Як зробити ковзанку

Авторadmin

Як зробити ковзанку

Як побудувати ковзанку своїми руками?

У зимову пору року найкращий спосіб провести вихідні весело і з користю для здоров ‘я – відправитися на ковзанку. На таких майданчиках знайдеться розвага для любителів лиж, ковзанів і навіть санок. У межах мегаполісів знайти льодовий майданчик нескладно, а ось що робити жителям невеликих міст і селищ? Відповідь проста – побудувати каток власноруч. Що потрібно знати, щоб впоратися з цим завданням і як доглядати за готовим майданчиком? Про це ми розглянемо в нашій статті.

Визначаємо вигляд майбутнього катка

Щоб спорудити каток своїми руками, необхідно визначитися з місцем його розташування. Це може бути будь-яка замерзла водойма або двір на заміській ділянці. Виходячи з цього, можна зробити висновок, що каток буває двох видів:

Перший варіант краще тим, що для його створення не потрібно витрачати багато часу і чекати поки замерзне вода. Бажаючим покататися потрібно просто розчистити ділянку відповідного розміру і переконатися в тому, що лід досить товстий.

Щоб побудувати штучний каток, потрібно докласти набагато більше зусиль і мати достатній запас часу. Вибране місце повинно знаходитися поблизу джерела води, бути досить рівним і просторим. Тепер розглянемо порядок робіт, які необхідно виконати для створення обох варіантів льодового майданчика.

Правила облаштування ковзанки на водоймі

Щоб катання на замерзлих водоймах було абсолютно безпечним, необхідно переконатися в тому, що товщина льоду становить не менше 15 сантиметрів. Для цього потрібно прорубати отвір у найглибшому місці річки. Якщо льодоруба немає під рукою, визначити якість льоду можна за кольором – він повинен мати синюватий або зеленуватий відтінок.

Якщо водойма досить промерзла, можна приступати до облаштування арени для активного зимового відпочинку. Щоб побудувати каток (природничого типу), потрібно виконати такі роботи:

  1. Територію необхідного розміру очистити від снігу.
  2. По кутах ділянки зробити невеликі отвори. Це запобігатиме крихіттю і деформації льоду в разі різкого перепаду температури повітря.
  3. Очищену поверхню оглянути на наявність примерзлого сміття, напливів та інших дефектів. Великі нерівності і бугри можна зрубати сокирою, а тріщини і западини зачепити снігом.
  4. Отриманий таким чином каток готовий до використання. Однак слід пам ‘ятати, що товщина льоду на природній водоймі може постійно змінюватися, тому перед кожною її експлуатацією необхідно переконатися у власній безпеці.

Правила створення ковзанки зі штучним льодом

Територія для облаштування льодового майданчика повинна бути досить просторою, знаходитися далеко від проїжджої частини. Для комфортного катання габарити ділянки повинні бути близько 20х15 метрів, при цьому його форма не має особливого значення. Приватна арена може бути кругла, овальна і прямокутна.

Побудувати ковзанку зі штучним льодом можна прямо біля будинку або в будь-якому вільному і рівному місці, головне, під час робіт дотримуватися основних правил. А саме:

  1. Крижаний майданчик не можна облаштовувати в безпосередній близькості до будівель, оскільки під час весняної відлиги виникне велика ймовірність їх підтоплення.
  2. Температура повітря під час заливки ковзанки повинна бути не вище – 10 градусів. Бажано проводити роботи в спокійну погоду, оскільки через вітер на поверхні льоду можуть утворюватися бугри.
  3. Під час розмітки майданчика з усіх його сторін слід передбачити вільний простір (шириною близько 1-2 метрів) для складування снігу.
  4. Висота льоду на території для катання повинна становити не менше 10 сантиметрів.
  5. Якщо між етапами заливки катка випадає сніг, перед монтажем нового шару його необхідно прибирати.
  6. Ґрунт, поверх якого заливатиметься вода, повинен промерзнути на 5-7 сантиметрів, інакше його тепло не дасть замерзнути воді.

