Яка рослина відлякує моль

Авторadmin

Яка рослина відлякує моль

Зміст:

Чого боїться моль: що її відлякує і від чого вона гине

Взагалі кажучи, моль боїться багатьох речовин. Її відлякують сильні запахи, деякі домашні рослини, аромати деяких технічних речовин. Цим часто активно користуються домогосподарки: адже знаючи, чого боїться моль, можна вибудувати надійну систему профілактичної захисту свого гардеробу або кухонних меблів від цього шкідника. А, як відомо, профілактика завжди надійніше та ефективніше подальшої активної боротьби.

Навіть найефективніші засоби від молі не допоможуть, якщо господар або господиня приміщення самостійно принесли її личинок на одязі або в продуктах і помістили в шафу. Гусеницях там просто нікуди діватися, і вони волею-неволею змушені будуть жити і звикати до речовин, що їх покликані відлякувати. Причому практика показує, що часто нащадки таких особин – метелики молі – вже не бояться використаних репелентів, та ефективні до цього засоби від молі вже не допомагають.

«Моя бабуся завжди від молі використовувала нафталін, і на моїй пам’яті цих метеликів в шафах ніколи не було. Коли ж вони завелися у нас, я саме нафталін розклала по полицях, подекуди- в кишені одягу, але результатів це не дало. Моль як літала, так і літає. От тепер шукаю, що допомагає від молі…»

Всі засоби від молі можна розділити на дві групи:

У кожній з цих груп є велика кількість відомих і не дуже, ефективних і просто добре розрекламованих засобів. Давайте подивимося, що на практиці працює найкраще.

  1. Знищення молі
  2. Основні засоби для відлякування молі
  3. Секції від молі
  4. Сухість і світло в приміщенні — теж небажані для молі
  5. Таблетки від молі
  6. Трави і квіти проти метеликів молі
  7. Апельсинові кірки від молі
  8. Ефірні олії
  9. Оцет від молі
  10. Господарське мило
  11. Корисне відео: кілька дієвих способів боротьби з міллю в квартирі
  12. Ще кілька практичних порад щодо боротьби з міллю в домашніх умовах

Знищення молі

До засобів, що дозволяє вбити моль і її личинок, відносяться аерозольні інсектициди і фумігатори. Крім того, знищення молі можна проводити за допомогою обробки приміщення або одягу високими або низькими температурами.

В сучасних інсектицидних препаратів проти молі немає нічого особливо небезпечного для людини і тварин: у них використовуються речовини, отруйні для комах, але нешкідливі для теплокровних. Тільки у випадку грубого порушення правил при знищенні молі можлива інтоксикація, часто супроводжується алергією.

Більшість інсектицидних препаратів від молі випускаються у вигляді аерозолів або спреїв. Типовий аерозоль від молі — це невеликий балон, з якого розчин інсектициду розбризкується, наприклад, на поверхні шаф і безпосередньо на одяг.

Зрозуміло, обробка від молі цими засобами можлива тільки подалі від харчових продуктів. Тому захист від харчової молі на кухні аерозолями і спреями не проводиться або взагалі, або ж обробці піддаються лише кухонні шафки, заздалегідь звільнені від продуктів харчування.

Фумігатори від молі — це електронні прилади, у яких нагріваються инсектицидсодержащие елементи, і діюча речовина поступово випаровується, отруюючи моль і її личинок в шафі, в якому встановлюється прилад. При використанні цих засобів моль дійсно гине, але відбувається весь процес довше, ніж при використанні аерозолів. В електричні фумігатори зазвичай вставляються капсули з рідиною, пластини або таблетки, купити які можна разом з самими приладами.

Моль характеризується досить низькою стійкістю до дії низьких і високих температур: вона гине вже при мінус 2°С, а при мінус 10°С гинуть також відкладені нею яйця і лялечки. Верхню межу виживання молі — близько 40°С, і при пранні одягу в пральній машині при температурі близько 50°С всі комахи, личинки і яйця на ній гинуть.

Настільки помірні температури, при яких моль вже вмирає, дозволяють знищувати її простим розвішуванням одягу взимку на морозі. Моль боїться і простого холоду, і мороза, і як мінімум дорослі метелики молі на морозі покинуть одяг в перші хвилини виносу на вулицю, а личинки потім просто загинуть.

«Я точно знаю, що міль боїться морозу. У мене батьки ніколи не труїли її отрутами. Вони просто щозими весь одяг виносили на мороз, і міль на ній гинула. Я і зараз для профілактики одяг развешиваю взимку на балконі, він у мене відкритий, так і саму квартиру часто выстужаю. Моль боїться холоду, а після дня на морозі навіть харчова моль зникає».

Важливо пам’ятати, що харчова моль, хоч і боїться морозу, але перенести виморожування всього приміщення цілком здатна — у природі цей вид мешкає в середній смузі, зимуючи на землі під листям, і тому до морозів, в принципі, адаптований.

Широко популярний у свій час нафталін в більшості випадків досить ефективний від молі, хоча в багатьох містах з’явилися популяції метеликів, стійких до цього засобу. Тим не менш, використовувати нафталін не рекомендується з тієї причини, що науковцями було доведено його небезпеку для здоров’я людини — нафталін є досить сильним канцерогеном.

Основні засоби для відлякування молі

Для відлякування молі використовуються численні ароматичні речовини і натуральні засоби. Серед них:

  • сильно пахнуть рослини
  • сухі трави
  • частини деяких фруктів
  • ефірні олії
  • технічні засоби.

Всі вони ефективні в різній мірі. При цьому деякі досить добре вписуються в загальну атмосферу сучасної квартири і навіть кухні, своїм ароматом не порушуючи загальної гармонії. Інші ж, навпаки, можуть бути охарактеризовані як «дідівські» і прийнятні лише у виняткових випадках.

Секції від молі

Секції від молі — це промислово виготовляються засоби, принцип дії яких заснований на використанні в них речовин, які не любить моль. Такі секції зазвичай являють собою пластини з липучкою або гачком для підвішування в шафі, просочені аналогами натуральних відлякуючих засобів (іноді вони містять також повільно випаровуються інсектициди).

Використовувати секції дуже просто — їх досить розмістити в місці, в якому планується перемогти моль, у кількостях, зазначених виробником. А потім — тільки міняти з періодичністю, рекомендованої в інструкції.

