Яка відстань при посадці полуниці

Авторadmin

Яка відстань при посадці полуниці

Зміст:

Яка відстань має бути при посадці помідор у відкритому ґрунті між кущами

Досвідчені садівники запевняють, що при посадці розсади томатів у відкритий ґрунт важливо дотримуватися відстані. Це дозволить рослинам добре розвиватися і плодоносити, інформує Ukr.Media.

Так, високорослі томати рекомендується висаджувати на відстані 70-80 см один від одного. Між рядами має залишатися не менше 1 метра. Такі томати можуть мати до 10 плодових кистей.

Середньорослі томати можна висаджувати на відстані 50-60 см між кущами і на 70-80 см між рядами. У такому разі з одного куща можна буде зібрати до 8 кг врожаю.

Низькорослі томати мають невеликий розмір. Їм достатньо по 30 см між кущами і 50 см між рядами. За таких умов і шахового порядку можна розташувати близько 10 кущів на 1 квадратному метрі.

Яка відстань має бути між кущами полуниці під час посадки

Полуниця дуже популярна ягода, і практично кожен городник намагається виростити її на своїй ділянці. Щоб урожай радував щороку, важливо не лише доглядати полуницю, а й вчасно її пересаджувати. Ця стаття розповість саме про це: як і коли пересаджувати полуницю, як правильно її розсадити, яким має бути наступний догляд за нею.

На якій відстані правильно садити полуницю?

Хороший дачник повинен знати багато премудростей щодо посадки та догляду за будь-якою культурою на своєму городі. Це стосується й полуниці. Цю ягоду люблять і діти та дорослі, а тому полуничні грядки мають бути досить великими, щоб забезпечити врожаєм усіх домочадців. Для правильного вирощування важливо знати не лише принципи посадки та догляду, але й закономірності розсаджування кущів щодо один одного на оптимальній відстані.

Поради щодо вирощування вікторії у відкритому грунті

Раніше в України вирощували тільки полуницю — ягоду запашну та смачну, але дрібну і не надто врожайну, тому сьогодні ця рослина майже не зустрічається на садових ділянках. Його витіснила великоплідна суниця, завезена мореплавцями до Європи з Америки. Один із її сортів під назвою «Вікторія» став поширюватися з особливою швидкістю, і незабаром всю суницю стали називати вікторією. Щоб отримати багатий урожай смачної та корисної ягоди, треба знати правила посадки та вирощування вікторії на ділянках з відкритим ґрунтом.

Схема відстані при посадці

Процес висадки полуниці у відкритий грунт нескладний, для нього потрібно дотриматися оптимального часу для висадки та процедури виконання робіт. Найкраще займатися розсаджуванням у вечірній час, коли сонце не пече так сильно, крім того, може підійти хмарна погода або невеликий дощ. Грунт має бути повністю готовий ще задовго до проведення робіт, тому в потрібний день залишиться лише викопати ямки, в які будуть поміщені кущики. Для продуктивного зростання листочки необхідно прибрати, залишаючи всього 2-3 маленькі листочки і підрізавши коріння так, щоб їх довжина не перевищувала 8 см.

Щоб допомогти кущу прижитися, перед посадкою необхідно обмокнути коріння в земляну жижу і посадити кущ у ямку, акуратно присипавши його землею. Важливо, щоб серце залишилося на поверхні, інакше великий ризик загнивання всього куща. Для швидкого та продуктивного росту ягоди важливо вміти правильно розсаджувати кущі на грядці. До основних варіантів відносять:

Щоб полуниця добре плодоносила на ділянці протягом усього часу, поки вона росте на одному місці, важливо правильно вибрати місце для висадки нових кущів. Найкраще використовувати ту грядку, на якій росли бобові, петрушка, морква, цибуля з часником і деякі квіти.

Використовувати землю, де виростали огірки, картопля, перець та помідори протягом кількох років для культивації полуниці не можна.

Крім самої землі, важливо оточити кущі правильними «сусідами», які забезпечуватимуть захист і не шкодитимуть ягоді, до яких можна віднести буряк, кріп, салат, петрушку, цибулю, квасолю та редиску. Розміщувати поруч капусту та хрін небажано. Коли землю підібрано і визначено правильних сусідів, варто зайнятися розподілом ділянки під саму ягоду.

Оптимальною відстанню між рядами буде 70 см, чого достатньо для зручного прополювання та догляду за ґрунтом. Кущі розміщуються один від одного не так далеко, достатньо буде від 15 до 30 см в залежності від сорту. У разі висадки полуниці у два рядки відстань між ними має бути не менше 40 см. Що стосується проміжку між самими кущами в рядку, то воно дорівнює 30 см. Полуницю низькорослих сортів висаджують на відстані 25 см один від одного, а високорослих 35 см відповідно.

Щоб точніше розібратися з нюансами відстані між кущами у разі вибору різних варіантів посадки, варто розглянути їх детальніше.

Рядами

У тому випадку, якщо полуниця вирощуватиметься для отримання більших урожаїв, її найкраще розміщувати рядами, тому що в цьому випадку є можливість не змінювати грядку до шести років, що набагато зручніше. При такому варіанті висадки варто дотримуватись певних параметрів:

Розміщення кущів на вищезгаданій відстані дає можливість доглядати за ними з достатнім ступенем зручності, а ширина між рядами дозволяє легко рухатися від початку до кінця ряду, проводячи всі необхідні роботи. Якщо говорити про переваги даного варіанту, то слід виділити можливість тривалого використання однієї і тієї ж грядки, що істотно у разі високих габаритів плантації. З мінусів можна назвати необхідність частого догляду за грунтом, його розпушування, обрізка вусів і непроста боротьба з бур’яном.

При хорошому догляді, живильному ґрунті та комфортних умовах довкілля можна отримати стабільно високий урожай полуниці з ділянки.

Кущами

Початківці та ті, хто працює на землі для свого задоволення та отримання власного врожаю, найчастіше використовують посадку полуниці за допомогою окремих кущів, які розміщуються на вибраній ділянці землі. Цей метод вимагає значної відстані між рослинами, що мінімально дорівнює 45 см, а максимально досягає 60 см. Навіть така площа між кущами не дає змоги забезпечити ізольованість рослин один від одного. Щоб уникнути загущення грядки, важливо вчасно ліквідувати вуса на кожному кущику.

Якщо дотримуватися всіх цих рекомендацій, можна отримати високий урожай з кожного куща. Ще однією перевагою можна назвати великий розмір ягід, який досягається завдяки відсутності конкурентних рослин поряд, завдяки чому всі ресурси ґрунту йдуть на зростання та розвиток полуниці. Зважаючи на те, що ягода розташовується на достатній відстані один від одного, знижується ймовірність поширення хвороб та ураження шкідниками, а у разі появи якихось симптомів можна швидко ліквідувати уражену рослину, не допустивши при цьому зараження решти грядки.

Є в даному варіанті і недоліки, які включають необхідність постійного догляду за ґрунтом через розкиди плантації. Проведення розпушування, мульчування, прополки та поливу, якщо він необхідний, можуть викликати деякі незручності.

Крім того, важливо стежити за появою вусів і відразу ж обрізати їх після появи, щоб кущ не витрачав сили на їхнє зростання і кинув усі ресурси на самі ягоди.

Ще одним недоліком можна вважати трудомісткий процес посадки нових кущів.

Гніздами

Існує варіант висадки полуниці за допомогою гнізд, для чого необхідно розмістити один кущ по центру та шість навколо нього. У шестикутнику гнізда, що вийшов, розташовані на відстані близько 8 см, при цьому між самими кущами повинна бути дистанція не менше 25 см. Якщо передбачено ще один ряд, то його варто розмістити на відстані в 35 см від попереднього для оптимальних умови зростання.

Якщо говорити про мінуси, то до них можна віднести необхідність великої кількості ґрунту, в який буде висаджено полуницю. Головною перевагою є можливість отримання більших урожаїв з однієї ділянки. Розсаджування гніздами може бути здійснено на грядці одного рівня або за допомогою зведення якоїсь піраміди, де буде кілька ярусів, на яких розташується ягода. Цей варіант зручний тим, що економить простір і зручніший для догляду за плантацією.

