Як зробити відвар із родзинок при ацетоні

Авторadmin

Як зробити відвар із родзинок при ацетоні

У дитини високий ацетон: педіатр розповіла про причини, харчування і пиття

Як діяти, якщо у дитини підвищена температура, блювання, діарея і відчутний запах ацетону з рота? Перше, що потрібно зрозуміти батькам, — це те, що ацетон не є захворюванням, а станом організму. І з ним легко впоратися, якщо дотримувати рекомендацій спеціаліста. Отже, дієта при ацетоні: як відпоювати та чим краще нагодувати дитину.

Лікарка-педіатр і дитяча гастроентерологиня Катерина Філатова розповіла, чому за кордоном немає такого поняття, як «підвищений ацетон», а ще поділилася порадами, як правильно харчуватися та відпоювати дитину при ацетонемічному синдромі.

Що таке ацетон?

Ацетон — це хімічна речовина, яка використовується у виробництві таких продуктів, як рідина для зняття лаку і фарби. Наше тіло також виробляє ацетон, коли розщеплює жир, тож у звичайних кількостях він зовсім не шкідливий.

А тепер зупинимося детальніше на процесі вироблення ацетону. Наше тіло використовує цукор чи глюкозу для отримання енергії. Після прийому їжі гормон інсулін переміщає глюкозу з кровотоку до клітин. Коли ваш організм не виробляє достатньо інсуліну або ви їсте дуже мало вуглеводів, ви не можете використовувати глюкозу як паливо. Натомість тіло спалює жир.

Коли печінка розщеплює накопичений жир, вона виробляє хімічні речовини, які називаються кетонами. Ацетон є основним кетоном. Якщо кетонів дуже багато, це називається кетозом. Кетоз може бути особливо небезпечним для людей із діабетом.

Високий ацетон у дитини

Високий ацетон — це ознака дефіциту глюкози в організмі. Це є у всіх дітей і дорослих, які не пили пару годин, мали блювання чи діарею.

В цілому міряти ацетон немає сенсу, тому що тактика лікування раніше перелічених симптомів завжди буде однаковою і не залежить від кольору смужки на ацетон-тестах.

Якщо ви потрапите у лікарню за кордоном з ацетоном у дитини і скажете: «Нам треба відкапатися, у дитини ацетон», лікарі вас не зрозуміють. Насправді такого діагнозу не існує.

Катерина Філатова

Раціон при підвищеному ацетоні має бути калорійним, але без жирних страв / © Pexels

Дієта при ацетоні: харчування

Які правила харчування при таких станах? Якихось особливих обмежень немає. Бажано, щоб дитина їла невеликими порціями, тому причиною може бути блювання, і коли цей стан триває, звичайно, нагодувати дитину досить важко. Тому наш перший крок — зупинити блювоту.

Харчування при ацетоні має бути достатньо висококалорійним. Наприклад, це можуть бути:

  • крупи довгого приготування
  • не дуже жирні супи з картоплею, крупою, відвареним м’ясом (ні в якому разі не насичені бульйони!)
  • всі фрукти та овочі (жодних заборон не має, окрім індивідуальної непереносимості)

Дієта при ацетоні: відпоювання

Головна наша задача — відновити втрачену рідину в організмі, яка відбулася в наслідок блювання, діареї або навіть теплового удару, коли дитина довго знаходилася на сонці й не пила води. Тому відпоювання дуже важливе. На ринку є досить багато засобів для регідратації з різними смаками.

Я раджу купувати кілька продуктів різних торгових марок, щоб якийсь із них точно сподобався вашій дитині.

Катерина Філатова

В основному засоби для регідратації бувають у вигляді порошку, який розводиться з водою. В інструкції, яка йде разом із продуктом, детально вказано, як відпоювати.

Найголовніше — відтворити метод крапельниці, тобто невеликими дозами, досить часто і протягом дня. Все залежить від стану дегідратації.

Можливо, вам потрібно буде давати дитині рідини з глюкозою. Це можуть бути звичайна вода з цукром або підсолоджений чай. Це потрібно тоді, коли рівень глюкози в організмі занизький, тому його треба підвищити.

Дієта при ацетоні: використання «Кока-Коли»

Є думка, що варто давати дитині солодкі газовані напої, наприклад, «Кока-колу».

Я не можу сказати, що всім треба використовувати «Кока-колу» при ацетоні і всім підходить. Кола в цьому випадку швидше як засіб, коли нічого іншого на цей момент більше не доступно.

Радимо також прочитати, чому дитина постійно просить попити перед сном: норма, симптом чи примха?

Ацетон у дитини: як швидко і правильно допомогти

Звідки береться “ацетон” і що робити, щоб дитині стало краще? Як робити тест на ацетон? Чим варто поїти, а чим у жодному разі не можна? Як правильно відпоювати дитину, якщо +, ++, +++? Про все розповідає лікар.