Харчова моль так само боїться секцій, як і платтяна. Тому ці кошти можна розміщувати в тумбочках і шафах на кухні.

Традиційним аналогом секцій є саші від молі — невеликі тканинні подушечки з наповненням з трав. Деякі виробники інсектицидних засобів від молі виготовляють також і саші для більшої різноманітності свого асортименту товарів.

Існують також промислово вироблені кульки від молі, які відрізняються від секцій тільки формою. По ефективності і секції, і саші, і кульки однакові і коштують приблизно однаково.

Сухість і світло в приміщенні — теж небажані для молі

Моль боїться низької вологості і яскравого світла. Тому одяг для профілактики корисно виносити на балкон і під пряме сонячне світло. Личинки від цього досить швидко гинуть. Тут одночасно працює і температурний ефект за рахунок поступового прогріву одягу.

Личинки платтяна міль взагалі слабо тримаються на одязі, і хороше витрушування речей допомагає видалити з них більшу частину гусениць.

Таблетки від молі

Таблетки від молі застосовуються так само, як кульки і секції: розкладаються в шафах і створюють там нестерпний для метеликів атмосферу.

Важливо тільки розкладати потрібну кількість таблеток на певній площі шафи, щоб вони виявилися ефективними.

Трави і квіти проти метеликів молі

Трави від молі — найпоширеніші народні кошти. Їх використовували ще до появи хімічних засобів, і вони ж ефективно відлякують міль і сьогодні.

Причому для боротьби з шкідником використовуються різні частини рослин: квіти від молі можуть бути не менш ефективними, ніж повністю висушені кущі. Серед таких натуральних репелентів найбільш відомими є:

  • лаванда, — мабуть, найвідоміша трава від молі. Її квіти залишаються настільки ж ефективними від молі сьогодні, як і багато століть тому, а вартість цього засобу дозволяє вести боротьбу з комахами навіть при дуже обмеженому бюджеті

«А я діяла по-старому: купила пакет квітів лаванди проти молі, порассыпала в полотняні мішечки і розклала в шафі. Перед цим весь одяг опрацювала Антимолью. І все: ні метеликів, ні гусениць більше немає».

  • пижмо – теж добре відлякує міль і багатьох інших комах
  • полин
  • розмарин — цілком ефективна трава від молі, але швидко втрачає свій запах
  • і всім відомий кріп.

Їх них саме лаванда залишається найбільш визнаним засобом від молі, оскільки дуже довго не видихається і рідко призводить до розвитку стійких до неї популяцій.

Герань — рослина, яка відлякує міль весь час, будучи живим. Тому мати вдома герань не просто приємно, але й корисно. У герані відлякує міль не тільки квітка, але і самі листя, аромат яких відомий практично кожному.

Апельсинові кірки від молі

Апельсинові кірки — теж хороший засіб від молі, застосовується в основному для боротьби з кухонною міллю.

Але це природне засіб має серйозний недолік: після висихання кірки швидко втрачають запах. Тому їх потрібно регулярно замінювати.

Ефірні олії

Ефірні олії проти молі застосовуються так само, як і рослини, з яких вони виходять. Наприклад, масло лаванди від молі розбризкується на стінах шафи або міститься в спеціальній пиалке.

Добре зарекомендувало себе від молі також ефірне масло ялиці, пачулі і лимонної трави.

Оцет від молі

Оцет від молі — одне з найбільш радикальних засобів. Використовувати його в гардеробі небажано, але на кухні оцет цілком може впоратися зі своїми завданнями.

Моль його дійсно боїться, але псувати ароматом оцту гардероб не дуже доцільно.

Господарське мило

По суті, господарське мило – це своєрідний аналог таблеток та секцій від молі. Воно працює за тим же принципом – його запах просто відлякує шкідника. Для боротьби з міллю шматочки мила розкладаються в кишенях одягу або просто в шафах. У цих цілях може використовуватися звичайне господарське, дустове і суничне мило.

Серед усіх ефективних і дійсно працюють коштів для відлякування молі є й такі, які моль зовсім не боїться. Наприклад, є люди, які цілком серйозно розраховують на замовляння від молі – їх застосовують любителі езотерики і старовини. Намагатися боротися з міллю з допомогою таких методів можна, але коли з’являється бажання від молі, нарешті, позбутися, доведеться застосовувати щось більш ефективне.

Міль у квітах

Яка рослина відлякує своїм запахом моль? Чого боїться моль?

Незважаючи на те, що ми завжди намагаємося утримувати своє житло в порядку, іноді в нього все ж таки вторгаються непрохані гості. Одна з них – моль. Це дуже набридлива комаха, яка за короткий термін може наробити багато пакостей і завдати матеріальних збитків. Вчені виділяють близько 30 видів молі: фруктову, капустяну, зернову, килимову, вовняну.

Поговоримо про шкідників, які з’являються у квартирах. Вони поселяються не тільки в комодах із вовняними та хутряними речами, а й у кухонних ящиках із продуктами. Важливо не затягувати і позбутися комах, поки їх не розвинулося надто багато, і вони не перепсували одяг та всі запаси круп у будинку. Зробити це можна лише за допомогою препаратів, що вбивчо діють на моль.

Для профілактики необов’язково брати шкідливі отрутохімікати. Їх можуть знайти діти чи з’їсти тварини. Треба з’ясувати, яка рослина відлякує своїм запахом міль, і скористатися нею. Це не менш дієвий, але цілком безпечний для здоров’я метод.

Рятівна лаванда

Лаванда – красивий, теплолюбний і вічнозелений чагарник з ніжно-фіолетовими квітами. Її батьківщиною вважається Середземномор’я. Менш вибагливу англійську лаванду деякі квітникарі вирощують і в наших умовах.

Її квіти та листочки широко використовуються в косметичній та парфумерній продукціях. Відома лаванда і як рослина, що відлякує міль своїм запахом. Моль не терпить різкого аромату, яким володіє ця квітка.

Суху траву лаванди можна купити в аптеці, запакувати її в ганчір’яні мішечки і розкласти їх по всьому будинку. Тоді навряд чи якийсь крилатий шкідник захоче залетіти і оселитися у вашій квартирі.