Килимом

У тому випадку, якщо немає часу для якісного догляду за грядкою полуниці, то найкраще використовувати посадку килимом, яка передбачає відсутність боротьби з вусами, які ростуть у будь-які сторони та дають життя новим кущикам. Рослини отримують свободу у зростанні та розвитку, що дає можливість визначити цінність кожного сорту та його потенціал. Зростання культури продовжуватиметься доти, доки буде вільне місце на грядці. Плюсом даного варіанта є виникнення рослинної мульчі, яка утворюється як така. Крім цього, цей варіант розвитку полуниці дає можливість нормалізувати внутрішній мікроклімат, що дуже корисно як для ґрунту, так і для рослин.

Підготовчий етап

Для полуниці важливо створити сприятливі умови. Це дозволить потім щорічно збирати якісні ароматні ягоди у великій кількості.

Вибір місця

Ягідну культуру рекомендується висаджувати на ділянках, що добре висвітлюються, передбачаючи захист від сильних потоків повітря.

Не підходять для полуниці низинні місця, де спостерігається надмірне заболочування ґрунту, а також накопичується холодне повітря. Грунтові води повинні розташовуватися нижче за метрову позначку від поверхні.

Ягідник непогано адаптується до різних видів ґрунту, але рекомендується уникати посадки на важкому глинистому щільному ґрунті.

Не підійде і збіднена піщаними землями. Реакція ґрунту допускається нейтральна або злегка кисла. Середній показник pH варіюється в межах 5,5-6,5.

Непридатні сусіди для полуниць

Враховують при виборі місця культури, які при близькому розміщенні негативно відбиватимуться на розвитку ягідника.

Не рекомендується полуничні грядки розбивати поряд з яблунею та сливою. Небажаними сусідами будуть ожинові та малинові кущі, вишневі дерева, що дають велику кількість порослі.

Горіх грецький, абрикоси послаблять полуницю, тому що їх довге коріння витягують із ґрунту харчування та вологу. Небезпечно наближайся від ягідних посадок вирощувати хрін, який швидко захоплює широку площу.

Не постраждає полуниця від таких сусідів, як різні види салату, квасоля, базилік, хрестоцвіті культури, огірки. Можна поруч посадити цибулю із часником. Вони відлякуватимуть шкідників.

Найкращі попередники

Сприятливо позначиться на розвитку полуниці підбір ділянки, де у попередньому сезоні вирощувалися бобові культури, буряк, морква, петрушка.

Хорошими попередниками служать зернові, гірчиця біла, ріпак. Ідеальними вважаються культури, які відлякують комах – гречка, чорнобривці.

Не рекомендується висаджувати полуницю безпосередньо після баклажанів, томатів, картоплі. Ягідну культуру на колишню грядку повертають лише за 4 роки.

Підготовка ґрунту

На одному місці полуниця буде знаходитись не менше 4 років, тому важливо ділянку ретельно підготувати

Видалення бур’янів

Полуниця потребує досить багато поживних елементів і вологи. Якщо на ділянці, відведеній під цей ягідник, розвиваються багаторічні бур’яни, то виникнуть проблеми при організації подальшого догляду.

Особливу небезпеку становлять багаторічники — будяки, пирій, хвощ з потужним корінням. Вони швидко виснажують ґрунт.

За 3-4 тижні до запланованої посадки можна провести обробку ділянки спеціальними гербіцидами. Однак, ми не рекомендуємо використовувати хімію — адже ви вирощуєте ягоди для своєї родини, полуницю будуть їсти ваші діти та родичі.

Якщо немає бажання застосовувати хімічні препарати, то забирають бур’яни ручним способом у процесі глибокого осіннього перекочування ґрунту.

Внесення добрив

Восени передбачають заходи щодо підвищення родючості ґрунту. Перед перекопуванням розсипають гній, що перепрів, або компост ( 5 кг/м2 ).

Замінити органіку можна мінеральним комплексом, у складі якого відсутній хлор (60 г/м2).

Порада! Не рекомендується вапнувати ґрунт перед посадкою. Пов’язано це з особливістю ягідної культури, яка чудово розвивається на слабокислому ґрунті. Вапнування ж призводить до зниження плодоношення.

Профілактична обробка ґрунту

Для полуниці нашестя шкідників стає серйозним випробуванням, що призводить до втрати значної частини врожаю.

Попередити появи шкідливих комах допоможе обробка ґрунту перед посадкою такими препаратами як “Нурелл-Д”, “Дурсбан”, “Моспілан”. Робочий розчин готують, орієнтуючись на вказівки.

Інтервал між саджанцями, глибина посадки

Надмірно густа посадка полуниці лише шкодить. Через застій вологи, густої тіні розвиваються небезпечні грибкові інфекції. Допомагає регулювати розвиток рослини вибір оптимальних проміжків.

Міжряддя в середньому роблять шириною 50-70 см . У ряді інтервал дотримуються в межах 25-30 див.

Увага! Глибину посадки розраховують так, щоб центральне серце розташовувалося на рівні поверхні землі . Заглиблювати надмірно небезпечно, оскільки це може призвести до загнивання.

Як близько один від одного садити різні сорти?

Не всі дачники знають, чи можна садити поруч полуницю різних сортів, чи змінить вона свої смакові та видові якості через наявність сусідів іншого сорту. У випадку з цією ягодою можна без будь-якого ризику розміщувати різні за походженням кущики, тому що вони не впливатимуть один на одного. Зазвичай у процесі запилення насіння одержують ознаки як материнської, так і запиляючої рослини, але у випадку з полуницею цього не відбувається. Плоди матимуть вигляд та смак як у материнського куща.

Основний кущ дає вусики, для зростання яких достатньо наявності самої материнської рослини, а ось для запилення цих відростків необхідні сторонні запилювачі, які допомагають створити зав’язь, але не передають своїх ознак. Щоб плантація полуниці добре росла і плодоносила, краще висаджувати недалеко один від одного не більше чотирьох сортів, розміщуючи їх на дистанції близько 30 см. Відстань від куща до куща диктується сортом, висотою та розкидою саджанців. Чим вони більші, тим далі варто висадити наступний кущ. Дачники з великим досвідом роботи з полуницею використовують схему розсадки, де:

Висаджування полуниці на ділянці має бути зручним як для самої рослини, щоб воно отримувало достатньо вологи, сонця і могло піти в зріст, так і для тих, хто доглядатиме за ним. Наявність маленьких проходів і густої висадки культури не дозволяє ефективно видаляти як вуса, якщо вони не потрібні, так і бур’яни, щоб все харчування йшло за призначенням.

Розміщення ягід різних сортів на ділянці може бути будь-яким, але для зручності їх краще садити поруч із спорідненими культурами, щоб точно знати, який сорт дає який урожай.

Вибір посадкового матеріалу

Від стану саджанців залежить доля майбутнього врожаю. Особливо важливо перевіряти посадковий матеріал у процесі покупки. Якісні молоді рослини характеризуються добре розвиненими без сухих і гнильних плям листям, пружними мочкуватим корінням і великим серцем.

При самостійній заготівлі відбирають здорові міцні вуса, розташовані біля материнської рослини. Досягти гарного укорінення вдасться, якщо пересадку здійснюватиме одразу.

Увага! Іноді доводиться відкладати процедуру. Тоді саджанці укладають у неглибоку траншею та прикривають коріння вологою землею. Для перевезення поміщають вуса в пакет і регулярно зволожують їх.

Передпосадкова обробка саджанців

Для забезпечення високої приживаності потрібно безпосередньо перед пересаджуванням у молодих розеток полуниці обрізати вусики, що залишилися, за допомогою секатора з продезінфікованими гострими лезами. Прибирають також зламане, сухе листя.

Поради дослідних садівників

Щоб отримати якісний та хороший урожай, варто подбати про купівлю або вирощування якісної розсади, яка забезпечить належний результат робіт. Хорошим саджанцем буде той, у якого є мінімум чотири листочки і добре розвинена коренева система. Щоб рослини пішли в зріст і пізніше дали розмаїтість плодів, варто правильно підібрати ділянку для висадки, вона повинна бути достатньо освітлена, бути рівною, без западин і пагорбів і не перебувати на протягу. Крім того, необхідна наявність сидератів, регулярне удобрення ґрунту та своєчасні заходи щодо дезінфекції грядки.