Це загальні рекомендації з облаштування місця для зимового відпочинку, а тепер перейдемо безпосередньо до технології проведення робіт.

Підготовка основи

Щоб побудувати ковзанку біля будинку, необхідно ретельно підготувати для нього ділянку. Обрану територію потрібно очистити від снігу та сміття, розмітити на ній межі майбутнього майданчика. По периметру льодового стадіону бажано зробити бортики, які будуть утримувати воду всередині ковзанки. Їх висота повинна бути вдвічі більше товщини шару льоду. Для створення бортів можна використовувати дерев ‘яні дошки, гравій, пісок або замерзлий сніг.

Якщо на поверхні землі є виїмки, їх засипають грунтом або утрамбовують вологим снігом. Бугри та камінчики необхідно повністю ліквідувати. При бажанні по краях стадіону можна встановити металеві або дерев ‘яні щити. Вони запобігатимуть втраті шайби під час гри в хокей і виступатимуть як опора для відпочивальників.

Щоб проведення часу на зимовому майданчику було максимально комфортним, можна побудувати ковзанку під дахом, а по краях арени спорудити стіни. Це дозволить безперешкодно кататися під час сильних снігопадів і вітрів.

Процес створення льодової арени

Для того щоб побудувати льодовий каток (критий або без накриття), необхідно мати довгий шланг і насадку-розпилювач. Лити воду одним суцільним струменем вкрай небажано, оскільки в цьому випадку ступінь промерзання поверхні буде різний, і каток вийде неякісним.

Якщо розсіювального наконечника немає в наявності, можна використовувати звичайну лопату для прибирання снігу. Її прив ‘язують до шлангу так, щоб вода потрапляла на металеву частину і розбризкувалася по всій ділянці.

Коли всі потрібні інструменти готові, можна приступати до заливки катка. Роботи виконуються в наступній послідовності:

  1. За допомогою насадки або городньої лейки заливають снігові бортики. Вони повинні добре замерзнути, після чого можна приступати до наступного етапу.
  2. З дальнього краю майданчики починають рівномірно лити воду, при цьому шланг розташовують під кутом 25-30 градусів по відношенню до землі. Воду розпорошують віяловими рухами. У процесі роботи потрібно стежити за тим, щоб вся поверхня землі була однаково мокрою.
  3. Після того як майданчик на 6-7 сантиметрів буде покритий водою, його залишають на пару годин для застивання.
  4. Перед заливкою наступного шару крижану поверхню перевіряють на наявність отворів і тріщин. Виявлені дефекти затираються мокрим снігом, після чого заливається другий шар води. Роботи повторюють доти, доки товщина замерзлої рідини не досягне 15 см.

Облаштування катка на ґрунтовій поверхні

Якщо ви вирішили побудувати льодовий каток на ґрунті, то зверніть увагу на деякі нюанси в роботі з подібною підставою. Оскільки земля має властивість вбирати воду, перед заливкою рідини майданчик потрібно правильно підготувати. Це можна зробити двома методами:

  • ретельною утрамбовкою ґрунту;
  • використанням гідроізолюючих матеріалів.

У першому варіанті роботи з облаштування ковзанки починають ще восени. Очищену від сміття територію ретельно утрамбовують садовим валиком або притаптують ногами. У такому стані майданчик залишають до тих пір, поки земля не промерзне на 7-10 см. Після цього приступають до заливки води.

Для облаштування гідроізоляційного шару по периметру ділянки встановлюють дерев ‘яні бортики. Всередині майбутнього катка встиляється щільна плівка, яка фіксується накладками з зовнішнього боку. Воду починають заливати при температурі повітря від -1 градуса.

Як зробити каток на нерівних ділянках?

Як вже стало ясно, основна умова для облаштування якісного майданчика – рівна і чиста підстава. Але що робити тим домовласникам, у яких ділянка має багато нерівностей або взагалі знаходиться на схилі? Як їм побудувати каток? Вихід з цієї ситуації один – облаштування снігової подушки.

