Як знезаразити насіння айстри на розсаду

Авторadmin

Як знезаразити насіння айстри на розсаду

Зміст:

Як сіяти айстри на розсаду: секрети, які варто знати дачникам

Віртуальний меморіал загиблих борців за українську незалежність: вшануйте Героїв хвилиною вашої уваги!

Айстри – це одні з найпопулярніших квітів, які прикрашають сади своїми яскравими та ніжними кольорами. Їх можна саджати і у відкритий ґрунт, проте розсадний спосіб дозволяє отримати більш раннє цвітіння та кращі декоративні якості.

Насправді посів айстр є доволі простим завданням. Ви неодмінно отримаєте міцну та якісну розсаду, якщо будете дотримуватися порад, якими поділилися Добрі новини.

Якість насіння

Перший крок до здорової розсади – це якісне насіння. Обирайте відомих, перевірених виробників та слідкуйте за тим, щоб насінини були свіжими. Якщо ви замовляєте насіння через інтернет, то варто читати відгуки та обирати магазини з гарною репутацією.

Для айстр потрібен легкий та добре дренований ґрунт. Для найкращого результату можна придбати вже готову суміш для розсади, але можна і приготувати її самостійно. Для цього знадобиться дрібний перегноїк та перліт або кокосове волокно.

Зробіть в землі невеликі отвори глибиною 1-2 сантиметри. Далі покладіть в кожне заглиблення по одній насінині, прикрийте їх тонким шаром ґрунту та помірно зволожте.

Поставте ємність в тепле та світле місце, але уникайте потрапляння прямих сонячних променів. Зазвичай оптимальна температура для проростання насіння становить близько 18-21°C.

Не забувайте регулярно зволожувати ґрунт. Уникайте пересихання, але й слідкуйте за тим, щоб не було перезволоження.

Пересадка у відкритий ґрунт

Після того, як з’являться перші сходи, варто переконатися, що рослина отримує достатньо світла та почати поступово підвищувати вологість та температуру повітря.

Коли з’явиться декілька справжніх та міцних листочків, айстри можна висаджувати у відкритий ґрунт.

Підписуйтесь на канали OBOZ.UA в Telegram і Viber, щоб бути в курсі останніх подій.

Важливе

Українцям приготували нову відпустку: скільки днів можна буде відпочивати згідно з проєктом Кабміну

Геомагнітна напруженість пішла на спад, але розслаблятися не варто: поради для метеочутливих людей

Воїни ССО знищили новітній російський комплекс РЕБ “Палантин”. Відео

TOP NEWS

У Росії очікують переобрання Путіна, щоб оголосити нову хвилю мобілізації. Інтерв’ю із Жироховим

“Ми будемо відбирати в режиму нашу землю”: танки легіону “Свобода Росії” перетнули кордон РФ. Відео

Територію РФ атакували дрони: в Орлі й під Нижнім Новгородом горіли нафтобази, Бєлгородщина залишилася без світла. Фото і відео

Життя

Як позбутися постійної вологи у ванній: простий спосіб

Загадка для найрозумніших: що не так на картинці

Великий успіх чи романтика: гороскоп на 12 березня для всіх знаків зодіаку

Думки

Папа “Пекінський”: Китай знову активував свою 5-ту колону “миротворців”

Чи дозріє Шольц до передачі Україні крилатих ракет Taurus?

Лікарі з Африки та управлінці із солдатів: як у Росії борються з дефіцитом кадрів

Міф про те, як Трамп нібито сказав Орбану, що не дасть Україні ані копійки

Інформаційна зброя України спрацювала: промову режисера фільму “20 днів у Маріуполі” обговорює світ

Агресія – лютий ворог чи добрий друг?

