Як зменшити біль при невралгії

Авторadmin

Як зменшити біль при невралгії

Міжреберна невралгія – симптоми, лікування, причини

Міжреберна невралгія або торакалгія має на увазі патологічний процес, що виникає внаслідок здавлення, запалення або подразнення міжреберних нервів. Захворювання викликає дуже сильні і болісні больові явища, які часто маскуються під симптоматику хвороб, що вражають органи і структури людського організму.

Саме слово невралгія в буквальному перекладі означає біль нерва. При невралгії больовий синдром поширюється по ходу нерва, роблячи вкрай болючими природні рухи грудної клітки «вдих-видих». Міжреберна невралгія – це симптом, який має конкретні причини. Симптоматика невралгії яскрава, але подібна вираженість клініки часто змушує думати про серйозні патології серця, шлунка і хребта, змушуючи лікаря йти по помилковому діагностичному шляху. Про міжреберну невралгію, симптоми і лікування цього синдрому наша стаття.

Причини виникнення міжреберної невралгії

Причини невралгії мають абсолютно різне походження. Рідкісною, але все ж можливою причиною міжреберної невралгії є патологічна зміна міжреберних нервів через пошкодження їх оболонок (демієлінізація нервів).

Травми, інтоксикація

Провокувати даний больовий симптом можуть мікротравми, травми та інтоксикації організму, як зовнішні (бактеріальні токсини, важкі метали, деякі медикаменти) так і внутрішні (внаслідок захворювань внутрішніх органів).

Інфекційні захворювання та патології хребта

Патології хребта та м’язово-зв’язкового апарату виступають основною причиною невралгії – остеохондроз, остеопороз, сколіоз, зміщення хребців, додаткові ребра, грижі міжхребцевих дисків, деформуючий спондильоз. М’язовий спазм і запалення міжреберних м’язів викликають здавлення міжреберних нервів і також провокують невралгічний симптомокомплекс. Ряд захворювань та інфекцій в підсумку може призвести до невралгії – полірадікулоневрит, розсіяний склероз, туберкульоз, ГРВІ, оперізувальний лишай, плеврит, аневризма аорти. Здавлення нервів пухлиноподібними утвореннями і склерозованими тканинами призводить до розвитку невралгії.

Інші фактори

Суттєву роль у розвитку невралгії мають загальні фактори, такі як зловживання алкоголю, зниження імунітету, хронічна втома, а також патології ендокринної системи (цукровий діабет, тиреотоксикоз), травного тракту внаслідок дефіциту вітаміну В (виразкова хвороба, гастрити, гепатити, коліти), хвороби серця і системи кровообігу (атеросклероз судин головного мозку, артеріальна гіпертонія, ревматизм, анемія).

Гормональні перебудови, вік

Певному ризику розвитку міжреберної невралгії піддані жінки в період менопаузи, коли виникає остеопороз на тлі гормональних змін, а також літні люди, у яких зазначаються вікові зміни тканин та органів.

Підсумовуючи, слід зазначити, що міжреберна невралгія вкрай рідко розвивається під дією єдиного чинника. Як правило, провокатором міжреберної невралгії виступає кілька причин, що діють одночасно або послідовно.

Симптоми міжреберної невралгії

Пацієнту, що має діагноз міжреберна невралгія, симптоми цього захворювання в буквальному розумінні отруюють життя, оскільки є вкрай болісними з першого прояву. Виникає больовий синдром вираженої інтенсивності, що розповсюджується по ходу міжреберних проміжків, тобто поширюється по ходу нерва. Інтенсивність больових відчуттів збільшується на вдиху, при рухах і поворотах тулуба, кашлі і голосній розмові. Пронизлива біль не припиняється у спокої і турбує хворого, посилюючись без всяких видимих причин. Тривалість больової атаки варіюється від декількох годин до декількох днів.

Відмітні особливості міжреберної невралгії, характерні для класичного перебігу захворювання:

  • больовий синдром відрізняється високою інтенсивністю, з відчуттям пекучого, сильного болю, порівняного з нирковою колькою;
  • пальпація міжреберного проміжку з ураженим нервом викликає різке посилення болю;
  • людина чітко відчуває рух болю по межреберному нерву та може показати поширення больовий хвилі;
  • шкіра над ділянкою ураження може повністю або частково втратити чутливість.

