Які версії Скама

Авторadmin

Які версії Скама

Що таке скам і як інвестору від нього захиститься

У цій статті ми розповімо, що таке скам та які його види найпоширеніші. Ви дізнаєтеся, які способи використовують шахраї для обману та заволодіння вашими грішми. Також ми поділимося актуальною експертною інформацією, як захистити свої заощадження від шахрайства та аферистів.

Скам: що це таке

Одним із страшних снів будь-якого інвестора — потрапити на шахрайство чи «скам» (з англійської «scam» — шахрайство).

Скам — це заволодіння коштами без надання належного рівня фінансового обслуговування; операції з початковим шахрайським наміром, маніпулюванням ринку, зловживання довірою або проведення незаконних операцій. Дефініція невичерпна, адже видів шахрайства багато і межа між прямим аморальним шахрайством та сірим законним операціями з ознаками шахрайства дуже тонка.

Види скаму

Розглянемо деякі види скаму, якими часто користуються аферисти для заволодіння чужими фінансами.

Скам із використанням спочатку недостовірної інформації

Найпримітивнішим шахрайством є дзвінки співробітників «банків», які запитують особисті чи конфіденційні дані, висловлюють прохання перерахувати гроші на невідомий рахунок з якоїсь причини (передплата оренди, податок на подарунок, гроші на квиток нігерійському принцу тощо). Можливо, це виглядає надто наївно, але фактично це найрозповсюдженіший вид скаму. Найчастіше від нього потерпають люди похилого віку, пенсіонери, які не знайомі з технологіями (звідси і якась частка наївності), але мають заощадження.

Фінансовий скам

В цьому випадку ви матимете справу з фіктивною компанією чи неліквідним активом. При даному виді скаму найчастіше обіцяють «золоті гори», при цьому не володіючи відповідними ліцензіями, технологіями чи набором персоналу та ноу-хау. Відповідно, перераховуючи гроші на рахунки подібних шахраїв, часто не отримаєте нічого натомість. Ваші гроші будуть потім використані шахраями для того, щоб найняти адвокатів проти вас у суді, адже аферу ще треба довести.

Фінансові піраміди

Окремо варто згадати фінансові піраміди, також відомі як схеми Понці. Одним із найвідоміших випадків піраміди Понці на просторі колишнього СРСР є «МММ». Схема дуже проста, але від цього не менш ефективна. Виплати старих учасників схеми забезпечуються внесками нових учасників. Таким чином, схема може існувати досить довгий період часу аж до того, як нові учасники закінчаться. З певної точки зору (нехай і дуже конспіративної) можна і фінансову систему визначити, як фінансову піраміду з новим поколінням, як новими учасниками, які не можуть не брати участь у піраміді.

Невиконання обов’язків

Такий скам — це типова ситуація із забудовниками-аферистами. Наприклад, забудовник, який взяв гроші інвесторів на етапі викопування котловану, забрав усі гроші компанії та поїхав за кордон, залишивши людей без житла та без фінансів. Дуже актуальна історія для киян ранніх 2010-х років.

Маніпуляції із ринком

Це найскладніший вид скаму. У країнах Західної Європи схеми з маніпуляції ринком описані у законодавстві та реальні застосування технік, які ми тут опишемо, — поза законом. Але в рамках мало розвинених ринків, наприклад нашого, і ринків без регуляцій, наприклад, ринків криптовалют, дані схеми популярні і практикуються.

До маніпуляцій із ринком належать:

  1. Памп енд дамп (з англійської «рump and dump» — накачай і кинь) — схема дуже популярна в наш час на ринку криптоактивів. Коли ви бачите «супер секретний канал для сигналів по криптовалютах», який чомусь рекламується у відкритому доступі — ймовірно ви натрапили саме на такий скам. Його суть у тому, що організатори заздалегідь протягом певного часу скуповують якийсь низьколіквідний актив, а після цього в «супер секретний канал для сигналів» вкидається інформація, що актив «буси-коїн» ось-ось злетить до небес. Учасники цього каналу починаються скуповувати «буси-коїн» і за рахунок спочатку низького рівня ліквідності, ціна на цей актив починає зростати. Після того, як ціна починає підніматися, організатори схеми потихеньку продають свої «буси-коїни» за ціною вищою, ніж та, за якою вони купували. Після цього цикл зростання може якийсь час йти без участі організаторів, нові учасники купують актив у старих учасників, аж до того моменту, як нові учасники закінчаться і ціна «буси-коїна» обвалиться до попередніх рівнів, а ті, хто не встиг продати «буси-коїни» виявляться в ситуації, де вони втричі дорожче купили непотрібний актив.
  2. Раг пулл (з англійської «rug pull» — витягувати килим) — поширений скам у рамках сучасного крипторинку. В даному випадку організаторами скаму є емітенти криптоактиву. Не вдаючись до деталей термінології, опишемо схему шахрайства простими словами. У криптовалютах є можливість створення центрального провайдера ліквідності — інші стабільніші криптоактиви використовуються для забезпечення ліквідності активу, що торгується. Це забезпечує довіру інвесторів до валюти та підтримує їхню можливість заходити/виходити з цієї валюти. У свою чергу, емітент цього активу у той момент, коли сума цього фонду ліквідності його задовольняє, проводить емісію криптоактиву на свою користь і викуповує весь цей фонд для себе, залишаючи тих, хто вклався в цей проект без нічого.

Що таке скам «памп енд дамп» та «раг пулл» добре знають учасники криптовалютних ринків. У рамках традиційних фінансових ринків ці схеми зазвичай неможливі через законодавство проти маніпулювання цінами на ринку активів.

Не так скамом, як перетворенням інвестування в лотерею можуть бути «біржі» контрактів на різницю цін і бінарних опціонів. Важливо те, що звичайному інвестору не зрозуміла різниця між базовим активом (безпосередньо акцією, облігацією, деривативом) та контрактом на різницю цін на цей актив з іншим контрагентом. В даному випадку інвестор наражає себе на ризик недобросовісного контрагента, який підписав контракт, та ризик банкрутства цього контрагента (неприйнятний ризик для довгострокового інвестування).

Скам — це звичайний обман, який має кілька основних ознак. Вас повинні насторожити такі особливості «проєкту» :

  • терміновість;
  • обіцянка великого заробітку;
  • відсутність репутації;
  • запевнення у безпеці;
  • активне маніпулювання та тиск на емоції.

Вибираючи брокера, інвестиційний фонд чи проєкт інвестування, підійдіть до питання уважно — від цього залежить ваше фінансове благополуччя.

Як захиститься від скаму: поради інвестору

Після того, як ви дізналися, що таке скам, потрібно подумати про засоби захисту від шахраїв. Першим кроком для участі у фінансовому проекті має бути ознайомлення з відповідною юридичною базою. Ви повинні досконало розуміти, у що вкладаєте свої гроші. Якщо вам не зрозумілі нюанси, уточнюйте в контактної особи. Якщо контактна особа ухиляється від відповідей, цілком ймовірно, що перед вами не професіонал у фінансовій сфері — експерт завжди відповість на питання, поділитися конкретними джерелами, звідки ви зможете дізнатися більше про фінансовий продукт.

Також завжди варто перевірити контрагентів на наявність ліцензій і чи не входять вони до списку ненадійних фінансових проєктів на офіційному сайті Національної комісії з цінних паперів та фондових ринків:

Важливо: завжди використовуйте свій скептицизм і запитуйте. Для шахраїв ваші питання — активна небезпека та перешкода на шляху між ними та вашими накопиченнями. Для реальних фінансових професіоналів не важко відповісти і ваша обережність зустрінуть з розумінням.

ТОВ «ФК «Даліз-Фінанс» має можливість купівлі військових облігацій на вторинному ринку, так і має досвід купівлі військових облігацій через первинних дилерів. У перші місяці війни наші клієнти купили військових облігацій на суму понад 500 мільйонів гривень. Приєднуйтесь до них, залишаючи заявку на нашому сайті.

Часті питання: що таке скам на біржі

Який найпоширеніший скам на біржі

На фінансових біржах скаму практично немає — можуть бути випадки нового методу ринкової маніпуляції. Але в наш час фінансові операції на реальних біржах із реальними фінансовими активами практично неможливі.

Чим відрізняється скам від фішингу

Скам-шахраї хочуть отримати ваші кошти безпосередньо від вас. При фішингу шахраї отримують ваші дані для використання ваших коштів, отримання доступу до інформації, яку вони можуть. продати/використовувати для того, щоб отримати кошти, наприклад вашого роботодавця. Відповідно, скам — це заволодіння вашими грошима, фішинг — вашими даними.

