Які рослини не люблять лужний ґрунт список

Авторadmin

Які рослини не люблять лужний ґрунт список

Лужний ґрунт: ознаки, які сполуки елементів дають таку реакцію і що робити

Лужні ґрунти визначаються як насичені солями та мають високі значення ґрунтового рН. Розглянемо склад, з яких сполук та елементів складаються лужні ґрунти, їх реакцію, причини засолення, основні ознаки, за якими можна визначити їх, рослинність лужних ґрунтів. Якими методами можна знизити високий pH землі цього типу, щоб вона стала придатною для вирощування рослин?

Що це таке?

Так називаються ґрунти, які мають лужну реакцію. Якщо вона становить 7-8; то грунт слоболужний, якщо рН 8-8,5 – середньолужний, і рН 8,5 і більше – сильнолужний.

Лужність визначається великим вмістом сполук солей, які відкладаються у ґрунтовому шарі. Через підвищену концентрацію елементів кальцію, магнію та натрію лужні ґрунти, загалом, несприятливі для розвитку багатьох видів рослин.

Причини засолення ґрунту

Засолені ґрунти поділяються на 2 види: солончаки та солонці. У першому солі поширені у всьому профілю. У другому їх немає у верхньому шарі, зате нижній просочений солями, через що ґрунтові властивості знижуються, адже у поглинаючому комплексі знаходиться багато натрію. Елемент створює несприятливі властивості для рослин.

Засолення землі відбувається через посушливий клімат, в якому випаровування вологи з поверхні перевищує об’єм води, що надходить усередину в процесі промивання. Разом із ґрунтовими водами піднімаються солі, після випаровування води вони залишаються у родючому шарі.Взимку солі вимиваються на деяку глибину, влітку піднімаються нагору.

Дуже слабо засоленими вважаються ґрунти, якщо на 100 г у них міститься 0,2-0,25 г солей, слабо засоленими – 0,25-0,50. Якщо в них містяться 0,5-0,7 г, то це середньозасолені ґрунти, якщо 0,7-1 – вже солончаки.

Основні ознаки

Зазвичай лужні ґрунти низько родючі, у них погані фізичні властивості, небагатий хім. склад. Вони важкі для обробки, мокрі, липкі та в’язкі, погано пропускають воду.

Визначити лужні ґрунти можна, якщо взяти невелику земляну грудку, збризкати її оцтом. Якщо грунті з’явиться піна, вона почне шипіти, ці ознаки проходження реакції кислоти з лугом вказують, що грунт лужної. Визначити кислотність можна і по лакмусовому паперу – якщо ґрунтовий розчин забарвить її в синій колір, то земля лужна.

Що може рости на лужних ґрунтах?

Незважаючи на несприятливі умови виростання для рослин на лужній землі, можуть рости деякі їх види. Різноманітність залежить від кількості солей, що містяться в землі.

Які не переносять насичення солями

Не можуть рости на солоних ґрунтах з диких рослин конюшина, з плодових – насіннячкові та кісточкові, калина, суниця та троянди, цитрусові та авокадо. З квітів не можна вирощувати на них гортензії, азалії, хвойні, лохину та брусницю. Культивовані види не даватимуть великих урожаїв навіть у добре обробленій та удобреній землі, якщо в ній буде багато солей.

Середньостійкі до засолення

Можуть переносити лужні ґрунти соняшник, льон, кукурудза, вівсяниця та райграс, строкатий буркун та люцерна, тобто пасовища та технічні культури можуть рости і на таких площах з не найсприятливішими умовами.

З овочів переносять луг пасльонові, огірки, цибуля, коренеплоди, капуста, бобові та гарбузові. Їх можна висівати в не дуже засолений ґрунт. Так само, як і столовий та винний виноград, гранат, інжир. З декоративних культур на таких грунтах виростають ялівець і туя.

Стійкі рослини

З овочів – буряк, спаржа та шпинат, листова капуста. З плодових та ягідних чагарників – фінікова пальма та олеандр або кімнатна рослина. З багаторічних рослин луг витримують костриця висока, безкільниця, лядвенець рогатий, свинорою.