Ілюзія союзної держави. Як помиляються диктатори

News in English

The draft US budget for 2025 includes $482 million for Ukraine – State Department

Special rules for air alerts: what will happen to airports during a threat of an air strike

A pillar of fire and black smoke rose: photos of a powerful fire at the Lukoil refinery in Russia after a drone attack appeared

Life

Як зупинити носову кровотечу влітку: домашні засоби

Кондиціонер у квартирі: які існують за і проти

П’ять цікавих фактів про Гаваї: що потрібно знати

Підписуйтесь, щоб бути в курсі останніх новин України та світу сьогодні

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на ресурсі OBOZREVATEL дозволяється лише за умови обов’язкового посилання на OBOZREVATEL, а для інтернет-видань – розміщення прямого, відкритого для пошукових систем, гіперпосилання на сторінку OBOZREVATEL, на якій розміщено оригінальний матеріал. Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук і подальше поширення інформації, яка містить посилання на “Інтерфакс-Україна” www.interfax.com.ua, суворо заборонено. Всі опубліковані фотоматеріали Getty Images та УНІАН не підлягають подальшому відтворенню та/або розповсюдженню в будь-якій формі без письмового дозволу компаній. Редакція OBOZREVATEL може не поділяти точки зору, викладену в авторському матеріалі. Відповідальність за достовірність інформації, опублікованої в рекламних матеріалах, несе рекламодавець.

© 2024 Всі права захищені, ТОВ “Золота середина”.

Терміни посіву та правила вирощування розсади айстри з насіння

У цій статті ми розповімо, як виростити айстри у відкритому грунті насіннєвим та розсадним методом, а також підкажемо, як їх доглядати.

Айстри відносяться до сімейства Складноцвітих і є трав’янистими рослинами, що прикрашають практично будь-яку клумбу. Вони приваблюють садівників не лише своїм неймовірним цвітінням та великою різноманітністю (близько 200 видів), а й порівняно високою морозною стійкістю.

Тому їх використовують для прикраси садів навіть пізно восени, а також вони підходять практично для будь-яких широт. У цьому матеріалі буде мова про те, як висаджувати і в які терміни проводити посадку айстр на розсаду або у відкритий ґрунт. Також дамо деякі рекомендації щодо загального догляду за квітами.

Умови для вирощування айстри

Для клумби, на якій будуть рости айстри, потрібно виділити ділянку, захищену від вітрів і відкриту сонячним променям. Зростатимуть айстри і в півтіні. Грунт повинен бути дренованим, добре пропускає повітря та вологу. Найкраще астрам підійдуть суглинки та супіщаний грунт із показником кислотності – 6,5-7,5 pH.

На замітку! Занадто кисла і важка земля може призвести до захворювання на фузаріоз. Цьому сприяє внесення перегною в рік посадки.

Щоб знизити ризик хвороб айстри не садять після:

Висаджувати айстри після себе подібних можна не раніше, ніж за 4-5 років. Найкращими попередниками для «осінньої троянди» вважаються нігтики, чорнобривці, багаторічні трави. Добре зростатимуть айстри і на землі, що знаходилася під парою. Фахівці рекомендують висаджувати ці квіти на тому самому місці не більше 3-4 років поспіль.

При складанні ґрунту найкраще використовувати такі компоненти:

  • дерен – 3 частини;
  • перегній – 1 частина;
  • пісок – 0,5 частини.

Можна замінити перегній торфом, збільшивши його частку у складі суміші вдвічі. Ця ж земля придатна буде і для розсади. Пісок потрібно обов’язково промити та прожарити, а землю пролити розчином марганцівки. Під час зростання астрам найбільше підходить помірна температура та вологість у межах 60-70%. У суху та спекотну погоду декоративність суцвіть знижується, страждає кількість та якість насіння. Астра не любить близького залягання ґрунтових вод та перезволоження ґрунту.

Посівні роботи

Після обробки насіння та підготовки землі та ємностей можна приступати безпосередньо до посіву.

  1. Заповнити ємність приготовленою грунтосмесью, залишаючи вільний простір до країв 2-3 см. Землю треба розрівняти, але не утрамбовувати. Для профілактики перезволоження дно контейнера наповнити дренажем (керамзит, пісок, вермикуліт).
  2. Грунт добре та рівномірно зволожити, використовуючи спринцівку або пульверизатор. Вода має добре вбратися.
  3. Розкласти насіння у підготовлені ємності із землею. Це зручно робити пінцетом або спеціальним дозатором для насіння, але можна безпосередньо пальцями.

При сівбі в загальний контейнер для зручності роблять борозенки завглибшки 0,5 – 1 см, відстань між рядами 3 см. В індивідуальних контейнерах просто зробити невелике заглиблення пальцем.

