Як виростити жолудь дуба будинку

Авторadmin

Як виростити жолудь дуба будинку

Як виростити дуб з жолудя

Дуб завжди був у пошані у людей в усі часи. Це потужне високе дерево з розлогою кроною вважається символом мужності, сили і благородства. У дубових гаях ростуть одні з найцінніших і дорогих грибів – трюфеля. Але навіщо може знадобитися вирощування в домашніх умовах? Деякі садівники-любителі вирощують його як дерево бонсай, формуючи акуратну красиву форму, інші хочуть мати на своїй ділянці особистий дуб, який буде радувати не одне покоління нащадків, треті просто висаджують зміцнілі паростки на вулицях і в лісах, відновлюючи зелений покрив планети. Якою б не була ваша мета, виростити дуб з жолудя будинку простіше простого, і сьогодні ми розповімо як це зробити.

Посадковий матеріал

Дуб росте дуже повільно, і на що щоб з жолудя вийшло високе дерево підуть десятиліття, проте цей процес досить цікавий, що не вимагає особливих навичок і трудовитрат. У вас є унікальна можливість поспостерігати в прямому сенсі за дивом народження, тим більше що на перших порах дубок розвивається дуже активно.

Це одне з найбільш довгоживучих дерев в світі, причому рости воно може практично на будь-яких грунтах (але все ж таки віддає перевагу багатий поживний грунт). Якщо ви вирішили виростити дуб з жолудя будинку, а потім висадити на вулицю, то приготуйтеся до того, що на це піде 2-3 роки.

На відміну від переважної більшості насіння дерев жолуді втрачають схожість після сушки і при тривалому зберіганні, тому сіяти і пророщувати їх треба відразу після дозрівання і до настання заморозків. Звичайно, можна відкласти посів до весни, але в цьому випадку жолуді потрібно правильно зберігати. Для цього слід помістити їх в умови високої вологості при температурі 0-3С і помірної вентиляції. Така атмосфера зазвичай панує в погребі чи підвалі, де зберігаються овочі. Також можна трохи прикопати жолуді на глибину 20 см і накрити ділянку поліетиленовою плівкою так, щоб усередині залишилася повітряний прошарок – вийде ефект парника і одночасно захист від гризунів.

Збирати жолуді для вирощування слід на початку осені. Вибирайте тільки цілі плоди без видимих ​​пошкоджень (отворів, цвілі, чорних плям). Коричневі жолуді з смарагдовим відливом вважаються найкращими, проте забарвлення здебільшого залежить від сорту дуба. Ще один критерій вибору хорошого посівного матеріалу, якщо жолудь легко відходить від капелюшки. Капелюшок – це захист і, якщо хочете, спосіб кріплення жолудя до гілки, але не його життєво важлива частина.

Корисна порада: Доглядайте дуби ще влітку, помічаючи найбільші і потужні дерева. Восени можна відразу поїхати до потрібних деревам і зібрати урожай. Однак у деяких сортів жолуді дозрівають тільки раз в 2 роки, наприклад, у червоного дуба.

Коли ви принесли насіння додому, необхідно відібрати непридатні «мертві» жолуді. Для цього пересипте їх в тазик з холодною водою, перемішайте рукою і залиште на 5 хвилин. За цей час всі зіпсовані жолуді спливуть на поверхню, а хороші залишаться на дні. Злийте воду і розкладіть відібрані добре насіння на рушник, щоб вони як слід просохли. Виставляти їх на сонце не потрібно, так само як і класти на батарею – нехай висихають в природних умовах в тіні. Перекладіть сухий посадковий матеріал в поліетиленовий мішок і поставте в льох на зберігання. Щоб жолуді не пересохло, перекладіть їх в мішку мохом, деревною стружкою, вермикулітом або іншим матеріалом, який добре утримує вологу.

Як виростити дуб і відбирати насіння для його посадки, дивіться у відео нижче:

Щоб зміцнити «імунітет» і витривалість жолудів, їх піддають стратифікації. Для цього насіння в пакеті кладуть на нижню полицю холодильника (для овочів) на 30-60 днів або довше, поки ті не проросте. Стратифікація допомагає насінню швидше прорости навесні, проте за ними треба постійно стежити і контролювати рівень вологості в пакеті. Трохи більше води – жолуді загинє, занадто сухо – не проросте.

