Як зберегти живці винограду в холодильнику

Авторadmin

Як зберегти живці винограду в холодильнику

Як зберегти живці винограду до весни

Осінь – час, коли виноград віддає нам всі свої плоди. Але не варто забувати, що саме в цю пору необхідно заготовлювати і посадковий матеріал, який допоможе розмножити улюблена рослина на наступний рік. Кожен садівник повинен знати, як правильно зібрати живці, в яких умовах їх зберігати. Адже якість посадкового матеріалу залежить від цього безпосередньо. Щоб все зробити правильно, важливо пам’ятати один момент. Живці – це не сухі, а живі частини рослини. І ставитися до них треба відповідно.

Як заготовити живці восени

Про час заготівлі посадкового матеріалу садівники мають досить неоднозначна думка. Одні кажуть, що найкраще це робити до заморозків, тобто ще на початку осені. Інші вважають, що живці повинні пройти загартування низькими позитивними температурами і навіть невеликими заморозками. На їхню думку, лози потрібно нарізати в другій половині осені, але до настання морозів більше 100С.

Найбільш правильним буде вибір часу з урахуванням кліматичних умов місцевості і погоди. Важливо, щоб посадковий матеріал містив всі необхідні речовини, які допоможуть пережити зиму і добре вкоренитися після посадки навесні.

Що стосується вибору лоз, то тут все просто. Необхідно дотримуватися кількох нехитрих правил:

  • Вибирати необхідно сорти, які найбільш вам цікаві;
  • Гілки повинні бути плодові, а ось жирові і порослеві для живцювання не підходять;
  • Товщина лоз повинна досягати 0,5-1 см в діаметрі. Занадто тонкі гілки навряд чи переживуть зиму, а товсті жирують, вони для живців не придатні;
  • Довжина держака вимірюється кількістю нирок. Найкраще вибирати гілки, на яких є не менше 6 міжвузлів. Це дозволить навесні вкоротити лозу, вибравши саму здорову частину. Але для посадки винограду вистачає і держака з 3-4 нирками.

Як підготувати до зберігання

Вибравши чубуки по цим нехитрим рекомендаціям, потрібно їх зрізати, а потім очистити від листя, бічних пагонів і вусиків. Дуже важливо відразу зробити маркування. Готові очищені черешки розрізнити практично неможливо. Саме тому рекомендується згрупувати і зв’язати їх по сортам, а потім прикріпить етикетку.

Зверніть увагу! Мітки на держаках потрібно робити не з паперового матеріалу. Справа в тому, що паперові етикетки можуть стати причиною поширення гнилі або цвілі. Найкраще використовувати тверді синтетичні матеріали, наприклад, пластик або фольгу.

Посадковий матеріал потрібно відправити в місце зберігання якомога раніше. Якщо такої можливості немає, тоді необхідно живці прикопати або хоча б звернути в пакет з поліетилену. Щоб лози не зіпсувати і не втратити посадковий матеріал на наступний рік, обробити його рекомендується протягом першої доби після заготовки. Це забезпечить мінімальну втрату вологи. Якщо живці встигнуть втратити до 20% міститься в них води до посадки, то прижитися вони вже не зможуть.

Ще один момент, про який не можна забувати – запобігання грибків. Найчастіше використовують мідний або залізний купорос (розчин 3%). Цією речовиною рослини омивають або просто оббризкують. І тільки коли живці обсохнуть, їх можна запаковувати в поліетилен.

Способи зберігання живців винограду взимку

Відомо чимало способів зберігання живців до весни. Умовно їх можна розділити на дві категорії:

  • Ті, що передбачають ідеальне зберігання;
  • І ті, які реально використовувати вдома більшості садівників.

Перші способи передбачають точне дотримання температурного режиму і вологості. Дійсно, вчені довели, що зберігання посадкового матеріалу винограду при температурі + 0,40С забезпечує повне збереження в ньому всіх поживних речовин до весни. Але чи можливо так точно дотримуватися температуру?

Ще одна рекомендація фахівців – зберігати живці в льохах, загорнувши їх в пакети з вологою тирсою хвойних дерев. Вологість останніх необхідно постійно контролювати. Знову ж, далеко не у всіх є свій льох, не кажучи вже про можливість дістати потрібні тирсу і підтримувати правильну вологість.

Зберігання в домашніх умовах в холодильнику

Але, на щастя, зберегти посадковий матеріал цілком реально і в домашніх умовах. Більшість досвідчених садівників на практиці навчилися це робити, домагаючись в результаті відмінної приживлюваності лоз. Найпростіший спосіб – зберігання в побутовому холодильнику. Звичайно, в нього не влізе багато живців. Хіба що у вас є вдома старий холодильник, який можна використовувати виключно для зберігання лоз. В іншому випадку вибирайте живці, необхідні для зелених саджанців або ж щеплень навесні.

