Як визначити затримку сечі

Авторadmin

Як визначити затримку сечі

Гостра затримка сечі: перша, невідкладна допомога, причини, симптоми, терапія

Гостра затримка сечі – порівняно поширене ускладнення, яке характерне для різних захворювань. Тому багато людей цікавляться питаннями про особливості та основні причини виникнення подібного стану. Дуже важливо знати про перші прояви патології, адже перша допомога при гострій затримці сечі вкрай важлива для подальшого благополуччя хворої людини. Так які причини і перші прояви даного розладу сечовипускання? Які методи лікування може запропонувати сучасна медицина? До яких ускладнень призводить порушення відтоку сечі?

  • Що являє собою затримка сечі?
  • Основні причини розвитку подібного стану
  • Через що може виникнути затримка сечі у дітей?
  • Затримка сечі у жінок та її особливості
  • Гостра затримка сечі: симптоми
  • Особливості патології у чоловіків
  • До яких ускладнень може призвести захворювання?
  • Методи діагностики
  • Гостра затримка сечі: невідкладна допомога
  • Які методи лікування застосовуються в сучасній медицині
  • Коли необхідне хірургічне втручання

Що являє собою затримка сечі?

Гостра затримка сечі – стан, при якому випорожнення наповненого сечового міхура неможливо. Цю патологію досить часто плутають з анурією, хоча це зовсім різні процеси. При анурії сечовипускання відсутнє у зв’язку з тим, що надходження сечі в сечовий міхур припиняється. При гострій затримці ж, навпаки, сечовий міхур наповнюється, але під впливом тих чи інших факторів її виділення неможливе.

Варто зазначити, що подібна проблема набагато частіше розвивається у чоловіків, що пов’язано з анатомічними особливостями. Проте вона можлива і у жінок. Крім того, від затримки сечі часто страждають діти.

Основні причини розвитку подібного стану

Відразу ж варто сказати, що причини гострої затримки сечі можуть бути найрізноманітнішими, тому в сучасній медицині їх поділяють на чотири основні групи:

  • механічні (пов’язані з механічною закупоркою або здавленням сечовивідних шляхів);
  • ті, які обумовлені тими чи іншими порушеннями діяльності нервової системи (головний мозок з тих чи інших причин припиняє контролювати процеси випорожнення міхура);
  • рефлекторні порушення, які пов’язані з частковим порушенням іннервації або емоційним станом пацієнта;
  • медикаментозні (обумовлені впливом на організм того чи іншого лікарського засобу).

Тепер варто розглянути кожну групу факторів більш детально. Гостра затримка сечі нерідко розвивається при механічному здавлюванні сечового міхура або сечовевидних шляхів, в результаті чого евакуація його вмісту просто неможлива. Подібне спостерігається при наявності чужорідного тіла в сечовому міхурі або уретрі. Також до факторів ризику можна віднести новоутворення в нижніх відділах сечових шляхів, склероз шийки сечового міхура, каміння в області шийки або в сечовевидних протоках, різні травми уретри. У чоловіків відтік сечі може бути порушений при простатиті або розростанні (гіперплазії) передміхурової залози, а у жінок – при випадінні матки.

Затримка сечі може бути пов’язана з порушеннями роботи центральної нервової системи, що спостерігається при наявності пухлин, а також при травмах спинного мозку або хребта (включаючи і міжхребцеву грижу), шоці, інсульті, контузії головного мозку.

Якщо мова йде про рефлекторні порушення, то до факторів ризику можна віднести травми проміжності, тазу і нижніх кінцівок. У деяких випадках затримка сечі розвивається на тлі часткової денервації сечового міхура в результаті операцій на жіночих статевих органах, прямій кишці тощо. До цієї ж групи причин можна віднести сильне емоційне потрясіння, переляк, істерію, алкогольне сп’яніння.

Є також і групи лікарських засобів, які у деяких пацієнтів можуть призвести до порушення відтоку сечі. Це можуть бути трициклічні антидепресанти, бензодіазепіни, адреноміметики, антихолінергічні ліки, наркотичні анальгетики, деякі антигістамінні препарати.

Через що може виникнути затримка сечі у дітей?

Від подібного порушення не застраховані навіть найменші пацієнти. Природно, гостра затримка сечі у дітей може виникнути на тлі тих же проблем і захворювань, що і у дорослих. З іншого боку, є і деякі відмінності.

