Як зберігати зібране насіння

Авторadmin

Як зберігати зібране насіння

Як правильно зберігати насіння?

Всі городники коли-небудь зберігали насіння, що залишилося на зиму для подальшого сезону. А з настанням весни з нетерпінням його сіяли й чекали появи паростків. Потім чекали ще трохи й нарешті розуміли, що збережене насіння виявилося марним. В результаті городній сезон починається з невтішної ноти та з помітним відставанням від графіка.

Як правильно зберігати насіння овочів (огірків, помідорів, перцю, дині, кропу і т.д.) а також квітів в домашніх умовах і скільки можна зберігати насіння, пропонуємо прочитати в даній статті.

  1. Фактори, що впливають на зберігання насіння
  2. Як зберігати насіння
  3. Як зберігати насіння огірків
  4. Як зберігати насіння помідор
  5. Як зберігати насіння перцю
  6. Як зберігати насіння дині
  7. Як зберігати насіння кропу
  8. Як зберігати насіння часнику
  9. Де зберігати насіння
  10. Скільки зберігають насіння
  11. Скільки років можна зберігати насіння овочів
  12. Скільки часу можна зберігати насіння квітів

Фактори, що впливають на зберігання насіння

Як і вся органіка, насіння з часом руйнуються. Ще в школі на біології ми вивчали основні три частини насінини:

  • насіннєва оболонка (зовнішня тверда оболонка насіння);
  • зародок рослини;
  • ендосперм (джерело їжі для зародка рослини).

Сама рослина перебуває в сплячому стані у своїй твердій зовнішній оболонці. При неправильному зберіганні рослині буде важко, так би мовити, «спати», і вона може спробувати прорости.

Збереження сну рослини важливо, але навіть в цьому випадку ендосперм буде поступово руйнуватися, як і будь-який інший харчовий продукт. В основному він складається з крохмалю, а він зберігається досить довго, але навіть і він з часом розкладається. Крім того, деяке насіння багате маслами, а масло теж може зіпсуватися. Найчастіше це насіння з найкоротшим терміном життєздатності.

Умови, необхідні для гарного зберігання насіння, прямо протилежні тим, які необхідні для гарного проростання. Проростання відбувається, коли вода і кисень присутні при сприятливій температурі. Коли вологість насіння і температура зберігання низькі, присутність кисню не впливає на довголіття насіння.

Давайте розглянемо детальніше фактори, які впливають на схожість насіння.

Освітлення

Сонячне світло — ворог при зберіганні багатьох органічних продуктів. Це дуже важливо для насіння, тому що світло пробуджує крихітні рослини всередині насінини. Тому дуже важливо тримати насіння в темряві якомога довше. Непрозорі контейнери дуже допомагають, але, якщо у вас немає непрозорих контейнерів, насіння можна зберігати в темному приміщенні, щоб максимально запобігти попаданню світла.

Вологість

Ґрунт — це більше, ніж просто джерело живлення для рослин. Це також те, що утримує воду прямо біля коріння рослини, щоб воно могло харчуватися.
Не дивно, що волога сприяє проростанню насіння. Зрештою, коли насіння перебуває нижче поверхні ґрунту, світло може не проникати так далеко, але вода там обов’язково буде.

Зайва вологість може привести до розм’якшення зовнішньої стінки насіння, через що воно загниває.

Якщо насіння було зібране самостійно, потрібно повністю упевнитися, що воно висохло. По-перше, ніколи не збирайте насіння відразу після дощу, а дочекайтеся поки воно висохне на рослині. По-друге, після збору насіння потрібно ще досушити на сонці або іншим зручним способом.

Температура

На ряду з вологістю, температура ґрунту є сигналом для насіння про те, що прийшов час проростання. Але насіння не знає різниці між посадкою в хороший ґрунт і зберіганням в паперовому пакеті.

Оскільки більшість рослин проростають при температурі вище +15°C, зберігання у більш прохолодному середовищі повинно запобігти проростанню насіння.