Астра не любить загущеного посіву. Внаслідок боротьби за харчування та освітлення, розсада стане ослабленою та нежиттєздатною.

  1. Розкладене по поверхні ґрунту насіння необхідно добре зволожити з пульверизатора.
  2. Не закопуючи, трохи присипати землею. Можна використовувати грунтосумішу в яку здійснювалася посадка, але найкращим варіантом буде річковий пісок. Шар піску (землі) не повинен перевищувати 0,5 см. Додатковий полив не потрібний.
  3. Накрити ємності склом, прозорим пластиком, плівкою, створюючи ефект парника.
  4. Залишити мініпарник при температурі +20 – +21 градус Цельсія, огороджуючи від яскравих сонячних променів. До появи сходів ємності необхідно регулярно провітрювати по 5-10 хв.
  5. Під час посіву різних сортів важливо підписати ємності.

Схід

Насіння айстри сходить у середньому на 10 – 12 день від посіву, але іноді цей термін розтягується до 2 – 3 тижнів.

Використання стимулюючих зростання препаратів при передпосівної обробки сприяє появі сходів на 5 – 7 день.

Коли садити айстру на розсаду

Терміни посіву айстри відрізнятимуться залежно від сорту та погодних умов конкретного регіону. У теплих районах її садять на початку травня, крайні терміни посіву – перша декада червня. А якщо регіон холодний, краще посіяти квіти наприкінці березня – на початку квітня. Потрібно враховувати період вегетації. У різних сортів з появи сходів до появи перших квіток проходить від 80 до 130 днів.

На час посіву впливатиме і те, коли ви хочете отримати цвітіння. Деякі хочуть бачити квітучі айстри на ділянці вже в середині літа, іншим потрібно приурочити цей момент до 1 вересня або ще пізнішої дати. Терміни вегетації за сортами будуть такими:

  • ранні айстри – 80-90 днів;
  • середньоранні айстри – 110 днів;
  • пізні айстри – 120-130 днів.

Вирахувати правильні терміни посадки допоможе інформація, вказана на упаковці насіння.

Якщо хочеться отримати безперервне цвітіння, розсаду садять у кілька етапів із невеликими проміжками часу. Тоді клумба радуватиме вас яскравими фарбами протягом тривалого періоду.

Невдалі дні

Невдалі дні випадають для посіву та подальшого вирощування айстри на розсаду випадають на повню та молодика у 2021, а також дні, коли нічне світило проходить через сузір’я Водолія.

  • У лютому – Молодий місяць – 11, Повний місяць – 27.
  • У березні – Молодий місяць – 13, Повний місяць – 28.
  • У квітні – Молодий місяць – 12, Повний місяць – 27.
  • У травні – Молодий місяць – 11, Повний місяць – 26.
  • У червні – Молодий місяць – 10, Повний місяць – 24.

Вирощування розсади в домашніх умовах

Якість розсади багато в чому залежить від правильно підібраного ґрунту та насіння. Насамперед необхідно провести передпосівну обробку того й іншого, а потім забезпечити необхідні умови зростання. Тільки в цьому випадку сходи будуть дружними, а рослини сформуються міцними та здоровими.

Підготовка землі

Для розсади можна використовувати готовий субстрат, куплений у магазині, в який перед посівом додають трохи крупнозернистого піску, щоб зробити ґрунтову суміш більш пухкою. Пісок також знадобиться для присипання посівів.

Скласти суміш можна і самостійно, використовуючи дернову землю, торф та пісок у співвідношенні 2:1:0,5. Компоненти ретельно перемішують і додають трохи доломітового борошна або золи для покращення якості ґрунту.

На замітку! Деякі квітникарі з успіхом використовують як субстрат для розсади астр суміш біогумусу та кокосового волокна у пропорції 1:2.

Землю необхідно буде знезаразити, прожаривши її в духовці, або ошпаривши окропом. Замість гартування можна використовувати обробку міцним розчином марганцівки. Це правило обов’язково має дотримуватися при самостійному складанні суміші. Якщо ґрунт випущений відомим виробником, цей етап можна пропустити.

