Як зробити кватирки в даху в теплиці

Авторadmin

Як зробити кватирки в даху в теплиці

Теплиця своїми руками: прості ідеї для городу

Досвідчені городники у тепличних умовах вирощують ранні овочі. Як зробити теплицю своїми руками швидко та з мінімальними витратами? Скористайтеся цікавими ідеями та зробіть укриття з доступних матеріалів.

Різновиди та застосування теплиць на городі

Теплиця – стаціонарна споруда, яку використовують для вирощування розсади, овочів, декоративних культур. Споруда захищає рослини від холоду та морозів. Завдяки цьому городникам вдається отримувати врожай ранніх овочів у холодну пору року.

У чому особливості теплиці?

На відміну від парників, теплиці будують заввишки до 2,5 м. Площа теплиці залежить від цілей власника та розмірів його присадибної ділянки. Для зручної експлуатації у теплицю роблять вхід. Режим вентиляції забезпечують форточками, що відкриваються. Для обігріву в зимових теплицях встановлюють буржуйки чи інший вид опалення. Світловий день подовжують додатковим освітленням. Для поливу обладнають систему крапельного зрошення. Теплиці виготовляють з різних матеріалів, враховуючи форму конструкції. Для міцного каркасу застосовують труби ПВХ, металопластикові труби, куточки, дерев’яні рейки. Щоб усередину споруди потрапляло достатньо денного світла та сонячного тепла, стіни та дах теплиць виготовляють з прозорих матеріалів (полікарбонат, скло, плівка).

Види теплиць

  1. Односхилі, в яких дах спрямований в один бік. Конструкцію часто пристосовують до стін капітальної будівлі (сарай, альтанка).
  2. Двосхилі, в яких дах виконують у вигляді двох похилих до зовнішніх стін скатів. Підходить для зимових теплиць у регіонах з частими снігопадами.
  3. Арочні, основою яких стають вигнуті дугою труби, профіль. Галина Кізіма, авторка книги «Теплиця-комуналка. Така теплиця має великий недолік: арочні дахи погано витримують снігове навантаження і складаються під ним.
  4. Каплевидні зі складною конструкцією у формі намету. Стінки зручні при снігопадах та сильних дощах.
  5. Багатокутні з 6-9 вертикальними гранями, складні в монтажі та дорогі.
  6. Голландські з розширеними донизу бічними стінками, посиленим каркасом. Їх обладнають спеціальними жолобами для стоку дощової води, електронним керуванням систем забезпечення.

За призначенням теплиці ділять на такі види:

  • овочеві, в яких вирощують зелень та основні види овочевих культур;
  • розсадні з створенням спеціальних умов вирощування здорових сіянців (стелажі, спеціальні касети, система провітрювання, краплинний полив);
  • квіткові для вирощування декоративних культур у особливих умовах.

За типом експлуатації є такі варіанти теплиць:

  • зимові з системою опалення;
  • літні з нагріванням внутрішнього простору за рахунок сонячної енергії.

Прості в монтажі арочні, одно- та двосхилі, круглі та краплеподібні теплиці використовують у домашніх умовах. Багатокутні конструкції, голландські, фермерські (не змикаються в області коника) теплиці досить затратні за матеріалами та вартістю. Їх встановлюють на великих площах з метою масового вирощування овочів, розсади, квітів продаж. Побудови промислового масштабу розміщують на фундаменті, оснащують системою підігріву, освітлення, поливу та автоматизованою системою відкривання вікон. Теплицю для дачної ділянки можна купити у готовому вигляді, але краще зробити теплицю на ділянці власноруч. На їхню думку, більшість з наявних у продажу готових теплиць має одну істотну ваду — їх проектують і виготовляють не ті, хто ними користується.

Як побудувати теплицю своїми руками?

Власник ділянки може вибрати місце для теплиці, розрахувати її розміри, підібрати відповідні матеріали та заощадити на будівництві кошти. Споруджувати теплицю краще в кінці лютого або в березні, як тільки розтане сніг і встановиться плюсова температура.

Підготовчий етап

Для будівництва найпростішої теплиці необхідно провести такі підготовчі роботи:

  1. Виберіть освітлене місце на ділянці, захищене від вітру та грунтових вод.
  2. Визначте конструкцію майбутньої споруди, враховуючи призначення та тип експлуатації.
  3. Складіть план і намалюйте схему будівництва.
  4. Розрахуйте кількість необхідних матеріалів, оберіть інструменти.
  5. Закупіть та підготуйте матеріали для спорудження теплиці.
  6. Проведіть розмітку на ділянці, виставте кілочки по периметру майбутньої теплиці.