Як зберігати насіння

Насіння потрібно зберігати в паперових або фольгованих пакетах, сірникових коробках або будь-якій зручній тарі. Пакети можна помістити в банки або контейнери. На пакетах з насінням потрібно обов’язково написати назву культури, сорту, а також дату збору посівного матеріалу, бо до весни наступного року легко забути подробиці.

Порада. Створіть собі каталог з насіння. Розкладіть пакетики в контейнери по культурах і термінах придатності. Тоді в наступному році, Вам не потрібно буде проводити додаткову ревізію насіння і відразу приступити до посіву.

Невелика кількість силікагелевого осушувача, доданого в кожен контейнер, вбере вологу з повітря і допоможе зберегти насіння сухим. Пакетик з силікагелем зазвичай вкладають в коробку для взуття, а також його можна придбати в спеціальних магазинах.

Також в якості осушувача часто використовують сухе молоко. Оберніть 1-2 столові ложки сухого молока в шматок марлі або серветку і перенесіть його в місткість, де буде зберігатися насіння. Такий осушувач буде поглинати зайву вологу з повітря близько шести місяців.

Як зберігати насіння огірків

Для того, щоб зберегти посівний матеріал огірка, потрібно дотримуватися ряду умов. Перш за все насіння повинно бути добре висушеним. Зберігати його слід в герметичній упаковці: скляні та пластикові пляшки або паперові пакети.

Під час зберігання оптимальною вважається температура +5…+10°С. Тому якщо є можливість опустіть тару з посівним матеріалом в підвальне приміщення. Це дозволить зберегти високу схожість огірків на довгий період. Перед посівом насіння, які зберігалося, проведіть калібрування, дезінфекцію або обробіть стимуляторами росту (якщо насіння не було раніше обробленим).

Як зберігати насіння помідор

Для збереження насіння схожим якомога довше, потрібно дотримуватися ряду умов. У приміщенні, де зберігається посівний матеріал томату, температура повітря повинна триматись на рівні +10…+15°С. При такій температурі насіння буде знаходитись у стані спокою. Якщо в приміщенні бувають перепади температури, то посівний матеріал краще зберігати в холодильнику.

Крім температури важливим показником при зберіганні насіння є вологість повітря. Оптимальною вважається 30-40%, а максимальною вологістю – 55%. При підвищенні вологості в приміщенні посівний матеріал може запріти та запліснявіти, а при пересиханні насіння загине, тому зберігайте його якомога далі від обігрівача.

Ще важливо стежити за освітленням в місці, де лежить насіння, тому що світло стимулює проростання. Краще зберігати насіння томату в темному місці.

Як зберігати насіння перцю

Насіння перцю здатне зберігатися без втрат схожості від 2 до 5 років. Щоб якомога довше зберегти посівні якості насіння потрібно дотримуватися ряду умов. Як і в інших рослин на зниження проростання впливають вологість і температурний режим.

Насіння солодкого й гіркого перцю слід зберігати в прохолодному і сухому місці при температурі +10…+12°C в паперових пакетах. Слідкуйте за тим, щоб температура в приміщенні не падала до 0°С, оскільки насіння в таких умовах гине. Також підвищення температури може призвести до загибелі насіння.

Вологість повітря в місці, де зберігається насіння, повинна бути на рівні 55-60%. Важливо стежити за тим, щоб насіння не запріло і не пересохло під час зберігання, тому, що це знизить його схожість. Навесні перед посівом насіння слід пересортувати та при потребі обробити фунгіцидами.

Порада! Насіння гострого перцю при самостійному зборі можна не діставати зі стручка. Підвісьте плоди на нитку в сухому провітрюваному місці восени та при настанні весни вийміть з них насіння.

Як зберігати насіння дині

Тільки якісний посівний матеріал дині може дати високий урожай солодких плодів. Насіння, яке продається в професійних магазинах після збору проходить калібрування, сушіння і зберігається до покупки в спеціальних холодильних камерах. Деякі городники воліють збирати насіння самостійно, але, щоб вони не втратили схожість до наступного сезону, його потрібно правильно зберігати.