Підготовка насіння

Підготовка насіння починається з їх покупки. У вас до цього моменту вже має бути план по розбивці квітника, щоб правильно вибрати сорти та забарвлення айстр. Якщо ви садите квіти на багатоярусній клумбі, потрібно врахувати висоту дорослих рослин. Для ближнього плану підійдуть низькорослі айстри, в останньому ряду висаджують високорослі сорти.

При виборі віддайте перевагу більш свіжим насінням, у них буде краще схожість. Насіння може бути і зібране власноруч, якщо вам подобається сорт, який ви вже вирощуєте. Насіннєвий матеріал астр дуже дрібний, тому перед обробкою його краще загорнути в тканину, тож вам буде зручніше.

Передпосівна обробка насіння полягає в їх замочуванні в розчині марганцівки – це дозволяє вбити всі патогенні бактерії та грибні суперечки. Потрібно буде приготувати слабкий розчин перманганату калію та опустити в нього мішечок із насінням на 2-3 години. Потім протруєне насіння промивають у чистій воді і просушують. Те насіння, що продається у вигляді драже, замочування не вимагає.

Якщо ви хочете якнайшвидше отримати сіянці, насіннєвий матеріал можна проростити. Але робити це необов’язково. Для пророщування насіння не сушать після замочки, а кладуть прямо в мішечку в поліетиленовий пакет на кілька діб. У теплі паростки з’являться дуже швидко. Після цього їх одразу висаджують у підготовлений ґрунт. Можна також замочити посадковий матеріал у стимуляторі зростання згідно з інструкцією.

Посів

Насіння можна буде посіяти у дерев’яні ящики, пластикові контейнери або спеціальні касети для розсади. Будь-яка посадкова ємність повинна мати отвір для стоку води та дренажний шар, покладений на дно. Як дренаж найчастіше використовують керамзит. Далі порядок дій має такий вигляд:

  1. Контейнер для розсади заповнюють заздалегідь підготовленим, зволоженим грунтом і злегка ущільнюють землю рукою. До верхнього краю ємності має залишитись 1-2 см.
  2. Насіння рівномірно розподіляють на поверхні грунту, розсипаючи їх з листка паперу, яким обережно постукують пальцем. Деякі використовують для посіву дрібного насіння сільничку або невелике ситечко.
  3. На контейнер рекомендується збоку наклеїти шматочок пластиру, на якому пишеться назва сорту – це важливо при посіві відразу кількох різновидів айстр.
  4. Зверху посіви потрібно присипати шаром піску завтовшки 5-8 мм. Пісок попередньо повинен бути промитий і знезаражений будь-яким способом. Цей прийом допоможе захистити ніжні сіянці від чорної ніжки.
  5. Після посадки ємність накривають плівкою або склом, щоб зберегти тепло та вологість.
  6. Зволожують посіви лише з пульверизатора, щоб не відбувалося розмивання піску.
  7. Контейнер з розсадою ставлять у тепле і світле місце і чекають на появу сходів, які можна чекати приблизно через тиждень. З цього моменту укриття знімається.

Перший етап вирощування розсади за. Після того, як сіянці стануть старшими, розсаду необхідно пікірувати.

Пікірування

До пікірування приступають, коли на рослинах сформується перше справжнє листя. Це відбувається зазвичай через 10 днів після появи паростків над поверхнею ґрунту. Грунт можна взяти той самий, який використовувався для посіву, тільки тепер сіянці розсаджують по окремих стаканчиках. Коріння юних рослин ще дуже ніжне, тому пересадка вимагає акуратності.

У центрі стаканчика слід зробити поглиблення, в яке і поміщаються коріння. Посадку потрібно проводити на таку глибину, щоб від поверхні ґрунту до сім’ядольних листочків залишилася відстань 1см. Після цього ямка обережно засипається ґрунтом. Землю біля стебла слід злегка притиснути після посадки і полити по краю горщика, намагаючись не потрапляти на саму рослину.

Догляд за розсадою

Щоб розсада не захворіла і виросла міцною, слід забезпечити їй необхідні умови для зростання та дбайливий догляд. Сіянці потребують великої кількості тепла та світла. Якщо у вас немає можливості відвести під розсаду астр світле підвіконня, забезпечте додаткове підсвічування лампою денного світла. Достатньо включати її тільки вечорами та в негоду. Температура повинна бути кімнатною (20-22 ° C), але після прокльовування насіння її дещо знижують.