Наприклад, у хлопчиків порушення відтоку сечі може розвиватися при фімозі – сильному звуженні вкрай плоті. Подібна патологія веде до постійних запалень і, відповідно, рубцювання тканин, в результаті чого в крайній плоті залишається лише невеликий точковий отвір – природно, це заважає нормальному випорожненню сечового міхура.

Невмілі спроби оголити головку з крайньої плоті нерідко призводять до парафімозу – ущемлення головки у вузькому кільці. При подібному стані уретру перекривається майже повністю, що загрожує гострою затримкою сечі – допомога хірурга в даному випадку необхідна.

У дівчаток затримка сечі зустрічається набагато рідше і може бути пов’язана з випаданням в уретру уретероцелі – кісти дистального відділу сечовика.

Крім того, не варто забувати про те, що діти в іграх надзвичайно активні і необережні, тому різні травми проміжності аж ніяк не вважаються рідкістю, а це може призвести до затримки сечі.

Затримка сечі у жінок та її особливості

Природно, гостра затримка сечі у жінок може виникнути з вищеописаних причин, що найчастіше і трапляється. Проте є і деякі додаткові фактори ризику, які варто розглянути.

У деяких дівчаток порушення відтоку сечі розвивається на тлі гематокольпометри, що пов’язано з анатомічними особливостями дівочої пліви. У більшості жінок вона має кільцеподібну або напівлунну форму. Але у деяких дівчат незаймана плева являє собою суцільну пластину, яка практично повністю закриває вхід у вологолище. При появі менструацій подібна анатомічна особливість створює проблеми. Виділення починають накопичуватися, в результаті чого розвивається гематокольпометра, яка здавлює сечовий міхур і сечоводні шляхи, призводячи до розвитку затримки сечі.

До факторів ризику можна віднести і вагітність. Порушення нормального сечовипускання може бути результатом швидкого зростання і зміщення матки, яка перекриває шляхи для виведення сечі. Варто зазначити, що ця патологія є однією з найскладніших у сучасній акушерсько-хірургічній практиці, оскільки вчасно поставити правильний діагноз не так вже й легко.

Також у жінок затримка сечі може бути пов’язана з позамиральною, а саме шийковою вагітністю. При подібному стані імплантація і подальший розвиток плодного яйця відбуваються в шийковому відділі матки. Природно, поява розширення вкрай небезпечна, оскільки веде до порушення відтоку сечі, кровотечі та інших небезпечних ускладнень.

Гостра затримка сечі: симптоми

При погіршенні самопочуття потрібно терміново здатися до лікаря. Виявити наявність затримки сечі фахівець може ще під час загального огляду, оскільки подібний стан супроводжується низкою досить характерних симптомів.

Патологія супроводжується переповненням сечового міхура і значним збільшенням його обсягів. Над лобковою кісткою утворюється хворобливе випинання, досить тверде на дотик – це і є сечовий міхур.

Пацієнти скаржаться на часті позиви до сечовипускання, які не ведуть до випорожнення сечового міхура, але нерідко супроводжуються сильними болями внизу живота. Біль може поширюватися на статеві органи, проміжність тощо.

Для цієї патології також характерна уретроррагія – поява крові з сечовипускального каналу. Іноді це можуть бути лише невеликі кров’янисті виділення, іноді – досить масивна кровотеча. У будь-якому випадку кров в уретрі – вкрай небезпечний симптом, який вимагає невідкладної допомоги.

Інші ознаки безпосередньо залежать від причини виникнення подібного стану і наявності тих чи інших ускладнень. Наприклад, при пошкодженні або розриві уретри і сечового міхура у пацієнтів розвивається виражений больовий синдром, який призводить до травматичного шоку.

Якщо стався розрив проксимального відділу сечовипускального каналу, то спостерігається сечова інфільтрація тазової клітковини, яка нерідко викликає виражену інтоксикацію. При вологоліщному або ректальному (у чоловіків) дослідженні у таких пацієнтів спостерігається пастозність тканин і різка хворобливість при насуванні. При внутрішньогрюшинному розриві сечового міхура сеча вільно поширюється черевною порожниною, що веде до появи гострого болю внизу живота.

Особливості патології у чоловіків

Гостра затримка сечі при аденомі передміхурової залози найчастіше діагностується у літніх пацієнтів. Як правило, їй передують інші проблеми з сечовипусканням, включаючи часті нічні позиви і неможливість повністю випорожнити сечовий міхур.

