Як визначити півня від курочки у добовому віці

Авторadmin

Як визначити півня від курочки у добовому віці

Зміст:

Як визначити підлогу курча

Розведення і вирощування курей вимагає дотримання чисельного балансу між самцями і самками птахів у курнику.

Одного півня вистачає на 8-10 несучок, якщо їх більше, вони почнуть битися за територію і курей. Сортування курчат по статях вимагає знання різних методів визначення статі, кожен з яких має свою точність і особливості використання.

Як визначити підлогу циплівки в яйці?

Визначення статі курчат на стадії інкубації або висиджування необхідно для великих господарств через швидкість процедури, а також підійде як попереднє сортування яєць для птахівників-початківців. Слід зазначити, що даний метод не володіє високою точністю.

Підлогу циплювання до його вилуплювання з яйця можна визначити наступними способами:

  • За формою яйця;
  • По поверхні яйця;
  • За допомогою овоскопа.

Якщо порівняти невелику кількість яєць (до 20 штук), призначених для інкубації, між собою, то можна помітити, що частина яєць матиме більш виражений гострий кінець. Вважається, що з таких яєць будуть вилуплюватися півники. Точність даного методу невисока (65-75 відсотків) через відсутність чітких критеріїв гостроконечності.

Для визначення статі зародка по поверхні яйця необхідно взяти яйце за тупий кінець однією рукою, а великим пальцем інший повільно проводити від гострого кінця до боків. Якщо поблизу гостроконечної частини будуть промацуватися бугорки і кільця, то зародок – самець, а якщо поверхня гладка, то самка.

Цей метод показує гарну точність під час визначення статі зародків для яєць, знесених однією насідкою.

Овоскопічний метод є найбільш точним для визначення статі зародків. Важливо пам’ятати, що застосовувати його бажано до початку інкубації або на першому тижні, коли чітко видно повітряну камеру на просвіт.

Якщо повітряна камера розташована строго по центру яйця, то майбутній циплинок – півень, а якщо камера зрушена до одного з країв яйця, то курка. Просвічувати яйце овоскопом слід з гострого кінця.

Визначення статі новонароджених курчат

Сортування по підлогах курчат-одноденок застосовується в основному в промисловому виробництві і у великих фермерських господарствах, але може здійснюватися і при невеликому поголів’ї. До сучасних методів визначення статі курчат можна віднести наступні:

  • Цитогенетичний;
  • За вагою;
  • За кольором пера;
  • По ширині ніг.

Цитогенетичний метод передбачає аналіз ДНК пера в лабораторії. Затребуваний при роботах з виведення нових порід курей, але через високу вартість не застосовується в приватних господарствах і на птахівничих комплексах.

Вага новонароджених бройлерних півників буде на 2-3 грами більшою, ніж курочок. Застосування вагового методу можливе при наявності точних терезів і монопородності виводу.

Визначення статі за кольором оперення застосовується як для породистих, так і для безпородних курей різного напрямку, в той час як визначити підлогу за шириною ніг можна переважно біля курчат м’ясних порід – у новонароджених м’ясних півників ноги міцніше і розставлені ширше, ніж у курочок.

Японський метод

Цей метод вперше став застосовуватися на японських птахівничих комплексах. В основу методу лягли фізіологічні відмінності в будові організмів курей і півнів.

Визначати стать цим способом можна в обмежений період віку курчат – починаючи з 6-7 годин від вилуплювання і закінчуючи 15 годинами. Для курчат м’ясних порід термін припинення дії методу може бути збільшений до 18 годин від народження.

Порядок дій з визначення статі японським методом:

  1. Взяти циплівка в руку і злегка натиснути пальцем на область живота, щоб вийшов скупчений кал;
  2. Перевернути циплівка вниз головою;
  3. Злегка розтягнути – клоаки і акуратно вивернути його від живота в бік спини;
  4. Оглянути. Наявність бугорка на виступі з боку живота означає, що циплінок півень, а його відсутність – курка.

Цей метод досить надійний і дозволяє визначити стать з точністю 95-97 відсотків, але для його використання потрібен досвідчений працівник, здатний швидко і точно розсортувати велику кількість курчат за короткий час.

Народні способи

Методи, що застосовуються в більшості невеликих приватних господарств, особливо в сільській місцевості, володіють хорошою точністю і засновані на особливостях індивідуального розвитку курчат різної статі після вилуплювання.

Народні методи підтверджуються досвідом багатьох поколінь птахівників, але в ряді випадків можуть бути неточними.

Народні методи дозволяють визначити стать курчат за такими зовнішніми ознаками:

  • Колір крила;
  • Довжина пір’я крила;
  • Поведінка при перевороті.

За кольором крил можна визначити пів циплювання з високою (до 90%) точністю у віці 2-3 дні. Для визначення статі слід уважно оглянути крила виводка при хорошому освітленні. У півників колір крил повинен бути більш світлим. Точність даного методу стрімко падає, починаючи з третьої доби після вилуплювання, тому рекомендується його застосовувати на другу добу.

Метод визначення статі по довжині пір’я крила заснований на більш швидкому зростанні оперення крил у курочок. У даному методі необхідно взяти циплівка однією рукою, а іншою розправити йому крило. У молодих курочок буде видно п’ять-шість великих пір’їв, що відстоять від тулуба на різних відстанях, тобто спостерігатиметься чергування довжини пера. У півників довжина пір’я буде рівномірною. Точність методу доходить до 95 відсотків у курей однієї породи і знижується до 65 відсотків у безпородних курчат.

