Як вкривати на зиму ежемаліну

Авторadmin

Як вкривати на зиму ежемаліну

Що і коли накрити на зиму в саду: захищаємо рослини від заморозків

Укриття фруктів і квітів на зиму застосовують для захисту рослин від зимових морозів.

У листопаді настають перші зимові морози і випадає перший сніг. Деякі рослини можуть зимувати під відкритим небом, а іншим потрібен захист від морозів. Щоб заморозки не нашкодили рослинам, їх накривають на зиму плівкою або агроволокном. В першу чергу слід накрити молоді саджанці зі слабкими корінням.

Коли вкривають рослини на зиму

Не можна накривати рослини завчасно, інакше вони “задихнуться” всередині. Але вкривати рослини із запізненням теж погано. В Україні накривати рослини зазвичай починають з початку листопада. Цього року осінь видалася теплою, тому можна відкласти процедуру на другу половину листопада , коли ночами вже досить холодно.

Якщо заморозки довго не наступають, орієнтуєтеся на температуру. Укриття варто поставити, як тільки температура впаде до -5. -7°. Таку температуру важко переносить більшість рослин.

Знімають укриття не раніше початку березня. Матеріал потрібно знімати поступово протягом декількох днів, щоб рослина легше пережила перепад температур.

Які рослини вкривають на зиму

На зиму вкривають рослини, які погано переносять морози. До них відносяться:

  • будь-які хвойні дерева – взимку вони страждають від сонячних опіків;
  • шипшина і всі троянди, крім паркових;
  • хризантема;
  • клематиси;
  • гортензія;
  • барбарис;
  • рододендроды;
  • теплолюбні дерева – виноград, персик, в північних регіонах – ожина, малина;
  • будь-які молоді дерева.

Що потрібно зробити перед укриттям рослин

За один-два місяці до укриття рослин їх потрібно перестати підгодовувати азотними добривами. Азот стимулює швидке зростання пагонів, через що рослина не встигне загартуватися і замерзне.

Щоб рослини добре перенесли морози, грунт під ними має бути вологим. Тому перед укриттям рослини потрібно рясно полити. Також перед укриттям варто провести санітарну обрізку, тобто обрізати сухі і хворі гілки.

Як укрити на зиму виноград, троянди та інші рослини – найкращі матеріали

Будь-який вид укриття рослин повинен пропускати свіже повітря, інакше рослина запріє і загине. Також гілки не повинні торкатися укривного матеріалу. При дотриманні цих двох правил сад легко переживе зиму.

Перераховуємо найпопулярніші види укриття рослин.

  • Агроволокно – найпопулярніший і доступний матеріал, який можна купити в будь-якому агромагазині. Це прекрасний матеріал, який захищає рослини від вологи і морозу, а також пропускає достатньо тепла. Спочатку навколо рослини зводять каркас з штирів або кілець, а потім на нього натягують агроволокно. Агроволокном можна накрити виноград , попередньо зібравши всі гілки в одну купу.
  • Спанбонд – хороший полімерний матеріал, який частково пропускає повітря і не дозволяє рослинам задихнутися, а також добре захищає від заморозків. Продається у великих рулонах. Спанбонд натягують на каркас. Добре підходить для укриття великих площ, наприклад, грядок полуниці .
  • Поліетилен добре захищає рослини від морозів і вітру, має тривалу експлуатацію і низьку ціну. Головний мінус матеріалу в тому, що він не пропускає повітря. Щоб рослина не задихнулася, в укритті або вирізують маленьке віконце, або частково знімають плівку раз в тиждень.
  • Мішковина – дешевий і ефективний матеріал для укриття. Краще брати мішки з великими отворами. Добре підійдуть джутові мішки. Їх намотують на встановлені навколо рослини палиці, а зверху не туго закріплюють матеріал мотузкою.
  • Підгортання застосовують тільки з початком морозів, коли земля вже підмерзне. Для підгортання навколо культури згрібають горбок висотою близько 30 см, щоб захистити коріння. Крім грунту, рослини можна підгортати ялиновими гілками або землею з листям. Підгортання добре підходить для невисоких троянд і хризантем .
  • Мульчування можна застосовувати для холодостійких рослин – це півонії, ромашки, гвоздики, гіацинти, нарциси, багаторічники на другому і більше році життя, дерева старше 3 років . Раніше ми писали, чим мульчувати ділянку восени, і перераховували найкращі матеріали.