При гострому простатиті присутні і симптоми інтоксикації, зокрема підвищення температури тіла, слабкість, озноб, нерідко сильна нудота і блювота. Надалі з’являються проблеми з сечовипусканням. Біль в даному випадку більш виражена, так як пов’язана не тільки з переповненням сечового міхура, але також із запаленням і нагноєнням передміхурової залози.

До яких ускладнень може призвести захворювання?

Гостра затримка сечі – стан надзвичайно небезпечний, тому ні в якому разі не варто його ігнорувати. Насправді відсутність своєчасної допомоги може призвести до пошкодження сечовипускального каналу і розриву стінок сечового міхура в результаті занадто сильного наповнення і розтягнення. Крім того, при подібній патології нерідко спостерігається зворотне закидання сечі в нирки, що також загрожує інфекціями і серйозними порушеннями роботи виділеної системи.

Якщо не усунути причину гострої затримки, а лише випорожнити сечовий міхур, подібні епізоди можуть повторюватися в майбутньому. У свою чергу, це може призвести до розвитку гострих і хронічних пієлонефритів, циститів. Нерідко на тлі порушення відтоку сечі в сечовому міхурі починається утворення каменів, що знову ж таки загрожує гострою затримкою в майбутньому. До інших ускладнень можна віднести інфекцію сечостатевих шляхів, а також хронічну ниркову недостатність. Гостра затримка сечі у чоловіків може призвести до розвитку гострих форм орхіту, простатиту та епідиміту.

Методи діагностики

Як правило, простого огляду і збору анамнезу достатньо для того, щоб визначити, чи є у пацієнта гостра затримка сечі. Лікування, тим не менш, багато в чому залежить від причини виникнення даної патології, тому після надання першої допомоги проводяться додаткові дослідження.

Зокрема, повну картину про стан організму можна отримати після ультразвукового дослідження, ультрасонографії, перкусії, рентгенографії (якщо є підозри на травму хребта), магнітно-резонансної або комп’ютерної томографії.

Гостра затримка сечі: невідкладна допомога

При наявності підозр і симптомів подібного стану потрібно терміново викликати бригаду швидкої допомоги – ні в якому разі не можна ігнорувати дану проблему. Перша допомога при гострій затримці сечі зводиться до термінового випорожнення сечового міхура. Спосіб у даному випадку безпосередньо залежить від причини виникнення.

Наприклад, якщо проблеми з випорожненням виникли через здавлювання сечовидних шляхів (скажімо, при простатиті або аденомі), то проводиться катетеризація сечового міхура за допомогою стандартного гумового катетера, змоченого в гліцерині. Оскільки провести подібну процедуру самостійно неможливо, допомога медичних співробітників просто необхідна.

Долікарська допомога при гострій затримці сечі, яка викликана рефлекторними порушеннями, може виглядати по-іншому. Наприклад, хворому можуть порекомендувати теплу сидячу ванну або душ, які допоможуть розслабити сфінктери уретри. Якщо подібні маніпуляції неефективні або ж на їх проведення немає часу, випорожнення сечового міхура викликають медикаментозно. З цією метою пацієнту внутрішньоуретрально вводять «» Новокаїн «», а внутрішньомишково – «» Прозерін «», «» Пілокарпін «» або ін. Крім того, ефективною буде і катетеризація.

Які методи лікування застосовуються в сучасній медицині

Як уже згадувалося, невідкладна допомога при гострій затримці сечі зводиться до евакуації вмісту сечового міхура. Як правило, це здійснюється за допомогою катетера (бажано гумового, оскільки металеве пристосування може призвести до пошкодження стінок сечовипускального каналу). Цей метод чудово підходить, якщо причина затримки рефлекторна або пов’язана з травмами нервової системи.

На жаль, далеко не в кожному випадку для виведення сечі можна використовувати катетер. Наприклад, при гострому простатиті, наявності каменів в уретрі катетеризація може бути досить небезпечною.

Якщо введення катетера неможливе, лікар може провести цистостомію (накладення сечовузирного свища в надлобковій області) або ж надлобкову пункцію сечового міхура.

Подальша терапія вже безпосередньо залежить від причини розвитку даного стану та ступеня його тяжкості. Наприклад, при травмі сечового міхура допомагає дезінтоксикаційне, гемостатичне, антибактеріальне і протишокове лікування.