Оптимальною відстанню для висадки кущів полуниці, щоб отримати хороший урожай буде 30-50 см між ямками та 40-70 см між рядами. Вибір певної величини визначається наявністю вільного місця і величиною дорослих кущів.

Чим меншою буде дистанція між рослинами, тим швидше грядка стане загущеною, що буде вигідно для ґрунту, але від цього постраждає величина врожаю. Кожен вибирає свій варіант розсаджування кущів, використовуючи один із запропонованих методів, намагаючись при цьому не відходити від загальноприйнятої та перевіреної схеми, яка точно дасть результат.

Про те, як правильно саджати полуницю, дивіться далі.

Посадка Вікторії восени: терміни та найрезультативніші варіанти вирощування

Вікторія – ароматний сорт садової суниці. Він першим заявляє про те, що настало літо, радуючи садівника соковитими яскраво-червоними ягодами. Але для отримання рясного та смачного врожаю доведеться чимало попрацювати. Для початку варто подбати про правильне висадження рослини. Найбільш вдалим вибором стане посадка Вікторії восени, а не навесні.

Ідеї ​​для посадки кущів полуниці

Відсутність ділянки – не проблема. Посадити полуницю можна у квартирі, і вона розвиватиметься на балконі. На ділянці ягоду можна посадити на грядці, а можна підключити фантазію та створити ландшафтний дизайн.

Чагарники підходять для посадки у відкритому ґрунті та у закритому в умовах теплиці. Можна висадити ягоду на клумбу.

Інший варіант – створення постаменту та висадження на нього ягоди. Багато садівників виявляють свою фантазію, прикрашаючи постамент.

Є чотири основних способи посадки саджанців полуниці:

Всі способи посадки полуниці дозволяють садівникам ефективно використовувати простір на ділянках. А витримка відстані — додатковий захід профілактики захворюваності на культуру. Схеми посадки полуниці можуть бути зовсім іншими від перерахованих класичних методів.

Особливості процесу посадки полуниці навесні, влітку

Грунт повинен бути родючим. Для цього можна застосовувати добрива, які вносяться до ґрунту.

Грунт в області чагарника повинен добре зволожуватися, але при цьому не повинен накопичуватися надлишок рідини.

Саджанець полуниці опускається в неглибоку ямку так, щоб нижнє листя розташовувалося на рівні землі. Для цього потрібно вивчити попередньо фото посадки полуниці.

Найбільш сприятливий час для правильної посадки полуниці – середина літа. У цей період рослина приживається найкраще та швидко зміцнюється.

У весняний період можна проводити посадку. Але якість урожаю буде помітно гірша порівняно з посадженими влітку кущами.

Посадка кущів проводиться з дотриманням проміжку 15 сантиметрів. Важливою умовою є ступінь прогрівання землі – температура має бути не меншою за вісім градусів за Цельсієм.

Найбільш сприятливим днем ​​вважається день без опадів та сильного вітру. Краще попередньо обробляти кожен кущ розчином купоросу, а лише після цього садити його в ґрунт.

Як правильно посадити Вікторію восени у відкритий ґрунт

Посадивши полуницю восени, збирати врожай можна буде вже наступного літа.

Посадка полуниці Вікторія повинна проводитись за певними правилами, а посадковий матеріал вибиратиметься ретельно. Тільки за дотримання цих умов можна досягти високого врожаю хорошої якості.

Як вибрати місце посадки

Найбільшу небезпеку для цієї ягоди становить спекотна погода

Для полуничної грядки потрібно вибрати відкриту, сонячну ділянку, захищену від протягів та холодних вітрів. Отримати здорові та міцні рослини з рясним плодоношенням вдасться тільки на родючому та пухкому грунті. Оптимальний рівень кислотності – 5,5-6,5 рН. Полуниця Вікторія віддає перевагу легкому, вологоємному і повітропроникному грунту і не переносить застою води, тому якщо є ймовірність підтоплення кущів, то необхідно спорудити дренаж.

Вибір якісної розсади

Важливо вибрати правильний саджанець. Можна посадити полуницю насінням, але краще використовувати для цього розсаду. Виростити полуницю з насіння важче: їх не можна просто встромити в землю, їх потрібно ретельно підготувати. Розсада швидше приживається та зміцнюється.

Для вибору ідеального саджанця потрібно слідувати простим порадам:

Якщо полуницю не вдається висадити відразу після придбання розсади, її необхідно розмістити в окремих ємностях, куди висипається торф. Зберігатися розсада повинна в нежаркому, прохолодному місці, захищеному від надлишку вологи. Можна недовго зберігати у ящиках, що закриваються плівкою.

Правила посадки полуничної розсади у різні сезони року

Весняний період небезпечний настанням поворотних заморозків. Перед посадкою варто переконатися, що температура вдень не падає нижче за п’ятнадцять градусів за Цельсієм, а температура грунту становить не менше десяти градусів за Цельсієм.

Оптимальними термінами для висадки полуниці вважається період із середини квітня до середини травня. Кожен садівник вибирає найбільш підходящу для його ділянки схему посадки, якої варто дотримуватися. Відстань між кущами має бути 20 сантиметрів.

Грунт повинен мати слабокисле середовище. Під час підготовки посадкової ями вноситься добриво, а подальші підживлення проводяться до двох разів на рік.

До посадки навесні рекомендуються ремонтантні сорти полуниці. Вони поліпшені характеристики і легко переносять несприятливі умови довкілля.

Посадка в осінній період має бути виконана до перших заморозків. Можна починати висаджувати кущі із середини серпня.

Температура навколишнього середовища повинна бути теплою, ідеально садити кущ у вологу землю після дощу.

У посадкову яму вносяться органічні добрива як компосту чи перегною, і навіть мінеральні добрива з високим вмістом калію і фосфору. Важливо садити кущ у пухкий ґрунт, потім яма засипається, бур’яни висмикуються, а ґрунт мульчується.

Восени кущі додатково вкривають перед настанням заморозків. Велике значення має стан саджанця, при висадженні великих і здорових шансів на їхнє вкорінення більше.

Найбільш оптимальним терміном висаджування вважається літній період. Можна висадити саджанці у травні, але перевага надається червню.

Як садити за технологією Мітлайдера

Головна особливість – вузькі грядки, які являють собою смуги ґрунту шириною 45 см, обмежені з боків і з торців земляними валиками висотою 8-10 см. Останні призначені для затримки води та закладки добрив. Вони дозволяють заощаджувати «витратні матеріали» та доставляти їх за призначенням.

До облаштування грядки приступають у день проведення посадкових робіт. По довжині вона може бути абсолютно будь-якою. Її внутрішня частина ідеально вирівняна і розташовується нарівні з поверхнею проходів. Горизонтальність гряди бажано перевірити будівельним рівнем. Це важливо, оскільки при недотриманні умов вода та добрива розподілятимуться нерівномірно. Ширина міжрядь – 1 м. Середину гряди залишають вільною. Сюди будуть вноситися суміші добрив та проводитися полив.

За технологією Мітлайдера частіше вирощують овочі, але й у розведенні полуниці він знайшов прихильників.

Можна зустріти рекомендації звуження відстані між кущами в різних грядках до 70 см. Але такі проходи підходять тільки для низькорослих рослин – цибуля, часник, зелень. Для полуниці це не застосовується. До того ж, це незручно, якщо дотримуватися сівозміни. Міжряддя потрібно формувати незмінні. За такого підходу земля ними ущільнюється і стає малопривабливою для кротів, оскільки кроти люблять пухку землю. На широких міжряддях зручно користуватися полольником, зрізані рослини залишаються відразу і висихають.

Який найкращий час для посадки?

Раніше саджанці полуниці, що правильно укорінилися, були доступні лише ранньою весною або восени, тепер можна садити їх протягом усього вегетаційного періоду. Завдяки появі та розвитку нових розсадників, на додаток до традиційних саджанців (зеленим) тепер продаються саджанці типу фріго (доступні з ранньої весни до початку літа), і саджанці в горщиках (доступні протягом усього вегетаційного періоду – з ранньої весни до пізньої осені) . На півдні суницю садять часто восени, у середній смузі, – навесні чи наприкінці літа під плівку.

Практика показує, що посадка влітку полуниці у відкритий ґрунт (у липні та серпні) приносить найбільшу користь.

