Як відновити роботу товстого кишківника

Авторadmin

Як відновити роботу товстого кишківника

Зміст:

Як налагодити роботу кишківника?

Нерегулярне харчування, стреси, ненормований робочий день, малорухливий спосіб життя та багато інших факторів негативно впливають на травлення. В результаті в животі можуть виникати бурчання, здуття або спазми, з’являються проблеми з випорожненням. Наявність цих проявів створює неабиякий дискомфорт у житті людини, але збої у роботі кишківника можуть мати й серйозніші наслідки.

Основне завдання травного тракту – розщеплювати харчові продукти на складові компоненти і засвоювати поживні речовини. Будь-якій людині, і дорослому, і дитині, для повноцінної життєдіяльності необхідні:

  • білкові компоненти;
  • жири – рослинні та тваринні;
  • вуглеводи – прості та складні;
  • вітаміни та вітаміноподібні речовини;
  • мінерали (макро- та мікроелементи).

Якщо в роботі кишківника відбувається збій, речовини необхідні організму можуть припинити засвоюватися у потрібній кількості. Як допомогти органу – розповідаємо у статті.

Чому порушується робота кишківника?

Щоб кишківник активно працював, важливо щодня споживати достатню кількість харчових волокон – розчинних та нерозчинних, які:

  • допомагають стимулювати перистальтику — ритмічні скорочення стінки кишківника, необхідні для просування його вмісту;
  • утримують воду, формуючи нормальні випорожнення;
  • живлять корисну мікробіоту, яка мешкає у товстому кишківнику.

Якщо в раціоні замало клітковини, робота кишківника може бути ускладнена.

Різні проблеми зі здоров’ям, нераціональна дієта або одноманітне харчування, малорухливий спосіб життя та інші фактори можуть порушувати роботу кишківника.

Крім того, спричинити негативний вплив можуть:

  • Психоемоційний стрес. Постійні хвилювання на роботі та вдома посилюють або пригнічують апетит, призводять до вибірковості в харчуванні та, як результат, проблем зі шлунком та кишківником.
  • Фізична перевтома, недосипання, позмінний графік роботи, зміна часових поясів. Процес травлення підпорядковується певним біоритмам. Якщо вони порушуються, то проблеми з роботою кишківника не змусять на себе чекати.
  • Потрапляння патогенних мікроорганізмів в систему травлення при недотриманні простих правил гігієни. Це може статися, якщо забути вимити руки перед вживанням їжі або з’їсти немиті овочі або фрукти.
  • Вживання речовин, які мають антибактеріальну активність. Вони здатні пригнічувати зростання та життєдіяльність корисної мікрофлори, яка захищає наш кишківник, стимулює імунітет, допомагає засвоюватися вітамінам.

Харчування багатьох людей є далеким від ідеалу: ми споживаємо багато оброблених, рафінованих продуктів, ліпідів у надлишку (особливо тваринних та трансжирів), простих вуглеводів (цукор). Це живильне середовище для умовно-патогенних бактерій в нашому кишківнику, що пригнічують активність корисної флори. Крім того, у цих продуктах мало харчових волокон, що живлять дружні бацили.

Нарешті ми мало рухаємося, обираємо жорсткі дієти, набираємо зайві кілограми. При гіподинамії перистальтика кишки сповільнюється, її вміст гірше просувається, тому виникає схильність до закріпів.

Які можуть бути наслідки?

Найбільш розповсюджені ознаки збою в роботі кишківника:

  • часті рідкі випорожнення або, навпаки, закріпи;
  • печія або відрижка, неприємний присмак у роті;
  • тяжкість у животі після вживання їжі, бурчання;
  • здуття живота, газоутворення;
  • зміна апетиту (або його зниження, або буквально «вовчий» голод).

За наявності проблем із травленням можуть спостерігатися блідість, сухість та лущення шкіри, темні кола під очима, слабкість та загальне нездужання з самого ранку, погіршення стану нігтів та волосся (їх ламкість, сухість, зміна кольору).

Проблеми з кишківником впливають і на настрій – ми пригнічені, більш дратівливі, частіше стикаємося з апатією. Тривалі порушення роботи органу можуть негативно впливати на працездатність та пам’ять.

Нерідко в основі проблеми лежить порушення балансу мікрофлори: після нормалізації кількості та активності корисних бактерій травлення нормалізується, відбувається відновлення злагодженої роботи всіх кишкових відділів.

Як нормалізувати роботу кишківника?

