Які місяці у 4 кварталі

Авторadmin

Які місяці у 4 кварталі

Зміст:

Українські банки збільшили обсяг активів на 11,1% у 4 кварталі 2023

Українські банки збільшили обсяг активів на 11,1% у 4-му кварталі 2023-го, а за 2023-й – на чверть. Попит на гривневі кредити зростає, а ставки за ними знижуються. Про це йдеться в огляді банківського сектору НБУ за 4-й квартал 2023-го.

«Банки продовжують задовольняти попит населення та бізнесу на гривневі кредити, а ставки за ними знижуються. Частка доходів банків від ОВДП та кредитування збільшується за рахунок скорочення надходжень від депозитних сертифікатів», – зазначають у НБУ.

Як змінився банківський сектор України за 4-й квартал 2023

Як змінилися обсяги активів платоспроможних банків у 4-му кварталі 2023:

  • Обсяг чистих активів банків зріс на 11,1%, за 2023-й – на чверть.
  • Протягом року найбільше зростали обсяги депозитних сертифікатів НБУ, зокрема тримісячних та ОВДП.
  • За 2023 рік також значно зросли кошти банків на рахунках НБУ через поступове підвищення норм обов’язкового резервування за коштами клієнтів.

Як змінилися обсяги активів платоспроможних банків у 4 кварталі 2023. Джерело: НБУ

Як змінилося кредитування у 4-му кварталі 2023:

  • Обсяг кредитів зріс на 2,7%. Збільшення кредитування у другій половині 2023-го майже компенсувало падіння, яке на початку року становило -0,7% за рік.
  • Найшвидше зростали обсяги гривневих кредитів малим та середнім підприємствам (МСП): +6.8% кв/кв та +12.4% р/р. (квартал до кварталу/рік до року. – ).
  • Зараз кредити МСП становлять 57% у чистому гривневому кредитному портфелі бізнесу.
  • Гривневі бізнес-кредити насамперед зростали в українських приватних банках, тоді як ПриватБанк скоротив свій портфель.
  • Корпоративний кредитний портфель в іноземній валюті майже не змінився за останній квартал (+0,1% у доларовому еквіваленті), але за рік скоротився на 9,8%.
  • У 2023-му найбільше зросли обсяги кредитів у сфері торгівлі та енергопостачання, у 4-му кварталі – ще у логістиці та харчовій промисловості. Водночас за останній квартал сильно скоротився портфель агрокредитів.
  • На 7,4% за 4-й квартал та на 20,3% за 2023-й – збільшився роздрібний гривневий кредитний портфель.
  • На 23,2%, або на 3,5 млрд грн та 6 млрд грн за 2023-й – збільшився обсяг іпотечних кредитів.
  • Частка непрацюючих кредитів наприкінці 2023-го зменшилася до 37,4%: на 0,5 в. п. за 4-й квартал та на 0,8 в.п. за рік.
  • Частка непрацюючих кредитів бізнесу зросла на 0,3 в. п. за квартал та на 1,3 в. п. за 2023-й.

Як змінилося фондування банків у 4-му кварталі 2023:

  • Зобов’язання платоспроможних банків зросли на 13,2% і перевищили показники 2022-го на 24,1%.
  • Обсяги коштів клієнтів зросли на 28,4% (+1,5% за 4-й квартал).
  • Частка коштів клієнтів у зобов’язаннях залишається на рекордних рівнях – близько 91%.
  • Натомість частка рефінансування НБУ знизилася до мінімуму з 2006 року – 0,1%.
  • Зовнішній борг банків також скорочувався: на 6,5%, до $1,7 млрд наприкінці 3-го кварталу.
  • Обсяги гривневих коштів фізосіб зросли на 7,3% за 4-й квартал та на 20,5% за 2023-й.
  • Кошти населення в іноземній валюті на рахунках банків зросли на 5.3% (+6% р/р).
  • Строкові вклади у валюті зросли на 2,2% за квартал (-4,3% р/р): наприкінці року зняття частини валютних обмежень призвело до меншого попиту на валюту для строкових депозитів.

Як змінилося фондування банків у 4 кварталі 2023. Джерело: НБУ

Якою була монетарна політика НБУ у 4-му кварталі 2023:

  • НБУ двічі знижував облікову ставку, загалом на 5 в. п. За 2023-й ставка знизилася на 10 в. п., до 15% річних.
  • Ставку за депозитними сертифікатами «овернайт» упродовж року НБУ знижував на 8 в. п. Із жовтня 2023-го вона дорівнює обліковій.
  • Ставки за гривневими коштами суб’єктів господарювання у липні 2023-го знизилися на 4,1 в. п., а за IV квартал – на 2,2 в. п., до 10,2% річних.
  • UIRD (український індекс ставок за депозитами – ) для 12-місячних гривневих депозитів знизився на 0,3 в. п. за квартал – до 14,2% річних.