Яких ще заходів вимагає гостра затримка сечі у чоловіків? Лікування такого стану, яке викликано гострим простатитом, як правило, включає в себе прийом протизапальних засобів і антибіотиків широкого спектру впливу (наприклад, «Цефалоспорин», «Ампіцилін»). У більшості випадків вже через день після початку терапії сечовипускання приходить в норму. Курс лікування також включає застосування ректальних свічок з беладони, гарячі клізми з антипірином, сидячі теплі ванни, зігріваючі компреси на проміжність. Якщо всі ці заходи не дали ніяких результатів, проводиться катетеризація за допомогою тонкого гнучкого катетера і подальші дослідження.

При наявності нейрогенної дисфункції проводиться медикаментозне лікування. Для усунення атонії детрузора сечового міхура використовуються такі препарати, як «Прозерін», «Ацеклідин», а також розчин гідрохлориду папаверина або атропіна сульфату (до речі, часті повторні ін’єкції атропіну можуть призвести до спазму детрузора і знову ж гострої затримки сечі, тому цей препарат використовують дуже обережно).

Якщо порушення відтоку сечі сталося в результаті переляку, емоційного перенапруження або будь-яких психічних розладів, пацієнтам також вводять ліки, призначають теплі ванни, постільний режим, заспокійливу обстановку. Іноді можливий прийом седативних препаратів. У найбільш важких випадках потрібен огляд і консультація психіатра.

Коли необхідне хірургічне втручання

Існує безліч неприємних і навіть небезпечних ускладнень, до яких може призвести гостра затримка сечі. Невідкладна допомога і правильна медикаментозна терапія, на жаль, не завжди можуть усунути проблему. У деяких випадках хірургічне втручання просто необхідне. Наприклад, допомога хірурга потрібна при наявності розривів сечовоподібних каналів або сечового міхура.

Операція проводиться в тому випадку, якщо причиною затримки стали камені, які можна видалити тільки хірургічним шляхом. Крім того, при сильному розростанні передміхурової залози (гіперплазії) єдиним способом нормалізувати відтік сечі є видалення надлишкових тканин. Те ж стосується і наявності пухлин або інших новоутворень у малому тазу у жінок.

Звичайно ж, рішення про хірургічне втручання приймається лікуючим лікарем.

Затримка сечі

Затримка сечі – це стан, при якому сечовий міхур не спорожняється повністю, навіть якщо він наповнений і здається, що потрібно сходити в туалет. Існує дві форми затримки сечі – гостра і хронічна. Затримка сечі впливає як на чоловіків, так і на жінок, але частіше виникає у чоловіків, особливо в міру дорослішання.

Гостра форма

Гостра форма затримки сечі відбувається раптово. З’являється відчуття тиску в сечовому міхурі і бажання негайно сходити в туалет, але біль настільки сильний, що важко навіть йти. Негайно потрібно звернутися за медичною допомогою, щоб звільнити накопичення сечі.

Хронічна форма

Хронічна затримка сечі з’являється протягом тривалого періоду часу. Можна навіть не знати, що наявний такий стан, оскільки спочатку симптоми відсутні. Іноді хронічна затримка сечі дає про себе знати поганою роботою сечового міхура. Це може підвищити тиск у сечовивідних шляхах і вплинути на нирки, що може призвести до високого артеріального тиску, набряку ніг та подальшого ураження нирок.

Хронічна затримка сечі може призвести до ускладнень. Важливо негайно звернутися до лікаря, якщо у вас є один або кілька з таких симптомів:

  • відчуття, що доводиться часто ходити в туалет, вісім і більше разів на день.
  • важко почати сечовипускання;
  • потік сечі слабкий або відразу після того як почався – зупиняється;
  • відчуття, що потрібно знову помочитися після закінчення сечовипускання;
  • потрібно кілька разів вставати вночі, щоб сходити в туалет;
  • сеча витікає з сечового міхура протягом дня;
  • нетримання сечі або сильне відчуття, що доведеться негайно сходити в туалет, а потім неможливість зупинити сечовипускання;
  • не можете сказати, коли ваш сечовий міхур наповнений;
  • легкий дискомфорт або відчуття наповненості в тазу / нижній частині живота.

Причини

Причини, характерні для чоловіків:

У більшості чоловіків затримка сечі викликається проблемами передміхурової залози. Оскільки простата знаходиться навколо сечовипускального каналу, будь-яке зростання простати може звузити уретру і зменшити приплив сечі. Більшість чоловіків мають неракове збільшення простати у старшому віці.

