Який ґрунт любить чорна смородина кислу або лужну

Авторadmin

Який ґрунт любить чорна смородина кислу або лужну

Яку грунт краще вибрати для посадки смородини

Ягоди смородини дуже корисні для організму людини, саме тому її радять посадити на своїй присадибній ділянці. Зробити правильний вибір щодо сорту – дуже складно, так як їх існує дуже велика кількість. Крім придбання посадкового матеріалу, потрібно ще знати особливості агротехніки цього чагарнику.

Чорна і червона смородина: вимоги до грунту

Зовнішній вигляд і стан кореневої системи рослини безпосередньо залежать від грунту. Саме з неї рослина черпає свою життєву енергію. Смородина досить вимоглива до землі. Для посадки пагонів важливо вибрати правильне місце. Це стане запорукою успіху і отримання великого врожаю. Взяти до уваги необхідно ту особливість, що коріння її знаходяться у верхній частині грунту. Відсутність основного кореня сприяє розростанню менших коренів в різні боки.

Висока врожайність залежить від оброблення грунту і внесення добрива.

Вона більше інших культур реагує на наявність достатньої кількості корисних речовин в грунті. При їх нестачі відбувається затримка росту пагонів, листя стає дрібніше, а на початку серпня листи фарбуються в червоний колір.

Калій збільшує кількість плодів, а також регулює вміст в них цукру. Недолік цього мінералу провокує виникнення по краю листа жовтої облямівки, яка зовнішнім виглядом нагадує опік. хлористий калій може викликати опікові явища і тому оптимальним буде сірчанокислий. фосфорні добрива також важлива частина комплексного підходу у вирощуванні. Через їх нестачу листи покриваються плямистістю, плоди стають дрібніше, врожайність знижується.

У весняний період часу грунт має оптимальні якостями, які необхідні для росту і розвитку смородини. І сонце ще не настільки сильно пече, що створює сприятливі умови для приживання смородини.

важливо! Пошкодження кореневої системи при обробці не повинно викликати у вас занепокоєння. Червона і чорна смородина здатна швидко регенерувати пошкоджені ділянки.

Правила вибору ділянки:

  • НЕ висаджувати кущ недалеко від водойми, так як підвищена вологість і тривале пониження температури здатне негативно вплинути на розвиток рослини і привести до його загибелі-
  • бажано, щоб навколо були дерева і кущі, які захистять рослину від морозів-
  • відразу відкиньте варіант посадки на території, яка навесні і восени затоплюється водою.

Вологість

Смородина – вологолюбна рослина, яке вимагає регулярного внесення вологи в землю. Якщо її буде недостатньо, то ріст пагонів сповільниться, а урожай стане дрібним. Пізньої осені рослина потрібно обов`язково «напоїти», інакше воно набагато гірше перенесе період сплячки. Так як коріння знаходяться на глибині 10-60 см від поверхні, то полив просто необхідний. Потрібно за сезон робити 4-5 рясних проливання. Обов`язково під час активної вегетації, цвітіння і формування зав`язей, під час наливання плодів і після збору врожаю.

У сухий період норма під кожен кущ становить близько 50 л. Садівники радять викопати навколо куща борозенки. Вони будуть сприяти утриманню води навколо рослини і поступового її потрапляння в грунт. Щоб зберегти вологість, можна покрити землю під рослинами мульчею. Найкраще для цього підійде солома або скошена трава. У сухе і спекотне літо поливати кущі бажано кожні 7-10 днів.

кислотність

Природно для нормального розвитку рослини бажано підібрати родючий грунт. Оптимальним рівнем кислотності грунту для цієї рослини є 5,5-6,5 одиниць.

Рівень кислотності безпосередньо залежить від кількості вмісту в ньому солей кальцію. Нейтральної вона вважається, коли значення дорівнює 7 одиницям, кислої – показник нижче 7, лужної – коли вище. При показнику нижче 5,0 одиниць калій і магній стає недоступним рослині. Щоб усунути цю проблему, необхідно час від часу вносити крейда або вапно. Ефективними також будуть відходи від переробки цукрового буряка.