Насіння дині збирають зі стиглих плодів, ретельно промивають від м’якоті та розкладають тонким шаром у теплому провітрюваному приміщенні, де температура повітря не вище +35°С.

Після сушіння насіння фасують в паперові пакети або тканинні мішечки. Для тривалого зберігання його можна помістити в скляні пляшки або контейнери.

Оптимальна вологість повітря в приміщенні, де зберігається насіння дині, не повинна перевищувати 50-60%, а температура повітря – +14…+16°С. Підвищені вологість і температура можуть згубно позначитися на якості насіння і привести до запрівання.

Перед посівом насіння, заготовленого власноруч, потрібно провести перевірку на схожість, щоб розуміти, скільки слід висіяти для отримання бажаного врожаю.

Як зберігати насіння кропу

Для заготівлі насіння кропу до зберігання потрібно дочекатися, коли воно повністю висохне на рослині та стане бурим. Під час збору необхідно зрізати зонтики та розкласти в теплому добре вентильованому приміщенні.

Деякі городники рекомендують досушувати насіння в мікрохвильовій печі або духовці при 100°С. Звичайно ж насіння в такому разі просохне, але стане непридатним до посіву. Його можна буде тільки використовувати в їжу або для приготування відварів.

Оптимальною температурою для зберігання насіння є +8…+10°С, а вологість повинна бути на рівні – 50-60%.

Насіння кропу зберігаються на нижній полиці холодильника або в прохолодному приміщенні, де немає доступу до світла. Висушене насіння можна помістити в скляні банки, паперові пакети або тканинні мішечки. У щільно закритих місткостях насіння кропу краще не зберігати, оскільки воно може задихнутися і загинути.

Як зберігати насіння часнику

Насіння часнику або повітряні бульбочки потрібно зберігати в сухому темному місці при температурі не менше +18…+20°С. Посадковим матеріал упаковують в газету, складають у картонні коробки або ящики.

Є кілька методів зберігання насіння часнику. Важливо щоб воно не пересушувалось під час зберігання і не набралися зайвої вологи. Тому його часто зберігають у борошні або золі. При такому способі зола або борошно насипається в місткість шаром у 2-4 см, потім щільно викладається насіння часнику і знову засипається борошном або золою. Таким способом бульбочки треба зберігати в приміщенні з температурою не менше +20°С.

Для того, щоб повітряні бульбочки пройшли стратифікацію і швидко вступили в вегетацію в лютому їх можна пересипати в тканинний мішечок і закопати в сніг. Перед посівом таке насіння часнику потрібно просушити, перебрати та продезінфікувати в слабкому розчині марганцівки.

Де зберігати насіння

Місткості з насінням потрібно розмістити в сухому прохолодному місці, де немає вогкості. Це може бути верхня полиця в шафі на кухні або будь-який інший кімнаті при температурі не вище +20°С.

Також насіння можна зберігати в холодильнику на нижній полиці. При якій температурі можна зберігати насіння в холодильнику? Посівний матеріал потрібно зберігати при температурі 0+5°C. Але навіть найменші зміни температури, можуть знизити схожість насіння.

Приклад каталогу для зберігання насіння

Для тривалого зберігання, насіння можна заморожувати в морозильній камері. Для цього способу сухе насіння насипають в скляні банки й заморожують в морозилці при температурі -15°C і нижче. В такому випадку, перед посівом банку потрібно витягти з морозильної камери й залишити при кімнатній температурі на 12 годин. Це допоможе запобігти появі конденсату в банці. Потім місткість потрібно відкрити й потримати на повітрі кілька днів. Не розморожувати насіння більше ніж один раз, бо воно може повністю втратити життєздатність.

Яким би добрим не був спосіб з заморожуванням, в ньому все-таки є свої ризики. У разі, якщо морозилка зламається або буде відключено світло — насіння може втратити свою схожість.