Якщо восени запастися жолудями не вийшло, то це можна зробити навесні, якщо зима видалася не дуже холодною. У березні ви можете знайти незаймані мишами і вже пророслі жолуді. Краще збирати їх відразу після танення снігу, щоб птахи не встигли склювати або пошкодити ніжні корінці, ледь здалися з шкаралупи. Насіння можна відразу посіяти у відкритий грунт або горщик або зберігати їх в пластиковому боксі, прикривши вологими листям або тирсою. В останньому випадку важливо забезпечити хоча б мінімальну вентиляцію, інакше корінці почнуть гнити. Але краще все-таки відразу посадити проклюнулися жолуді, тоді більше ймовірності, що вони розвинуться в сильні саджанці.

Пророщування жолудів

Пророслі жолуді вимагають дбайливого звернення, оскільки їх коріння дуже крихкі і ніжні. Висадіть їх в невеликі горщики, обрізані пластикові пляшки або одноразові стаканчики об’ємом 0,5 л. в боковинах ємності шилом зробіть кілька дірочок по всьому периметру, щоб вода всередині не застоювалася, і коріння отримували доступ до кисню.

Насипте в горщики звичайної садової або лісової землі, перемішавши її з невеликою кількістю торф’яного моху або вермикуліту для утримування вологи. Зробіть поглиблення в 3-5 см і опустіть в нього жолудь корінцем вниз. Висаджувати юний дубок відразу у відкритий грунт можна, але це загрожує псуванням мишами і комахами, оскільки ніжний корінець ніяк не захищений.

Коли ви розсадили жолуді по горщикам, поливайте їх досить часто, особливо перші 2-4 тижні. Лити воду потрібно до тих пір, поки вона не потече з бічних дірочок в горщику. Розставте сіянці на підвіконні на південній або західній стороні, щоб весняне сонце зігрівало і «виманюють» паростки із землі. Не варто чекати, що в перший же тиждень з’являться зелені стеблинки – спочатку вся енергія рослини буде йти на формування кореневої системи (а у дуба вона дуже потужна), і тільки потім з’явиться паросток.

Корисно знати: Проростає жолуді досить швидко, причому неважливо, накрили ви їх мокрою ваткою або посадили в землю. Потужний паросток з’явиться вже через 2-3 тижні.

Посадка дуба

Отже, на вашому підвіконні вже красується невелика гай молодих дубків. Оскільки вони мають потужні і швидко розвиваються коріння, довго тримати їх в тісному горщику не можна – треба пересаджувати в ємність побільше або у відкритий грунт. Якщо ви все ж хочете поселити дубок будинку, підготуйте для нього містку діжку літрів так на 100.

Якщо взимку паросток раптом зупинився в рості і почав чахнути, не поспішайте напихати його добривами, підгодівлею, а тим більше викидати. Цілком можливо, рослина просто відчуло, що на дворі зима і зовсім природним чином «заснуло». Залиште його в спокої до весни і подивіться, як він поведе себе з першими променями теплого сонця.

За такими ознаками можна визначити, що жолуді пора пересаджувати:

  1. Росток виріс на висоту 15 см, і на ньому з’явилося 3-5 листочків.
  2. Коріння рослини міцні і здорового білого кольору.
  3. Добре розвинений центральний основний корінь.
  4. Сам паросток став вище, ніж ємність, в якій він посаджений.
  5. Розсада знаходиться в горщику вже більше 2 тижнів.

Дуже важливо правильно визначити місце посадки дуба у відкритий грунт. Це зараз він здається маленьким і компактним, але через 20-30 років скромний паросточок перетвориться у велике дерево з потужною кореневою системою і розкидистою кроною. Якщо такий гігант виявиться в безпосередній близькості від житлового будинку або якийсь споруди, будьте впевнені, що він своїм корінням зруйнує або посуне будь фундамент. Вибирайте відразу просторий і вільну ділянку, щоб потім не відчувати незручностей. До слова, пересадити підріс дуб без шкоди для нього не вийде – коріння сягає глибоко в землю і сильно лунають вшир, тому ви в будь-якому випадку травмуєте рослина, в результаті чого воно може загинути.