Чи знаєте ви? В недозрілих ягодах смородини вітаміну С міститься в 4 рази більше, ніж в стиглих.

Додавати подібні речовини бажано восени або ранньою весною. До посадки повинно пройти півроку, з обов`язковою її запашкой. Кількість внесеного речовини залежить не тільки від реакції грунту, але і від механічного складу грунту. При нейтралізації кислотності буде відбуватися підвищення життєдіяльності мікроорганізмів, поліпшення повітряно-водного режиму.

Що любить чорна смородина

Запорукою високого врожаю і повноцінного розвитку рослини є виконання певних вимог по агротехніці. Найпоширенішими рекомендаціями є:

  • достатня кількість сонячного світла-
  • добре продувається грунт-
  • полив. Вносити воду бажано ввечері прямо під кущ, так як в інший час доби волога випарується, і ця процедура буде марна-
  • мульчування. Закладайте грунт торфом, сухою травою. Це допоможе захистити землю від пересихання-
  • фосфорні добрива.

важливо! Відразу після початку фарбування ягід полив варто припинити. У цей період велика кількість вологи буде шкідливо, так як вони почнуть тріскатися прямо на кущі через велику насичення рідини в клітинному соку.

Ці правила стосуються не лише чорної, але і до червоної смородині. Внесення вапна можна проводити, але тільки акуратно. Це пов`язано з тим, що велика кількість цієї речовини може згубно позначитися на кущі. Проводити процедури з його включенням можна у вигляді поливу вапняним молочком 1 раз за сезон.

Як підготувати грунт для посадки смородини

Перед тим, як займатися безпосередньо самою посадкою, необхідно не забути і правильно підготувати грунт для смородини. Найчастіше рекомендують садити її вздовж паркану, але не дуже близько до нього, в один ряд. Починати підготовчі роботи необхідно за 20-30 днів до висадки.

Перед перекопування внесіть добрива з розрахунку на 1 м²: 3-4 кг перегною або компосту, 100-150 г суперфосфату, 20-30 г калію сірчанокислого. Якщо кислотність вище норми, то внесіть ще 0,3-0,5 кг вапна на 1 м². Після перекопайте ділянку на глибину 22-25 см, паралельно прибираючи коріння найшкідливіших бур`янів. Підготувати ґрунт таким чином можна як навесні, так і восени.

Вибір місця посадки

Найкраще підійде для посадки рівну ділянку з хорошим дренажем або невеликим ухилом. Непоганим варіантом буде і суглинок. Запас вологи на такій території вище, ніж на інших. Освітлення найкраще якщо буде південним або південно-західним.

Якщо кількість світла з південно-східної частини буде достатнім, то такий варіант також доречний. Залягання ґрунтових вод має бути не вище 1 м. Якщо немає можливості осушити ділянку, то зробіть горбки висотою до 1 м і діаметром до 2,0-2,5 м. Хоч сама культура і морозостійка, але бажано, щоб був захист від холодних зимових вітрів і морозів. Наявність тіні не дасть паросткам повноцінно рости і розвиватися. Кущ спочатку буде придушуватися, а потім і зовсім може загинути. Червона і біла смородина набагато краще переносить недолік вологи.

Для підвищення врожайності та поліпшення смакових характеристик ягід на ділянці бажано висадити відразу кілька сортів цієї рослини.

знищення бур`янів

Бур`яни пригнічують зростання чагарнику і забивають грунт, перешкоджаючи потраплянню кисню до коренів. У спеціалізованій літературі є багато порад з приводу боротьби з цим неприємним явищем. Можна використовувати як хімічні засоби, так і народні методи боротьби. Садівники рекомендують складати в пристовбурні кола картопляні очистки. Таким чином рослина буде захищено від появи бур`янів, в грунті буде збережуться волога, а також до коріння буде надходити додаткове органічне добриво.