Цікавий факт. У 1954 році археологами було знайдено насіння люпину арктичного, яке лежало біля річки понад 10 000 років в замерзлому стані. Вчені зберігали його в лабораторії протягом 12 років. І коли канадський ботанік вирішив їх проростити, з них виросли нормальні здорові рослини.

Заморожуванням займаються спеціальні банки насіння. У них насіння для зберігання піддається швидкому сухому заморожуванні. Також вони використовують великі морозильні камери, які відкриваються не частіше двох разів на рік, і величезні резервні генератори. Вдома у нас немає таких можливостей.

Важливо! Не зберігайте хімічно оброблене насіння разом з овочами або іншими харчовими продуктами.

Скільки зберігають насіння

У міру старіння насіння його схожість природним чином знижується. Все насіння залишатимуться життєздатними як мінімум протягом року, а правильне зберігання насіння може дозволити багатьом видам залишатися життєздатними ще довше.

Скільки років можна зберігати насіння овочів

Назва культури Строк зберігання, років
Кавун6-8
Баклажан4-5
Боби5-6
Горох5-6
Диня6-8
Кабачок6-8
Капуста (всі види)4-5
Кукурудза1-2
Цибуля3-4
Морква3-4
Огірок6-8
Пастернак1-2
Патисон6-8
Перець1-2
Петрушка3-4
Редис4-5
Редька4-5
Ріпа4-5
Рукола3-4
Буряк3-4
Селера3-4
Томат4-5
Гарбуз6-8
Кріп3-4
Квасоля5-6
Шпинат3-4
Щавель3-4

Скільки часу можна зберігати насіння квітів

Назва квітів Термін зберігання, років
Арктотіс, айстра, вербена, гацанія, геліхрізум, годеція, календула, кохія, наперстянка1-2
Агератум, віола, гайлардія, жоржина однорічна, дельфініум, іберис, дзвіночок, лобелія, соняшник декоративний, портулак, скабіоза, тютюн декоративний, хризантема, майорець2-3
Гвоздика, лаватера, ротики, мак декоративний, немезія, пенстемон, шток-троянда, ешшольція3-4
Чорнобривці, запашний горошок, космея, люпин, настурції, петунії, сальвія, сальпиглоссіс, шавлія4-5
Алиссум, бальзамін, волошки, левкой5-6
Амарант, целозія6-8

Чи варто сіяти прострочене насіння — вирішувати саме Вам. Те, що у нього вийшов термін придатності не означає, що воно не зійде, це скоріше означає про те, що відсоток схожості буде значно нижче. Але все-таки велика ймовірність того, що воно просто займе місце на грядці та ваш особистий час.

Порада: висипте прострочене насіння за будинок або в дикі ділянки саду або городу. Іноді воно дає урожай! Уявіть, яким сюрпризом для Вас виявляться овочі або квіти в несподіваному місці.

Незалежно від того, чи зберегли ви своє власне насіння з городу або придбали його, правильне зберігання дозволить вам зберегти посівний матеріал якомога довше.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Збір та зберігання насіння однорічників та цибулин весняних квітів

Кожен досвідчений або квітникар-початківець піклується про свою клумбу і щорічно висаджує однорічні рослини, щоб вони знову і знову прикрашали їхні ділянки. Одні квіти слід викопувати, інші вчасно збирати, оскільки це залежить від типу рослини, адже цибулинні знаходяться у землі, а ось насіннєві здатні велику кількість насіння віддати у спеціальних коробочках. То як правильно збирати насіння і зберігати до наступного сезону? Які тонкощі у викопуванні цибулин квітів, а також чим краще їх зберігати, давайте розбиратися.

Як правильно збирати насіння квітів

Безумовно, існують загальні правила, які слід дотримуватися при збиранні насіння, але кожна рослина – індивідуальна, тому є свої нюанси. Отже, що ж слід робити, щоб збирання насіння пройшло за всіма правилами.