Поліпшення травлення, повноцінне засвоєння їжі, повернення до нормальної ваги можливі за умови дотримання комплексного підходу. Потрібно докласти зусиль, щоб виключити зі свого життя всі фактори, що негативно впливають на роботу шлунково-кишкового тракту. Водночас важливо відвідати фахівця, переконатися, що зі здоров’ям усе гаразд, обговорити, як змінити харчування, щоб відновити всі функції кишківника.

Які продукти нормалізують активність кишківника?

Із вищезгаданого, для активної перистальтики кишкової стінки важливе достатнє надходження харчових волокон. Основні джерела – це свіжі плоди. Додайте до свого раціону:

  • зелені листові овочі, різноманітну зелень;
  • імбир;
  • насіння льону та чіа;
  • фрукти зі шкіркою, волокнистою м’якоттю (персики, яблука, сливи, абрикоси);
  • ягоди з насінням (полуниця, малина, ожина, аґрус);
  • водянисті, волокнисті овочі (огірки, кабачки, томати, баклажани);
  • баштанні (кавуни, гарбузи, дині).

Якщо в раціоні недостатньо продуктів із вмістом харчових волокон, можна звернутися за допомогою до дієтичних добавок*. Наприклад, приймати порошкову клітковину від Nutrilite™. Продукт містить харчові волокна, які сприяють м’якій нормалізації роботи ШКТ, без подразнення слизової оболонки шлунка і стінок кишківника. Ще один важливий компонент суміші – це інулін. Він пов’язує та виводить з організму шкідливі речовини та холестерин. Крім того, інулін є пребіотиком – необхідною їжею для мікроорганізмів, що підтримують здорову мікрофлору кишківника. Усього один пакетик на день заповнить добову норму клітковини та харчових волокон.

Від яких продуктів варто відмовитися?

З раціону варто виключити продукти із барвниками, консервантами, Е-добавками, стабілізаторами. Вони подразнюють стінки кишківника, провокують запальні процеси, можуть бути причиною загибелі корисної мікрофлори та інших порушень в роботі шлунково-кишкового тракту.

У харчуванні краще відмовитися від фастфуду та магазинних напівфабрикатів — у них багато жиру та солі. Ці продукти порушують перистальтику, провокують здуття, спазми.

Також важливо скоротити кількість жирних страв та солодощів, рафінованих продуктів, гострої та смаженої їжі.

Дотримуйтеся питного режиму

Часто неприємні відчуття у животі виникають через те, що людина споживає недостатню кількість рідини.

Харчові продукти, які потрапляють у рот, а звідти – в шлунок і кишківник, повинні зрештою подрібнитися і перетворитися на напіврідку кашку. У такому вигляді їжа перетравлюється найкраще: активно працюють ферменти, харчові маси рівномірно перемішуються з ними та розщеплюються, просуваючись по кишці. Це сприяє активному всмоктуванню основних компонентів.
Якщо в організмі мало рідини, харчові маси зневоднюються, ущільнюються, їхнє перетравлення ускладнюється. В результаті людина отримує менше корисних речовин. При цьому робота кишківника уповільнюється.

В середньому дорослому рекомендовано випивати за добу близько 8-10 склянок води (25-30 мл на кг ваги). Наприклад, маючи вагу в 70 кілограмів норма споживання рідини буде близько 2,1 літра на добу. Це приблизно 8,5 склянок по 250 мл. Якщо на вулиці спекотно або ви займаєтеся спортом і сильно пітнієте, добова норма води буде більшою.

Є ще один нюанс: якщо ви віддаєте перевагу твердим продуктам у харчуванні (не їсте супи, рідкі каші, страви з соусами або підливами), вам потрібно пити більше приблизно на 1-2 склянки на день, для нормальної роботи кишківника.

Ведіть активний спосіб життя

Щоб стінки кишківника нормально скорочувалися та просували харчові маси вздовж органу, потрібно більше рухатись. Найкорисніші продукти можуть пройти транзитом по кишці, не засвоївшись як належно, якщо відразу після обіду або вечері лягти на диван і подрімати або сісти за комп’ютер і просидіти так кілька годин. Тому намагайтеся рухатись: будь-які рухи підуть на користь, особливо якщо скорочуються м’язи на передній черевній стінці.

Є ще один позитивний ефект: під час фізичної активності прискорюється спалювання калорій, посилюється кровообіг, стимулюється обмін речовин і приплив кисню до клітин тіла. Це добре впливає на скорочувальну активність кишкової стінки та роботу ферментів. За рахунок цього споживані вами продукти максимально засвояться, а тіло отримає всі необхідні вітаміни і мінерали.