Основні переваги посадки полуниці в серпні:

Тут слід згадати, що кількість врожаю визначається кількістю нирок, які утворюються так званий короткий день, тобто восени.

На жаль, найвища доступність саджанців припадає на вересень-жовтень, хоча найкращі умови для посадки – влітку, з кінця липня до середини серпня – тоді рослини добре виростають та правильно розвиваються до настання зими.

Весна

Весняна посадка садової полуниці також має переваги і, безумовно, краще, ніж пізня осінь (наприклад, листопад).

Існує тільки одне «але»: полуниця, посаджена навесні першого року, зазвичай дає символічний врожай, зазвичай кілька ягід від рослини (це належить до дуже дорогим саджанцям фриго класу А + чи вище, про багатокореневим).

Не варто чекати на перший «справжній» урожай до наступної весни. Тому протягом кількох місяців доведеться нести витрати, пов’язані з доглядом за рослинами (прополювання, зрошення, добрива, можливий захист від хвороб, шкідників).

Осінь

Терміни посадки саджанців полуниці восени залежать від різних умов. На практиці найчастіше вибирається дата осінньої посадки кущів полуниці – вересень. Якщо плантація зрошується належним чином, рослини, які посадили восени вусами в першій половині вересня, приживуться і добре підростуть до зими.

Саджанці, посаджені наприкінці вересня або у жовтні, отримають дуже мало часу до зими, щоб створити сильну кореневу систему та закласти багато квіткових бруньок. Тому врожай наступного року буде помірним (хоча врожай із вересневих посадок зазвичай вищий, ніж із жовтневих). При посадці восени час від посадки до повного збирання врожаю додатково продовжується приблизно на півроку (включаючи ще одну зиму).

Посадка пізньої осені часто пов’язана з ризиком – існує небезпека, що саджанці не встигнуть правильно вкоренитися до перших заморозків, і це може вплинути на зниження їх зимостійкості.

Однак, саджанці у горщиках зі сформованою закритою кореневою системою легше приживаються (не переживають стрес від пересадки).

На практиці терміни посадки залежать від багатьох факторів – структури ґрунту, наявності зрошення, підготовки ділянки, наявності розсади на ринку та наших фінансових та технічних можливостей.

Як висаджувати полуницю в різних регіонах

Основні прийоми культивування ягідної культури ідентичні у різних галузях, хоча деякі особливості слід зазначити.

У

Кліматичні умови на цій території цілком сприятливі для культивування ранньостиглих сортів полуниці.

Висаджувати вуса, що добре укорінилися, слід до кінця серпня . Вони добре приживаються і не вимерзають узимку.

З огляду на те, що великої кількості снігу тут зазвичай не випадає, укривають полуничні грядки шаром мульчі. При можливості додають протягом зими сніг із доріжок.

В Скандинавії

У разі суворої зими підбирають районовані холодостійкі сорти. Особливою популярністю користується у садівників сорт Омська рання. Майже повсюдно вирощується полуниця «Фестивальна».

Посадку проводять наприкінці травня або першій половині серпня . Від ранніх осінніх заморозків молоді посадки вкривають лапником або спанбондом.

Теплолюбні сорти висаджують у теплиці. Бажано в них передбачати систему обігріву з огляду на тривалі весняні заморозки.

У Краснодарському краї

Територія із теплим кліматом без різких коливань температури дозволяє успішно вирощувати будь-які різновиди полуниці. Посадка ведеться навесні, влітку, восени. Якщо купуються саджанці із закритою кореневою системою, то обмежень взагалі не існує.

Не потрібно вкривати грядки на зиму. Можна отримувати два врожаї та навіть більше за сезон, якщо застосовувати ремонтантні сорти. Чудовим урожаєм протягом усього періоду вегетації порадують ампельні різновиди.

Кліматичні та ґрунтові вимоги

Клімат середньої смуги, не кажучи про південні регіони, як правило, добре підходить для полуниць, особливо для районованих сортів. Вирощування нових сортів, особливо інших кліматичних зон, пов’язані з ризиком втрат від морозу. Особливо в суворі та безсніжні зими. На щастя, завдяки легкодоступному агротекстилю цей тип втрат можна значно мінімізувати.

Для полуниць потрібно знайти місце, сонячне, захищене від сильних та морозних вітрів. Потрібно уникати особливо низин, куди спускаються заморозки.

Коли садити Вікторію восени: терміни по регіонах

Якщо посадити кущі восени, то вже наступного сезону можна буде збирати перший урожай. З весняною посадкою історія та сама, тільки в тому випадку все літо за рослиною доведеться доглядати. Як правило, літньо-осіння посадка починається з 15 серпня і закінчується 15 вересня.

По регіонах терміни посадки можуть розтягнутися до кінця жовтня:

  • Урал та північні регіони: середина серпня – початок вересня;
  • Далекий Схід та Середня смуга: весь вересень;
  • південні області України: середина-кінець жовтня.

Терміни приблизні, тому можуть трохи зрушуватися в залежності від того, яка погода панує в регіоні. Головне правило, на яке варто орієнтуватися: посадки потрібно завершити за 3-4 тижні до холодів.

Як правильно підготувати ґрунт?

Важливо знати, як підготувати землю для посадки саджанців полуниці.

Видалення бур’янів

Перший крок при підготовці грядки для посадки – ефективне видалення шкідливих багаторічних бур’янів (пирій, будяки, хвощ). Якщо це зробити недбало, у наступні роки можуть виникнути великі проблеми з бур’янами. Суниця конкуруватиме з бур’янами за воду, поживні речовини, світло. Це позначиться на висоті та якості врожаю, не кажучи вже про складність збирання.

Багаторічні бур’яни можна видалити за кілька тижнів до посадки полуниці з використанням легко доступного гербіциду Раундап або будь-якого його замінників. Обприскати потрібно мінімум на 1 годину перед дощем (це приблизно час абсорбції активної речовини) у кількості 30-50 мл на 100 м², але краще проводити обробку в суху погоду. Спосіб приготування розчину вказується на етикетці препарату. Активна речовина Раундапа (гліфосат) абсорбується рослинними тканинами та транспортується соками до коренів та пагонів. Заважаючи метаболічним процесам у клітинах, гліфосат призводить до загибелі бур’янів протягом 10-14 днів.

Увага! Гербіциди на основі гліфосату токсичні, важливо дотримуватись заходів безпеки зазначених на упаковці препарату.

Внесення добрив

Наступний крок – якщо ми не робили цього перед посадкою попередника – внесення органічних добрив для полуниці під час посадки восени, наприклад:

Після внесення органічного добрива важливо ретельно перекопати ділянку.

Поживні речовини, що містяться в органічних добривах, піддаються повільній мінералізації в ґрунті, завдяки чому вони доступні рослинам протягом тривалого часу (2-3 роки).

Якщо гною немає або недостатньо, потрібно забезпечити ґрунт додатковими (або заміщають) багатокомпонентними мінеральними добривами, які обов’язково не містять хлору (переважно спеціальні – для полуниці), у кількості 5-8 кг/100 м². На бідних ґрунтах дозу можна збільшити.

Після перекопування ділянку вирівнюють граблями і через кілька днів (нехай ґрунт трохи осяде) можна садити полуницю.

Іноді, наприклад, коли рН ґрунту

Підживлення вікторії

Догляд за вікторією неможливо уявити без підживлення цієї рослини. Добрива слід вносити не менше ніж три рази за сезон.

  • Рано навесні, після обробки ділянки, відведеної під ягоду, в ґрунт вносять нітроамофоску. Азот, фосфор і калій, що входять до складу цього добрива, є найважливішими речовинами для розвитку рослини.
  • Під час бутонізації в ґрунт додають калій, велика кількість якого міститься у золі, настої курячого посліду, калійній селітрі. Після збирання ягоди рослини знову підгодовують нітроамофоскою, розчинивши 2 ст. л. у 10 л води.
  • І востаннє вікторію підгодовують у серпні сечовиною. Це сприяє утворенню нових квіткових бруньок і щедрішому плодоношенню в наступному році. Розчин готують із розрахунку 30 г сечовини на 10 л води.

У продажу є комплексне добрива, розроблене спеціально для полуниць та підвищує врожайність на 30%.