Волога настільки ж потрібна рослинам, але при поливі потрібно знати міру. Розсада айстр, на жаль, легко уражається чорною ніжкою, захворювання може призвести до масової загибелі сіянців. Щоб цього не сталося, необхідно стежити за станом рослин та видаляти ті, які захворіли, інакше хвороба вразить решту стебел. Необхідність поливу визначити не складно. Це потрібно робити, коли пісок на поверхні ґрунту стане сухим. Але не лийте багато води, у землі вона зберігається довше.

Після пікірування горщики з рослинами оберігають від палючого сонця, організовуючи при необхідності притінення. Перші дні підтримують температуру близько 20°C. Потім її дещо знижують і при цьому організують перепад денної та нічної температури. Вночі можна знижувати показники до 12-15 °.

Перше підживлення проводять через 1,5-2 тижні після пікірування, використовуючи мінеральні добрива. Можна додати 15г суперфосфату та 20г селітри на 10л води, або взяти готовий комплексний препарат. Поки розсада не була висаджена у відкритий ґрунт, її підгодовують щонайменше двічі, з інтервалом у 14 днів. Кореневі підживлення можна чергувати з обприскуванням листом.

Посів під зиму

Терміни

Посів айстр під зиму

Насіння айстри морозостійке, добре захищене оболонкою і зберігає схожість при підзимовому посіві, тому цей спосіб підходить для Середньої смуги. Помічено, що рослини, посіяні під зиму, рідше хворіють на фузаріоз порівняно з весняними посадками і з квітами, вирощеними через розсаду. Крім того, сходи, що з’явилися навесні, не бояться поворотних заморозків і зацвітуть на 2 тижні раніше, ніж при інших способах посадки .

Перші підзимові посіви проводять наприкінці жовтня – середині листопада , коли тепло вже минуло, встановилася холодна осіння погода та поверхня землі трохи підмерзла. У таких умовах насіння не встигне прорости, і благополучно переживе зиму.

Посіяти айстри можна і пізніше – у грудні , навіть якщо у цей час уже випав сніг.

Як відбувається посадка

У вересні виділену для посадки ділянку перекопують і формують грядку . У ґрунт вносять 3 кг компосту або перегною на 1 кв. м., для розпушування – торф або річковий пісок та по 1 ст. л суперфосфату та сульфату калію.

Намічають борозенки глибиною 2 см. Щоб вітер та дощ не порушили розмітку, накривають грядку до моменту сівби укривним матеріалом.

Після зниження температури повітря та підмерзання верхнього шару ґрунту в кінці жовтня або на початку листопада насіння розкладають по борозенках . При осінніх посадках в рядки кладуть більше насіння з урахуванням того, що частина з них – найслабші не зійдуть навесні. Зверху насіння присипають сухою розсипчастою землею і злегка утрамбовують зверху.

При пізній посадці – у грудні, коли висота снігового покриву досягне 10-15 см, насіння розкидають відразу на сніг на заздалегідь визначеному місці. Зверху їх присипають снігом, щоби не склевали птахи. Весною з опадами насіння попадуть у землю на потрібну глибину. При такому екстремальному способі зійдуть тільки сильне насіння.

Як укривати посіви на зиму

Грядку із підзимовими посівами накривають плівкою, щільно притискають її з боків. Замість плівки ґрунт можна прикрити торфом або сумішшю торфу та компосту товщиною 5–6 см.

У такому вигляді грядку з айстрами залишають до весни. Плівкове укриття з грядок знімають наприкінці квітня, змінюючи його на матеріал, що дихає. Коли мине загроза поворотних заморозків, захисне укриття для айстр більше не знадобиться.

Терміни появи сходів

Сходи з’являться навесні – наприкінці квітня після відтавання та прогрівання ґрунту та повітря. Підрослі сіянці проріджують або розсаджують на незмінне місце.

Айстри незамінні в озелененні садових ділянок. Щосезону з ними можна створювати різноманітні квіткові композиції. Цінною властивістю айстр є невибагливість і цвітіння до заморозків. У букетах вони зберігаються протягом 14 днів та порівняно з іншими осінніми квітами, виростити їх простіше та дешевше.