Для визначення статі циплівка у віці від одного дня до тижня потрібно взяти його за тулуб, ближче до хвоста, і швидко перевернути вниз головою. Курочка буде втягувати голову в тільце, а півник витягне шию і почне оглядатися обабіч.

Такий метод не володіє високою точністю (50-80 відсотків), але має право на застосування в сукупності з іншими способами.

Що таке мішанка для курей і в чому її перевага порівняно з комбкормом? Подібно про це ми розповіли тут.

Чи можуть бройлерні кури нестися? Дізнайтеся про це в нашій статті.

Визначення статі породистих курчат

Поділ породистих курчат по підлогах багато в чому обумовлено особливістю забарвлення курей різних порід. Для визначення статі новонароджених яєчних кросів слід переглянути колір пера. Курочки мають бежевий окрас, а півні – молочно-білий.

У м’ясних кросів цей метод не застосовується через велику кількість курчат із «середнім» кольором пера.

Самки адлерських сріблястих курей мають рівномірний червоно-жовтий колір пера, а самці мають яскравий лимонний колір і вузьку чорну смужку на голові.

Для визначення статі курчат породи леггорн достатньо оцінити однотонність оперення: у курочок колір пера може бути рівного білого, сірого або чорного кольору, а леггорни-півники обов’язково матимуть кольорові вкраплення у вигляді плям або смужок. Цей метод дозволяє визначати підлогу біля курчат-леггорнів, починаючи з двох- або триденного віку, оскільки у добових пташенят кольорові вкраплення на пір’ях півників практично не видно.

Курочки м’ясної породи брама мають чітко відмінні смуги на спині, починаючи з півтори доби після вилуплювання, а у півників такі смуги будуть розмитими.

У дводенних самок род-айлендської та нью-гемпширської порід на голові чітко розрізняється темна пляма і смужки по краях, а самці мають однотонний колір.

Отже, підлогу курчат можна визначати за кольором оперення, фізіологічними особливостями або поведінкою. Не існує абсолютно точних способів, але наявність досвіду у птахівника, а також оцінка статі двома-трьома різними способами допоможе підвищити точність результату.

Як відрізнити курочку від півника і визначити пів курча

Заміна частини стада може здійснюватися шляхом купівлі зрослих до піврічного віку несучок. Однак досвідчені заводчики стверджують, що більш доцільно проводити оновлення поголів’я шляхом заміни на вирощених на власному подвір’ї пташенят.

Необхідність визначення статі курча виникає після отримання потомства для оцінки потенційного розміру можливого прибутку. Крім цього, визначення статевої приналежності з’явилася на світ особини важливо з точки зору обмеження кількості півнів у загальній чисельності стада.

Як визначити пів курча: особливості

Існує ряд способів, що дозволяють визначити пів курча, одні з яких проводяться через кілька годин після появи пташеня на світ, для перевірки за іншими необхідно досягнення особиною певного віку. Відомі методи перевірки статевої приналежності птиці розрізняються і за точністю, розташовуючись в діапазоні від способів, що володіють 100% достовірністю до вельми спірних народних методів. Не помилитися при проведенні статевої ідентифікації курча можна, використовуючи кілька методів перевірки, що володіють високим ступенем достовірності результатів.

Як відрізнити курочку від півника в різному віці

Бувалі заводчики зазначають, що залежно від віку існує ряд ознак, що стосуються зовнішнього вигляду, розмірів, особливостей поведінки, що дозволяють відрізнити курочку від півника

У добовому віці

Визначення статі курча в добовому віці становить деякі труднощі у зв’язку з неповним формуванням відмінних ознак. Для його виконання необхідно звернути увагу на колір оперення пташенят, у самців в перші кілька днів він матиме більш світлий колір.

Відео: відмінність півника від курочки в добовому віці

У тижневому віці

Для півнів у віці 2-3 тижнів, характерними рисами є уповільнений порівняно з курочками зріст хвостів, з часом самців можна відрізнити за відсутніми у курей перишками, що мають заокруглену форму.

Зверніть увагу! При візуально більшому розмірі, особин чоловічої статі серед курчат відрізняє більш тривалий період, необхідний для втрати пуху.

Відрізнити півнів від курей у віці 3-4 тижнів можна за:

  1. випереджаючому розвитку і набору маси самцями порівняно з самками;
  2. агресивній поведінці, яка проявляється в боротьбі за краще місце в курнику або їжу;
  3. повільнішою зміною шару пуху порівняно з несучками, у яких до 21 дня починається активне покриття тіла пухом, півні при цьому практично не мають волосяного покриття.

Перелічені способи мають досить високий ступінь достовірності, проте в деяких випадках не можуть застосовуватися через особливості розвитку курчат різних порід.

Відео: як відрізнити курочка від півника в тижневому віці

У місячному (1, 2, 3, 4 місяці) віці

Відмінні ознаки, що дозволяють відрізнити півників від курочок в 1, 2, 3 і 4 місячному віці в міру дорослішання в стаді:

  • у віці 1,5-2,5 місяців у півників з’являється гребінок і борідка, і хоча у несучок також проявляється гребінь, їх складно сплутати через маленький розмір і жовтий відтінок останнього;
  • у кілька місяців півнів у стаді можна відрізнити за більш потужними і довгими лапами;
  • в цей же час самців відрізняє більш кругла форма і червоний колір поверхні обличчя;

До речі! Поява гребінця у несушки свідчить про те, що вона належить до високопродуктивної породи квочок.

