Як зробити кущотримач для смородини

Авторadmin

Як зробити кущотримач для смородини

Зміст:

Вирощуємо смородину – посадка й догляд: обрізування і розмноження

Правила догляду та вирощування найкращих сортів смородини на дачній ділянці

Смородина є жителем практично кожного саду чи городу. І садівники-початківці обов’язково намагаються виростити цей кущ на своїй дачній ділянці. А також смородина, посадка і догляд у відкритому грунті за якою досить простий, виглядає дуже красиво і володіє масою корисних властивостей. Тому сьогодні тема нашої статті – «Смородина — посадка і догляд у відкритому грунті».

Коли садити смородину на дачній ділянці

Ця ягода з дитинства знайома кожному, але мало хто знає її ботанічний опис. Для садівника ця інформація буде досить цікавою. Отже, смородина — це цілий рід багаторічних чагарникових рослин, які відносяться до сімейства агрусових. Об’єднує майже 200 видів, з яких близько 50 широко поширилися в природі Азії, Північної Америки, Європи. Величезне число дикорослих видів цього ягідного чагарнику зустрічається в Сибірському регіоні Росії, а в Європейській частині країни їх зростає всього 3.

Смородина — кущ з пагонами висотою до 2 м, пишним різьбленим лопатевим листям по 3-5 лопатей досить великих розмірів (до 12 см). Колір листової пластини зовні темно-зелений, а зсередини — більш світлий, з легкою опушкою уздовж жилок. Кущиться смородина дуже добре, тому кожну весну зі сплячих бруньок з’являється все більше і більше молодих стебел.

На замітку! Смородинове листя має особливий аромат, який знайомий кожному. Саме тому їх часто сушать і додають в чай і приправи. А видають аромат спеціальні золотистого кольору залози, розташовані по краях листової пластини.

Коренева система смородинового куща мочковата, досить пишна, яка проникає вглиб землі приблизно на 20-60 см. Квіти смородини — маленькі бутони форми дзвіночка, що мають по 5 чашолистків і зібрані в суцвіття по кілька штук, які можуть мати різний колір, в тому числі білий, червоний різних відтінків, рожевий, жовтий. Період появи квіток починається в травні-червні і триває до червня-липня, хоча, залежно від регіону, може початися пізніше і так само пізніше закінчиться.

Плоди — дуже соковита і володіюча сильним ароматом кругла ягода. Її колір і розмір прямо залежать від виду і сорту куща, а смак може бути кислим або солодко-кислуватим. Забарвлення плодів варіюється від прозоро-білого до чорного, буває червоним, жовтувато-золотистим.Плодоношення починається приблизно в липні-серпні, при цьому з моменту посадки смородини в відкритий грунт має пройти близько 2 років.

Відео: Як та коли правильно садити смородину

Смородина — це одна з найпопулярніших садових культур, яка вирощується на садових ділянках поряд з агрусом, полуницею, малиною. Своєю популярністю зобов’язана не тільки унікальним смаковим якостям, а й іншим властивостям. Вона дуже корисна, тому що містить велику кількість вітамінів і мікроелементів, необхідних для здоров’я. З цієї ягоди готують різні страви, додають в чаї і відвари, на основі соку чорної смородини виготовляються натуральні харчові барвники.

Смородина застосовується і в народній медицині для профілактики захворювань кровоносної, нервової систем, а також злоякісних пухлин, діабету, погіршення зору. Позитивно впливає на розумові здібності, бореться з варикозом, ефективна при захворюваннях нирок.

На замітку! Завдяки своєму величезному господарському значенню, смородина вирощується не тільки на дачних ділянках, але і в промислових масштабах.

Найкращі сорти смородини для вирощування в Україні

Смородину, яку можна зустріти на приватних дачних ділянках, поділяють на три основних види: чорну, білу, червону. Кожен з них має свої особливості і якості.

Чорна смородина, мабуть, є найпоширенішим різновидом цієї ягоди. Саме вона зустрічається практично на кожній присадибній ділянці Росії, Європи, Монголії. У природі росте переважно в лісах і біля водойм. Чорносмородиновий кущ сильний, гіллястий, з висотою пагонів до 2 м, які в молодому віці мають зелене забарвлення, але потім змінюють його на коричневе, біля основи дерев’яніють. Їсти ароматні ягоди можна з середини літа. Вони досить великі, ароматні, а смак мають кислувато-солодкий.