Методи зниження високого pH

У лужні ґрунти вносять гіпс, сульфат заліза, сірку. Необхідно внесення органіки та мінеральних добрив, оскільки поживність таких ґрунтів невелика. Потрібно використовувати добрива, що підкислюють, з органіки – тирсу і гній, висівати сидерати, які підвищуватимуть рівень гумусу.Скільки потрібно вносити добрив, залежить від рівня лужності. Так, наприклад, на гектар потрібно вносити 2-10 тонн гіпсу.

Те саме потрібно робити і з солонцями, але, перш за все, на цій території потрібно провести меліораційні заходи, потім варто внести гіпс. Кальцій, який міститься в ньому, витісняє натрій, в результаті поступово солоні ґрунти стають структурнішими, в них краще вбирається вода, тому сіль видаляється не тільки з верхніх, але і з нижніх горизонтів.

Для розлужування можна використовувати фосфогіпс. У ньому, крім сірчанокислого кальцію, є домішки фтору та сірчаної кислоти. Дозування гіпсу на солонцях – в середньому, 0,5 кг/м2, на не сильно засолених ґрунтах – 0,2 кг/м2 гіпсу або фосфогіпсу.

Для поліпшення засолених і лужних ґрунтів потрібно проводити глибоке оранку, з внесенням меліоруючих добавок. Необхідне також зрошення, особливо в посушливих регіонах.

Слаболужні землі на приватних ділянках можна покращити поверхневим перекопуванням, з додаванням великих обсягів органічних добрив у поєднанні з вирощуванням сидератів. Потрібно проводити покращення кілька років поспіль, щоб побачити результати.

Лужні ґрунти не відрізняються хорошими характеристиками, чим більша лужність та засоленість, тим вони менш придатні до вирощування культурних рослин. На ділянках зі слаболужною землею можна вирощувати багато культурних видів, на надто засолених не вдасться отримати навіть середнього врожаю. Лужні грунти потребують поліпшення за допомогою внесення гіпсу, добрив та проведення агротехнічних заходів.

Рекомендуємо

Бджоли-трутівки: виправлення і як знайти таку матку у вулику, що робити

Виправлення бджіл-трутівок має цілу низку особливостей. Для цього застосовують голодну дієту, підвал чи ізолятор, проте набагато краще займатися профілактикою виникнення проблем.

Які рослини люблять кислий ґрунт: список культур, які ростуть і як дізнатися показники

Які культурні рослини люблять кислий ґрунт, як дізнатися, що на ділянці кислий ґрунт. Квіти і дерева люблять кислий грунт. Овочі, які ростуть на ґрунтах з високою кислотністю.

Який ґрунт потрібний для винограду: кислий або лужний, потрібний ph

Щоб дізнатися, який для винограду потрібен грунт, не обов’язково вивчати довідкові матеріали. Достатньо вивчити запропоновану нижче інформацію.

Що робить ґрунт лужним – рослини та поради щодо закріплення лужної ґрунту

Лужний ґрунт деякі садівники називають «солодким ґрунтом». Рівень рН лужного ґрунту вище 7, і він зазвичай містить велику кількість натрію, кальцію та магнію. Оскільки лужний ґрунт менш розчинний, ніж кислий або нейтральний ґрунт, доступність поживних речовин часто обмежена. Через це загальний ріст і дефіцит поживних речовин.

Що робить ґрунт лужним?

У посушливих чи пустельних районах, де кількість опадів невелика, та місцях, де є густі ліси, ґрунт має тенденцію до лужності. Грунт також може стати більш лужною, якщо її поливати жорсткою водою, яка містить вапно.

Закріплення лужної ґрунту

Один з кращих способів підвищення кислотності в ґрунті – додавання сірки. Додавання 1 – 3 унції меленої гірської гірської сірки на 1 квадратний двір ґрунту знизить рівень рН. Якщо ґрунт піщаний або в ньому багато глини, його слід використовувати менше, і його потрібно дуже добре перемішати перед використанням.