  • у 3 місяці в особин чоловічої статі відбувається збільшення розміру хвоста, і з’являються шпори.

Важливо! При визначенні статі курча, необхідно звернути увагу на забарвлення гребеня. У самців у віці 90 днів він пофарбований яскраво червоним кольором, на відміну від квочок, у яких він набуває червоні відтінки тільки в період дозрівання репродуктивної системи.

  • Відрізнити півника у віці 4 місяців практично не становить труднощів, оскільки до цього часу такі особини мають сережки і гребінь великих розмірів, відрізняються більш високим зростанням і більш масивною статурою.

Відео: як відрізнити курочку від півня за оперенням у віці 3 місяці

Способи визначення статі курча

Інші методи проведення статевої ідентифікації курча засновані на оцінці його ваги, пігментації, особливостей розвитку в стадії зародку, рефлекторних і поведінкових реакцій. Досвідчені заводчики практикують визначення статевої приналежності курчат за наступними критеріями.

За розміром

Оскільки відмінності в масі видно між статями протягом усього життя, практикується визначення півнів у загальному стаді за допомогою зважування. Згідно з твердженнями, різниця в 1-2 г може бути визначена і в добовому віці.

Важливо! Однак, враховуючи те, що пташенята в цей період володіють високою рухливістю, що буде обумовлювати часту зміну показників на екрані терезів, метод вельми спірний.

Спосіб не враховує індивідуальних особливостей породи при тому, що навіть в межах вибірки одного виводка квочки іноді бувають важче півнів.

Зверніть увагу! Більшою точністю буде володіти візуальна оцінка параметрів кожної особини, при цьому самці будуть мати більш великі і широкі лапи, їх голова буде більшого діаметру, а її форма прагнути до круглих обрисів.

Пір “я та крила

Основою для проведення методу визначення статі курча по крилах є той факт, що оперення з’являється у особин жіночої статі раніше, проте пташенята протилежної статі мають більш широкий розмах крил і мають більш великі махові пір’я. Практичні фермери можуть скористатися наведеним нижче способом, достовірність якого, згідно з їх твердженнями, становить від 65 до 80%.

Для з’ясування статевої приналежності, курча розташовується на руці, після чого виділяється і розправляється його крильце, на якому всі пір’я будуть мати більш світлий колір, однакову довжину і густе розташування. На відміну від них, перишки у курей будуть розріджені, мати різні розміри, що чергуються між собою, за винятком перших 7 шт.

Відео: визначення підлоги курча по крилу

За кольором

Цей метод характеризується високим відсотком достовірності, однак його проведення можливе тільки для породистих курчат. За його допомогою відрізнити курочок від півників можна серед поголів’я різних видів:

  • Серед пташенят Брами по чорних точках на поверхні голови і смужках на спині, вони присутні і у особин чоловічого роду, але у них ці відмінні елементи мають розмитий вигляд.
  • Для породи кросів через один день після появи на світ по бежевому тону, на відміну від самців, які мають біле забарвлення.
  • Серед виводок аутосексних різновидів (Легбар, Леггорн) за однотонним забарвленням у віці 1 доби з народження. Несушки цих видів можуть мати біле, чорне або сіре забарвлення, на відміну від півнів, які з’являються на світ зі смужками.
  • Для адлерських сріблястих пташенят за насиченим жовтим кольором пір’я, на відміну від яких самці мають лимонний забарвлення і чорну смужку в області темені на голові.
  • Серед виводок Нью Гемпширів і Род Айлендів по темних смужках і плямах на голові, що визначаються на 2-й день після народження, відсутнім у особин чоловічої статі.
  • Для Кучинських Ювілейних за темнішим забарвленням крил порівняно з хлопчиками.

Зверніть увагу! Найбільш просто визначити стать членів виводка, одержуваного при схрещуванні порід, Ломан Браун і Хайсекс Браун, в результаті якого особини жіночої статі мають палево-золотисте, а півні золотисто-коричневе забарвлення.

Браком методу визначення статі курча за кольором є можливість проведення статевої ідентифікації тільки для породистих курчат, пташенята ж, отримані від звичайних курей, мають різні тони, незалежно від статевої приналежності.

Вентсексиг або японський спосіб

При необхідності визначення статевої приналежності курча в промислових масштабах, може використовуватися точний (до 95%) японський спосіб.

Його специфіка полягає в деякій складності виконання без наявності виробничого досвіду і обмежених часових проміжках, протягом яких можна отримати достовірний результат без шкоди для пташеня.

Зверніть увагу! Час виконання процедури знаходиться між 6 годинами після появи пташеня на світ, 15 часами- для яєчних і 18 часами- для м’ясних порід.

Верхня межа обмежена тими міркуваннями, що проводячи маніпуляції з незміцнілим тілом пташеня, можна завдати серйозної шкоди здоров’ю. Нижній обумовлений тим, що через зазначені часові інтервали в області, яка використовується для визначення статевої ідентифікації, з’являється складка, що ускладнює як проведення операції, так і впливає на точність отримуваних результатів.

Як розрізнити курчат: 7 відмінностей курки від півня на ранніх термінах

Фермерські господарства, що займаються продажем курячих яєць, зацікавлені в тому, щоб стать курчати був відомий до закладки яєць в інкубатор.