Вторинні симптоми невралгії даної локалізації:

  • підвищене потовиділення
  • гіперемія або блідість шкіри
  • скорочення окремих м’язових сегментів

При вищеописаній симптоматиці невралгії діагностика не представляє проблеми, але хвороба може маскуватися під інші діагнози завдяки своїй різноманітній больовій симптоматиці. Характер болю може бути ниючим, і навіть тупим, з періодичним посиленням або постійно присутнім больовим дискомфортом.

Крім типової локалізації в міжреберних проміжках, біль може віддавати в поперек, лопатку, серце і шлунок. Пояснюється це просто – міжреберні нерви мають невеликі відгалуження, які відходять до вищеперелічених органів і частин тіла.

Незважаючи на таке маскування, невралгічну біль все ж просто відрізнити від болю, пов’язаного з тією чи іншою патологією: при локалізації в області серця вона не буде зніматися нітрогліцерином, зате буде зменшуватися під дією седативних і заспокійливих медикаментів (корвалол, валідол, валокордин); при проектуванні болю в місці розташування шлунка не допоможуть спазмолітики.

Як відрізняється серцева біль від болю при невралгії? Больові відчуття при міжреберній невралгії постійні, посилюються при поворотах тіла, нахилі, глибокому вдиху, чханні, кашлі, при промацуванні ребер і проміжків між ними. При ІХС (стенокардії) біль виникає різко і проходить швидко, особливо при прийомі нітрогліцерину, болі в серці не посилюються при зміні положення або глибокому вдиху, найчастіше серцева біль супроводжується зміною АТ (зниженням або підвищенням) і порушенням ритмічності пульсу.

Лікування міжреберної невралгії

Необхідний обсяг лікувальних заходів призначається після обстеження хворого і підтвердження діагнозу.

Якщо причиною захворювання стало защемлення корінців спинномозкових нервів, то впоратися з невралгією може тільки лікування патології, що призвела до ущемлення – остеохондрозу, грижового утворення міжхребцевого диска та ін. Призначається специфічна медикаментозна терапія – нестероїдні та стероїдні знеболюючі препарати (в т.ч. у вигляді епідуральних ін’єкцій), міорелаксанти, лікувальний масаж і гімнастика, мануальна терапія. У важких випадках призначається витягування хребетного стовпа або хірургічна корекція виявлених патологій.

При вірусної етіології невралгії (оперізувальний лишай, ГРВІ) призначається специфічне противірусне лікування з обов’язковим застосуванням імуностимулюючої терапії.

Загальні терапевтичні заходи

При сильних больових проявах хворому призначається строгий постільний режим з перебуванням на твердій поверхні і максимальної іммобілізацією – виключення різких рухів, що провокують біль.

Для купірування болю прописуються знеболюючі засоби (анальгін, спазган та інші), а також новокаїнові і лідокаїнові блокади, які дозволяють на місцевому рівні знеболити запалену ділянку.

Медикаментозне лікування міжреберної невралгії полягає в прийомі протизапальних препаратів в таблетках (вольтарен, целебрекс, індометацин), вони застосовуються для зняття запалення в ураженій області (див. усі НПЗЗ в таблетках і уколах від болю в спині). Призначаються міорелаксанти (сирдалуд, тизанідин, баклофен) для зняття м’язового спазму і вітаміни групи В, без яких неможливе нормальне функціонування нервової тканини.

Для зменшення больового синдрому також використовуються фізіотерапевтичні прийоми:

  • УВЧ
  • іонофорез з новокаїном
  • рефлексотерапія з дією на особливі зони шкірного покриву, що відповідають за чутливість міжреберних нервів
  • голковколювання
  • вакуумна терапія
  • фармакопунктура з введенням ліків в акупунктурні точки
  • магнітотерапія та лікування лазером

У комплексі терапевтичних заходів не останнє місце відіграє місцеве лікування – креми і мазі з знеболюючим і протизапальним ефектом надають розслаблюючу і зігріваючу дію і побічно знижують больовий поріг чутливості (див. мазі від болю в спині). Добре в цьому плані зарекомендували себе місцеві препарати, що містять отрути деяких комах.

