Який ґрунт любить папороть у саду

Авторadmin

Який ґрунт любить папороть у саду

Садові папороті: основні питання про вирощування

Папороть – рослина, оповита легендами, яка нібито цвіте в ніч на стародавнє свято Купала. Навіть дивно, що цей реліктовий трав’янистий багаторічник за мільйони років не став героєм тисяч легенд та міфів. А може і став? Але ми точно знаємо, що саджанці папороті не квітнуть у загальноприйнятому сенсі. Цінність саджанців рослини в їх невибагливості, високій декоративності, здатності рости в тіні. Усвідомте, що в саду у вас є рослини, які вже 400 млн. років живуть на Землі. Нумо познайоммось з садовими папоротями ближче, в зручній формі – питання-відповідь.

9 відповідей на самі актуальні питання:

1. Які кращі види та сорти?

Вибирайте саме садові види, не переплутайте з домашніми, краще зайвий раз запитати у фахівців інтернет-магазину. Найбільш популярні види зимостійкі види – страусник, орляк, багаторядник. У більшості каталогів саджанців папороті садової та описах сортів – ви знайдете докладну інформацію.

2. Як правильно вибрати папороть для садової ділянки?

Більшість видів нашого каталогу – добре ростуть при розсіяному світлі, у напівтіні, зимостійкі та невибагливі. При виборі звертайте увагу на розмір (діаметр розетки) дорослого куща, є великі сорти, такі як багаторядник Setiferum, Proliferum, Dahlem, є невеликі, які підходять для альпійської гірки, наприклад.

3. Як розмножується папороть?

В середині літа всередині розетки великих перистих листів виростає група особливих «листиків», спочатку світло-зелених, а потім буруватих, які розсіюють навколо дрібні спори. Тому простіше розмножувати кореневищами.

4. Коли садити саджанці папороті?

Зручний для посадки й пересадки час – 1 половина осені, або весна, поки рослини ще не почали активно розпускатися. Листя розкриваються дуже незвично, ніби спіраль розкручується.

5. Де посадити папороть?

Ці рослини будуть рости там, де інші категорично відмовляються. Саджанці папоротей перетворяться в шикарні ажурні кущі в прохолодних місцях, у напівтіні, на вологих, багатих органікою ґрунтах. Якщо у вас є можливість вибрати ділянку, краще посадити папороть садову під ажурними кронами дерев, у тіні огорож та будівель. Але не у повній тіні з північного боку, такого навіть папороті не витримають. Навіть на бідних ґрунтах вони добре розростаються, а ось яскравого сонця не виносять. Посадка та догляд за папоротями – звичайні, в лунки додайте компост, торф, трохи піску на важких ґрунтах. Підтримуйте вологість землі, обов’язково регулярно поливайте, особливо молоді саджанці.

6. Як удобрювати рослини, що любить папороть садова?

Можна застосовувати мінеральні добрива, навесні й восени підсипати під саджанці компост та торф. Але навіть без підживлення кущі ростуть нормально, але при внесенні добрив вони стають розкішними.

7. Чому жовтіє папороть або як кажуть «іржавіє»?

Більшість проблем з пожовтінням листя рослини виникають по 2 причинам – недостатня вологість ґрунту і надлишок сонця. На сонячних місцях і в занадто густій тіні, листя папороті будуть втрачати своє забарвлення, буріти та засихати.

8. Як правильно підготувати рослини до зими?

Якщо ви підібрали зимостійкі сорти, то ніякої підготовки не потрібно. Можна обрізати листя папороті на зиму, а можна прибрати їх вже навесні.

9. З чим можна поєднувати папороть в саду?

Групові посадки добре виглядають в газонах, уздовж доріжок. Гармонійно поєднуються з хостою, геранню, гейхерою, гортензіями та ін.

