Яка довжина у моржа

Авторadmin

Яка довжина у моржа

Моржі: де живуть, чим харчуються, зовнішній вигляд тварини

Морж – це морська тварина класу ссавців сімейства моржевих. Звір має дуже характерну зовнішність, тому його легко впізнати: він має характерні для нього довгі бивні. Живуть переважно в північних морях і океанах. Як правило, живуть вони стадно. У стаді дотримується досить жорстка ієрархія.

Загальна інформація про моржів

Біологи виділяють три підвиди моржів:

  1. Атлантичний;
  2. Тихоокеанський;
  3. Лаптевскій.

Перший і третій тип занесені в Червону книгу. Атлантичний підвид проживають в регіоні, де діяльність людини особливо помітна. Тихоокеанський підвид зустрічається частіше, тому сьогодні північним народам, які живуть поруч з океаном, виділяється квота на його видобуток.

Точна кількість моржів підрахувати досить складно. На думку біологів, тихоокеанський підвид може налічувати до 200 тисяч особин, лаптевскій – близько 3 тисяч, атлантичний – від 8 до 15 тисяч.

Деякі задаються питанням: морж – це риба або все-таки тварина? Оскільки він відноситься до класу ссавців, він, безумовно, є твариною, великим морським звіром. Якщо говорити про розміри, то він поступається тільки китам і морським слонам.

Останнім часом екологи все частіше б`ють на сполох: через глобально потепління зменшується площа льодів, на яких відбувається спарювання цього виду. Це може серйозно позначитися на його чисельності.

Зовнішній вигляд моржа

Перш ніж говорити про вигляд тварини, варто відзначити, що багато в їх зовнішності залежить від підвиду. Це велика тварина. Маса тіла дорослих самців може коливатися від 800 кілограм до двох тонн. Тихоокеанські звірі крупніше. Самки важать на третину менше. Довжина також залежить від статі звіра. Самці можуть дорости до 4,5 метра, а самки до 3,7 метра довжини.

Потужне тіло моржів покрито дуже товстою шкірою. Близько шиї її товщина може досягати 10 сантиметрів. Шар підшкірного жиру теж вельми товстий. Коли тварина молодо, у шкіри коричневий колір, але з віком вона блідне.

Шкіра покрита волосками жовто-бурого кольору, але до старості звірі зазвичай лисіють.

У моржів широка голова, за рахунок заснування бивнів. Морда покрита численними вусами. Очі у тварини маленькі, а зовнішніх вух взагалі немає. Хвоста практично немає. Живуть ці тварини близько 40 років, причому дорослішання наступає у віці від 6 до 10 років.

Сама пізнавана частина анатомії моржів – їх бивні. Вони можуть виростати до 1 метра. Помічено, що більший бивні, тим вище місце в ієрархії займає самець.

І ще один цікавий факт. У моржів дуже довга кістка в пенісі – 50 сантиметрів.

Поширення в природі

Популяції моржів можна зустріти на півночі Тихого і Атлантичного океанів, арктичних морях. Вони живуть на дрейфуючих льодах в зимовий час. Влітку ж перебираються на сушу.

Представники тихоокеанського підвиду проводять літо в різних місцях:

  1. На берегах Беренговом моря;
  2. На північному узбережжі Східного Сибіру;
  3. Біля острова Врангеля;
  4. У північній частині Аляски.

У міжсезоння вони знаходяться в районі між Аляскою і Чукоткою, а взимку перебираються в більш теплі краї.

Атлантичний підвид можна зустріти у великій регіоні між східною Канадою і західної російської Арктикою. Існує кілька окремих районів, де мешкають моржі. Раніше цей звір був дуже поширений в природі, але через полювання їх чисельність зараз дуже мала.

Лаптевскій підвид живе в районі Лаптєва моря.

Як поводиться морж

Тварини цього виду воліють жити в стаді. В їх колективах добре розвинена взаємодопомога, вона намагаються захищати один одного в разі небезпеки. За маленькими моржатамі все дорослі наглядають, надають підтримку. Стадо охороняється вартовими, які ревом або якимись іншими сигналами попереджають родичів про небезпеку.

Харчуються тварини в основному молюсками, але іноді їдять рибу і падаль. Видобутку молюсків допомагають знамениті бивні. Крім добування їжі бивні використовуються для захисту, пересування по льоду, сутичок з іншими самцями.

У них прекрасний нюх, вони відчувають людини на великій відстані. Слух теж добре розвинений. Самка здатна почути рев своє дитинча, перебуваючи в двох кілометрах від нього. Незворушність моржів – їх відмінна риса. Вони дивляться на всі боки, не повертаючи голови.

Ці морські звірі є чудовими плавцями, і людині, яка знаходиться в човні, буде нелегко йому протистояти. Тварина сама не буде нападати на нього, але в якості захисту може потопити човен. Воно здатне пірнати на глибину до 180 метрів.

Головну небезпеку в дикій природі для нього представляють білі ведмеді і косатки.

Полювання на моржів

Полювання на моржів є традиційним промислом для північних народів: чукчів, ескімосів і так далі. Всі частини тваринного мисливці використовують в господарстві: Шкуру, жир, м`ясо, бивні й кістки, нутрощі.