Відмовтеся від шкідливих звичок

Куріння та надлишковий прийом алкоголю – звички, які шкодять не тільки мозку, легеням та печінці, але й травленню. Токсичні продукти від розщеплення алкоголю, сполуки, що потрапляють у тіло з димом при горінні табаку, пошкоджують клітини кишки, порушують перистальтику, призводять до гіпоксії (дефіциту кисню у кишковій стінці). Все це порушує травлення та пригнічує ріст корисної мікрофлори в кишківнику.

Тож допомогти у відновленні повноцінної роботи травного тракту може рішучість – повна відмова від куріння та помірне вживання спиртного.

Що ще може допомогти?

Підтримати мікрофлору кишківника, поповнити обсяг корисних бактерій можна за допомогою спеціальних дієтичних добавок. Наприклад, можна приймати Nutrilite™ Balance Within™ Пробіотик. Добавка містить 6×109 колонієутворюючих одиниць (КОО) корисних мікробів. Це бактерії, чиї властивості добре вивчені, — B. lactis HN019™ і Lactobacillus acidophilus NCFM®. Вони ефективні, добре виживають, проходять через шлунок, далі тонкою кишкою до товстого кишківника, колонізуючи його стінки і просвіт. Вітаміни B6 та B9 (фолієва кислота) у складі дієтичної добавки виконують функції кофакторів, посилюючи дію пробіотика. Крім того, ці сполуки необхідні для повноцінного функціонування нервової системи. Пробіотик зручно застосовувати лише один раз на добу. Можна розвести вміст у воді або іншій рідині, а можна висипати прямо на язик.

Відновлення балансу мікрофлори важливе для фізичного та психологічного здоров’я. Для цього потрібний комплексний підхід і трохи часу. Зміни не відбудуться за один день, навіть якщо прийняти найякісніші пробіотики. За декілька тижнів, дотримуючись наших порад, ви відчуєте позитивні зміни.

*Дієтичні добавки Nutrilite™ не є лікарськими засобами. Є протипоказання. Проконсультуйтеся з фахівцем.
** Наявність товарів може змінитися. Представлені зображення товарів можуть відрізнятись від їх фактичного зовнішнього вигляду. З детальною інформацією про товари можна ознайомитись за телефоном +38 (044) 495 13 00 або на сайті Amway.ua.

Очищення та покращення роботи товстого кишечника

Щоб підтримувати здоров’я товстого кишечника, а також для його очищення необхідно до свого раціону додати більше клітковини, оскільки вона сприяє травленню і допомагає виводити з організму токсичні речовини.

Останнє оновлення: 18 травня, 2019

Товстий кишечник, також відомий як товста кишка, є органом, який відповідає за рух і виведення з організму відходів, які йому не потрібні. Здорова товста кишка є запорукою хорошого стану всього організму, оскільки вона відповідає за те, щоб на інші органи не впливали токсичні речовини, а самі органи функціонували правильно. З найдавніших часів очищення товстого кишечника вважають одним з найкращих способів профілактики хвороб.

Нездоровий спосіб життя й погані звички у харчуванні призводять до заблокування товстої кишки і, як наслідок, можуть виникнути проблеми зі здоров’ям, як-от: біль у животі, закрепи, запалення, газоутворення, труднощі з втратою ваги і навіть рак.

На щастя, є рецепти на основі натуральних продуктів, які можуть очистити та налагодити функціонування товстої кишки. Ви хочете знати, як можна очистити товстий кишечник? У нашій статті ми розповімо саме про це.

Поради для очищення товстого кишечника

Перш, ніж ми дамо вам рецепти природних засобів для очищення товстого кишечника та виведення з нього токсинів, хотілося б запропонувати кілька порад, які також можуть допомогти очистити кишку і підтримувати її здоров’я.

Загальна довжина кишечника людини становить приблизно трьох метрів, тому їжі доводиться долати доволі довгий шлях. Тож певна частина баластних речовин так і залишається в ньому. Дуже часто обстеження кишечника людини показує наявність в ньому великої кількості калових каменів.

Як наслідок, камені не виходять з товстої кишки природним способом, повільно розкладаються і отруюють людину токсинами. Інколи необхідне медикаментозне лікування кишечника. Тоді очищення товстого кишечника не уникнути.

Їжте більше клітковини

Експерти вважають, що для підтримання чистоти та здоров’я товстої кишки слід вживати принаймні 40 грамів клітковини на день. Ось деякі із продуктів з високим вмістом клітковини: овочі, насіння, боби, горіхи, фрукти й зернові культури.