Як посадити жолудь дуба в ідеальному місці:

  1. Дуб дуже любить сонячне світло і потребує хорошого освітлення, так що краще садити його на південній або західній стороні. Але при цьому враховуйте, що з часом він буде створювати багато тіні, а тому розбити під ним город не вийде. Краще відразу планувати зробити під дубом альтанку, гойдалки або просто залишити місце для відпочинку.
  2. Ділянка під дуб повинен знаходитися максимально далеко від водопроводу, трубопроводу і садових доріжок, оскільки потужні корені зруйнують будь-які перешкоди на своєму шляху.
  3. Посадивши дуб на південно-західній стороні, ви забезпечите природне затінення житлового будинку. Цей варіант добре підійде, якщо ви збираєтеся встановити мансардні вікна або зробити панорамне скління. Але якщо ви живете в південному регіоні і хочете затінити будинок, садіть дуб на північно-західній стороні ділянки.
  4. Не саджайте дуб на ділянках з пишною рослинністю, інакше «старожили» просто не дадуть юному рослині розвинутися і відбиратимуть у нього вологу і світло.

Коли ви визначилися з ділянкою, можна приступати до висадки паростків.

Посадка дуба складається з декількох етапів:

  1. Очистіть ділянку землі від рослинності так, щоб вийшла рівна площадка діаметром 1,5-2 м.
  2. Необхідно створити однорідну грунт, насичену киснем, тому перекопайте її на глибину 25-30 см, ретельно дроблячи всі великі грудки.
  3. Злегка зволожите грунт, якщо він сухий. Садити паросток дуба треба в лунку діаметром 30 см і глибиною трохи більше довжину корінця.
  4. Опустіть саджанець в лунку і акуратно присипте коріння землею, злегка утрамбовувавши її.
  5. В кінці рясно полийте рослину і викладіть шматочки кори або мульчу в 30 см від юного деревця, щоб запобігти пересихання грунту і поширення бур’яну. Слідкуйте, щоб мульча не торкалася стебла дубки.

Корисна порада: Для 100% успішного результату професійні садівники рекомендують висаджувати відразу 2-4 жолудя на одній ділянці. Для цього очистіть площа 60х60 см і посадіть там кілька паростків.

Догляд за дубом

Після висадки у відкритий грунт перші кілька тижнів необхідно приділяти дубовим паросткам багато уваги. Зміна обстановки для незміцнілих рослин є справжнісіньким шоком, тому вони потребують особливого догляду. Крім того, ніжні листочки і корінці – це ласощі для гризунів, птахів і комах, тому потрібно подбати про захист рослин. Для цього зазвичай використовують міцну пластикову огорожу або сітчасту решітку. Якщо у вашому регіоні мешкають олені, і вони можуть проникнути на ділянку, захищайте крони молодих дерев, спорудивши високу огорожу з мелкоячеистой сітки. Також дубки часто страждають від хрущів і попелиці, тому навесні можна обробляти листя пестицидами.

Оскільки у дубів потужна коренева система, яка йде глибоко в землю і знаходить вологу самостійно, ближче до осені полив слід скоротити до мінімуму. Влітку, навпаки, краще поливати саджанці якомога частіше. Досвідчені садівники застосовують систему крапельного зрошення, оскільки вона забезпечує регулярний і рівномірний полив рослин. Дубам за приблизними підрахунками необхідно 30 л води на 2 тижні. Якщо ви використовуєте крапельну систему, то вона знадобиться лише в перші 2-3 роки. Встановіть її навколо стовбурів, щоб волога не накопичувалася. Коли дубок стане досить потужним, тобто вже на 4-5 рік, його досить поливати тільки в дуже посушливі дні.

Наостанок пропонуємо вам подивитися незвичайне відео, яке у всіх подробицях показує процес розвитку паростка дуба з жолудя в саджанець.

Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь. Мы рекомендуем Вам зарегистрироваться либо зайти на сайт под своим именем.

Як виростити дуб з жолудя на ділянці?