Матеріали та інструменти, необхідні для бюджетного будівництва розміром 6х4 м:

  • стрейч-плівка – 2 рулони;
  • плівка для теплиць -10 м.;
  • кабельна стрічка б/в -70 м;
  • скоби – 1 упаковка;
  • скотч – 1 рулон;
  • дерев’яні бруски (стовпчики) 2,5 м. – 6 шт.;
  • дерев’яні бруски 3 м. – 4 шт.;
  • дерев’яні бруски 1 і 2 м. – 16 шт.;
  • дерев’яні дошки – 40 м.;
  • дріт – 20 м.;
  • шурупи – 50 шт.;
  • шуруповерт;
  • степлер;
  • лопата;
  • пила.

Для створення деревної конструкції використовуйте рівні дерев’яні стовпчики, вирізані з будь-якого дерева. Їх очищають від кори чи просто зачищають від сучків.

Покрокова інструкція

Споруджуйте теплицю на своєму городі поетапно:

  1. Викопайте по периметру теплиці ями і закопайте дерев’яні стовпчики заввишки 2,5 м. для основи конструкції, засипавши та утрамбовавши ями навколо дерев’яних опор щебенем. Встановіть по центру теплиці стовпчики по 3 м. для двосхилого даху.
  2. Виставте по периметру дошки у два ряди. Прикріпіть їх шурупами до опор та з’єднайте спеціальними кілочками. Розмістіть додаткові бруски посередині та поверху каркасу.
  3. Зробіть з круглих стовпчиків або брусків основу для двосхилого даху, скріпіть на стиках шурупами.
  4. Обмотайте скотчем дерев’яні стовпчики, щоб плівка не рвалася.
  5. Натягніть на стінних прольотах та даху дріт для підтримки плівки. Обтягніть стіни теплиці стрейч-плівкою. Дах накрийте тепличною плівкою.
  6. Протягніть по всіх кутах та стиках плівки з дерев’яною опорою стару кабельну стрічку. Прикріпіть її степлером через кожні 10 см.
  7. Виріжте отвір для дверей з тонкого боку теплиці. Закріпіть отвір дерев’яними або пластиковими планками, прикрутіть петлі до стояків. Утепліть двері поролоном, встановіть дверну ручку.
  8. Зробіть поруч з дверима, у даху або збоку отвір для выконця, щоб не було протягів. Закріпіть плівку на дерев’яну рамку з петлями. Радимо обладнати теплицю додатковими выконцями, встановивши деякі з них у нижній частині стіни, щоб забезпечити циркуляцію повітря.

Всередині теплиці проведіть розбивку грядок з двох боків, перекопайте та удобріть грунт. Відразу розтягніть стрічки для крапельного поливу. За бажанням обладнайте опалювальну систему, встановивши піч для топки по центру теплиці. Димову трубу виведіть в отвір, зроблену на даху або стіні.

Двосхила теплиця, обтягнута плівкою, простоїть не менше року. Щоб укриття служило від 3 до 5 років, краще користуватися армованою плівкою. Матеріал коштує дорожче, але відрізняється міцністю і витримує перепади температур. Знімати чи міняти плівку на зиму не доведеться.

Теплицю з простих матеріалів використовуйте у весняно-літній період без опалення. Через прозору плівку всередину потрапляє достатньо денного світла та тепла, які сприятливо впливають на вегетацію тепличних рослин. Температурний режим контролюйте за допомогою градусника, який розмістіть на стовпі всередині теплиці. Ви можете встановити гігрометр, щоб відрегулювати графік провітрювання.

Спорудити теплицю на своєму городі можна з підручних матеріалів. Скористайтеся рекомендаціями фахівців, підготуйте матеріали та беріться за справу. Тоді на столі обов’язково незабаром з’являться якісні ранні овочі та зелень, які виросли на власному городі.

Надійна кватирка – важливий елемент теплиці

У такому герметичному приміщенні, як полікарбонатна теплиця, особливо необхідно провітрювання. У будь-якому тепличному спорудженні має бути, як мінімум, два регульованих отвори для входження зовнішнього повітря.

У таких герметичних приміщеннях, як теплиця, необхідно провітрювання. Для таких заходів в теплиці встановлюють кватирки.

Тому, як правило, кватирка для теплиці робиться прямо в двері (або над нею), а друга – в даху або на протилежній від дверей стороні.

Якщо це не теплиця, а парник, то буде досить зробити тільки одну кватирку.

Фрамуги повинні знаходитися в найбільш підходящих для цього місцях. Це дуже важливо, тому що від цього залежить, чи будуть протяги в оранжереї. А для того щоб рослини не хворіли, протягів бути не повинно.