Обирайте продукти обережно

Щоб очистити товстий кишечник, слід зменшити вживання продуктів, які його засмічують. Це напівфабрикати, цукор, біле борошно, алкоголь і кофеїн. Ви можете замінити ці продукти фруктами і овочами, наприклад, шпинатом, ріпою, брюссельською капустою, мангольдом, буряком, морквою, кабачками, малиною, журавлиною, ожиною, інжиром, фініками, грушами.

Пийте більше води

Вода відіграє дуже важливу роль у процесі очищення кишечника, адже вона сприяє виведенню токсинів і відходів, які можуть блокувати його роботу. Рекомендовано пити від 6 до 8 склянок води на день.

Займайтеся спортом

Фізичні вправи також впливають на детоксикацію товстої кишки та інших частин тіла. Варто регулярно займатися спортом. Рекомендують різні види спорту, як-от: йога, плавання, їзда на велосипеді та інші.

3 прості рецепти, щоб очистити і відновити роботу товстої кишки

Сік з алое вера та лимона

Це дуже простий рецепт і, до того ж, він ефективно допомагає очистити кишечник. З його допомогою ви зможете позбутися токсинів у організмі, він сприяє схудненню й навіть запобігає появі раку.

Інгредієнти

  • 2 листки алое вера
  • 5 лимонів
  • 5 чайних ложок меду
  • 1 літр води

Спосіб приготування

Змішайте м’якоть алое вера, дрібно порізану на шматки, з лимонним соком, водою і медом за допомогою блендера. Робіть це протягом декількох хвилин, потім вилийте в скляну посудину, охолодіть у холодильнику, і пийте цей сік натщесерце.

Ви можете вживати його протягом усього життя щодня, адже ефект від нього буде просто неймовірний: зникнуть запори, здуття живота, розлади кишечника, заспокоїться травний тракт, підвищиться імунітет.

Салат для очищення товстої кишки

Цей смачний салат ідеально підходить для природного очищення кишечника, а також він допоможе скинути кілька зайвих кілограмів. Готуйте його регулярно – і ви буде почувати себе здоровими.

Інгредієнти

  • 1 1/2 горнятка червоної капусти
  • 1 дрібно порізана цибулина
  • 4 нарізані зубчики часнику
  • 1 стебло подрібненої або нарізаної селери
  • 3 середні морквини
  • 2 неочищені яблука, нарізані соломкою
  • 1/2 горнятка цукіні, нарізаних соломкою
  • 1/2 горнятка вареного гарбуза
  • 1/2 горнятка ріпи
  • Приправи: насіння фенхелю, 1 ложка базиліку, 1 ложка орегано, 1 ложка дрібно нарізаного свіжого кореню імбиру, 1/4 ложки листя розмарину, ½ ложки чебрецю. 2 ложки чаберу і 2 ложки м’яти
  • Лимонний сік
  • Оливкова олія
  • Бальзамічний оцет
  • 2 ложки гострого соусу на вибір

Спосіб приготування

Щоб приготувати салат, змішайте всі інгредієнти разом. Додайте трави і приправте за смаком лимоном, бальзамічним оцтом, оливковою олією і гострим соусом. Такий салат «вижене» з організму всі токсини, зменшить газоутворення в кишечнику, допоможе швидше схуднути. Їсти його можна в необмежених кількостях.

Смузі з полуниці, ананаса й петрушки

Цей смачний коктейль ідеально підходить для полегшення запалення і виведення токсинів, які порушують нормальне функціонування кишечника. Властивості, що мають полуниця, ананас і петрушка, зроблять цей коктейль ефективним сечогінним засобом, який до того ж, багатий на антиоксиданти.

Інгредієнти

  • 6 полуниць
  • 1 скибочка свіжого ананаса
  • 1 ложка свіжої петрушки

Спосіб приготування

Додайте всі інгредієнти в блендер і влийте трохи води, щоб суміш стала однорідною. Змішуйте пюре протягом декількох хвилин, поки смузі не стане однорідною масою, і пийте його натщесерце.

Для того, щоб необхідності очищувати товсту кишку не виникало, слід додати до свого раціону якомога більше овочів та фруктів, дієтичного м’яса та риби і багато рідини.

Однак за виникнення будь-яких проблем варто обов’язково консультуватися з фахівцями і обстежувати товстий кишечник.