Цей метод вирівнювання поверхонь ґрунтується на використанні великої кількості снігу. Його засипають у всі поглиблення і ретельно утрамбовують за зазначеним рівнем. По краях ділянки встановлюють огорожі, що перешкоджають розтіканню води в сторони. Мінімальна товщина снігової подушки – 10 см. Основа вважається готовою для заливки, якщо вона здатна витримувати вагу дорослої людини.

Відхід

Як видно, побудувати ковзанку біля будинку досить просто, проте слід пам ‘ятати про те, що якщо ви хочете використовувати її протягом всієї зими, вам доведеться за ним періодично доглядати. Після кожного використання лід рекомендується шліфувати, закладати в ньому тріщини, виїмки і доливати новий шар води. Після сильних снігопадів майданчик необхідно розчищати, щоб не допускати танення льоду під товстими заметами. Залежно від інтенсивності використання катка, його поверхню потрібно періодично оновлювати і вишліфовувати.

Насамкінець

Самостійно облаштований каток вимагатиме від вас деяких клопоту і тимчасових витрат, однак вони незрівнянні з тим задоволенням, яке отримають всі члени вашої сім ‘ї під час відпочинку на власній льодовій арені. Якщо ви не хочете заморочуватися з постійним прибиранням снігу, можете побудувати критий каток. Він набагато невибагливіший у догляді, до того ж, кататися на такому майданчику комфортно навіть у сильні снігопади.

Додатково каток можна обладнати місцем для відпочинку і встановити на його території освітлювальні прилади. А якщо під час заливки останнього шару льоду у воду додати невелику кількість водоемульсійної фарби, то ваш майданчик набуде особливої барвистості та індивідуальності.

Як залити каток у дворі своїми руками

Ковзання на ковзанах гарна зимова розвага як для дорослих, так і для дітей. На жаль, льоді майданчики є рідкісністю. Витрачати час на поїздку до катка, де всі тиснутися в натовпі відпочиваючих, не завжди є хорошим варіантом.

Приклади саморобних льодових катків

Ефективним рішенням для створення власного «домашнього льоду» може бути облаштування ковзанки прямо на вашій ділянці. Після проведення цієї роботи ви зможете насолоджуватися фігурним катанням та грою в хокей протягом разом із друзями та родиною.

Основною проблемою тут є зміна клімату і погодні умови, бо потрібні температури в нас стали рідкістю. Коли ця стаття писалась в 2016 році, це було справою реальною, в 2023 потрібно щоб дуже пощастило з погодою. Точніше, не пощастило, бо холодна зима нам зараз не потрібна аж ніяк.

Якщо ви підходите до цього завдання ретельно, збудувати льодовий майданчик не вимагатиме великих витрат часу та енергії.

У цій статті ми розглянемо різноманітні приклади ковзанок на подвір’їх приватних будинків і дач, а також подамо рекомендації щодо їх заливання та обслуговування льоду.

Для створення ідеальної льодової площадки потрібно враховувати дві головні умови: рівна поверхня та достатня площа.

Перша вимога зрозуміла, на горбах ковзанка буде не найкращим варіантом. Друга умова також важлива: для зручного катання потрібна достатня площа. Мінімальні розміри можна визначити експериментально, але краще користуватися рекомендаціями виробників збірних льодових майданчиків.

Рівний газон і пластикові борти з упорами – все, що потрібно для розгортання міні-ковзанки на дачі

Розміри збірного льодового катка

На майданчику розміром менше, ніж 7х12 метрів на комфортне катання розраховувати складно.

На фото нижче ми бачимо приклад ковзанки, зробленої в кутку садиби. Місце вибрано вдало. Льодовий майданчик не заважає руху по ділянці. Сказати те ж саме про її розміри не можна. Такий каток тісний навіть для однієї людини. Ганяти шайбу двом гравцям тут проблематично. Місця для вільного маневру не вистачає.