Звичайна пижма

Піжма, на відміну від лаванди, у нашій місцевості росте майже скрізь. Навіть на пустирях та біля доріг у місті можна побачити її яскраво-жовті суцвіття, які в народі прозвали «дикою горобиною». Вона вважається лікарською рослиною, з якої виготовляються глистогонні препарати.

Якщо запитати у травників, яка рослина відлякує своїм запахом міль, відповідь буде такою – пижма та трав’яні збори з нею. Адже саме вона прославилася як один із найкращих профілактичних засобів від молі. Комахи не переносять пряний запах цих квітів.

Суху траву та порошок пижми можна придбати у фармацевтів або зібрати та заготовити самостійно. Розклавши її в місця проживання метеликів, незабаром ви виявите, що їх більше немає.

Корисний кріп

А яка рослина відлякує своїм запахом міль і є на кожному городі? Звичайно, це корисний та лікувальний кріп. У його зелені містяться вітаміни С і В, фолієва та нікотинова кислоти, кератин, а також солі кальцію, натрію, калію, заліза та фосфору. Саме тому він має відхаркувальний, сечогінний ефект і покращує діяльність травної системи. До того ж кріп смачний і ніякий літній салат без нього не обходиться.

Латинська назва прянощі Anetum graveolens означає “дуже пахне”. Цей різкий, специфічний запах знайомий нам з дитинства. А висушений кріп нагоді взимку не тільки для приготування смачних і ароматних страв, але й вижене з кухні міль.

Красуня-герань

Наші бабусі не дарма так любили вирощувати на підвіконнях запашну герань, що цвіте майже цілий рік. Ця кімнатна рослина, що відлякує міль, має славу одного з кращих народних засобів. Його стебла та листя при дотику до них виділяють неприємний, різкий запах, який не люблять комахи.

Щоб позбавитися молі в шафах, потрібно викласти на полиці свіжі листочки герані. Коли вони засохнуть і перестануть пахнути, треба замінити їх на нові. Можна використовувати олію герані. Для цього необхідно 25 крапель додати до літра води та вимити цим розчином усі меблі. Після такої процедури моль точно не захоче жити у ваших шафах.

Освіжаючий захист від молі

Плектрантус – ще одна кімнатна рослина, що відлякує міль своїм запахом. Моль ненавидить ефірну олію, яка міститься в її листі. Цей чагарник, який родом із Південної Америки, давно став популярним і в нашій країні. Багато хто прикрашає їм свої вікна. Рослина невибаглива. Утримувати його можуть навіть квіткарі-початківці. Плектрантус освіжає повітря, вносячи одночасно запашні нотки меліси, м’яти, камфори та лимона. Метелики-шкідники уникають подібних запахів. Саме тому люди прозвали квітку «мольним деревом».

Гіркий полин

Практично жодна з трав так часто не використовується у нетрадиційній медицині, як полин. Знайти її можна в сухих ярах біля річки чи сонячних галявинах у лісі.

Стебла та квіти потрібно збирати в липні, потім гарненько сушити їх у затіненому місці. Готову траву треба розкласти по мішечках або зв’язати у віники та повісити. Важко сказати, яка рослина відлякує своїм запахом міль краще, ніж пучки з полину. Навіть мурахи, таргани, блохи та мухи його остерігаються. Вимивши підлогу та меблі відваром цієї трави, ви позбавитеся не тільки від надокучливих комах, але й створите в квартирі атмосферу літнього лука завдяки приємному аромату полину.

Декілька простих правил

Щоб міль не завелася у вашому будинку, потрібно не тільки знати, яка рослина відлякує міль, але й дотримуватись деяких простих правил.

  1. У суху та спекотну погоду влітку виносите на просушування весь теплий одяг, ковдри, килими та подушки. Моль не любить сонце, оскільки веде нічний і похмурий спосіб життя. Те саме потрібно робити в мороз. Від перепадів температури всі метелики та їх личинки гинуть.
  2. Позбудьтеся всіх непотрібних речей, зробіть шафи просторими. Весь одяг у них має бути чистим. Між речами покладіть шматочки господарського чи суничного мила. Шуби та вовняні пальта з натуральними комірами прибирайте в поліетиленові пакети зі змійкою або спеціальні паперові чохли, оброблені антимольним препаратом. Запам’ятайте, міль ненавидить чистоту.
  3. Дізнайтеся, яка рослина відлякує своїм запахом міль. Зробіть з нього саші та помістіть у комод.
  4. Кухонні меблі періодично мийте мильним розчином або з ефірними оліями ялиці, лаванди, гвоздики. Всі щілини та пази у шафах ретельно промазуйте оцтом. Міль уникає всіх цих запахів.
  5. Бакалею зберігайте в скляних банках, що щільно закриваються, або в ємностях, міцно обв’язаних поліетиленовими пакетами.
  6. Найчастіше провітрюйте квартиру та відкривайте дверцята меблів. Запах речей, що злежалися, приваблює до них міль.
  7. Заклейте вентиляцію дрібною капроновою або металевою сіткою, щоб комахи не потрапили у ваше житло.
  8. Продукти, в яких виявите личинки молі, не шкодуйте і одразу викидайте. Якщо ж вони зіпсовані трохи, переберіть, а потім обов’язково просушіть їх у гарячій духовці або мікрохвильовій печі.
  9. Прогризені комахами вовняні речі перевірте на наявність яєць, обробіть спеціальними засобами від молі та випрайте.
  10. Виявивши метелик-шкідника, що літає, перевірте всі їстівні запаси і одяг у шафах. Головне – вчасно вжити заходів.

Яка рослина відлякує своїм запахом моль найефективніше? Це можна дізнатися, якщо випробувати все. Не забудьте, що моль, звикнувши до пахощів, перестане на нього реагувати. Тому необхідно періодично замінювати рослини. А ще краще скласти збір із кількох.

Моль – Вікіпедія

Визначення

Точне визначення моляться так:

Моль є кількість речовини системи, що містить стільки ж структурних елементів, скільки міститься атомів у вуглеці-12масою 0,012кг. При застосуванні моля структурні елементи повинні бути специфіковані та можуть бути атомами, молекулами, іонами, електронами та іншими частинками або специфікованими групами частинок.

З визначення моля безпосередньо випливає, що молярна маса вуглецю-12 дорівнює 12 г/моль точно .

