Як виростити багатий урожай картоплі

Авторadmin

Як виростити багатий урожай картоплі

Зміст:

Як виростити великий урожай картоплі

Вирощування картоплі звичайними способами приносить більше клопоту, ніж користі. Іноді такі застарілі методи перетворюються на муку для городників. Адже витративши багато часу навесні на обробку землі та посадку картоплі, все одно немає впевненості, що буде отриманий багатий урожай.

Картопля на нашому столі з`явився завдяки жителям Південної Америки, які першими відкрили для себе дивовижні смакові якості бульб цієї дикоростучої культури. Для нас цей простий овоч має величезне значення, так як використовується в нашому щоденному харчуванні.

У цій статті ми опишемо всі відомі способи посадки і вирощування картоплі, і розповімо як підвищити його врожайність. І так поїхали:

Як підвищити врожайність картоплі

Апетитні картопляні бульби є здорової і натуральною їжею і насичують наш організм корисними вітамінами і різними мікроелементами. Щоб виростити високий урожай картоплі, люди витрачають багато сил і терпіння.

Крім набридливих шкідників культури, картопля схильний «згорянню» в променях пекучого літнього сонця. Або ж грядки заливають затяжні дощі, що призводить до неодмінною псування і всіляких захворювань картоплі. Коли настає час збирання, доводиться знову гнути спину, важко працюючи, а результатами нелегкої праці стають поїли і невеликі бульби.

У підсумку – біль в спині, радикуліт, хронічна втома і погнили, дрібна картопля. Багато хто думає, що успішний урожай залежить від якості родючості земельної ділянки. Часто люди похилого віку перестають обробляти цей овоч на своїх городах, так як їм не вистачає сил.

Але поєднавши науку і багаторічний досвід, любителі цього продукту знайшли багато інших методів досягнення відмінних результатів зі зменшенням сил на посадку і догляд.

Вибір місця для посадки картоплі

Врожайність картоплі підвищується на відкритих місцях, добре освітлюваних сонцем. Не підходять для цього низькі ділянки, погано провітрюваних і затоплюються водою.

Культура любить прохолодну і не дуже спекотну погоду, а надлишок вологи призводить до псування бульб і швидкому поширенню хвороб культури. З успіхом висаджують картоплю після пшениці, вівса, моркви і огірків.

Чи не доводиться розраховувати на врожай, якщо перед картоплею росли помідори, баклажани. Це близькі родичі рослини і мають загальні захворювання, наприклад, фітофтороз. Не варто вирощувати культуру кілька років на одній території. Це сильно виснажує землю, і врожаю не добитися. Якщо це правило не виходить виконувати, то грунт необхідно збагатити гноєм, компостом.

Підготовка бульб картоплі до посадки

Ще восени для майбутньої посадки відбирають і закладають на зберігання невеликі екземпляри бульб вагою до 50 грам. Якщо таких картоплин зросла мало, то беруть великі, і перед весняної посадкою ділять надвоє. Ріжуть їх так, щоб обидві половини мали очі.

Інструмент дезінфікують перед використанням. Насіннєвий матеріал 7 днів необхідно витримати при температурі 12-16 градусів тепла, а при появі паростків слід винести в прохолодне місце на пару тижнів. Далі бульби обсипають золою для отважіванія колорадського жука і профілактики хвороб.

Яка грунт краще для картоплі

Хороший урожай отримують на пухкої, добре насиченою киснем землі. Ділянка на зиму грунтовно перекопують, навесні грунт додатково розпушують.

Органіка для добрива

Кращим з органічних добрив вважається гній. Його вносять восени, коли перекопують ділянку. Якщо вирішено вносити навесні, то він бути повинен добре перепрілим в купі або ямі. Розкладати по поверхні землі гній не варто, так як добриво швидко вивітрюється і не приносить користі. Якщо органіки недостатньо, в такому випадку її вносять локально в місця посадки.

Мінеральні добрива

Органіка діє досить повільно, і в початковому періоді росту рослина потребує додаткових підгодівлі. З цією метою вносять міндобрива. Щоб отримати багатий урожай, не потрібно сподіватися на погоду або на родючість землі.