Визначити статеву приналежність з 100% вірогідністю можна, але можна використовувати доступні наступні методи:

Розрізняємо курчат

Птахофабрики виробляють продаж курчат оптом і, як правило, без сортування виводки на самців і самок. Для різних вікових груп птиці існує певна методика визначення статі.

Як розрізнити стать у курчат в добовому віці

Як розрізнити стать у курчат в добовому віці

Якщо з моменту появи курчати пройшли добу, у нього ще не повністю сформувалися статеві відмінності, тому точно визначити стать буває важко.

Зробити це можна в перші години після появи пташеня на світ наступними способами:

  • Пташеня перевертають на спинку і кладуть на долоню, притримуючи лапки рукою, залишаючи вільною голівку. Курочка буде піднімати голівку вверх, а півник опускати вниз.
  • Крильця розправляють у курчати і звертають увагу на їх колір. У півня він більш світлий.
  • Птицю беруть за крильця і підводять, щоб лапки висіли в повітрі. Курочки починають швидко перебирати ніжками, а півень так не робить.
  • Якщо ви виводите курчат в інкубаторі, то спостерігайте за ними, коли вони починають выклевываться. Спочатку з шкаралупи з’являються курочки, а потім півники.

Опис сорту огірка Сатіна f1, особливості вирощування та догляду

Цим способом можна точно визначити стать, але на початковому етапі їм можна скористатися.

Як дізнатися стать на ранньому терміні в перші тижні

Коли курчатам виповниться 3-4 тижні, стать птиці визначають за зовнішнім виглядом і звичками птиці. Насамперед це розмір тіла: чоловічі особини ростуть швидше і більше за розмірами, ніж самки, але зате пір’я на самочках виростають гущі.

Спостерігаючи за поведінкою курчат, можна також з великою ймовірністю визначити, де майбутня курочка, а де півник. Півні ведуть активний спосіб життя, метушаться, бігають і б’ються зі своїми ровесниками за місце на підстилці або корм, а курочки ведуть себе мирно і не проявляють агресії.

Як розрізняють курчат на птахофабриках

На птахофабриках вирощують курчат двох видів: для бройлерів м’ясного напрямку та несучок. При конвеєрному виробництві підлогу птиці визначають за двома рядами пір’я, розташованих на крилах. Якщо 1 ряд пір’я коротше іншого, то це самка, а якщо 2 ряду пір’я однакової висоти, то це самець.

Ще простіше визначити стать, якщо для виробництва використовують спеціально виведених кросів. Розходження у фарбуванні у них з’являється вже в добовому віці. Курочки мають бежевий забарвлення пір’я, а півники – біле оперення.

Забарвлення курчат

Сортування курчат за статтю у деяких порід можна проводити по забарвленню. Такі породи називаються аутосексными.

Різновиди їх забарвлення в добовому віці наведені в таблиці:

Порода курейЗабарвлення у самцяЗабарвлення у самки
Адлерские сріблястіСмугастийБілий
Кучинские ЮвілейніКрильця світлішеКрильця темніше
Род-Айленд, Нью-ГемпширСвітлийНа голові смужки і темні плями
Хайсекс Браун або Ломан БраунЗолотистий з коричневим відтінкомЗолотистий з палевим відтінком
Темна брамаРябийЯскраві коричневі крапки на голівці
ЛеггорнНа спині світлі смужкиТемні смужки На спині

Використовувати такий спосіб для визначення статі можна тільки в перші дні після народження курчат. З віком відмінності в забарвленні колірний в окремих порід птахів можуть зникнути.

Розрізняємо по опахалу крил

Існує простий і легкий метод визначення статі птиці, правда, він не володіє абсолютною точністю, але в господарствах застосовується часто. Суть його в тому, що на кінчику опахала крила у курочки біла плямка, а у півнів біла плямка розташоване посередині крила.

Відрізняється і розмах крила: у самця він більше, а пір’я крила крупніше. За допомогою цього способу можна визначити підлогу з точністю до 70-80%.

Японський метод

Положення курча при визначенні статі японським методом

Зовнішні відмінності між клоаками самки і самця

Даний спосіб вважається найбільш точним, але вимагає особливих навичок, так як можна травмувати курчати і занести інфекцію.

Метод виконується в наступній послідовності:

Важливо! Якщо ви не впевнені, що проведете цю операцію без негативних наслідків для курчати, то краще запросіть ветеринара.

Як відрізнити курку від півня в 3-4 місяця

Приналежність птиці у віці 3-4 місяці до того чи іншого підлозі легко визначається по її вазі, оперенню, поведінки. Якщо вам потрібні тільки самки або самці, то ці ознаки треба знати.

Характеристика і опис сорти томата Малинова імперія, його врожайність

Оперення

Зміна оперення пташенят з плином часу

Характерною ознакою півня є наявність у хвості яскравих і довгих різнокольорових пір’я, у курки на хвості бліде і короткий перо. Пір’я на шиї теж різні: у півня вони довгі і гострі, а в курочки короткі і закруглені, на кінці.

Яскравий, червоний гребінець – це головна прикраса самця, у курки він невеликий і бляклий.

Інші вікові ознаки

У дорослої півня великі ноги і для оборони відростають шпори. Вага його в 1,5-2 рази більше, ніж у курочки. Півні часто б’ються між собою, деякі породи проявляють агресію до людини.