Ви також можете додати органічні речовини, такі як торф’яний мох, компоновану деревну стружку та тирсу, щоб знизити рН. Дайте матеріалу відстоятися за пару тижнів до повторного тестування.

Деякі люди вважають за краще використовувати підняті грядки, де вони можуть легко контролювати рН ґрунту. Використовуючи підняті грядки, все-таки хороша ідея придбати домашній набір для тестування ґрунту, щоб ви знали, де ви стоїте, що стосується рН та інших поживних речовин.

Рослини солодкого ґрунту

Якщо виправити лужний ґрунт не є можливим, відповідь може бути відповідним рослинам для солодкого ґрунту. Насправді існує ряд лужних рослин, деякі з яких можуть сигналізувати про наявність солодкого ґрунту. Наприклад, багато бур’янів зазвичай зустрічаються в лужних ґрунтах. До них належать:

  • Нут
  • Кульбаби
  • Гусак
  • Мереживо королеви Анни

Коли ви знаєте, що ваш ґрунт солодкий на даній ділянці, у вас все ще є можливість вирощувати деякі ваші улюблені рослини. Овочі та трави для солодкого ґрунту включають:

  • Спаржа
  • Ямс
  • Окра
  • Буряк
  • Капуста
  • Огірок
  • Селера
  • Орегано
  • Петрушка
  • Цвітна капуста

Деякі квіти також переносять слабощеловий грунт. Спробуйте наступне:

  • Зінія
  • Клематиси
  • Хоста
  • Ехінацея
  • Сальвія
  • Флокс
  • Діантус
  • Запашний горошок
  • Рок-крес
  • Дитяче дихання
  • Лаванда

Чагарники, які не проти лужності, включають:

Що посадити на ділянці з лужним ґрунтом

19 серпня 2019, 22:37 | Сад та город Лужні ґрунти мають слабку поживну цінність і піддаються висиханню.

  • Не тільки підкислити, але і поліпшити структуру ґрунту допоможе внесення верхового торфу. Він робить ґрунт сприйнятливим до добрив, більш пухким і повітропроникним. Вносити слід 1,5-3 кг на 1 кв. м.
  • Серед органічних добрив найбільш закислює ґрунт свіжий гній. Через його велику активність норма внесення в три рази менше, ніж перепрілого. Його додають тільки під перекопування не більше 3 кг на 1 кв. м.
  • М’яко і поступово підкислює ґрунт перепріла хвоя, яка добре розкладається і мульчує ґрунт. Також можна використовувати в цих цілях хвойну тирсу або листовий компост. Норма внесення — 3-5 кг на 1 кв. м.
  • Закисляють ґрунт і деякі мінеральні добрива (сечовина, сульфат і нітрат амонію). Вносити їх треба під перекопування ранньою весною, не перевищуючи зазначене в інструкції дозування.
  • Поліпшити ґрунт допомагає і посів сидератів. Ріпак, овес, біла гірчиця, суріпиця, люпин, конюшина, соя і віка підтримують баланс кислот, роблять ґрунт пухкий і вологопроникний, збагачують його азотом.

Що посадити на лужних ґрунтах

Більшість рослин воліють слабокисле і нейтральне середовище. Але є серед культур і ті, які люблять лужні ґрунти. Кальцефіли — таким терміном називають ці рослини. До них належить чимало дерев, чагарників і квітів.

Саме в лужному ґрунті ростуть високі декоративні сливи, а також сливи біла і японська, тис ягідний і європейський, горобина, церцис тощо. З чагарників на ґрунті з високим (>7,5) pH можна вирощувати гібіскус, спирею, кизильник, садовий жасмин т. п. Вибір квітів для лужного ґрунту також досить широкий: адоніс, чемерник, гірська волошка, ломикамінь, гіпсофіла. Розповімо докладніше про кальцефіли, які можна посадити в саду, на квітнику та на городі.