Способи вирощування картоплі

Нижче, ми опишемо найпоширеніші способи вирощування картоплі, які можливо Ви і не знали.

Відео: Секрети вирощування картоплі

Посадка картоплі під чорну плівку

У ретельно перекопаний ділянку закладають органіку та міндобрива, покривають темною плівкою, яка не пропускає сонячне світло. Потім надрізають хрестом отвори, відкривають краю. Сапою роблять невеликі ямки і розкладають в них насіння.

У бур`янів немає можливості розвиватися і відбирати у картоплі поживні речовини. Укрита грунт зберігає необхідну вологу і не потребує поливу. При осінньої прибирання бадилля зрізають і знімають плівку. Бульби розташовуються неглибоко в грунті і їх легко зібрати.

Посадка картоплі під солому

Відео: Як виростити багатий урожай картоплі на городі або в полі

Цей спосіб посадки найлегший. Город копати не потрібно взагалі. Попередньо з території, де буде рости картопля, видаляють всі бур`яни. Потім сапою роблять поздовжні неглибокі борозни на відстані 70 см.

Насіннєву картоплю укладають в ці канали через 30 – 40 см. Засипають шаром землі до 7 см. Зверху укладають солому або торішнє листя дерев. Догляд виключає полив, розпушування і підгортання.

Підсипається необхідний шар мульчі там, де будуть з`являтися оголені корені рослини. Відбувається природне розкладання органіки, що забезпечує харчування кущах картоплі.

Посадка картоплі в мішках і бочках

На невеликих ділянках при нестачі місця висадка картоплі цим незвичайним методом дає непогані результати. У бочки видаляється низ. На її дно укладають землю вперемішку з органікою.

Далі розміщують кілька бульб рослини в довільному порядку. Коли показуються сходи, їх присипають землею, і так до тих пір, поки стебла картоплі не досягнуть верху. Потрібно своєчасне зволоження, щоб земля не висихала.

Суть способу в тому, що з боків від основного стовбура відгалужується велика кількість коренів і картопля росте по всій ємності. Ця технологія дозволяє зібрати до 60 кг врожаю з однієї бочки.

Посадка картоплі по Методу Михайлова

Город обробляють, територію розбивають на квадрати 75 на 75 см. Там, де вони перетинаються, роблять невеликі поглиблення, в них вносять комплексні добрива або органіку, кладуть насіння і засипають землею.

З`явилися кілька паростків залишають рости як зазвичай, а інші нахиляють і присипають. Так формується досить великий кущ, який дає пристойний урожай бульб.

Посадка картоплі голландським методом

У Голландії обмежена кількість родючої землі. Але за допомогою передових технологій голландці примудрилися на невеликих площах отримувати чудові врожаї. В результаті отримують:

  • Більш ранній і високий урожай картофеля-
  • Можливість за один сезон мати два врожаї.

На картопляний ділянку наноситься розмітка. Два ряди посадок картоплі розташовують на відстані 40 см. Між рядами дистанція 1,2 м. Бульби укладають в розмічені ямки, накидають високий вал землі, в результаті чого глибина закладки насіннєвого матеріалу буде більше, ніж зазвичай.

Достатня місце між рядами дозволяє без праці здійснювати догляд за культурою. Кущі картоплі краще прогріваються сонцем, а грунт краще провітрюється і забезпечується киснем. Можна отримати гідний урожай при невеликих зусиллях.

Як виростити великий урожай картоплі: найкращі поради

Врожайність картоплі залежить від багатьох факторів: від ґрунту, способу посадження, вибраного сорту, технологій вирощування, удобрювання землі, ефективної боротьби зі шкідниками та хворобами тощо.

Ділимося вважливими порадами, які допоможуть виростити хороший врожай картоплі.

Коли садити картоплю

Коли садити картоплю, залежить від її сорту та погодних умов. Якщо температура повітря підіймається вище 10 С, а ґрунт прогрівся, картоплю можна садити. Найчастіше картоплю садять залежно від того, яка весна, з другої половини квітня до травня. Землю заздалегідь потрібно зорати або перекопати, внести органічні добрива – гній, дернову землю, торф, тирсу, компост, пісок, попіл.

