджень полуниці від цих шкідників може бути виконана навесні. Одночасно з цим розпушують ґрунт. У цей же час пересаджують, оновлюють і видаляють старе листя, в якому дуже часто ховаються багато небезпечних хвороб.

Слід зробити у полуниці видалення всіх вусиків, завдяки яким здійснюється витрата зайвої енергії. Це негативно позначиться на зимівлі полуничних кущів. Підживлюють їх зазвичай на початку осіннього періоду (у вересні). Можна провести це за допомогою органічних добрив. Наприклад, це може бути перегній чи гній.

Далі слід замульчувати всю територію, де знаходиться посадка полуниці. У цей час слід обробити її з допомогою спеціальних препаратів, завдяки яким можна позбутися різноманітних шкідників, зокрема прозорого кліща, слимаків, равликів.

Полуниця під зиму. Як підготувати ремонтантну полуницю до зими

Полуниця цвіте у вересні.

У мене росте два сорти ремонтантної полуниці. У жовтні ягода ще цвіте та плодоносить. Але залишилося зовсім небагато часу до того, як я почну готувати ремонтантні сорти полуниці до зимівлі. Розповім докладніше, що робитиму з ремонтантною полуницею восени, щоб вона добре перезимувала.

Сорти ремонтантної полуниці:

На своїй ділянці навесні цього року я посадила два сорти ремонтантної полуниці. Сажала ці сорти спеціально для того, щоб вони плодоносили до пізнішої осені. Адже так приємно зірвати свіжу та стиглу полуницю, коли в саду вже немає інших ягід.

Ремонтантна полуниця після нічного заморожування.

В результаті так у мене й вийшло. У перший рік кущі зміцніли і до кінця літа вже тішать мене добрим урожаєм. Я навіть встигла зварити полуничне варення. А тепер настав час підготовки ремонтантної полуниці до зимівлі.

Як підготувати полуницю до зимівлі.

Прибирання на полуничної плантації.

У вересні ремонтантна полуниця добре цвіла та активно плодоносила. Наприкінці вересня у нас пройшли перші нічні заморозки та квітконоси загинули. Це відразу видно з почорнілої серединки. Але незважаючи на це ягоди ще добре дозрівають.

Ремонтантна полуниця активно плодоносить у вересні.

Тому у вересні я лише прополола ремонтантну полуницю від бур’янів. У жовтні погода стабільно тепла і ягоди ще певний час заспіватимуть.

Підготовка полуниці до зимівлі.

Коли нічна температура почне знижуватися, то полуницю вкрию білим агроспаном щільністю 60. Це дозволить отримувати мені ще якийсь час найсмачніші та стиглі ягоди.

Полуниця плодоносить у вересні.

Ну а коли зовсім похолодає, тоді обріжу всі квітконоси і обріжу старе листя. Але залишу у полуниці молоде листя, щоб кущі пішли в зимівлю з листям. Після цього також укрию ремонтантну полуницю білим агроспаном або замість нього покладу солому. Це найкращий засіб, як на мене, для захисту полуниці від морозів.

Монтуємо дах

Сам процес монтажу даху будинку складається з кількох етапів:

  • монтажні роботи на кроквяній системі;
  • облаштування решетування;
  • укладання покрівельного матеріалу.

Зазначимо, що це є основні етапи. Також існують інші види робіт на покрівлі. Наприклад, при облаштуванні решетування, паралельно кріпляться елементи водостічної системи. Завершення подібних робіт не раніше закінчення покрівельних.

Умови утримання ягоди та можливі способи захисту у зимовий час

Ми провели аналіз та зібрали базу даних за видами та способами захисту полуниці. Представляємо вам найбільш корисну інформацію, щоб ви могли вибрати підходящий спосіб укриття для саду.

Укриття рослин у теплиці

Теплиці бувають двох видів зимова та літня:

  1. Зимова теплиця передбачає наявність системи обігріву, освітлення, поливу, тому питання укриття рослин не стоїть.
  2. Літня теплиця в зимовий період вимагає підтримки стабільного тепла в неопалюваних конструкціях. Відповідні варіанти – це мульчування 5-7 сантиметровим шаром будь-яким натуральним (органічним) матеріалом (соломи, тирса та ін.), або ставлять паркан навколо грядки і зверху накривають поліетиленовою плівкою або агроволокном.

Існують штучні та натуральні види утеплювачів

Укриття у відкритому ґрунті

Існує два види утеплювачів:

Докладніше кожен варіант утеплювача опишемо далі.

Коли розкривати

Важливо не прогаяти момент і вчасно розкрити полуницю навесні. Зазвичай роботу виробляють у березні, але треба орієнтуватися на погодні умови, інакше рослини загинуть від перегріву.

Полуниця починає рости дуже рано, ще при легких морозах. Укриття забирають до цього моменту.

Укриття не завадить полуниці у будь-якому випадку. В останні роки зимова погода стала ненадійною, і далеко не в усіх регіонах дачники можуть похвалитися, що здатні передбачати, чи сніг лежатиме сьогодні чи завтра, коли настануть відлиги або сильні морози. Укриття полуниці триває небагато часу, а багатий урожай, отриманий влітку, сторицею окупить витрачені зусилля.