Лікування міжреберної невралгії народними засобами

  • Внутрішньо рекомендується приймати відвар ромашки аптечної; настій лікарської суміші з листя меліси, меду, шкірок апельсина і настоянки валеріани; настій квіток безсмертника; відвар барбарису.
  • Для місцевого застосування на уражені ділянки використовується сік чорної редьки або сік хріну. Добре допомагають компреси на основі розпареного насіння льону.
  • Швидко зменшити біль допомагає кімнатна герань, листком якою натирають болючу ділянку і загортають уражену область вовняною хусткою.
  • Зняти напругу і зменшити біль допомагають шавлієві ванни з морською сіллю.
  • Для профілактики хронітизації невралгії важливо виключити дію шкідливих супутніх чинників, таких як психоемоційне перенапруження, важкі фізичні навантаження, зловживання алкоголем, а також пролікувати наявні захворювання нервової системи, систем і органів та ін.

Раннє звернення до фахівців допомагає швидко і ефективно пролікувати міжреберну невралгію, симптоми якої слід відрізнити від інших захворювань і виключити можливість переходу патології в стадію хронічного перебігу.

Що таке невралгія та як її лікувати

Невралгія з’являється через хронічну хворобу нирок, цукровий діабет, інфекції: оперізувального лишаю, ВІЛ або СНІД, хвороби Лайма, сифілісу, тиску на нерви кістками, зв’язками, кровоносними судинами, пухлинами. Але в багатьох випадках причина невралгії невідома.

Найчастіші типи невралгії – невралгія трійчастого нерва і постгерпетична, яка виникає після оперізувального лишаю. Найбільш сприйнятливі до невралгії літні люди, але цей стан може виникати у людей будь-якого віку.

  • підвищена чутливість шкіри уздовж пошкодженого нерва. Тому будь-який дотик або тиск відчувається як біль;
  • гострий або колючий біль в одному і тому ж місці, який виникає і зникає, або постійний і пекучий біль, який може посилюватися;
  • слабкість або повний параліч м’язів, які живить нерв.

Лікування невралгії

Потрібно звернутися до невролога, якщо турбує сильний біль і при цьому безрецептурні знеболювальні не допомагають, або якщо у вас є симптоми оперізувального лишаю.

Лікар призначає уколи знеболювальних, антидепресанти, протисудомні препарати.

Інші методи лікування:

  • блокада нервів;
  • лікувальна фізкультура при деяких типах невралгії, особливо постгерпетичній;
  • процедури для зменшення чутливості нерва, наприклад абляция струмами високої частоти, через яку порушується проведення больових імпульсів в уражених нервах або нервових вузлах;
  • операція, щоб зняти тиск на нерв.

Важливо! Цей матеріал має винятково загальноінформаційний характер і не може бути основою для встановлення діагнозу або медичних висновків. Публікації на сайті засновані на останніх актуальних і науково обґрунтованих дослідженнях у сфері медицини. Але якщо Вам потрібні встановлення діагнозу або медична консультація, обов’язково зверніться до лікаря.

Міжреберна невралгія: симптоми, як при інфаркті міокарда

Закололо у серці? Турбує виражений біль у грудях, який посилюється при рухах спини? Так може проявлятися інфаркт міокарда, проте не у всіх випадках. Іноді такі больові відчуття вказують на міжреберну невралгію. Це – не захворювання, а клінічний синдром, однак він також вимагає лікування.

Міжреберна невралгія – це невропатичний біль, викликаний ушкодженням, перетисканням або запаленням міжреберних нервів (тих, які виходять зі спинного мозку і пролягають трохи нижче ребер). Зазвичай такий біль зосереджується у плечах, поширюючись у стінки грудної клітки та верхню частину тулуба.

Як проявляється

Міжреберна невралгія проявляється передусім болем у ребрах. Люди, які страждають на цей тип болю, описують його по-різному. Одні кажуть, що він колючий і різкий, інші – що тупий та пекучий. Ще хтось порівнює його з корчами.

Біль може “розливатися” по всій грудній клітці або поширюватися зі спини у напрямку до грудей. Іноді людина може відчувати біль по всій довжині ребер. Напади болю є переважно епізодичними і нерідко посилюються під час фізичної активності, зокрема підйому предметів, поворотів і скручувань тулуба, кашлю, чхання та сміху.

Також цей клінічний синдром може проявлятися:

  • болем у животі;
  • лихоманкою;
  • свербежем;
  • онімінням;
  • поколюванням;
  • обмеженням рухливості верхньої частини спини;
  • болем у руках з подальшим переходом на плечі.

Коли звертатися до лікаря

Міжреберна невралгія може супроводжуватися сильним, виснажливим болем та утрудненим диханням. Якщо біль локалізується у грудній клітці або ділянках, які до неї прилягають, це може бути ознакою стану, який вимагає надання пацієнту невідкладної медичної допомоги, зокрема інфаркту міокарда.