Червона смородина — також один з поширених видів в садівництві. Кущі трохи менші, ніж у смородини чорної. Кислі ягоди мають прозору оболонку і яскраво-червоний колір, а за розмірами менше, ніж у чорної смородини (8-12 мм).

Біла смородина в Європейській частині майже не зустрічається, кущ у неї має висоту до 1,5 м. Ягоди кисло-солодкі, мають жовтуватий відтінок, прозору шкірку, через яку добре видно насіння. Розмір плодів — 6-10 мм.

Є і ще деякі особливості, якими чорна, червона і біла види смородини відрізняються один від одного. Наприклад, найароматніше листя має саме чорна смородина. Біла і червона пахнуть набагато слабше. Справа в тому, що листя чорної ягоди містить більше ефірних масел. Найкисліші плоди у червоної і білої смородини, чорна щодо смакових якостей набагато солодша. Також перші два види дають більш водянисті ягоди.

На замітку! За вмістом вітамінів в ягодах лідирує чорна смородина. Наприклад, вітаміну С в ній в 4 рази більше, ніж в червоній або білій, незважаючи на те, що ті більш кислі.

Відео: Догляд за смородиною — посадка, хвороби, обрізка і знищення шкідників

Відрізняються види смородини ще й способами розмноження: наприклад, червону і білу розмножують зазвичай діленням куща, а ось чорну — живцюванням. При цьому перші два види можна не пересаджувати протягом 15-20 років, тоді як місце проживання чорної повинно змінюватися кожні 6-7 років. Але зате такі сорти менше схильні до захворювань.

Найпоширеніші сорти смородини — таблиця з описом

СортВидОпис
ДесертнаБілаМає великі ягоди ніжного кремового відтінку.
ВерсальськаБілаДає великі ягоди масою до 1,5г. Колір плодів жовтувато-білий, прозорий. Зимостійкість середня.
ПримусБілаНе боїться холодів, ягоди жовтуваті і дуже соковиті, солодкі.
ВалентинівкаЧервонаДає дуже великі ягоди, але тільки в кінці сезону.
ЧулковськаЧервонаРанньостиглий сорт, рясно плодоносить. Дає дрібні ягоди червоного кольору. Маса одного плоду — 0,4г.
ДарницяЧервонаРясно плодоносить, не боїться перевезення і пересадок. Ягоди середніх розмірів.
СофіївськаЧорнаРано починає плодоносити, дає солодкувато-кислі ягоди овальної форми. На кущі їх дуже багато.
АріаднаЧорнаУрожай з куща можна зібрати багатий. Аріадна має відмінний імунітет, плодоносити починає в середині літа, не боїться холодів, добре зимує.
Білоруська солодкаЧорнаВідмінно зимує. Рясно плодоносить. Ягоди синяво-чорного кольору, великі, маса одного плоду — до 1,2г.

Щоб бути впевненими в тому, що саджанці або живці смородини є саме тими видами, що плануються вирощувати на садовій ділянці, а також точно знати, що рослини здорові, слід купувати їх тільки в спеціалізованих розплідниках при наявності документів. На ринках під виглядом одного сорту можуть продати зовсім інший, також можна нарватися і на хворі рослини.На жаль, не завжди це вдається зрозуміти відразу — деякі захворювання мають інкубаційний період близько 2 років. А ззовні рослина буде повною сил і здоров’я.

Найбільш активно смородина плодоносить, якщо на ділянці росте дуже багато кущів (близько 10 різних видів). Але не кожен садівник має можливість висадити цю рослину в такій кількості. Саме тому дуже важливо ретельно вибирати сорт, щоб отримати хороший урожай. При цьому враховуються кліматичні умови регіону, терміни цвітіння і плодоношення рослин, період збору врожаю, можливості правильного догляду за посадками. Добре також формувати насадження смородини з кущів з різними термінами плодоношення — тоді ягодою можна буде насолоджуватися максимально довго, іноді — майже все літо.