Виростити здоровий і міцний дуб або навіть цілий гай не так складно, але затратити для цього доведеться не менше 7 років. Щоб справа пішла швидше, в якості посадкового матеріалу можна взяти живці, але в такому випадку немає гарантії, що вони приживуться. Набагато простіше отримати дерево з жолудя. Головне – правильно відібрати екземпляри. І тоді сильним, потужним і красивим рослиною обов`язково будуть пишатися нащадки, адже його середній вік – від 2 до 6 століть.

Як вибрати матеріал для посадки?

Існують два різновиди дубових – літні і зимові. Різниця – в термінах набрякання бруньок і розпускання листя: у «зимового» дерева всі ці процеси відбуваються тижні на 3-4 пізніше, а листя такої дуб не завжди по осені скидає до кінця, з часом вона забарвлюється в бурий колір і може залишатися на гілках до наступного року.

Збирати насіннєвий матеріал необхідно ранньою осінню. Жолуді вибирають ідеальної форми, без пошкоджень, цвілі, черв`яків, при цьому вони повинні добре відділятися від капелюшків (вона є своєрідним захистом, ніякий інший функціонального навантаження не несе, тому при пророщування її видаляють).

Відповідне дерево починають шукати ще навесні. Протягом літа за ним спостерігають. Основний вид, що росте на території Росії: черешчатий (річний, англійська, звичайний). Висота досягає 40 м. Вибрати потрібно рослина здорове, сильне, з добре розвиненою кроною і неушкодженою корою. Жолуді стануть придатними до збору тільки восени. Бажано доглянути кілька варіантів, т. К. Деякі сорти дають насіннєвий матеріал тільки раз в два роки.

Вибираючи жолудь, для початку його варто потрясти: зернятко не повинно «гриміти». Додатково потрібно взяти трохи дерну (верхній шар грунту) біля того місця, де ростуть дерева, і опале листя. Це стане в нагоді, щоб матеріал законсервувати до весни. Перед тим як насіння пророщувати, прийшовши додому, їх перевіряють повторно. Для цього в ємність наливають воду, засипають туди зразки, витримують кілька хвилин. Всі ті, що спливли, для посадки не годяться – всередині вони гнилі.

Що залишився посадковий матеріал укладають на зберігання. Для цього жолуді поміщають в добре закривається поліетиленовий пакет і доповідають дерен, мох, опале листя, деревну стружку, вермикуліт. В одну ємність можна скласти до 200 насіння дуба.

Пророщування насіння перед весняної посадкою

Тепер вдало перезимували жолуді перед посадкою пророщують. Для цього їх поміщають знову-таки в поліетиленовий пакет, але з сильно зволоженим сфагнумом. Далі укладають в холодильник на нижню полицю приблизно на 100-120 днів. Визначити точно термін пророщування візуально неможливо, т. К.ето залежить від сорту.

При появі стійких, досить щільних корінців їх потрібно ретельно оберігати від пошкоджень. Якщо ж набрати насіння, щоб проростити їх, вчасно не вдалося, можна спробувати відшукати вже пророщені жолуді безпосередньо під деревом після того, як сніг почав грунтовно таїти. Але брати такий саджанець необхідно, поки паросток не увійшов в землю. Його акуратно витягують і тут же упаковують в пакет з вологим мохом (тирсою, листям, дерном), він категорично не переносить сухості і вимагає підвищеної зволоженості середовища.

Як підготувати грунт?

Перед тим як посадити саджанець, спеціально готують грунт. Дуб – дерево невибаглива, росте практично повсюдно (крім хіба що вкрай північних районів, він теплолюбний). Щоб виростити поки ще слабкий паросток в домашніх умовах і в подальшому пересадити вже на постійне місце, земля в горщику повинна бути дуже рясно зволожена. Добре, якщо вона взята там, де живе материнське рослина.

Якщо такої можливості немає, беруть будь-яку грунт з лісопарку або дачної ділянки і додають до неї вермикуліт або торф`яний мох – це допоможе затримати вологу. Необхідно пам`ятати, що горщик з саджанцем повинен мати отвори, щоб йшла зайва вода, і нижній дренажний шар під грунтом.