Як підготувати матеріал для посадження

Перед посадженням картоплі потрібно:

  • Перебрати та видалити гнилі, підморожені, заражені хворобами, м’які бульби. Для посадження краще відібрати середню картоплю.
  • Бажано бульби прогріти в духовці або на сонці.
  • Проростити до появи паростків.
  • Продезінфікувати від хвороб. Для знезараження від хвороб рекомендується приготувати такий розчин: в 10 літрах води розчинити 1 г марганцівки та мідний купорос об’ємом в сірникову коробку. Залити цим розчином картоплю на пів години, потім висушити

Способи посадження картоплі

Хороший спосіб для піщаного ґрунту спосіб посадження під траншею. На відстані 1 метр одна від одної виривається траншея глибиною 30 см. Траншея викладається шаром сіна 15 см та присипається гноєм, якщо є ще, попелом. Дуже бажано, щоб траншея була вирита восени. Навесні в траншею викладається бульба, яка присипається ґрунтом. Посадження в траншею рятує картоплю від заморозків, утримує вологу.

Ділянку під посадження під лунки також бажано підготувати восени – внести добрива, про мульчувати ґрунт. Навесні викопати лунки на відстані 80 см, глибиною 8-10 см. Пророщені бульби помістити в лунку паростками вгору. Бажано зверху удобрити компостом та золою.

Як поливати та підживлювати картоплю

Картопля вибаглива до поливу – не любить як надлишку, так і нестачі вологи. Зразу після посадки картоплі не рекомендується поливати її протягом 2 тижнів. Надалі, в спеку поливати раз на тиждень.

Поливи поєднують з підгодівлею. Підгодовувати картоплю можна, наприклад, пташиним послідом. Останній поміщають в місткість, заливають водою і залишають перебродити кілька днів. Готову суміш розбавляють водою у співвідношенні 1 до 10 і використовують для підгодівлі.

Підгодовуючи картоплю добривами, треба враховувати співвідношення мікроелементів, що є в їхньому складі. Комплекси, що містять збільшену кількість азоту і калію, впливають на розмір картоплин, але не збільшують їх кількість, а бор і магній в складі добрива прискорюють і час формування картоплі, і впливають на її розмір.

Підгортання картоплі

Картоплю потрібно підгорнути двічі. Перше підгортання проводиться після посадження, коли стебла картоплі досягнуть висоти 20 см. Через 10 днів потрібно провезти повторне підгортання. Не можна підгортати картоплю в суху погоду.

Як боротися з фітофторою та колорадським жуком без хімії

Зазвичай фітофтора нападає на картоплю після 10 серпня, коли рання картопля вже зібрана. Тому, щоб уберегтися від фітофтори, саджайте ранні сорти картоплі. Ще одна порада, оскільки фітофтора вражає плоди картоплі з листя та через дощі, потрібно скошувати бадилля за 2 тижні до викопування.

Колорадський жук виходить із землі в останніх числах травня та їсть у цей час ніжні листочки. Якщо картоплю висадити у 20-х числах квітня, листки до цього часу перетворяться на кущі, які будуть не до вподоби жукам. Можна час від часу проходити по міжряддях та збирати шкідливих комах.

Лайфхаки для вирощування рекордних врожаїв картоплі

Досвідчені дачники використовують наступні хитрощі для покращення врожаїв картоплі:

  • Надрізи, що стимулюють. Поперечний надріз, що підходить для великих бульб, які надрізають перпендикулярно осі, та кільцевий надріз. Останній застосовується на дрібних бульбах. Надрізи зазвичай підвищують врожайність картоплі на 12-15%.
  • Ламання стебел – через 2-3 тижні після цвітіння картоплі стебла ламають на висоті 10-15 см від землі. Це дозволяє поживним речовинам не йти у великому обсязі на розвиток листя і бадилля, а живити кореневу систему.
  • Використання елітного насіннєвого матеріалу, оскільки домашні вирощувані сорти вироджуються.
  • Використання скошеної трави, бур’янів як муьчування зменшує випаровування вологи, привертає дощових черв’яків для розпушування ґрунту.

Читайте також:

Про автора

admin administrator