На замітку! Добре показали себе на ділянках України середньоранні холодостійкі червоні сорти Нива, Костянтинівська, Баяна, чорні — Лучія, Садко, Нара, які відносяться до великоплідних видів.

Правила посадки смородини на дачній ділянці

Те, як добре буде плодоносити смородина, багато в чому залежить від умов вирощування. Основні правила посадки цієї культури наступні:

  • Місце для кущів повинно бути рівним, сонячним, адже смородина — рослина світлолюбива. Також не саджають її в низинах або на пагорбах, інакше вона буде страждати від надлишку холодного повітря або вітру.
  • Кислотність грунту (рн) на ділянці повинна бути не менше 4,5. Смородина дуже любить субглинки і субпіски.
  • Водоносні шари в товщі грунту не повинні бути ближче до поверхні, ніж 1 м.
  • Місце, де буде рости смородина, має бути очищено від бур’янів, його потрібно удобрити не менше ніж за 2 місяці до планованої висадки саджанців.

Порада! Дуже гарне добриво для ґрунту під смородину легко приготувати самостійно. У грунт додають компост з розрахунку 1 відро на 1м 2 , калійну сіль (20г/1м 2 ), вапно (2-6 кг/1м 2 ), суперфосфат (50-70 г/1м 2 ). Після внесення добрива в грунт, його добре перекопують на глибину багнета лопати.

Коли краще садити смородину — навесні чи восени?

Думки досвідчених садівників в цьому питанні різняться. Але так як рослина у весняний період починає оживати після зими і йде в ріст рано, то рекомендовано планувати посадки на початку осені, у вересні. Хоча навесні смородина приживається набагато краще, але садити її потрібно до початку періоду руху соків в рослині.

При цьому ями для посадки готуються заздалегідь. Їх можна зробити за двома схемами — стрічковою і одиночною. У першому випадку відстань між саджанцями буде близько 60-80см, у другому — 1м. Ширина міжрядь витримується при стрічковій схемі близько 2м, при одиночній – також 2м.

На замітку! Більшість садівників рекомендують використовувати стрічкову схему — в цьому випадку вже в перші роки врожайність буде вражаючою. Але імунітет у таких посадок повинен бути відмінним — при сильній загущеності ризик розвитку захворювань набагато вище.

Ями для кущів смородини повинні мати такі розміри — 50*50*50см. На дно кожної підготовленої лунки поміщають трохи деревного попелу (по 100-150 г), присипають грунтом. Якщо грунт попередньо не підживлюють, то ще кладуть трохи суперфосфату (також по 100-150 г) і перегною по 1-2 відра. Лунки добре заливають водою. Висадка смородинових кущів проводиться не раніше, ніж через 20 діб.

Куплені в розпліднику рослини, якщо вони не були обрізані, обов’язково підрізають перед посадкою, залишаючи на гілках по 3-4 бруньки. Якщо ця процедура була проведена, то рослина буде добре кущитися. Живці смородини перед посадкою витримують 15 хвилин в теплій воді (+46 градусів) — цей захід є хорошою профілактикою смородинового кліща.

Як розмножувати і садити смородину

  • Крок 1. Насамперед готують лунки для кущів так, як описано вище.
  • Крок 2. У підготовлену ямку вносять добрива в потрібній кількості, все це присипають грунтом і залишають лунку на деякий час.

Увага! Присипати добрива грунтом або компостом важливо для того, щоб коріння рослини не торкалося хімічних речовин. В іншому випадку корені можуть отримати опік.

  • Крок 3. Смородиновий кущик ставлять всередину ямки. Коріння обережно розправляють по земляній подушці. Між корінням і землею не повинно залишитися порожнечі.
  • Крок 4. Кореневу систему смородинового куща засипають землею, злегка утрамбовувавши грунт.
  • Крок 6. Ще трохи присипають политий кущ грунтом і формують невеликий бордюр з землі, який допоможе утримати воду при поливі біля куща.
  • Крок 7. Грунт ще раз проливають, після чого обрізають пагони смородини так, щоб залишилося по 4 бруньки. Співвідношення наземної і підземної частин повинно бути однаковим.