Кількість специфікованих структурних елементів в одному молі речовини називається постійною Авогадро (числом Авогадро), що зазвичай позначається як N A . Таким чином, у вуглеці-12 масою 0,012 кг міститься N A атомів. Значення постійної Авогадро, рекомендоване Комітетом за даними науки і техніки (CODATA) у 2014 році, дорівнює 6,022140857(74)·1023 моль-1. Звідси, 1 атом вуглецю-12 має масу 0,012/ N A кг = 12/ NA г. 1/12 маси атома вуглецю-12 називають атомною одиницею маси (позначення а. е. м.), і, отже, 1 а. е. м. = 0,001/ N A кг.=1/ N A г. Таким чином, маса одного молячи речовини (молярна маса) дорівнює масі однієї частинки речовини, атома або молекули, вираженої в а. е. м. і помноженої на N A . Наприклад, маса 1 моля літію, що має атомарну кристалічну решітку, дорівнюватиме 7 а. е. м. х N A =7 х 1/ N A г х N A моль−1= 7 г/моль, а маса 1 молячи кисню , що складається з двоатомних молекул, 2 х 16 а. е. м.х N A =2 х 16 х 1/ N A г х N A моль-1 = 32 г/моль. Тобто з визначення а. е. м. випливає, що молярна маса речовини, виражена в грамах на моль, чисельно дорівнює масі найдрібнішої частки (атома або молекули) цієї речовини, вираженої в атомних одиницях маси.

За нормальних умов обсяг одного моля ідеального газу становить 22,413 996(39) л. Отже, один моль кисню займає об’єм 22,413 996(39) л (для простих розрахунків 22,4 л) і має масу 32 г.

Передбачуване перевизначення

На XXIV ДКМВ 17—21 жовтня 2011 року було ухвалено резолюцію, в якій, зокрема, запропоновано у майбутній ревізії Міжнародної системи одиниць перевизначити чотири основні одиниці СІ, включаючи моль. Передбачається, що нове визначення моля базуватиметься на фіксованому чисельному значенні постійної Авогадро, якій буде приписано точне значення на основі результатів вимірювань, рекомендованих CODATA. У зв’язку з цим у резолюції сформульовано таке положення щодо моля:

Міль залишиться одиницею кількості речовини; але його величина буде встановлюватися фіксацією чисельного значення постійної Авогадро рівним точності 6,02214X·1023, коли вона виражена одиницею СІ моль −1.

Тут Х замінює одну чи більше значущих цифр, які будуть визначені надалі на підставі найбільш точних рекомендацій CODATA.

XXV ДКМВ, що відбулася у 2014 році, прийняла рішення продовжити роботу з підготовки нової ревізії СІ, що включає перевизначення моля, і намітила закінчити цю роботу до 2018 року для того, щоб замінити існуючу СІ оновленим варіантом на XXVI ДКМВ у тому ж році.

На думку Міжнародного бюро заходів та ваг (МБМВ) нове визначення моля зробить його незалежним від визначення кілограма, а також підкреслить різницю між фізичними величинами кількість речовини та маса .

Кратні та подовжні одиниці

Десяткові кратні та подільні одиниці утворюють за допомогою стандартних приставок СІ. Причому одиниця виміру «іоктомоль» може використовуватися лише формально, так як такі малі кількості речовини повинні вимірюватися окремими частинками (1 імоль формально дорівнює 0,602 частинки).

Усі вони ефективні по-різному. При цьому деякі досить добре вписуються у загальну атмосферу сучасної квартири та навіть кухні, своїм ароматом не порушуючи загальної гармонії. Інші ж, навпаки, можуть бути охарактеризовані як «дідівські» та прийнятні лише у виняткових випадках.

Секції від молі

Секції від молі – це засоби, що промислово виготовляються, принцип дії яких заснований на використанні в них речовин, які не любить міль. Такі секції зазвичай являють собою пластини з липучкою або гачком для підвішування в шафі, просочені аналогами натуральних відлякуючих засобів (іноді вони містять інсектициди, що повільно випаровуються).

Використовувати секції дуже просто — їх достатньо розмістити у місці, де планується перемогти міль, у кількостях, зазначених виробником. А потім — лише міняти із періодичністю, рекомендованою в інструкції.

Харчова міль також боїться секцій, як і платтяна. Тому ці засоби можна розміщувати в тумбочках та шафах на кухні.

Традиційним аналогом секцій є саше від молі – невеликі тканинні подушечки з наповненням із трав. Деякі виробники інсектицидних засобів від молі виготовляють також саше для більшого розмаїття свого асортименту товарів.

Існують також промислово вироблені кульки від молі, які відрізняються від секцій лише формою. По ефективності і секції, і саші, і кульки однакові й стоять приблизно однаково.

Сухість і світло в приміщенні теж небажані для молі

Моль боїться низької вологості та яскравого світла. Тому одяг для профілактики корисно виносити на балкон і під пряме сонячне світло. Личинки від цього досить швидко гинуть. Тут одночасно працює і температурний ефект за рахунок поступового прогрівання одягу.

Личинки платтяної молі взагалі слабо тримаються на одязі, і гарне витрушування речей допомагає видалити з них більшу частину гусениць.

Таблетки від молі

Таблетки від молі застосовуються так само, як кульки та секції: розкладаються в шафах і створюють там нестерпну для метеликів атмосферу.

Важливо лише розкладати потрібну кількість таблеток на певній площі шафи, щоб вони виявилися ефективними.

Трави та квіти проти метеликів молі

Трави від молі – найпоширеніші народні засоби. Їх використовували ще до появи хімічних засобів, і вони ефективно відлякують міль і сьогодні.

Причому для боротьби зі шкідником використовуються різні частини рослин: квіти від молі можуть бути не менш ефективними, ніж висушені повністю кущі. Серед таких натуральних репелентів найбільш відомими є:

  • лаванда, — мабуть, найвідоміша трава від молі. Її квіти залишаються настільки ж ефективними від молі сьогодні, як і багато століть тому, а вартість цього засобу дозволяє вести боротьбу з комахами навіть за дуже обмеженого бюджету.

«А я діяла по-старому: купила пакет квітів лаванди проти молі, розсипала в полотняні мішечки і розклала в шафі. Перед цим весь одяг обробила Антимоллю. І все: ні метеликів, ні гусениць більше нема».

  • пижма – теж добре відлякує моль та багатьох інших комах
  • полин
  • розмарин – цілком ефективна трава від молі, але швидко втрачає свій запах
  • і всім відомий кріп.