Якщо відчули біль у ділянці серця, зверніться до лікаря / Фото Unsplash

Міжреберна невралгія має схожі симптоми із такими серйозними станами, як компресійні переломи хребців, наприклад, уражених остеопорозом, ушкодження серця або легенів, плеврит (запалення плеври), реберний хондрит, пухлини та тромбоемболія легеневої артерії.

Увага! Якщо ви або хтось із ваших близьких скаржиться на сильний біль, який виник раптово, якомога швидше зверніться по фахову допомогу!

Інші ознаки, які сигналізують про загрозу життю людини:

  • біль у грудях, який поширюється у ліву руку, плече, охоплює цілу спину, віддає у щелепу;
  • відчуття тиску у грудній клітці;
  • викашлювання/відхаркування жовто-зеленого слизу;
  • прискорене неритмічне серцебиття або відчуття тріпотіння у грудях;
  • задишка, неможливість вдихнути повітря на повні груди;
  • сильний біль у животі або грудях (при диханні чи кашлі);
  • дезорієнтація, запаморочення, втрата свідомості.

Чому виникає міжреберна невралгія

Як правило, цей клінічний синдром є результатом:

  • травмування грудної клітки (наприклад, її забою чи перелому ребер);
  • ускладнення, яке виникло внаслідок хірургічного втручання, що передбачало відкриття грудної клітки;
  • вірусних інфекцій, таких як герпес чи оперізуючий лишай;
  • защемлення міжреберного нерва;
  • невриту (запалення нерва або групи нервів);
  • доброякісних або злоякісних пухлин живота чи грудної клітки, яка чинить тиск на міжреберні нерви;
  • натягнутості або напруженості м’язів спини або грудної клітки;
  • вагітності (рідко).

Іноді міжреберна невралгія не має очевидної причини. Якщо лікар не зможе встановити точної причини вашого стану, діагностує у вас ідіопатичну міжреберну невралгію. Термін “ідіопатичний” використовується на позначення патологічних станів, причина яких не піддається ідентифікації.

Чинники ризику

Існує кілька факторів, які підвищують ймовірність виникнення міжреберної невралгії. До них належать:

  • інфікування вірусом Varicella-zoster (збудником вітряної віспи та оперізуючого лишаю);
  • заняття швидкісними або контактними видами спорту, такими як катання на лижах або сноуборді, футбол чи боротьба;
  • небезпечне водіння, яке збільшує ризик дорожньо-транспортних пригод і, відповідно, травматизації міжреберних нервів та ребер;
  • патологічні стани, які викликають системне запалення, у тому числі артрит (запалення суглобів).

Як діагностують міжреберну невралгію

Більшість людей, які страждають на міжреберну невралгію не зволікають із зверненням до лікаря, оскільки вважають, що у них трапився серцевий напад або ж виникли інші проблеми зі серцем.

Фізичний огляд є важливою складовою діагностики міжреберної невралгії. Він передбачає огляд ділянок, де розташовуються міжреберні нерви. Неприємні відчуття, які виникають у результаті легкого натискання, допоможуть оцінити ступінь болю.

Лікар може також провести додаткові обстеження, що дозволить виключити інші можливі причини болю у грудній стінці, ребрах чи спині (наприклад, захворювання легень або серцево-судинні захворювання):

  • рентген грудної клітки. Це дослідження може допомогти віднайти джерело болю (за умови, що воно, звісно, дислокується в обстежуваній ділянці), а також виявити захворювання кісток, серця чи легень;
  • тест на швидкість нервової провідності, який дозволяє визначити величину ушкодження та дисфункції нервів;
  • електроміографію, з допомогою якої можна оцінити м’язову тканину та нейрони, які нею управляють;
  • ультразвукове дослідження опорно-рухового апарату, яке передбачає візуалізацію глибшу, ніж ту, яку забезпечують традиційні рентгенівські промені та інші подібні дослідження.