Догляд за кущами смородини

Смородина — рослина невибаглива, але щоб вона добре плодоносила, за нею, як і за будь-якою садовою культурою, потрібен хороший догляд. Весняний догляд за кущами смородини полягає у видаленні уражених кліщем пагонів, а також відмерлих частин рослин. Кущі обкопують, одночасно рихлять грунт навколо них. Під кожен вноситися мульча. Рихлити ґрунт навколо кущів смородини слід кожні 2-3 тижні, але якщо вони були замульчувані, то робити цю процедуру можна рідше. Також навесні смородину обробляють від шкідників.

В літній період смородину обов’язково поливають і стежать за тим, щоб між кущами було чисто — прибирають сміття і бур’яни. Періодично під кущ вносять органічні добрива.

Увага! Якщо смородину обробляють від паразитів, але планують збирати з неї врожай, то ці процедури слід припинити приблизно за 3 тижні до збору ягід.

По осені кущі продовжують поливати, періодично рихлити ґрунт навколо них.Останню підгодівлю проводять в кінці вересня. В цей же час при необхідності насадження проріджують, розмножують. Обрізка кущів вкрай важлива для смородини. Навесні вони стимулює ріст і плодоношення куща. Обов’язково видаляють всі гілки, вік яких понад 6 років, а також старі та хворі пагони. Якщо доглядати за смородиновими кущами правильно, то урожай ягоди буде рясним і якісним. Її можна продати, а можна використовувати для приготування різноманітних заготовок.

На цьому наша стаття «Смородина — посадка і догляд у відкритому грунті» підійшла до кінця. Сподіваємося, що за допомогою наших порад ви отримаєте хороший урожай. Ще більше корисних порад для свого городу ви можете прочитати на нашому сайті. Нехай щастить і до нових зустрічей!

Читайте також:

Кустодержатель для смородини: способи виготовлення

Для отримання хорошого врожаю смородини потрібно правильно сформувати кущ, для цього знадобиться підпора. Дана стаття розповість, яким має бути огорожу і з чого можна його виготовити самим.

Для чого потрібна опора кущах

Одним із способів правильно сформувати кущ смородини є опора.

  • Вона дає багато можливостей:
  • кущ менше займає місця на ділянці-
  • простіше зібрати урожай-
  • негода заподіє меншої шкоди-
  • від своєї тяжкості дозріли ягоди не опустять вниз гілки-
  • легше працювати з грунтом-
  • правильно сформується крона.

У спеціальних магазинах можна купити огорожі, а можна змайструвати самим з підручних матеріалів. З яких саме, читайте нижче.

Якою має бути підпора

Опора потрібна стійка, безпечна, практична і зручна для смородини. Підпірки частого застосування повинні просто розбиратися і збиратися.

З чого можна зробити

Виготовити підпірки можна з різного матеріалу:

  • дерево-
  • труби ПВХ-
  • метал-
  • поліпропілен-
  • металопластик-
  • шини.

Головне – визначитися, який варіант підійде саме для вас.

Чи знаєте ви? На думку істориків, річка Смородіновка, що згадується в російських билинах, цеМосква ріка. Таку назву вона отримала за достаток чагарників смородини на її берегах.

Висота огорожі

При створенні огорожі необхідно також враховувати особливості сорту смородини, наскільки високорослим і розлогим виростає сорт.

Висота опори залежить від ваших вимог і можливостей. В середньому вона коливається від 50 до 150 см.

оптимальна форма

Форми підпірок використовуються різні: квадратні, прямокутні, круглі і трикутні. Найзручніше кругла опора, оскільки вона повторює форму чагарнику, з нею простіше працювати і виглядає вона ефектно.

Способи виготовлення підпірок своїми руками

Розглянемо докладно, як саме можна зробити красиву підставку для смородини на дачі.

Чи знаєте ви? У незрілих порічкових ягодах міститься в 4 рази більше активного вітаміну C, ніж в дозрілих.

з металопластику

Переваги даного способу: просто збирати, надійна, практична. Щоб змайструвати самим, буде потрібно:

  • металопластикова труба-
  • шланг-
  • шуруповерт-
  • шурупи-
  • дерев`яні кілочки-
  • молоток-
  • ніж.