  1. Збирати насіння слід виключно за сухої погоди, коли насіннєва коробочка стала повністю сухою.
  2. Також орієнтиром може стати поява гармата та суттєва зміна забарвлення насіння. Найчастіше вони набувають темніших відтінків: чорний, коричневий або більш шоколадний.
  3. Насіння слід збирати акуратно, щоб не розсипати його по ділянці.
  4. Після збору обов’язково кілька днів рекомендують просушити їх перед зануренням у ємність для зберігання.

Особливості збирання насіння у найпоширеніших однорічних квітів

Кожна рослина – індивідуальна, тому ознаки, правила та особливості цієї процедури злегка, але все ж таки відрізняються. Саме тому слід наголосити на найпоширеніших рослинах.

Петунії

Вважається, що найкращими бутонами, які обдарують відмінним насінням, стануть нижні, тому, коли коробочка набуде злегка жовтуватий відтінок і почне розкриватися, її слід акуратно і без додаткових пошкоджень відокремити від усієї рослини. Не переживайте, насіння вам вистачить, тому що в одній насіннєвій коробочці їх більш ніж достатньо. Насіння часто темне, нагадує чорний шоколад. Якщо через погодні умови ви зібрали коробочки не до кінця зрілими, їх можна залишити для просушування, але накривши марлею.

Чорнобривці або чорнобривці

У цих квітів після цвітіння днів через 40 можна збирати насіння за хорошої сухої погоди. Якщо за погодою намічаються дощі, зберіть їх раніше, оскільки саме це насіння дуже схило до загнивання, адже його дуже багато зібраних разом. Першою ознакою початку збору насіння – це в’янення коробочки, так як це природний маячок, що скоро слід збирати насіння. Після збору тонким шаром розкласти зерна на аркуші паперу в теплому і сухому місці. Після повного просушування слід зібрати і перемістити насіння на постійне зберігання.

Бальзамін

З цією рослиною слід бути дуже обережним, так як збирання насіння з одного боку відбувається за стандартною схемою, а з іншого – коробочки ніби лопаються при найменшому торканні, тому слід бути готовим до того, що відбувається. Сила «удару» значна, тому що насіння в одну мить не просто виявляється на підлозі, а у великому діаметрі розсіюється по території. Зібрати їх із землі можливо, але дуже клопітно, тим більше немає гарантій, що при ручному зборі ви не зашкодите їх. Тому для збирання насіння бальзаміну слід використовувати підручні матеріали, наприклад пластиковий стаканчик або обрізану пляшку, що допоможе зібрати все насіння.

Лобелія

Вирощування цієї квітки часто відбувається в контейнерах, тому збирання насіння полягає в перенесенні ємності на папір, а після опадання дуже дрібного насіння. Після закінчення процедури складіть папір і в ньому зберігайте насіння.

Арегатума та алісуму

Насіння у цих квітів також досить маленькі, тому найкраще, як тільки суцвіття почнуть в’янути, їх рекомендують зрізати з бутонами, щоб не зазнати втрат. Далі у зручну ємність зтрусіть усі суцвіття, і отримане насіння зберігайте, згідно з рекомендаціями.

Як і в чому правильно зберігати насіння?

Питання зберігання насіння завжди стоїть дуже гостро, тому що зібрати його не так складно, адже навіть якщо щось пішло не так, можна на наступному суцвітті уникнути помилок. Чого не можна сказати про зберігання, тому що при одній незначній помилці можуть постраждати всі ваші праці. Отже, пропонуємо основні правила зберігання насіння.

  1. Головна запорука успіху – щоб насіння не відволожилося.
  2. Місткість для зберігання повинна бути паперовою, для цього відмінно підійдуть згортки або конверти.
  3. Паперовим конвертам існує альтернатива – скляні чи жерстяні банки.
  4. Своїми руками багато квітникарів шиють із мішковини мішечки виключно для зберігання насіння.
  5. Обов’язково перевіряйте, щоб у створених умовах насінням не було спекотно, оскільки це призведе до запрівання та гниття.
  6. Як альтернативу, багато квітникарів розміщують ємності з насінням в холодильнику на овочевій полиці. Якщо ви не готові до експериментів, то темне і прохолодне місце стане відмінним варіантом.