Лози потрібно звернути спочатку в тканину, змочену розчином купоросу. Потім їх поміщають в пакети з поліетилену і кладуть на середню полицю в холодильнику. Перевіряти матеріал рекомендується не рідше, ніж раз на місяць. Якщо чубуки занадто висохнуть, їх необхідно зволожити, а якщо на них з’явиться цвіль, то її потрібно витерти і обробити лози розчином купоросу.

Увага! Побутові холодильники не завжди зберігають потрібну температуру. Тому важливо на кілька днів помістити в нього градусник, щоб точно знати, яка температура в ньому зберігається, і при необхідності відкоригувати її.

Зберігання живців в підвалі

При наявності льоху набагато простіше зберегти велику кількість матеріалу. За температурою в підвалі теж потрібно стежити. Живці будуть придатні, якщо їх зберігати при плюсовій температурі, але не вище 80С. Пам’ятайте, чим вище температура, тим вище повинна бути вологість повітря.

Як вже говорилося, в льох чубуки кладуть в пакетах з вологою тирсою або піском. Цей спосіб дуже хороший. Періодично пакети потрібно відкривати і перевіряти, чи не з’явилася цвіль, або не пересохло чи тирса (пісок). Якщо це сталося, вживаються всі необхідні заходи для повернення їх в нормальний стан.

Розмноження винограду живцями, відводками, зеленими живцями

Зберігання в землі

Цей спосіб найчастіше використовують дачники при відсутності льоху або занадто великій кількості посадкового матеріалу. Зберегти живці можна просто в землі на своїй ділянці. Для цього доведеться витратити трохи зусиль і мінімум коштів.

Заготовлені чубуки укладають в траншею. Але дуже важливо правильно вибрати місце під поглиблення. Найбільше підходять ділянки, які перебувають на невеликій височині. Це дозволить уникнути застою води навесні, коли сніг почне інтенсивно танути. Якщо живці виявляться в калюжі, вони пропадуть. На більш-менш рівних ділянках рекомендується біля місця зберігання лоз зробити канавки для відводу води в бік природного ухилу.

Розмір траншеї повинен відповідати кількості живців. Чим їх більше, тим ширше або довше потрібна яма. А ось глибину рекомендується робити не більше 50 см. Перед укладанням посадкового матеріалу його потрібно впорядкувати і подбати про якісних етикетках, які зможуть зберегти інформацію у вологій землі.

На дно траншеї рекомендується насипати піску вологого, але не дуже мокрого. Цей шар повинен становити до 5 см. На нього викладаються виноградні чубуки. Пучки лоз потрібно класти щільно один до одного. Зверху знову насипається пісок, шаром приблизно в 7-8 см. Він також повинен бути в міру вологим. Самий верхній шар – 25-30 см землі, викопаної з траншеї. Цей спосіб дуже простий і зручний.

Зверніть увагу! При такому зберіганні не можна упаковувати живці в поліетиленові мішки або пакети. Так посадковий матеріал просто згниє.

Правильне зберігання живців і саджанців взимку: відео

Чому жовтіють і сохнуть листя винограду?

Підготовка живців до вкорінення навесні

Після вилучення посадкового матеріалу дуже важливо перевірити його придатність. На вибіркових лозах робляться поздовжні надрізи очок. Якщо вони мають зелений колір, то лози живі і якісні. Якщо ж темний бурий або чорний, тоді живці втратили свою життєздатність.

Зрізи на держаках рекомендується оновити. Найкраще робити їх косими. Цей захід дозволяє поліпшити утворення коренів. Крім того, підготовка живців до посадки може включати такі процедури:

  • Вимочування. У талу, джерельну або дощову воду опускається 2/3 довжини лоз і витримується 2-3 діб. Якщо матеріал для посадки сильно пересушити, період вимочування збільшується на кілька днів.
  • Борознування. На нижній частині живця наносять невеликі рани за допомогою гострого ножа або спеціальних інструментів.
  • Кільчеваніе. Це витяг живців в різних температурах. Верхня частина поміщається, наприклад, в траншею, вона повинна бути більш охолодженої. Нижня частина живців при цьому залишається зверху, в теплі. Такі траншеї роблять, наприклад, в парниках.
  • Стратифікація. Чубуки витримують при температурі 20-250С. Вони прокидаються і можна відібрати ті, у яких очі хороші, здорові.
  • Стимулятори. Лози обробляють спеціальними речовинами, які сприяють укоріненню рослин.