Ружа Игнатова украла у вкладчиков $4 млрд, а китайская криптопирамида почти $6 млрд. Что такое скам и как не стать его жертвой

На рынке криптовалют регулярно появляются новые монеты. Некоторые альткоины показывают месячный рост в сотни и тысячи процентов, поэтому соблазн вложить в них деньги очень велик. Но чтобы не стать добычей злоумышленников, нужно уметь распознавать признаки мошенничества.

Mousetrap and bitcoin coin. Cryptocurrency scam or fraud concept.

Редакция MC.today разобралась, что такое скам, изучила его виды, причины возникновения и признаки, по которым можно понять, что вас скамят.

Что такое скам

Скам – это ситуация, когда компания по какой-то причине прекращает выполнение своих обязанностей перед инвесторами. Термин происходит от английского слова scam, что в переводе означает «афера», «мошенничество».

Скамеры завлекают своих жертв обещанием сверхприбылей

Обычно его применяют к инвестиционным и криптовалютным проектам, которые обещают вкладчикам «золотые горы», а затем исчезают вместе с их деньгами. Под скамом также подразумевают намеренное банкротство компаний и создание финансовых пирамид.

Участников подобных схем называют скамерами. В отличие от хакеров они не взламывают криптокошельки и не воруют данные банковских карт, а путем ложных обещаний и социальной инженерии убеждают жертв самостоятельно перечислять им деньги.

Не пропустите ни одной важной новости от MC.today

ICO – первичное размещение токенов

Криптовалютный рынок привлекает мошенников обилием новых проектов, в особенностях которых сложно разобраться, и высоким уровнем анонимности. Часто для скама используют схему ICO (initial coin offering) – выпуск новых токенов для привлечения инвестиций в проект.

Согласно исследованиям консалтинговой компании Satis Group, до 80% всех проведенных в 2018 году ICO были мошенническими. И лишь восьми процентам размещенных ICO удается выйти на стадию торговли на разных биржах криптовалют.

Опануйте PYTHON з нуля та майте проект у своєму портфоліо вже через 4 місяця.

Причины скама

Все скам проекты можно условно разделить на две группы:

    Проекты, которые были разработаны для проведения аферы и не имеют под собой никакой реальной основы, называют хайпами. Они в любом случае заканчиваются скамом, когда создатели собирают максимальную прибыль.

Причины для вынужденного скама могут быть разными – от кризисов в экономике до конфликтов между учредителями и поражения в конкурентной борьбе. Рассмотрим некоторые подробнее:

  • Вкладов становится меньше, чем выплат . Если проект существует только благодаря регулярным денежным вливаниям, то уменьшение количества вкладчиков становится проблемой, которая пускает его ко дну.
  • Паника инвесторов . Негативная информация о компании, изменения в законодательстве или неблагоприятная экономическая ситуация могут заставить клиентов массово забирать свои деньги.
  • Хакерская атака . Киберпреступники могут взломать учетные записи и похитить средства пользователей, после чего проекту будет сложно рассчитаться со вкладчиками.

Для тих, хто тільки починає вивчати англійську і хоче вміти використовувати базову лексику і граматику.

Признаки скама

Есть ряд признаков, которые могут указывать на то, что проект изначально задуман в качестве аферы. Один пункт из этого списка еще может быть случайностью, но два или более должны насторожить потенциального инвестора.

  • Гарантированная доходность.
  • Чрезмерно дорогая и назойливая реклама.
  • Многоуровневая реферальная программа, когда существующие инвесторы привлекают новых.
  • Ограниченные по времени предложения, призывы срочно инвестировать и обещания, что курс обязательно вырастет.
  • Особые преимущества для инвесторов, которые вкладывают крупные суммы.
  • Отсутствие токена/монеты на популярных биржах.
  • Недостаточная проработка white paper – документа, в котором описывается идея проекта и цель привлечения денег. Часто white paper скам проекта является простой компиляцией нескольких документов.
  • Информации о команде проекта нет в соцсетях или в его составе нет профильных специалистов.
  • Программный код проекта не выложен в открытом доступе на сервисе GitHub, где его можно проверить на уникальность.

Почни з Python на курсі, призначеному для тих, хто тільки починає свій шлях в IT-індустрії і не має уявлення про основи програмування і в якій спеціальності розвиватися.

Свои признаки скама есть и для действующих проектов и первым из них является прекращение выплат.

  • Новые условия выплаты средств.
  • Ограничения на вывод денег.

Про автора

admin administrator