Вирощування вікторії — неймовірно корисне та цікаве заняття, що хоч і потребує певних навичок та знань. Вивчивши поради фахівців та забезпечивши правильний догляд за рослинами, нескладно буде отримати гідний урожай цієї смачної ягоди.

Купівля та транспортування саджанців

Купувати потрібно лише сертифіковані матеріали з розплідника, без хвороб та шкідників. Добре вирощені саджанці повинні мати кілька правильно розвиненого листя, здоровий бутон і відповідну довжину світло-коричневого неушкодженого коріння. У рослин, куплених навесні, можливо, ще не розвинулося листя. Після придбання розсади важливо її правильно транспортувати.

Як зберегти вуса полуниці до посадки?

Догляд за полуницею, посадженою восени

Щоб не було проблем з урожайністю Вікторії, слід дотримуватись правил догляду і не нехтувати порадами

Догляд за полуницею сорту Вікторія, посадженою восени, передбачає здійснення заходів, спрямованих на створення комфортних умов молодих рослин. До таких заходів можна віднести:

  • Регулярне, помірне полив. Після посадки рослини потрібно поливати, використовуючи теплу воду. Частота поливів залежить від погоди у регіоні. Як правило, достатньо зволожувати землю 3-4 рази на тиждень. За відсутності опадів та підвищеної температури – процедуру здійснювати щодня. При поливі намагатись, щоб вода не потрапляла на листя. Через 2 тижні кількість поливів зменшити, але об’єм води слід збільшити. У середньому поливати із розрахунку: 10–12 л на 1 кв. м.
  • Розпушування ґрунту. Ця обробка ґрунту активізує біологічні процеси та сприяє надходженню в ґрунт повітря, який необхідний для зростання та живлення кореневої системи.
  • Видалення вусиків та бур’янової рослинності. Якщо восени встановилася тепла погода, то на грядках можуть рости бур’яни, а від висаджених кущів утворюватися вусики. Їх слід видаляти, оскільки вони забирають вологу та живлення, затримуючи адаптацію та вкорінення висаджених рослин.
  • Захист від хвороб та шкідників. Сорт полуниці Вікторія демонструє стійкість до хвороб та атак шкідників. Регулярний огляд грядок на наявність грибкових інфекцій та скупчення паразитів допоможе швидко вжити відповідних заходів у разі їх виявлення.
  • Підготовка до зими. Кущі полуниці Вікторія необхідно вкрити, застосувавши солому, торф, компост або опале листя. Ці натуральні речовини захищають рослини взимку від сильних морозів і є добривами. Як покривний матеріал можна застосувати спанбонд, лутрастил.

Посадка в грядки

Правильна посадка садової суниці разом із якісним розсадою та підготовкою ґрунту – запорука успішного вирощування полуниці.

Хід робіт

Підготувавши саджанці та ділянку, приступають до посадки. Роботи проводять у похмуру погоду та за досить низької температури повітря. Якщо це неможливо, на вулиці тепло та безхмарно, варто поливати рослини відразу після посадки та мульчувати соломою протягом тижня. Це сприяє кращому прийняттю розсади. Якщо саджанці підсохли під час транспортування, їх слід замочити у воді за 1 годину до посадки. Правильна техніка посадки гарантує гарний прийом розсади.

На якій відстані та глибині садити?

Відстань між кущами полуниці слід вибирати правильно. На невеликих ділянках хотілося б садити полуницю якомога щільніше з надією на високий урожай. З іншого боку, існує розумне обмеження кількості рослин на одиницю площі.

Маленька відстань між рядами та кущами суниці має ряд негативних наслідків:

Грунтуючись на багаторічному досвіді, садівники не рекомендують саджати полуницю більш щільно, ніж 6 рослин на 1 м², а для сортів, що сильно ростуть, – максимум 5 кущів на 1 м².

Таблиця. Схема посадки кущів полуниці у відкритому ґрунті

Відстань між рослинами багато в чому залежить від сорту. У разі швидко і сильно зростаючих сортів, садять рослини на більшій відстані, слабо зростаючі сорти садять щільніше.

Не слід забувати, що в наступні роки вирощування, незважаючи на видалення вусів, частина молодих вусів може укорінюватися, і, таким чином, густина рослин збільшиться.

Порада! Широкі доріжки між рядами полегшать догляд за «плантацією» – прополювання, можливе обприскування, збирання плодів.

Важливо, щоб коріння саджанців були розправлені прямо, тому що вигнута коренева система підштовхує рослину вгору і призводить до висихання кущика.

Садять суницю на глибину, показану малюнку.

«Сердечко» має бути на одному рівні з поверхнею ґрунту.

Укриття агроволокном

Після посадки важливо подбати про вологість ґрунту. Хороший ефект досягається шляхом покриття саджанців білим агротекстилем (спанбонд). Матеріал захищає саджанці від надмірного впливу сонця, пересушування та холоду. Навесні укриття залишають до цвітіння.

У холодних регіонах здійснюється посадка полуниць під плівку в плівкові тунелі. Спосіб посадки не відрізняється від звичайного.

Мульчування соломою чи агроволокно?

Відмінно підходить для мульчування полуниці агроволокна. Не менш хороша солома, пшенична або житня – недорогий та легко доступний матеріал (на жаль, не у великих містах), вона чудово виконує свою роль. Солом’яна мульча успішно використовувалася у посадках полуниці протягом багатьох поколінь у багатьох країнах. Англійська назва полуниці (strawberry – «солом’яна ягода») свідчить про це найкраще, тому що вологий клімат Англії зазвичай викликав багато проблем у виробників, які не використовували мульчу (дозрілі плоди, що лежать на вологому ґрунті, часто гнили, на соломі – ніколи).

Солома і чорне агроволокно запобігають швидкому висиханню ґрунту, значно скорочується зростання бур’янів, запобігає забруднення ягід землею. Солому потрібно рівномірно розподілити по грядках на початку періоду цвітіння полуниці так, щоб суцвіття, що росте, лежали на соломі. Ефект буде чудовим.

Чорне агроволокно має багато переваг:

Складно робити дірки під час посадки кущів, але можна зробити хрестоподібні надрізи.

Правильна підготовка місця для висаджування полуниці

Основні вимоги:

  • Ділянка для полуниці має бути добре освітлена.
  • Найкраще, коли грядка дивиться на південь чи південний захід.
  • Гарним місцем вважається на височини. Тому садівники намагаються садити полуницю на піднятих грядах.
  • Сприятливі для посадки чорноземні та супіщані ґрунти. Якщо ділянку глинисту, то рекомендується розбавити її піском.
  • Розташування ґрунтових вод не повинно бути вищим за 1 метр.

Підготовка ділянки покроково:

  • Під осінь проводиться перекопування на штук лопати. Звертайте увагу на коріння бур’янів, що трапляються. Їх потрібно видаляти, щоб наступного сезону вони не завдавали клопоту.
  • Поверх перекопаної землі розкладіть гній, що перепрів, або інше мінеральне добрива. Витрата кінського гною дорівнює 2 відрам на 1 метр квадратний.
  • За місяць до сезону висадки полуничної розсади рекомендується пролити вапняним розчином, попередньо розігрівши його до +70 градусів. Для приготування знадобиться 500 г вапна і 50 г мідного купоросу. Витрата на 1 квадратний метр дорівнює 1 літру розчину.
  • Якщо ділянка зубожіла, то непогано б внести золу і компост, що перегнив, перед самою посадкою.

Рекомендація! Засобом, що непогано зарекомендував себе, вважаються сидерати. Посів під осінь створить гарний заділ для посадки полуниць у майбутньому сезоні. Вони позбавлять зайвих бур’янів і внесуть якусь частину мікроелементів у ґрунт.

Посадка на агроволокно

Полуницю часто садять під чорний покривний матеріал. Переваги цього способу посадки рослин полуниці включають зниження зараженості бур’янами, підтримання вологості грунту, прискорення дозрівання і поліпшення якості плодів. Цей метод вирощування рекомендується на комерційних та невеликих аматорських плантаціях.

Переваги агроволокна

Підготовка до роботи

Перед посадкою суниці на агроволокно бур’яни ретельно знищують, збагачують грунт гумусом і поживними речовинами. Дози добрив повинні визначатись на підставі результатів хімічного аналізу ґрунту.