Детальніше про посадку айстр та інших квітів у ґрунт ви дізнаєтеся з відео.

Пересадка у відкритий ґрунт

Перед висадкою в ґрунт розсаду необхідно загартовувати. Приступають до цієї процедури, коли на саджанцях сформується по 4-5 справжніх листків. Щоб гартування було м’яким, краще виносити розсаду на засклений балкон, а не на вулицю. Вперше достатньо буде потримати її за нових умов 15-20 хвилин. Потім час перебування у прохолодному приміщенні з кожним днем ​​потроху збільшують.

На момент висадки у відкритий грунт розсада повинна зрости до 10 см у висоту, і мати по 6-8 листочків.

Клумбу попередньо удобрюють нітроамофоскою з розрахунку 2 ст. л. на 1 кв.м. ґрунту. Якщо земля кисла і не було часу восени внести вапно чи доломітове борошно, можна змінити кислотність грунту внесенням деревної золи безпосередньо перед посадкою.

Висаджують айстри на клумбу у вечірній час. Рослини розміщують у лунках з відривом від 15 до 30 сантиметрів, залежно від сорту. Після посадки ґрунт трохи утрамбовують, поливають і мульчують поверхню поблизу саджанців. Гарно в період цвітіння виглядають клумби, на яких присутні по 20-30 екземплярів айстр.

Коротка інформація про рослину

Айстра у перекладі з грецької – зірка. Це особливо відчуваєш восени, коли літнє буйство фарб сходить нанівець, і айстри перетворюються на справжні зірки, що випромінюють світло восени.

Це трав’яниста рослина роду та сімейства айстрових, що налічує понад 200 видів. Може бути як однорічною, так і багаторічною.

Висота рослини варіюється від 20 до 100 см, листя овально-ромбовидної форми, суцвіття – кошик. Квіти характеризуються великою різноманітністю форм та забарвлень.

Багаторічні айстри поділяються на ранньоквітучі (червень), середньоквітучі (липень, серпень) та пізньоцвіті (вересень – жовтень)

Однорічні айстри діляться на низькорослі (висота 25-40 см), середньорослі (висота 40-65 см), високорослі сорти (висота 70-100 см).

Рослина, звана квітникарів «садова айстра», насправді називається Каллістефус китайський (Callistephus chinensis) і відноситься до сімейства айстрових, але роду Каллістефус (Callistephus).

Найвідоміші сорти айстри

Вибираючи сорт для посадки, важливо заздалегідь визначитися з вирощуванням квітки. Для букетів підійдуть високорослі сорти, для оформлення бордюрів низькорослі.

Серед великої різноманітності айстр найбільшою популярністю користуються такі сорти:

  1. Високорослі
  • “Королівський розмір” – кущ, що досягає 1 м у висоту з махровими кольорами різного забарвлення;
  • «Рожевий король» має великі рожеві суцвіття, до 12см в діаметрі;
  • “Надія” – рослина з квітами біло-рожевого забарвлення напівсферичної форми.
  1. Середньорослі
  • «Блакитний іній» – однорічна рослина з махровими квітами блакитно-синього забарвлення та діаметром суцвіть 11 см;
  • «Бон Парі» – кущова рослина з невеликими суцвіттями та палітрою квітів від біло-рожевого до бузково-синього;
  • “Нічна зірка” – висота кущика всього 45 см, а його суцвіття досягають 13 см в діаметрі.
  1. Низькорослі
  • «Снігова перлина» має кулясту форму куща, квіти біло-сріблясті, діаметром до 8 см;
  • Міледі – при мініатюрній висоті 25 см має великі різного забарвлення махрові квітки, 10 – 12 см в діаметрі;
  • “Балада” – однорічна рослина з яскравими великими кошиками, квітуча до заморозків, підходить для вирощування на балконі.

Вартість насіння та розсади

Мрії про майбутній квітник змушують задуматися про придбання насіння. Ціни на найпростіші сорти айстри в роздрібних та інтернет-магазинах починаються від 15 – 17 гривень за упаковку. Насіння рідкісних і красивих видів можна придбати за 40 – 60 гривень.