Непоганий спосіб визначити підлогу по оставляемому на землі сліду. Будова лапок у птахів різний. У півня широко розсунуті передні пальці, а задній палець короткий і висунутий в бік. Слід має форму, що нагадує хрест. У курочки пальці лапок зібрані разом, а задній палець не висунуть.

Як відрізнити дорослу курку від півня

У дорослих курей основні методи відмінності по підлозі ті ж, що і у віку 3-4 місяці, тільки вони набагато чіткіше виражені. Найпростіший і доступний спосіб, це поспостерігати, як птахи видають звуки. Тільки півень кукурікає, курочка квохчет.

Існує ще один спосіб визначення статі, доступний для невеликих господарств. Якщо в курнику встановлені гнізда, то подивіться, як ваші птахи влаштовуються на нічліг. Курка завжди сідає на сідало, а півень може ночувати і в гнізді.

Як відрізнити курочку від півня у курчат

Як визначити підлогу курча повинен знати кожен птахівник. Відрізнити жіночих і чоловічих особин за зовнішніми параметрами досить проблематично, однак це, мабуть, найважливіший момент у розведенні. Існує кілька точних методів, які допомагають прояснити питання на ранніх термінах. У цій статті ми постараємося розібратися, чи можна дійсно визначити стать курчат і наскільки це просто.

Як визначити підлогу курча

Давно випробувані методи

Люди, які все життя пропрацювали на птахофабриках, знають, як безпомилково визначити підлогу курча. Однак є способи, якими можуть скористатися і недосвідчені в цих справах фермери. Наприклад, ще в першій половині XX століття в Японії використовувався венсексиг. Суть методу полягає в дослідженні клоаки. Такий спосіб визначення статі курча широко використовується світовою громадськістю.

При використанні даної методики можна травмувати клоаку або занести пташенятам інфекцію, тому її виконання вимагає особливо дбайливого ставлення і точності виконання. В інструкції, як визначити підлогу курча, зазначено, що венсексиг проводять у перші 6-15 годин після появи пташенят на світ. Визначити стать курча в більш пізній термін буде практично неможливо, тому що через 15 годин статеві ознаки поступово згладжуються. Як відрізнити курчат по підлозі методом венсексиг:

  • оцінити стан здоров’я пташенята;
  • очистити прямий кишківник від фекалій, для чого, міцно взявши пташеня, м’якими масажними рухами надавати на брюшко з двох сторін;
  • перевернути пташеня і розташувати його лапки між безіменним пальцем і мізинцем своєї правої руки;
  • не потрібно занадто сильно здавлювати курча, інакше він може отримати больовий шок;
  • після того як пташеня буде ретельно зафіксовано, клоаку слід розтягнути і вивернути назовні: на зовнішній поверхні у півників є невелика випуклість, у самочок вона відсутня.

Як відрізнити курча півника від курочки за кольором оперення у чистокровних курів? У аутосексних порід курей статеву приналежність курча можна відрізнити за зовнішніми ознаками, враховуючи зовнішні дані. Відрізнити потомство Адлерських курок з півнями можна за кольором гармата: півні мають більш світлий окрас, а курочки палеві. У добовому віці чоловічі представники породи темна Брама пофарбовані в світлий колір, а самочки мають темні точки в районі головки і спинки.

Щоб чітко розуміти, як визначити стать добового курча, необхідно враховувати особливості кросів. Якщо самці мають темний окрас, а курочки білі, то у курчат, навпаки: самочки будуть темного кольору, а півники жовтого. Такий метод визначення є стовідсотковим. У бройлерів та інших великих порід відмінності особин будуть видні практично відразу за ваговими даними: в перші тижні курочки завжди крупніші за півників, в місячному віці все змінюється.

Народні поради

Якщо у вас є курка і півень, їх відмінності повинні бути очевидними. Кури були приручені людиною багато років тому. За довгі роки народ навчився розрізняти дівчаток і хлопчиків за деякими ознаками. Визначення народним методом абсолютно не поступається науковому і дає хороші результати. Як визначити стать добового курча перевернутим методом? Пташеня дбайливо слід взяти за лапками і перекинути вниз головою:

  • півники витягують шию;
  • курочки намагаються втягнути головку.

Як відрізнити курочку від півня методом огляду крильців? Визначення статевої приналежності в добовому віці – складний процес, тому що головні відмінні риси ще не сформовані. Огляд крил дозволяє досить точно розрізнити курчат по підлозі. У самочок оперення з’являється раніше, ніж у самців. У півників махові пір’яшки довші, відповідно, і розмах крил більший.

Пташеня акуратно беруть в руки і витягують крило. У самки махові пір’яшки розміщені рідко і мають різну довжину, у чоловічих особин всі пір’яшки одного розміру, густо посаджені. У перші дні можна відрізнити підлогу курчат за кольором крильців. Найчастіше крило півників відрізняється більш світлим відтінком. З віком ця ознака згладжується, колір оперення змінюється.

Як відрізнити курочку від півня серед підрослого молодняка? У двотижневому віці вже сформовані відмінні риси. У чоловічих особин на головці виразно видно гребінок, обличчя стає округлим, а шкіра червоніє, на лапах утворюються шпори, в хвостовій частині видно косиці. У тримісячному віці гребінь стає ще більшим і набуває більш насиченого відтінку. У самочок гребінь стає червоним тільки після досягнення віку 4-8 місяців, залежно від породних особливостей.