Вибір агроволокна

Щоб покрити ґрунт, потрібно використовувати чорний агротекстиль відповідної товщини, що викликає швидший нагрів субстрату. Агроволокно має бути нетканим, товщиною 50 г/м². Цілісність матеріалу зберігатиметься при правильному використанні протягом декількох сезонів.

Схема посадки суниці на агроволокно

Полуницю слід садити з проміжками, які забезпечать кущикам хороші умови для зростання та плодоношення. Зазвичай під час посадки під агроволокно використовується вирощування рядами, у яких рослини ростуть однаковій відстані. Перевага цього методу вирощування полягає у простоті посадки, догляду за рослинами та збору врожаю.

Відстань між рядами зазвичай становить 80-100 см, в рядах:

У аматорському вирощуванні рекомендована відстань між рядами становить близько 50 см, у ряді 15-35 см, а на родючих ґрунтах близько 30-35 см.

Для сильнорослих сортів відстань збільшують.

Догляд після посадки

Полуниця для подальшого розвитку потрібен грамотний догляд. Обов’язково організують регулярний полив водою, що відстоялася. Не можна в спеку допускати надмірне пересихання ґрунту.

За необхідності ґрунт мульчують. Восени за дощової погоди поливи припиняють.

Систематично проводять розпушування твердої грунтової кірки і прибирають бур’ян. На етапі цвітіння практикують профілактичне обприскування біопрепаратами для попередження появи шкідників та розвитку інфекцій.

Для підживлення полуниці використовують спеціальний мінеральний комплекс. Дозу внесення та частоту процедур розраховують відповідно до інструкції. Укриття на зиму застосовують лише у регіонах із надмірними морозами.

Як отримати власну розсаду

Після закінчення плодоношення вибираються міцні та здорові розетки з вусиками другого року життя з тих, що дали цього разу не надто рясний урожай. У землю заглиблюються пластикові стаканчики із субстратом, у які прикопуються перші два вусики. Ті, що відростатимуть далі, треба видаляти. До серпня або вересня, коли прийде час посадкових робіт, розсада вже буде готовою, з міцним корінням.

Не варто вибирати ягідні кущі, що дали поточного року рясний урожай, оскільки вони менш перспективні в плані розсади. Один вегетаційний період може забезпечити щось одне: або добрий урожай, або повноцінні саджанці.

Труднощі після пересадки – як впоратися?

Розсаджування полуниці нескладне завдання. При правильному виконанні всіх рекомендацій рослини добре приживаються. Але трапляються й неприємності. Потрібно знати, як з ними впоратися.

Якщо полуниця після пересадки почервоніла?

Почервоніти полуниця може з низки причин:

  1. Бура плямистість. Після розсаджування рослини слабке і схильне до недуг. Бура плямистість – грибкове захворювання суниці. Для профілактики та лікування використовують бордоську кислоту або спеціальні хімічні засоби;
  2. Нестача азоту. За зростання зеленої маси відповідає саме ця хімічна речовина. Нестача азоту у грунті призводить до почервоніння всього куща, на відміну першої причини. Для виправлення ситуації у ґрунт вносяться добрива з великим вмістом азоту.
  3. Ще одна причина – погані умови довкілля. По-перше, ґрунт кислий. У такому разі в ґрунт вносять вапно. По-друге, температура повітря надто низька. У такій ситуації полуницю вкривають проти ночі.

Якщо пересаджена полуниця в’яне?

Причин, чому полуниця може в’янути, кілька:

  1. Недолік чи надлишок вологи. Грунт, особливо після пересадки, повинен бути постійно вологим. Але й застій води суниця переносить погано;
  2. Мало сонця . Розсаджувати полуницю необхідно там, де вона не перебуватиме в тіні;
  3. “Напад” шкідників або грибків. Тут застосовують хімічні засоби;
  4. Недолік фосфору чи калію. Ситуацію легко виправити, внісши добрива.

У разі неправильного вибору місця допомогти неможливо. Прийде пересадити ще раз. В інших випадках упоратися з проблемами можна.

Способи пересадки

Розсадити полуницю – чудовий спосіб підвищити врожайність. Процедура проводиться кожні 2-3 роки. У роботі застосовуються різні методи. У кожного з них є свої плюси та мінуси.

Поділом куща

Для розмноження підходить полуниця 3-4 роки. Такі кущі великі та здатні дати до 10 і більше саджанців.

Такий метод застосовується у двох випадках:

  • Якщо кущі полуниці дають погані вусики. Відростки мляві та нежиттєздатні.
  • Якщо після зимівлі багато рослин загинуло. У такому разі молоді рослини залишають для одержання врожаю, а дорослі йдуть на розмноження.

Найкраще розсаджувати полуницю поділом куща наприкінці літа. Наприкінці вересня рослина укоріниться і легко перенесе зиму.

Як викопати полуницю?

Насамперед заздалегідь вибирається відповідний кущ. Навесні та влітку стежать за його зростанням. А також відзначають урожайність. Для кращого контролю біля куща, що сподобався, полуниці встановлюють кілочок або будь-який інший покажчик.

Сам процес викопування проводиться так:

  1. Підготовка штикової лопати , бажано з прямокутним вістрям. А також для роботи застосовуються спеціальні пристосування.
  2. З кожної із сторін куща полуниці встромляється лопата , на глибину до половини багнета. Коріння неглибоке, тому 10 сантиметрів достатньо.
  3. Виймається кущ садової суниці зі свого місця.

Далі, рослина злегка трясуть. Це необхідно для видалення землі та оголення тонкого коріння. Після цього кущ поміщають у таз з водою.

Як ділити кущі полуниці?

Кожен відокремлений новий паросток називають ріжок.

Для отримання здорової розсади дотримуються таких рекомендацій щодо поділу куща полуниці:

  1. Акуратно відокремлюють ріжки від материнського куща. Якщо коріння поміщене у воду, то операція проводиться легко, тягнути і занадто старатися не потрібно.
  2. Кущ поділяють на розетки або скупчення коріння з одним головним. Якщо операція проводиться у воді, то побачити це нескладно. Здвоєні ріжки, з одним коренем, можна сміливо розрізати навпіл.
  3. Перед посадкою кореневу систему нових саджанців полуниці оглядають. Необхідно видалити всі старі, зіпсовані та засохлі відростки. Розсаджують лише рослини зі світлими корінцями.
  4. При виявленні на кущі полуниці суцвіття його видаляють. Це дозволить кущу спрямовувати всі свої сили на зріст, а не на плодоношення.

Після такого поділу розсада слабка. Щоб кущ полуниці після того, як його розсадили, не пропав, і йому вистачило сил для зростання на новому місці, роблять обрізку половини листя. Після цього рослина готова до посадки.

Розсадка вусиками

Цей спосіб також користується популярністю.

У розсаджування полуниці за допомогою вусів є свої переваги:

  • нові кущі зберігають усі позитивні якості батьківської рослини;
  • за короткий термін одержують багато відростків;
  • розетки приживаються швидко та легко;
  • розсаджувати цим способом не забирає багато часу та сил.

Метод використовують у час. Краще всього розсаджувати липневі вуса . Нові рослини встигнуть добре вкоренитися до перших заморозків і легко перенести зиму.

З одного куща полуниці, залежно від сорту та розміру, отримують до 15 вусів. Але не всі їх використовують. Для отримання здорових кущів полуниці на кущі залишають трохи більше 5 вусів, кожному допускається до 3 розеток. Решту відростків видаляють. Вуса вибирають здорові та товсті.

Розетку присипають ґрунтом. При цьому відокремлювати вус від батьківського куща не можна. Полив проводять трохи частіше, ніж дорослу полуницю. Ґрунт навколо розетки не повинен сохнути. Для поліпшення приживання рослини на новому місці, відросток присипають у невелику ємність, заглиблену в грунт. Такий метод дозволяє розсадити полуницю з грудкою землі навколо кореневої системи.

Більше про пересадку полуниці вусами дізнайтесь з відео:

Плутанина в назвах

Назви «суниця», «полуниця» та «вікторія» хтось вважає синонімічними, а хтось готовий відстоювати їхні відмінності. Якщо вдаватися в біологічні подробиці, можна побачити характерні відмінності між суницею садової (яка і вирощується в наших садах) з полуницею, зустріти яку в культурному садівництві можна вкрай рідко. Що ж до вікторії, то це назва садової суниці, що прижилася і стала номінальною, привезеної з американського континенту. Але, оскільки правила агротехніки цих садових культур в основному однакові, не підкреслюватимемо різницю і поговоримо про цю культуру, як про єдине полунично-суничне сімейство.