Краще купувати насіння великих надійних виробників у спеціалізованих магазинах. Упаковка повинна містити докладний опис характеристик рослини, включаючи сорт, дату виготовлення, рекомендації щодо термінів посадки та цвітіння.

При виборі слід звертати увагу не лише на термін придатності, а й на рік збирання врожаю, а також кількість насіння в упаковці.

Якщо терміни посіву насіння айстри на розсаду вже минули, можна купити готову розсаду. Ціна її у спеціалізованих магазинах: однорічні айстри – від 40 грн., багаторічні – від 350 грн.

Догляд за квітами влітку

Астра вважається посухостійкою рослиною, проте в спеку їй необхідні рясні поливи. Особливо важливо для цієї квітки отримувати достатньо вологи під час формування бутонів. Якщо не дотримуватися цього правила, великих суцвіть можна не чекати. Втратять квіти та в яскравості забарвлення. Грунт повинен бути досить пухким, щоб надлишки води в ньому не затримувалися, застою вологи айстри не люблять.

Після кожного поливу або дощу землю поблизу рослин необхідно розпушувати, не даючи формуватися твердій кірці. Щоб було потужним коріння, кущики рекомендується підгортати після розпушування на 6-8см. Важливо також прополювати клумбу від бур’янів.

За весь сезон підгодовують рослини тричі.

  1. Перший раз добрива вносять через 2 тижні після посадки на постійне місце. Можна використати готовий комплекс мінеральних речовин.
  2. Друге підживлення не повинно містити великих доз азоту, його проводять у період бутонізації.
  3. Коли айстри зацвітуть, на клумбу вносять 50 г сульфату калію і стільки суперфосфату. Органіку використовують тільки на мізерних ґрунтах.

Чагарниковим сортам троянд корисно робити прищипку верхівок пагонів у період активного зростання – це стимулюватиме кущіння. Процедуру проводять гострим інструментом або прямо руками. З таких кущиків виходять гарні огорожі, посипані квітами.

Ті айстри, які ростуть у півтіні, також треба прищипувати, щоб вони не витягувалися. Високі та слабкі стебла таких рослин рекомендується підв’язувати до кілочків, щоб запобігти виляганню.

На замітку! Для більш тривалого цвітіння айстр та збереження їх декоративності необхідно видаляти суцвіття одразу, як вони відцвітуть.

Цікаві факти

Астра – звична і давно відома квітка. Але є кілька цікавих фактів, які допоможуть вам трохи інакше поглянути на цю рослину.

  • Астра – одна з найперших квіток, згаданих людством.
  • У Європі айстри не культивувалися з часів Античності. У Старе Світло квіти знову потрапили вже з Китаю.
  • Своє ім’я айстра отримала у Стародавній Елладі. Існує легенда, що ця квітка народилася із зоряного пилу сузір’я Діви.
  • Угорці називають цю рослину осінньою трояндою.
  • Українські вчені змогли виростити айстру навіть у Антарктиді.
  • Рослина застосовується у медицині корінних народів Тибету.

Хвороби та шкідники

Найчастіше айстри уражаються «чорною ніжкою», фузаріозом, жовтухою та сірою гниллю. Головне при боротьбі з хворобами – вчасно розпізнати симптоми та вжити термінових заходів, щоб упоратися з проблемою.

  1. “Чорна ніжка” особливо часто вражає молоді сіянці айстр. Помітити хворобу можна по витончення стеблинка та його почорніння в місці зіткнення з ґрунтом. Рослини гинуть за кілька днів. Збудник захворювання мешкає у землі і починає активно розмножуватися при високій вологості та кислій реакції ґрунту. Знизити ризик ураження «чорною ніжкою» можна передпосівною обробкою землі та насіння, правильним режимом поливу. Хворі рослини доведеться знищити. А здорові сіянці – пересадити у свіжий ґрунт.
  2. Фузаріоз проявляється появою на стеблах та листі темних штрихів. Поразка носить односторонній характер, вражаючи рослину лише частково. Збудник хвороби проникає з ґрунту через коріння та вражає судинну систему айстр. У міру розвитку хвороби листя починає жовтіти, потім буріти і скручуватися, адже харчування до них не доходить. Факторами, що провокують захворювання, є підвищена вологість та кислий ґрунт. Як тільки ви помітили ознаки захворювання, терміново проведіть обробку кущів хлорокисом міді згідно з інструкцією.
  3. Жовтяниця (мозаїка) викликається вірусом, який переносить на рослини попелиця. Спочатку на листі з’являються жовті жилки, а потім листова пластина жовтіє повністю. Айстри зупиняються в зростанні, бутони не розвиваються. Боротьба із хворобою головним чином спрямована на знищення шкідників. Хворі екземпляри айстр викопують та знищують.
  4. Сіра гнилизна – поширена хвороба, що вражає багато квіткових і овочевих культур, часто виникає в прохолодну і дощову погоду. Вона вражає всі частини рослини – стебла, листя, квіти. Спочатку на них з’являються бурі плями, потім приєднується сірий наліт. Лікують цю напасть препаратами, що містять мідь (бордоська рідина, хлорокис міді). Сильно уражені рослини краще знищити.