Папороть

Папоротеподібні (Polypodiophyta) – група судинних рослин, здебільшого багаторічні (рідше однорічні) трави, іноді дерева. Папороті ростуть у різному кліматі, на луках, болотах, у лісах, але найбільше їх у тропіках. Саме тропічні види придатні для вирощування у будинку.

Всі різновиди рослин утворені корінням та ажурним, перистим, вигнутим дугою листям, яке називають вайями. Багато видів папороті мають перисто-розсічені листи, але є і види з цілісним листом, яке може бути різної форми і розмірів. Розмноження рослин відбувається спорами, як у грибів, мохів та водоростей.

По рослинам можна визначити чистоту повітря: якщо вони перебувають у забрудненій атмосфері, то листя в’яне. Папороть відмінно підходить для озеленення квартири та будинку при нестачі освітлення. Ця рослина вважається тіньовитривалою, тому її можна розмістити на північних вікнах, у ванних кімнатах, кухнях, передпокоях. Також вона комфортно почувається при високій температурі і вологості.

  1. Догляд кімнатної папороті
  2. Полив та вологість
  3. Освітлення та температура
  4. Підбір ґрунту для папороті
  5. Внесення підживлень
  6. Пересадка папороті
  7. Вибір ємності
  8. Розмноження папороті
  9. Види кімнатної папороті з фото
  10. Адіантум
  11. Аспленіум
  12. Нефролепіс
  13. Блехнум
  14. Давалія
  15. Платіцеріум
  16. Пеллея
  17. Хвороби та шкідники

Догляд кімнатної папороті

Рослини потрібні регулярні поливи та підтримання комфортної вологості. Майже всі види не переносять посуху. Важлива оптимальна температура та освітлення. Якщо рослина знаходиться біля інших домашніх квітів, слід перевірити, щоб її ажурне листя не стискалося, воно відрізняються крихкістю і потребує вільного простору. Пошкоджене та сухе листя слід своєчасно видаляти, забезпечуючи вільний розвиток молодих пагонів.

Полив та вологість

Рослина любить воду, тривала посуха її губить. Надлишок вологи теж негативно впливає на кореневу систему і здатний призвести до загибелі рослини. При сильному зволоженні на листі з’являються жовті та коричневі плями, корінь гнитиме, і рослина засихає. Поливати слід кілька разів на тиждень відстояною водою кімнатної температури.

Полив слід виконувати після підсихання верхньої частини ґрунту.

Влітку процедура зрошення повинна проводитись у два рази частіше, ніж у холодні місяці. Якщо не скоротити полив узимку, то папороть продовжить рости і в результаті виявиться занадто довгою, але з маленькими листочками.

Окрім поливу, кімнатній папороті обов’язково потрібні регулярні обприскування листя, що сприяють підтримці необхідної вологості повітря. Особливо важлива процедура стає в зимовий час, коли підключається опалення, а провітрювання стають менш частими. Можна також придбати зволожувач повітря чи регулярно вивішувати на радіатор мокрий рушник. Воду для обприскування рекомендується використовувати або дощову, або дистильовану.

Освітлення та температура

Рослина любить світло, в тіні вона здатна загинути. Бажано помістити папороть на південно-західній стороні. Якщо яскравого розсіяного світла достатньо, листя стає великим, здоровим, зеленим.

Необхідно забезпечити також оптимальну температуру утримання папороті, яка складає 15-22 градуси. Але конкретний режим підбирається з урахуванням виду рослини.

  1. Теплолюбні. До них відносять нефролепіс, аспленіум, платіцеріум. Взимку має бути температура не менше 18 градусів.
  2. Стійкі до знижених температур. Це поліподіум, пухирчастий, пелея. Рослини можуть жити при зниженні температури до 12 градусів.

Будь-якому виду папороті не потрібні протяги, але вони добре розвиваються на свіжому повітрі. Приміщення, де знаходиться квітка, слід регулярно провітрювати.