Найкраще з появою бур`янів впорається мульча. Після розпушування та видалення небажаних «сусідів», потрібно закрити її сухою травою. Цей метод не дасть можливості шкідників пробитися на поверхню.

Хімічні речовини більш ефективні, але тут варто брати до уваги те, що знищуючи бур`яни, хімічні сполуки зроблять негативний вплив на саму смородину. Через випалювання верхнього шару грунту реактивами, можуть пошкодиться і коріння. Також відбудеться виснаження ґрунту. Тому краще використовувати народні способи.

Чому смородину садять під кутом

Процедура посадки відіграє важливу роль для приживання відростка, як і всі інші пункти агротехніки. Найкраще займатися посадкою ранньою весною відразу після сходу снігу. Так як рослина не дуже вимогливо, то копання ям попередньо проводити не потрібно. При глинистих ґрунтах ями робіть трохи більше і заповніть компостом або родючим грунтом. Максимально добре для неї підходить органіка. Якщо ваша грунт родюча, то вносити додаткові добрива не потрібно. У разі відсутності органічних добрив можна додати мінеральні комплекси з 12% азоту, 11% фосфору, 17% калію. Хлору ні в якому разі не повинно бути в складі, так як він може спалити всю кореневу систему.

Садити смородину необхідно не дуже глибоко, але щоб коренева шийка була поглиблена в грунт. У перший рік основне завдання полягає в стимулюванні зростання нових пагонів. Допомогти в цьому може посадка під кутом. Ця маніпуляція дозволяє рослині краще вкорениться. Напрямок саджанця не має значення. Поставте посадковий матеріал в викопану ямку під кутом 45 °. Під землею повинна розміщуватись кілька нирок, які з часом проростуть з-під землі і дадуть нові пагони. Засипте грунтом саджанець і утрамбуйте його. Проведіть обрізку втечі до 3 нирок над землею.

Чи знаєте ви? У світі існує близько 150 сортів смородини, які відрізняються смаковими якостями і кольором. Найбільш популярні з них чорна, біла і червона.

Вирощування плодової культури на своїй присадибній ділянці завжди включає в себе велику кількість факторів, які необхідно брати до уваги. Саме від них залежить нормальний розвиток рослини і його плодоношення. Підбір грунту дуже важливий в цій справі, так як є субстратом для росту.

Який ґрунт краще вибрати для посадки смородини

Ягоди смородини дуже корисні для організму людини, тому її радять посадити на своїй присадибній ділянці. Зробити правильний вибір щодо сорту – дуже складно, тому що їх існує дуже велика кількість. Окрім придбання посадкового матеріалу, потрібно ще знати особливості агротехніки цього чагарника.

Чорна та червона смородина: вимоги до ґрунту

Зовнішній вигляд та стан кореневої системи рослини безпосередньо залежать від ґрунту. Саме з неї рослина черпає свою життєву енергію. Смородина досить вибаглива до землі. Для посадки пагонів важливо вибрати правильне місце. Це стане запорукою успіху та отримання великого врожаю. Взяти до уваги необхідно ту особливість, що коріння її знаходиться у верхній частині ґрунту. Відсутність основного кореня сприяє розростанню менших коренів у різні боки.

Висока врожайність залежить від обробітку ґрунту та внесення добрива.

Вона більше інших культур реагує на наявність достатньої кількості корисних речовин у ґрунті. При їх нестачі відбувається затримка зростання пагонів, листя стає дрібнішим, а на початку серпня листи забарвлюються в червоний колір.

Калій збільшує кількість плодів, а також регулює вміст у них цукру. Нестача цього мінералу провокує виникнення по краю листа жовтої облямівки, яка зовнішнім виглядом нагадує опік. Хлористий калій може викликати опікові явища і тому оптимальним буде сірчанокислий. Фосфорні добрива також важлива частина комплексного підходу у вирощуванні. Через їх брак листи покриваються плямистістю, плоди стають дрібнішими, врожайність знижується.