Що посадити на лужних ґрунтах в саду

Для посадки в саду на лужних ґрунтах головним чином підходять декоративні дерева і чагарники. Їх висаджують як окремо, так і в якості живої огорожі. Для останньої, зокрема, підійдуть барбарис і глід, бузина чорна і кизил, форзиція і тамариск. Плоди деяких з цих чагарників можна вживати в їжу.

Прикрасити перголу або альтанку в саду допоможуть бобовник звичайний, жимолость каприфоль або клематіс. Гарні в бордюрних посадках бирючина, розмарин лікарський, самшит, яким можна оформити квітники або грядки. Серед плодових дерев, що дають урожай на лужних ґрунтах деякі сорти слив, наприклад, слива біла слива японська. При рН ґрунту менше 7,5 в саду приживуться і будуть плодоносити груша, черешня, персик, абрикос, волоський горіх, шовковиця та айва. На слаболужному ґрунті зростає і бузок.

Деякі ділянки мають тонкий ґрунтовий шар над вапняком, з цієї причини на них складно виростити дерева. Однак непогано себе почувають у таких умовах горобина і калина, тис ягідний та європейський. З хвойних культур, мабуть, тільки ялівець звичайний і сосна кримська можуть рости на піщаних, кам’янистих і вапняних ґрунтах. Їх використовують в одиночних і групових посадках у садах і парках.

Що посадити на лужних ґрунтах у квітнику

При лужній реакції на клумбі можна спробувати нейтралізувати ґрунт або висадити рослини-кальцефіли. Особливо люблять лужні ґрунти адоніс, маренка, асфоделіна, астільба, берізка, гіпсофіла, іпомея, ряст, лаванда, сонцецвіт, нічна фіалка, хризантема і мальва.

На слаболужному ґрунті добре ростуть айстра, гвоздика, гіацинт, очиток, ірис, календула, канна, чемерник, котяча м’ята, матіола і дзвіночок. І навіть окремі сорти королеви квітів — троянди — можуть прикрасити таку ділянку. Серед квітів-кальцефілів багато ґрунтопокривних, таких як ломикамінь, анагаліс, резуха кавказька, обрієта, які будуть добре виглядати в будь-якому рокарії або на альпійській гірці.

Квіти-кальцефіли відрізняються за розмірами, забарвленням, термінами цвітіння. Серед них є як багаторічні (анемона, гіпсофіла волотиста), так і однорічні рослини (анхуза капська, маренка, берізка триколірна). Уміло підібравши рослини, можна створити на клумбі прекрасні композиції.

Що посадити на лужних ґрунтах в городі

Лужні ґрунти малопридатні для вирощування овочів. Більшість овочевих культур віддає перевагу слабокислим, нейтральним і слаболужним ґрунтам. При високому рівні рН в посуху рослини страждають від нестачі вологи, а в дощовий період — від нестачі повітря. Тому в основному на лужних ґрунтах вирощують тільки кукурудзу та зернові, причому, попередниками у них бувають конюшина і люцерна, які за кілька років посівів здатні створити сприятливий агробіологічний фон.

На ґрунті з рівнем рН до 7,4 (слаболужний) ростуть горох, боби, огірки, бруква, капуста, полуниці, пастернак, петрушка, буряк, гарбуз, квасоля, часник і шпинат. Аспарагус, цибулю-порей, білу і чорну смородину, майоран можна виростити і на лужному ґрунті (рН від 7,4 до 7,9).

Лужних ґрунтів значно менше, ніж кислих. Якщо вони розташовані у посушливих районах з вапняними і крейдовими відкладеннями, то корінним чином вплинути на склад ґрунту навряд чи вдасться. Тому варто придивитися до рослин-кальцефілів. Любителів кислого ґрунту можна висадити в контейнері або горщику з відповідним ґрунтом. Втім, залуження землі на дачних ділянках відбувається значно рідше ніж його закислення.

Про автора

admin administrator