Які банки ліквідував НБУ у 2023:

  • «Форвард»;
  • «Айбокс»;
  • «Конкорд»;
  • «Укрбудінвест».

«Загальна частка цих фінустанов становила менше 1% від активів платоспроможних банків, тому їхня ліквідація не позначилася на роботі банківського сектору», – коментують у Нацбанку.

Річна звітність за 2022 рік: всі нюанси для ФОПів

З 1 січня цього року ФОПи всіх груп вже можуть подавати річну декларацію. Крім звичайних декларацій, вже можна подавати й декларацію для третьої групи за спеціальною ставкою 2% за грудень. Про нюанси цієї процедури для ФОПів різних груп DOU розповів старший юрист компанії Таксер Юрій Крюков. «Мінфін» обрав головне.

Сума доходу, що був отриманий ФОПом, рахується, починаючи з першого січня року, за який подається звіт. У спрощеної системи, у плані врахування доходів, важлива дата надходження коштів. Тобто, навіть якщо договір укладений, послуги надані ще у грудні 2021 року, а кошти отримані у 2022 році — це буде вважатися доходом 2022 року.

Іноді бувають питання, якщо у ФОП декілька рахунків: чи необхідно їх рахувати разом, чи кожний окремо. Варто пам’ятати, що ФОП повинні підсумовувати усі доходи, отримані від господарської діяльності. Тобто кошти, що були отримані готівкою або отримані на різні рахунки ФОП.

Як подати Декларацію ФОПам 1 та 2 груп

У відповідних розділах: для 1-ї групи — це другий розділ, а для 2-ї групи — третій розділ.

Потрібно вказати розмір сплаченого єдиного податку та розмір отриманого доходу.

Нюанс у тому, що 1 та 2 групи спрощеної системи з 1.04.22 звільнені від обов’язкової сплати єдиного податку. Це не є відстроченням, а саме звільненням від обов’язкової сплати.

Це потрібно відобразити у декларації: у рядках про квартальну оплату просто вказати суму сплаченого єдиного податку за кожний квартал. Якщо єдиний податок не сплачувався, потрібно вказати 0,00 (або сплачену загалом суму за квартал).

Якщо у кварталі податок був сплачений за 1−2 місяці, потрібно вказати суму, сплачену за конкретний квартал.

Які нюанси можуть бути для ФОП третьої групи на 5%

Не забувайте, що декларація третьої групи 5% заповнюється наростаючим підсумком, починаючи з початку року. Це не декларація за кожний окремий квартал (крім першого) — це декларація саме за перший квартал⇒півріччя⇒дев’ять місяців⇒рік.

Наприклад, якщо у ФОП дохід у першому кварталі становить 10 тис. грн, та відповідно, єдиний податок із цієї суми становить 500 — ці цифри необхідно вказати у декларації за перший квартал.

У другому кварталі ФОП заробив ще 10 тис., сума єдиного податку з цієї суми становитиме 500, але, при цьому, у декларації за півріччя потрібно буде вказати вже загальну суму доходів за півріччя, тобто, 20 тис. (у рядках 6, 8).

А у рядку про нарахування за попередній період потрібно буде вказати суму єдиного податку за перший квартал (500).

Аналогічно, у декларації за рік потрібно:

  • у рядку 6 (та 8) вказати доходи ФОП, починаючи з першого січня;
  • у рядку 12 вказати суму єдиного податку, виходячи з доходу за рік;
  • у рядку 13 вказується сума нарахування за попередній період (якщо це річна декларація, сума єдиного податку за попередній період — це сума єдиного податку, вказана у декларації за дев’ять місяців).

До річної декларації з єдиного податку третьої групи також прикріплюється Додаток 1 за ЄСВ.

Як подати Декларацію для третьої групи на 2%

Минулого року все було зрозуміло — подав декларацію за минулий місяць та й все. Але, що робити з декларацією за грудень, до якої потрібно прикріпити Додаток 2 (фактично звіт за ЄСВ) за рік, адже жоден ФОП не був на спеціальній ставці цілий рік?

Основна декларація заповнюється, як і звичайно, — за один місяць (за грудень). Вона заповнюється не наростаючим підсумком, а виходячи з доходу за кожний конкретний місяць.

Додаток за ЄСВ подається не з річною декларацією, а з декларацією за грудень.

На відміну від декларації першої-третьої (5%) груп, додаток за ЄСВ не перший, а другий.

Якщо ФОП ще до 2022 року був на спрощеній системі, а з квітня 2022 року перейшов на 2% — рекомендація заповнювати додаток за ЄСВ за весь рік.

А якщо ФОП зареєстрований вже у 2022 році — заповнювати додаток за ЄСВ на період перебування на спрощеній системі цього року.

Як заповнити Додаток за ЄСВ

У «спрощенців» порядок заповнення Додатку за ЄСВ взагалі не залежить від обраної групи єдиного податку.

Різниця у заповненні залежить від наступного: чи сплачував ФОП ЄСВ цілий рік, частково сплачував або взагалі ЄСВ не платив.