Вас також можуть зацікавити новини:

Як укривати троянди на зиму — поетапна інструкція

Говоримо про укриття троянд в середині зими – ну, і добре! Хто хотів вкрити, вже вкрив, хто не довкрив – пришвидшиться, хто ж цього взагалі не зробив – все буде добре. В минулій статті ми говорили, чому піднімаємо тему укриття, адже троянди і так нормально зимують в Україні, і зими наче б то «не ті». В цій статті розглянемо поетапно, як проводити укриття троянд на зиму, та визначимося, які троянди все-таки вкривати обов’язково. На що звернути увагу, які матеріали використовувати, коли починати вкривати і коли закінчувати. Питань, як завжди, багато і, як завжди, нічого складного — тільки задоволення 🙂

Як укривати троянди на зиму — поетапна інструкція. © Анна Шульженко, Київ

Які троянди вкривати на зиму обов’язково?

Деякі троянди вимагають пильного підходу до зимівлі, навіть якщо ви не є прихильником тотального укриття. Ці рослини необхідно захистити на випадок найкритичніших погодних умов в будь-якому регіоні України (якщо потрібно, дійсно, великі, пишні, здорові кущі):

  • нові троянди, посаджені цієї осені достатньо просто обгорнути землею. Коренева шийка — обов’язково заглиблена нижче рівня посадкової ями, не оголена, троянда добре пролита, зверху — гірка землі. Цього достатньо для вдалої зимівлі новопосадженої троянди. Молоді рослини (не тількі троянди) найбільш вразливі і чутливі, як до холодів, так і до спеки, тому навіть за високої морозостійкості потребують додаткової уваги;
  • дорослі троянди, пагони яких потрібно гарантовано або хоча б максимально зберегти неушкодженими. Такі троянди потрібно пригнути до землі і створити «штучний сніг» – накрити агроволокном. Під таке укриття попадають плетисті троянди. В першу чергу ті, що цвітуть одноразово на пагонах минулого року. Плетисті, що цвітуть, як на пагонах минулого року, так і на цьогорічних, теж важливо зберегти, оскільки їх захищеність від морозів прямо сказується на їхньому цвітінні – як першому, так і на другому. Шраби (кущові троянди), флорибунди, навіть чайно-гібридні троянди – всі, які не будуть низько зрізатися навесні і які можливо пригнути – пригинаються і потрапляють під укриття.
  • теплолюбні троянди, які значно відрізняються зоною морозостійкості з вашою зоною проживання (наприклад, китайські, нуазетові, чайні);
  • троянди, які створювались виробниками для вирощування в тепличних умовах (на зріз), але, не дивлячись на призначення, знайшли місця в наших садах у відкритому грунті;
  • горщикові троянди — їх земляна грудка може промерзнути за першого пристойного морозу;
  • штамбові троянди, місце щеплення яких знаходиться високо над землею;
  • троянди,які почувалися не надто добре протягом сезону – хворіли, мало розвивалися або розвивались не так, як би хотілося. Їм треба дати шанс і створити максимально сприятливі умови для весняного старту;
  • троянди, які коштували порівняно дорого і не хотілося б їх втратити – троянди японської селекції, англійські зрізочні сорти та інші нові для наших садів, досвіду з вирощування яких накопичилось ще не так і багато.

«Молоді саджанці зимують під високим обгортанням землею», — Оксана Петренко, Харків

«Засипаю хвойним опалом так, щоб гілок не було видно. Ніяких особливостей для сортів японської селекції. Найкраще зимувала «Кавата», інші трохи гірше, але непогано. Все, як для звичайних троянд,» — Оксана Петренко, Харків

«Скарби Кощєя» — рідкісні сорти японської селекції — сховані зарання, щоб не хвилюватися, раптом мороз. Листя на трояндах було здорове, не обрізувалось. Дуги зі склоарматури діаметром 8 мм, довжина — 2 м. Поки морозу не було, вганяються в землю легко,» — Анна Шульженко, Київ

Укриття троянд: процес підготовки, вибір матеріалів, техніка

Процес підготовки троянд до укриття і, власне, саме укриття кожен садівник здійснює по-своєму. У кожного свій графік зайнятості, можливості приділити трояндам час і, звичайно, кожен садівник розраховує цей час відповідно до кількості своїх троянд. В ідеалі, почати потрібно ще по теплу, щоб було зручно працювати, але вже тоді, коли не шкода прощатися з трояндами, що ще цвітуть і цвітуть, не здогадуючись про наявність календаря. Садівнику доводиться орієнтуватися на погоду і свої можливості.