Їх саме лаванда залишається найбільш визнаним засобом від молі, оскільки дуже довго не видихається і рідко призводить до розвитку стійких до неї популяцій.

Герань – рослина, яка відлякує міль весь час, будучи живою. Тому мати вдома герань не просто приємно, а й корисно. У герані відлякує міль не тільки квітка, але і саме листя, аромат якого відомий практично кожному.

Апельсинові кірки від молі

Апельсинові кірки теж хороший засіб від молі, застосовується в основному для боротьби з кухонною міллю.

Але цей природний засіб має серйозну ваду: після висихання кірки швидко втрачають запах. Тому їх потрібно регулярно замінювати.

Ефірні масла

Ефірні олії проти молі застосовуються так само, як і рослини, з яких вони виходять. Наприклад, масло лаванди від молі розбризкується на стінах шафи або міститься в спеціальній піалці.

Добре зарекомендувало себе від молі також ефірна олія ялиці, пачулі та лимонної трави.

Оцет від молі

Оцет від молі — один із найрадикальніших засобів. Використовувати в гардеробі небажано, але на кухні оцет цілком може впоратися зі своїми завданнями.

Міль його справді боїться, але псувати ароматом оцту гардероб не надто доцільно.

Господарське мило

По суті, господарське мило – це своєрідний аналог пігулок та секцій від молі. Воно працює за тим самим принципом – його запах просто відлякує шкідника. Для боротьби з міллю шматочки мила розкладаються в кишенях одягу чи просто шафах. З цією метою може використовуватися звичайне господарське, дустове та суничне мило.

Серед усіх ефективних і дійсно працюючих засобів для відлякування молі є й такі, які біль зовсім не боїться. Наприклад, є люди, які цілком серйозно розраховують на змови від молі – їх застосовують любителі езотерики та старовини. Намагатися боротися з міллю за допомогою таких методів можна, але коли з’являється бажання молі, нарешті, позбутися, доведеться застосовувати щось ефективніше.

Народні засоби від молі численні та відомі більшості людей краще, ніж ефективніші сучасні препарати. Коли в шафі виявляються непомітні метелики, а на одязі — неестетичні лисиці, саме якийсь народний засіб від молі — лаванда, апельсинові кірки або герань — перше, що спадає на думку власнику гардеробу.

Тільки потім, на ринку чи в магазині, він дізнається, що проти шкідника речей сьогодні найчастіше використовуються високотехнологічні досягнення хімічної промисловості. Але навіть такі сучасні препарати при боротьбі з метеликами дуже ефективно доповнюються саме простими та доступними традиційними засобами.

Народні засоби проти молі різняться залежно від того, проти якого шкідника вони застосовуються проти платяної або проти кухонної молі. При цьому майже всі народні засоби боротьби з міллю орієнтовані саме на відлякування шкідників, але не їх знищення.

Свого часу найефективнішим засобом проти молі вважався нафталін.

Справді, він демонстрував високу ефективність своєї роботи і використовувався настільки широко і повсюдно, що міцно увійшов до «народних» коштів і навіть дав привід для ідіоми «пропаху нафталіном». Однак пізніше медики відкрили канцерогенні властивості цієї речовини та дійшли висновку, що для людини вона не менш небезпечна, ніж для молі. Тому сьогодні нафталін практично не використовується. Благо, він має велику кількість замінників.

Апельсинові кірки

Апельсинові кірки – це старовинний народний засіб від харчової молі. Сильний запах цитрусових діє відлякуюче на дорослих метеликів, і тому в тумбочках і шафах, в яких розкладені апельсинові, лимонні та мандаринові кірки, моль не відкладає свої яйця. Однак якщо десь у продуктах вже завелися яйця чи личинки молі, апельсинові кірки їх не виженуть і не знищать.

Правила використання: нові кірки слід розкладати біля продуктів харчування. У міру висихання та втрати аромату їх потрібно замінювати.

Висновок: це засіб добре для профілактики зараження чистих продуктів та відлякування молі від кухонних меблів взагалі.

«Коли на кухні завелися маленькі коричневі метелики, я цькувала їх оцтом і розкладала по шафах апельсинові кірки. Особливого ефекту це не давало, поки я не знайшла і не викинула пакет зі старим горохом, в якому просто кишели гусениці. Після цього я продовжувала тримати в тумбочках апельсинову шкірку, і навіть незважаючи на метеликів, що з’являлися іноді на кухні, продукти вони не заражали. Місяця два тому міль зовсім зникла, і більше не з’являлася».

Господарське мило в шафі та в одязі

Господарське мило — це універсальний народний засіб для захисту від молі, який дуже ефективно використовується і проти кухонної, і проти платтяної молі. Його головним недоліком є ​​неприємний запах: елітний одяг із відвертим ароматом господарського мила мало хто захоче носити. Засіб відлякує дорослих метеликів та сильно обмежує переміщення гусениць.

Правила застосування: шматки мила (бажано свіжого) розкладаються в кишені одягу або в кухонних меблях.

Висновок: господарське мило – це завжди доступний і простий у використанні засіб, який добре підходить для захисту від молі комор і комор.

«Коли я був маленький, бабуся проти молі у шафі до кишень шуб клала шматки господарського мила. Начебто молі ніколи і не було, але зараз, я думаю, цим засобом не варто нехтувати».

Лаванда

З усіх народних засобів проти молі найвідоміша, мабуть, лаванда. Вона має сильний і досить приємний запах, довго не видихається, надійно відлякує дорослих метеликів і гусениць. Використовуються як сухі квіти лаванди, і її ефірне масло. Останнє, до речі, входить до складу багатьох таблеток і секцій, що промислово випускаються, від молі.

Правила застосування: листя лаванди в спеціальних пористих пакетах розкладається в шафах та між чарками одягу. Ефірне масло у відкритих судинах ставиться у шафах та тумбочках.

Не можна оббризкувати ефірною олією лаванди сам одяг. Ніколи не можна бути впевненим як цей продукт, і за наявності в його складі хоча б невеликої кількості соняшникової або пальмової олії на одязі залишаться плями, що не виводяться. Сам одяг можна обприскувати відваром лаванди, але робити це потрібно регулярно і часто.

