Які виплати покладено під час вагітності

Авторadmin

Які виплати покладено під час вагітності

Понад 100 тисяч гривень: хто з українців може отримати грошову виплату та за яких умов

В Україні жінки мають право різні соціальні виплати. Під час вагітності та пологів особа, що працює, може вийти у відпустку. Під час такого відпочинку держава буде забезпечувати відповідну фінансову допомогу жінці.

Відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування”, жінки, що мають право на виплату лікарняних, можуть отримати її з 30 тижня вагітності. Однак є ті, що можуть отримати гроші раніше.

На оплату лікарняних по вагітності та пологах мають право жінки, які працюють на умовах трудового договору (контракту), гіг-контракту, іншого цивільноправового договору, на інших підставах, передбачених законом, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності та господарювання, зокрема які є резидентами Дія Сіті, у тому числі в іноземних дипломатичних та консульських установах, інших представництвах нерезидентів або у фізичних осіб, жінки, які обрані на виборні посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, жінки-підприємці, членкині фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності на інших підставах, як мовиться у законі.

Розмір виплати лікарняних та скільки календарних днів оплачуються

Найчастіше гроші надаються з 30 тижнів вагітності, але жінки, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (1-3 категорія), можуть піти в декретну відпустку раніше – з 27 тижня вагітності.

Оплачувана відпустка по вагітності та пологах надається тривалістю:

  • 126 календарних днів (70 днів до пологів та 56 після), а в разі ускладнень під час пологів або народження двох чи більше дітей – додатково надається 14 календарних днів відпустки;
  • 180 календарних днів (90 до пологів та 90 після) для жінок, віднесених до 1-3 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Сума допомоги на один день декретної відпустки обчислюється шляхом ділення заробітку за останні 12 місяців, що передують місяцю настання страхового випадку, на кількість календарних днів перебування в трудових відносинах.

Якщо жінка підприємець, то розмір виплати залежить від величини єдиного соціального внеску, який вона сплачувала протягом останнього року.

Однак, розмір виплати по вагітності та пологах для жінок, що працюють, не повинен перевищувати максимально 100 500 грн на місяць, а мінімально — 6 700 гривень на місяць.

Які дні не зараховуються до декретної відпустки

У розрахунковому періоді (12 місяців) не враховуються календарні дні, які не відпрацьовані з поважних причин:

  • тимчасова непрацездатність;
  • відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами, відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та шестирічного віку за медичним висновком;
  • відпустка без збереження заробітної плати;
  • призупинення дії трудового договору у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

Нагадаємо, раніше “Телеграф” писав про те, що на виплату від Швейцарського благодійного фонду можуть розраховувати жителі 6 областей в Україні.

Допомога по вагітності та пологах: хто може її одержати

В Україні працюючі жінки можуть отримати від держави допомогу по вагітності та пологах. Підставою для її призначення є листок непрацездатності, сформований на підставі медичного висновку. У Пенсійному фонді розповіли, хто може отримати цю допомогу та у якому розмірі.

Хто може отримати допомогу по вагітності та пологах

Відповідно до закону «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» на оплату лікарняних по вагітності та пологах мають право жінки, які працюють на умовах трудового договору (контракту), гіг-контракту, іншого цивільноправового договору, на інших підставах, передбачених законом, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності та господарювання. Зокрема, жінки які є резидентами «Дія Сіті», у тому числі в іноземних дипломатичних та консульських установах, інших представництвах нерезидентів або у фізичних осіб, жінки, які обрані на виборні посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, жінки-підприємці, членкині фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності на інших підставах.

Який період оплачується за лікарняним по вагітності і пологам

Лікарняний, зазвичай, видається з 30 тижня вагітності. Проте жінки, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (1-3 категорія), можуть піти в декретну відпустку раніше – з 27 тижня вагітності.

Оплачувана відпустка по вагітності та пологах надається тривалістю:

  • 126 календарних днів (70 днів до пологів та 56 після), а в разі ускладнень під час пологів або народження двох чи більше дітей – додатково надається 14 календарних днів відпустки;
  • 180 календарних днів (90 до пологів та 90 після) для жінок, віднесених до 1-3 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

У ПФУ зазначили, що обчислюються саме календарні дні.

Як розраховується розмір допомоги по вагітності та пологах

Допомога по вагітності та пологах надається у розмірі, який компенсує 100% середньої заробітної плати.

