Як визначити водостійкість

Авторadmin

Як визначити водостійкість

Як визначити жорсткість води

Вся вода, крім дистильованої, містить в собі різного роду домішки. Рідина, повністю позбавлена мінеральних часток, непридатна для пиття та приготування їжі. Жорсткість води визначається наявністю в ній солей магнію і кальцію. Чим менше таких частинок, тим вона м’якша. В Україні, згідно зі стандартами, вода повинна відповідати таким показникам жорсткості:

  • • У водопроводах, бутлях з бюветів і пунктів розливу – до 7,0 ммоль/л;
  • • В облаштованих джерелах і колодязях – до 10,0 ммоль/л;
  • • У басейнах і банях – до 7,2 ммоль/л;
  • • У країнах Євросоюзу ці норми ще суворіші – так, жорсткість питної води не перевищує 1,2 ммоль/л.

Для чого потрібно знати рівень жорсткості води?

Для функціонування організму однаково погана як занадто жорстка, так і занадто м’яка вода. Так, рідина з перевищеним рівнем солей при споживанні здатна викликати відкладення в нирках піску та каміння. Як при питті, так і при використанні в гігієнічних цілях жорстка вода погіршує стан шкіри і волосся. Шевелюра стає сухою і тьмяніє, а шкіра – зневодненою, з наявністю висипань і подразнень.

Шкідливість для організму води з низьким вмістом солей не настільки очевидна і проявляється з часом: вимивання кальцію і магнію з кісток і зубів негативно позначається на їхньому стані, призводить до хронічних хвороб. Також може виникнути гастрит, виразка шлунка і дванадцятипалої кишки, гіперстензія, загальне зниження тонусу та імунітету.

Крім того, солі жорсткості при їх підвищеній кількості призводять до утворення накипу в трубопроводах, механізмах побутових приладів, які використовують воду, на стінках кухонного посуду. Миючі засоби для прибирання та посуду, а також шампуні, мила і гелі для душу утворюють мало піни через хімічної взаємодії з солями кальцію і магнію. Як результат – їхня погіршена ефективність і перевитрата. Занадто м’яка вода ж провокує швидке утворення іржі на металевих деталях, посуді тощо.

Як визначити ступінь жорсткості: домашні та лабораторні методи

Наявність відкладень в трубах, на посуді і деталях побутових приладів – вже симптоми перевищення вмісту солей. Брудні плями на місці висохлої калюжі у ванній – ще одна ознака. Неприємні відчуття на шкірі після душа, поява акне і погіршення здоров’я волосся «говорять» про те ж. На смак жорстка вода зазвичай або солонувата, або залишає «металевий» післясмак. Для більш детального визначення рівня жорсткості в домашніх умовах існують такі пристосування:

  • • Тест-смужки з реагентами, що змінюють колір за шкалою жорсткості води;
  • • Спеціальні прилади. TDS-метри показують відсоток вмісту солей, а EC-метри – рівень електропровідності (рівень солей істотно впливає на здатність рідини проводити струм). Деякі моделі поєднують в собі характеристики обох пристроїв, що дозволяє отримати самий реалістичний результат.
  • • Смужки і спеціалізовані прилади найчастіше використовуються власниками акваріумів з водними мешканцями, або рослин, вимогливих до поливу.

У лабораторіях зміст сольових домішок вимірюється методом титрування (змішування аналізованого розчину з реагентом). Кінцева точка хімічної реакції фіксується по зміні забарвлення хімічного індикатора. Також використовують прилад АКМС-1, на екран якого виводяться точні показники кількості домішок.

Що робити, якщо вода в будинку або квартирі не відповідає нормам?

По можливості варто встановити фільтраційні системи, які нормалізують відсоток солей у воді. Якщо ж такої можливості немає, краще всього купувати для пиття воду в бутлях, а вдома встановити кулер настільний або кулер підлоговий. Для пральних і посудомийних машин випускаються спеціалізовані пом’якшувачі води – таблетки або рідини.

Як визначити жорсткість води в домашніх умовах?

Вода, яка тече з кранів у наших будинках та квартирах, практично ніколи не відповідає стандартам безпечного використання під час пиття. Вода в магістралі має певний рівень жорсткості, який є основним критерієм її придатності для споживання.

Жорсткість води – що це таке?