Необхідні для монтажу інструменти та матеріали

В обовязковому порядку для правильного і успішного монтажу тепличної кватирки знадобляться:

  • шуруповерт з реверсом;
  • болгарка з регулюванням швидкості;
  • диск по бетону (для нарізки полікарбонату);
  • пасатижі (для фіксування деталей);
  • молоток;
  • викрутка;
  • керн;
  • маркер;
  • рулетка;
  • прозорий скотч;
  • саморізи;
  • гвинти;
  • гайки.

Також буде потрібно ідеально рівний майданчик для збірки даного пристрою. Каркас кватирки збирається за допомогою гвинтів і гайок. Залежно від виду гвинтів, викрутка знадобиться хрестоподібна або плоска. Якщо «вікно у зовнішній світ» буде розташовуватися над торцевої дверима, то може також знадобитися і драбина.

Порядок складання та навішування кватирки

Спочатку слід зібрати посадочне місце на самому каркасі теплиці. Наступним кроком буде вимір ширини отвору, а потім складання і навішування фрамуги. А вже шпінгалети та дистанційні фіксатори потрібно робити після установки полікарбонату.

Для того, щоб уникнути прямої контакт полікарбонату з металом, рекомендують використовувати гумові прокладки.

Необхідно відзначити, що в теплиці важлива герметичність. Тому не слід забувати про встановлення обмежувачів – трикутників, їх потрібно прикрутити в нижніх кутах віконного отвору. Потім з самого матеріалу вирізується заготівка за розміром фрамуги. Краї заготовки обертаються прозорим скотчем. Це обовязково потрібно робити для того, щоб дощова вода не затікала всередину осередків.

Щоб уникнути прямого контакту полікарбонату з металом дуже бажано використовувати гумові прокладки. Тепер до двох стійок і двох поперечок кватирки необхідно приєднати вирізану заготовку. Зробити це правильно можна тільки на рівному майданчику. На самому початку потрібно зробити прокол гострим кінчиком самореза, надіти шайбу, а потім за допомогою шуруповерта вкрутити саморіз. При затягуванні деталі надійно зафіксувати пассатижами.

Перед установкою полікарбонату необхідно зняти з листа захисну транспортну плівку. Після завершення монтажу зробити це буде складно. Коли фрамуга для теплиці буде готова, її потрібно встановити на посадочне місце на каркасі.

Застосування автомата-провітрювача

Провітрювання в теплиці має здійснюватися без протягів. Добре, коли гаряче повітря видаляється через отвір в даху. Але бувають і похмурі дні, коли кватирка повинна бути закрита. Звичайно, можливо її ручне відкриття і закриття. Однак в разі відсутності такої можливості найкраще встановити автомат-проветриватель.

Для цього достатньо поставити на фрамугу термопрівод, який буде змінювати тиск парів робочої середовища і піднімати її на певну висоту. Ця висота не повинна перевищувати 10 см, щоб витримати навантаження від тиску вітру до 40 кг. Коли температура повітря всередині теплиці знизиться до 21 градуса, шток почне опускатися вниз і люк закриється.

Термопрівод не вимагає використання будь-яких гідроциліндрів, електродвигунів або систем важелів. Знімати його на зиму теж немає необхідності, так як робочий діапазон температур для нього становить від -60 до +60 градусів.

Якщо на садовій ділянці бувають значної сили вітри, то по кутах рами стельової кватирки слід зробити антіпарусние троси. Термопрівод також можна застосувати і на бокових вікнах теплиці.

Увага, тільки СЬОГОДНІ!

Авто-кватирка для теплиці: що можна зробити своїми руками без особливих зусиль

Хоча слово «теплиця» походить від «тепло», перегрів рослин в ній куди небезпечніше їх охолодження. Ось чому так необхідно елементарне провітрювання теплиці, яке ганяє застояне повітря, регулює вологість (що особливо важливо для помідорів і огірків) і гартує розсаду. Правда, бігати по декілька разів на день для піднімання-закриття кватирок хочеться не кожному. А тому хтось прилаштовує для цієї справи тещу з жердин, а хтось робить автоматичні кватирки для теплиць своїми руками. Все досить просто насправді: трохи шкільних знань з фізики, хороші схеми і наші поради – і власноруч зроблена кватирка-автомат дасть фору будь-якою дорогою магазинної.