Власнику такого майданчика залишається лише відточувати майстерність кидка по воротах. Дитина може зайнятися тут фігурним катанням. Однак, їй доведеться бути напоготові, постійно контролюючи швидкість ковзання і точність поворотів.

Якщо судити з річкової гальки, насипаної на дні і на краях майданчика, то розглянутий каток був зроблений на місці декоративного ставка. Це самий простий і зручний варіант.

Якщо на ділянці є спортмайданчик або широкий заасфальтований в’їзд, то залити каток у дворі своїми руками неважко. Вирівнювати поверхню в цьому випадку не потрібно. Достатньо очистити майданчик від снігу, зробити з нього кучугури-бортики і витратити 1 день на пошарове намораживание льоду.

Ковзанка на майданчику з твердим покриттям

Велику льодову арену у дворі можна зробити, використовуючи готову конструкцію. Вона складається з полімерної мембрани і пластикового борту. Для монтажу такого катка необхідна рівна площадка, очищена від каменів. Розгорнувши полотнище і уперши борти в щільний сніг, мембрану наповнюють водою. Змерзнувши, рідина утворює рівну поверхню.

На такому льодовому полі знайдеться місце всім бажаючим покататися

Для повноцінної гри в хокей з шайбою катку потрібні стінки-бортики. Для їх спорудження можна скористатися звичайним штахетником, оточивши крижане поле парканом з хвірткою.

Можна зробити ковзанку на дачі або у дворі приватного будинку, обгородивши його «екраном» з плити ОСП, прибитої до опорних стійок.

В цьому випадку вам не прийдеться кожен раз відволікатися від гри в пошуках шайби, яка потонула в снігу або вилетіла на вулицю.

Великий каток у дворі не збудувати без використання снігоприбиральної техніки. З її допомогою майданчик швидко очищається від снігу і вирівнюється.

Доведення льоду до дзеркального блиску можна виконати вручну, використовуючи нехитре пристосування – бочку на полозах, наповнену гарячою водою. Витікаючи з ємності, рідина потрапляє в трубку з отворами, на яку накинуто стару ковдру. Просочена водою, воно ідеально вирівнює лід, загладжуючи сліди від ковзанів.

Пристрій для полірування льоду

Технологія робіт з заливання ковзанки

А тепер настав час поговорити про те, як правильно залити каток. Метод «взяв шланг і все навколо облив водою» тут не підходить.

  • Площадка повинна бути підготовлена до заливання. Якщо каток планується робити на ґрунті, а не на асфальті або бетоні, то доведеться почекати морозну погоду. Тільки після промерзання ґрунту на глибину 5-7 см можна приступати до роботи. В іншому випадку вода буде вбиратися в землю, а не замерзати на її поверхні.
  • Роботу можна починати, дочекавшись, коли температура повітря впаде нижче -5С. Погода у цей час повинна бути безвітряною і безсніжною. Вітер не дасть воді замерзнути рівно, утворивши крижане дзеркало.
  • Розмітивши територію ковзанки, потрібно розрівняти і утрамбувати сніг, який на ній скупчився. Щільна снігова подушка буде грати роль «гідроізоляції» не даючи воді розм’якшити мерзлий грунт. Для трамбування можна використовувати газонний каток або звичайні лижі. Надлишки снігу підуть на відсипку бортиків майданчика.
  • Технологія заливання ковзанки проста. Роботу починають з далекого кінця майданчика і продовжують її, повільно відступаючи назад, стежачи за рівномірністю поливу. Для утворення міцної кірки льоду і виключення його розмиву потрібно надіти на шланг насадку-розпилювач. Направивши струмінь води вгору під кутом 25-30 градусів до поверхні, майданчик безперервно поливають «віялом». Використовувати для заливки шланг без розпилювача не рекомендується. В цьому випадку вода замерзає нерівномірно. В результаті під льодовою кіркою утворюються порожнечі і лід тріскається.
  • Заливши перший шар, потрібно дочекатися його повного замерзання і тільки після цього приступати до другого (через 2-3 години). Його починають з іншого боку майданчика для виключення утворення ухилу.
  • Товщина льоду на майданчику вибирається з розрахунку, що за 1 день катання пласт замерзлої води стає тоншим на 1 см. Мінімально рекомендована товщина — 15 см.
  • Останній етап заливки – загладжування поверхні льоду гарячою водою. Для цієї мети можна використовувати пристосування, про яке ми згадували вище – «бочка з гарячою водою, перфорований шланг і ковдра».
  • Догляд за льодом полягає в ремонті вибоїн і великих тріщин. Для цієї мети використовують «крижану шпаклівку» — кашку з суміші снігу з водою. Нею заповнюють порожнечі, зрізуючи виступаючі нерівності. Після цього каток слід ще раз залити водою.