Для чого слід викопувати цибулини квітів

Принцип зростання цибулинних квітів: з початку рослина всі сили віддає на розвиток рослина та її успішне цвітіння, а далі основну увагу переключається на утворення цибулини та її «діток», за допомогою яких відбувається розмноження. Після повної готовності до викопування цибулини рослина переходить у стан спокою, тоді цибулини не отримують жодної підтримки. Все б нічого, але хвороби та шкідники не дрімають, а з підвищеною силою починають атакувати цибулини. Також не маленької шкоди завдають перепади температури та підвищена вологість. Саме тому питання про доцільність саме щорічно викопувати цибулини, у багатьох квітникарів не стоїть.

Тюльпани, гладіолуси, нарциси, крокуси та гіацинти – це найпоширеніші цибулинні, які знайдуться практично у всіх, тому саме на них і посилатимемося в прикладах.

Як правильно викопувати цибулини квітів

  1. Викопувати рекомендують у суху погоду, особливо тюльпани.
  2. Не переживайте, якщо цибулина повністю огорнута у землі, адже це природний захист від пошкоджень.
  3. Процедуру викопування краще проводити вилами, оскільки існує мінімальна ймовірність пошкодження.
  4. У жодному разі не намагайтеся вирвати цибулини за квітконос!
  5. Корінь, квітконос та цибулина повинні залишитися в первісному вигляді, тому нічого міняти не потрібно
  6. Категорично заборонено обстукувати цибулини від ґрунту.
  7. Цибулини потребують попереднього просушування перед зануренням на зберігання. Як варіант можна використовувати покривало, яке слід розташувати в теплому, сухому і сонячному місці. Наприклад, для повного просушування тюльпану знадобиться кілька днів, гіацинту – тиждень, а ось нарцису – від двох до трьох тижнів.
  8. Не потрібно очищати цибулини, зберігання відбувається у первозданному вигляді.
  9. У ємності занурювати цибулини потрібно в один шар, максимум в два, і то з обережністю, оскільки є можливість загнивання.
  10. Виберіть собі час, щоб раз на тиждень заглядати до цибулин, щоб вчасно визначити уражених або хворих, щоб не дати проблемі повністю загубити посівний матеріал.

У чому і як правильно зберігати цибулини?

  • Зберігати цибулини рекомендують у натуральних ємностях, наприклад, у ящиках з-під фруктів. Вони можуть бути картонні або дерев’яні, з фанери або рейок – не важливо, тому що в натуральній ємності менша ймовірність загнивання.
  • Як альтернативу, можна використовувати колготи або панчохи, і просто наповнювати їх і підвішувати, як цибулю чи часник.
  • Рівень вологості приміщення, де зберігаються цибулини, не повинен бути підвищеним або занадто сухим. Найкращим варіантом стане середня вологість 50%.
  • Місце має бути обов’язково затіненим.
  • Температурні показники індивідуальні для рослин. Але загальне те, що для початку потрібно створити тепліші умови, а повноцінне зберігання проводиться у нижчих температурних показниках.
  • У приміщенні обов’язково має бути вентиляція. Як варіант можна регулярно провітрювати. Адже в іншому випадку, складно гарантувати безпеку цибулин, адже хвороби та шкідники не сплять. Також можливе передчасне зростання цибулин, що призведе до не дуже приємних наслідків.
  • Нагадуємо, перевіряти якість цибулин слід регулярно, не рідше ніж раз на тиждень, щоб вчасно запобігти поширенню недуги.

Насіння та цибулини – це посадковий матеріал найулюбленіших квітів, які обов’язково порадують буйним цвітінням наступного року, тому від правильності збирання та зберігання цього матеріалу безпосередньо залежить ваша клумба наступного року.

Про автора

admin administrator