У весняний період часу грунт має оптимальні якості, які необхідні для зростання та розвитку смородини. І сонце ще не настільки сильно пече, що створює сприятливі умови для приживання смородини.

Важливо!Пошкодження кореневої системи при обробці не повинно викликати у вас занепокоєння. Червона та чорна смородина здатна швидко регенерувати пошкоджені ділянки.

Правила вибору ділянки:

  • не висаджувати кущ неподалік водоймища, оскільки підвищена вологість і тривале зниження температури здатне негативно вплинути на розвиток рослини і призвести до її загибелі;
  • бажано, щоб навколо були дерева та кущі, які захистять рослину від морозів;
  • відразу відкиньте варіант посадки на території, яка навесні та восени затоплюється водою.

Вологість

Смородина – вологолюбна рослина, яка вимагає регулярного внесення вологи в землю. Якщо її буде недостатньо, то зростання пагонів уповільниться, а врожай стане дрібним. Пізньої осені рослину потрібно обов`язково «напоїти», інакше вона набагато гірше перенесе період сплячки. Так як коріння знаходиться на глибині 10-60 см від поверхні, то полив просто необхідний. Потрібно за сезон робити 4-5 рясних проливань. Обов`язково під час активної вегетації, цвітіння та формування зав`язей, під час наливання плодів та після збирання врожаю.

У сухий період норма під кожний кущ становить близько 50 л. Садівники радять викопати навколо куща борозенки. Вони сприятимуть утриманню води навколо рослини та поступовому її попаданню в ґрунт. Щоб зберегти вологість, можна покрити землю під рослинами мульчів. Найкраще для цього підійде солома або скошена трава. У сухе та спекотне літо поливати кущі бажано кожні 7-10 днів.

Кислотність

Природно для нормального розвитку рослини бажано підібрати родючий ґрунт. Оптимальним рівнем кислотності ґрунту для цієї рослини є 5,5–6,5 одиниць.

Рівень кислотності залежить від кількості вмісту в ньому солей кальцію. Нейтральною вона вважається, коли значення дорівнює 7 одиницям, кислий – показник нижче 7, лужний – коли вище. При показнику нижче 5,0 одиниць калій та магній стає недоступною рослині. Щоб вирішити цю проблему, необхідно час від часу вносити крейду або вапно. Ефективними також будуть відходи від переробки цукрових буряків.

Чи знаєте ви? У недостиглих ягодах смородини вітаміну С міститься у 4 рази більше, ніж у стиглих.

Додавати подібні речовини бажано восени чи ранньою весною. До посадки має пройти півроку, з обов`язковим її заоранням. Кількість внесеної речовини залежить не тільки від реакції ґрунту, а й від механічного складу ґрунту. При нейтралізації кислотності відбуватиметься підвищення життєдіяльності мікроорганізмів, покращення повітряно-водного режиму.

Що любить чорна смородина

Запорукою високого врожаю та повноцінного розвитку рослини є виконання певних вимог щодо агротехніки. Найпоширенішими рекомендаціями є:

  • достатня кількість сонячного світла-
  • добре продувається грунт;
  • полив. Вносити воду бажано ввечері прямо під кущ, тому що в інший час доби волога випарується, і ця процедура буде марною;
  • мульчування. Закладайте ґрунт торфом, сухою травою. Це допоможе захистити землю від пересихання;
  • фосфорні добрива.

Важливо!Відразу після початку фарбування ягід полив варто припинити. У цей період велика кількість вологи буде шкідливою, оскільки вони почнуть тріскатися прямо на кущі через велике насичення рідини в клітинному соку.

Ці правила відносяться не тільки до чорний, але і до червоної смородині. Внесення вапна можна проводити, але тільки акуратно. Це пов`язано з тим, що велика кількість цієї речовини може негативно позначитися на кущі. Проводити процедури з його включенням можна як поливу вапняним молочком 1 раз за сезон.