У більш старшому віці визначити підлогу курча можна за зовнішністю вже зі стовідсотковою точністю. Для півнів характерною відмінністю є добре розвинений гребінь алого кольору і сережки. Лапи у чоловічих особин стають масивними, чітко видно шпори і косиці. Самочки завжди менше за розміром, акуратно складені, мають гарне оперення.

Як дізнатися стать на ранньому терміні

Дізнатися стать майбутнього циплівка можна ще до його народження за формою яйця. Цей метод часто використовується для вирощування пташенят у інкубаторі. Практично кожен досвідчений птахівник знає, як визначити підлогу курча в яйці. Такі знання дають фермерам великі переваги в успішному розведенні курів. Існує думка, що в яєчках з гострими кінцями містяться півні, а з тупими – самочки.

Дізнатися стать курча можна за структурою шкаралупи. У шорстких яєчках сидять самці, а в зовсім гладких – курочки. Існує і більш науковий підхід. Для цього знадобиться овоскоп. Як визначити підлогу маленького курча в яйці за допомогою овоскопа?

  • інкубаційний матеріал необхідно просвітити повністю від одного кінця до іншого;
  • якщо повітряна камера знаходиться з тупого боку, в яйці півник, з гострою – курочка.

Щоб дізнатися, як по звичайному яйцю визначити підлогу курча, необхідно врахувати породні дані. Відрізнити бройлерів півників і курочок за формою яйця або за допомогою овоскопа не складе труднощів, а ось для такої породи, як маран це буде складно. Їхні яйця мають правильну форму, тому навіть з овоскопом не завжди вдається точно дізнатися статеву приналежність майбутнього потомства.

Метод біоакустики та аналіз ДНК

Як розрізнити курчат по підлозі будь-яким ручним методом, прекрасно знає кожен досвідчений птахівник. Для новачків велика частина описаних методів здасться дуже складною, тому вчені винайшли біоакустичну систему, яка дозволяє дізнатися стать за голосовими даними. Апарат аналізує звуки, що видаються курчатами, і на табло світиться напис: «самець» або «самка».

Є ще один варіант: за голосовими даними і без застосування цього пристрою. Наприклад, біля порід орпінгтонів і кохінхінів самочки видають характерні звуки, що нагадують писк. Для півнів характерне крякання. Як розрізнити курчат по підлозі за допомогою біоакустичної системи, можна подивитися на відео.

Статеву приналежність молодого поголів’я можна дізнатися за допомогою лабораторних аналізів. метод ДНК працює зі стовідсотковою точністю. За аналізами крові або біоматеріалу від основи крила в лабораторії можуть розповісти навіть про генетичну схильність до хвороб у певної особини. Такий спосіб застосовується здебільшого на племінних фабриках.

Узагальнення та висновки

Як визначити стать добових курчат – питання, яке хвилює багатьох фермерів. Ясна річ, що для досвідчених людей це абсолютно не проблема, вони можуть розповісти навіть, як дізнатися підлогу по яйцю. Для птахівників-початківців більшість методів здасться дуже складними, наприклад, маніпуляцію перегляду статевих органів у добового курча зможе виконати далеко не кожен. Існують прості народні методи, які практично не поступаються венсексигу.

Як визначити підлогу по яйцю, можна дізнатися з відповідного відео. Інкубаційний матеріал відрізняється за формою. Існує такий пристрій, як овоскоп. Його часто використовують, коли вирощують потомство в інкубаторі. Його використовують не тільки, щоб попередньо перевірити статеву приналежність, а й для контролю оптимальної температури в інкубаторі. За весь період яйця світять кілька разів.

Як по яйцю, до народження, визначити пів циплівка

Фермерські господарства, що займаються продажем курячих яєць, зацікавлені в тому, щоб підлога курча була відома до закладки яєць в інкубатор.

  1. Якщо поверхня яйця на гострому кінці гладка, то буде курочка, якщо промацується бугорок, то півник. Птахівники вважають такий спосіб найбільш достовірним методом.
  2. Якщо гостроконечний кінець яйця округлий, то вилупитися самочка, якщо гострий, то самець.
  3. Для визначення статі можна використовувати овоскоп. Якщо при спостереженні за яйцем повітряний міхур розташований не в центрі, то вилупиться курочка, якщо в центрі – буде півень.

Розрізняємо курчат

Для різного віку птаха існує певна методика визначення статі.

Як розрізнити підлогу у курчат у добовому віці

Якщо з моменту появи курча минула доба, у нього ще не повністю сформувалися статеві відмінності, тому точно визначити стать буває важко.

  • Пташеня перевертають на спинку і кладуть на долоню, притримуючи лапки рукою, залишаючи вільною головку. Курочка підніматиме головку вгору, а півник опускатиме вниз.
  • Розправляють крильця біля курча і звертають увагу на їх колір. У півня він більш світлий.
  • Птаха беруть за крильця і піднімають, щоб лапки висіли в повітрі. Курочки починають швидко перебирати ніжками, а півень так не робить.
  • Якщо ви самі виводите курчат в інкубаторі, то поспостерігайте за ними, коли вони починають виклевуватися. Спочатку зі шкаралупи з’являються курочки, а потім півники.

Цим способом не можна точно визначити стать, але на початковому етапі ним можна скористатися.