  • García, P. (2008). Inflamación. Cienc.Exact.Fís.Nat. (Esp).
  • Martínez Álvarez, J. R., Iglesias Rosado, C., Villarino Marín, A. L., Polanco Allué, I., Gil Gregorio, P., Ramos Cordero, P., … Legido Arce, J. C. (2008). Recomendaciones de bebida e hidrataciónpara la población española. Nutr. Clín. Diet. Hosp.
  • Labianca, R., Beretta, G. D., Kildani, B., Milesi, L., Merlin, F., Mosconi, S., … Wils, J. (2010). Colon cancer. Critical Reviews in Oncology/Hematology. https://doi.org/10.1016/j.critrevonc.2010.01.010

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.

Останнє оновлення: 18 травня, 2019

Що їсти в разі захворювань кишківника, як покращити його роботу: поради дієтологині

Найпоширенішим запальним захворюванням кишківника є синдром надмірного бактеріального росту (СНБР). Це коли через певні причини в тонкому кишківнику розмножуються мікроорганізми так, що колонізують товстий кишківник. Як наслідок, порушується травлення і всмоктування, передусім жирів і вітаміну В12. Серед “популярних” захворювань кишківника є виразковий коліт, коліт, синдром подразненого кишківника (СПК) — хронічне захворювання тонкого й товстого кишківника, що проявляється болем у животі та порушенням випорожнень. Причини СПК невідомі, у 70–90 % таких хворих спостерігаються психічні розлади.

Робота кишківника залежить як від безпосереднього наповнення його вмістом, їжею, так і від подразнень нервових закінчень, через які передається вплив до центральної нервової системи. Наприклад, якщо у людини виникають агресивні емоції чи напруження, скорочення кишківника стає сильнішим і швидшим. Депресія ж, страх, смуток, тривога, навпаки, розслаблюють кишківник і зменшують його тонус і скорочення. Гормони з боку верхніх відділів ШКТ, хвороби ШКТ також провокують похід до вбиральні чи, навпаки, його затримку. Тому за важкого перебігу синдрому подразненого кишківника потрібне лікування у гастроентеролога, дієтолога, психотерапевта.

Дієта, на думку лікарки-терапевткині та дієтологині Олесі Добрянської, “не впливає на запалення, але вона може бути пов’язана з багатьма симптомами, як-от діарея, закреп, здуття живота, підвищене газоутворення, болі в животі. Зміна дієти, особливо під час загострень, може полегшити симптоми, але ніяк не вилікувати”.

Як правильно харчуватися під час метеоризму

Метеоризм, або надмірне газоутворення в кишківнику, може бути спричинене хворобами, неправильним харчуванням, стресом тощо. Деякі харчові продукти також можуть збільшувати утворення газів у кишківнику.

Є певний перелік продуктів, які у багатьох здорових людей викликають посилення метеоризму. Серед них бобові (горох, сочевиця, нут), кукурудза, капуста, виноград, гриби, яблука, абрикоси, чорнослив.

Якщо хороших бактерій у кишківнику достатньо, цих продуктів, на думку дієтологині, можна з’їдати більше і без наслідків.

Бактерії в кишківнику люблять цукор і дріжджі, тому якщо гази турбують, краще не їсти солодощів. Якщо запалення кишківника не має, все це тимчасові обмеження доти, доки не відновиться нормальний баланс бактерій.

Якщо метеоризм є супутником хронічного чи гострого запалення кишківника, не можна їсти:

  • смажену, гостру, жирну та копчену їжу,
  • вершки, молоко,
  • капусту,
  • бобові — горох, сою, квасолю, сочевицю, кукурудзу,
  • цибулю й часник,
  • цитрусові — апельсини, лимони та грейпфрути,
  • цукерки,
  • свіжу дріжджову випічку,
  • газовані напої, квас,
  • горіхи, груші, виноград, родзинки.

Симптомами запалення кишківника можуть бути також діарея та закрепи.

Як харчуватися в разі закрепів

Щоб покращити роботу кишківника в такому разі, треба виключити з раціону жирне м’ясо, хлібобулочні вироби з борошна вищих сортів, бобові, часник, цибулю, редис, консерви, копченину, рис, манку, макаронні вироби. Не потрібно вживати шоколад, кисіль, міцний чай, а також гірчицю, перець, хрін.

У разі закрепів рекомендують споживати:

  • овочеві супи,
  • нежирне м’ясо та рибу,
  • черствий хліб з борошна грубого помелу,
  • кисломолочні продукти,
  • розсипчасті каші,
  • моркву, помідори, буряк, кабачки, огірки, цвітну капусту, гарбуз,
  • ягоди та фрукти,
  • мед, варення,
  • розмочені сухофрукти,
  • натуральні овочеві, фруктові соки.

Читайте також:

Про автора

admin administrator