Що робити, якщо лоза виноградного соку не визріла

Заготівля живців винограду – справа досить непроста. Але, як то кажуть, очі бояться, а руки роблять. Якщо бути уважним і зробити все правильно, то навесні можна отримати відмінний матеріал для посадки і розмножити свої улюблені сорти винограду.

Новости

Цена гидроизоляции крыши Во-1-х, этот комплекс действий защищает сооружение от разрушительного воздействия осадков. Без гидроизоляции в строении возникают протечки (а гидроизолирующее покрытие держит воду даже при резких перепадах

Гидроизоляция пола в ванной Процесс выполнения гидроизоляции Гидроизоляционный раствор следует наносить в 2 этапа: первый слой раствора следует нанести на пол, а через 4-6 часов второй . Как правило, выполняется она специальными

Гидроизоляционная пленка для кровли Основные разновидности пленочных гидроизоляционных материалов Для защиты крыши от негативного воздействия влаги, могут применяться следующие виды материалов: Именно мембраны считаются оптимальным выбором

Гидроизоляция пола перед стяжкой В повседневной жизни рано или поздно все сталкиваются с «несанкционированным» проникновением воды из или в помещения проживания. Мы топим, нас топят, или в своем доме на первом этаже появляются непредусмотренные

Гидроизоляционная пленка: Что это, какие бывают пленки, инструкция по монтажу, цены за рулон Гидроизоляционная пленка – это материал, который используется для защиты здания от влаги, конденсата и атмосферных осадков. Позволяет существенно продлить эксплуатацию не только здания, но и его основных

Организация кровельного пирога – пароизоляция, утепление, гидроизоляция кровли Принципиально увидеть, что, беря во внимание подобные тенденции, строй компании сразу строят новые дома с мансардой жилого плана, но и обладатели уже построенных особняков также хотят переоборудовать

Обмазочная гидроизоляция для бетона: виды, требование и применение Задачей строительства является не просто построить здание, но и защитить поверхности от проникновения воды. Фундамент, подвал, полы, крыша всегда соприкасаются с водой. Защиты требуют не только места,

Пароизоляция и гидроизоляция: отличие и назначение Каждому человеку хочется, чтобы условия проживания в доме были одинаково комфортны как в летний зной, так и в зимнюю стужу. Но что нужно, чтобы создать в доме благоприятную атмосферу? Конечно же, в условиях

Мастика гидроизоляционная: история появления, многообразие видов Нет необходимости говорить, что гидроизоляция продлевает срок эксплуатации конструктивных элементов зданий и сооружений. Видов защиты от проникновения влаги большое количество. Нас же в этой статье

Гидроизоляция стен от фундамента: материалы, правила Так как фундамент является основой всего дома, то особое внимание необходимо уделить его гидроизоляции. Она будет надежно защищать строение от попадания внутрь как грунтовых вод, так и поверхностных вод

Як зберігати живці (чубуки, саджанці) винограду взимку до весни

Розмноження винограду в домашніх умовах чубуками – поширене захід. Матеріал для посадки рослини в майбутньому році є живцями товщиною з олівець. Довжина його варіюється від 50 – 60 до 70 см. Саджанець вважається якісним при наявності 3 – 4 міцних нирок. Розглянемо, як зберегти живці винограду взимку, щоб до початку теплого сезону вони були здатними до розмноження культури.

Коли краще заготовлювати живці?

Люди, далекі від розведення винограду, вважають, що найкраще нарізати чубуки навесні. Але ця думка помилкова, оскільки до наступного року матеріал просто згниє чи засохне. Якщо ж зрізаний держак відразу вставити в землю, не давши йому перезимувати в потрібних для зберігання умовах, він швидко засохне і навіть не пустить коріння. Крім того, на «прооперованої» лозі залишиться рана, яка стане воротами для вторгнення збудників хвороб винограду. Виходить, що краще зберегти зрізані восени живці, ніж зіпсувати матеріал і даром витратити час.

Заготівлею пагонів займаються в жовтні, коли процеси вегетації і сокоруху у чагарників припиняються. Зрізи за зиму заживають, а травмовані судини камбію – закупорюються. До початку весни рослини відновлюються, і дачник може не боятися за їх інфікування.

Черешки нарізають з здорових і зрілих лоз-одноліток. Готовність рослини до розмноження перевіряють двома способами:

  1. Вигин гілки. Досить розвинена гілка видає легке потріскування.
  2. Йодова обробка зрізу. Держак зрізають, а колишнє місце його знаходження змащують йодом. Якщо лоза зріла, зріз швидко чорніє.