Як підготувати грунт для посадки смородини

Перед тим, як займатися безпосередньо посадкою, необхідно не забути і правильно підготувати грунт для смородини. Найчастіше рекомендують садити її вздовж паркану, але не дуже близько до нього, в один ряд. Починати підготовчі роботи необхідно за 20-30 днів до висадження.

Перед перекопуванням внесіть добрива з розрахунку на 1 м²: 3-4 кг перегною або компосту, 100-150 г суперфосфату, 20-30 г калію сірчанокислого. Якщо кислотність вище за норму, то внесіть ще 0,3–0,5 кг вапна на 1 м². Після перекопайте ділянку на глибину 22-25 см, паралельно забираючи коріння найшкідливіших бур`янів. Підготувати ґрунт таким чином можна як навесні, так і восени.

Вибір місця посадки

Найкраще підійде для посадки рівна ділянка з хорошим дренажем або невеликим ухилом. Непоганим варіантом буде і суглинок. Запас вологи на такій території вищий, ніж на інших. Освітлення найкраще якщо буде південним або південно-західним.

Якщо кількість світла з південно-східної частини буде достатньою, такий варіант також доречний. Залягання ґрунтових вод має бути не вище 1 м. Якщо немає можливості осушити ділянку, то зробіть пагорби заввишки до 1 м і діаметром до 2,0-2,5 м. Хоч сама культура і морозостійка, але бажано, щоб був захист від холодних зимових вітрів та морозів. Наявність тіні не дасть пагонів повноцінно зростати та розвиватися. Кущ спочатку пригнічуватиметься, а потім взагалі може загинути. Червона та біла смородина набагато краще переносить нестачу вологи.

Для підвищення врожайності та покращення смакових характеристик ягід на ділянці бажано висадити одразу кілька сортів цієї рослини.

Знищення бур`янів

Бур`яни пригнічують ріст чагарника і забивають ґрунт, перешкоджаючи попаданню кисню до коріння. У спеціалізованій літературі є багато порад щодо боротьби з цим неприємним явищем. Можна використовувати як хімічні засоби, так і народні методи боротьби. Садівники рекомендують складати в прутове коло картопляні очищення. Таким чином рослина буде захищена від появи бур`янів, у грунті зберігатиметься волога, а також до коріння надходитиме додаткове органічне добриво.

Найкраще з появою бур`янів впорається мульча. Після розпушування та видалення небажаних «сусідів», потрібно закрити її сухою травою. Цей метод не дозволить шкідникам пробитися на поверхню.

Хімічні речовини ефективніші, але тут варто брати до уваги те, що знищуючи бур`яни, хімічні сполуки вплинуть на саму смородину. Через випалювання верхнього шару ґрунту реактивами можуть пошкодитися і коріння. Також відбудеться виснаження ґрунту. Тому краще використати народні способи.

Чому смородину садять під кутом

Процедура посадки відіграє важливу роль для приживання відростка, як і решта пунктів агротехніки. Найкраще займатися посадкою ранньою весною відразу після сходу снігу. Так як рослина не дуже вимоглива, то копання ям попередньо проводити не потрібно. При глинистих ґрунтах ями робіть трохи більше і заповніть компостом або родючим ґрунтом. Максимально добре для неї підходить органіка. Якщо ваш ґрунт родючий, то вносити додаткові добрива не потрібно. У разі відсутності органічних добрив можна додати мінеральні комплекси із 12% азоту, 11% фосфору, 17% калію. Хлора в жодному разі не має бути у складі, тому що він може спалити всю кореневу систему.

Садити смородину необхідно не дуже глибоко, але щоб коренева шийка була заглиблена в ґрунт. У перший рік основне завдання полягає у стимулюванні зростання нових пагонів. Допомогти цьому може посадка під кутом. Ця маніпуляція дозволяє рослині краще укорінитися. Напрямок саджанця не має значення. Поставте посадковий матеріал у викопану ямку під кутом 45°. Під землею має розміщуватися кілька бруньок, які згодом проростуть з-під землі та дадуть нові пагони. Засипте ґрунтом саджанець і утрамбуйте його. Проведіть обрізку втечі до 3 бруньок над землею.