Коли закривати полуничні грядки

Є два моменти, на які варто орієнтуватися, якщо ваша полуниця не зимостійка і її потрібно вкривати:

Не тільки садівники визначають глибину промерзання землі за допомогою металевих ємностей – синоптики теж застосовують їх, використовуючи пластикову трубку з водою

Важливо вчасно визначити термін укриття, тому що якщо зробити це зарано, полуниця випріватиме, а якщо запізнитися — вимерзати.

Чи потрібне полуниці зимове укриття

В осінньо-зимовий час ягідна культура може постраждати від таких несприятливих факторів:

  • Провокаційні відлиги. Коли після встановлення стійких морозів раптом повертається тепло, рослини прокидаються. Холоди, що послідували за цим, гублять кущі.
  • Відсутність чи недостатня кількість снігу. Коренева система полуниці вимерзає.
  • Висушуючий холодний вітер. Різкі сильні пориви вітру висушують полуничні бруньки.
  • Випирання. Промерзлий грунт виштовхує рослини, що не встигли якісно укоренитися, які були посаджені цієї осені.

Взимку полуниця може вимерзнути

За будь-якого з цих варіантів необхідно організовувати зимове укриття для полуничних плантацій. У регіонах, де шар снігу, що випадає, не менше 0,3 м, зазвичай цього не потрібно.

Найкращим утеплювачем для полуниці є сніг

Ми ніколи нічим не вкриваємо на зиму полуничні грядки, тому що під шаром матеріалу, що утеплює, люблять влаштовуватися миші. До того ж навесні при ранніх відлигах дуже високий ризик випрівання кущів під укриттям. Природний сніговий покрив надійно захищає рослини від морозів. Снігу зазвичай у нас у Скандинавії завжди багато.

Терміни укриття полуниці

Для того, щоб своєчасно утеплити полуницю, попередньо важливо розібратися у значенні температурного режиму для неї. Тоді садівник зможе зробити правильні висновки про повноцінний розвиток культури, існуючі загрози та критичні температури.

Важливо! Категорично заборонено закривати рослини достроково, тому що в подібних умовах вони будуть схильні до інтенсивного випаровування вологи і тепла, внаслідок чого зацвітуть або попреют. У першому випадку екземпляри, що активно вегетують, загинуть вже на початку похолодання, а в другому теж доведеться відбраковувати частину ягідника, підсаджуючи в ряди нові кущі.

Головна особливість садової полуниці та суниці полягає в тому, що її коренева зона розташовується на глибині 6-8 см. Ці ґрунтові шари промерзають навіть при незначному морозі. Якщо надземна частина куща може витримати подібні умови, то період різкого перепаду температурного режиму, кущ гине.

Не можна однозначно відповісти на запитання, за якої температури варто починати споруджувати укриття на суничній грядці. Адже чималу роль відіграють зимостійкі властивості сортових рослин. Наприклад, для одних критичною може бути температура -4ºС, інші переживуть -8ºС. До того ж, варто враховувати, що сильні пориви вітру знижують температурний режим на ділянці.

Початківцям садівникам експерти радять приступати до укривних робіт на полуничній ділянці за перших заморозків. Важливо орієнтуватися на місячні прогнози синоптиків, оскільки майбутнє після зниження до мінусових показників температури потепління може занапастити полуницю.

Як краще вкрити полуницю

Умовно можна виділити два способи укриття полуниці на зиму: повний та частковий. Перший використовують для захисту від морозів слабких та молодих кущиків полуниці. Другий спосіб застосовують для потужних кущів віком більше року. Не забороняється такі рослини вкрити повністю, але найчастіше це буде марною тратою сил і часу.

Інший варіант укриття – мульчування. Для цієї мети можна використовувати різні матеріали:

  • торф;
  • компост, що перепрів;
  • солому чи суху траву без насіння;
  • деревну стружку або тирсу;
  • листи картону;
  • опале листя;
  • подрібнену кору;
  • лапник та інші матеріали.

Шар мульчі має бути не менше 10-15 см, причому вкривають навіть міжряддя. Так підземна частина рослини повністю захищається від дії низьких температур.

У регіонах із незначними снігопадами або сильними вітрами важливо вжити заходів для затримання снігу на грядках полуниці. Для цього по периметру грядки роблять невисокий паркан з непотрібних дощок, гілок та інших підручних матеріалів.

Рекомендації та часті помилки

Полуниця – досить вимоглива культура, тому при укритті на зиму навіть досвідчені садівники нерідко помиляються. Тому важливо точно дотримуватися рекомендацій, перевірених практично протягом багатьох років:

  1. Не варто поспішати з укриттям: восени погода нестійка, негативні температури змінюються позитивними. Орієнтир – перші заморозки, що тривають кілька днів поспіль.
  2. З матеріалів краще вибрати агроволокно, вкрити яким можна після установки каркаса. Це найбільш надійний та ефективний спосіб. Просто закидати соломою або листям невідомого походження – помилка дачників-початківців.
  3. Навіть найкращий матеріал піддається впливу вітру та сильних опадів. Тому в регіонах зі сніговою та вітряною зимою потрібне встановлення дерев’яних дощок для захисту мульчі. Щодо агроволокна, його досить просто підв’язати до опор.
  4. Не потрібно поспішати прибирати покривний матеріал. Зазвичай це доречно зробити на початку чи навіть у середині квітня.

Про автора

admin administrator