При правильній висадці пророслу жолудь поглиблюють десь на 5 см. Для початку підійдуть звичайні пластикові стаканчики. На землю укладають вологу ганчірку (її періодично заново змочують) і накривають або склом, любо плівкою. Як тільки з`являються паростки, покриття прибирають, а саджанці піддаються нової пересадці в більш об`ємні горщики. У перші 365 днів майбутній дуб з жолудя зростає дуже швидко, у віці до 10 років швидкість зберігається, але стає повільніше, в наступні роки процес зовсім сповільнюється.

Коли паросток садять в черговий горщик, грунт повністю замінюють, намагаючись при цьому не пошкодити коріння.

Визначення дуба на постійне місце

Зміцнілий паросток на певному етапі необхідно садити на постійне місце в землю на досить просторій ділянці. Готовність саджанця до пересадки визначають за такими ознаками:

  1. 1. Має зріст від 15 см, його висота щодо горщика становить 100%.
  2. 2. У розгалуженою кореневою системою добре виділяється центральний стрижень, він повинен бути щільним, здоровим, білого кольору.
  3. 3. Майбутнє дерево має листочки.

Дуб потрібно садити тільки в ранньому віці і відразу на постійне місце. Надалі пересадити його буде неможливо, т. К. Коренева система дуже швидко розростається і горизонтально, і вертикально вглиб землі. Поряд не повинно бути будівель – потужне столітнє рослина цілком здатна зашкодити фундамент практично будь-якої будівлі.

Дуб – представник сімейства букових. Він категорично не виносить затемнення. У тіні інших дорослих дерев він буде довго приживатися, повільно рости і може навіть загинути.

4 нюансу посадки дерева

Для того щоб правильно висадити дубовий саджанець, необхідно дотримуватися певний правила:

  1. 1. Місце вибирають максимально відкрите.
  2. 2. Це повинен бути захід, південний захід, південь – там найбільше сонячного світла і тепла.
  3. 3. З роками дерево буде розростатися, крона збільшуватися, створюючи затінені ділянки, тому, якщо тінь в даному місці недоречна, доведеться вибрати інше.
  4. 4. Коренева система у дуба велика, його не мають поруч з комунікаціями, капітальними доріжками, будівлями з фундаментом.

На початковому етапі вирощування йде вкрай повільно, т. К. В перші 730 днів відбувається зміцнення і розростання коренів. Тому дуже важливо при посадці не пошкодити центральний стрижень. І тільки через 2-3 роки почне активно зростати наземна частина.

Алгоритм розміщення дубового саджанця

Плануючи посадку не одного дерева, заздалегідь знаходять місце їх розташування. Це може бути узлісся, майбутня дубовий гай або алея. Якщо ділянка дозволяє, створюють змішану паркову зону. З дубом добре уживається клен, шипшина, липа, ясен. А ось хвойні будуть пригнічувати молоді саджанці. Якщо грунт бідна азотом, навколо додатково поміщають люпин. Для того щоб процедура пройшла за всіма правилами, дотримуються наступний алгоритм дій:

  1. 1. Обраний ділянку очищають від високого трав`яного покриву. Окружність майданчика повинна бути не менше 15 м – з запасом на майбутнє.
  2. 2. Поки саджанець маленький, йому буде достатньо 1,5 м. Грунт перекопують, ретельно розпушують, роблячи його однорідним і максимально збагаченим киснем.
  3. 3. Лунка для посадки повинна бути трохи більше, ніж коренева система саджанця, і головне – центрального стебла. Після того як ямка готова, рясно поливають її.
  4. 4. Росток дуба виймають з горщика прямо із земельною грудкою, переносять його в лунку, засипають землею і злегка ущільнюють.
  5. 5. Наступний етап – рясний полив. Зараз не потрібно боятися залити рослина, вся зайва вода піде в грунт.
  6. 6. По колу в 30 см навколо саджанця висипають щільним шаром мульчу – вона не дасть грунту висохнути і зарости непотрібними, що віднімають живильні речовини бур`янами.

Деякі садівники для більшої надійності рекомендують висаджувати поруч кілька саджанців. Якщо один з них не приживеться, то другий напевно збереже життєздатності.

Догляд за саджанцями – що потрібно робити?