Обструкція

Існує ряд можливих причин непрохідності у чоловіків:

  • доброякісна гіпертрофія передміхурової залози або доброякісне збільшення передміхурової залози;
  • рак простати;
  • смуги звуження статевого члена, які занадто тугі або використовуються занадто часто;

Інфекція та запалення

Інфекція в будь-якій частині нижніх сечових шляхів може спричинити затримку сечі. Простатит або інфекція передміхурової залози може перешкоджати уретрі. Баланіт – це запалення або набряк крайньої плоті також може викликати непрохідність.

Травма

Коли пеніс травмований або наявний поріз, може набрякати і спричинити непрохідність уретри.

Причини, характерні для жінок:

Затримка сечі у жінок зустрічається рідше, але є кілька типових причин.

Обструкція

Рак матки може перерости у відділення сечового міхура або уретру і викликати перешкоду. Крім того, цистоцеле або ректоцеле можуть створити закупорку. Цистоцеле – це коли сечовий міхур прослизає і випинається у піхву. Ректоцеле – коли пряма кишка виштовхується і випинається у піхву.

Також, коли матка рухається вниз зі свого нормального положення, більш відоме як пролапс, також може створити перешкоду для виходу сечі зі сечового міхура.

Інфекція

Вульвовагініт або інфекція зовнішньої частини піхви може спричинити затримку сечі у жінок. Інфекції сечового міхура, як цистит, також можуть призвести до затримки сечі.

Вагітність

Затримка сечі під час вагітності, як правило, є наслідком ураженої ретровертованої матки, яка викликає непрохідність внутрішнього проходу уретри, найчастіше на терміні 16 тижнів.

Діагностика

Лікар часто може діагностувати затримку сечі, лише отримавши детальний анамнез ваших симптомів та провівши фізичний огляд. Коли лікареві потрібна додаткова інформація, він може скористатися одним із наведених нижче тестів або процедур:

  • проби сечі або крові;
  • цистоскопія;
  • УЗД та КТ;
  • уродинамічні тести;
  • електроміограма.

Фізичний огляд – цей огляд нижньої частини живота визначить, чи наявний розширений сечовий міхур, легким постукуванням по нижньому животу.

Остаточне вимірювання залишків – тест УЗД вимірює кількість сечі, що залишилася в сечовому міхурі після сечовипускання. Лікар може також використовувати катетер для вимірювання залишків після порожнечі (як правило, під місцевою анестезією).

Цистоскопія – використовуючи інструмент, який називається цистоскопом, лікар огляне середину уретри та сечового міхура на наявність будь-яких відхилень.

Комп’ютерна томографія (КТ) – комбінація рентгенівських променів та комп’ютерних технологій створює зображення, які можуть показувати: камені сечовивідних шляхів, інфекції сечовивідних шляхів, пухлини, травми, рубці та кісти.

Урофлоуметрія – для вимірювання швидкості та обсягу сечі.

Дослідження витрати тиску – для вимірювання тиску в сечовому міхурі, необхідного для сечовипускання, і швидкості потоку заданого тиску.

Відео уродинаміка – для створення зображень у реальному часі (за допомогою рентгенографії або ультразвуку) сечового міхура та сечівника під час заповнення або спорожнення сечового міхура.

Електроміографія – використання спеціальних датчиків для вимірювання електричної активності м’язів та нервів у та навколо сечового міхура та сфінктерів.

Під час яких хвороб проявляється

Обструктивні

Чоловіки: доброякісна гіперплазія передміхурової залози, меатальний стеноз, парафімоз, перетягуючі смуги пеніса, фімоз, рак простати;

Жінки: пролапс органу (цистоцеле, ректоцеле, пролапс матки), тазова маса (гінекологічне злоякісне утворення, фіброма матки, кіста яєчника), ретровертована уражена гравітаційна матка;

Спільні: аневризмальна дилатація, новоутворення у сечовому міхурі, ураження калових мас, шлунково-кишкові або заочеревинні злоякісні захворювання, стриктури уретри, сторонні тіла, камені, набряки.

Інфекційно-запальні

Чоловіки: баланіт, абсцес простати, простатит;

Жінки: гострий вульвовагініт, вагінальний плоский лишай, склероз вагінального лишаю, вагінальний пемфігус;

Спільні: білярзіаз, цистит, ехінококоз, Синдром Гійєна-Барре, вірус простого герпесу, Хвороба Лайма, периуретральний абсцес, перетинає мієліт, туберкульозний цистит, уретрит, вірус варицели-зостер.