Перший етап укриття троянд — пригинання пагонів до землі. Пригинати в мороз точно не варто, це потрібно робити раніше, коли їхні пагони пружні і порівняно слухняні, щоб не нашкодити трояндам. Є такі екземпляри, які — складно навіть уявити —як пригнути? Але все можливо, не за раз — поступово, навантажуючи пагони і розхитуючи.

Коли пагони троянди вже лягли, їх потрібно зафіксувати біля землі. Робиться це по-різному, кожен винаходить свої ноу-хау, дивлячись, що завалялось в надрах садових будиночків. Найкраще, мати в запасі багато великих шпильок з дроту, електродів — ними легко фіксувати до землі пагони троянд. Вони мають бути приблизно см 30 з однієї сторони, щоб могли втримати трояндові гілки. Для додаткового закріплення зверху можна покласти дошки або інші важкі «приспособи».

А якщо троянди не вкривати? Читайте нову статтю Вікторії Кононенко на «Зеленій садибі».

«Спочатку пригинається до кілка, забитого в землю, гілка троянди, яка найкраще гнеться», — Людмила Фльор, Київ

«А вже до тієї гілки прив’язуються всі інші пагони», — Людмила Фльор, Київ

Про обрізування листя перед пригинанням. Деякі садівники це роблять, деякі залишають листя до весни і так вони йдуть навіть під укриття. Аргумент: обрізуванням ми показуємо троянді, що пора готуватися до зими, коли тепло і вона сама цього не розуміє. Контраргумент: якщо тепло, троянда продовжує вегетацію, то навіщо обрізати? Бажано і логічно прибрати з троянди і з-під троянди хворе листя, а краще — зрізати, щоб не травмувати бруньки, які сидять в пазухах листя.

Трянда «Ельф» (Elfe) славиться складним характером, але неймовірно гарна, коли ти їй таки вгодив. © Анна Шульженко, Київ

Троянда «Ельф» — змотана, вкладена і зафіксована арматурним дротом, який буде слугувати дугами для натинання агроволокна © Анна Шульженко, Київ

Укриття для «Ельфа» готове! © Анна Шульженко, Київ

Власне, саме укриття вже не складає великого клопоту. Найважче – пригинання – позаду. Для укриття на сьогоднішній день існує диво-матеріал, під яким не тільки троянди, а і інші рослини почувають себе дуже добре — агроволокно. Вкривати троянди агроволокном можна тоді, коли ви впорались з пригинанням і у вас є час на наступний етап. Ідеально — вже по стійкому невеликому мінусу.

Вважається, що під агроволокном температура вища на декілька градусів за зовнішнє середовище, під ним створюється особливий мікроклімат, рослини захищені від різких перепадів температур, сонячних променів та морозних вітрів. Агроволокно виступає бар’єром між рослиною і всіма «сюрпризами» української зими та ранньої весни з її морозними гойдалками та вітрами. Навіть якщо на вулиці зима-не зима, троянди під цим матеріалом не випрівають – перевірено колективним досвідом, моїм власним теж.

Для укриття береться тільки біле агроволокно, чорне — слугує для інших цілей. Щільність може бути 30, 50 і більше, але і вартість з підвищенням щільності зростає. 30 – цілком достатня щільність агроволокна для укриття троянд на зиму.

Можна вкривати в один, два шари — подивитися на результат і прийняти рішення. Чим краще укриття, тим воно надійніше, дивлячись, що і де ми від нього чекаємо. Під двома шарами агроволокна 50-ї щільності до самих кінчиків залишаться неушкодженими троянди навіть 7 зони морозостійкості.

Такий матеріал слугує не один рік. Тепло — дихає, дощ — пропускає, вітер — затримує, сонце — відбиває, мороз – вирівнює. Захищає і береже! І не випріє ваша троянда під цим укриттям!))

«Обрізаю листя, зв’язую кущі, в два етапи: гну, а потім укриваю. Раніше не обробляла, бо листя не було, не було чому хворіти і де зберігатись комахам. Цьогоріч обробила пагони «Медян екстра». Подивлюсь, чи буде різниця, але вони в мене і так після зими не були хворими. Весною перша обробка завжди «Брунькою». Мені подобається», — Ірина Лезвінська, Біла Церква

«Така огорожа працює круглий рік: зимою слугує каркасом для укриття агроволокном, а влітку – огорожею для квітника. Це дійсно зручно, потім навіть пагони підв’язувати не треба, що б не завалювалися на дітей», — Оксана Гайова, Вишгород

Декоративність саду і укриття троянд — чи можна поєднати?