Підбір ґрунту для папороті

Грунт для кімнатної папороті повинен бути пухким, що пропускає повітря, воду. Застояла волога стає причиною загнивання коріння. Подбайте про хороший дренаж. Бажано, щоб у ґрунті було багато перепрілого листя, трохи менше хвої та торфу.

Для папороті потрібен субстрат із дещо підвищеною кислотністю (pH 5,0-6,6). Параметр легко встановлюється за допомогою лакмусового папірця. Грунт (2 г) слід змішати з дистильованою водою (10 мл). Суміш збовтується, і нехай вона трохи постоїть. Потім у рідині над осадом потрібно опустити лакмусовий папірець. При pH=5 він буде жовтим, а при 6 – зеленувато-жовтим.

Внесення підживлень

Підживлення для папороті необов’язкове, оскільки вона нормально почувається і без нього. Якщо листя стає блідими та дрібними, то це свідчить про нестачу поживних компонентів у ґрунті.

Рослині потрібні підживлення в період активного зростання – пізньої весни та влітку. Добрива бажано виконувати за допомогою рідких комплексних мінеральних складів, наприклад, розчином, 1 літр якого включає:

  • калійну сіль – 1 г
  • суперфосфат – 1,5 г
  • аміачну селітру – 1,5 г

Обережно слід застосовувати органіку, оскільки вона здатна викликати опік. Деякі квіткарі періодично додають у горщик чайну заварку або здійснюють полив слабким напоєм.

Пересадка папороті

Ця рослина швидко росте, тому в молодому віці її потрібно пересаджувати щорічно. А дорослі види – кожні 2-3 роки. Процедуру виконують навесні. Пересадку кімнатної папороті виконують методом перевалки. При цій процедурі не варто заглиблювати в землю основу листової розетки.

Землю з коріння квітки очищати не варто, щоб унеможливити пошкодження крихких корінців. Винятком є ​​хвороба кімнатної квітки, при якій потрібно виявити пошкоджене коріння.

Для пересадки слід купувати ґрунтовий субстрат з кислим середовищем або готувати ґрунт своїми руками. Для цього потрібно:

  • землі – 1 частина
  • перегною-1
  • торфу – 1
  • кісткового борошна – ½ частина

Вибір ємності

Потрібні широкі неглибокі горщики для квітів. Для молодої рослини підійдуть середні, але важливо, щоб вони підходили за розміром кореневої системи. У занадто великій ємності рослина часто хворіє, а в маленькій зупиняється у розвитку.

По мірі зростання знадобиться пересадка в більш просторі ємності. Важливо, щоб вона була круглою, без загнутих країв, оскільки під час пересадки простіше буде перевалити бульбу землі.

Для вирощування квітів експерти рекомендують використовувати глиняні горщики, що дозволяють корінню «дихати» і не виділяють токсичні для людини компоненти. Глиняні горщики масивні та стійкі, тому здатні втримати квітку. Їхній мінус у тому, що з повітрям у кореневу систему здатні потрапити мікроби та хвороботворні грибки.

Розмноження папороті

Розмноження рослини виконується за допомогою:

Другий варіант складний та трудомісткий. Тому ним рідко користуються навіть професійні квітникарі. Коричневі крапки на нижній частині листа є спорами, якими відбувається розмноження рослини.

Вдома папороті розмножують поділом куща. Для цього потрібно вибрати молоді прикореневі розетки. Відокремлювати їх слід обережно, щоб не нашкодити рослині. Поділ бажано виконувати холодного, похмурого дня.

Після висадки в новий горщик бов’язково потрібно забезпечити відповідну вологість повітря (близько 70%) та рясний полив протягом 2 місяців. Сухе повітря і земля в горщику здатні пошкодити папороть.

Види кімнатної папороті з фото

Є кілька видів кімнатних папоротей, які добре приживаються в домашніх умовах.