Інші захворювання

Чоловіки: травма, перелом або розрив статевого члена;

Жінки: післяпологове ускладнення, дисфункція сфінктера уретри (синдром Фоулера);

Спільні: порушення роботи задньої уретри та шийки сечового міхура при травмах таза, післяопераційне ускладнення.

До якого лікаря звернутись

Якщо у вас виникла проблема із сечовипусканням зверніться до уролога, який зможе встановити правильний діагноз.

Профілактика та лікування

Якщо у вас збільшена простата, не забудьте приймати препарати простати за призначенням лікаря та уникайте препаратів, пов’язаних із затримкою сечі, таких як ліки від нежитю та алергії, які містять знезаражуючі засоби.

Якщо у вас легка цистоцеле або ректоцеле, можливо, ви зможете запобігти затримку сечі, виконуючи вправи для зміцнення м’язів таза.

При цитуванні і використанні будь-яких матеріалів в Інтернеті відкриті для пошукових систем гіперпосилання не нижче першого абзацу на Телеканал новини «24» — обов’язкові.

Цитування і використання матеріалів у оффлайн-медіа, Мобільних додатках, SmartTV можливе лише з письмової згоди Телеканалу новин «24». Матеріали з маркуванням «Реклама» публікуються на правах реклами. Усі права захищені. © 2005—2017, ПрАТ «Телерадіокомпанія “Люкс”», Телеканал новин «24»

Затримка сечоспускання

Затримка сечовипускання – це складний рефлекторний процес, який характеризується неможливістю самостійно спорожнити сечовий міхур. Він вимагає термінової медичної допомоги, оскільки може призвести до розвитку серйозних ускладнень. Зустрічається переважно у чоловіків, у жінок і дітей діагностується рідко.

Мед центр Verum надає екстрену допомогу в таких випадках, а також займається лікуванням патологій, які викликали затримку сечі. Наші лікарі проведуть діагностику і складуть індивідуальну програму лікування.

Залежно від особливостей протікання патологічного процесу, пов’язаного з порушенням відтоку сечі, виділяють два основних види:

  1. Гостра затримка сечовипускання характеризується раптовим початком. У більшості випадків викликана механічною блокадою сечівника.
  2. Хронічна затримка сечовипускання відрізняється тим, що розвивається поступово. Патологічний стан часто не має вираженої симптоматики. В результаті пацієнт не поспішає до лікаря, що збільшує ризик розвитку ускладнень.

Якщо вчасно не звернутися за медичною допомогою при хронічній формі, затримка сечі в сечовому міхурі і верхніх сечових шляхах може привести до розвитку пієлонефриту, гідронефрозу або ниркової недостатності.

Симптоми безпосередньо залежать від форми патологічного процесу, проте в обох випадках головною ознакою затримки сечі є те, що людина не може випорожнитися. Гостра затримка сечі супроводжується сильними позивами в туалет, дискомфортом внизу живота і хворобливими відчуттями над лобком. Іноді буває так, що при сечовипусканні струмінь різко переривається.

При хронічній формі біль зазвичай відсутній. На проблему можуть вказувати часті позиви в туалет, в тому числі і в нічний час, а також зменшення кількості сечі. Іноді спостерігається парадоксальна ішурія, коли людина не може спорожнити сечовий міхур, але при цьому відбувається постійне і мимовільне підтікання сечі. Зазвичай пацієнти при хронічній формі звертаються до лікаря при розвитку ускладнень, коли симптоматика набуває виражений характер.

Крім ознак затримки сечі, можуть турбувати симптоми основного захворювання, яке стало причиною патологічного стану.

Нормальному відходженню сечі найчастіше перешкоджає механічна блокада уретри, яка може виникнути з різних причин. Затримка сечовипускання у чоловіків найчастіше виникає через аденому передміхурової залози, рак простати, гострий простатит або важкий фімоз. Затримка сечовипускання у жінок зазвичай викликана доброякісними або злоякісними новоутвореннями на матці або пролапсом органів малого таза.

До причин, які зустрічаються і у чоловіків, і у жінок, відносяться:

  • вихід конкременту при сечокам’яній хворобі;
  • цистит або уретрит;
  • дисфункціональні розлади (порушення скорочення м’язів сечового міхура);
  • сильний емоційний стрес;
  • дія деяких медикаментів;
  • неврологічні порушення.