Якщо у вас є фактори ризику розвитку хвороб серця та судин (артеріальна гіпертензія, діабет, тютюнокуріння або обтяжений сімейний анамнез), лікар може запропонувати ваш перевірити стан здоров’я серця, зокрема пройти:

  • навантажувальне стрес-тестування (його також називають “біговою доріжкою”) допоможе лікареві з’ясувати, наскільки ваше серце ефективно справляється із навантаженнями. Оскільки організм працює інтенсивніше, він потребує більше кисню, а тому серце, відповідно, повинно перекачувати більше крові. Мета стрес-тесту – дослідити, чи погіршується кровопостачання артерій, які забезпечують роботу серця;
  • електрокардіограму – просте, безболісне вимірювання електричної активності серця;
  • ехокардіографію – дослідження відбувається із застосовуванням звукових хвиль, які дозволяють отримати поточні зображення серця і з’ясувати, як функціонує серце та його клапани;
  • морфологію крові – аналіз, який дозволяє виміряти рівень серцевих маркерів. Якщо він – підвищений, це може свідчити про проблеми зі серцем.

Як лікують міжреберну невралгію

Лікування міжреберної невралгії залежить від основної причини її виникнення. В окремих випадках симптоми можуть зникати і без лікування.

Лікарі призначають знеболювальні анальгетики при невралгії / Фото Unsplash

Якщо міжреберна невралгія розвинулася як ускладнення після торакотомії (хірургічного втручання, що супроводжується відкриттям грудної клітки), лікарі, як правило, призначають відповідні знеболюючі анальгетики, у тому числі:

  • опіоїди;
  • ліки для місцевого застосування, такі як капсаїцин;
  • протисудомні препарати;
  • нестероїдні протизапальні засоби, які зменшують запалення і біль;
  • черезшкірну електричну стимуляцію нерва;
  • трицикліки, селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну або селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну та норадреналіну.

Якщо міжреберна невралгія людини обумовлена оперізуючим лишаєм, лікарі призначають препарати для ліквідації цієї інфекції:

  • системні кортикостероїди;
  • анестетики;
  • противірусний препарат ацикловір.

Методами лікування міжреберної невралгії також є:

  • блокада міжреберних нервів – пацієнту ін’єкційним шляхом вводять анестетик або кортикостероїд (обколюють ділянку навколо уражених міжреберних нервів);
  • радіочастотна абляція. Таке лікування зазвичай призначають людям, які потерпають від нападів болю, спричиненого міжреберною невралгією – руйнують окрему ділянку нерва, котра провокує появу болю та інших симптомів міжреберної невралгії;
  • антидепресанти – препарати, які (і це доведено) допомагають зменшити або й взагалі усунути нейропатичний біль;
  • лікарські препарати проти нейропатичного болю. Такі ліки, як габапентин блокують дію нервів, що стимулюють появу больових відчуттів.
  • оперативні втручання при міжреберній невралгії призначають рідко.
  • лікар може також порекомендувати акупунктуру, масажну терапію та йогу.

Профілактика міжреберної невралгії

Ведення здорового способу життя дозволяє запобігти ризику виникнення міжреберної невралгії або зменшити його.

Що можна зробити, щоб звести ризик до мінімуму

  • безпечно керувати транспортним засобом та пристібати ремінь безпеки.
  • вакцинуватися від вітряної віспи.
  • вакцинуватися від оперізувального лишаю (якщо вам 60 років і більше).
  • при заняттях спортом, активному відпочинку одягати захисне спортивне спорядження, зокрема шолом і щитки.
  • лікувати запальні захворювання.

Вагітність і міжреберна невралгія

Вагітність передбачає значні тілесні зміни, які можуть вплинути на спинномозкові нерви жінки. Одним із пояснень є те, що збільшуючись у розмірі, матка може тиснути на черевні гілки грудних нервів, які пролягають у міжреберних проміжках.

Іноді міжреберна невралгія з’являється у період вагітності / Фото Unsplash

До слова, міжреберна невралгія не є поширеним станом під час вагітності. Якщо вона все ж з’являється у період вагітності, то після пологів зазвичай зникає, що пов’язано зі зменшенням тиску на нерви.

Перебіг міжреберної невралгії у кожної людини є індивідуальним. Лише лікар може найкраще пояснити, чого пацієнту потрібно очікувати і яке лікування може йому найкраще допомогти.

Пам’ятайте! Якщо біль не лікувати (незалежно від місця, де він проявляється чи причини походження), можуть виникнути ускладнення:

  • порушення сну;
  • втрата апетиту;
  • афективні розлади (тривога, депресія).

Важливо! Цей матеріал має винятково загальноінформаційний характер і не може бути основою для встановлення діагнозу або медичних висновків. Публікації на сайті засновані на останніх актуальних і науково обґрунтованих дослідженнях у сфері медицини. Але якщо Вам потрібні встановлення діагнозу або медична консультація, обов’язково зверніться до лікаря.

Про автора

admin administrator