Яка армія є найбоєздатнішою

Авторadmin

Яка армія є найбоєздатнішою

Рейтинг армій світу Global Fire Power 2023: яке місце посіла Україна, яка армія найсильніша та як це визначають

Україна піднялася на 15-те місце у рейтингу найпотужніших армій світу за версією Global Fire Power (GFP). Ще рік тому наша країна посідала 22-гу позицію.

Про це повідомляється на сайті організації.

За підрахунками аналітиків, цього року індекс сили (PowerIndex) України становить 0,2516. «Ідеальною» вважається оцінка в 0,0000.

«Оскільки Україна продовжує захищатися від росії, вона підвищила свій індекс за поточний рік завдяки своїй відповіді [на агресію], фінансовій та матеріальній підтримці Заходу та впровадженню нових ключових категорій, які сприяють загальному положенню в списку», — зазначили в Global Fire Power.

В організації вважають 2023 рік може стати вирішальним у російсько-українській війні.

«Стреси та вимоги тривалої війни проти більшої сусідньої держави врешті-решт позначаться», — додали в Global Firepower.

Сусідами України у рейтингу стали Єгипет (14 місце) та Австралія (16).

Найпотужнішу армію світу за оцінкою Global Fire Power продовужують мати США. При цьому росія зберегла 2-ге місце в рейтингу. Хоча, як зауважили його автори, «російсько-українська війна продемонструвала ключові обмеження військового потенціалу» рф, попри її кількісну живу силу та матеріальну перевагу над Україною.

У Global Firepower наголосили, що це «проливає світло» на рівень готовності, командування, навчання та постачання в російській армії.

Найсильніші армії світу за версією Global Fire Power (GFP):

  • США (індекс 0,0712)
  • росія (0,0714)
  • Китай (0,0722)
  • Індія (0,1025)
  • Велика Британія (0,1435)
  • Південна Корея (0,1505)
  • Пакистан (0,1694)
  • Японія (0,1711)
  • Франція (0,1848)
  • Італія (0,1973)

Туреччина у рейтингу займає 11-е місце (0,2016), Ізраїль — 18-е (0,2757), Польща — 20 (0,3406), Німеччина — 25-е (0,3881), Білорусь — 60-е (1,0485). Загалом у списку представлені 145 країн. Останнє місце посів Бутан з індексом 6,2017.

Global Firepower: хто та як складає рейтинг армій світу

Global Firepower є проєктом американця Деніела Пучека (Daniel Puczek). Згідно з реєстрами доменних імен та торгових марок, Пучек володіє більш ніж сотнею сайтів, присвячених всьому на світі: від корейської війни, генералів та реєстрів залізничного транспорту і до агрегатора весільних послуг та класифікатора динозаврів.

Відомо, що для створення рейтингу використовують власний індекс PowerIndex, який включає: чисельність армії, кількість військової техніки, транспортну інфраструктуру, доступ до енергоресурсів, фінансування військової сфери. Втім, укладачі рейтингу ігнорують наявність чи відсутність у країни ядерної зброї — головного фактору стримування противника.

Щодня Сhas News відбирає для вас найважливіші новини. Приєднуйтесь до нас у Facebook та Telegram, щоб нічого не пропустити.

Бойовий дух, тактика і доктрина: причини успіхів України у війні проти РФ

Масований напад однієї з найбільших армій світу не змусив українські збройні сили спасувати. За перший місяць війни вони змогли відбити атаки на багатьох напрямках і завдати чутливої шкоди противнику.

У п’ятницю Генштаб збройних сил РФ повідомив про 1 351 загиблого російського солдата за місяць “спецоперації” – це майже чверть офіційних втрат Росії у першій чеченській війні, що тривала три з половиною роки.

Хід війни став сюрпризом не лише для Москви, а й для західних партнерів Києва, які не чекали від ЗСУ такого завзятого опору.

У чому секрет успіхів ЗСУ, і що в них виходить краще, ніж у російських сил? ВВС наводить думки фахівців.

Бойовий дух і військова підготовка

Нападаючи на Україну, російські військові не готувалися до інтенсивних боїв – вони очікували, що українська армія та політичне керівництво розпадеться, сказав у розмові з ВВС Франц-Стефан Гаді з лондонського Міжнародного інституту стратегічних досліджень.

Багато фахівців погоджуються, що українські сили продемонстрували значно вищий бойовий дух, ніж припускали у Москві під час планування “спецоперації”.

Російське керівництво, судячи з публічних виступів, не очікувало запеклого опору. “Беріть владу у свої руки! Схоже, нам з вами будете легше домовитись, ніж із цією зграєю наркоманів та неонацистів, яка засіла у Києві й взяла у заручники весь український народ”, – заявив президент Росії Володимир Путін у другий день війни.