Чи знаєте ви? У світі існує близько 150 сортів смородини, які відрізняються смаковими якостями та кольором. Найбільш популярні з них чорна, біла та червона.

Вирощування плодової культури на своїй присадибній ділянці завжди включає велику кількість факторів, які необхідно брати до уваги. Саме від них залежить нормальний розвиток рослини та її плодоношення. Підбір ґрунту дуже важливий у цій справі, тому що є субстратом для зростання.

Прості правила вирощування чорної смородини

Чорна смородина впевнено конкурує з цитрусовими по вмісту вітаміну C. Недаремно її так часто називають незамінною ягодою! Та не лише врожайність зробила чорну смородину обов’язковою культурою, без якої важко уявити український садок. Це витривала й довговічна, родюча за простих правил догляду рослина. З усіх ягідних культур чорну смородину найпростіше «зрозуміти». Здоровий, дорослий, від 3 років кущ чорної смородини може приносити від 7 до 10 кг неймовірно корисних ягід. Щоб отримати такий врожай, потрібно просто не ігнорувати базові вимоги чорної смородини до місця та догляду.

Смородина чорна — посадка і догляд

Ідеальне місце і ґрунт для чорної смородини

Для цієї ягідної красуні підходять лише рівні ділянки з захистом від вітру. Це світлолюбний чагарник, якому краще на відкритих ділянках, хоча й здатний витримувати напівтінь. Через нелюбов до перегріву (для чорної смородини ідеальною вважається температура від +18 до _22°C) для південних областей краще обрати саме затінені ділянки, а в решті областей — уникати найспекотніших південних орієнтацій.

Чорна смородина не любить сирості: сезонну затримку вологи, низини, високий рівень залягання ґрунтових вод потрібно виключити.

Свіжа, волога, родюча і повітропроникна — чим якісніша земля, тим краще для чорної смородини. Цей ягідник не любить сухого, бідного, сильно кислого та лужного ґрунту і обожнює нейтральні чи слабокислі чорноземи та суглинки. Супіщаники підійдуть за умови внесення якісного гумусу.

Для чорної смородини місце готувати потрібно наперед, краще — як мінімум, за 2 місяці до висаджування. Не забуваємо:

  • провести глибоку обробку ґрунту (від 30 см);
  • внести 4-6 кг органічних добрив (компост, перегній), якщо ви використовуєте міндобрива — ще й по 40-60 г фосфорних та калійних добрив на кожен м².

Чудово росте смородина чорна після будь-яких рослин, крім родичів та пасльонових. Найкращі попередники — бобові овочі або сидерати та злаки.

Чорна смородина любить гарно освітлені, але не спекотні ділянки

Смородина чорна — правильна посадка

Зайнятися висаджуванням чорної смородини можна як навесні, так і восени. Останній варіант — оптимальний, адже весняні примхи погоди часто не дозволяють висадити смородину до того, як прокидаються бруньки. Та й догляду таким кущам потрібно більше. Оптимальні для України терміни — перша декада жовтня, допустимі — з середини вересня до початку листопада.

Саджанці з закритими коренями — найкращий варіант, але якщо є можливість зекономити і при цьому немає сумнівів у свіжості рослин, підійдуть і рослини з відкритими коренями. Потрібно обирати дворічні кущики з 2-5 пагонами, бруньками, що ростуть від самої їх основи, розвиненою і сильною кореневою системою. До посадки оголені корені потрібно обробити глиняною бовтанкою чи замочити, саджанці в контейнерах — щедро полити за пів доби до посадки.

У чорної смородини кожен кущ повинен вільно «дихати» й рівномірно освітлюватися. Тому при розміщенні в рядках між кущами залишають від 1 до 1,5 м (в залежності від висоти сорту), а міжряддя роблять у 1,5-2 рази ширшими.