Адіантум

У цієї рослини тонкі, міцні стебла, витончене листя. Вона любить тепло, тінь та вологу. Папороть адіантум вважається найбільш популярною декоративною культурою, причому вирощується вона або в квартирних умовах або в оранжереях. Багаторічник має слабке повзуче кореневище, відростки якого покриті матовими лусочками, пофарбованими в коричневий або чорний відтінок. Листки зеленого або сизого відтінку найчастіше розташовуються по черзі на темних лускатих черешках. Довжина пластин складає близько 25 сантиметрів. Круглі або лінійні спорангії зафіксовані з виворітної сторони пластин.

Аспленіум

Цей вид кімнатної папороті любить перебувати в тіні та при вологому повітрі. У домашніх умовах розводять кілька видів, які не схожі один на одного. Це Гніздовий і Цибулинний, Живородний. Аспленіум може бути наземною або епіфітною рослиною. Широко поширена культура часто вибирається для домашнього розведення. Рослина характеризується наявністю великих листових пластин, пофарбованих у світло-зелений відтінок, що формують розетку. Короткі повзучі коріння покриті лусочками. Треба додати, що і листя аспленіуму можуть мати різну форму, в тому числі і трикутну, або хвилясті краї. Спори кріпляться до нижньої поверхні пластини.

Нефролепіс

Рослини потрібен простір. Листочки розсічені завдяки чому забезпечується оригінальний ажурний ефект. Зазвичай вирощують нефролепіс піднесений, догляд за яким дуже простий.

У домашніх умовах він найчастіше використовується з декоративною метою, вирощуючись або просто в горщику, або ампельным способом. Трав’яниста культура має короткі корінці, а також зелені листові розетки. Кожен листок досягає в довжину 70 сантиметрів і складається з маленьких сегментів, довжина яких не перевищує 50 міліметрів. Листові пластини з часом змінюють зелене забарвлення на жовте, після чого висушуються та відмирають.

Блехнум

Зазвичай вирощують Блехнум Горбатий і Бразильський. Папороть блехнум має дуже довгі шкірясті листи, що витягуються практично до одного метра. Листові пластини пофарбовані в бляклий зелений відтінок і збираються в розетку на вершині стебла. У зрілих рослин блехнума стовбур виростає практично до 50 сантиметрів, роблячи папороть схожою на невелику пальму.

Давалія

У рослини товсті кореневища. Тому його називають заячими або біличними лапками. Папороть давалію характеризується наявністю ажурних листків, складених із зубчастих фрагментів. Молоді платівки мають яскраво-зелений відтінок, зате старі вже пофарбовані в жовто-зелений тон. Нові відростки формуються практично до кінця осені, після чого рослина впадає у сплячку. Товсте коріння папороті покривається срібними пушинками. Вони розвиваються у напрямку вгору, а тому через певний час «вилазять» із горщика. Довжина коріння досягає близько 90 сантиметрів.

Платіцеріум

Папороть платіцеріум виглядає дуже незвичайно. Листові пластини нагадують своїм зовнішнім виглядом ріг оленя, внаслідок чого в народі рослина називається «оленячий ріг». Вайї можуть бути як стерильними, так і спороносними. Стерильні – розташовуються в нижній частині папороті та залишаються зеленими навіть у холодну пору року, а спороносні згодом жовтіють та засихають. Поверхня спороносних відростків покрита білими нитками, які забезпечують захист від сонячних променів та збереження вологи.

Пеллея

Рослина віддає перевагу сухим місцям проживання. Затребувані пеллея Круглолистна та Зелена. Пеллея відрізняється від інших різновидів здатністю без особливих проблем переносити періоди посухи. Якщо залишити рослину на довгий час без зволоження, її листові пластинки засохнуть і облетять, але як тільки волога повернеться, папороть швидко відновиться.

У висоту домашня папороть досягає близько 25 см. Довжина однієї листової пластини може становити 30 сантиметрів, а її ширина дорівнюватиме всього лише півтора сантиметри. Незважаючи на те, що вегетативний період пеллеї триває весь рік, найактивніше культура розвивається у весняні та літні місяці.