Як зібрати:

  1. З металопластикової труби зробити 2 однакових кола.
  2. Трубу з`єднати відрізком шланга 10-15 см.
  3. Нарізати 4 стійки з труби довжиною 60-80 см.
  4. У стійки забити бруски дерева.
  5. Перше коло пригвинтити до верху стійок.
  6. Друге коло пригвинтити нижче першого на 30-40 см.
  7. Стійки-ніжки вбити в землю, в металеві кілочки.

Виходить високу огорожу. Виглядає красиво і тримає міцно.

металеву огорожу

Плюси: захищає від корозії, можна не прибирати на зиму, тримає велику вагу, довговічне пристосування.

важливо! Дріт потрібно обмотати гумою, щоб не травмувати пагони.

матеріали:

  • металева труба-
  • металевий дріт-
  • молоток-
  • плоскогубці-
  • болгарка.

Черговість виготовлення:

  1. Нарізати трубу на 4 опори довжиною 70-80 см.
  2. На кожній опорі зробити наскрізний отвір.
  3. Вбити опори по периметру куща.
  4. Протягнути металевий дріт через наскрізні отвори і закріпити.

Така опора має привабливий вигляд і легко збирається.

З труб ПВХ

Плюси конструкції: стійкість до погодних умов, недорого коштує. Для збірки будуть потрібні:

  • склопластикові труби 4 м-
  • товстий провід діаметром 4-5 мм-
  • ніж-
  • молоток.

Процес роботи:

  1. Нарізати трубу, щоб вийшло 4 підпори довжиною 70-80 см.
  2. Зробити наскрізні отвори в кожній опорі.
  3. Вбити опори навколо чагарнику.
  4. Протягнути дріт через наскрізні отвори.

Із дерева

Плюси дерев`яної конструкції: легко зібрати і розібрати. Для установки буде потрібно:

  • дерев`яний брус-
  • саморізи-
  • шуруповерт-
  • молоток.

Хід роботи:

  1. Нарізати брус на 4 опори по 70-80 см.
  2. Вбити опори навколо куща квадратом.
  3. Нарізати з бруса 4 дошки.
  4. Прикріпити дошки саморізами до ніжок.

З кілочок і гілок

Потрібні такі матеріали:

  • 4 кілочка завдовжки 70-80 см-
  • вузька планка-
  • саморізи-
  • шуруповерт-
  • молоток.

Етапи складання:

  1. Вбити кілочки по колу чагарнику.
  2. Закріпити планки шурупами на кілочках.

Це найлегша і швидка за часом виготовлення конструкція.

Догляд за кустодержателямі

Для того щоб кустодержателі прослужили довше, їм буде потрібно правильний догляд:

  • металопластикові огорожі необхідно прибирати на зиму, інакше пластик від низьких температур прийде в непридатність-
  • держателі з дерева потрібно покривати препаратами від гниття, фарбувати і прибирати з ділянки на зимовий сезон.

важливо! Огородження з металу міцніше і довговічніше, ніж металопластикові та дерев`яні.

Таким чином, змайструвати опору для смородини можна самостійно, не витративши на це багато грошей і сил, тим більше, що способів виготовлення дуже багато. Зате подібні конструкції допоможуть вам зібрати гідний народжуй і додадуть садовій ділянці доглянутий вигляд.

Весняна підгодівля смородини для великого врожаю: як і коли удобрювати?

Будь-які ягідні чагарники, в тому числі і смородина, для повноцінного і гарного плодоносіння мають потребу в повноцінному догляді. Найважливіша умова для рясної врожайності – наявність поживних елементів у грунті, в якому вирощується рослина. Смородина (чорна, біла і червона) дуже чуйна на підживлення, на них вона відповідає щедрим і смачним урожаєм.

Навіщо смородині потрібна весняна підгодівля?