Чорна смородина любить рости рядками, прокладеними з півночі на південь, та, на жаль, не на всіх ділянках є така можливість. Врахуйте, що, не дивлячись на самозапилення більшості сучасних сортів, буде доречно на кожні 3-4 рослини одного сорту придбати 1-2 кущі інших сортів для ряснішого плодоношення.

Правильно посадити чорну смородину дуже просто:

  • Викопайте посадкові лунки глибиною та діаметром в 40-50 см.
  • У кожну лунку внесіть додаткову порцію органіки (5-8 кг) і склянку попелу, якщо використовуєте міндобрива — 100-150 г суперфосфату і 20 г хлористого калію.
  • Прикрийте добрива товстим шаром землі.
  • Саджанці встановіть поглиблено, на 5-6 см нижче попереднього рівня росту для середніх ґрунтів, на 2-3 см для важких і на 6-10 см — для легких. Ущільнивши землю, відразу зробіть поливну канавку і вилийте під кущі по відру води.

Мульчувати для чорної смородини бажано і пристовбурні кола, і міжряддя. Якщо закрити всю площу компостом, торфом чи перегноєм немає можливості, хоча б розпушіть землю.

Завершують висаджування саджанців смородини чорної завжди обрізкою. Пагони потрібно вкоротити, залишивши на кожному 2-3 бруньки (зазвичай це висота в 5-7 см).

Чим корисний лист смородини і інші частини рослини та як їх вживати, читайте в матеріалі за посиланням.

Гарний саджанець чорної смородини

Основні правила догляду

Смородина чорна — одна з найпростіших ягідних культур, але є суттєве уточнення: про неї не можна забувати. Без обрізки, поливу, підживлень кущі швидко захаращуються і втрачають врожайність. Але й у цьому випадку про незворотність не йдеться: чорну смородину легко оновити й «перезапустити».

Полив

Чорна смородина надзвичайно вологолюбна, під час вегетації оптимальна вологість ґрунту для неї — аж 75%. Перезволожувати ґрунт і цим сприяти хворобам не варто, але про базові поливи все ж доведеться подбати.

Ідеальний варіант — крапельний чи інший автополив. Без нього кущі поливайте в посуху, під корінь, глибоко просочуючи ґрунт (хоча б по 2 відра води на кущ). В період від відцвітання до початку дозрівання ягід чорну смородину підлийте 2-4 рази. А після завершення плодоношення не забудьте про один вологозарядний полив для нормальної підготовки до зими.

Підживлення чорної смородини

Навіть щедра порція добрив, внесена при посадці, забезпечить кущі ресурсами лише на 1-2 роки. Річ у тому, що смородина чорна дуже виснажує ґрунт.

З третього року для неї вносять:

  • при органічному підході: щоосені по відру компосту, перегною чи іншої зрілої органіки, навесні — зелені добрива, на початку літа — настій попелу;
  • при використанні мінеральних добрив: навесні азотні добрива (30 г), на початку літа чи восени — калійні та фосфорні добрива (по 30 і 45 г відповідно).

Обрізка

Навесні, до наливання бруньок, проводять стандартну чистку від пошкоджених, хворих, слабких, сухих, полеглих гілок та пагонів, що захаращують крону.

Основна осіння обрізка проводиться з першого року після висаджування для формування і підтримки правильної, потужної основи куща. Все, що потрібно — залишати з однорічного приросту по 3-5 найсильніших, направлених зовні пагонів, видаляючи всі тонкі, перехрещені, направлені всередину куща гілочки.

До четвертого року в результаті такого формування утворюється сильний кущ з 12-19 стовбурів. З 5 або 6 року до звичних процедур додайте омолодження — видаляйте від чверті до третини найстарших пагонів. Вкорочення гілок на третину зазвичай робить зручнішим збір врожаю, та це робити не обов’язково. Найвдаліший час для формування — після завершення листопаду, але до стабільних заморозків. Якщо восени обрізку пропустили, її можна встигнути провести навесні, поки не почали наливатися бруньки.