Запит на декоративність саду в будь-яку пору року очевидний і особливо актуальний в безсніжні зими. Снігові пагорби, якщо вони є, в поєднанні з хвойними рослинами, графічними стовбурами, переплетінням гілок забезпечують декоративність зимового саду. Сніг прикриває все: і хитре, і нехитре укриття, в тому числі, забезпечуючи мальовничі зимові пейзажі. Більше нам нічого і не треба, хіба що ліхтарики для створення вечірніх акцентів, годівнички для птахів та інші милі дрібнички, які організують затишок і різдвяну казку на подвір’ї. А от, коли очі не мружаться від сніжинок, що виблискують на сонці, справа вимагає спланованого підходу.

Про те, які рослини в саду роблять його прекрасним і взимку, читайте в статті Зимова казка в саду.

Про декоративність саду і підхід до укриття троянд — кілька слів від нашої української ландшафтної дизайнерки Оксани Кухар, сади якої мають свій особливий характер, дуже часто трояндовий, красивий-красивий…

  • Пані Оксано, минулого року Ви дуже дбайливо підійшли до укриття троянд саду «Трояндарій в арках», що в Києві. Які враження після такого досвіду? Памятаю, Ви говорили, що будете переходити на легше укриття. Що робите цього сезону? Дуже цікаво почути Ваші думки!
  • Чим далі, тим більше уваги приділяю декоративності саду саме зимою, адже це до півроку, і бачити кутанки – антидекор. Сад має бути прекрасним весь час, а зимою —тим більше. Минулого року була аномально тепла зима. Цього року спробую менше вкривати троянди, де це можливо. У будь-якому разі я буду напоготові, якщо прийде -20 і треба буде кутати троянди в агротекстиль.»

На прикладі затишного не тільки за красою, а і за мікрокліматом саду «Палісадник або квітник, навіяний Англією» можемо спостерігати за процесом підготовки до зими. Виткі троянди не знімаються з опор – підстаховуються і обмотуються за потреби агротекстилем, очеретяними матами. Штамбові троянди теж не пригинаються, клаймбери, шраби прирізаються, але запас на промерзання залишається, листя зрізається, а сад обробляється від шкідників і хвороб.

Сад «Трояндарій в арках» готовий до зими. © Оксана Кухар

  • Дякуємо, Оксано, за цікавий досвід і прекрасні сади, якими ви ділитеся! Хай все пишається квітом і круглорічною красою!

І ще один момент, який застосовується в ландшафтному дизайні і який варто пригледіти і собі — посадка одного виду рослин масивами. І це стосується не тільки троянд, а і багаторічників, і цибулькових. По-перше, це справді, виглядає видовищно. Ряди ірисів, ряди півоній, декоративної цибулі, мікс трав і осінніх багаторічників, плями розкішних дельфініумів на фоні першої хвилі цвітіння троянд.

По-друге, посаджені таким чином рослини легше доглядати: обробляти, викопувати і закопувати назад, якщо це тюльпани, наприклад, і вкривати на зиму, якщо це троянди. І, основне, що так найшвидше досягається мета садівничого клопотання – розбиття красивого і зручного саду.

Післямова

Вкладати чи не вкладати, вкривати чи ні свої троянди вирішує кожен садівник сам. Як часто трапляється, спочатку він цього не робить, тоді робить, тоді знову ні – пече штоллени, різдвяні кекси, просочує лікером… І ну їх, ті троянди! І таке буває – і це нормально!))) Роздвоююсь! З однієї сторони хочеться закінчити серйозно, звернувши увагу, що саме визрівання пагонів троянд – найкраща готовність до зими, а це ціле життя до укриття, а вже тільки далі – задача їх зберегти. Та я таку «молитву» почула в «трояндових хащах» (ред. мається на уазі трояндова інтернет-спільнота) , що просто не можу вам не передати! З дозволу автора:

  • Боже, дай мені можливість ніколи не вкривати троянди!
  • А чого, – питає Бог, – ти, що лінива?
  • Бо скрізь закопані тюльпани, крокуси, іриси, ромашки та інша «лобуда». Немає куди колишки всунуть, тим більше, лутрасил застелить, все попріє під ним.
  • А, ну добре, не вкривай.
  • Амінь! )))

ЗЕЛЕНА САДИБА.

Про автора

admin administrator