Зі шкідників найактивніше на айстри нападає попелиця. Паразит висмоктує соки, рослини починають чахнути, пагони стають викривленими, пелюстки закручуються і втрачають яскравість забарвлення.

Сприяють поширенню попелиці спека та сухість повітря. Комахи цілими колоніями подорожують рослинами і дуже помітні. Від шкідника чудово допомагає Інтавір. Для приготування розчину 1 таблетку розводять на відро води і обприскують айстри.

Порада! Якщо попелиці небагато, можна обійтися народними засобами. Наприклад, провести обробку відваром помідорного бадилля з додаванням господарського мила.

На астрах паразитує ще один шкідник – павутинний кліщ. Помітити його присутність можна за появою тонкої павутини з нижнього боку листя. Потім листя починає сохнути і опадати. Впоратися з комахою допоможуть настої часнику, лушпиння цибулі, кульбаби. Якщо ці заходи не допоможуть, застосуйте промисловий препарат, наприклад, «Скор».

Як зібрати своє насіння астр

Насіннєвий матеріал збирають тоді, коли пелюстки суцвіття опадуть, а серединки потемніють і покриються білим гарматою. Серцевини акуратно зрізають і досушують удома при кімнатній температурі, після чого насіння легко висипається.

Їх збирають та зберігають у паперових пакетиках із назвою сорту. Необхідно також вказати і дату збору, адже схожість астр зберігається лише протягом 2-х років. Навесні вам залишиться тільки замочити насіння в марганцівці та стимулятор росту і використовувати для посіву.

Як виростити здорові та красиві айстри?

Без дотримання деяких умов неможливо виростити гарні та здорові айстри.

  1. Наприклад, не можна пропускати етап протруювання насіння. Багато часу це у вас не займе, зате позбавить багатьох проблем, пов’язаних з хворобами, в майбутньому. Садити їх після такої обробки потрібно пізніше наступного дня.
  2. При пікіруванні заодно виробляють вибраковування сіянців, видаляючи всі хворобливі та слабкі паростки. Насіння в упаковці все одно багато, нестачі у посадковому матеріалі у вас не буде.
  3. Не можна пропускати важливий етап загартування. Якщо цього не зробити, розсада астр гірше приживатиметься, може хворіти і обов’язково затримає цвітіння.
  4. Свіжим гноєм айстри не підгодовують, врахуйте це. Інакше замість користі ви отримаєте зворотний ефект.
  5. Під час дощу сорти з великими суцвіттями можуть убирати вологу і втрачати декоративність. Бажано передбачити їх укриття переносний каркас, поверх якого накидається плівка.
  6. Якщо айстри зрізати наполовину такими, що розпустилися, термін їх життя у вазі триватиме до 2-х тижнів. Весь цей час квіти матимуть свіжий вигляд.

Висновки

Вирощування айстри потребує певних зусиль. Спочатку потрібно вивчити весь теоретичний матеріал, щоб не заплутатися у сортах та правилах підготовки насіння. Вже потім треба подбати про придбання всього необхідного для догляду за рослиною: від добрив до якісного ґрунту, без якого складноцвіті з високою ймовірністю зав’януть. Проте намагатися заради астр точно варто. Адже під час цвітіння вони будуть просто фантастично.

Підтримайте наш сайт, поділіться посиланням на соцмережах. Спасибі!

Про автора

admin administrator