При затримці сечовипускання діагностика починається зі збору анамнезу та огляду пацієнта. Щоб переконатися в наявності порушення відведення сечі, лікар проводить пальпацію та ультразвукове дослідження органів малого таза. При підтвердженні проблеми проводиться спорожнення сечового міхура.

Подальша діагностика спрямована на встановлення причини. Комплекс досліджень підбирається індивідуально. Найчастіше комплексне обстеження включає наступні лабораторні та інструментальні процедури:

  • загальний аналіз крові та сечі;
  • уродинамічне дослідження;
  • УЗД передміхурової залози у чоловіків;
  • УЗД матки і яєчників у жінок;
  • УЗД уретри;
  • цистоскопія;
  • рентген з контрастом.

Якщо є підозри, що ішурія носить неврологічний характер, необхідна консультація невролога та проведення електроміографії. Всі необхідні дослідження можна пройти в нашому медичному центрі.

Первісне лікування затримки сечі направлене на спорожнення сечового міхура. Для цієї мети проводять катетеризацію сечового міхура. Якщо з якихось причин, наприклад, присутній важкий фімоз, введення урологічного катетера неможливо, проводиться цистостомія. Суть процедури полягає в тому, що в сечовому міхурі робиться отвір, через який вставляється дренажна трубка для відводу сечі назовні.

Подальше лікування спрямоване на усунення причини затримки сечовипускання і попередження рецидивів, може бути консервативним і хірургічним залежно від причини:

При аденомі простати, міомі матки та інших новоутворення необхідне оперативне втручання.

При сечокам’яній хворобі медикаментозну терапію поєднують з дробленням каменів.

При інфекційних і запальних процесах потрібне застосування антибіотиків, протизапальних та інших препаратів.

При побічній дії ліків проводиться корекція медикаментозної терапії.

При неврологічних розладах використовується комплексна терапія, підібрана спільно урологом і неврологом.

Оскільки затримка сечі при сечовипусканні зазвичай є симптомом іншого захворювання, профілактика повинна бути спрямована на попередження їх розвитку. Фахівці нашої клініки рекомендують дотримуватися простих правил:

  1. Вчасно лікуйте патології сечостатевої системи. При появі перших симптомів не займайтеся самолікуванням.
  2. Жінкам необхідно кожні 6-12 місяців відвідувати гінеколога для профілактичних оглядів, вчасно ставати на облік у зв’язку з вагітністю.
  3. Уникайте переохолодження. Одягайтеся по погоді.
  4. Хоча б раз на рік проходьте профілактичні огляди в уролога.
  5. Жінкам слід тренувати м’язи тазового дна.

При наявності хронічних захворювань і новоутворень, особливо при гіперплазії передміхурової залози, важливо спостерігатися у лікаря. Регулярні обстеження дозволяють своєчасно помітити можливі відхилення.

Затримка сечовипускання у літніх людей може виникати на тлі розсіяного склерозу або інших неврологічних захворювань, тому важливо вчасно лікувати наявні патології та дотримуватися рекомендацій лікаря. Також варто зміцнювати імунітет для попередження інфекційних захворювань.

Після відведення сечі за допомогою катетера не потрібна реабілітація. Залежно від симптомів і причини патологічного процесу спорожнення сечового міхура проводиться разово або катетер залишають ще на кілька діб.

Якщо виконувалася цистостомія, тоді фахівці нашої клініки допомагають проводити тренування сечового міхура. Його суть полягає в тому, що періодично необхідно передавлювати дренажну трубку до появи позивів в туалет. В іншому випадку обсяг сечового міхура може значно скоротитися.

У медичному центрі «Верум» ви можете розраховувати на швидку і кваліфіковану допомогу в разі виникнення затримки сечі. Сучасне обладнання дозволяє проводити комплексну і високоточну діагностику.

Досвідчені лікарі дотримуються індивідуального підходу до пацієнтів і слідують міжнародним стандартам лікування. У стаціонарі передбачені комфортні умови. Приймаємо пацієнтів з Києва та інших міст України. Залишайте заявку на сайті або по телефону, щоб записатися на прийом до уролога.

Зверніть увагу! Вартість консультації уролога може відрізнятися від зазначеної і включати додаткові процедури, необхідні для діагностики або надання пацієнту першої допомоги.

Про автора

admin administrator