Як дізнатися стать на ранньому терміні в перші тижні

Коли курчатам виповниться 3-4 тижні, стать птиці визначають за зовнішнім виглядом і повадками птиці. Насамперед це розмір тіла: чоловічі особини ростуть швидше і будуть більше за розмірами, ніж самки, але зате пір’я на самочках виростають гущавіше.

Спостерігаючи за поведінкою курчат, можна також з великою ймовірністю визначити, де майбутня курочка, а де півник. Півні ведуть активний спосіб життя, метушаться, бігають і б’ються зі своїми ровесниками за місце на підстилці або корм, а курочки поводяться мирно і не проявляють агресії.

Як розрізняють курчат на птахофабриках

бройлерів для м’ясного напрямку і несучок. При конвеєрному виробництві підлогу птиці визначають по двох рядах пір’я, розташованих на крилах. Якщо 1 ряд пір’я коротше іншого, то це самка, а якщо 2 ряду пір’я однакової висоти, то це самець.

Ще простіше визначити стать, якщо для виробництва використовують спеціально виведених кросів. Відмінність в фарбуванні у них з’являється вже в добовому віці. Курочки мають бежевий забарвлення пір’я, а півники – біле оперення.

Окрас курчат

Сортування курчат по підлозі біля деяких порід можна проводити по забарвленню. Такі породи називаються аутосексними.

Порода курей

Забарвлення самця

Забарвлення самки

На голові смужки і темні плями

Хайсекс Браун або Ломан Браун

Золотистий з коричневим відтінком

Золотистий з палевим відтінком

Яскраві коричневі точки на головці

На спині світлі смужки

На спині темні смужки

Використовувати такий спосіб для визначення статі можна тільки в перші дні після народження курчат. З віком відмінності в кольоровому забарвленні у окремих порід птахів можуть зникнути.

Розрізняємо по опахалу крил

Існує простий і легкий метод визначення статі птиці, правда, він не володіє абсолютною точністю, але в господарствах застосовується часто. Суть його в тому, що на кінчику опахала крила біля курочки білу пляму, а у півнів біла пляма розташована посередині крила.

Відрізняється і розмах крила: у самця він більше, а пір’я крила крупніше. За допомогою цього способу можна визначити стать з точністю до 70-80%.

Японський метод

Зовнішні відмінності між клоаками самки і самця

Цей спосіб вважається найточнішим, але вимагає особливих навичок, оскільки можна травмувати курча і занести інфекцію.

  1. Спочатку випускають вміст кишечника птиці, для цього злегка тиснуть на брюшко, поки не вийде вміст шлунка. Ватним змоченим тампоном треба прибрати залишки калу з анального отвору.
  2. Дотримуючи курча рукою, обережно розсувають ніжки, щоб забезпечити доступ до огляду клоаки. Птах повинен лежати на руці головою вниз.
  3. Розсувають клоаку, злегка насуваючи на живіт біля ніжок. Уважно оглядають клоаку. Якщо помітний невеликий бугорок, то це півень.

Як відрізнити курку від півня в 3-4 місяці

Приналежність птиці у віці 3-4 місяці до тієї чи іншої статі легко визначається за її вагою, оперенням, поведінкою. Якщо вам потрібні тільки самки або самці, то ці ознаки треба знати.

Оперення

Характерною ознакою півня є наявність у хвості яскравих і довгих різнокольорових пір’я, у курки на хвості бліде і коротке перо. Пір’я на шиї теж різні: у півня вони довгі і гострі, а у курочки короткі і заокруглені на кінці.

– це головна прикраса самця, у курки він невеликий і бляклий.

Інші вікові ознаки

У дорослого півня великі ноги і для оборони відростають шпори. Вага його в 1,5-2 рази більша, ніж у курочки. Півні часто б’ються між собою, деякі породи проявляють агресію і до людини.

Будова лапок у птахів різна. У півня широко розсунуті передні пальці, а задній палець короткий і висунутий убік. Слід має форму, що нагадує хрест. Біля курочки пальці лапок зібрані разом, а задній палець не висунутий.

Як відрізнити дорослу курку від півня

У дорослих курей основні методи відмінності по підлозі ті ж, що і у віку 3-4 місяці, тільки вони набагато чіткіше виражені. Найпростіший і найлегкодоступніший спосіб, це поспостерігати, як птахи видають звуки. Кукарекає тільки півень, курочка квохче.

Існує ще один спосіб визначення статі, доступний для невеликих господарств. Якщо в курнику встановлені гнізда, то подивіться, як ваші птахи влаштовуються на нічліг. Курка завжди сідає на насіст, а півень може ночувати і в гнізді.

Визначити стать підростаючого курча особливо важливо для професійних заводчиків. Подібним чином вони можуть намітити для себе обсяг майбутнього прибутку, а також тримати під контролем кількість півнів на число курочок в одному стаді. Про те, як же зробити це, і чим керуватися при визначенні статі птахів, читайте в цій статті.

Враховуємо вік

Відрізнити курчат по підлозі можна мало не з самого їх народження, не кажучи вже про той вік, коли вони покриваються поришками і вже самостійно харчуються. Існує безліч методів і технік для вірного визначення статі майбутнього птаха. Деякі з них відрізняються практично 100% достовірністю, а інші є народними методами. Для того щоб вже напевно впевнитися в отриманому у вас результаті, необхідно користуватися кількома методами.