Хвороби та шкідники

При неправильному догляді папороть хворітиме.

  1. Нематода. З’являється при поливі холодною водою із хлором. Листя буде жовтим, сухим. Єдиним способом порятунку буде пересадка у новий горщик, який заздалегідь обробляють інсектицидами. Але не завжди лікування успішне, іноді папороть гине.
  2. Щитівка, трипси, попелиці. Зазвичай вони заводяться на папороті, яка знаходиться в приміщенні, де занадто сухе повітря. Не допустити ураження квітки дозволяє регулярне обприскування, теплий душ. Якщо шкідники однаково з’явилися, рослину потрібно обробити інсектицидами.

Захворювання та шкідники не всі проблеми, з якими стикаються квітникарі. Рослини чуйно реагують на невідповідні умови утримання, через що стають пожовклими, сухими. Папороть висихає за:

  • низької або високої температури (понад 25 градусів)
  • використання холодної води
  • поливу рідиною, у якій багато хлору
  • сухості повітря; наявності опалювальних приладів біля квітки
  • дії прямих променів сонця
  • вирощування в тісному горщику або нестачі поживних компонентів у ґрунті

Папороть садовий: фото, посадка і догляд у відкритому грунті

Використання папороті в ландшафтному дизайні. Посадка і догляд за папороттю в саду. Розмноження папороті. Проблеми у вирощуванні папоротниковых. Розсада папороті.

Кожному знайома легенда про єдиної ночі в році, коли цвіте папороть. Рослина це бачили всі, а от цвітіння його нікому не довелося спостерігати.

Це найдавніше рослина на землі є однією з моїх улюблених декоративних культур. Воно чудово вписується в будь-яку композицію, оздоблюючи і доповнюючи її, хоча і в одиночній посадці воно прекрасно. Догляд за ним-зовсім не складний, головне знати деякі тонкощі. Ось про них-то я вам і розповім.

Посадка папороті

Найголовніше в цій справі – це підбір правильного місця. Зовнішній вигляд і здоров’я цієї культури безпосередньо залежить від ділянки зростання. Це рослина віддає перевагу затінення і не дуже важкі вологі землі. Категорично не підійдуть для посадки папороті яскраві сонячні галявини, тут він буде слабким і неживим.

Зате можна без побоювання селити його в ті тінисті куточки саду, де погано ростуть інші квіти, так як папороть не потребує велику кількість добрив.

Схема посадки також не має особливого значення і залежить тільки від передбачуваного розміру куща. Логічно, що якщо ваш зелений вихованець відноситься до великих видів, то й відстань має бути не менше 30 див. Значення має тільки те, щоб рослини не заважали один одному повноцінно рости і розвиватися.

Для примірників з потужною кореневою системою краще відразу приготувати велику ділянку землі або передбачити обмежувачі її розростання.

Добре, якщо перед посадкою ви занурте ємність з папороттю в воду. Тримати її там потрібно до того моменту, коли перестануть підніматися бульбашки кисню.

Після цього рослина опускається в добре зволожений лунку, коріння його розправляються і присипаються землею.

Завершує весь захід рясний полив добре відстояною водою.

У процесі посадки важливо якомога менше потривожити кореневище, на ньому обов’язково повинна залишитися стара грунт, при цьому неважливо, звідки ця грунт з минулого вазона або з лісу, де ви викопали папороть. Це потрібно для того, щоб рослина легше прижилося в нових умовах.

Посадку необхідно проводити дуже акуратно, намагаючись не торкатися зайвий раз до листі. Пов’язано це з тим, що красиві різьблені листя дуже ніжні і їх легко пошкодити, порушивши, таким чином, декоративність куща.

Якщо ви не встигли посадити папороть навесні, то просто купіть рослина в горщику – його можна садити в будь-який час року.

Про автора

admin administrator