На сьогодні полювання на моржів знаходиться під строгим контролем країн, де ці тварини мешкають. Північних народів виділяється особлива квота на видобуток звіра, оскільки його м`ясо є невід`ємною їх частиною раціону.

Комерційна полювання на моржів заборонена у всьому світі. Канада, США, Росія і Данія вживають усіх заходів для того, щоб зберегти популяції моржів в дикій природі.

Моржі – цікаві факти про морських велетнів

Моржі товариські, тримаються сімейними групами (3—6 тварин), що складаються з самця, самиці і дитинчат різного віку.

Маса тіла дорослого моржа становить від 800 до 1700 кг. А деякі самці-велетні важать по 2 тонн. Найбільші моржі живуть в Тихому океані. А ось атлантичний «побратим» менший відсотків на 10-20. Середня тривалість життя моржа – близько 40 років, інформує Ukr.Media.

У деяких моржів довжина бивнів досягає одного метра. Причому, бивні виконують різні функції: допомагають захиститися від ворогів, чіплятися за лід, коли тварина вибирається з води, а також викопувати з морського дна молюсків. Недарма, в латинській мові моржа називають Odobenus rosmarus, що в перекладі означає «морський кінь, що гуляє за допомогою зубів».

У моржів дуже товста, до 10 сантиметрів, шкіра, а під нею 15-сантиметровий шар жиру. Такий потужний «панцир» дозволяє тваринам тривалий час перебувати в крижаній воді. До того ж, морж може вільно перебувати під водою до 10 хвилин, не вдихаючи нової порції повітря.

Чисельність тихоокеанських моржів становить близько 200 000 особин. Атлантичний підвид зустрічається набагато рідше і налічує, приблизно, 20 000 тварин. Ще менше (5-10 тисяч) лаптєвський морж, якого можна зустріти тільки біля берегів моря Лаптєвих. У Росії він занесений в Червону Книгу.

В природі у моржів тільки два вороги – касатка та білий ведмідь. Але, головний ворог, безумовно, людина. В даний час полювання на моржів дозволено тільки корінним народам Арктики.

Молюски складають основу раціону моржа. Тварина пірнає на дно, бивнями виорює грунт, в результаті чого черепашки спливають вгору. Морж перетирає їх потужними ластами і поїдає м’ясо. Дорослий самець з’їдає в день до 50 кілограмів молюсків.

Самка починає приносити потомство у віці 7-8 років. Вагітність триває близько 15 місяців. Тому, дитинчата у моржихи з’являються не часто. Зазвичай один раз на три роки. Перші 2 роки молодий морж знаходиться поруч з матір’ю. Це пояснюється тим, що тільки в цьому віці у нього з’являються бивні. А до досягнення двох років він харчується материнським молоком. Моржихи – дбайливі мами. Навіть якщо дитинча залишається сиротою, турботу про нього бере на себе хтось із бездітних самок.

Морж, який утримується в неволі, часто позбавляється своїх бивнів. Слідуючи природному інстинкту, він намагається розпушити дно басейну. Природно, йому це не вдається, а от бивні ламаються.

Морж, після тривалого перебування у крижаній воді, змінює колір, стає світліший. Це пов’язано з тим, що кровоносні судини звужуються від холоду. Тому, старі моржі мають майже рожеву шкіру, в той час як молоді – з шоколадним відтінком.

Морж: 10 цікавих фактів про морську тварину

Моржі мешкають у північних широтах. Більшість людей бачила цих тварин тільки в зоопарку. Цікаві деталі про життя моржів розповіли експерти Всесвітнього фонду дикої природи WWF.

Підвиди моржів

Моржі – найбільші морські тварини, єдині представники своєї родини серед ссавців, належать до ластоногих. Відомі два підвиди моржів – тихоокеанський (більший) і атлантичний (майже винищений). Іноді окремо розглядають мешканців моря Лаптєвих.

Місця проживання моржів

Де живе морж? Моржі – мешканці Північної півкулі Землі. Тихоокеанські моржі живуть на північному узбережжі Сибіру, Аляски, у Чукотському морі та Беринговій протоці, на острові Врангеля. Атлантичний підвид моржів – у Гренландії, на Шпіцбергені, на півночі Канади, Норвегії. За інформацією WWF (World Wildlife Fund), моржі мігрують із рухомими льодами, але завжди недалеко від берега.

Габарити і зовнішній вигляд моржів

Моржі мають величезний тулуб, дуже широку морду, дві пари кінцівок – ласти. Більшість цих гігантів важать від 800 до 1 700 кг, а деякі – до 2 т. Довжина тіла – від 2,2 м до 3,6 м. Самки за габаритами на третину менші за самців.

Морда моржів вкрита жорсткими щетинками – вібрисами (від 400 до 700 штук). Вони розташовані рядами. Очі у моржів маленькі, зовнішніх вух немає. У тварин зморшкувата шкіра темно-коричневого кольору, з віком вона світлішає. У самців на шиї та плечах її товщина сягає 10 см. Під нею знаходиться шар жиру до 15 см. За допомогою двох пар ласт моржі повільно пересуваються по твердій поверхні, але у воді розвивають швидкість до 35 км/год.