Якщо курчата тільки вилупилися, то визначити майбутнього півня можна по пір’ях – вони у нього трохи світліші, ніж у самки. Цей метод діє, якщо з моменту вилуплення пташенят пройшло менше доби.

Саме на цей період життя пташеня припадає проведення японського методу, що має високу точність. Про нього читайте нижче.

Трохи пізніше, приблизно у віці двох або трьох діб, у майбутніх півників можна помітити відмінність у кольорі пір’я на крилах. Вони у нього бувають світліше, ніж у несушки. На третю добу після вилуплення ця відмінність кольорів вже стає не такою помітною. Коли пташенятам виповнилося вже по 2 тижні, то дізнатися стать можна по хвосту. У самців він росте повільніше, а з часом у них з’являються пір’я округлої форми на хвості. Самиці до цього часу відрізняються жовтим оперенням, а самці – червонуватим.

Вік трьох тижнів пов’язаний для пташенят великими змінами. У самок активно починають рости пір’я, в той час як у самців ці зміни настають трохи пізніше. Але вони до цього часу стають помітно більшими самиць і починають битися за корм і за краще місце. Саме в цей період відмінності в поведінці різних статей стає очевидним.

У віці 1 місяця півників від курок можна відрізнити за набагато ще більш агресивною поведінкою. Саме місячні півники починають відрізнятися від курочок більшою масою і загалом трохи швидшим розвитком. Тільки пір’ям півники покриваються пізніше, ніж несушки.

Коли курчатам вже виповнилося 1,5 місяця, то півників можна відрізнити по гребінцях і борідках. Борідко у самців має жовтий відтінок. Пізніше їх можна відрізнити і по більш масивних і довгих, ніж у несучок, ногах. Кожна з цих змін залежить від кількості тижнів, що минули з моменту вилуплення пташенят, а спостерігати їх можна до 2,5 місяців.

У віці трьох місяців у молодих півників з’являються шпори, а їх гребішки пофарбовані в яскраво-червоний колір. Гребінки самиць бувають жовтого кольору і маленького розміру. У віці 4 місяців відмінності між самцями і самками стають очевидними.

Варто пам’ятати, що всі перераховані вище способи не завжди можуть бути достовірні. Це пов’язано з тим, що в окремих порід є власні особливості розвитку.

Варто відзначити, що в цілому самці вже з першої доби життя злегка крупніше самок. У них більш потужні і довгі ноги, вони набагато більш активні і навіть агресивні. У півнів на маленьких термінах життя ця різниця невелика, але з часом вона все більше збільшується. Відомі кілька способів визначення статі майбутньої особини також і по яйцю. Вони не відрізняються високою точністю, але часто використовуються і навіть набули певної частки популярності. Проводити цей процес можна лише до інкубації або ж у перший тиждень. Вони включають такі методи.

  1. Яйце береться в руки і уважно оглядається. Яйце, що має округлу форму, «носить» у собі самку. Яйце ж з більш кутуватим і витягнутим кінцем – самця.
  2. У яйцях з гладким витягнутим кінцем живе несушка, а з кінцем у бугорках – півник.
  3. Для наступного способу знадобиться ліхтар. Необхідно просвітити яйце, при цьому рухаючись від гострого кінця до тупого, і знайти повітряну кишеню. Якщо він розташований посередині яйця, то зазвичай зародок всередині – самець. Якщо ж зміщений в будь-яку зі сторін, то, найімовірніше, це самка. Для зручності при проведенні цього методу сьогодні все частіше використовується овоскоп. Яйця на ньому потрібно розташувати таким чином, щоб світло йшло від гострого кінця до тупого. Далі за аналогією потрібно спробувати виявити повітряну кишеню і слідувати вже вищеописаному алгоритму.

Деякі фермери зауважують, що несушки вилуплюються швидше за півників. Простіше кажучи, більшість курчат, що з’явилися серед перших – жіночої статі. Безумовно, говорити про високу точність такого своєрідного способу визначення статі не доводиться. Іноді все може залежати від здоров’я курки, що знесла яйце, і індивідуального розвитку зародку. При штучному виведенні яєць, а також вирощуванні їх в інкубаторі частка згодом вилупилися пташенят чоловічої статі досягає 70%.

Тонкощі визначення підлоги курча у відео нижче.

Японський спосіб визначення

Розрізнити півнів від несучок з високою точністю може японський метод, званий ще вентсексигом. Його особливість – висока точність. Складність цього методу полягає в можливій нестачі досвіду, а також суворих часових проміжках. Пташенята повинні бути вилупленими вже як мінімум 5 годин, але не більше 15 годин. Менш, ніж через 5 годин після вилуплення пташеня відрізняється великою ніжністю і крихкістю. У цей період його легко пошкодити. За подією ж 15 годин після «народження» у курча утворюється складка, яка заважає достовірно визначити стать.

В основі цього методу лежить банальне знання будови органів розмноження птахів. Процес спарювання у птахів відбувається за допомогою з’єднання анальних отворів самок і самців. У клоаку виводяться у курочок яйцепроводи, а у півників – сім’япотоки. В останніх є так званий статевий бугорок, який і треба знайти під час вентсексигу.

Інструкція цього методу включає в себе наступні кроки.

  1. Дбайливо взяти в руки курча і акуратно натиснути на його живіт. Робиться це для того, щоб забезпечити максимальний вихід природних відходів та очищення заднього проходу пташеня.

Про автора

admin administrator