  • Як зробити невеликий гідравлічний автомат?
  • Відео: Снігова лопата / Як зробити снігову лопату міцнішою / Ремонт сніговий лопати
  • Відео: Отпариватель ves electric v-sto 1 побутової ручної парогенератор для одягу і прибирання приміщення
  • Найпростіший автомат для маленьких конструкцій
  • Автоматична кватирка за допомогою пластикових пляшок
    • Крок 1. Виготовлення деталей
    • Крок 2. Конструювання вікна
    • Крок 3. Підвішування пляшок
    • Крок 4. Регуляція точки температури відкриття вікна

    Як зробити невеликий гідравлічний автомат?

    Гідравлічна кватирка-автомат для теплиці – пристрій нескладний і зрозуміле навіть дитині. Звичайно, підняти дах теплиці воно не зможе, зате з успіхом відкриє кватирку практично будь-якого розміру і ваги. Сам пристрій досить просто і по виготовленню, і по збірці.

    Як це працює? А ось як. Герметична металева тара від нагрівання прямими сонячними променями стане передавати своє тепло всередину, повітрю і рідини. Зростаючи, рідина створить всередині тари тиск, і перетече, таким чином, в іншу тару меншого обсягу – літрову банку. Під вагою баночки стулка кватирки стане опускатися через блок, передаючи зусилля їй в точці кріплення тятиви. Як тільки повітря охолоне всередині теплиці, відбудеться зворотній процес.

    А найприємніше, що виготовляється такий пристрій для автоматичного провітрювання з мінімумом витрат. Отже, в хід підуть:

    • порожня металева чотирилітрова тара з-під автомобільного масла;
    • пробка з щільного пінопласту або гуми (можна використовувати і металеву, спеціально замовлену у знайомого зварювальника) для герметичного закривання;
    • трубки для переливання рідини, які можуть бути пластмасовими або алюмінієвими. Довжину кожної потрібно розраховувати так, щоб зовні можна було легко одягнути гнучкий і тонкий гумовий шланг, а всередині вона не змогла стосуватися дна ємності. Самі трубки можна або припаяти до тарі, або виготовити різьблення і закріпити їх двома гайками – тоді трубка повинна бути коротше, але обов`язково потім перебувати в рідині.

    Отже, ось сам процес виготовлення автоматичної кватирки для теплиці:

    Крок 1. У підготовлену порожню герметичну тару потрібно вставити трубку.

    Крок 2. Тара заповнюється рідиною приблизно на 40%. В якості рідини можна використовувати тосол, воду і навіть автомобільне відпрацьоване масло.

    Крок 3. Заливну горловину потрібно щільно закрити і жорстко закріпити на верхній перекладині теплиці – так, як зручно.

    Крок 4. У малій тарі також необхідно вставити трубку, і в кришці просвердлити отвір діаметром 2-4 мм. До слова, чим менше вийде отвір, тим менше буде випаровуватися потім рідину.

    Крок 5. Через трубу заливається рідина трохи вище, ніж рівень перекриття нижнього отвору труби – десь на 1 см.

    Крок 6. Тепер потрібно закріпити шов, який з`єднує за допомогою тятиви малу ємність і потрібну точку фрамуги.

    Крок 7. За допомогою м`якого гумового шланга ємності з`єднуються в одну систему.

    Залишилося тепер тільки налаштувати пристрій провітрювання. Робити це потрібно тільки при нормальній температурі, коли кватирка закрита. Шляхом проб і помилок необхідно відрегулювати автомат, врівноважуючи при цьому силу відкривання самої кватирки з вагою наповнюваної нею рідини. А ось щоб можна було відкривати автоматично важчі кватирки, необхідно збільшити вагу баночки ще одні вантажем, при цьому ніяк не змінюючи наявне співвідношення наливається рідини.

    До слова, якщо вантаж підібрати правильно, то можна буде легко з допомогою всієї конструкції відкривати і досить масивні кватирки. А, щоб сама кватирка закривалася під своєю вагою, її нижній брусок потрібно зробити важче верхнього або змістити центр обертання від середини на 5 см вгору.

    Відео: Снігова лопата / Як зробити снігову лопату міцнішою / Ремонт сніговий лопати

    Загалом автоматичне відкривання кватирки в теплиці може найрізноманітніших варіантів, і наведений приклад – просто лише найзручніший. Головне – не забувати раз в 20 днів наливати в ємність трохи машинного масла – воно необхідне для зменшення випаровування рідини.

    Але, якщо особиста теплиця – аж ніяк не маленьких розмірів, провітрювати її однією тільки кватиркою буде проблемно. Адже в спекотні дні важливо, щоб більш прохолодне повітря зовні потрапляв досить швидко, і температура всередині не зашкалювала. А для цього вже потрібно відкривати як мінімум раму з площею 5 квадратних метрів. І для цієї мети по вище описаному принципу точно також можна зробити своїми руками більш серйозну гідравлічну систему провітрювання, витративши на все не більше 2000 рублів. Попросту ємність потрібно розшукати через знайомих побільше, і ідеальний в цьому плані гідроциліндр від шасі літака. У підсумку вся конструкція автомата-провітрювача вийде близько 100 кг, зате справно працювати вона буде далеко не один рік, не вимагаючи ніяких особливих турбот.

