Які відрижки вважаються нормою

Авторadmin

Які відрижки вважаються нормою

Відрижка у новонароджених – причини і способи боротьби

У більшості випадків, відрижки у новонароджених – це цілком нормальний процес, який з часом проходить самостійно. Тому якщо малюк додає у вазі і добре розвивається, дане явище не повинно викликати особливих занепокоєнь у батьків. Однак іноді відрижки можуть бути і одним з ознак будь-якої патології, що вимагає своєчасного виявлення і лікування. Тому дуже важливо знати які саме відрижки вважаються нормою, а які можуть говорити про проблеми зі здоров`ям.

Які відрижки є нормою, а які – ні

Відрижка відбувається в результаті мимовільного закидання невеликих порцій вмісту шлунка спочатку в стравохід, а потім у глотку і порожнину рота. Часто воно супроводжується ще й відходженням повітря. Переважно, даний стан спостерігається у немовлят відразу або незабаром після годування. Немовля може зригувати частково створоженного або НЕ створоженного молоко. Це може відбуватися близько п`яти разів на добу, невеликими обсягами (не більше трьох столових ложок).

При нормальному відходження їжі зі шлунка новонароджений:

  • Чи не плаче після відрижки.
  • Чи не виявляє дратівливість і млявість, а веде себе як завжди.
  • Стабільно набирає вагу.

Якщо ж новонароджений сригивает занадто часто, інтенсивно (ніби фонтаном), великими обсягами (більше трьох столових ложок), це відбувається безпосередньо після кожного годування, доставляє дитині дискомфорт і призводить до зниження ваги, необхідно якомога раніше звернутися до лікаря.

причини відрижки

  • Загальна незрілість організму. Зазвичай це спостерігається у дітей, що народилися раніше покладеного терміну, або у немовлят з затримкою внутрішньоутробного розвитку. В цьому випадку відрижки у дітей можуть мати різну інтенсивність, але в міру того, як організм дозріває вони зменшуються або зникають зовсім.
  • Перегодовування. Це може відбуватися при занадто активному ссанні дитини, особливо якщо у матері багато молока. При підгодовування штучними сумішами, при введенні їх в раціон дитини або при частій їх зміні. При перегодовування малюк зазвичай сригивает після годування, рідше під час нього, при цьому він добре набирає вагу, має нормальний стілець і поводиться як завжди.
  • Метеоризм, запори або кишкові кольки. Всі ці явища призводять до збільшення тиску в черевній порожнині і, як наслідок, до поганого просуванню їжі по шлунково-кишковому тракті. Такі відрижки можуть мати різну інтенсивність.
  • Заковтування повітря. Малюк під час смоктання може заковтувати повітря. Найчастіше, це трапляється з жадібно смокчуть дітками, при недостатній кількості грудного молока у жінки, при неправильному прикладанні до грудей, при наявності великого отвору в соску пляшечки. В даному випадку, новонароджені можуть проявляти занепокоєння після годування, а відрижки часто відбуваються через п`ять або десять хвилин після нього, чи не зміненим молоком з виразним звуком вихідного повітря.
  • Пороки шлунково-кишкового тракту. Зазвичай це провокує часті, рясні зригування і навіть блювоту.
  • Перентальное ураження ЦНС, часто викликається гіпоксією. При цьому порушується нервова регуляція роботи стравоходу. Поряд зі зригування у крихти зазвичай спостерігаються ще й симптоми неврологічного характеру: порушення м`язового тонусу, тремор ручок, підвищене занепокоєння.
  • Інфекційні захворювання. Відрижки у немовлят, що виникли внаслідок інфекційних процесів нерідко відбуваються з домішкою жовчі і супроводжуються погіршенням загального стану малятка: монотонним плачем, млявістю, зміною кольору шкіри і т.п.

Крім цього до відрижки здатне привести туге сповивання, тормошеніем немовляти відразу після годування, різка зміна положення тіла крихти і неадекватний вибір суміші.

Як допомогти дитині

Перш за все, щоб зменшити частоту і інтенсивність зригування, слід подбати про виключення всіх провокуючих чинників: заковтування повітря, перегодовування, швидкого смоктання і т.д. Для цього дотримуйтесь наступних правил:

  • Правильно прикладайте немовляти до грудей. Слідкуйте, щоб він захоплював як сосок, так і ареолу, це дозволить знизити ймовірність заковтування повітря.
  • Якщо дитина їсть з пляшечки подбайте, щоб отвір соски мало середні розміри і щоб при годуванні в ній не було повітря.
  • При годуванні розміщуйте немовляти так, щоб верхня частина його тіла була піднята приблизно на 50-60 градусів відносно горизонтальної площини.
  • Після годування, обов`язково пишіть малюка у вертикальне положення і тримайте його так близько двадцяти хвилин, це дозволить безперешкодно вийти випадково повітря, що проковтнуло.
  • Чи не сповивати дитини занадто туго, особливо в області живота, її не повинно нічого здавлювати. У цій же причині варто відмовитися і від повзунків на гумці, замість них краще використовуйте комбінезони або штанці, які застібаються на плічках.
  • Намагайтеся годувати дитину меншими порціями, але частіше. При цьому стежте, щоб добовий обсяг їжі, з`їденої дитиною, не зменшувався.
  • Щоб знизити закид в стравохід вмісту шлунка, укладайте дитини спати на правий бік або живіт. З цією ж метою під головку малюка рекомендується поміщати складену пелюшку.
  • Щоб запобігти часте зригування, більше викладайте крихту перед годуванням на животик. Також робіть йому масаж, водячи долонею навколо пупка за годинниковою стрілкою.
  • Після годування не тормошив і не переодягайте малюка.

Якщо дотримання перерахованих вище правил не принесло позитивних результатів, дитині може знадобитися дієтична корекція, яка полягає у введенні в раціон антірефлюкторних і казеїнових сумішей, або медикаментозне лікування, що впливає на перистальтику кишечника. І те й інше призначається педіатром, з урахуванням особливостей кожної дитини.

Чому людям набридає відрижка та як її позбутися

Багато людей не помічають відрижку, вважаючи її своїм нормальним супутником життя, і звертають на неї увагу, тільки коли вона починає серйозно турбувати. Розберімось, чому з’являється відрижка і про які захворювання вона може свідчити, інформує Ukr.Media.

Фізіологічні причини появи відрижки

У нашому шлунку присутнє повітря, що забезпечує оптимальний тиск всередині цього органу. Видалення його надлишку відбувається кількома шляхами: через анальний отвір або стравохід (через що виникає відрижка). Частина повітря всмоктується через стінки кишківника.

Якщо відрижка з’являється після ситного обіду у кількості 2-3 епізодів і не відштовхує неприємним запахом, то в цьому випадку немає приводу для занепокоєння. Періодично таке явище при переїданні виникає у кожної людини.

Воно ж характерне для балакучої людини, яка не вгамовується під час прийому їжі.

Іноді може виникати відрижка після інтенсивних фізичних навантажень, коли вміст шлунку різко зміщується, і назовні виходить частина повітря, що міститься в ньому. Також вона з’являється через носіння тісного одягу.

Відрижка є фізіологічною нормою під час вагітності. Для цього періоду характерні зміни у роботі шлунково-кишкового тракту.

Патологічні причини появи відрижки

Як зазначають медики, існує багато патологічних причин виникнення відрижки. Зазвичай вони пов’язані з порушенням роботи шлунково-кишкового тракту, рідше кажуть про невротичні або психічні розлади.

Хронічні захворювання шлунку

Відрижка з кислим присмаком відразу після їжі може свідчити про гастрит. Його супутники — періодичний біль у животі, печія, дискомфорт.

Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба супроводжується закидом вмісту шлунку у стравохід. У результаті з’являється відрижка з кислим або гірким присмаком. ГЕРХ з’являється через підвищену секрецію соляної кислоти, послаблення функції сфінктерного відділу шлунку тощо.

Стан, що супроводжується гострим болем в області шлунку, нудотою, блювотою, порушенням випорожнення, може “радувати” і відрижкою.

Захворювання шлунку і дванадцятипалої кишки нерідко зустрічається разом із гастритом. При ньому відрижка — кисла, може супроводжуватися зворотним викидом їжі.

Патологія серцево-судинної системи

При патології серця і судин відрижка, як це часто буває, виникає рефлекторно.

Запалення жовчного міхура

Різні види дискінезії, запалення жовчного міхура, проток призводять до відрижки після їжі. У такій ситуації для неї характерний присмак гіркоти. Такі симптоми, як біль у правому боці, пронос, нудота або закреп, з’являються після вживання жирної та смаженої їжі.

Як позбутися відрижки

Відрижка — це симптом, а не хвороба. Тому, в першу чергу, необхідно усунути головну причину, яка її викликає. В іншому випадку до відрижки можуть приєднатися інші неприємні симптоми: біль, нудота, блювання, зниження апетиту і т. д.

Як саме впоратися із захворюванням, розповість гастроентеролог. Призначення препаратів залежить від особливостей проблеми. Крім того, з відрижкою можна боротися зміною раціону і режиму харчування.

Рекомендується додавати до раціону більше овочів (помідорів, буряка, моркви, огірків), використовувати їх у якості гарніру до основних страв. Також важливу роль відіграють фрукти — груші, яблука, апельсини. Однак не слід налягати на банани та виноград.

Крім того, слід приділити увагу процесу їжі. Слід запивати їжу невеликою кількістю води. Їсти краще повільно, ретельно пережовуючи їжу. Якщо бракує часу, то краще з’їсти менше, ніж набити живіт великими шматками страви. Про газовані напої варто забути: якщо зараз вони можуть не турбувати шлунок, то з часом дадуть про себе знати.

Про автора

admin administrator