Якщо ФОП сплачував ЄСВ цілий рік

У цьому випадку кожного місяця до Додатку вносяться наступні дані:

  • у графі 2 вказується сума, з якої сплачується ЄСВ (у ФОП на спрощеній системі, за замовчуванням, це мінімальна зарплата, але, можна вказати більше),
  • у графі 4 вказується сума з графи 2*22%,
  • у графі 3 залишається «22%».

Якщо ФОП сплачував ЄСВ частину року

Цей варіант можливий, якщо, наприклад, ФОП паралельно працює за трудовим договором та ЄСВ за нього сплачує роботодавець. Або якщо ФОП скористався звільненням від обов’язкової сплати ЄСВ на період воєнного стану та після його завершення тощо.

Тоді у Додатку 1 за місяці, у яких не був сплачений ЄСВ, потрібно вказати «0» у графах 2 та 4, у графі 3 залишити «22%».

Якщо ФОП мав право не сплачувати ЄСВ за весь рік

Це актуально для тих ФОПів, хто паралельно працює за трудовим договором та ЄСВ за нього сплачує роботодавець. Або ФОП пенсіонер із початку року та не сплачував його.

В такому випадку Додаток 1 взагалі можна не подавати.

Про які нюанси варто ще пам’ятати ФОПам

Як подавати звітність, якщо перейшов із однієї групи на іншу

Якщо упродовж року ФОП перейшов із однієї групи на іншу, то він має подати одну декларацію — за формою для поточної групи.

Але, при цьому, має заповнити розділи за обома групами. Доходи та податки, отримані на різних групах, вказуються окремо у розділах для груп, на яких ці доходи були отримані.

Чи варто «гратись» з КВЕДами

У КВЕДах потрібно вказати КВЕДи, за якими було отримано дохід. Можна вказати й усі КВЕДи — податкова на це не звертає уваги. Але не рекомендую вказувати ті КВЕДи, яких не має у ФОП, — податкова може анулювати статус платника єдиного податку.

Що робити, якщо в декларації помилка

Ви знайшли помилку у своїй декларації, але термін її подання ще не минув? Можна подати нову звітну декларацію. Вона заповнюється так само, як і звичайна.

Якщо ж термін подання декларацій сплив — вже потрібно буде подати уточнювальну декларацію. В ній потрібно буде додатково заповнити розділ 6 про виправлення помилок.

Які депозити будуть найбільш затребуваними у 4 кварталі 2023?

У четвертому кварталі 2023 року найбільш популярними у громадян будуть гривневі депозити з терміном розміщення від 3 міс. до 6 міс.

Про це розповів Дмитро Замотаєв, директор департаменту роздрібного бізнесу Глобус банку.

За словами експерта, після зниження облікової ставки з 22% до 20% у найближчий місяць понад ⅔ комбанків запустять нові депозитні продукти за зниженими ставками. За його розрахунком, середні ставки за вкладами терміном від 3 міс. до 6 міс. складуть 15%, а ставки за вкладами від 9 міс. до 1 року орієнтовно зупиняться на позначці 14−15% річних.

Проте, як твердить фахівець, зниження ставок аж ніяк не означає скорочення «чистого» прибутку, який може становити до 4−5% на вклади з розміщенням від 3 міс. до 6 міс., та до 5% на вклади до 1 року.

«Економічна кон’юнктура в Україні зараз є досить сприятливою. Зокрема це стосується розвитку всіх сфер економіки, що дало змогу НБУ суттєво покращити макропрогноз, згідно з яким зростання ВВП у 2023 році може перевищити 3%. Крім того, для збереження та примноження наявних коштів для громадян дуже важливим є суттєве сповільнення інфляції до 8,6% у річному вимірі. А системна і тривала макрофінансова підтримка України фактично „цементує“ державний бюджет. Іншими словами, ризики, що вкладені кошти „проковтне“ інфляція наразі мінімальні. Натомість є чудова нагода отримати пристойний пасивний прибуток, розмістивши кошти на депозитах», — підкреслив він.

Дмитро Замотаєв звернув увагу на те, що в наявних економічних умовах у четвертому кварталі порівняно з третім кварталом зростання кількості нових гривневих депозитів може скласти до 12%, а частка вкладів терміном від 3 міс. до 6 міс. може перевищити 60% від загальної кількості нових депозитів.

На його думку, найбільш активними місяцями для відкриття гривневих вкладів стануть жовтень та листопад. Він нагадав, що у грудні можливе подальше зменшення розміру облікової ставки ще на 2−3 в.п. (до 18−17%), що, без сумніву, вплине на рівень дохідності депозитів.

«Очікується, що у найближчі місяці дохідність депозитів продовжить знижуватись, що спонукатиме громадян відкривати вклади саме зараз — поки ставки максимально привабливі», — резюмував Дмитро Замотаєв.

Про автора

admin administrator