    Відео: Отпариватель Ves Electric V-STO 1 побутової ручної парогенератор для одягу і прибирання приміщення


    Найпростіший автомат для маленьких конструкцій

    Для зовсім невеликих теплиць можна зробити вкрай примітивне, зате надійний пристрій для автоматичного закриття і відкриття кватирок. Це буде простий гідроциліндр, який прекрасно працює на самому звичайному машинному маслі, навіть брудному. І працює точно і ефективно. Для цього в нього необхідно налити 800-1000 г масла і поставити під дах теплиці або парника. Як тільки температура повітря в теплиці стане підніматися від 20 ° до 35 °, поршень легко підніме над собою частину даху теплиці на всі 15 см, яка може важити до 10 кг. Тобто без проблем в спекотні дні будуть підніматися 2-3 з`єднані разом рами. І зробити такий гидроцилиндр легко – головне тільки, щоб між стінками і поршнем конструкції не просочувалося масло, але поршень не рушав занадто туго. А в загальному робота такого гідроциліндра безвідмовна – тільки стане підвищуватися температура всередині теплиці, тут же рами прочиняться, тільки набіжать хмари – закриються.

    Тільки виготовляти ту чи іншу модель автоматичного гідравлічного пристрою для провітрювання потрібно виходячи в першу чергу від розмірів і особливостей конструкції самої теплиці. Детальніше читайте в статті: Термопрівод для теплиці: огляд 3-х варіантів саморобок для авто-провітрювання.

    Автоматична кватирка за допомогою пластикових пляшок

    Відмінно себе також зарекомендувала сьогодні проста система автоматичного провітрювання, для якої всього лише і потрібно, що пару використаних пластикових пляшок з-під газованої води. Зате працює така система напрочуд справно і давно вже перевірена не в одній теплиці. Отже, ось що потрібно робити.

    Крок 1. Виготовлення деталей

    Для спорудження цієї незвичайної системи знадобляться пластикові пляшки на 1,5 літра і на 6 літрів. В їх кришках потрібно встановити штуцери для тонкої трубки від медичної крапельниці. Можна приклеювати і самі деталі крапельниці до таких кришок за допомогою елоксідкі. Головне – щоб дві пляшки потім вільно повідомлялися один з одним через цю трубку.

    Крок 2. Конструювання вікна

    У парнику або маленької теплиці потрібно зробити вікно по типу мансардного, де вісь припадатиме на середину рами. Нижню сторону такого вікна слід зробити трохи важче, щоб потім все вікно закривалося під власною вагою. А кріпити його можна і горизонтально на даху парника, і вертикально на торцевій стіні – тут вже як буде зручніше. А ось на легшу і коротку верхню частину вікна потрібно повісити малу пляшку – вона і буде відкривати вікно, як тільки в неї надійде вода з більшою.

    Крок 3. Підвішування пляшок

    Підвішувати пляшки потрібно отворами вниз. У велику потрібно залити 1 літр води і накрутити кришку. А в малій – зробити біля денця маленьку проріз, щоб повітря виходило і входив вільно.

    Крок 4. Регуляція точки температури відкриття вікна

    Щоб відрегулювати точку температури, на якій і працює відкриття кватирки, необхідно визначитися з висотою підвісу великої пляшки – чим вище вона виявиться, тим раніше вікно і відкриється. Крім того, можна створити спочатку і тиск в 6-літровій пляшці, перевернувши її порожню з кришкою отвором догори, заливши воду через малу пляшку і підвісивши в робочий стан знову отвором вниз.

    Відео: Проповідник голка (вірш Рогова Володимира Єгоровича)

    Вдень 6-літрова пляшка стане нагріватися, повітря в ній розшириться в обсязі і витіснить воду в малу. Вода в малій пляшці перевищить по масі важчу, вікно відкриється, а ввечері, коли стане прохолодніше, велика пляшка охолоне і поглине в себе воду з малої, завдяки чому вікно під власною вагою закриється. Найголовніше, щоб з`єднує пляшки трубка висіла завжди вільно, не залежно від положення вікна, і її не зачіпали підростаючі рослини (особливо огірки).

    Ось такі нехитрі способи були придумані нашими співвітчизниками і успішно випробувані на своїх теплицях.

Про автора

admin administrator