Яка відстань між кущами перців при посадці

Правильне висадження городніх культур забезпечує хороший урожай. При посадці перцю необхідно розмежовувати простір між грядками. Розглянемо, як розрахувати відстань між перцями під час посадки.

Відстань між кущами перців при посадці

Переваги вирощування за схемою

Умовна схема посадки городніх культур допомагає заощадити місце і дозволити їхньому кореневищу швидко розростатися. Схему використовують для рослин, які відразу висаджують у відкритий ґрунт.

Якщо розсаду садять у теплиці і лише потім пересаджують на город, необхідно правильно розташувати сіянці під укриттям та на відкритій земельній ділянці. Для розрахунку розмірів лунок використовують лінійку (вимірювання необхідної глибини).

Навіщо потрібна схема посадки

Доцільно використовувати схему, якщо городні культури висаджують у час. Необхідно врахувати, який догляд потрібний перцю, а який сусіднім кущам. Правильно розрахований простір забезпечить доступ свіжого повітря та вбереже кущі від хвороб інших рослин.

  • економія місця на відкритій ділянці;
  • хороший урожай: стебла та листя розвиваються правильно;
  • швидке зростання розсади;
  • овочі менше гниють (особливо ті, що розташовані у прикореневій частині рослини);
  • простота у догляді;
  • правильне висвітлення культури.

Схему розсаджування рослин використовують для теплиці та відкритого ґрунту. Це певна відстань, необхідна для зростання кореневища: якщо нестача вільного простору для кущів виправляється за допомогою обрізки зайвих батогів, виправити нестачу поживних речовин із ґрунту після зростання розсади не вдасться.

Схема висадки дозволяє розрахувати кількість добрив, що знадобиться у майбутньому. На кожен кущ, висаджений за схемою, потрібно не менше 2 кг добрив на місяць. Поливні роботи можна проводити при необхідності, кожен кущ добре проглядається: видно, наскільки висихає ґрунт.

Додаткові умови

Якщо кущі високорослі, між ними потрібно більше вільного простору.

Якщо територія, вибрана під овоч, перебуває у тіні, перцям знадобиться більше вільного простору. Важливо, як розташовуються овочі: якщо овоч з’являється на нижніх стеблах, відстань між грядками роблять більше. Враховують якість добрив, які вносять до кінця літа: якщо їх вистилають товстим шаром, дистанція від посадки до посадки збільшується. Схема є умовною межею кущів перцю: її підвищують під вибраний сорт розсади.

Посадка перцю у відкритий ґрунт

Висаджувати перці потрібно у травні чи червні. Строки висадки залежать від температурного режиму: земля має прогрітися. Перед висадкою на відкриту ділянку ґрунт добре удобрюють, вносяться мінеральні добрива та перегній. У ґрунті роблять невеликі лунки, що розташовуються на рівній відстані один від одного. Оптимальна схема розсадки:

  • глибина лунки не менше 15-20 см;
  • дистанція між лунками – не менше 30-40 см;
  • дистанція між грядками – не менше 70-80 см.

Висаджують розсаду обережно, щоб не пошкодити кореневу систему. Відразу після висадки розсаду рясно поливають: наступний полив проводять через тиждень.

Якщо правильно розташувати кущі, можна не боятися прикореневої білої гнили або грибкових хвороб, що виникають через скупчення городніх культур.

Відстань між розсадою

При висадженні не можна забувати про дистанцію

При посадці розсади слід відрахувати відстань (радіус вільного простору) між майбутніми кущами. Між сіянцями має бути не менше 40 см. Високорослі кущі швидко пускаються в зріст, їм потрібно простір, щоб пустити густі батоги: періодично ці батоги підрізають, а кущ формують навколо одного стебла.

Розсаду садять у лунку вздовж одного ряду. Краще робити впорядковану грядку з однаковим складом ґрунту та освітленістю. Для низькорослої розсади з кущами, які не виростають вище 60 см, розраховують відстань у 50 см. На таких кущах овочі з’являються і на бічних батогах, тому їх не можна підрізати.

Відстань між грядками

Садити культуру на відкритий ґрунт потрібно грядками: це найпростіша система. Чим довша грядка, тим легше стежити за зростанням кожного куща. Густі насадження важко контролювати і при необхідності видалити хвору рослину (у разі грибкових захворювань суперечки грибка швидко поширюються від хворого до здорової рослини). Якщо садити перці грядками з відстанню 70 см між ними, тоді вдасться:

  • правильно удобрювати ґрунт — тоді не доведеться травмувати сусідні культури, щоб удобрити ґрунт під рослинами;
  • вчасно здійснювати полив – за станом ґрунту проводять додатковий полив, якщо літо видається занадто спекотним;
  • своєчасно збирати врожай.

Садити грядки з відстанню 70 см – зручно та вигідно. Якщо освітлення та зволоження ґрунту нерівномірне, овочі дозрівають у різний час. В результаті збирання врожаю проводять з певною періодичністю. За такої відстані легше доглядати за плетями і підв’язувати їх, якщо кущі швидко розростаються.

Маленька дистанція від однієї грядки до іншої заважає збирати овочі, які дозріли чи луснули (від надлишку вологи).

Відстань між кущами

Розглянемо відстань між кущами перців під час посадки. При посадці розсади враховують, як швидко батоги пустяться в зріст. Якщо висаджено розсаду пізніх сортів, відстань між кущами зменшують.

На якій відстані потрібно садити перець

Запорукою гарного врожаю є дотримання правил висаджування розсади перцю. У цій статті розповімо, на якій відстані один від одного садити перець, як правильно розрахувати проміжок між рядами.

Правила висадження розсади перцю

При пересадці розсади в незахищений ґрунт необхідно слідувати наступним рекомендаціям:

  1. До висадки приступають у другій декаді травня, коли ґрунт прогріється до +15°C і мине загроза заморозків.
  2. Висаджувати можна лише загартовану розсаду у віці 60-80 днів, що має 6-8 листків і 2-3 бутони.
  3. Ділянка для посадки перцю має бути добре освітлена і захищена від поривчастого вітру.
  4. Грунт повинен бути легким, родючим, пухким, з хорошою повітропроникністю, мати нейтральну кислотність (Ph 6 -7).
  5. Підготовку ґрунту приступають восени. При перекопуванні вносять комплексне добриво, до складу якого входять азот, калій, фосфор.
  6. Не рекомендується висаджувати перець на ділянці, де зростали:
  • томати;
  • картопля;
  • баклажани;
  • перець.
  1. Висадку здійснюють у похмуру дощову погоду або після заходу сонця. Це допоможе саджанцям швидше адаптуватися на новому місці зростання. Висаджувати в ранкові години не рекомендується, оскільки денна спека та сонячні промені можуть надати на рослини згубну дію.
  2. За три години для пересадки розсаду добре полити, щоб вона легше виймалася з горщиків.
  3. Пересаджувати саджанці потрібно з грудкою землі, щоб не пошкодити кореневу систему, що ще не зміцніла.
  4. При виїмці із горщиків саджанці притримують за листя.
  5. Для покращення укорінення коріння саджанця можна обробити стимулятором зростання.
  6. У лунки, підготовлені для посадки саджанців, на дно рекомендується насипати дрібної гальки як дренаж, оскільки перець не приймає застою вологи в грунті.
  7. Для нормалізації кислотності ґрунту в лунку кладуть жменю деревної золи.

На якій відстані садити перець

Щоб у процесі росту рослини не затіняли одна одну та отримували необхідну кількість корисних речовин із ґрунту, необхідно висадку здійснювати наступним чином:

  1. Низькорослі сорти висаджують з інтервалом 40 див, залишаючи проміжок між рядами 50—60 див.
  2. Кущі високорослих сортів висаджують з інтервалом 50 см за ширини міжряддя 70 см.