  1. Азот відповідає за нарощування зеленої маси (стебла, листя). Азотні добрива потрібно вносити дуже обережно визначати, при надлишку цього макроелементу кущ почне нарощувати зелену масу на шкоду плодоношенню.
  2. Фосфор необхідний для нормального формування кореневої системи, для гарної врожайності: кількість і якість врожаю (смак, солодкість, розмір ягід). При дефіциті фосфору знижується кількість зав’язей, що безпосередньо впливає на кількість плодів, також знижується кількість цукрів в ягодах (тобто вони виростають солодкими).
  3. Калій відповідає за дозрівання, налив ягід, сприяє підвищенню імунітету, визріванню пагонів.

Тому збалансована підгодівля чорної, червоної і білої смородини навесні і влітку допоможе чагарнику нормально почати вегетаційний період і подарувати вам хороший і смачний урожай в літній період. Крім цього, процедура по догляду посилить імунітет культури, завдяки чому вона буде сильніше протистояти хворобам і шкідникам, несприятливим фактором середовища (заморозки, спека, посуха).

Коли підгодовувати смородину навесні і влітку?

Процедура, що проводиться навесні і влітку, можна розбити на кілька ключових етапів. Для кожного з них важливо дотримуватися термінів:

  • Перша підгодівля (ранньою весною). Здійснюється після настання стійкого потепління, на початку вегетаційного періоду (при пробудженні рослини, тобто на початку набрякання бруньок, але до їх розпускання). Перший раз удобрити рослину слід після обрізки, розпушування грунту та видалення бур’янів. Однак важливо дотриматися балансу, не варто поспішати з першою підгодівлею, процедура ефективна тільки після того, як температура грунту буде вище 5-10 градусів тепла (при більш низькій t коріння не зможуть засвоїти поживні речовини). У цей період рослина потребує азоту, але краще застосувати не просто азотне добриво, а комплексне, зміст азоту, фосфору і калію.
  • Друга підгодівля (при бутонізації). Удобрити кущ слід незадовго до цвітіння, тобто в період формування бутонів. Дана процедура спрямована на те, щоб в майбутньому отримати більші і солодкі ягоди, тому виконується фосфорно-калійне підживлення. Допускається невеликий вміст азоту в комплексному підживлення.
  • Третя підгодівля (в період початку цвітіння). Рекомендовано позакореневе обприскування бором (розчин борної кислоти), такий мікроелемент покращує зав’язуваність ягід, завдяки чому урожай буде більше.
  • Четверта підгодівля (після плодоношення). Терміни останньої процедури щодо внесення добрив припадають на кінець літа або початок осені (вересень). Проводиться підживлення калієм і фосфором. Грамотно проведене підживлення допоможе чагарнику закласти більше квіткових бруньок, допоможе підготуватися до плодоношення в наступному сезоні, поліпшить морозостійкість і імунітет рослини, що допоможе краще перезимувати садовій культурі.

Терміни підживлення за місячним календарем 2023 року

Сприятливі дні для підгодівлі смородини за місячним календарем 2023 року:

  • в березні: 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24 число;
  • в квітні: 1, 2, 5, 6, 7, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30;
  • в травні: 12, 13, 14, 15, 16, 17, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26;
  • в червні: 1, 3, 10, 11, 12, 16, 17, 18, 20, 21, 22, 23, 26, 27, 28, 29, 30;
  • в липні: 1, 7, 8, 9, 18, 19, 20, 23, 24, 25;
  • в серпні: 1, 2, 3, 10, 11, 12, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 28, 29, 30;
  • у вересні: 6, 7, 8, 9, 10, 16, 17, 18, 21, 22, 23, 25, 26, 27, 28;
  • в жовтні: 3, 4, 5, 6, 7, 8, 24, 25, 26.

Як правильно удобрити чорну, білу і червону смородину?

Щоб процедура по весняному і літньому догляду принесла максимум користі, необхідно знати специфіку підгодівлі, тобто способи, правила, нюанси. Давайте детально розглянемо їх.

Способи підгодівлі

Внести підживлення під будь-які плодові та ягідні культури у відкритому грунті можна двома способами: кореневе підживлення (під корінь), позакореневе (обприскування надземної частини).