Пересаджений молодий дубок потребує догляду. На початковому етапі його необхідно захищати від тварин і гризунів. Для цього навколо рослини встановлюють сітчасту огорожу. Якщо на території водяться олені, паркан роблять досить високим, до 2,5-3 м, щоб вони не об`їли крону. Хрущів і тлю знищують пестицидами.

Центральний кореневої стрижень спочатку досить довгий, з часом він ще виросте, і тоді, дерево буде самостійно добувати собі вологу. Але поки саджанець маленький, йому необхідний регулярний полив. У різний час кількість води потрібно різне: влітку – більше, взимку і восени – набагато менше.

Досвідчені садівники воліють застосовувати крапельне зрошення, при цьому волога подається безпосередньо до коренів. Досить буде 30 літрів на 2 тижні. Але такий полив використовують тільки в перші роки росту. Далі, у міру зміцнення дерева, воно починає набувати самостійність і все менше потребує турботи. Додатковий догляд є наступні дії:

  1. 1. У посушливі сезони (весна / літо) варто проводити додатковий полив з розрахунку відро води (20 л) на кв. м.
  2. 2. Повинні проводитися підгодівлі. Роблять їх два рази: ранньою весною 1 кг коров`яку розводять в 10 л води + 10 гр. сечовини + 20 гр. аміачної селітри. Це добриво ллють не безпосереднє на корені, а в прикореневій круг. У вересні – 20 гр. нітрофоски. Цього цілком достатньо.
  3. 3. Протягом всього часу (за винятком зимового) розпушують ґрунт, заглиблюючись на 25 см від поверхні, видаляють бур`яни і траву.
  4. 4. Ще один важливий елемент догляду за дубовими деревами – формування та обрізка крони. Стрижка відбувається або ранньою весною, або не пізньої осені (в “бабине літо”). Забирають висохлі гілки, очищають від непотрібних пагонів. Формувати крону починають в осінній період: 2-3 центральні гілки видаляють до штамба, бічні теж вкорочують. Зрізи заліковують садовим варом або фарбою на натуральній основі. В результаті навесні рослина зможе “похвалитися” красивою, акуратною, кулястою кроною.
  5. 5. Дуб може виростати до 40 м, але зустрічаються гіганти і до 65 м. Щоб зупинити зростання, створити красиву гай або алею з однаковими рослинами, зрізають верхівкову бруньку, зробивши прищіпку у втечі, розташованого в центрі.
  6. 6. Якщо був посаджений червоний вид, додатково прибирають бічні пагони в 6 см діаметром.

Таке могутнє дерево швидко вирости не може. Перші жолуді з`являться не раніше, ніж через 20 років після висадки саджанця на постійне «місце проживання».

Як перемогти хвороби і шкідників?

Для того щоб виростити міцне, могутнє дерево, потрібні роки догляду і спостережень. Дуже небезпечні перші морози, пошкоджені ділянки для швидкого загоєння обробляють спочатку антисептиком, а потім садовим варом. Ось кілька ознак, за якими можна визначити, що дуб “страждає”:

  1. 1. опадають кора свідчить про некроз стовбура або гілок. Збудником такого захворювання є грибок (сумчастий або кондіальний). Згодом починається відмирання гілок і загибель рослини. Лікування виражається в обробці уражених ділянок залізним купоросом. Її виробляють до того, як розпустяться бруньки.
  2. 2. Дерева будь-якого віку можуть бути заражені бактеріями водянки. Під корою утворюються здуття, всередині вони наповнені рідиною. Як тільки “шкіра” в ураженому місці тріскається, починає витікати слиз. Це захворювання бактеріальне, лікування воно не піддається, можлива тільки профілактика у вигляді своєчасного обрізання сухих, пошкоджених гілок, знищення та прибирання вирізаних пагонів.
  3. 3. Таких шкідників, як дубовий вусач, галиці, зелена листовійка, знищують обробкою препаратами пестицидного групи.

Більшість хвороб – це результат або сильної посухи і спеки, або зайвої вологості. І якщо з дощами боротися неможливо, то при особливо посушливому сезоні варто організувати рясний полив і обприскування.

Про автора

admin administrator