Особливість моржів – бивні

Впізнавана особливість моржів – ікла (бивні). Вони бувають від 38 см до 1 м, важать понад 5 кг. Для чого ікла у моржа? Сайт WWF (National Wildlife Federation) пише, що ікла мають і самці, і самки. Вони тримають відкритими отвори для дихання в льодах, допомагають моржам витягувати себе з води на крижини, пересуватися на крижині. Самці використовують ікла для демонстрації сили в бійках.

Чому моржі без іклів? У неволі моржам видаляють ікла, щоб уникнути проблем з карієсом і їх обламуванням. Операцію проводять у 3 роки, щойно ікла починають рости.

Спосіб життя моржів

Моржі живуть стадами, причому самки з молодняком тримаються окремо. Біля місця свого відпочинку вони виставляють вартових, які в разі небезпеки будять усіх гучним ревом. При цьому всі зриваються в море, їм властива підтримка і допомога один одному. Під водою можуть пробути від 10 до 25 хвилин.

Моржі дуже чутливі до шуму, схильні до занепокоєння і стресу. За небезпеки у них може виникати паніка, смертельно небезпечна тиснява. На суші ворог моржів – білі ведмеді, у воді – косатки.

Харчування моржів

Моржі харчуються на мілководді. Їм допомагають знайти їжу чутливі вібриси. Що їсть морж? Основа його раціону – молюски, донні безхребетні, риба, а також равлики, морські огірки та морські зайці. Можуть полювати на тюленів, підбирати падаль.

Експерти організації NWF зазначають, що у моржів неприборканий апетит, вони з’їдають до 6 тис. дрібних організмів за раз. Якщо молюски закопалися на дні, тварини всмоктують їх разом із водою, а потім викидають її під тиском.

Розмноження моржів

Самки досягають статевої зрілості до 5-7 років. Самці беруть участь у розмноженні з 13-14 років через жорстку конкуренцію в стаді за самок, як зазначає кандидатка біологічних наук Наталія Крюкова. Вагітність самок настає раз на 3-4 роки, триває 15 місяців. Народжується одне дитинча, важить воно близько 70 кг при зрості 1,2 м.

Скільки років живуть моржі? Середня тривалість життя моржів 25-30 років. За даними WWF, вони можуть жити і до 40-річного віку.

Турбота про потомство

Моржихи – дуже турботливі матусі. Вони годують дитинчат щонайменше до 1 року. Як зазначається на сайті NWF, жоден інший вид не годує малюків так довго. Іноді це триває до 3 років, скільки вони живуть поруч із матір’ю.

У разі небезпеки самки захищають дитинчат, підхоплюють їх ластами, притискають до себе, перш ніж пірнути у воду. Усе стадо дбайливо ставиться до молодняка, охороняє його. Якщо моржам доводиться довго плисти, то малюки часто відпочивають на спинах дорослих.

Скорочення популяції моржів

Кількість моржів значно скоротилася ще у XVIII-XIX століттях, коли був поширений промисел на них. Нині він заборонений, хоча для корінних мешканців Чукотки в РФ встановлені квоти на видобуток моржів, а для мешканців Аляски він дозволений у необхідних обсягах. Як пояснює Наталя Крюкова, життя цих народностей тісно пов’язане з цим промислом і залежить від нього.

У наш час популяції моржів загрожують такі чинники:

  • Зміна клімату. При потеплінні відбувається танення льодів, тому моржам доводиться більше часу бути на суші, далеко від місць годівлі.
  • Скорочення середовища проживання призводить до великих скупчень тварин, що смертельно небезпечно, особливо для молодняка.
  • Розширення судноплавства, туризму, видобутку нафти і газу в арктичному регіоні турбує моржів, через шум серед них виникає паніка, тиснява.
  • Видобуток вуглеводнів пов’язаний із забрудненням середовища, від чого страждають моржі: в їхньому жирі накопичуються токсини, що загрожують життю.

За даними Всесвітнього фонду дикої природи (WWF) тихоокеанських моржів зараз налічується до 200 тис., атлантичних – 25 тис., лаптєвських – 5 тис.

Охоронний статус моржів

За статусом Міжнародного союзу охорони природи (МСОП) моржів вважають вразливим видом. У РФ вони рідкісний вид, що скорочується.

З метою захистити майбутнє тварин WWF у співпраці з ученими Арктики проводять повний перепис арктичних моржів. Для виконання цієї програми використовують супутникову техніку і зйомки.

З 2008 року з ініціативи Всесвітнього фонду дикої природи 24 листопада відзначається День моржа. Для цього обрано період їхньої міграції на зимівлю в Берингову протоку, коли вони особливо вразливі і потребують захисту.

Моржі, величезні морські тварини, виявилися беззахисними перед сучасними загрозами. Їхня популяція важлива для збереження біологічного різноманіття життя на Землі, тому люди вживають заходів для їхньої охорони.

Про автора

admin administrator