Раптово захворіла донька. Зранку разів зо п’ять виблювала, температури немає, а з рота якийсь дивний запах… Така ситуація знайома багатьом. «Перше, що потрібно зробити мамі, – радить лікар-імунолог Ірина ЦИМБАЛЮК, – дати дитині солодкий чай. А тата тим часом відправити в аптеку за спеціальними смужками, щоб зробити тест на “ацетон”. Лікар на своїй сторінці у Facebook допомагає розібратися, що таке ацетон, чому він виникає і як допомогти дитині, в якої піднявся “ацетон”.

“Ацетон” – не хвороба, а стан

Ацетон – це не хвороба, а особливий стан, який виникає при порушенні обміну речовин, і пов’язаний він зі зменшенням запасів глікогену, необхідного для виробництва енергії.

Перезбудження, перевтома, хвороби, голодування і т.д. викликають у дитини підвищену потребу в енергії. Перше джерело, з якого вона отримує енергію, – глюкоза в крові. Але вистачає її на лічені хвилини. Потім організм дитини звертається до іншого джерела – глікогену. Але і цього джерела вистачає на кілька годин. Потім організм звертається до «важкої артилерії» – жирів. Вони не можуть відразу перетвориться в необхідну енергію, тож спочатку утворюються проміжні речовини. Їх ще називають кетонові тіла (ацетон, ацетооцтова і бета-окімасляна кислоти).

Якщо кетонових тіл утворюється мало, то вони встигають повністю утилізуватися тканинами. Коли їх надто багато, вони подразнюють блювотний центр головного мозку (тож виникає блювота); подразнюють оболонки шлунково-кишкового тракту (виникає біль в животі); пригнічують центр голоду (тому дитині не хочеться їсти).

Що відбувається в організмі при ацетономічному синдромі

У результаті виникає перше замкнене коло: блювота призводить до втрати рідини, а об’ємне пиття провокує блювоту, що знову призводить до втрати рідини. Друге замкнене коло: дитині потрібна енергія, яку вона може отримати з їжею, але апетиту немає, і дитина починає голодувати. Це призводить до розпаду жирів і ще більшого утворення кетонів, які пригнічують апетит. Якщо не розірвати ці замкнуті кола, які підсилюють одне одного, то стан дитини починає різко погіршуватися.

Одним з перших проявів ацетономічного синдрому – запах ацетону в повітрі, що видихається. Варто зауважити, що це не такий запах, як в ацетону, який використовують для зняття лаку. Він нагадує запах прілих яблук, «перегару» або кислої капусти. Такий самий запах має і сеча дитини.

Оскільки на нюх покладатися не можна, для 100% підтвердження використовують спеціальну тест-систему на ацетон у вигляді смужок. Треба взяти одну смужку і опустити в сечу дитини. Якщо через 3 хв смужка змінить свій колір з білого на фіолетовий, то у дитини ацетон. На упаковці тест-системи є шкала, за допомогою якої за кольором можна дізнатися ступінь ацетону (від + до ++++).

Що робити при ацетоні

Звісно, найкраще лікування – це профілактика. Тому обов’язково треба давати дитині після фізичного або емоційного навантаження і на початку розвитку хвороби (ГРВІ, бронхіт і т.д.) глюкозу у вигляді рідини (солодкий чай, компот) або таблеток (глюкоза з аскорбіновою кислотою) або льодяників (не шоколад, оскільки там багато жиру).

  • Якщо ж цей момент проґавили, і в дитини з’явився запах ацетону з рота або тест-смужка позитивна (+, ++), але ще немає блювоти, тоді треба вживати глюкозу у вигляді рідини (10% у флаконах або 40% в ампулах). Також можна дати пити відвар з родзинок (1 ст. ложка на 200 мл окропу, запарити і настояти 1 год) або компот із сухофруктів.
  • Якщо ж у дитини ацетон ++, +++ і є блювота, тоді необхідно давати мінімум рідини (50–100 мл), яка містить високу концентрацію глюкози. Для цього використовують 40% розчин глюкози в ампулах. Ампулу відкривають і наливають розчин в чайну (5мл) або десертну (10 мл) ложку і дають дитині. Досить 2 ампул на 1 раз. Повторити потрібно через 2–3 рази на день. Поїти дитину потрібно між нападами блювоти.
  • Якщо ж у дитини ацетон ++++, блювота і вона не може пити, тоді краще відразу їхати в лікарню, оскільки єдиним можливим методом введення глюкози є внутрішньовенне введення (крапельниця).

Поїти треба правильно!