  • Кореневе підживлення. Добрива вносяться під корінь (тобто в область пристовбурного кола). Найчастіше під корінь вноситься рідкий розчин (найбільш ефективний метод). Також можна внести сухі добрива (речовини будуть розчинятися вже в грунті через полив або дощ). Вносити їх слід по периметру крони! Найкраще зробити по колу невеликі лунки (або одну борозну) глибиною близько 5 см, влити або насипати в них добрива, а потім назад засипати землею.
  • Позакореневе підживлення – внесення поживних речовин на надземну частину рослини шляхом обприскування. Ефективно для внесення мікроелементів (особливо популярне борне підживлення).

Правила внесення добрива

Підживлення – це дуже ефективна і в той же час серйозна процедура по догляду. Вона може як допомогти подарувати розкішний і великий урожай, так і негативно позначитися на здоров’ї і стані чагарника. Втім несприятливі наслідки можливі тільки при порушенні правил процедури. Правильно підгодувати смородину допоможе виконання наступних правил:

  1. Перед внесенням будь-яких речовин необхідно заздалегідь полити кущик звичайною чистою водою. Зробити це найкраще приблизно за 3 години. Попередній полив допоможе уникнути опіку кореневої системи.
  2. При використанні будь-яких добрив необхідно обов’язково вивчити інформацію на упаковці, уважно прочитати інструкцію! Зрозуміло, використовувати речовини важливо строго по інструкції, зокрема дотримуватися рекомендованої дози.
  3. При кореневому внесенні поживних речовин не потрібно удобрювати рослину прямо під стовбур. Важливо відступити в пристовбурних колах невелику відстань від стовбура (приблизно на 30-50 см).
  4. Рекомендований час для підгодівлі (будь-яким способом): ранок або вечір. Виконувати процедуру по догляду в полуденний час вкрай не рекомендовано (при позакореневому обприскуванні листя отримають опік, при кореневому внесенні – виникне стрес у рослини). Днем можна виконувати захід тільки при дуже похмурій погоді, коли в цей день вихід сонце не очікується.
  5. Виконуючи кореневу підгодівлю рідким розчином не можна допускати попадання живильної рідини на надземну частину кущів (ствол, листя, стебла, квіти). Якщо ж такий інцидент все ж стався, то потрібно відразу ж промити (продождювати) це місце чистою водою.
  6. Якщо ви вносите поживні елементи в сухому вигляді, то їх слід закласти в грунт по периметру крони якимось зручним інструментом (наприклад, граблі, мотика).

При приготуванні рідкого розчину мінеральних добрив можна дочекатися повного розчинення гранул. Швидше і краще їх розчиняти в гарячій або хоча б теплій воді.
Молодий чагарник, який ви посадили в минулому році підгодовувати навесні не потрібно. Однак таке правило актуально тільки в тому випадку, якщо ви в посадкову яму поклали достатню кількість добрив (тобто заправку). Перша весняна підгодівля після посадки виконується через 2-3 роки (до цього моменту рослина вичерпає все закладене в землю харчування).

Чим підгодувати навесні і влітку смородину для гарного врожаю: відповідні добрива

Вибір правильних добрив на цьому чи іншому вегетаційному етапі вкрай важливий. Від цього в цілому залежить результат процедури, а саме, смачний урожай. Давайте розбиратися, чим можна підгодувати ягідний чагарник.

Важливо! Біла, червона і чорна смородина негативно реагує на хлористі добрива (наприклад, калійну сіль, хлористий калій). Хлоромістячі препарати можуть спровокувати захворювання хлороз.
Хоча і вважається, що на хлор негативно реагує саме біла і червона смородина, все ж не рекомендується вносити такі препарати навіть під чорну смородину.

Перша підгодівля (ранньою весною) смородини

Перша підгодівля смородини проводиться ранньою весною, коли грунт прогріється, як мінімум, до + 5-8 ° C. Сигналом для виконання процедури повинні послужити набряклі нирки (головне, удобрити до їх розпускання).

В цей весняний період чагарник підгодовується азотними добривами, речовина необхідна для інтенсивного росту і нарощування зеленої маси. Але найкраще внести комплексний препарат, який також містить калій і фосфор!

Зверніть увагу! Азотомісткі препарати підходять тільки для ранньої весни. Не варто використовувати їх в кінці сезону і влітку.