Занадто тонкі або товсті пагони для розмноження не використовують. Такий посадковий матеріал вважається неякісним. Оптимально нарізати живці із середньої частини пагона, яка за літо встигла накопичити запаси корисних речовин для зимівлі в природних умовах. Товщина пагонів повинна становити 5 – 8 мм. При дотриманні всіх умов заготівлі виноградних живців шанси на швидке укорінення і приживлюваність молодняку ​​значно зростають.

Умови для зберігання цибухів

Щоб чубуки нормально перенесли зберігання в зимовий період, дачник повинен створити для них такі умови:

  • Недоступність для гризунів.
  • Високий рівень вологості – до 90%.
  • Температура повітря в приміщенні – від 1 до 4 градусів тепла.

Якщо лоза під майбутню посадку заготовлюється в великій кількості, можна обійтися звичайним підвалом. Температура там завжди однакова, але господар повинен подбати про захист пагонів від шкідників. Періодично в льох потрібно навідуватися і зволожувати, провітрювати і оглядати черешки на предмет псування.

Підготовка живців винограду до зберігання полягає в декількох заходах. Найбільш важливим з них є забезпечення матеріалу достатньою кількістю вологи. У зрізаної лози концентрація води різко падає. Якщо держак втратить близько 20% вологи, повноцінним саджанцем він стати не зможе. Допускати цього не можна, значить, перенести заготовлений матеріал в сховище потрібно якомога швидше. Навіть якщо черешок пролежить під кущем один день, частка зневоднення складе 2 – 3%.

Свіжі чубуки вимочувати не потрібно. Але незначна вимочкі все ж допускається. Щоб нирки не задихнулися, а сировину не загнили, лозу поміщають в чисту свіжу воду (ідеально – джерельну). Лежати у воді черешки можуть від 2 – 3 годин до декількох днів.

Від шкідників і можливих хвороб пагони захищають шляхом обробки мідним або залізним купоросом (3% -ний концентрат). Потім лозу ставлять в поліетиленові пакети так, щоб виглядала верхівка. Окремі екземпляри пов’язують пучками і прибирають живці в відповідне приміщення.

Які місця існують для зберігання живців?

Де і як зберегти саджанці винограду до весни? Напевно це питання вже дозрів в голові читача. Фахівці рекомендують використовувати для цієї мети найпростіші місця – холодильник, льох або траншею.

Зберігання цибухів в холодильнику

Якщо кількість живців невелике, а довжина їх досягає півметра, можна зберегти виноград до весни в побутовому холодильнику. Центральні полички агрегату розміщують так, щоб утворилася ніша. Відстань між полицями повинна становити не менше 10 см.

На зберігання в холодильник лозу відправляють не в поліетиленовому мішку, а в тонкої тканини або марлі, попередньо просоченої розчином купоросу. Згорток додатково обертають целофаном і кладуть на холодильну полку. Раз на місяць вміст пакета переглядають і в міру потреби зволожують і протирають купоросом.

Підвал або льох

Якщо ви не знаєте, як зберігати живці в підвалі, просто покладіть їх у мішки з щільного поліетилену і розмістіть на полиці. Навідуйтеся до них раз на місяць і контролюйте якість. Підсохлі пагони зволожуйте, запліснявілі – виправляйте дрантям, вимоченої 3% розчином мідного купоросу. Готуйте препарат з розрахунку 1 ч. Л. на склянку води.

Якщо є можливість роздобути пісок або хвойну тирсу – відмінно. Насипте їх в пакети і вставте чубуки. Тирса накопичать вуглекислий газ. Ця речовина небезпечно для збудників хвороб винограду. Також його присутність знижує витрату вуглеводів саджанцями. Тирса і пісок повинні мати помірну вологість. Надлишкова волога шкодить посадкового матеріалу.

Як зберігати живці в траншеї

Для збереження виноградних саджанців до весни деякі дачники риють траншею глибиною на 1 багнет лопати. Канаву копають там, де не застоюється вода. Чубуки в даному випадку не обмотують плівкою, інакше вони згниють. Їх відразу кладуть в рів і засипають ґрунтом.

У лютому-березні перезимували матеріал витягають зі сховища і оглядають. Придатними до подальшої посадки вважають живці, свіжий зріз яких показує зелений колір. Кора повинна бути гладкою і не відшаровується. Цвіль стирають з пагонів чистої м’якої тканини. Неякісне сировину відбраковують. Добре збережені екземпляри готують до посадки у відкритий грунт.

Про автора

admin administrator