  1. Дитина повинна отримувати саме глюкозу, оскільки вона дуже швидко всмоктується зі шлунка в кров. У природі глюкозу, яка найшвидше засвоюється, містять родзинки, її ще називають винний цукор або декстроза. Фруктоза і інші цукри всмоктуються в рази довше, і це призводить до втрати часу і неефективності вжитих заходів.
  2. Рідина, яка містить глюкозу, повинна мати таку ж температуру, як тіло дитини, тому що організм не витрачає час на її нагрівання і рідина відразу всмоктується.
  3. Поїти дитину потрібно, але тільки невеликими порціями (2–3 ковтки або 1–2 ч. ложки) кожні 5–10 хв. Критерій, що вжиті заходи ефективні – дитина пісяє кожні 1,5–2 год.
  4. Поїти потрібно протягом усього дня. При цьому ацетон буде знижуватися (іноді до нуля, тоді тест-смужка білого кольору). Але після нічного сну (дитина не п’є в цей час), ацетон може підніматися знову.

Твой Малыш

“Твой Малыш” – уникальный украинский журнал для современных родителей.
На его страницах найдете наиболее полную качественную информацию о беременности и родах,
уходе за новорожденным и маленькими детками.

Випоювання при ацетоні: як і чим правильно поїти малюка?

Головний метод корекції ацетонемії – випоювання. Що робити, якщо піднявся ацетон, щоб заповнити дефіцит рідини? Розберемося, як і чим правильно поїти дитину, скільки необхідно рідини для зниження ацетону і як зрозуміти, що дитині стало краще.

Отже, якщо тест-смужки показали тривожний діагноз: ацетон, діємо за планом.

Чим поїти правильно

Після підтвердження ацетонемії треба чергувати різні види напоїв для випоювання дітей:

  1. Аптечна глюкоза. Для випоювання при ацетоні вона продається у вигляді 40% -го розчину в ампулах, 5-10% -го розчину в пляшках або в таблетках. Готовий розчин можна приймати в нерозведеному вигляді або злегка розвести теплою водою.
  2. Лікарські засоби для пероральної регідратації. Будь-який із них необхідно буде розчинити і приймати відповідно до інструкції.
  3. Рекомендований ВООЗ розчин для регідратації домашнього виготовлення. Для нього необхідно у 1 л води розчинити 3 г звичайної кухонної солі та18 г цукру.
  4. Лужна мінеральна вода без газу кімнатної температури – допомагає зв’язувати ацетон і виводити його з організму.
  5. Відвари сухофруктів – смачне і корисне джерело глюкози та калію (особливо, якщо додати родзинки).
  6. Компот зі свіжих або заморожених фруктів і ягід.
  7. Неміцний солодкий чорний або зелений чай.
  8. Солодкий журавлинний морс (краще без меду).
  9. У міру повернення сил – рисовий відвар, щоб зняти подразнення слизової шлунка і стравоходу після багаторазової блювоти.

А ось міцний чай, фруктові соки, медові або солодкі газовані напої в дні кризи краще не пропонувати, щоб не посилити навантаження на ослаблений організм.

Як поїти

Щоб заповнити втрату рідини, а напої встигали засвоюватися і не провокували повторну блювоту, треба випоювати дитину при ацетоні правильно, :

  1. Пропонувати пити максимально часто, але потроху (використовуй таймер або будильник).
  2. Починай поїти малюка кожні 5-7 хвилин буквально по чайній ложці, потім поступово рухайся до інтервалу 10-15 хвилин і обсягу випитого – 50 мл, потім за необхідності змінюй періодичність.
  3. Контролюй, щоб дитина пила невеликими ковтками.
  4. Якщо малюк ще п’є із пляшечки, отвір соски не повинен бути великим.
  5. Температура напою повинна бути наближеною до температури тіла – 35-38 градусів, тоді всмоктування рідини відбувається максимально швидко.
  6. Мінімально необхідну добову дозу рідини при ацетоні можна розрахувати, помноживши вагу дитини на 10. Наприклад, якщо твій син важить 14 кг, треба випити не менше 1,4 л. Однак педіатри рекомендують більше орієнтуватися на стан дитини, ніж на конкретну цифру випитого.

Використовуй різні способи запропонувати напій. Випоювати можна:

  • чайною або столовою ложкою;
  • зручним дозатором від лікарських сиропів;
  • через трубочку;
  • з поїльник;
  • з використанням невеликих пляшечок із шийкою для спорту;
  • невеликих чашок або цікавих стаканчиків тощо.

Як зрозуміти, що випоювання при ацетоні пройшло успішно

Головна ознака того, що малюку стало краще – його загальний стан (активність, припинення блювоти і проносу). Додаткові показники того, що випоювання йде успішно – достатнє сечовипускання, світлий колір сечі, несуха шкіра, відсутність спраги.

Якщо знизити ацетон у дитини вдома не вдається, блювота носить неприборканий характер, дитина млява – обов’язково вези її в стаціонар під спостереження лікарів.

Про автора

admin administrator