«Коли в нас завелася міль, я по-старому купила пачку лаванди і в стаканчиках поставила в шафі. Перед цим весь одяг ретельно витрусив і провітрив на вулиці. Так зараз усе й варте, і жодних ознак паразитів немає».

Герань

Боротьба з міллю народними засобами не обов’язково має бути активною і мати на увазі покупку або самостійне приготування відлякувальних засобів. Іноді для цього досить просто завести вдома спеціальну рослину. Наприклад – герань.

Її запаху не виносять багато комах і моль — у тому числі. При цьому у великій квартирі потрібно мати кілька кущів герані – по одній у кожній кімнаті. Герань добре захищає квартиру і від сукні, і від кухонної молі.

Правила застосування: слід постійно тримати у приміщенні живі дорослі кущі герані. Шафи і тумбочки щодня-дві потрібно відкривати і провітрювати.

Тютюн запашний і тютюн простий

Обидві ці рослини однаково ефективні, тільки запашний тютюн — у вигляді живої кімнатної рослини, а звичайний, курильний — у вигляді подрібненого сухого листя, саме таких, які присутні в сигаретах. Небажано використовувати звичайний тютюн для захисту одягу: речі, що пропахли його запахом, втрачають свою привабливість.

Правила застосування: простий тютюн використовується подібно до квітів лаванди — у перфорованих пакетах розкладається всередині меблів. Запашний тютюн просто тримається вдома як кімнатна рослина, а шафи з речами регулярно провітрюються.

За аналогією з лавандою застосовуються також пижма, чебрець, насіння кінського каштана, м’ята, гвоздика, розмарин та женьшень. При їх використанні важливо час від часу перевіряти, чи не видихлися препарати в шафах, і при необхідності замінювати їх на нові.

Аналогічно з лавандовою олією можуть застосовуватися як народні засоби також олії м’яти, евкаліпта, апельсина і гвоздики. Вони ж можуть бути замінені ароматами, але кількість і тих, і інших має постійно контролюватись. Важливо пам’ятати, що всі вищезазначені засоби не дозволять знищити міль, що вже є в будинку, — вони тільки відлякають дорослих метеликів від шаф і тумбочок.

Часник і оцет проти молі на кухні

Ці народні засоби від молі стоять особняком, оскільки мають далеко не найприємніший запах. Але саме завдяки йому вони й відлякують міль. Часник зазвичай просто зберігають у тумбочках, кухонних шафах і коморах разом із харчовими продуктами, а оцет додають у воду при збиранні квартири.

Народні умільці знають деякі традиційні способи безпосереднього знищення молі.

Наприклад, відомо, що біль боїться як високих температур, так і низьких. Навіть якщо в одязі були яйця, личинки або самки молі (самці – це ті самі крилаті метелики, що літають), прання речей при температурі вище 50°С або провітрювання на морозі нижче мінус 10°С знищить всіх комах.

Також досить ефективно провітрювання речей на прямому сонці у спекотний літній день: і личинки молі, і яйця важко переносять температури вище 30 ° С, і, до того ж, гинуть під впливом ультрафіолетових променів.

І останнє: личинки молі та її яйця дуже слабо кріпляться на одязі. Доброго струшування її достатньо, щоб вони потрапляли на підлогу. Саме тому одяг, що постійно носиться, рідко псується міллю. Так що носите те, що висить у вас у шафі, частіше його провітрюйте, і у молі майже не залишиться шансів.

Харчова міль досить поширена і господарям квартир доводиться докласти чимало зусиль, щоб позбутися її. Але більшість таких спроб лише тимчасово допомагають, моль з’являється незабаром знову.

Щоб усунути паразитів назавжди, ми пропонуємо вам вивчити цю статтю, де ви знайдете багато цікавої та корисної інформації про цей вид комах.

Ви можете не побачити, але на цій фотографії безліч личинок зернової молі

Опис харчової молі

  • Зазвичай це маленький метелик, який досягає в розмірах 10 мм. Спинка найчастіше чорна, рідше сіра з невеликими вкрапленнями.
  • Рухи її зазвичай хаотичні, літає швидко. Саме тому частіше ми просто плескаємо у долоні, але не ловимо паразита.
  • Прокидається зазвичай у темну пору доби, коли нікого на кухні немає. Якщо увімкнути світло, моль починає ретируватися в такі місця, де її практично не дістати, і ховається від людини.
  • Живе комаха не більше 3 тижнів, зазвичай 5-6 днів.
  • Нащадки за своє коротке життя моль встигає народити стільки, що вистачить ще кілька місяців наперед.

Примітка! Необхідно зрозуміти, що своїми руками досить важко вивести цих паразитів з кухні. Потрібне досконале чищення приміщення, процес якого ми опишемо нижче.

Подивіться на фото, вивчіть комаху, щоби з першого погляду розуміти, що перед вами саме кухонна міль.

Навіть якщо ви сумніваєтеся у правильності визначення комахи, провести профілактику приміщення не завадить

Яка шкода від молі

Крім того, цей паразит часто заважає нам спокійно пити чай, літаючи перед очима, залишає за собою сліди, так ще й псує продукти, якими ми ласуємося. Кухонна міль здатна нашкодити не тільки варенню та меду, так ще й різним зерновим культурам, борошну та чаю.

Вона селиться у сухих продуктах та відкладає в них яйця. Вони настільки дрібні, що неозброєним оком їх просто не розгледіти. Особливо страшна зернова, яка під корінь псує усі довгострокові продукти.

Погодьтеся, малоприємного вживатиме страви, які вже заздалегідь зіпсовані?

Геркулес – одне з улюблених місць зародження харчової молі

Як паразити з’являються у будинку

Напевно, вам цікаво, звідки береться міль у кухонній шафі?

Насправді все банально та просто:

  • Відкрите вікно або кватирка, якщо ви мешкаєте на першому-другому поверсі, а також у приватних будинках.
  • Вентиляційні шахти, ними моль може підніматися з першого поверху до дев’ятого.
  • У покупних крупах, у яких ще до фасування було відкладено личинки. Вони не задихаються у вакуумних упаковках, а вичікують найкращого моменту народження. І ось, із покупкою другосортного борошна у вас на кухні завелася міль.

Так-так, не дивуйтеся. Більшість низькоякісних круп виробляють на складах, де не дотримуються правил зберігання продуктів.