Під даним параметром є відсотковий вміст солей металів лужноземельного типу у загальному складі води, яка надходить у наше житло з колодязів або свердловин через магістральні трубопроводи. В основному йдеться про такі елементи, як кальцій та магній.

Практично всі карбонати і сульфати, що є в рідині, не розчиняються, що сприяє утворенню опадів на стінках труб, а також на внутрішній поверхні побутового обладнання – посудомийних і пральних машинах, чайниках, каструлях. При нагріванні і кип’ятінні накип дуже щільно осідає на стінках і не тільки псує зовнішній вигляд техніки і приладів, а стає причиною їх поломки.

Але головні неприємності чатують на організм людини. Підвищена концентрація солей негативно впливає на працездатність травної системи, слизову оболонку, стан шкіри. Найбільш об’єктивне визначення рівня жорсткості води може дати проведення досліджень у спеціалізованих лабораторіях – це аналіз кількості неорганічних та органічних речовин, важких металів. Але орієнтовні параметри декількома способами можна встановити і вдома.

Які стандарти жорсткості води діють в Україні?

Більшість підземних та поверхневих джерел, що використовуються для централізованого водопостачання, суворо перевіряються на відповідність вимогам екологічної безпеки та гігієнічним стандартам. Основні показники – це вміст мікроелементів та відсутність хвороботворних мікроорганізмів.

Стандарти, що діють в Україні, визначають граничну жорсткість води в 7 ммоль/дм3.

Перевірка якості води в домашніх умовах

Прості та доступні методи тестування можна з успіхом застосовувати у побуті.

1. Щільність та обсяги накипу

Підвищення жорсткості пропорційно кількості наростів, що утворюється на внутрішніх стінках чайника. Позбутися такого шару не вдасться звичайними миючими речовинами. Звичайно, точну цифру жорсткості води визначити не вдасться, але те, що набагато вище за середні показники, не піддається сумніву.

2. Спостерігаємо за сантехнічними приладами

Важкорозчинні солі завжди, у тій чи іншій кількості, є у водопроводі. Це призводить до поступового засмічення ситечок на кранах та змішувачах, утворення плям на поверхнях з металу та пластику. При збільшенні швидкості утворення нальотів можна стверджувати про високий рівень жорсткості.

3. Застосування дзеркала чи скла

На попередньо очищену скляну поверхню наносимо дві краплі води. Одна – це дистильована чи кип’ячена рідина, а друга – звичайна із крана. Після висихання візуально визначаємо відмінності, залишений насичений слід водопровідної води свідчить про підвищений вміст солей та металів.

4. Мийні засоби

Спробуємо створити багату піну у воді із застосуванням звичайного мила або шампуню. Якщо піну не вдається одержати, це показник надмірної жорсткості води.

5. Відстоювання води

Наповнюємо прозору посудину і подивимося на її вміст через кілька годин. Надлишок магнієвих і кальцієвих солей супроводжується спливанням на поверхню сірої або білястої плівки.

При всій небезпеці підвищеної сольової концентрації певна допустима кількість кальцію та магнію має бути присутньою в обов’язковому порядку. Тільки збалансований склад гарантує наявність в організмі іонів цих елементів підтримки стабільного функціонування м’язово-кісткової системи.

Додаткові способи самостійної перевірки якості води

Є ще кілька критеріїв, які доступні для аналізу в домашніх умовах:

Зовнішній вигляд рідини

Налита в скляний посуд вода не повинна давати осаду навіть після тривалого відстоювання.

Прозорість

Ставимо склянку з водою, яку наливаэмо на висоту 2 см від дна, на аркуш паперу з текстом. Якщо можна без проблем читати текст, параметри прозорості близькі до нормального значення.

Запах

За кімнатної температури вода не повинна видавати запаху. Про погану якість свідчить неприємний «аромат» при нагріванні до 70 градусів, що завжди пояснюється наявністю в рідині сірководню.

TDS-метр

Ідеальний варіант визначення домішок, що належать до групи електролітів. Якщо тестування свідчить про перевищення допустимих норм, однозначно робиться висновок про надлишок солей та кислот. Це досить поширений метод у процесі проведення домашньої діагностики.

Можна обійтися і без витрат часу на проведення таких аналізів. Маркування рівня жорсткості бутильованої мінеральної води вказується виробником на етикетці або наносити на саму тару. В цьому випадку достатньо замовити питну воду та насолоджуватися якісним продуктом.

Про автора

admin administrator