Відстань між грядками

Найбільш практичною є висадка розсади грядками. Чим довша грядка, тим простіше здійснювати догляд за рослинами. На якій відстані садити перець у грядці? Найбільш зручною вважається посадка 70х70 см. Така схема посадки дає низку переваг:

  1. Зручно здійснювати прикореневе підживлення, не травмуючи сусідні саджанці.
  2. Спрощує контроль над рослинами щодо грибкових захворювань.
  3. Легше робити підв’язку високорослих кущів.
  4. Спрощує здійснення поливу та зрошення рослин.
  5. Дає вільний доступ для виконання розпушування ґрунту та видалення бур’янів.
  6. Полегшує збирання врожаю.

Схема посадки перцю

Існує кілька схем посадки розсади. Ефективність посадки, будь-яким певним способом, залежить від сорту рослини, місця проростання, та регіону культивування даної овочевої культури.

Посадка у теплиці

У стандартному парнику з полікарбонату перець висаджують за схемою:

  • дві грядки шириною 1 метр;
  • три гряди завширшки 0,7 метра.

Проміжок між кущами в ряду залежить від сорту:

  • високорослі та гібридні сорти висаджуються з інтервалом 35 см;
  • середньорослі сорти з відривом 25 див;
  • низькорослі сорти раннього періоду дозрівання – через 15 см.

Найбільш продуктивними вважаються такі схеми посадки:

  1. Широкорядний метод. При цьому способі посадки інтервал між рослинами в ряду -20-30 см, а ширина міжряддя 55-65 см.
  2. Стрічковий. При посадці в два або три рядки відстань між саджанцями в ряду-20-30 см, між рядками (рядами) у стрічці -25-40 см, між стрічками-55-60 см.
  3. Квадратно-гніздовий. У кожну лунку висаджується по два кущі розсади на відстані 60 см.
  4. Шаховий. При такому способі саджанці розподіляються на лунки в шаховому порядку за схемою 30х30.

Важливо! Перед висадженням розсади теплицю необхідно обов’язково провітрити!

Схема посадки перцю у відкритому ґрунті

При висадженні розсади на відкриті грядки необхідно підбирати ділянку, що має природний захист від вітру. Таким укриттям можуть бути будівлі, чагарник, або паркан. Також необхідно враховувати правила сівозміни. Ідеальними попередниками для перцю є:

У підготовленому ґрунті розмічають лунки, витримуючи інтервал з урахуванням сорту перцю:

  • високорослі та гібридні сорти -45-50 см;
  • середньорослі кущі-30-35 см;
  • низькорослі сорти-20-25 см.

Проміжок меду рядами залишають 60-70 см.

Лунки роблять глибиною на багнет лопати. Для високорослих сортів у кожну лунку встановлюють кілочки висотою 70 см. При підростанні розсади застосовують для підв’язки кущів.

Ідеальним варіантом для зростання перців у незахищеному грунті є теплі грядки. Принцип спорудження конструкції наступний:

  1. Збити короб завширшки 1 метр, висотою 40 см. Довжина короба за бажанням городників.
  2. На дно укладають картон для стримування зростання бур’янів.
  3. Поверх картону укладають грубі відходи – обрізані гілки дерев, стебла кукурудзи, соняшнику, топінамбуру. Такі відходи мають тривалий процес гниття і служитимуть природним дренажним шаром.
  4. Поверх грубих відходів викладають шар трави, харчових відходів, бур’ян, капустяне листя. Винятком служить бадилля томатів і картоплі, тому що при її використанні існує ризик зараження розсади фітофторою.
  5. Всі шари добре пролити водою та ретельно ущільнити.
  6. Поверх бур’яну укладають шар листя, який насипається грунт.
  7. Шар грунту має бути товщиною 15 см.
  8. Ґрунт проливають гарячим розчином міцної марганцівки для дезінфекції.

Тепла грядка для розсади перцю готова. У процесі гниття виділяється тепло, що благотворно впливає на кореневу систему розсади.

Важливо! Категорично забороняється до теплих грядок додавати свіжий гній! При його додаванні рослина нарощуватиме зелену масу і перестане формувати плоди!

З урахуванням усіх рекомендацій виростити здорову і міцну розсаду не складе труднощів навіть аграрію-початківцю.

Як вибрати оптимальну схему посадки перцю при вирощуванні в теплиці

Оскільки перець є теплолюбною та досить вибагливою овочевою культурою, з тривалим вегетаційним періодом, вирощувати його найзручніше у теплиці. Яку схему посадки слід використовувати для культивування перцю в теплицях, і якою має бути відстань між рядами, щоб рослини добре розвивалися, отримуючи достатньо освітлення та поживних речовин та не відчуваючи дискомфорту, розглянемо у статті.

Рекомендовані схеми посадки, їх переваги та вплив

При вирощуванні перцю в теплиці використовують кілька схем посадок.

1. Традиційна схема посадки передбачає створення грядок шириною 1 м, і відстанню для проходів щонайменше 0,5 м. Рядкова схема передбачає висадку перців 2 рядами, з величиною міжрядь до 60 див.

При культивуванні перців у полікарбонатних теплицях відстань між кущами низькорослих сортів має становити – 15 см, середньорослих сортів – близько 25 см, високорослих – близько 40 см.

Увага! Щільність посадок залежить від типу сорту, що вирощується. Низькорослі перці висаджуються із частотою 7 рослин на 1м², високорослі перці – 5 рослин на 1 м².

2. Квадратно-гніздова схема посадки передбачає висадку в лунки розміром 60-60 см відразу 2-3 кущі перцю. Перед посадкою у лунку рекомендується насипати золи. Даний спосіб рекомендуємо у південних регіонах, де сонячний день тривалий та спекотний. Кущі, що спільно ростуть, будуть трохи притіняти один одного, захищаючи від сонячних опіків.

3. Ще один варіант популярного способу посадки перців – у шаховому порядку, дотримуючись схеми 30х30 см або 30х50 см. Подібна схема дозволяє економити місце та створювати комфортні умови для вирощування перців.

Обмеженість площ у теплиці змушує городників використовувати більш ущільнені посадки перців – відстань між кущами – 10 см, між рядами – 25 см. При даній схемі посадки дозрівання перців уповільнюється через нестачу поживних речовин у грунті та нестачі освітлення розміри. Вирішити проблему підвищення поживності грунту допоможе внесення до нього добрив. При цьому важливо розуміти, що ущільнені посадки ускладнюють догляд рослин.

Особливості вирощування

При посадці та вирощуванні перцю слід дотримуватися деяких правил.

  1. Оптимальний термін посадки – початок-середина травня. Посадка розсади перцю проводиться, коли сходи досягають висоти 25 см, мають 12-14 справжніх листків та вік – 60 днів.
  2. Висаджування рослин проводиться в родючий і легкий ґрунт, з попереднім внесенням комплексних добрив, торфу та перегною.
  3. Глибина лунки – до 15 см, дозволяє поглибити рослину до першої пари листя, даючи можливість розвитку міцної кореневої системи.
  4. Пересадку розсади рекомендується проводити у вечірній час.
  5. У міру підростання високорослих сортів перців, рекомендується провести підв’язування кущів до вкопаних у грунт кілків, висотою до 60 см. Цей прийом дозволить захистити рослини від обламування під вагою плодів, що дозрівають.
  6. При вирощуванні перців слід провести формування кущів шляхом прищипування слабких пагонів.
  7. Дотримання основних агроприйомів – частоти поливів та підживлення, розпушування та видалення бур’янів, дотримання температурного режиму та мульчування посадок дозволить отримати рясні врожаї перців.
  8. Для підвищення кількості зав’язей на кущах, при культивуванні в теплиці, перці рекомендується час від часу постукувати, покращуючи їх запилення. Варто врахувати, що спільна посадка пекучих та солодких сортів перців призводить до перезапилення сортів та отримання низькоякісного врожаю. Тому ці види перців слід вирощувати тільки в окремих теплицях.
  9. У разі виявлення шкідників для боротьби з ними слід застосовувати тільки препарати біологічного походження.

Порада! При вирощуванні перцю в теплиці рекомендується вибирати великоплідні та високоврожайні сорти та гібриди: «Кубік Рубіка», «Латино», «Денніс», «Ерлі», «Монтерро» та інші, а також враховувати рекомендації щодо вибору районованих сортів.

Вибравши оптимальну схему посадки та створивши перцям необхідні агротехнічні умови можна бути впевненим у якості та достатку майбутнього врожаю.

Про автора

admin administrator