Інакше вони спровокують зростання зеленої маси на шкоду плодоношенню.

Наприклад, можна внести один з наступних варіантів:

Мінеральні азотні добрива:

  • Сечовина (Карбамід). 10-15 грам препарату розчиняється в 10 літрах води (стандартне відро), норма витрати: одне відро такого розчину на один квадратний метр площі.
  • Аміачна селітра. 15-20 г розлучається у відрі води, витрати такі ж, що і в першому випадку.

А можна застосувати органічні азотні добрива:

  • Настій курячого посліду (потрібно розвести в чистій воді у співвідношенні 1:20).
  • Настій коров’яку (розлучається у воді 1:40).

Прекрасний варіант: відразу внести комплексні мінеральні добрива:

  • Нітроамофоска (20-30 г. на 10 л. води);
  • Діамофоска (20-30 г. на 10 л. рідини).

Також ранньою весною корисно здійснити мульчування пристовбурного кола чагарнику добре перепрілим компостом або перегноєм. Мульча при цьому не повинна стикатися зі стовбуром рослини, між ними повинен зберігатися невеликий проміжок. Оптимальна товщина шару 5-7 сантиметрів.

Порада! Описані вище препарати не містять мікроелементів, тому дуже корисно під час першої та другої підгодівлі додатково внести гумати з мікроелементами, наприклад, Гумат калію, Гумат +7 Йод.

Друга підгодівля (під час бутонізації) смородини

Другий раз удобрити смородинові кущі потрібно до цвітіння в період бутонізації. Раніше вже було зазначено, що процедура по догляду в дані терміни необхідна для смачного і рясного ягідного врожаю в майбутньому.

У цей момент необхідне фосфорно-калійне підживлення, при цьому оптимально і невелике внесення азоту. наприклад:

  1. Мінеральне комплексне добриво (в складі азот, калій, фосфор): Нітроамофоска (20-30 г на 10 л води), Діамофоска (20-30 г).
  2. Можна використовувати швидкозасвоюєче добриво, яке містить калій і фосфор, Монофосфат калію (15 г на 10 л води).
  3. Або ж використовувати суміш з суперфосфату (20-30 г) і Сульфату калію (15-20 г).

До речі! Деякі городники принципово не використовують мінеральні добрива (хоча об’єктивної причини для цього немає, адже такі препарати дуже корисні для садових культур, якщо використовувати їх за правилами та інструкції!).

Якщо ви теж намагаєтеся дотримуватися принципів органічного землеробства, то можете в якості азотних добрив використовувати настій коров’яку або курячого посліду. Як калійне добриво – деревну золу (200 г розлучається в 10 л води), в якості фосфорного – кісткове або рибне борошно (склянку на 1 кв.м.).

Третя підгодівля (на початку цвітіння) смородини

Коли смородина зацвіте, дуже корисно удобрити її мікроелементами. Для кращого зав’язування ягід ефективно обприскати кущ бором. Для приготування розчину потрібно змішати борну кислоту (5 грам) з водою (10 л). Особливо важливо провести позакореневе підживлення, якщо в саду прохолодна, похмура погода.

Четверта підгодівля (в кінці сезону)

Остання процедура в цьому дачному сезоні проводиться в кінці літа (в серпні) або ж на початку осені (до кінця вересня). У цей період необхідно підгодувати ягідно-плодові чагарники фосфором і калієм. Макроелементи підсилюють імунітет садової культури, стійкість до заморозків (зимових і весняних), тобто допомагає культурі підготуватися до зими і пережити цей суворий сезон.

Підходять такі препарати: Монофосфат калію, або суміш суперфосфату і сірчанокислого калію. Дуже зручно використовувати готові комплексні добрива, призначені конкретно для осінньої підгодівлі, впізнати їх легко, на упаковці стоїть позначка..

Зверніть увагу! Хороший урожай залежить не від однієї лише цієї процедури, важливо навесні виконувати комплексний догляд за кущами: зняти зимове укриття, рихлити грунт, поливати, замульчувати, обробити від хвороб і шкідників, обрізати.

Про автора

admin administrator