Розмір допомоги за один день декретної відпустки обчислюється шляхом ділення заробітку за останні 12 місяців, що передують місяцю настання страхового випадку, на кількість календарних днів перебування в трудових відносинах.

Розмір виплат жінок-підприємниць залежить від величини єдиного соціального внеску, який вони сплачували протягом останнього року.

У ПФУ пояснили, що у розрахунковому періоді (12 місяців) не враховуються календарні дні, які не відпрацьовані з поважних причин:

  • тимчасова непрацездатність;
  • відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами, відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та шестирічного віку за медичним висновком;
  • відпустка без збереження заробітної плати;
  • призупинення дії трудового договору у зв’язку з військовою агресією Росії проти України.

Сума допомоги по вагітності та пологах у розрахунку на місяць не повинна перевищувати розмір максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, з якої сплачувалися страхові внески, та не може бути меншою за розмір допомоги, обчислений із мінімальної зарплати, встановленої на час настання страхового випадку.

В Україні максимальний розмір допомоги для жінок, що працюють, становить 100 500 грн на місяць (15 мінімальних зарплат), а мінімальний – 6 700 грн на місяць.

Допомога по вагітності: які категорії українок можуть розраховувати і на які суми

Вагітні українки мають право на декретні виплати, які оформлюються з 27 або з 30 тижня вагітності, коли жінка йде у декретну відпустку. Тривалість такої відпустки залежить від низки факторів.

Як розповіли на порталі “Факти”, розмір виплат у зв’язку з вагітністю та пологами в Україні залежить від того, працювала жінка до цього чи ні. На суму допомоги впливає розмір мінімальної зарплати, наявність страхового стажу за останній рік, розмір зарплати та кількість днів декретної відпустки.

Хто має право на виплати у зв’язку з вагітністю

Отримувати декретні можуть неповнолітні за наявності довідки з місця навчання та звільнені у зв’язку з ліквідацією підприємства жінки за наявності довідки про ліквідаційну комісію. Також на виплати можуть розраховувати аспірантки, докторантки, клінічні ординатори, студентки ВНЗ І-ІV рівня акредитації та професійно-технічних навчальних закладів.

Безробітні теж мають право на декретні виплати, але за наявності довідки із центру зайнятості. Фіндопомога належить і жінкам-військовослужбовцям із СБУ, ЗСУ, поліції та інших структур.

Декретна відпустка оформляється за листком непрацездатності, що зазвичай видається з 30 тижнів вагітності. Винятком є жінки-чорнобильці, які можуть піти у декретну відпустку з 27 тижнів вагітності.

Розмір допомоги у зв’язку з вагітністю

Розмір може бути загальним та мінімальним. Загальний становить 100% середньомісячного доходу жінки на місяць, а загальний – 25% від прожиткового мінімуму для працездатної особи на місяць, який становить 2684 гривень у 2023 році.

Якщо жінка офіційно працевлаштована, розмір декретних виплат залежатиме від її заробітку за останній рік до вагітності. Для безробітної допомогу визначатимуть на основі допомоги з безробіття.

Скільки днів декретної відпустки оплачується

Мінімально покривається 126 календарних днів декретної відпустки. Якщо жінка вагітна більше, ніж однією дитиною, її відпустка збільшується ще на 140 днів. Якщо майбутня мати постраждала внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, то їй покриють 180 днів декретної відпустки.

Призначають допомогу на підставі листка непрацездатності, який можна оформити в електронному вигляді та знайти в особистому кабінеті Електронної системи охорони здоров’я.

Сума декретних виплат

Мінімальний розмір декретних у 2023 році становить близько 670 гривень на місяць, враховуючи, що мінімальний розмір зарплати сьогодні 6 700 гривень. Якщо жінка працює, то розмір декретних дорівнює 100% її заробітної плати незалежно від страхового стажу.

Але якщо страховий стаж протягом року перед декретом становить менше 6 місяців, то при розрахунку враховується фактично відпрацьований період за ці 12 місяців. Розмір декретних залежатиме від суми зарплати за цей період та від розміру мінімальної зарплати у країні.

Раніше “Телеграф” розповідав про те, на які виплати можуть розраховувати матері-одиначки та як їх форомити в Україні.

Про автора

admin administrator