Важлива умова якості льоду – регулярне прибирання снігу з поверхні майданчика. Якщо це не робити, то сніг намерзне на лід і зробить його нерівним.

Робимо ковзанку на подвір’ї

Якщо на подвір’ї є досить просторий горизонтальний майданчик, зробити ковзанку буде легко. Досить залити її, використовуючи у якості гідроізоляції, наприклад, плівку. Це трішки дорожче, ніж просте заливання вирівняного майданчика, занесеного снігом при потрібній температурі, але результати тут будуть кращими. Огорожу для такої ковзанки можна зробити ще за теплої погоди, а, оскільки вода всередині огорожі ізольована, то ковзанка витримає відлигу без протікання. Елементи конструкції ковзанки можна використовувати ще й на наступний рік. Тому перші капіталовкладення не будуть марними.

Розміри ковзанки визначаються площею подвір’я та розмірами плівки, яку можна підібрати. Ковзанка розмірами 3х6 м добре підходить для малюків, а ковзанка розмірами приблизно 9х15 м – навіть для хокейних тренувань та фігурного катання. Ще треба брати для уваги, що плівка має бути світлою, оскільки темна швидше нагрівається на сонці та лід тане швидше.

Відновлювати рівну поверхню ковзанки краще вночі, коли температура повітря знижується. Найпростіший метод – розлити по льоду теплу воду. Вона розтопить льодяні скалки а потім швидко змерзнеться з льодом. В результаті будемо мати гладку горизонтальну льодяну поверхню.

Дивіться відео ідеї сухого струмка

Воду можна розливати зі шлангу, але простіше та швидше це зробити за допомогою пристосування у вигляді Т-подібного продовжувача на шланг, складеного зі стандартних водорозподільних фітингів. Їх лише треба згвинтити та на нижньому боці горизонтальної частини цього пристрою просвердлити ряд отворів. Цим пристосуванням працюють як мітлою. Крізь маленькі отвори на поверхню льоду рівномірно буде литися тепла вода. Щоб вода у шлангу та пристосуванні не замерзала слід не забувати зливати її.

1. Дошками огороджують периметр ковзанки.

2. Дошки огородження з’єднують встик з зовнішнього боку накладками перерізом 25х100 мм. (З кожного боку стику по чотири шурупи довжиною 40 мм).

3. Встановивши дошки огородження перевіряють його прямі кути методом прямокутного трикутника зі сторонами 3-4-5. Цей метод в тому, що на відстані 3 м від вершини на ребрі дошки огорожі роблять позначку. Далі на другому катеті (дошці) помічають відтань у 4 м…

4. …тоді гіпотенуза, тобто відстань між цими позначками має дорівнювати 5 м. Якщо це не так, дошки пересувають, доку не досягнуть прямого кута.

5. Щоб гострі гілки, металеві речі або скалки скла не пошкодили плівку, граблями обшукують всю поверхню майбутньої ковзанки.

6. Біла плівка краще темної, оскільки вона не так сильно нагрівається сонцем. Її розкладають по ковзанці таким чином, щоб не було зморшок та пузирів.

Про автора

admin administrator