Попри заклики Путіна, ЗСУ на всіх напрямках чинить опір російській армії. Мери обложених українських міст також відкидають пропозиції про здачу та співпрацю – і користуються у цьому підтримкою населення. Навіть в окупованому російськими силами Херсоні мешканці продовжують виходити на мітинги з українськими прапорами.

“Так борються люди, які борються за виживання. Так захищають свою батьківщину та свої сім’ї. Їхня мужність вражає і захоплює”, – каже Том Фоулкс, бригадир британської армії у відставці.

Стратегія і доктрина

На початку війни українська армія зосередилася на обороні стратегічно важливих міст та комунікацій, включаючно з залізницями, при цьому відступаючи там, де це дозволяло виграти час, каже Гаді.

“Українська армія краще пристосовується до ситуації, що швидко змінюється на полі бою завдяки командній структурі, яку запровадили в останні кілька років”, – вважає фахівець.

Автор фото, Reuters

Українська армія активно використовує західні протитанкові комплекси

Після 2015 року військові консультанти НАТО із США, Британії та Канади працювали з ЗСУ, зокрема впроваджуючи філософію децентралізації командування, в якій ухвалення рішень на війні передається від найвищої командної ланки до офіцерів на місцях.

“Деякі молодші офіцери та сержанти ЗСУ брали ініціативу на себе, і це дозволило їм діяти більш розосереджено, перетворюючи всю війну на серію дрібних зіткнень та засідок”, – каже Гаді.

Російська ж доктрина, успадкована від радянської армії, значно менш гнучка і передбачає меншу ініціативу для молодших командирів.

На даний момент у відкритих джерелах немає свідчень масштабних боїв, у яких зустрічалися б батальйонні групи з обох боків, і такий хід війни, на думку Гаді, є вигідним для українських сил і невигідним для російських.

Саме в таких боях невеликого масштабу доктрина децентралізації може вплинути на результати боїв, каже Гаді.

Українська армія послідовніше за російську демонструє навички ведення загальновійськового бою – тобто координації та об’єднання зусиль піхоти, танків, безпілотників, артилерії, різних видів та родів військ, вважає Майк Кларк, запрошений професор факультету військових досліджень Кінгз-коледжу в Лондоні.

Автор фото, Reuters

Російські війська вважають за краще пересуватися дорогами, а не пересіченою місцевістю

У загальновійськовому бою танкові підрозділи отримують підтримку з повітря і діють спільно з піхотними, що робить їх менш уразливими для протитанкових комплексів.

На кадрах боїв в Україні у березні 2022 року видно, як окремі російські танки діяли у міській місцевості без підтримки піхоти і були підбиті.

“Ні українські, ні російські сили не відрізняються особливою майстерністю в реалізації цієї тактики, але російські страждають від її нестачі більше, тому що діють більшими за розміром підрозділами, стаючи легкими цілями та потрапляючи в засідку”, – каже Гаді з Міжнародного інституту стратегічних досліджень.

Також російські війська вважають за краще пересуватися дорогами, а не пересіченою місцевістю, зазначають спостерігачі.

Пошук слабких місць та використання своїх переваг

ВСУ успішно виявляють й використовують слабкі місця у діях російських військ, вважає Джастін Крамп, керівник консалтингового бюро Sibylline та колишній британський танкіст.

Різні фахівці відзначають майстерність, з якою українські військові використовують сучасні західні системи, зокрема, протитанкові комплекси Javelin та NLAW, а також новітні версії зенітно-ракетних комплексів Stinger.

Український полк “Азов” також публікував кадри обстрілу російського патрульного катера “Раптор” з протитанкового комплексу.

Якщо російські підрозділи часто групуються у великі колони, то українські війська діють невеликими загонами. Вони роблять короткі вилазки, обстрілюючи танки і повертаючись в укриття до того, як російські війська відкриють вогонь у відповідь.

Крім того, ЗСУ заявляє про загибель семи російських генералів, але Росія підтвердила смерть лише одного з них. ВВС знайшла підтвердження загибелі щонайменше семи полковників.

Після цього російські ЗМІ повідомили про смерть командира бригади морської піхоти Чорноморського флоту полковника Олексія Шарова – його загибель може бути більшою втратою, ніж генерала, зазначають фахівці, тому що офіцера на такій посаді складніше замінити.

“Це виглядає як свідома і вкрай успішна снайперська операція, яка може послабити російське командування”, – каже відставний бригадир Фоулкс про загибель старших офіцерів ЗС РФ.

Автор фото, Orla Guerin / BBC

Бойовий дух – одна з головних переваг ЗСУ, кажуть експерти

Однак Франц-Стефан Гаді закликає з обережністю ставитися до повідомлень про успіхи обох сторін.

“Ми бачимо конфлікт з українського боку, тому що Україна домінує в інформаційному просторі на заході. Ми отримуємо вкрай упереджену картину подій”, – каже фахівець.

Він закликає враховувати цей чинник щодо будь-яких оцінок західних фахівців, зокрема своїх власних.

Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram або Viber!

Про автора

admin administrator