Зверніть увагу на упаковку, на ній явні личинки паразитів

Методи позбавлення харчової молі

А тепер розглянемо, як боротися з міллю на кухні без допомоги сторонніх спецслужб. Дана інструкція повинна суворо дотримуватися, якщо ви щось робитимете не так, то і ефект буде дуже сумнівний.

До відома! Слід знати, що комахи можуть звикати та адаптуватися до різних отрут, пасток та засобів, тому якщо один спосіб не допоміг, використовуйте інший. Ви обов’язково натрапите на те, що зможе знищити популяцію харчової молі. Навіть якщо вам доведеться випробувати все, що ми пропонуємо.

Народні засоби

  • Для боротьби з паразитом підійде часник – розкладіть по одному зубчику у шафках, де у вас крупи та інші сухі продукти. Попередньо надріжте часник, щоб від нього виходив аромат. Метод дуже неприємний, тому що все пропахне часником, але дуже дієвий.

Примітка! Може бути і так, що міль поїдатиме часник, це пов’язано з тим, що вона адаптувалася до різкого запаху, хоча це рідкісний випадок.

  • Оцет з мильним розчином – добрий засіб від кухонної молі. Попередньо вимиваються всі шафки з милом, ретельно просушуються 40 хвилин, після чого всі щілини змащуються оцтом. Після цього необхідно провітрити приміщення.
  • Як вивести кухонну міль м’ятою чи лавандою ? Легко видаліть зіпсовані продукти з кухні і на їх місце покладіть ці рослини. Запах м’яти діє на комах безвідмовно. Шкода, що паразити можуть піти лише на якийсь час.

Лаванда допомагає позбутися не тільки молі, але й інших паразитів, що літають.

  • Для боротьби з міллю підійде і лавровий лист або квіти герані . Загалом, намагайтеся якнайбільше приділяти увазі квітковим запахам.

Важливо! Зіпсований продукт обов’язково викидати повністю, не слід перебирати борошно чи крупу. Заражені зерна можуть викликати нетравлення шлунка, небажано заощаджувати здоров’я близьких людей.

Хімічні засоби

Якщо народні способи не допомогли позбутися паразитів, слід вдатися до «важкої артилерії».

  • Найпоширеніший засіб від молі на кухні – пастка . На жаль, вона не бореться з личинками, проте ефективно вбиває дорослих особин. Це дозволяє знизити кількість нових потомств жучків на кухні. Такі пастки позбавляють не лише молі, а й мух.

Пастка чудово справляється зі знищенням дорослих особин

  • Можна використовувати й інсектициди , проте будьте уважні, потрапляння таких речовин на продукти харчування загрожує тяжкими наслідками. Тому вдаватися до цього методу варто лише, у крайньому випадку. Найкраще починати з найслабших речовин, при повторній появі молі необхідно використовувати інший засіб.

Тепер ви знаєте, як знищити паразитів самотужки, не переплачуючи за послуги санітарних організацій, які займаються виведенням комах (див. також статтю про те, як позбутися жучків у кухонній шафі). Пам’ятайте – не загострюйте увагу на одному способі, кожне нове покоління вже виробляє стійкість до речовин, які ви використовували.

Профілактика кухонного приміщення

Щоб на кухні не з’явилася міль, необхідно слідувати простим істинам:

  • Утримувати приміщення в чистоті, регулярно виносити сміття, змітати крихти, протирати пил у важкодоступних місцях. Адже, крім молі, існує безліч комах, які можуть створити дискомфорт у будинку.
  • Купуйте тільки якісні продукти, нехай на них ціна вища, але й гарантія надійності та безпеки є.
  • Вентиляційну шахту закрийте щільною сіткою, щоб навіть пил не просочуючись. На вікна можна встановити захисні сітки або затягнути кватирку марлею.
  • Регулярно додавайте аромати лаванди та м’яти на кухню, розкладаючи по кутах гілочки рослин.

Для зберігання сипких продуктів використовуйте скляні банки з герметичним закриванням

Висновок

Як бачите, моль далеко не найнешкідливіша комаха, яка може мешкати в домашніх умовах (див. також статтю Як позбавитися від мошок на кухні). А якщо у вас є діти і ви їх часто годуєте кашами, то з цим питанням не варто жартувати – отруєння або розлад дитячого шлунка може викликати кілька личинок.

Для того щоб вам було простіше позбавитися молі, ми прикріпили до статті відео, де описуються найпопулярніші методи боротьби з цими комахами.

Капустяна міль – широко поширений по всьому світу шкідник. Цей метелик відомий тим, що його гусениці здатні всього кількома прогризами привести качан капусти у вигляд, який не підлягає зберіганню — через прогризені в листі дір капуста починає досить швидко псуватися, і може зберігатися вже не більше кількох тижнів.

При цьому сама капустяна міль досить неприваблива зовні, і городникам у вічі не впадає. Однак, будучи настільки непомітною, на полях вона постійно тримає агрономів у тонусі, оскільки її гусениці здатні швидко розвиватися на дикому ріпаку та суріпці по межах полів, і постійно загрожують завдати серйозної шкоди всьому врожаю. Саме тому боротьба з капустяною міллю триває рік у рік, і згодом стає все більш жорстокою.

Опис шкідника: зовнішній вигляд та характерні особливості

Капустяна моль відноситься до сімейства горностаєвих молей. Ці метелики відомі тим, що мають стрункий витягнуте тіло, а деякі види горностаєвих молей яскраво і контрастно забарвлені.

Однак капустяної молі це не стосується. Вона — метелик з непомітним, заступницьким забарвленням. Її крила мають акуратний світло-коричневий колір зі світлим малюнком по центру. Коли метелик відпочиває на рослині, при погляді зверху він схожий на маленьку соломинку.

Крила метелика мають довжину близько 7-8 мм. Капустяна міль – неважливий летун, і, як правило, далеко від місця виходу з лялечки метелик не відлітає. Її крила мають гарну бахрому по краях, і на кінцях у спокійному стані комах злегка задираються догори. На фото нижче представлений метелик, побачивши зверху:

а нижче – вона ж, тільки збоку:

А ось гусениця капустяної молі забарвлена ​​у ніжно-зелений колір. Тіло її вкрите тонкими волосками, голова майже коричнева. Гусениці рідко зустрічаються у великих скупченнях, як правило, на одній рослині є одна-дві личинки.