Влітку кущі не завадить оцінити на рівномірність навантаження. За потреби, сміливо видаляйте зайві пагони для збільшення розміру і якості ягід.

Старі чи запущені кущі чорної смородини, що погано родять, можна омолоджувати кардинальною зрізкою. «Скосивши» чорну смородину до коротких пеньків, стимулюють ріст потужних пагонів, що вже через одне літо здивують рясністю врожаю.

«Остаточно» старіє чорна смородина в 10-12 років. Але при омолодженні більш скромний, та все ж смачний врожай кущ буде приносити набагато довше.

Осіннє обрізування чорної смородини — надважлива процедура

Робота з ґрунтом

Грунт під та між кущами має залишатися повітропроникним. Та й конкуренції з бур’янами чорна смородина не любить. Розпушувати в прикущовій зоні землю можна лише на 5-6 см вглиб, тому значно раціональніше просто підтримувати шар мульчі. Для чорної смородини підійде не лише торф, перегній чи компост, а й тирса, солома і навіть чорне агроволокно.

Для смородини потрібно завжди слідкувати за міжряддями. Якщо ви волієте милуватись на чорну землю, то доведеться розпушувати її 5-6 разів на глибину близько 10 см і регулярно виполювати бур’яни. У такого клопоту є дуже проста альтернатива — задерніння, посів сидератів, мульчування. Восени міжряддя перекопуйте. А от кущі не варто обкопувати частіше, ніж 1 раз на 2-3 роки.

Садові сорти смородини чорної зберегли унікальну морозостійкість своїх диких предків і укриття в нашому кліматі не потребують.

Смородина чорна — хвороби і шкідники

Нові сорти чорної смородини стають все стійкішими. Та все ж і сьогодні цей ягідник вражається більш ніж семи десятками шкідників та хвороб.

Зі шкідників на чорній смородині найчастіше зустрічаються:

  • попелиці (листкова галова та пагонова), з якими можна боротися простим ошпарюванням кущів чорної смородини напровесні, до набухання бруньок або обробками настоями часнику, перцю, тютюну, біо- та хімінсектицидів;
  • гусінь агрусової вогнівки, яку можна вручну струшувати з куща для знищення;
  • гусінь смородинової скляниці, з якою можна боротися лише вирізанням пагонів і профілактичною обробкою біо- чи хімінсектицидами;
  • галиці (пагонова, смородинова листова, смородинова квіткова), для зупинки яких потрібно ретельно обробляти землю, вирізати пошкоджені гілки, проводити обприскування настоями перцю, часнику чи системних інсектицидів;
  • щитівки (комовидна та вербова), що вимагають вчасного видалення пошкоджених гілочок і обробки інсектицидами;
  • смородиновий бруньковий кліщ, поширення якого можна зупинити, вищипуючи пошкоджені бруньки або обприскуючи кущі розчином колоїдної сірки до і після цвітіння;
  • павутинні кліщі, з якими боротися можна і видаленням пошкоджених пагонів, і інсектицидами.

Найкраща профілактика поширення шкідників чорної смородини — своєчасний догляд. Розпушуйте ґрунт, в тому числі у міжряддях, мульчуйте, вчасно підливайте кущі, не забувайте про підживлення, обрізку уражених пагонів. І обов’язково знищуйте рослинні рештки, збирайте все листя й сміття з-під кущів.

З хвороб чорній смородині найбільшу шкоду спричиняють:

  • борошниста роса,
  • антракноз;
  • іржа;
  • септоріоз.

Ретельний збір листя і сміття під кущем, перекопування і розпушування землі, регулярний догляд якнайкраще запобігають хворобам. А для боротьби з ними можна застосовувати і народні засоби (кальцинована сода, настій хвоща, часнику, попелу), і біопрепарати, і фунгіциди. Хімічні засоби варто використовувати з обережністю: обробка фунгіцидами допустима напровесні і до цвітіння, як мінімум, за місяць до збору перших ягід, або вже восени, після збору врожаю.

ЗЕЛЕНА САДИБА.

Про автора

admin administrator