Яйця капустяної молі малі і мають витягнуту форму, досягаючи завдовжки 0,44 мм, а завширшки — 0,26 мм. Забарвлення яєць зелене, як і сама кормова рослина.

Лялечка капустяної молі має темно-жовтий колір і зазвичай знаходиться на стеблах та листі рослини.

Спосіб життя, харчування та розмноження капустяної молі

Капустяна міль поширена широко по всьому світу. Її батьківщиною є Південна Європа, і спочатку ареал проживання шкідника обмежувався територіями, на яких зимові морози знищували лялечок та дорослих метеликів.

Однак сьогодні капустяна моль активно завойовує навіть сільськогосподарські угіддя Мурманської області, успішно зимуючи в мульчі та серед неприбраної трави, а з самою капустою встигла поширитися Америкою, Азією та Африкою. Більше того, від цього метелика серйозно страждають деякі культури в Австралії, Новій Зеландії та на Гавайських островах. Її можна визнати справжнім космополітом.

Захоплення світу капустяною міллю було стрімким і чимось схожим на переможну ходу колорадського жука картопляними грядками Старого Світу, тільки у зворотному напрямку. У 1854 році метелик був вперше зареєстрований в Іллінойсі, а на початку минулого століття успішно перевалив через гряду Скелястих Гір і виявив себе в Британській Колумбії.

Капустяна міль відома швидкістю свого розмноження. Яйця її розвиваються 2-3 дні, гусениці встигають відгодуватися за півтора-два тижні, ще тиждень-два триває розвиток лялечки. У результаті на Півночі моль дає 1-2 покоління за літо, в середній смузі України та Європи – 3, у Південних регіонах (Краснодарський, Ставропольський краї) – 4 покоління, а на півдні Казахстану, в Україні та в Закавказзі – до 6 поколінь за один теплий сезон.

При температурі нижче плюс 4 ° С гусениці та яйця капустяної молі гинуть.

Зимують у шкідника лялечки та дорослі особини.

Одна самка відкладає за своє життя до 165 яєць, але при цьому в кожній кладці вона має не більше 4 яєць, зазвичай — 2-3. Така розподіл зменшує загибель яєць від хижаків та паразитів.

Дорослий метелик харчується нектаром квітів, а гусениця годується виключно на тканинах листя кормових рослин. Власне, цим вона шкодить урожаю.

Шкода метелика та ознаки появи її на ділянці

Маленькі гусениці, що тільки що вивелися з яєць, відразу прогризають зовнішню оболонку листа рослини і спочатку харчуються всередині його, утворюючи ходи-міни. Після досягнення певного розміру личинки виходять на поверхню листа і продовжують живитись його тканинами, залишаючи тільки тонку зовнішню оболонку з іншого боку.

Гусениці капустяної молі можуть харчуватися практично на будь-яких рослинах сімейства хрестоцвітих – всіх сортах капусти, на редьці, редисі, брюкві, ріпі, ріпаку, гірчиці.

Найбільшу шкоду гусениці завдають посадкам хрестоцвітих у найспекотніший період літа, знижуючи асимілюючу здатність листя та збільшуючи кількість опіків листя. На молодих рослинах гусениці активно обгризають нирки та бутони, через що зменшується загальна кількість зав’язей на рослині.

Зовнішні ознаки появи молі на ділянці численні:

  • помітні пошкодження зовнішніх і розеткових листків хрестоцвітих
  • поява обгризених нирок та пошкоджених молодих качанів на капусті
  • помітні на світлі міни в листі
  • самі гусениці.

Часто гарною ознакою ураження капустяного куща міллю є швидке висихання зовнішніх листків капустяного качана або зупинка росту качана в цілому.

Це з пошкодженням підстави його личинкою.

Способи боротьби з капустяною міллю

Заходи боротьби з капустяною міллю численні і повинні застосовуватися в комплексі. Серед них:

  • Ретельна оранка залишків урожаю та рослин-сидератів. Саме на них залишається зимувати велику кількість лялечок. З землі навесні метелики вибратися не можуть.
  • Контроль бур’янів, особливо біля ділянок. Саме вони найчастіше є розсадниками шкідників.
  • При ураженні понад 10% рослин або виявленні на одному кущі більше 4 гусениць – обробка кущів інсектицидами.

У капустяної молі існує безліч ворогів, крім просто ворогів типу птахів, ящірок і жаб. Багато вершників і оси відкладають у тіло гусениць цього метелика свої яйця, і їхні личинки знищують саму гусеницю, не даючи їй залялькатися. Іноді такі паразити знищують до 90% гусениць та лялечок молі. Сьогодні активно розробляються біологічні методи боротьби з міллю за допомогою таких комах-помічників.

Однак з інсектицидами у капустяної молі знайомство вже дуже довге, і тому їх використання рідше і рідше є ефективним.

Засоби для знищення шкідника

Капустяна моль виявилася першим сільськогосподарським шкідником, який виробив стійкість до Ентобактеріну – препарату на основі хвороботворних для молі бактерій. Трохи пізніше виявилася населення капустяної совки, а також стійкої до цього засобу.

Ще в 1980-і роки капустяна міль виробила стійкість до піретроїдів і піретрин, а через кілька років вчені виявили популяції цієї молі, стійкі до більшості інсектицидів, що застосовуються в сільському господарстві.

Проте тотально стійкі популяції молі трапляються рідко. Тому на самих городах проти шкідника можна застосовувати Ентобактерін, Бітоксибацилін, Лепідоцид, а також засоби на основі піретроїдів та піретринів.

Тільки якщо застосування конкретного препарату очевидного результату не дає, слід перемикатися на інший. Швидше за все, вже на перших спробах виявиться засіб, здатний знищити міль.

Важливо пам’ятати, що саме повсюдне та бездумне використання інсектицидів загартувало біль і сприяло виробленню у неї резистентності. Тому у боротьбі зі шкідником насамперед слід використовувати агротехнічні методи, а отрутами лише доповнювати їх.

Яка квітка молі спокійно спати не дає?

“Хвостик”

Добре відлякує моль запах перцевої м’яти, квітів і листя жасмину і лаванди, а також гілочки герані, багна, лаванда, махорка, полин, подрібнене листя багна, герані, м’яти, ромашки, півняної шпори, тютюну, тютюну.

Феєчка

Nataly

Говорять лаванда. А ще французькі парфуми…

Про автора

admin administrator